PDA

View Full Version : ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ



TATAR
27/08/2006, 20:24
Σήμερα το απόγευμα, γύρω στις πέντε, ένα νέο παλικάρι από το Ηράκλειο, με μια πράσινη KAWASAKI SS καρφώθηκε στη πόρτα του οδηγού ενός ROVER που οδηγούσε μια ανεγκέφαλη πενηντάρα. Και τα δύο οχήματα πήγαιναν προς Άγιο Νικόλαο, η μότο ήταν πίσω από το αυτοκίνητο, η κότα (αν και είναι ύβρης για τα ζώα) που το οδηγούσε θεώρησε καλό να κάνει αναστροφή για να μπει σε συγγενικό της βενζινάδικο. Αποτέλεσμα οδηγός μότο, οδηγός και συνοδηγός αυτοκινήτου διαμελισμένοι, και τρία άλλα άτομα νομίζω, στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, τραυματισμένα.
Πυροσβέστες το αναφέρουν σαν ένα από τα φριχτότερα ατυχήματα που έχουν δει. Οι ηλίθιοι των τοπικών καναλιών έδειξαν !!! εικόνες όπου φαίνονται η μότο μία άμορφη πράσινη μάζα, το κράνος μαύρο, λειωμένο και το παλικάρι μισοσκεπασμένο με ένα άσπρο σεντόνι, από όπου περίσσευαν οι μοτοσυκλετιστικές μπότες.
Παιδιά φρικτό θέαμα. Τρέμω ακόμα είναι βράδυ. Και για να διευκρινίσω, τις εικόνες τις είδα από την τηλεόραση.
Παιδιά μην αρχίσετε τα ποστ του τύπου «κρίμα το παλικάρι» ή «εύχομαι εκεί ψηλά να τρέχει με την KAWASAKI του» .Παιδιά εκεί πάνω δεν υπάρχει τίποτε. Το παλικάρι θα λειώνει κομματιασμένο στην γη.
Επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει. Και όχι να γίνει με το να γίνουμε δημοτικοί σύμβουλοι όπως προτείνει κάποιος.
Προτείνω ορισμένα πράγματα προς συζήτηση. Π.χ. συνδρομή στο φόρουμ με το οποίο θα πληρώνεται δικηγόρος για παράσταση πολιτικής αγωγής υπέρ της οικογένειας των θυμάτων. Γράμματα στην πολιτική και «στρατιωτική» ηγεσία των στρουμφ για ένταση της αστυνόμευσης στις «εθνικές» οδούς. Κακά τα ψέματα. Ο Έλλην θέλει βούρδουλα. Πριν πέντε μήνες περιπολικό των στρουμφ τσίμπησε κότα που έκανε μπροστά μου ανατροφή για να μπει σε βενζινάδικο, έξω από τη Γεωργιούπολη. Ελπίζω να της πήρε το δίπλωμα.
Ενημέρωση μέσω αγγελιών στο τύπο και γενικά φασαρία. Θέλω να καταλάβετε ότι μας θεωρούν αναλώσιμους.
Παιδιά μην τρέχετε στις «εθνικές» οδούς. Κίνδυνος θάνατος. Και μεγάλη προσοχή σε κάθε αμάξι που οδηγεί κότα. Σε αυτό το τομέα είμαι απόλυτα ρατσιστής. Και ζητώ συγνώμη από τα ζώα που μεταφορικά δανείζομαι το όνομα. Είμαι σίγουρος ότι αυτά έχουν περισσότερο μυαλό.

Tropeas
27/08/2006, 21:12
:sad: για το παλικάρι,
και να ενημερώσω παρακάτω για τα υπόλοιπα που πολύ ορθά επισημαίνεις:

Υπάρχει ήδη η ΜΟΤ.Ε.Κ. (Μοτοσυκλετιστική Ένωση Καταναλωτών) www.motek.gr η οποία είναι δημιουργημένη απο μέλη της ΛΕΜΟΤ και απευθύνεται σε όλους εμάς τους μοτοσυκλετιστές και για την υποστήριξη της ιδιότητάς μας σαν αγοραστές προιόντων αλλά και με την ανθρώπινη μορφή της που αναλαμβάνει να βρει το δίκιο για όλες τις "παγίδες"...
Η συνδρομή είναι καθαρά συμβολική 1? για να γίνουμε όλοι μέλη και να έχει δύναμη... ήδη αρκετά μέλη της ΛΕΜΟΤ είναι και εκεί μέλη...

Χρησιμοποιείται η ιδιότητα του αντιπροέδρου της Λ.Ε.ΜΟΤ. (Λέσχη Ελλήνων Μοτοσυκλετιστών), & ΜΟΤ.Ο.Ε. (Μοτοσυκλετιστική Ομοσπονδία Ελλάδος) και νομικού συμβούλου και δικηγόρου ειδικού σε θέματα ατυχημάτων, Θεόδωρου Γαζούλη,
και προσωπικά έχω δεχθεί δωρεάν συμβουλές και κινήσεις που έπρεπε να κάνω χάρις σε αυτούς του ανθρώπους που το σκευτήκανε!

Είναι μια απο τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κινήσεις που έχω ακούσει απο την ΛΕΜΟΤ, μαζί και με άλλες που έχουν προσπαθήσει τελευταία (δημιουργία πραγματικού και λειτουργικού φόρουμ) να αναβαθμίσουν τον ρόλο της.

Δυστυχώς πολλοί την κρίνουν αρνητικά για υπνηλία,
αλλά απο ότι κατάλαβα είναι τα ίδια άτομα εδω και χρόνια , που δεν γνωρίζουν να ασχοληθούν με νέους τρόπους και το πολεμάνε όπως μπορούν με την συμβουλή 5-10 ενεργών ατόμων,
και η "λεγόμενη" υπνηλία της εχει να κάνει στο ότι όλοι εμείς ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ για να βοηθήσουμε!

κάντε ένα κόπο να μπείτε στο site www.motek.gr που δεν είναι τίποτα τρομερό παρά μια ενημερωτική σελίδα, και αν θέλετε γραφτείτε και στο φόρουμ της ΛΕΜΟΤ http://www.lemot.gr/phpBB2/index.php για να παρακολουθείτε και να ενημερώνεταε για πιθανά προβλήματα με τους υπευθυνους γ΄'υρω απο την μοτοσυκλετα...

