PDA

View Full Version : Δημόσια Νοσοκομεία; Δεν θα πάρω ευχαριστώ.



Θάνος
29/08/2006, 00:29
Μόλις γύρισα από μία καταδικασμένη να αποτύχει προσπάθεια να επισκεφτώ τον ευφημερεύοντα Ερυθρό Σταυρό.

Οπότε αύριο θα επισκεφτώ ιδιωτικό γιατρό, να με δει και να μου γράψει τις εξετάσεις, να πάω και σε ένα ιδιωτικό διαγνωστικό με τη ρεσεψιόν και την κυρίλα, αξιοπρεπώς και σαν άνθρωπος... και τη μπίχλα, τη χαβούζα και τη γαμημένη ταλαιπωρία των εξωτερικών ιατρείων...

ΒΑΛΤΕ ΤΗ ΣΤΟ ΜΠΑΤΟ ΣΑΣ ΡΕ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ Ε.Σ.Υ. ΜΑΖΙ!

Αρκεί να μην έχω πεθάνει μέχρι τότε...

pissaman
29/08/2006, 00:35
Δεν τους πολυνοιάζει! αυτοί το ΙΚΑ το πλερώνονται από τη δουλειά σου! ;)

gcrook
29/08/2006, 00:51
Το δημοσιο νοσοκομειο το εζησα στην Θηβα στο νεοσυστατο τοτε υπερσυγχρονο, και τα αρχιδια μας κουνιοντουσαν κτιριο, πριν απο τρια χρονια σε ολο του το μεγαλειο.....

Εκει δεν ηταν βρωμικα, ουτε υπηρχε ελλειψη μηχανηματων, (μαλιστα τα περισσοτερα ηταν ακομα στις κουτες τους) ....

Απλα δεν υπηρχε ψυχη μεσα, και αυτοι οι λιγοι γιατροι και νοσοκομοι/ες ηταν τοσο μαλακες και τεμπεληδες, που λιγο κοντεψε να με δειρουν και απο πανω που τους τσιγκλαγα συνεχεια,και δεν κανω καθολου πλακα.

Ασε που πηρα εξιτηριο αφου εκανα μια ακτινογραφια ολη και ολη μετα απο 3 ωρες, και αφου γυριζα το νοσοκομειο πανω-κατω κανα 40λεπτο με τον ορο αγκαλια για να βρω γιατρο να μου πει που θα παω και τι θα κανω.

Αξονικη ΔΕΝ μου εκαναν αν και ημουν σαφεστατος στο οτι πονουσα στην κοιλιακη χωρα γιατι εκει βρηκα την μπαριερα:sad: .....

Αφου μπορω και γραφω παλι καλα.

Α παραλιγο να μει δειρει και ο αστυνομικος που ηρθε να μου παρει καταθεση και μου ζητησε τα χαρτια μου τα οποια βρισκοντουσαν μαζι με την μηχανη φορτωμενα στην Express.

Εκει ωσαν αλλος Schwarzenegger στο Commando μου ξεστομισε και την ατακα ενω ημουν με τον ορο στο κρεβατι: "Μην πας πουθενα μεχρι να παω στην Μαλακασα στον σταθμο να βρω τα χαρτια σου"...!

Και που να παω ρε μαλακα, να περπατησω μεχρι την Αθηνα με τον ορο αγκαλια;

Συγχυστηκα ανημερα...

beholder
29/08/2006, 06:55
----------------------------------------------------------------
Εκει ωσαν αλλος Schwarzenegger στο Commando μου ξεστομισε και την ατακα ενω ημουν με τον ορο στο κρεβατι: "Μην πας πουθενα μεχρι να παω στην Μαλακασα στον σταθμο να βρω τα χαρτια σου"...!
----------------------------------------------------------------

Ε σου λεει αλητης μηχανοβιος ειναι θα παρει κανα κρεβατι με ροδες θα το φουλαρει ορο και θα βγει στην Εθνικη να αρχισει τις κοντρες
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Θανο και εγω επειδη τα εχω ζησει και τα εχω σιχαθει αυτα αποφασισα και εκανα ιδιωτικη ασφαλεια και πιστεψε με δεν το εχω μετανοιωσει. Ειναι παλουκι με τα λεφτα το ξερω αλλα τουλαχιστον εχω αξιοπρεπη αντιμετωπιση

Gandalf dr685sm
29/08/2006, 08:03
Και που είσαστε ακόμη...

Το ΙΚΑ είναι στα πρόθυρα χρεωκοπίας (αν δεν είναι ήδη χρεωκοπημένο) και δεν μπορεί να πληρώσει ούτε Φαρμακεία , ούτε νοσοκομειακές παροχές.

Για κάθε μήνα τώρα σαν βόδια ασφαλισμένοι πληρώνουμε , περί τα 200-300?. Τουτέστιν περίπου 3500-4000? τον χρόνο μαζί με κάτι άδειες και επιδόματα.

Πηγαίντε και ψάξτε μια ιδιωτική ασφαλιστική τώρα, για το τι δίνουν με αυτό το ποσό για ασφαλιστήριο υγείας κάθε χρόνο. Μέχρι και ιδιωτική για τσιμπούκι θα έχετε.

Ακόμα τώρα και αν το ΙΚΑ σταματήσει να υπάρχει (έρχεται και αυτό.. όσο και αν ουρλιαζουν κάποιοι) οι ασφαλιστικές αυξήσουν τις εισφορές (νόμος προσφοράς-ζήτησης) κατά 50% ή και 100% , το ποσό για μια άριστη κάλυψη σήμερα είναι 1200? τον χρόνο, περίπου.
Με τίποτα κύριοι δεν πρόκειται να σου φτάσει το χαράτσι με αυτό που έχεις τώρα.

