PDA

View Full Version : Cbr125 Αποτομη πτωση στροφων στον κινητηρα.



gregpktm
28/08/2006, 15:25
Καθως γυριζα Αθηνα απο Τριπολη και ενω ειχα διανυσει αρκετη αποσταση ημουν καπου Οινοη κοντα, Ειχα στο κιβωτιο 6η ταχυτητα και ο κινητηρας δουλευε στις 10000rpm, ξαφνικα πεφτουν οι στροφες πολυ αποτοτμα. Κλεινω το γκαζι, σταματαω και συνεχιζω μετα απο 5 λεπτα. Το προβλημα το προβλημα περεμεινε και απ'οτι παρατηρησα συμβαινει σε αναλογες στροφες του κινητηρα σε καθε σχεση στο κιβωτιο. π.χ.

4η στις 8000rpm
5η στις 7000rpm
6η στις 5500-6000rpm

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Το μονο που εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι να καθαρισω το φιλτρο αερα αλλα το προβλημα παραμενει.

Υ.Γ. Την εχω ξανακανει την ερωτηση εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27262
αλλα φαινεται επειδη κανεις δεν εχει ορεξη να το διαβασει (με το δικιο του βεβαια) την ξαναεγραψα στα Ελληνικα.

kostisthegreek
28/08/2006, 20:06
Δηλαδή σε όλες τις σχέσεις ανεβάζει στροφές οι οποίες πέφτουν από μόνες τους?
Ή φτάνει μέχρι αυτές τις στροφές?
Πιο παλιά η έκτη ανέβαινε στις 10000 στροφές?

stefanos
28/08/2006, 20:11
Δεν διευκρινίζεις αν δουλεύει κανονικά στις υπόλοιπές στροφές οπότε μπορεί να είναι απλά βουλομένο το ζιγκλέρ, η έχει πρόβλημα σε όλη την κλίμακα.
Αν κόλησε στιγμιαία πρέπει να έκανε κάποιο φρενάρισμα εκείνη την ώρα.
Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να το πάς συνεργείο να το δούνε το μηχανάκι.

ΙΠΠΕΑΣ
28/08/2006, 20:16
Υπάρχει περίπτωση να ανεβάζει στο πιστόνι τρελή θερμοκρασία και λόγω της διαστολής του, το πιστόνι να τήνει να γίνει πιο φαρδύ από τη διάμετρο του κιλύνδρου, οπότε να επιβραδύνεται η παλυνδρομική κίνηση και να πέφτουν οι στροφές ;

stefanos
28/08/2006, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Υπάρχει περίπτωση να ανεβάζει στο πιστόνι τρελή θερμοκρασία και λόγω της διαστολής του, το πιστόνι να τήνει να γίνει πιο φαρδύ από τη διάμετρο του κιλύνδρου, οπότε να επιβραδύνεται η παλυνδρομική κίνηση και να πέφτουν οι στροφές ;

Αυτό μέχρι ένα ορισμένο σημείο είναι φυσιολογικά γι αυτό υπάρχουν και ανοχές ανάμεσα τους, τα πιστόνια δεν είναι ακριβώς κυλινδρικά κλπ κλπ θεωρητικά και βαρετά.
Μετά το ορισμένο σημείο κολάει ο κινητήρας.
Και σε αυτή την περίπτωση όμως επηρεάζεται η λειτουργία του σε όλο το φάσμα, η δεν δουλεύει καθόλου.

kostisthegreek
28/08/2006, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Υπάρχει περίπτωση να ανεβάζει στο πιστόνι τρελή θερμοκρασία και λόγω της διαστολής του, το πιστόνι να τήνει να γίνει πιο φαρδύ από τη διάμετρο του κιλύνδρου, οπότε να επιβραδύνεται η παλυνδρομική κίνηση και να πέφτουν οι στροφές ;

α) Ανάμεσα στο πιστόνι και στον κύλινδρο υπάρχουν τα ελατήρια.

β) Σε μια υποτιθέμενη τέτοια περίπτωση η μηχανή θα κολλήσει.

kostisthegreek
28/08/2006, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αυτό μέχρι ένα ορισμένο σημείο είναι φυσιολογικά γι αυτό υπάρχουν και ανοχές ανάμεσα τους, τα πιστόνια δεν είναι ακριβώς κυλινδρικά κλπ κλπ θεωρητικά και βαρετά.
Μετά το ορισμένο σημείο κολάει ο κινητήρας.
Και σε αυτή την περίπτωση όμως επηρεάζεται η λειτουργία του σε όλο το φάσμα, η δεν δουλεύει καθόλου.

Ησουν ταχύτερος

:wave2:

dirtbird
28/08/2006, 20:52
Κάψαμε βαλβίδα? οεο:(

gregpktm
28/08/2006, 21:20
ΩΩΩΠΠΑΑ!!! Μισο λεπτακι γιατι πεσανε πολλες μαζι οι απαντησεις και δεν σας προλαβαινω.