Εχει ζητηθεί βοήθεια απο την ΜΟΤΕΚ στο θέμα της ιστοσελίδας απο όποιον μπορεί,
να γίνει κάτι περισσότερο μέσω Ιντερνετ, (μιλάμε για κάτι πολύ απλό , 5 σελίδες, μια φόρμα αποστολής μειλ κλπ) όποιος θέλει εθελοντικά να βοηθήσει μιας και εγώ δεν ασχολούμε με web ας μου στείλει ενα πμ να τον φέρω σε επαφή.

gian_nykt
28/08/2006, 06:54
Ναι, κάτι έμαθα κι εγώ αλλά λεπτομέριες δεν έχω μάθει ακόμα. Γενικά γίνετε ένας χαμός τελευταία πάλι.....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!
Αυτές οι αναστροφές είναι επανηλημένος πρόβλημα και κυρίως απο ξένους εδώ κάτω, όχι βέβαια πως οι δικοί μας είναι Παναγίες.......αλλά λέμε τώρα..........αυτό πρέπει επιτόπου να κατεβένουμε να τους πλακώνουμε στις σφαλιάρες ή έστω στα καντίλια μπάς και δουλέψει λίγο το ριμάδι που έχουν στο κεφάλη τους και αναγνωρίζει τίποτα πέρα απο κουτί με 4 ρόδες...και να δούμε βέβαια!!!

EVI
28/08/2006, 08:37
βρηκα ενα ερωτιματολογιο της ΜΟΤΕΚ σε περιοδικο μοτοσυκλετιστικης υλης και το συμπληρωσα με ενδοιεφερε πολυ δε με κουρασε και θελω να μαθω περισσοτερα για το θεμα αυτο

Alx 84
28/08/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
πρέπει επιτόπου να κατεβένουμε να τους πλακώνουμε στις σφαλιάρες ή έστω στα καντίλια μπάς και δουλέψει λίγο το ριμάδι που έχουν στο κεφάλη τους και αναγνωρίζει τίποτα πέρα απο κουτί με 4 ρόδες...και να δούμε βέβαια!!!


δε λένε τίποτα τα καντήλια. ξύλο θέλουν. και πολύ μάλιστα!!!

κρίμα για το παλικάρι...:a35: :a35: :a35:

TATAR
28/08/2006, 09:41
http://www.cretetv.gr/news/images/97111.jpg

Gandalf dr685sm
28/08/2006, 10:00
Καλά μιλάτε για Κρήτη;....

Είναι ενα απο τα μέρη της Ελλάδος που δεν τηρούν κανένα απολύτως κανόνα του ΚΟΚ. Φίλος άφησε επίτηδες μηχανή και ΙΧ εδώ , για να νοικιάσει εκεί άλλο , για να γλυτώσει πιθανή ζημιά απο ατύχημα.

Απαράδεκτοι δρόμοι και ακόμα πιο απαράδεκτοι οδηγοί στο μεγαλύτερο ποσοστό τους.

Κρίμα τους ανθρώπους.

Gandalf

SNORLAX2
28/08/2006, 11:43
καλα για να γινει τετοια ζημια ομωσ πρεπει κ ο συναδελφοσ με τη μηχανη να πηγαινε καμια 200αρια κμ/Η....με τετοια ταχυτητα κ να ελεγξει ο αλλοσ δεν σε βλεπει που ερχεσαι...εαν δεν μαθουμε να σεβομαστε πρωτα απ'ολα τον εαυτο μασ κ την ζωη μασ,μην περιμενουμε απο τουσ αλλουσ να το κανουν...

Trans
28/08/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
καλα για να γινει τετοια ζημια ομωσ πρεπει κ ο συναδελφοσ με τη μηχανη να πηγαινε καμια 200αρια κμ/Η....με τετοια ταχυτητα κ να ελεγξει ο αλλοσ δεν σε βλεπει που ερχεσαι...εαν δεν μαθουμε να σεβομαστε πρωτα απ'ολα τον εαυτο μασ κ την ζωη μασ,μην περιμενουμε απο τουσ αλλουσ να το κανουν...

Κρίμα για όλους, τόσοι χάθηκαν, αλλά και ο Καβασάκης πρέπει να πήγαινε με μπόλικα... αφού κατάφερε να σύρει το αυτοκίνητο τόσο (προσέξτε που είναι το σκέπαστρο του βενζινάδικου και τα σημάδια από τις ρόδες). Anyway, κρίμα, γιατί χάθηκε κόσμος.

Δεν συζητάω για την διπλή διαχωριστική και το λάθος της οδηγού του αυτοκινήτου.

Πάντως με τόσα που πήγαινε σε αυτόν τον δρόμο ό,τι και να του τύχαινε μάλλον δεν θα μπορούσε να το προλάβει.

Κρίμα και πάλι κρίμα.... αλλά θα συμφωνήσω με τον SNORLAX2...
"εαν δεν μαθουμε να σεβομαστε πρωτα απ'ολα τον εαυτο μασ κ την ζωη μασ,μην περιμενουμε απο τουσ αλλουσ να το κανουν... "

Μπορεί παιδιά τα όρια ταχύτητας γενικά να είναι τουλάχιστον εταιροχρονισμένα αλλά κάποιο ρόλο παίζουν. Δεν λέμε να πας με 90 ή 50 αλλά όχι και με 200+....

Tropeas
28/08/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
βρηκα ενα ερωτιματολογιο της ΜΟΤΕΚ σε περιοδικο μοτοσυκλετιστικης υλης και το συμπληρωσα με ενδοιεφερε πολυ δε με κουρασε και θελω να μαθω περισσοτερα για το θεμα αυτο
στο site www.motek.gr ,
αν θες κάτι παραπάνω στην έδρα που συστεγάζεται με την ΛΕΜΟΤ , ΔΕ & ΤΕ μετά τις 20:00 αν έχετε όρεξη σφηρίχτε να πάμε παρέα... ;)

m1ke
28/08/2006, 17:55
Κρίμα να χάνονται έτσι ανθρώπινες ζωές. Δυστυχώς είχα την ατυχία να δω το ατύχημα την ώρα που γυρνούσα από την παραλία. Μία λέξη μόνο ΦΡΙΚΗ.

Εδώ στην Κρήτη η μαλακία περισσεύει και χάνονται άνθρωποι για το τίποτα. :a35: :a018:

TATAR
29/08/2006, 07:55
Η οδηγός του αυτοκινήτου είχε εμπλακεί σε ατύχημα με εγκατάλειψει θύματος!!! σύμφωνα με πληροφορίες απο τη τροχαία.
Παρ όλα αυτά κυκλοφορούσε καμαρωτή καμαρωτή.