Τι είπες;...σύνταξη;.. πότε;... στα 65 ή στα 70 μου;..Θα ζώ μέχρι τότε εγώ; Θα υπάρχει εργοδότης που θα με πληρώνει να εργάζομαι , πέραν του δημοσίου;

Ρε ΚΛΕΨΤΕ ΤΟΥΣ! Απατεώνες είναι που στα παίρνουν μέσα απο την τσέπη. Πάρτε τα , απο αυτούς και δώστε τα κάπου για να έχετε και καλύψεις σωστές και ανάλογη συμπεριφορά.

Προχθές μπήκε η μητέρα μου στο νοσοκομείο , καθώς είχε κάποιο επεισόδιο με την υγεία της. Το κόστος νοσηλείας πήγε στα 3,500? για 6 μέρες στο ΥΓΕΙΑ. Σε δίκλινο , με άψογη περιποίηση και bed side manner απο τους γιατρούς. Δεν μιλάω για καθαριότητα και άλλα...απλά Άψογα. Ας είναι καλά η ιδιωτική ασφάλεια που έχει.

Σε ανάλογη κατάσταση που ήταν η κακομοίρα η γιαγιά μου (πέθανε πέρισυ έφτασε τα 95!) στο νοσοκομείο ΟΛΓΑ με ΟΓΑ... καλύτερα να μην περιγράψω τις συνθήκες .. που θεωρείται και απο τα καλά κρατικά νοσοκομεία.

Gandalf

Cpt. Haddock
29/08/2006, 08:08
Ανακοίνωση ανηρτημένη με μεγάλα γράμματα σε γραφείο γιατρών εφημερίας στον Αγ. Σάββα (η υπογράμμιση ΔΕΝ είναι δική μου):


ΕΝΤΟΛΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ:
Οι αλλοδαποί ασθενείς θα πηγαίνουν πρώτα στο γραφείο κινήσεως για έλεγχο των χαρτιών τους και μετά θα γίνεται εισαγωγή.






Προφανώς αν είσαι αλλοδαπός χωρίς χαρτιά δεν είσαι και άνθρωπος που χρήζεις νοσηλείας...

:sick:

xtapodias
29/08/2006, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Και που είσαστε ακόμη...

Το ΙΚΑ είναι στα πρόθυρα χρεωκοπίας (αν δεν είναι ήδη χρεωκοπημένο) και δεν μπορεί να πληρώσει ούτε Φαρμακεία , ούτε νοσοκομειακές παροχές.

Για κάθε μήνα τώρα σαν βόδια ασφαλισμένοι πληρώνουμε , περί τα 200-300?. Τουτέστιν περίπου 3500-4000? τον χρόνο μαζί με κάτι άδειες και επιδόματα.

Πηγαίντε και ψάξτε μια ιδιωτική ασφαλιστική τώρα, για το τι δίνουν με αυτό το ποσό για ασφαλιστήριο υγείας κάθε χρόνο. Μέχρι και ιδιωτική για τσιμπούκι θα έχετε.

Ακόμα τώρα και αν το ΙΚΑ σταματήσει να υπάρχει (έρχεται και αυτό.. όσο και αν ουρλιαζουν κάποιοι) οι ασφαλιστικές αυξήσουν τις εισφορές (νόμος προσφοράς-ζήτησης) κατά 50% ή και 100% , το ποσό για μια άριστη κάλυψη σήμερα είναι 1200? τον χρόνο, περίπου.
Με τίποτα κύριοι δεν πρόκειται να σου φτάσει το χαράτσι με αυτό που έχεις τώρα.

Τι είπες;...σύνταξη;.. πότε;... στα 65 ή στα 70 μου;..Θα ζώ μέχρι τότε εγώ; Θα υπάρχει εργοδότης που θα με πληρώνει να εργάζομαι , πέραν του δημοσίου;

Ρε ΚΛΕΨΤΕ ΤΟΥΣ! Απατεώνες είναι που στα παίρνουν μέσα απο την τσέπη. Πάρτε τα , απο αυτούς και δώστε τα κάπου για να έχετε και καλύψεις σωστές και ανάλογη συμπεριφορά.

Προχθές μπήκε η μητέρα μου στο νοσοκομείο , καθώς είχε κάποιο επεισόδιο με την υγεία της. Το κόστος νοσηλείας πήγε στα 3,500? για 6 μέρες στο ΥΓΕΙΑ. Σε δίκλινο , με άψογη περιποίηση και bed side manner απο τους γιατρούς. Δεν μιλάω για καθαριότητα και άλλα...απλά Άψογα. Ας είναι καλά η ιδιωτική ασφάλεια που έχει.

Σε ανάλογη κατάσταση που ήταν η κακομοίρα η γιαγιά μου (πέθανε πέρισυ έφτασε τα 95!) στο νοσοκομείο ΟΛΓΑ με ΟΓΑ... καλύτερα να μην περιγράψω τις συνθήκες .. που θεωρείται και απο τα καλά κρατικά νοσοκομεία.