Καταρχην ευχαριστω που απαντησατε γιατι ειχα αρχισει να απελπιζομαι. :(

Για τον Στεφανο που ειπε οτι δεν διευκρινίσα, εννοειτα παιδια οτιδηποτε θελετε ρωτηστε με, κανενα προβλημα, απλα ξεκινησα το θεμα καπως χαλαρα γιατι στο προηγουμενο post που σας παρεπεμψα σε ολοκληρη σηζητηση που ειχα κανει, δεν ειχε απαντησει κανεις.

Λοιπον τωρα ενας ενας.


Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Δηλαδή σε όλες τις σχέσεις ανεβάζει στροφές οι οποίες πέφτουν από μόνες τους?
Ή φτάνει μέχρι αυτές τις στροφές?
Πιο παλιά η έκτη ανέβαινε στις 10000 στροφές?

στην 4η 5η και 6η με το που φτανει στις στροφες που ανεφερα πριν πεφτουν αποτομα οι στροφες (οπως οταν αφηνουμε το γκαζι, αλλα πιο γρηγορα και οχι τοσο απαλα) Δεν ξερω αν με καταλαβες.

Ναι ανεβαινε και πιο πανω η εκτη.



Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν διευκρινίζεις αν δουλεύει κανονικά στις υπόλοιπές στροφές

Στεφανε δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι παρατηρω μια καπως μειομενη αποδοση. Παρ'ολα αυτα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος γιατι ανοιγω το γκαζι προοδευτικα. Δεν ξερω πρεπει να το ανοιξω αποτομα τωρα που εχει προβλημα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Υπάρχει περίπτωση να ανεβάζει στο πιστόνι τρελή θερμοκρασία και λόγω της διαστολής του, το πιστόνι να τήνει να γίνει πιο φαρδύ από τη διάμετρο του κιλύνδρου, οπότε να επιβραδύνεται η παλυνδρομική κίνηση και να πέφτουν οι στροφές ;

Ιππεα, δε νομιζω να ειναι λογω θερμοκρασιας, οπως αναφερουν και τα παιδια παρακατω υπαρχουν ειδικες εγκοπες γι'αυτο τον λογο. Και αλλωστε μου δειχνει οτι η θερμοκρασια ειναι στο κανονικο επιπεδο λειτουργιας.

kostisthegreek
28/08/2006, 21:31
Μάλον είναι θέμα τροφοδοσίας. Κάνε ένα καθάρισμα στο καρμπυρατέρ.

gregpktm
28/08/2006, 21:39
Ειχα επικεντρωθει στα εξης προβληματα

-Στην αρχη στο κιβωτιο (Δεν ηταν αυτο)
-Μπουζι (Το αλλαξα, τιποτα)
-Φιλτρο αερα (Το καθαρισα και παλι τιποτα)

Μου μενουν

-Καρμπυρατερ, και γενικα ολο το συστημα βενζινης
-Φιλτρο βενζινης

Και μετα σκεφτηκα τα ακραια
-Αρρυθμιστες βαλβιδες
-Γλυστριμα στον δισκο του συμπλεκτη

Αν ηταν το καρμπυρατερ δεν επρεπε να πεφτουν οι στροφες και οταν δεν εχω ταχυτητα στο κιβωτιο και απλα ανεβαζω στροφες, ή δεν εχει σχεση αυτο?
Γιατι καθησα και ενω ειχα νεκρα, το ανεβασα μεχρι 11000rpm+ και λειτουργουσε κανονικα.

gregpktm
28/08/2006, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Μάλον είναι θέμα τροφοδοσίας. Κάνε ένα καθάρισμα στο καρμπυρατέρ.

Μακαρι γιατι θελω να το φτιαξω και να το δωσω ρε παιδια, δεν αντεχω αλλο, μου εχει βγαλει την ψυχη!

Για τον καθαρισμο, τι λετε, μπορω να το κανω μονος μου? Γιατι με αυτα που διαβαζω εδω μεσα αλλα και απο δικη μου εμπειρια εχω χασει ολη μου την εμπιστοσυνη στους μαστοραδες.

Αν το καθαρισω μονος μου, τι πρεπει να προσεχω?

ΙΠΠΕΑΣ
28/08/2006, 22:04
Υπάρχει, αν έχεις παρατηρήσει τις συζητήσεις στο φόρουμ,
αυτό το πρόβλημα με τα CBF250 ==> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17945&perpage=15&pagenumber=1

Σε αυτή την διεύθυνση αναφέρονται τα συμπτώματα και τα μοντέλα της honda που αφορά.
http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/expand.asp?uniqueID=09665FAF740F41658025703B0036DDD3

Description : In certain conditions it is possible for contaminated water to penetrate into the ignition coil causing the internal components to corrode. This can result in hard starting, poor engine performance and in extreme cases cause the engine to cut out.