Leipsippos
29/08/2006, 11:35
Αν πω "οπου φτωχος και η μοιρα του" θα επαναστατησουν μερικοι εδω μεσα, αλλα το λεω, οχι επειδη το πιστευω, αλλα επειδη το πιστευουν οι οδηγοι τετρατροχων οχηματων και το κανουν πραξη οταν οδηγουν= ΕΓΩ εχω λεφτα και πηρα αυτοκινητο, ΕΣΥ ο φτωχος με το μηχανακι κατσε να σε φανε οι λυκοι!

SNORLAX2
29/08/2006, 16:14
ε δεν ειναι κ ολοι φτωχοι..οταν δινεισ 10 κ 15 χιλιαδεσ ευρω για μοτοσυκλετα δεν εισαι φτωχοσ....κ το παραπανω τρακαρισμα δεν εγινε με μηχανη των 2-3 χιλιαδων ευρω...νομιζω...

alfa156
29/08/2006, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
ε δεν ειναι κ ολοι φτωχοι..οταν δινεισ 10 κ 15 χιλιαδεσ ευρω για μοτοσυκλετα δεν εισαι φτωχοσ....κ το παραπανω τρακαρισμα δεν εγινε με μηχανη των 2-3 χιλιαδων ευρω...νομιζω...
svsta etsi einai...

el_hymador
30/08/2006, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
καλα για να γινει τετοια ζημια ομωσ πρεπει κ ο συναδελφοσ με τη μηχανη να πηγαινε καμια 200αρια κμ/Η....με τετοια ταχυτητα κ να ελεγξει ο αλλοσ δεν σε βλεπει που ερχεσαι...εαν δεν μαθουμε να σεβομαστε πρωτα απ'ολα τον εαυτο μασ κ την ζωη μασ,μην περιμενουμε απο τουσ αλλουσ να το κανουν...

συμφωνω...βεβαια εχουμε απωλεια ζωης και το να συζηταμε φιλολογικα για το τι και πως ειναι λιγο ακομψο....αλλα δεν μπορω παρα να συμφωνησω με αυτα που γραφει ο φιλος....η ζημια στο αμαξι παιδια ειναι πολυ μεγαλη , ετρεχε το παληκαρι ..... σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογω , απλα αιτιολογω...η μανταμ που εκανε αναστροφη εχει κανει παραβαση , αλλα το θεμα ειναι οτι οι ''εν δυναμει'' δολοφονοι βρισκονται εκει εξω και οσο αστυνομευση , βουρδουλας , κλωτσιες και βρισιμο και αν πεσει , θα συνεχισουν να λειτουργουν αυθαιρετα και με εγκληματικο τροπο....απο την στιγμη που αυτο ειναι δεδομενο , ας προσπαθουμε να προσεχουμε και να οδηγουμε προφυλασοντας τον εαυτο μας απο την ηλιθιοτητα των αλλων , αλλα και τον δικο μας ενθουσιασμο....

Nikoskazer2000
30/08/2006, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Αν πω "οπου φτωχος και η μοιρα του" θα επαναστατησουν μερικοι εδω μεσα, αλλα το λεω, οχι επειδη το πιστευω, αλλα επειδη το πιστευουν οι οδηγοι τετρατροχων οχηματων και το κανουν πραξη οταν οδηγουν= ΕΓΩ εχω λεφτα και πηρα αυτοκινητο, ΕΣΥ ο φτωχος με το μηχανακι κατσε να σε φανε οι λυκοι!

Κάθε μέρα το βλέπω στη συμπεριφορά αλλα και στον τρόπο που με ειρωνεύονται οι οδηγοί αυτοκινήτων.

Όλοι λεφτάδες και "μαμάω και δέρνω" την έχουν δει τα τετράτροχα μ*******α :a52: :a023: :a02:

Nikoskazer2000
30/08/2006, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
ε δεν ειναι κ ολοι φτωχοι..οταν δινεισ 10 κ 15 χιλιαδεσ ευρω για μοτοσυκλετα δεν εισαι φτωχοσ....κ το παραπανω τρακαρισμα δεν εγινε με μηχανη των 2-3 χιλιαδων ευρω...νομιζω...

Έλα όμως που αυτό δεν το ξέρουν οι περισσότεροι κουτάκηδες...

SNORLAX2
30/08/2006, 07:55
καθημερινα ανεβοκατεβαινω την κηφισιασ...τι σου φτενε τα κουτια οπωσ τα λετε οταν εσυ πηγεινεισ με πανω απο 120 στον συγκεκριμενο δρομο...τι σου φταινε οι αλλοι οταν σε μποτιλιαρισμενη κηφισιασ πασ αναμεσα απο τα αυτοκινητα με 80+..
εχω βριστει απειρεσ φορεσ με συναδελφουσ με μηχανεσ γιατι παω με 40 αναμεσα απο τα μποτιλιαρισμενα αυτοκινητα κ κολανε απο πισω κ κραζουν.,,κ δεν περιμενουν να βρω κενο να τουσ κανω χωρο να περασουν...εχουν την απαιτηση ακαριαια να εξαφανιστεισ
για να συνεχισουν την τρελλα τουσ...
πιστευω οτι οταν οδηγεισ κ τα δυο, κ αυτοκινητο κ μηχανη, εχεισ καλυτερη συναισθηση του χωρου που χρειαζονται κ οι 2 κ τισ αντιδρασεισ εκ μερουσ του καθενα....

zoumpou
31/08/2006, 22:11
Ρε παίδες αυτο φωνάζω παντού κα πάντα:

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ

Αν οδηγούσε πιο σιγά, τώρα μπορεί να ήταν ακόμα μαζί μας.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ το παιδι έφυγε ας γινει παράδειγμα για τους υπόλοιπους.

DimChios
31/08/2006, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SNORLAX2
...πιστευω οτι οταν οδηγεισ κ τα δυο, κ αυτοκινητο κ μηχανη, εχεισ καλυτερη συναισθηση του χωρου που χρειαζονται κ οι 2 κ τισ αντιδρασεισ εκ μερουσ του καθενα....