Gandalf

Πολύ σωστά σχεδόν όλα. Συμφωνώ και στο οτι εμεις που είμαστε γύρω στα 30 χλωμό να πάρουμε σύνταξη (δεν μιλάω καν για αυτούς που δουλεύουν part time ή περιοδικά), στο οτι οι υπηρεσίες που παρέχονται από δημόσια νοσοκομεία είναι τραγικές κλπ. Διαφωνώ μόνο στο εξης : Δυστυχώς η ασφάλιση είναι υποχρεωτική ακόμα στην Ελλάδα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βρεις σοβαρή δουλεία, σε σοβαρό εργοδότη, που δεν θα δεχτεί να σε έχει με μάυρα, για να διαθέσεις τα 1200 ας πούμε που θέλει μια ιδιωτική ασφαλιστική. Το ποσο αυτό θα πρέπει να είναι επιπλέον των 3500-4000 Ευρώ που πληρώνεις κάθε χρόνο για το ΙΚΑ.

kalesin
29/08/2006, 09:07
Μετα κ απο μια προσφατη περιπετεια στην οικογενεια με ατυχημα [αδερφος], η ιδιωτικη ασφαλιση θεωρειται μονοδρομος.

Τα νοσοκομεια σε αντιμετωπιζουν σαν ανθρωπο, οι εξετασεις ειναι σοβαρες κ στην ωρα τους ενω υπαρχει κ αποζημιωση για χαμενες εργασιμες ωρες κτλ

Συμφωνοι το κοστος ειναι τετοιο που μερικες φορες ειναι δυσβασταχτο για μερικους εργαζομανεους, αλλα ειναι κ το μοναδικο εξοδο που θα αποδοσει τα λεφτα του.

Ειδικα σε μοτοσυκλετιστες, οι οποιοι ειναι εκτεθιμενοι σε πολλους περ/ρους κινδυνουςκ αντιμετωπιζουν πιο σοβαρες κακωσεις, η ιδιωτικη ασφαλεια ισως ειναι μονοδρομος.

Cpt. Haddock
29/08/2006, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Διαφωνώ μόνο στο εξης : Δυστυχώς η ασφάλιση είναι υποχρεωτική ακόμα στην Ελλάδα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βρεις σοβαρή δουλεία, σε σοβαρό εργοδότη, που δεν θα δεχτεί να σε έχει με μάυρα, για να διαθέσεις τα 1200 ας πούμε που θέλει μια ιδιωτική ασφαλιστική. Το ποσο αυτό θα πρέπει να είναι επιπλέον των 3500-4000 Ευρώ που πληρώνεις κάθε χρόνο για το ΙΚΑ.

Η ασφάλιση ΠΡΕΠΕΙ να είναι υποχρεωτική

Δυστυχώς, ένας από τους λόγους που πολλοί συνταξιούχοι έχουν πολύ χαμηλές συντάξεις είναι οτι παλιά που δεν ήταν υποχρεωτική η ασφάλιση, πήγαινε πχ ο πράκτορας του ΤΕΒΕ και ρώταγε "Θέλετε να δώσετε εισφορές;" και απαντούσαν "άσε, να τα τρώμε καλύτερα και έχει ο θεός"... με τα γνωστά αποτελέσματα.


Αυτό που ΔΕΝ πρέπει να είναι υποχρεωτικό είναι ο ΦΟΡΕΑΣ ασφάλισης. Να είμαι υποχρεωμένος να ασφαλιστώ (αν θες για ποιο λόγο να πληρώνουν τα παιδιά μου έξοδα νοσηλείας για μένα; ) αλλα να μπορώ να επιλέξω που θα ασφαλιστώ.

adam_tsouk
29/08/2006, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ανακοίνωση ανηρτημένη με μεγάλα γράμματα σε γραφείο γιατρών εφημερίας στον Αγ. Σάββα (η υπογράμμιση ΔΕΝ είναι δική μου):


ΕΝΤΟΛΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ:
Οι αλλοδαποί ασθενείς θα πηγαίνουν πρώτα στο γραφείο κινήσεως για έλεγχο των χαρτιών τους και μετά θα γίνεται εισαγωγή.






Προφανώς αν είσαι αλλοδαπός χωρίς χαρτιά δεν είσαι και άνθρωπος που χρήζεις νοσηλείας...

:sick:

εχω δει παμπολλες περιπτωσεις οπου αυτο οχι απλα ΔΕΝ ισχυει αλλα γινεται το παν για τις κλαυτερες δυνατες συνθηκες.

Συγκεκριμενα το εχω συναντησει σε 3 δημοσια νοσοκομεια.

Gandalf dr685sm
29/08/2006, 09:38
Captain..

Αν γίνει κατόπιν επιλογής ποιά ασφάλεια θα έχεις, να είσαι σίγουρος οτι ούτως ή άλλως, όλοι ιδιωτική θα επιλέξουν , γνωρίζοντας που πάνε τα χρήματα στο ΙΚΑ και τι αποδίδει στον ασφαλισμένο.

Για να καταργηθεί τελείως δεν νομίζω, αλλά σίγουρα θα γίνει κάτι σαν το Social Security που παρέχουν στις ΗΠΑ και είναι άθλιο αλλά ταυτόχρονα δεν είναι και τόσο βαρύ για τον μισθό (εκεί σε σκίζουν στους φόρους αλλά αυτό έιναι άλλο θέμα) όσο είναι τώρα το ΙΚΑ. Αλλά αν πέσει σε νοσοκομείο και δεν έχεις ασφάλεια , την ΕΒΑΨΕΣ. πολύ απλά.

Οπότε αναγκαστικά όλοι θα σπεύσουν στις ιδιωτικές που αναπόφευκτα θα αυξήσουν ασφάλιστρα , αλλά και πάλι με τα σημερινά δεδομένα τιμών , θα είναι εφικτό να την πληρώνεις αν δεν έχει το ΙΚΑ να σου ρουφάει το χρήμα απο την τσέπη.

