PDA

View Full Version : κρανακια φτινα ε? ...



pk
11/11/2003, 15:40
Σημερα λοιπον μιλαγα με καποιον απο το υπουργειο οικονομικων σχετικα με την μειωση του φπα σε 8%...

Για να μειωθει ο φορος σε κατι (οτι να ειναι και αυτο... βλεπε κρανακια) χρειαζεται η συμφωνη γνωμη... ΟΛΩΝ των εταιρων μας στην Ε.Ε. Κατι που δεν ειναι και τοσο πιθανο αφου ολο και καποιο κρατος θα εχει ζητησει την συμφωνη γνωμη μας για κατι και εμεις (μπορει και σωστα) να μην το επιτρεψαμε... Αυτην την φορα θα ζητησουμε την μειωση για τα κρανη (δηλαδη αληθεια λενε οτι προσπαθουν) και για τα αγροτικα μηχανηματα. Διστυχως η εκτιμηση του ατομου που μου τα ειπε ολο αυτα, δεν ειναι και τοσο θετικη...

Αυτα. Για να μην τρομε κουτοχορτο απο την μια η την αλλη παραταξη

Julius
11/11/2003, 22:12
plaka plaka to 10% ligotero einai kolpo emporiko mono, ean deis to kerdos pou paizoun oi emporoi ksepernaei to 100% kai telika etsi ta kranoi ginonte polyyyyyyyyyyyyy akriva.

o ypoyrgos evale plafon sthn timh tis patatas, sto kerdos ton emporon gia to syggekrimeno eidos den mporei na valei?????

tha protimousa to metro me ta krani apo thn troxaia na elenxe kai poiotita kranoys kai oloi autoi poy kykloforoun me ta kranoi ton 20 euro na katalavoyn oti auto poy forane sto kefali to forane gia na prostatepsoun thn zoh toys kai oxi gia na glytosoun thn klish.

exo sixathei na vlepo typades me mixanes tvn 10.000++ euro na kykloforoune me kranakia poy exoun agorasei apo to praktiker 20-30 euro.

To podi ftiaxnei, to xeri ftiaxnei, ante na mhn ksanakavaliseis alla ama xtypiseis to kefali sthn kalyterh periptosh na gynei h fatsa sou san toy fankestain kai sthn xeiroterh.........

Capo_Di_Capi
14/11/2003, 10:34
Για να μειωθει ο φορος σε κατι (οτι να ειναι και αυτο... βλεπε κρανακια) χρειαζεται η συμφωνη γνωμη... ΟΛΩΝ των εταιρων μας στην Ε.Ε.

’ρχοντα, να πας να το πεις στους Αγγλους αυτό που έχουν 0% ΦΠΑ στα κράνη.
Αυτά περί εταίρων είναι παπαριές του κερατά. Πολιτική βούληση να υπάρχει και όλα γίνονται.

pk
14/11/2003, 14:12
φιλε Capo_Di_Capi,

Δεν θα διαφωνήσω μαζι σου για το οτι με πολιτικη βούληση δημιουργούνται λύσεις. Καταλαβαίνεις πιστεύω οτι το post μου είχε σκοπό να ενημερώσει για το τι κρίβεται πίσω απο τις αττάκες που ακούμε και που δυστυχώς θα ξαναακούσουμε.

Όσο για την ποιότητα των κρανών που κυκλοφορούν... ας επιδοτήσουν την μετατροπή τους σε γλάστρες!!!!

ciaos

Capo_Di_Capi
14/11/2003, 14:25
ok pk αν και δεν το εξέλαβα έτσι

cityfly
18/11/2003, 09:19
μου κάνει πολύ κουφό να έχει λόγο η ΕΕ για τον ΦΠΑ σε προϊόντα που πωλούνται σε ένα κράτος. Ο καθορισμός (ενδεχομένος) του άνω ορίου του ΦΠΑ προκύπτει από ευρωπαΙκές ντιρεκτίβες και κοινές αποφάσεις, αλλά από κει και ύστερα ο καθορισμός εντός του ορίου αυτού του ύψους του ΦΠΑ για κάποιο προϊόν είναι θέμα καθαρά δημοσιονομικής πολιτικής του κράτους, σε αυτήν δεν έχει λόγο η ευρωπαϊκή ένωση. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο το κράνος που έπρεπε να έχει λιγότερο ή και καθόλου ΦΠΑ αλλά όλα τα ήδη ασφαλείας (ρουχισμός κλπ).
Το οξύμορο είναι ότι το κράνος αυτή τη στιγμή είναι ένα υποχρεωτικό προϊόν που φορολογείται ως είδος πολυτελείας.

pk
18/11/2003, 15:13
φιλε city fly

Θα ήθελα να σου πω πως ο ΦΠΑ για τα κρανάκια είναι 18%. Ακόμα επειδή και εγώ φρίκαρα ακούγοντας αυτα που έγραψα στο post το ρώτησα πολλές φορές για να είμαι σίγουρος... Τέλος δεν υπάρχει πια ΦΠΑ πάνω απο 18%.

cityfly
19/11/2003, 09:11
ε ναι 18% έχουν τα περισσότερα προϊόντα σήμερα, αλλά όχι αυτά που θεωρούνται είδη πρώτης ανάγκης, πχ ψωμί, βιβλίο, τροφή γενικότερα. Ακόμα και στην ταβέρνα αν προσέξεις το φαγητό έχει 8% και το κρασί 18%.
Με αυτήν την έννοια είναι τουλάχιστον οξύμορο να μην φορολογείται ένα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ προϊόν με το ποσοστό των ειδών πρώτης ανάγκης

Όπως καταλαβαίνεις το θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο να έχει τόσο πολύ ΦΠΑ το κράνος, και ο ρουχισμός ασφαλείας της μηχανής. Και στην πράξη τελικά νομίζω ότι ο καθένας που κουβεντιάζει το θέμα κατά βάθος προσπαθεί το ίδιο πράγμα, να αρχίσουν πολλοί να ασχολούνται με το θέμα, να αρχίσει να ακούγεται μπας και στο τέλος γίνει κάτι. Δεν ξέρεις καμιά φορά.
Βέβαια θα βοηθούσε περισσότερο αν το θέμα το "κουβέντιαζαν" τα περιοδικά

ctpanoramix
19/11/2003, 10:15
8a voi8ouse kai an kaname kai emeis kati.........

opws kapoia poria me tis mixanes ktl na ma8ei kai o polis kosmos pou sigoura den kserei !