Όλοι εμείς (οι μοτοσυκλετιστές εννοώ) λίγο πολύ σε όσα λέμε έχουμε δίκιο! Και όλοι φταίμε, και όλοι "τα παιρνουμε κρανίο", και όλοι είναι στιγμές που όσο κι άν έχουμε πείσει τον εαυτό μας να προσέχουμε θα το ανοίξουμε το γκαζι, και και και....
Αυτό όμως που λέει ο SNORLAX2 παραπάνω είναι νομίζω ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!
Προσωπικά από τότε που έγινα μοτοσυκλετιστής (όσο μπορώ να είμαι και να φέρομαι έτσι) σαν οδηγός αυτοκινήτου προβλέπω πολύ περισσότερο και προσέχω επισης τις μηχανές ακόμη και απ αυτούς που τις οδηγούν σε κάποιες περιπτώσεις!

Αυτά....

idi
03/10/2006, 14:27
Θλίβομαι πραγματικα με τα γεγονοτα αλλα και με τη «ξερω-οληαση» μερικων ανθρωπων....

Απο τις φωτογραφιες εκτιμήσατε τη ταχυτητα του οχήματος κατα τη πρόσκρουση οτι ηταν 200χλμ????

Σορρυ αλλα δεν εχετε ιδεα απο ατυχήματα και κατευθείαν βγαλατε συμπερασμα και υπαιτιότητα!

Σα τη κυρα Ευτέρπη που βλεπει το αμαξι μου ελαφρα στραπατσαρισμενο (σύγκρουση με ΚΑΤΩ ΑΠΟ 20 χλμ/ω) και λεει ΠΩΩΩΩ ΠΩΩΩΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΕΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ!!! Η σαν και αυτους που βλέπουν 10 μετρα «λαστιχιές απο φρεναρισμα» και μιλανε για ΤΡΕΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ

Λυπάμαι για τη παρτη σας...οδηγατε και μηχανές και δεν εχετε καμια αίσθηση του τι ειναι η ταχύτητα....

Και να σας κανω μια ερωτηση? Αν το μηχανάκι σας ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΕΙ σε σταματημενο αυτοκινητο..... με την καθ’ολα νομιμη – λογικη κτλ ταχυτητα των 80 χλμ.... ΠΩΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΞΕΡΕΤΕ?????

Ενα πραμα θα πω.... ΔΙΑΜΠΕΡΕΣ θα ειναι το τραυμα του αυτοκινητου.... ουτε ο κωλος δε θα φανει μεσα στη μαζα του αυτοκινητου... θα μεινει μονο η τρυπα!



:( :( :( :( κριμα το παλικαρι... τι να κανεις και πως να προφυλακτεις απο τους ασχετους.... μονο απο τυχη ζουμε!

DimChios
03/10/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Όλοι εμείς (οι μοτοσυκλετιστές εννοώ) λίγο πολύ σε όσα λέμε έχουμε δίκιο! Και όλοι φταίμε, και όλοι "τα παιρνουμε κρανίο", και όλοι είναι στιγμές που όσο κι άν έχουμε πείσει τον εαυτό μας να προσέχουμε θα το ανοίξουμε το γκαζι, και και και....
Αυτό όμως που λέει ο SNORLAX2 παραπάνω είναι νομίζω ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!
Προσωπικά από τότε που έγινα μοτοσυκλετιστής (όσο μπορώ να είμαι και να φέρομαι έτσι) σαν οδηγός αυτοκινήτου προβλέπω πολύ περισσότερο και προσέχω επισης τις μηχανές ακόμη και απ αυτούς που τις οδηγούν σε κάποιες περιπτώσεις!

Αυτά....




SORRY ΚΙΟΛΑΣ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ SNORLAX2: "πιστευω οτι οταν οδηγεισ κ τα δυο, κ αυτοκινητο κ μηχανη, εχεισ καλυτερη συναισθηση του χωρου που χρειαζονται κ οι 2 κ τισ αντιδρασεισ εκ μερουσ του καθενα...."

Ετσι για να μήν παρεξηγειθώ με άλλα πόστ του συναδέλφου....

:smokin:

Φιλαλήθης
04/10/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoumpou
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ

Είσαι ωραίος... και γω έτσι λέω πάντα.

mats8282
04/10/2006, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi



Απο τις φωτογραφιες εκτιμήσατε τη ταχυτητα του οχήματος κατα
τη πρόσκρουση οτι ηταν 200χλμ????


Σορρυ αλλα δεν εχετε ιδεα απο ατυχήματα και κατευθείαν βγαλατε συμπερασμα και υπαιτιότητα!



Και να σας κανω μια ερωτηση? Αν το μηχανάκι σας ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΕΙ σε σταματημενο αυτοκινητο..... με την καθ’ολα νομιμη – λογικη κτλ ταχυτητα των 80 χλμ.... ΠΩΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΞΕΡΕΤΕ?????

Να σου πω εχεις ενα δικιο....αλλα:
Αμα δεις την φωτο του τροχαιου σε αλλο ποστ και διαβασεις το τι εγινε μαλλον θα αλλαξεις και εσυ γνωμη.Δεν ειμαι εμπειρογνωμονας να ξερω ουτε στο περιπου ποσα πηγαινε αλλα για να μην βρουνε σχεδον τπτ απο το παληκαρι και να λιωσει το κρανος(ετσι αναφερθηκε) ηταν σιγουρα πολλα παραπανω. Τωρα βεβαια οτι και να λεμε εμεις................ Η ανατριχιλα θα μεινει οταν ειδα την φωτο.....

idi
04/10/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoumpou

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ

Αν οδηγούσε πιο σιγά, τώρα μπορεί να ήταν ακόμα μαζί μας.

Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Είσαι ωραίος... και γω έτσι λέω πάντα.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ .+_

mats8282
04/10/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ .+_
Συμφωνω....το πιο σοβαρο ατυχημα που ειχα εγινε με την διαστημικη ταχυτητα των 30(- στιγμιαιο φρεναρισμα)χλμ...

Φιλαλήθης
04/10/2006, 18:11
Καλά λοιπόν, συνεχίστε να πάτε όπως πάτε.

Φιλαλήθης
04/10/2006, 19:46
Κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε, idi? ε?

Προφανώς εσύ κατάλαβες "υπάρχει ταχύτητα κάτω από την οποία μπορούμε να αποφύγουμε οποιοδήποτε ατύχημα". Προφανέστερα όμως, εμείς δε λέμε αυτό, εμείς λέμε ότι μπορείς να πας με ταχύτητα ώστε να ελαχιστοποιείται η πιθανότητα για στούκα! Εκτώς αν θεωρείς ότι η ταχύτητα της μοτοσυκλέτας δεν παίζει κανένα ρόλο στο αν θα στουκάρεις ή όχι...