Τι θα γίνει με αυτούς που είναι στην σύνταξη ή βγαίνουν , αν σταματήσουν οι εισφορές...;;; Εκεί είναι το πρόβλημα.
Γιατί σίγουρα κάποιοι θα την "πατήσουν" .. Και απο όσο φαίνεται οδεύει για την γεννιά των 20-30 σήμερα , αυτό.

Gandalf

pissaman
29/08/2006, 11:00
Μακάρι να κλείσει το ρημάδι!
Έχετε φανταστεί τι λεφτά βγαίνουν από την τσέπη του κάθε εργαζόμενου?
Ή να σας το πω ποιο απλα, μία εταιρία που απασχολεί 10 άτομα προσωπικό, πληρώνει το χρόνο 300 * 10 * 12 = 36000 ? στο ίκα (βάλε κάτι δώρα κτλ κτλ) πάει στο 40 - 45! Αλήθεια ρε παιδιά, δεν κατάλαβα ποτέ, ο εργαζόμενος να το πάρει το δώρο του. Το ΙΚΑ γιατί να πάρει δώρο?
Τέλος πάντων, φανταστείτε λοιπόν, με 40 χιλιάρικα το χρόνο, τι περίθαλψη θα μπορούσε να προσφέρει η ίδια εταιρία στους εργαζομένους της! Και επίσης, σε τί νοσοκομεία και με τι συμπεριφορά!
Μία φορά είχα χτυπήσει πολύ άσχημα στο μάτι και κυριολεκτικά είχε βγει έξω. Για να με δει ο νευροχειρούργος, έπρεπε να τον βρίσω γιατί δεν άφηνε τη νοσοκόμα σε ησυχία!

Θάνος
29/08/2006, 11:08
Και 2 ιδιωτικές ασφάλειες έχω και ΤΣΜΕΔΕ έχω και τ'αρχίδια μας κουνιόνται έχω, αλλά αν είναι να μπλέξω με τις χαρτούρες και τις ασφαλιστικές για να πάρω τα λεφτά μου πίσω από το ιατρικό κέντρο προκειμένου να μου κάνουν μία εξέταση να δουν γιατί πονάω, το αφήνω να ξημερώσει και πάω στο γιατρό της γειτονιάς.

Μια χαρά είμαστε...

Gandalf dr685sm
29/08/2006, 11:22
Θανο , εχεις κανει λαθος συμβολαιο... προσωπικά δεν πληρώνω μια. Δειχνω κάρτα και φεύγω...χωρίς δεκάρα τσακιστή εκ μέρους μου.

το ιατρικό κέντρο δεν είναι συμβεβλημένο με καμιά ασφάλεια γιατί χρεώνουν "κερατιάτικα".

Gandalf

Θάνος
29/08/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Θανο , εχεις κανει λαθος συμβολαιο... προσωπικά δεν πληρώνω μια. Δειχνω κάρτα και φεύγω...χωρίς δεκάρα τσακιστή εκ μέρους μου.

το ιατρικό κέντρο δεν είναι συμβεβλημένο με καμιά ασφάλεια γιατί χρεώνουν "κερατιάτικα".

Gandalf

Αν σου πω ότι το ιατρικό αμαρουσίου είναι συμβεβλημένο με το ΤΣΜΕΔΕ... Αλλά την έχω πατήσει εκεί γιατί δικαιολογεί μέχρι τρίκλινο. Μία φορά που δεν είχε τρίκλινο με βάλανε αυθαίρετα σε δίκλινο και δεν μου είπαν ότι το δίκλινο το πληρώνω όλο εγώ! Έγινε χαμός κατά την έξοδο... Δεν ξαναπάω χωρίς δικό μου γιατρό στο μαγαζί αυτό.

Το συμβόλαιο μου δεν ξέρω τι σκατά είναι... μου έχουν δώσει και μία πιστωτική με κάτι ειδικούς όρους για να μην πληρώνω λέει μία και να τα βρίσκουν απευθείας με την τράπεζα και μπλα μπλα μπλα, αλλά όταν κάνεις το συμβόλαιο νομίζεις ότι η ώρα αυτή είναι πολύ μακρινή και δεν δίνεις σημασία... Άντέ μετά να ξυπνάς τον ασφαλιστή σου μέσα στη νύχτα..

Τέλος πάντων.. έχω ήδη αρχίσει να αισθάνομαι καλύτερα! :lol:

MIKE_16V
29/08/2006, 11:46
Επειδη και εγω την κυριακη απο το απογευμα και μετα την εφαγα στον Ευαγγελισμο, για ενα φιλαρακι, εχω να πω οτι ουτε στα δημοσια νοσοκομεια που εφημερευουν ειναι δωρεαν, οι εξετασεις που θα χρειαστει να κανεις, ακομα και αν εισαι ασφαλισμενος, τις πληρωνεις!! Βεβαια το ποσο ειναι μικρο.....αλλα της πληρωνεις.

Επισης Θανο, πολυς κοσμος δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να παει σε ιδιωτικα κεντρα.

Οσο για το ΤΣΜΕΔΕ.....γαμα τα.

Gandalf dr685sm
29/08/2006, 11:47
Θάνο, μεγάλο θέμα θίγεις...

όταν μπαίνεις μέσα, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, τηλεφωνείς στον ασφαλιστή σου , για να αναλάβει τα περαιτέρω και εκεί φαίνεται πόσα "απίδια" πιάνει ο τύπος που σου πούλησε το συμβόλαιο.
Προσωπικά είμαι ευτυχής , με τον φίλο που με "προστατεύει".