Ενώ μέχρι τώρα το πρόβλημα αναφερόταν από κατόχους του φόρουμ που έχουν CBF250, εμένα με ανησυχεί το γεγονός ότι στο κάτω μέρος της σελίδας αναφέρει για προβλήματα σε XR125 και CBR125. Εννοώ εκεί που λέει Other Vehicles Affected (Click the vehicle to perform an extended search)


Μπορεί να λέω π@π@ριές αλλά αν το site λέει την αλήθεια και ισχύει και για τα CBR125 τότε μπορεί το πρόβλημα σου να σχετίζεται μερικώς και με αυτό.

Επίσης ψάξε το με τους αριθμούς πλαισίου που αναφέρει στο site. Αν δεν ταιριάζει ο αριθμός πλαισίου σου με τους αριθμούς του site, αγνόησε το παρόν post. :rolleyes:

johnpan
28/08/2006, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregpktm


Και μετα σκεφτηκα τα ακραια

-Γλυστριμα στον δισκο του συμπλεκτη


Δε νομίζω, τότε θα έφτανε κόκκινα, δε θα έπεφταν οι στροφές

gregpktm
28/08/2006, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ


Μπορεί να λέω π@π@ριές αλλά αν το site λέει την αλήθεια και ισχύει και για τα CBR125 τότε μπορεί το πρόβλημα σου να σχετίζεται μερικώς και με αυτό.


Δεν μπορω να καταλαβω πως διαβαζουν το VIN Number και επισης Launch Date ειδα οτι γραφει 24/10/2005. Αν αυτο ειναι ημερομηνια παραγωγης δεν ειμαι μεσα γιατι ειναι 2004 μοντελο.

Τα προβληματα που αναφερονται για το CBF ξερεις αν ισχυουν και για το CBR?

gregpktm
28/08/2006, 22:45
Παιδια για το καρμπυρατερ δεν μου ειπατε, αν ηταν αυτο, δε επρεπε να σβηνει και με νεκρα?

Ενας, μου ειπε οτι το μειγμα δεν ειναι σωστο και πως οταν πηγαινω γρηγορα μπαινει περισσοτερος αερας απ'οτι χρειαζεται και δεν γινεται καυση.

ΙΠΠΕΑΣ
29/08/2006, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregpktm
Δεν μπορω να καταλαβω πως διαβαζουν το VIN Number και επισης Launch Date ειδα οτι γραφει 24/10/2005.

Όπου βλέπεις αστεράκια, εννοεί ότι οι αριθμοί αυτοί αλλάζουν(είναι κάτι σαν μεταβλητές - Μπορεί στη θέση τους να έχει οποιονδήποτε αριθμό) γιατί οι κάτοχοι είναι πολλοί. Εσύ κοίτα αν ταιριάζουν τα συγκεκριμένα ψηφία με τα ψηφία του δικού σου αρ. πλαισίου.

λ.χ για τη παρακάτω καταχώρηση:
9C2MC35A*4R700010 to 9C2MC35A*4R700540

Το παραπάνω σημαίνει ότι τα προβληματικά έχουν αριθμό πλαισίου μεγαλύτερο από
9C2MC35A*4R700010(αρχή) και μικρότερο από 9C2MC35A*4R700540(τέλος).

Επομένως αν ο δικός σου είναι 9C2MC35A*4R700541, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι μεγαλύτερος από το τελευταίο αρ πλαισίου(τέλος). Αν όμως είναι 9C2MC35A*4R700538, τότε ίσως και να υπάρχει πρόβλημα.

Στο αστεράκι παραπάνω στο δικό σου αρ. πλαισίου μπορεί να έχει ένα αριθμό(π.χ 5).

Βεβαιότητα δεν έχω για το αν ευσταθούν αυτά που ανέφερα, απλά τα λέω για να είσαι υποψιασμένος σε περίπτωση που κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ με το ίδιο μηχανάκι, έχει τα ίδια συμπτώματα.

kostisthegreek
29/08/2006, 20:11
Αν έχει φίλτρο βενζίνης άλλαξέ το και κάνε μια δοκιμή μπας κι είσαι τυχερός ΄και γλυτώσεις το καρμπ.

Τώρα για το καρμπυρατέρ αν νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις λύστο και καθάρισέ το.
Τι να προσέξεις:
Να μην σπάσει - κλωτσήσει - στραβώσει τίποτα.
Οσα -σαν- βιδάκια δεν είναι σφηγμένα, να μετρήσεις γυρνώντας τα πόσες βόλτες ακόμα θέλουν για να σφίξουν για να τα ξαναβιδώσεις το ίδιο. (προσοχή και με ακρίβεια γιατί είναι οι ρυθμίσεις).
Να θυμάσαι κάθετί που βγάζεις ακριβώς από που το έβγαλες.
Να είσαι ήρεμος και να έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου.

gregpktm
30/08/2006, 00:20
Oκ, ευχαριστω προς το παρον. Θα ξαναενημερωσω μολις εχω εξελιξεις γιατι αρχιζει και η εξεταστικη τωρα και εχω πηξει.