VanDiemen
05/10/2006, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
.........
Παιδιά μην αρχίσετε τα ποστ του τύπου «κρίμα το παλικάρι» ή «εύχομαι εκεί ψηλά να τρέχει με την KAWASAKI του» .Παιδιά εκεί πάνω δεν υπάρχει τίποτε. Το παλικάρι θα λειώνει κομματιασμένο στην γη.
........


Καταρχήν η ιστοσελίδα δίνει στον καθένα το δικαίωμα, να εκφραστεί και να γράψει οτιδήποτε θέλει, μέσα στα κοινώς αποδεκτά πλαίσια, ηθικής και τάξης, που ορίζονται σαφέστατα από τους όρους χρήσης. Εσύ με την παραπάνω "προτροπή", ασκείς λογοκρισία! Επίσης προσπαθείς να προσηλυτίσεις στον αθεϊσμό σου κι άλλους μ'αυτά που λες. Νομίζω ότι δεν είναι ούτε το κατάλληλο μέρος, ούτε η κατάλληλη στιγμή για να φέρεσαι μ'αυτόν τον τρόπο. Μπορείς ελεύθερα να πιστεύεις σε ότι θέλεις. Κανένας δε σε ρώτησε και κανένας δε σε θεωρεί αρμόδιο δάσκαλο για να του μάθεις σε τι να πιστεύει και σε τι όχι.

TROOPER
05/10/2006, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε, idi? ε?

Προφανώς εσύ κατάλαβες "υπάρχει ταχύτητα κάτω από την οποία μπορούμε να αποφύγουμε οποιοδήποτε ατύχημα". Προφανέστερα όμως, εμείς δε λέμε αυτό, εμείς λέμε ότι μπορείς να πας με ταχύτητα ώστε να ελαχιστοποιείται η πιθανότητα για στούκα! Εκτώς αν θεωρείς ότι η ταχύτητα της μοτοσυκλέτας δεν παίζει κανένα ρόλο στο αν θα στουκάρεις ή όχι...

μη λες βλακειες.δεν υπαρχει ταχυτητα κατω απο την οποια μπορουμε να αποφυγουμε οποιοδηποτε ατυχημα!!!!!

υπαρχει ταχυτητα με την οποια αν εμπλακοθμε σε ατυχημα μπορει να παθουμε μικροτερες ζημιες και αυτο παλι δεν ειναι απαραιτητο!!!!!

idi
05/10/2006, 11:09
δεν ειναι χώρος για διαμάχες εδω... αλλα πραγματικα το να πηγαίνεις "σιγα" ... δεν σου προσφερει τιποτα παραπάνω απο μια ψευδαίσθηση ασφαλείας που δεν εχει λογικη... μεσα στη θαλασσα του παραλογου που ζουμε... πως μπορεις να αποφύγεις πχ ενα αμαξι που χανει τον ελενχο και καβαλαει κρασπεδα και μπαινει στη λωρίδα σου ? μου εχει τύχει για αυτο στο λεω....(απο τυχη γλίτωσα... αλλοι το λενε ΘΕΟ)

TROOPER
05/10/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δεν ειναι χώρος για διαμάχες εδω... αλλα πραγματικα το να πηγαίνεις "σιγα" ... δεν σου προσφερει τιποτα παραπάνω απο μια ψευδαίσθηση ασφαλείας που δεν εχει λογικη... μεσα στη θαλασσα του παραλογου που ζουμε... πως μπορεις να αποφύγεις πχ ενα αμαξι που χανει τον ελενχο και καβαλαει κρασπεδα και μπαινει στη λωρίδα σου ? μου εχει τύχει για αυτο στο λεω....(απο τυχη γλίτωσα... αλλοι το λενε ΘΕΟ)

αφου οπου μπει το ατομο διαμαχη γινεται ρε γιωργο.

οσο για το αλλοι το λενε θεο...:evil:

Φιλαλήθης
05/10/2006, 11:16
Εγώ συμφωνώ με τον tatar. Συναισθηματικές κενότητες, όπως αυτές που ανέφερες, δεν βελτιώνουν σε τίποτα.

Το γεγονός πρέπει να το δούμε ώς έχει, χωρίς "είναι κει πάνω". Ένας νέος άνθρωπος πέθανε. Το έχουμε ζήσει αυτό αμέτρητες φορές μέχρι τώρα (ο τροπέας κάνει κάποιες προσπάθειες... έχει φτάσει στο πόσο; 30 για φέτος; Α ρε τροπέα κ συ τί πέρασες... είσαι παλικάρι). Τί κάναμε για να αποφύγουμε μελλοντικά παρόμοια γεγονότα; Ή μήπως πιστεύετε ότι έχει δίκιο ο idis που λέει ότι δεν υπάρχει ταχύτητα με την οποία να είμαστε ασφαλείς και ότι η μοτοσυκλέτα, κατ'επέκταση, είναι αργός θάνατος;

Δηλαδή, τελικά, ο idis ισχυρίζεται ότι η ταχύτητα με την οποία κινείται μια μοτοσυκλέτα είναι τελειώς άσχετη με την πιθανότητα για στούκα. Αυτή όμως η πιθανότητα υπάρχει ανεξάρτητα αν καβαλάς μηχανή ή οτιδήποτε άλλο ( ακόμα και τίποτα). Δεν ισχύει μόνο για τη μηχανή.

Η θάλασσα του παραλόγου που τσαμπουνάς, δεν καταλαβαίνω που κολλάει. Πάντως, αν υπάρχει τέτοια θάλασσα, μπανάκι μου φαίνεται κάνει ο trooper εκεί, γιατί άλλα γράφω, άλλα διαβάζω και εκτώς αυτού βλέπει διαμάχες εκεί που δεν υπάρχουν.

Φιλαλήθης
05/10/2006, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μη λες βλακειες.δεν υπαρχει ταχυτητα κατω απο την οποια μπορουμε να αποφυγουμε οποιοδηποτε ατυχημα!!!!

Εσύ λες τις βλακείες. Διάβασε καλύτερα τι γράφω.

TROOPER
05/10/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Εσύ λες τις βλακείες. Διάβασε καλύτερα τι γράφω.

δε μπορω βρε παλικαριμ να ασχολουμε τον καλο που εχεις στον εγκεφαλο σου...και εφοσον ολοι ξερουμε και ποιος εισαι και πως σκεφτεσαι θεωρω χασιμο χρονου να ασχοληθω μαζι σου.λες παπαριες, μας ζαλιζεις τα @@ και αυτη ειναι η δικια μου αποψη.δεν αλλαζει.και αν δε σου αρεσει χτυπα τον κωλο σου στο πατωμα να σου περασει!