Όπως σου είπα... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ... και χρεώνουν τα κέρατα τους και καμιά ασφαλιστική δεν τους αναγνωρίζει τα έξοδα τους.

Μίλα με τον ασφαλιστή σου και μην το αμελείς. Είναι πολύ σημαντικά θέματα τα υγείας και οικονομίας. Πόσο μάλλον όταν είναι συνδιασμός και των δύο.


Gandalf

Θάνος
29/08/2006, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Επισης Θανο, πολυς κοσμος δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να παει σε ιδιωτικα κεντρα.

Φυσικά και δεν την έχει... Αλλά και να την έχει γιατί να πληρώσει επιπλέον με τόσα που δίνει σε δημόσια ασφάλιση;

Αυτός είναι και ο λόγος που τα έχω πάρει... και δεν είναι ότι τα πήρα τώρα... δυστυχώς τα έχουμε επισκεφτεί και τα δημόσια νοσοκομεία αρκετές φορές..

Θάνος
29/08/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Θάνο, μεγάλο θέμα θίγεις...

όταν μπαίνεις μέσα, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, τηλεφωνείς στον ασφαλιστή σου , για να αναλάβει τα περαιτέρω και εκεί φαίνεται πόσα "απίδια" πιάνει ο τύπος που σου πούλησε το συμβόλαιο.
Προσωπικά είμαι ευτυχής , με τον φίλο που με "προστατεύει".

Όπως σου είπα... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ... και χρεώνουν τα κέρατα τους και καμιά ασφαλιστική δεν τους αναγνωρίζει τα έξοδα τους.

Μίλα με τον ασφαλιστή σου και μην το αμελείς. Είναι πολύ σημαντικά θέματα τα υγείας και οικονομίας. Πόσο μάλλον όταν είναι συνδιασμός και των δύο.


Gandalf

Το ιατρικό το επισκέφτηκα δύο φορές για χειρουργείο και έπεται και τρίτη όπου να'ναι. Την πρώτη δεν ήξερα και την πάτησα. Τελικά μου επέστρεψαν λεφτά πίσω αλλά όχι όσα θα έπρεπε. Τη δεύτερη ήξερα και δεν πλήρωσα δραχμή. Την τρίτη θα δούμε.

Όμως στα νοσοκομεία αυτά δεν πας για ψύλλου πήδημα γιατί σου χρεώνουν και την καλημέρα. Όπως δεν ξυπνάς και τον ασφαλιστή σου για ψύλλου πήδημα. Αν συμβεί κάτι σοβαρό σαφώς και θα πάρω τηλέφωνο ό,τι ώρα να'ναι.

Εν ολίγοις... και για να μην πιάσουμε το τι γίνεται αφού μπεις στο νοσοκομείο που είναι και λίγο τζόγος... αυτά τα γαμημένα τα εξωτερικά ιατρεία είναι τόοοοσο δύσκολο να τα εξανθρωπίσουνε λίγο;

Βάλτε μία υποδοχή ρε βλάχοι, κάντε μία υποτυπώδη οργάνωση, καθαρίστε και λίγο τους χώρους... Πού να χρειαστείς και τραυματιοφορέα... άστα...

Τέλος πάντων... τι να λέω τώρα, χαμένα λόγια.

Gandalf dr685sm
29/08/2006, 12:11
εξωτερικά ιατρεία σαν να λέμε Emergency rooms;

Αυτή είναι έννοια Αμερικής που πληρώνεται αδρά για να μπορεί να σου δώσει κάτι παραπάνω απο τις πρώτες βοήθειες.

Για το ΚΑΤ , ας πούμε , μπορεί να μην είναι αυτό που λέμε Α ποιότητος αλλά μπορεί να σου δώσει τις πρώτες βοήθειες μέχρι να την κάνεις για κάτι καλύτερο σαν ιατρική περίθαλψη.

Μην το ψάχνεις φίλε μου.. Πληρώνονται απο το ΙΚΑ, μας παίρνουν τα χρήματα, για να πληρώνουμε ιδιωτικές μπας και έχουμε και καμιά σωστή περίθαλψη.


Gandalf

alfa156
29/08/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ανακοίνωση ανηρτημένη με μεγάλα γράμματα σε γραφείο γιατρών εφημερίας στον Αγ. Σάββα (η υπογράμμιση ΔΕΝ είναι δική μου):


ΕΝΤΟΛΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ:
Οι αλλοδαποί ασθενείς θα πηγαίνουν πρώτα στο γραφείο κινήσεως για έλεγχο των χαρτιών τους και μετά θα γίνεται εισαγωγή.






Προφανώς αν είσαι αλλοδαπός χωρίς χαρτιά δεν είσαι και άνθρωπος που χρήζεις νοσηλείας...

:sick:
βεβαια...και καλα το εγραψαν εκει..δεν μπορω να το καταλαβω δηλαδη αν ο αλοδαπος δεν εχει ασφαλεια γιατι να τον πληρωσω εγω απο την τσεπη μου?θα δουλευει αυτος μαυρα λεφτα και οατν ερθει η ωρα για την δυσκολη ,αφου δεν το σκεφτετεαι αυτος θα το σκεφτω εγω>???
ετσι δεν γινεται και με εμας"?αν νοσηλευτεις και δεν εχεις ασφαλεια σου ερχεται μπουγιουρτντι μετα...ο αλοδαπος ομως μπορει να την κανει μετα και αντε βρεστον!!σκεφτητε ποσους αλοδαπους εχουμε στην ελλαδα ανασφαλιστους και τι ζημεια παθαινουν τα νοσοκομεια απο αυτους..αφου δεν πληρωνονται απο πουθενα..
παιδια καλα ειναι να ειμστε φιλοτιμοι,αλλα το εχουμε παρακανει για αυτο και παμε καταδιαολου!

alfa156
29/08/2006, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Επειδη και εγω την κυριακη απο το απογευμα και μετα την εφαγα στον Ευαγγελισμο, για ενα φιλαρακι, εχω να πω οτι ουτε στα δημοσια νοσοκομεια που εφημερευουν ειναι δωρεαν, οι εξετασεις που θα χρειαστει να κανεις, ακομα και αν εισαι ασφαλισμενος, τις πληρωνεις!! Βεβαια το ποσο ειναι μικρο.....αλλα της πληρωνεις.

Επισης Θανο, πολυς κοσμος δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να παει σε ιδιωτικα κεντρα.

Οσο για το ΤΣΜΕΔΕ.....γαμα τα. ,
εσυ να παρεις κανα μηχανκι της προκοπης πρωτα και μετα ελα να τα πουμε...αντε...μικροι μεγαλοι στα καφενεια εδω περα!!!

a$wto$
29/08/2006, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
αν ο αλοδαπος δεν εχει ασφαλεια γιατι να τον πληρωσω εγω απο την τσεπη μου?

σκεφτητε ποσους αλοδαπους εχουμε στην ελλαδα ανασφαλιστους και τι ζημεια παθαινουν τα νοσοκομεια απο αυτους..αφου δεν πληρωνονται απο πουθενα..

παιδια καλα ειναι να ειμστε φιλοτιμοι,αλλα το εχουμε παρακανει για αυτο και παμε καταδιαολου!
Εαν κανω λαθος διορθωστε με,πριν μια δεκαετια και βαλε στην Μεγαλη Βρετανια υπηρχε νομοθετικο πλαισιο που υποχρενε το συστημα υγειας να αποκαθιστα κατα το δυνατον την υγεια ολων οσων βρισκονται εντος του Ηνωμενου Βασιλειου (U.K.)
Τοτε πολυς κοσμος εκμεταλλευοταν το παραπανω...Ανθρωποι που αντιμετωπιζαν προβλημα και θα χρειαζονταν εγχειρηση (μετα απο διαγνωση στην χωρα τους ) επαιρναν το αεροπλανο,ταξιδακι στην Αγγλια.Εκει τους "επιαναν" και καλα οι πονοι,τους πηγαιναν νοσοκομειο,τους εκαναν εξετασεις και μετα αναλαμβαναν την διεκπαιρεωση της εγχειρησης.
Με αποτελεσμα καποιος πχ απο την Ελλαδα να κανει χειρουργειο στην Αγγλια και να του κοστιζει... ενα αεροπορικο εισιτηριο :)
Βεβαια μετα το πηρανε γραμμη αφου το δημοσιο χρεος ηταν μεγαλο και το αλλαξανε.
Ετσι,ισχυει οτι και τοτε αλλα για οσους ειναι μονιμοι κατοικοι Ηνωμενου Βασιλειου.Για τους αλλους πρωτοβαθμια αποκατασταση υγειας και τα υπολοιπα στην χωρα σου...

latris mixanis
29/08/2006, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Μόλις γύρισα από μία καταδικασμένη να αποτύχει προσπάθεια να επισκεφτώ τον ευφημερεύοντα Ερυθρό Σταυρό.

Οπότε αύριο θα επισκεφτώ ιδιωτικό γιατρό, να με δει και να μου γράψει τις εξετάσεις, να πάω και σε ένα ιδιωτικό διαγνωστικό με τη ρεσεψιόν και την κυρίλα, αξιοπρεπώς και σαν άνθρωπος... και τη μπίχλα, τη χαβούζα και τη γαμημένη ταλαιπωρία των εξωτερικών ιατρείων...

ΒΑΛΤΕ ΤΗ ΣΤΟ ΜΠΑΤΟ ΣΑΣ ΡΕ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ Ε.Σ.Υ. ΜΑΖΙ!

Αρκεί να μην έχω πεθάνει μέχρι τότε...

Ειδικά ο Ερυθρός Σταυρός είναι από τα πιο χάλια νοσοκομεία. Την τελευταία φορά που πήγα εγώ έκανα τον τραυματιοφορέα, εμείς να βάλουμε στον αξονικό τομογράφο τον ασθενή κλπ κλπ :mad:
Πληρώνω-ουμε αφάλεια για να μην έχουμε, ΕΛΛΑΔΑ το μεγαλείο σου!

adam_tsouk
29/08/2006, 21:54
δεν φταιει το ΙΚΑ ή η ασφάλιση για το μειωμενο προσωπικο στα νοσοκομεια....

anf125
29/08/2006, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
βεβαια...και καλα το εγραψαν εκει..δεν μπορω να το καταλαβω δηλαδη αν ο αλοδαπος δεν εχει ασφαλεια γιατι να τον πληρωσω εγω απο την τσεπη μου?θα δουλευει αυτος μαυρα λεφτα και οατν ερθει η ωρα για την δυσκολη ,αφου δεν το σκεφτετεαι αυτος θα το σκεφτω εγω>???
ετσι δεν γινεται και με εμας"?αν νοσηλευτεις και δεν εχεις ασφαλεια σου ερχεται μπουγιουρτντι μετα...ο αλοδαπος ομως μπορει να την κανει μετα και αντε βρεστον!!σκεφτητε ποσους αλοδαπους εχουμε στην ελλαδα ανασφαλιστους και τι ζημεια παθαινουν τα νοσοκομεια απο αυτους..αφου δεν πληρωνονται απο πουθενα..
παιδια καλα ειναι να ειμστε φιλοτιμοι,αλλα το εχουμε παρακανει για αυτο και παμε καταδιαολου!