Cpt. Haddock
05/10/2006, 11:27
:a15:

No prayer for the dying...

:sad:

TROOPER
05/10/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a15:

No prayer for the dying...

:sad:

σωστος καπετανιε.

σβησε τα δικα μου ποστ σε παρακαλω!!!!!!

idi
05/10/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Εγώ συμφωνώ με τον tatar. Συναισθηματικές κενότητες, όπως αυτές που ανέφερες, δεν βελτιώνουν σε τίποτα.

Το γεγονός πρέπει να το δούμε ώς έχει, χωρίς "είναι κει πάνω". Ένας νέος άνθρωπος πέθανε. Το έχουμε ζήσει αυτό αμέτρητες φορές μέχρι τώρα (ο τροπέας κάνει κάποιες προσπάθειες... έχει φτάσει στο πόσο; 30 για φέτος; Α ρε τροπέα κ συ τί πέρασες... είσαι παλικάρι). Τί κάναμε για να αποφύγουμε μελλοντικά παρόμοια γεγονότα; Ή μήπως πιστεύετε ότι έχει δίκιο ο idis που λέει ότι δεν υπάρχει ταχύτητα με την οποία να είμαστε ασφαλείς και ότι η μοτοσυκλέτα, κατ'επέκταση, είναι αργός θάνατος;

Δηλαδή, τελικά, ο idis ισχυρίζεται ότι η ταχύτητα με την οποία κινείται μια μοτοσυκλέτα είναι τελειώς άσχετη με την πιθανότητα για στούκα. Αυτή όμως η πιθανότητα υπάρχει ανεξάρτητα αν καβαλάς μηχανή ή οτιδήποτε άλλο ( ακόμα και τίποτα). Δεν ισχύει μόνο για τη μηχανή.

Η θάλασσα του παραλόγου που τσαμπουνάς, δεν καταλαβαίνω που κολλάει. Πάντως, αν υπάρχει τέτοια θάλασσα, μπανάκι μου φαίνεται κάνει ο trooper εκεί, γιατί άλλα γράφω, άλλα διαβάζω και εκτώς αυτού βλέπει διαμάχες εκεί που δεν υπάρχουν.
οι πιθανοτητες αφορουν τους στατιστικολόγους και οχι εμενα

μια πιθανοτητα στις 100 ή 1000 ειναι το ιδιο και το αυτο, αν ο "1" εισαι ΕΣΥ

Φιλαλήθης
05/10/2006, 11:32
δε μπορω βρε παλικαριμ να ασχολουμε τον καλο που εχεις στον εγκεφαλο σου

Εσύ απάντησες στο ποστ μου αρχικά, όχι εγώ στο δικό σου.


και εφοσον ολοι ξερουμε και ποιος εισαι και πως σκεφτεσαι θεωρω χασιμο χρονου να ασχοληθω μαζι σου

Μην είσαι απόλυτος... δεν το ξέρουν όλοι... και η ακρίβεια στο τί ξέρεις για μένα φαίνεται από την ακρίβεια με την οποία διάβασες το ποστ μου, στο οποίο λέω "προφανέστερα, εμείς δε λέμε αυτό" και συ μου χαρακτήρισες αυτά που λέω "βλακείες" (που είναι οι mods; οέο; )


λες παπαριες, μας ζαλιζεις τα @@ και αυτη ειναι η δικια μου αποψη.

Κράτα τη, μη σου φύγει!

Cpt. Haddock
05/10/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σωστος καπετανιε.

σβησε τα δικα μου ποστ σε παρακαλω!!!!!!

Δεν είμαι mod εδώ, μπορείς και μόνος σου να τα σβήσεις

:wave2: :beer: :wave2:

Φιλαλήθης
05/10/2006, 11:39
όοοοοοοχι, να μη σβήσει κανείς τίποτα, να φαίνεται ποιός μιλάει και ποιός όχι :beer:

TROOPER
05/10/2006, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Εσύ απάντησες στο ποστ μου αρχικά, όχι εγώ στο δικό σου.



Μην είσαι απόλυτος... δεν το ξέρουν όλοι... και η ακρίβεια στο τί ξέρεις για μένα φαίνεται από την ακρίβεια με την οποία διάβασες το ποστ μου, στο οποίο λέω "προφανέστερα, εμείς δε λέμε αυτό" και συ μου χαρακτήρισες αυτά που λέω "βλακείες" (που είναι οι mods; οέο; )



Κράτα τη, μη σου φύγει!

εχεις δικιο εκανα λαθος που απαντησα.
ειμαι απολυτος(ετσι γενηθηκα)αλλα το προφανεστερα δε λεμε αυτο με αυτο που λετε ειναι το ιδιο(οι μοντς ειναι στη θεση τους οεο)

τη κραταω.

και για να δωθει 1 τελος στο θεμα αν διαβασεις παραπανω ειπα να μου σβησουνε οτι εχω γραψει εδω γιατι δεν ειναι χωρος διαμαχης.

:a56:

Φιλαλήθης
05/10/2006, 11:44
μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει "ελαχιστοποιείται"

Άλλο το "ελαχιστοποιείται" άλλο το "μηδενίζεται".

Άλλο το "αν πας αργά αποφεύγεις κάθε ατύχημα" ( = η πιθανότητα μηδενίζεται)

Άλλο το "αν πας αργά αποφεύγεις τα περισσότερα ατυχήματα" (= η πιθανότητα ελαχιστοποιείται)

Και για να τα πω χωρίς τη λέξη 'πιθανότητες', γιατί φαίνεται ότι κάποιοι (ο idis δηλαδή) ζορίζεται να κατανοήσει τη στατιστική:

Όσο πιό γρήγορα πας, τόσο πιό βέβαιο είναι ότι θα σκοτωθείς. Αν πας πιό αργά, ίσως τη γλυτώσεις.

TROOPER
05/10/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει "ελαχιστοποιείται"

Άλλο το "ελαχιστοποιείται" άλλο το "μηδενίζεται".

Άλλο το "αν πας αργά αποφεύγεις κάθε ατύχημα" ( = η πιθανότητα μηδενίζεται)

Άλλο το "αν πας αργά αποφεύγεις τα περισσότερα ατυχήματα" (= η πιθανότητα ελαχιστοποιείται)

Και για να τα πω χωρίς τη λέξη 'πιθανότητες', γιατί φαίνεται ότι κάποιοι (ο idis δηλαδή) ζορίζεται να κατανοήσει τη στατιστική:

Όσο πιό γρήγορα πας, τόσο πιό βέβαιο είναι ότι θα σκοτωθείς. Αν πας πιό αργά, ίσως τη γλυτώσεις.

ελαχιστοποιειται η πιθανοτητα να παθεις ατυχημα αν δε βγαινεις απο το σπιτι!!!!!
μεινε σπιτι!!!!

ωρεα λογικη....

δεν υπαρχρι στατιστικη αν εισαι εσυ αυτος που την πατας!!!αυτο σου λεει ο ιντι!!!!

τι πιθανοτητες υπηρχαν να σκοτωθουν προχτες τα ατομα πουθ περιμενανε στη σταση????και ομως σκοτωθηκανε!!!!για υτους τους ανθρωπους και τις οικογενειες τους δεν υπαρχει στατιστικη και δεν υπηρχε και ταχυτητα....με τα ποδια ητανε!!!!!σταματημενοι!!!!!περιμενανε λεωφορειο!!!!!!!!!!!εχω παει και πολλα εχω παει και με λιγα.....με τα λιγα 2 φορες με κοπανησανε!!!!!!!!!!

δεν φταιει η ταχυτητα αν στουκαρεις σονι και ντε ρε παιδι μου...πως θα γινει τωρα....

τελος παντων επαναλαμβανω δε θελω εδω περα να αντιπαρατεθω με κανεναν....ειδικα στα στραβα και αναποδα γιαυτο δε θα σου απαντησω οτι και να μου γραψεις.εκανα 1 λαθος,ζηταω απο ολους σορρυ(επειδη αντιπαρατεθηκα μαζι σου ΕΔΩ)και δε θα επαναληφθει!!!!!

over and out!!!!

Φιλαλήθης
05/10/2006, 12:03
Σου τελειώσανε τα valium?

VanDiemen
05/10/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Εγώ συμφωνώ με τον tatar. Συναισθηματικές κενότητες, όπως αυτές που ανέφερες, δεν βελτιώνουν σε τίποτα.
....



Αυτό σε μένα απευθύνονταν; Κι αν "ναι" σε ποιο ακριβώς σημείο είδες συναισθηματική κενότητα;

Φιλαλήθης
05/10/2006, 12:09
Λέω για τα "κρίμα το παλικάρι" κτλ που εμφανίζονται σε κάθε thread με θάνατο και τα οποία κρίνω ως τελείως μα τελείως ανούσια.

idi
05/10/2006, 12:12
οκ οτι πεις

οσοι πανε σιγα θα ζησουν και εμεις που "το παταμε" θα πεθανουμε... αμα ειναι ετσι ευκολα τα πραγματα να κανεις ασφαλιστικη εταιρεια και να τιναξεις τη μπανκα στον αερα

αντε καλες δουλειες....

Φιλαλήθης
05/10/2006, 12:23
Στρεβλώνεις κατά πολύ το νόημα αυτών που έγραψα. Επιμένετε όλοι σας να νομίζετε ότι λέω πως αυτός που πάει αργά θα τη γλυτώσει με βεβαιότητα. Δε λέω αυτό, αλλά που να καταλάβετε...

(edit: αργά = γρήγορα)

VanDiemen
05/10/2006, 12:25
Γι΄αυτά ναι, συμφωνώ ότι κατόπιν εορτής είναι ανούσια. Εγώ απλώς έγραψα ότι διαφωνώ με τον τρόπο που το έθεσε. Δυστυχώς είναι μερικοί που δεν μπορούν με τίποτα να δεχτούν ότι μπορεί να υπάρχει απάντηση που να αποδεικνύει ότι η γνώμη τους είναι λάθος. Νομίζουν ότι μετά από τη δική τους γνώμη είναι το χάος.

Τώρα όσον αφορά το θέμα "ταχύτητα", όποιος πιστεύει ότι το να πηγαίνει με 200 χλμ/ω είναι το ίδιο με το να περιμένει στη στάση το λεωφορείο... άσ' τον να πηγαίνει. Θα μου πεις πάντα υπάρχουν και παράπλευρες απώλειες, αθώοι άνθρωποι που την πληρώνουν, όπως αυτοί στη στάση που ανέφερε και ο προλαλήσας, αλλά είμαστε πολύ "λίγοι" για να αλλάξουμε γνώμη στους πολλούς με το ανάλογο με τη μαντάμ μυαλό που έκανε την αναστροφή στην Κρήτη. Και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι με πολύ καλύτερα αντανακλαστικά, πολύ νεότεροι και πολλά ακόμη "πολύ" που το μυαλό τους είναι πολύ χειρότερο και οδηγούν μοτοσυκλέτα.

VanDiemen
05/10/2006, 12:49
Και για να μη λέμε μόνο για την οδηγό του αυτοκινήτου, αν δείτε, υπάρχει διπλή διαχωριστική και η σύγκρουση έγινε στο αντίθετο ρεύμα. Αυτό σημαίνει συνυπαιτιότητα! Και αν πήγαινε με 300 το καγκουρώ, είναι σχεδόν σίγουρο ότι η οδηγός του Rover θεώρησε ότι δεν έρχεται κανένας. Εκτός αν όλοι βλέπετε την απόλυτη ευθύνη στο Rover!
Δικαιούνται να μιλούν για το γεγονός ότι, το Rover έστριψε σε σημείο με διπλή διαχωριστική, μόνο όποιοι δεν το έχουν κάνει ποτέ αυτό!! Και σ'αυτούς δε συμπεριλαμβάνονται όσοι το έκαναν μεν, ήταν "απόλυτα σίγουροι" ότι δεν θα προκληθεί ατύχημα δε! Γιατί και την οδηγό του Rover αν μπορούσαμε να τη ρωτήσουμε το ίδιο θα μας έλεγε!

zireous
05/10/2006, 17:05
Εγώ όμως δε μασάω αυτά που όλοι αναφέρετε τουλάχιστον στις δύο τελευταίες σελιδες...

Εγώ κόβω από τα πενιχρά 150 με το αγροτικό μου αν δώ κάτι να γυαλίζει 1 χλμ μπροστά στην εθνική, κόβω πιο πολύ σε άδειους επαρχιακούς, και τελείως μέσα στη πόλη -αλλά αυτό δε φτάνει...