Η υγεία είναι κοινωνικό αγαθό γι' αυτό δε νοείται σε μια πολιτισμένη χώρα να μην παρέχονται - βασικές έστω - υπηρεσίες υγείας σε όλους, ακόμα και ανασφάλιστους. Αυτό που θα πρεπε να γίνεται είναι να διώκεται η παράνομη μετανάστευση και η ανασφάλιστη εργασία.

Συνολικά συμφωνώ σε φιλελευθεροποίηση του ασφαλιστικού συστήματος (τόσο υγείας όσο και σύνταξης), ώστε ο καθένας να επιλέγει που θέλει να ασφαλιστεί σύμφωνα με τους νόμους της αγοράς, αλλά παράλληλα να παραμείνει ένας βασικός πυλώνας δημόσιας ασφάλισης κοινωνικού χαρακτήρα με χαμηλότερο κόστος, για τις κοινωνικές ομάδες που δεν έχουν πρόσβαση σε καλύτερου επιπέδου - και αντίστοιχα ακριβότερα - ασφαλιστικά προγράμματα, δηλαδή άτομα με χαμηλά εισοδήματα, μακροχρόνια άνεργους κλπ.

Rezeguet
29/08/2006, 23:43
ρε παιδια ελεος, ενταξει για το ΙΚΑ και και τα συκα κλπ, αλλα λιγο ελεος με τους γιατρους.

Αμα ξερατε τι περνανε οι γιατροι σιγουρα δεν 8α τους κακολογουσατε. Και μονο να αναφερω οτι σπουδαζουνε 20χρονια (+πρακτκη κλπ) απληρωτοι εντελως, ενα πανδυσκολο επαγγελμα με απειρες υποχρεωσεις και ευθυνες, με απανθρωπα ωραρια και μισθους που κα8ε υδραυλικος 8α γελουσε αμα του τα προσφερανε, με ενα σωρο αν8ρωπους απο καθε καστα, με αυπνες νυχτες επι μερες, και αμα τα ανλογιστουμε ολα αυτα σε καθημερνη βαση επι χρονια, και τον εξαιρετικα μκρο αρθμο γιατρων που δεν επαρκουν, πραγματικα ο τελευταιος που φταιει ειναι ο γιατρος.

Οποτε μαλον αμα σας φανει καποιος γατρος την επομενη φορα εκνευρισμενος η δεν σας φανει εξυπηρετκος, ξανασκεφτειτε το πριν πετε κατι γιαυτον.

Γα τα υπολοιπα δε διαφωνω, το ΙΚΑ κα γενικα η κατασταση στην ελλαδα ειναι χαλια... αλλα δε φταινε οι γιατροι, μην κατηγορουμε αδικα

Gandalf dr685sm
30/08/2006, 07:32
όταν γίνεσαι γιατρός το κάνεις κατά επιλογήν και θεωρείται μια απο τις δυσκολότερες σχολές για να περάσεις.

Όταν λοιπόν επιλέγεις να σώζεις ζωές ή να αποκαθιστάς σωματική ακεραιότητα, πρέπει να το κάνεις σωστά και μάλιστα να συμπεριφέρεσαι 110% καλύτερα απο οτι άλλοι επαγγελματίες , μιας και μιλάς σε ανθρώπους σε πολύ ευάλωττο στάδιο υγείας που ψάχνουν σε εσένα σαν γιατρό , την σωτηρία τους. Δεν μπορείς εκεί να συμπεριφέρεσαι σαν δημόσιος υπάλληλος ή σαν ψυχρό ρομπότ. Για ακριβώς τέτοια συμπεριφορά , σε άλλες χώρες τους αφαιρούν την άδεια άσκησης .. Μην βλέπεις στο Ελλάντα.

Για τα ωράρια.. ολοι τα έχουμε...
Οι ευθύνες είναι αυξημένες και συμφωνώ αλλά ο πρώτος μισθός για τους γιατρούς δεν είναι κάτω απο 1500? μαζί με τα επιδόματα τους. Και αυτό σε δημόσιο νοσοκομείο. Γιατί αν έχουν ιατρείο ή είναι σε ιδιωτικό τότε πάμε ψηλάααααα, πολύ ψηλάαααα...

Δύσκολο και πολύ υπέυθυνο επάγγελμα , για αυτό ακριβώς όταν πάς σε εκείνους περιμένεις και ανάλογη συμπεριφορά.


Gandalf

TATAR
30/08/2006, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Μόλις γύρισα από μία καταδικασμένη να αποτύχει προσπάθεια να επισκεφτώ τον ευφημερεύοντα Ερυθρό Σταυρό.

Οπότε αύριο θα επισκεφτώ ιδιωτικό γιατρό, να με δει και να μου γράψει τις εξετάσεις, να πάω και σε ένα ιδιωτικό διαγνωστικό με τη ρεσεψιόν και την κυρίλα, αξιοπρεπώς και σαν άνθρωπος... και τη μπίχλα, τη χαβούζα και τη γαμημένη ταλαιπωρία των εξωτερικών ιατρείων...

ΒΑΛΤΕ ΤΗ ΣΤΟ ΜΠΑΤΟ ΣΑΣ ΡΕ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ Ε.Σ.Υ. ΜΑΖΙ!