Δεν είναι μόνο η ταχύτητα, ούτε το να διαβάζεις το δρόμο, ούτε το ότι δεν ξέρουν κάποιοι να φρενάρουν, και ούτε ότι ο κουτάκιας παρανομεί.

Τα πλέον βασικά, που αν δεν τα ξέρεις, και δεν τα εφαρμόζεις, δεν επιβιώνεις... είναι αυτά που θα έπρεπε να εφαρμόζεις όποιου είδους κίνηση και να συναντάς.

Ισχύουν και για παπιά, και για ss, διαβάστε τα προσεκτικά (http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_links.html) και χωνεύτε τα.

Εγώ πάντως, ψήνομαι να μετακομίσω κοντά στις Σέρρες, για να τελειώνει το παραμύθι με τις 1000 στραβές το μήνα (τόσες μου κάθονται, όταν είμαι στο δρόμο συνέχεια).

lyk0s
06/10/2006, 00:19
Δεν μπορεις απο μια φωτογραφια να καταλαβεις ποσο ετρεχε καποιος..
Και μην βλεπετε πως ειναι το αυτοκινητο....
Εχω τρακαρει με 20 με αμαξι και διαλυθηκε τοσο που αν το βλεπατε θα λεγατε οτι πηγαινα με 100+ και οτι δεν απεμεινε τιποτα απο μενα-δεν επαθα απολυτως τιποτα...
Αυτα απο προσωπικη εμπειρια και εχω δει και εχω ακουσει και αλλες περιπτωσεις....για αυτο μην βγαζετε αυθαιρετα συμπερασματα για το ποιος φταιει....

VanDiemen
07/10/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
Δεν μπορεις απο μια φωτογραφια να καταλαβεις ποσο ετρεχε καποιος..
Και μην βλεπετε πως ειναι το αυτοκινητο....
Εχω τρακαρει με 20 με αμαξι και διαλυθηκε τοσο που αν το βλεπατε θα λεγατε οτι πηγαινα με 100+ και οτι δεν απεμεινε τιποτα απο μενα-δεν επαθα απολυτως τιποτα...
Αυτα απο προσωπικη εμπειρια και εχω δει και εχω ακουσει και αλλες περιπτωσεις....για αυτο μην βγαζετε αυθαιρετα συμπερασματα για το ποιος φταιει....

Ok! Δεκτό! Ας μη βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα για το ποιος φταίει. Αυτό ισχύει και για σένα! Δεν μπορείς να ξέρεις τι εμπειρίες έχει ο καθένας από εμάς. Σύμφωνα με τη δική σου εμπειρία με πολύ μικρή ταχύτητα μπορεί να προκληθεί το ατύχημα που είδαμε. Δεκτό! Οι εμπειρίες του καθενός τον βοηθούν να αντιλαμβάνεται τα γεγονότα με συγκεκριμένο υποκειμενικό τρόπο. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του κι ας τα κρατήσει για τον εαυτό του λοιπόν.

Φιλαλήθης
07/10/2006, 10:51
Εγώ στη φωτογραφία δε βλέπω μόνο ότι η μοτοσυκλέτα έγινε συσσωμάτομα με το αμάξι, βλέπω ότι από το κοπάνημα το αμάξι σύρθηκε κατά τη διεύθυνση κίνησης της μηχανής. Δεδομένου ότι ούτε 5 γυναίκες έχουν την παλαβομάρα να κάνουν παντιλίκια στη μέση του δρόμου, η μηχανή προκάλεσε αυτό το σύρσιμο. Η μηχανή σχεδόν σίγουρα πήγαινε πολύ γρήγορα. Αν δεν πήγαινε πολύ γρήγορα δε θα έσκαγε στη μέση του αυτοκινήτου σα να το σημάδευε! έχεις περιθώρια ελιγμών... (μάλλον δεν υπήρχαν άλλα αυτοκίνητα τριγύρω,γιατί η μουρλή, όσο μουρλή και να ήταν, έστω για αμάξια θα κοίταγε).


χρειάζομαι καφέ.

πολύ καφέ.

blacker than the blackest black times infinity...

VanDiemen
07/10/2006, 11:05
Η μοτοσυκλέτα κόντεψε να βγει από την άλλη! Τώρα αν πιστεύουν κάποιοι ότι αυτό έγινε με 20 χλμ/ώρα.. αλλά είπαμε.. Η κρίση και τα συμπεράσματα κατόπιν εορτής με βάση μια φωτογραφία είναι υποκειμένικά. Ο άνθρωπος έχει τελική με τα πόδια 36 περίπου χλμ/ώρα! Αυτά προς τον φιλαλήθη... οι υπόλοιποι μην ακούτε! Συνεχίστε να πιστέυετε ότι έγινε με 20 χλμ/ώρα.

lyk0s
07/10/2006, 17:35
VanDiemen συνεχιζεις να βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα...

Δεν ειπα οτι το δυστυχημα αυτο εγινε με 20χλμ.

Αυτο που ειπα ηταν οτι καμμια φορα μπορει να γινουν ατυχηματα/δυστυχηματα που φαινονται οτι εγιναν με πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που πραγματικα εγιναν.

Φιλαλήθης
07/10/2006, 18:41
Ε ναι. Τίς περισσότερες φορές όμως το ατύχημα δε θα είχε συμβεί, ή θα είχε πολύ ηπιότερες συνέπειες, αν ο οδηγός της μοτοσυκλέτας πήγαινε λιγότερο γρήγορα.

VanDiemen
07/10/2006, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
VanDiemen συνεχιζεις να βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα...
.............
Αυτο που ειπα ηταν οτι καμμια φορα μπορει να γινουν ατυχηματα/δυστυχηματα που φαινονται οτι εγιναν με πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που πραγματικα εγιναν.

Σωστά! Αυτό είπες! Κι αυτό που είπες είναι όντως σωστό.
Εγώ θα πω ότι και με μηδενική ταχύτητα μπορούν να προκληθούν ατυχήματα. Η σχέση που μπορεί να έχει αυτό που είπες με το συγκεκριμένο ατύχημα ποια είναι; Κι εγώ θα μπορούσα να πω π.χ. ότι είχα ένα φίλο που, βγαίνοντας από το αυτοκίνητο, έπεσε ένα γκρέιντερ επάνω του, στραπατσάρισε το αυτοκίνητο και τον άφησε στον τόπο.. Είναι απόδειξη αυτό ότι η υπερβολική ταχύτητα δεν είναι σημαντικός παράγοντας στην πρόκληση ατυχήματος;

Για το ότι συνεχίζω να βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;