Αρκεί να μην έχω πεθάνει μέχρι τότε...
Υπομονή όπου νάναι διορίζεται η Νατάσα στο Λαϊκό και θα στρώσουν όλα !!!
(η οποία τελείωσε την Ιατρική σε τρία χρόνια γιατί εμείς είμαστε ηλίθιοι και την τελειώσαμε σε έξη!!! Δεν τα πέρναμε τα γράμματα παιδί μου!!)

TATAR
30/08/2006, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
ρε παιδια ελεος, ενταξει για το ΙΚΑ και και τα συκα κλπ, αλλα λιγο ελεος με τους γιατρους.

Αμα ξερατε τι περνανε οι γιατροι σιγουρα δεν 8α τους κακολογουσατε. Και μονο να αναφερω οτι σπουδαζουνε 20χρονια (+πρακτκη κλπ) απληρωτοι εντελως, ενα πανδυσκολο επαγγελμα με απειρες υποχρεωσεις και ευθυνες, με απανθρωπα ωραρια και μισθους που κα8ε υδραυλικος 8α γελουσε αμα του τα προσφερανε, με ενα σωρο αν8ρωπους απο καθε καστα, με αυπνες νυχτες επι μερες, και αμα τα ανλογιστουμε ολα αυτα σε καθημερνη βαση επι χρονια, και τον εξαιρετικα μκρο αρθμο γιατρων που δεν επαρκουν, πραγματικα ο τελευταιος που φταιει ειναι ο γιατρος.

Οποτε μαλον αμα σας φανει καποιος γατρος την επομενη φορα εκνευρισμενος η δεν σας φανει εξυπηρετκος, ξανασκεφτειτε το πριν πετε κατι γιαυτον.

Γα τα υπολοιπα δε διαφωνω, το ΙΚΑ κα γενικα η κατασταση στην ελλαδα ειναι χαλια... αλλα δε φταινε οι γιατροι, μην κατηγορουμε αδικα
Στα περισσότερα έχεις δίκηο ΑΛΛΑ ο γιατρός οφείλει όταν δουλεύει να ξεχνά τα προβλήματα του και τις ζοχάδες του στο σπίτι του και ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ όπως και ο μηχανικός της μοτό. Τώρα μην περιμένεται και χαμόγελα και ρεβεράντζες, αυτά στην εφημερία είναι σπατάλη χρόνου και ενέργειας. Πάντως όπως συμβαίνει στην κοινωνική δομή της χώρας μας, όσο κατώτερος ιεραρχικά γιατρός είσαι, τόσο και δουλεύεις περισσότερο (έως εξαντλητικά) , τόσο και αμοίβεσαι χειρότερα (έως και εξευτελιστικά) και όταν γίνει η στραβή, εσύ την πληρώνεις.
Σας μιλά πείρα 10 χρόνων σε Νοσοκομείο

VanDiemen
30/08/2006, 08:04
Ο προλαλήσας (Gandalf dr685sm)
τα λέει τόσο σωστά και σοφά που πρέπει να είσαι το άκρον άωτον του αρνητικού ανθρώπου για να βρεις κάτι να διαφωνήσεις, σ'αυτά που λέει!

MIKE_16V
30/08/2006, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
,
εσυ να παρεις κανα μηχανκι της προκοπης πρωτα και μετα ελα να τα πουμε...αντε...μικροι μεγαλοι στα καφενεια εδω περα!!!


:a09: :a36:

paramedic
30/08/2006, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Για τα ωράρια.. ολοι τα έχουμε...
Οι ευθύνες είναι αυξημένες και συμφωνώ αλλά ο πρώτος μισθός για τους γιατρούς δεν είναι κάτω απο 1500? μαζί με τα επιδόματα τους. Και αυτό σε δημόσιο νοσοκομείο. Γιατί αν έχουν ιατρείο ή είναι σε ιδιωτικό τότε πάμε ψηλάααααα, πολύ ψηλάαααα...


Gandalf
Πρώτος μισθός για ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣ σε δημόσιο νοσοκομείο και όχι για τους ταλαίπωρους ειδικευόμενους κάπου 1100Ευρά. Τα λεφτά τα βγάζουν στο ιδιωτικό που πάνε μετά το δημόσιο νοσοκομειο. Φίλε Gandalf μην είσαι τόσο απόλυτος για τα δημόσια νοσοκομεία.

Rezeguet
30/08/2006, 23:27
γκανταλφ ο μισ8ος επιμελητη ειναι γυρω στα 1000-1100 ευρα συν τις εφημεριες αλλα 300-600 αναλογα τις εφημεριες.
Και εχε υποψην οτι το κρατος ΔΕΝ πληρωνει παντα τους γιατρους, πολλοι μενουν για μηνες απληρωτοι εδω στο Ελλαντα.

Περα απο αυτο, και οι γιατροι ειναι μεν υπευθυνα και σουπερ ανθρωποι, αλλα μην ξεχνας οτι ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και εχουν τα ορια τους, γιαυτο δεν μπορεις να περιμενεις να δουλευουν σαν τα σκυλια απληρωτοι υπο τετοιες συνθηκες και μετα να ειναι και τζεντελμαν με τον καθε τυχαιο. Και ναι μεν εισαι σαν γιατρος η σωτηρια καποιου αλλα εισαι η σωτηρια 100 ανθρωπων καθε μερα και εχεις τα ορια σου.

Και ακριβως γιαυτο ΔΕΝ υπαρει περιπτωση να σε απολυσουνε επειδη συμπεριφερθηκες σαν γιατρος ''απρεπως'' σε καποιον (σε συγκεκριμενα ορια φυσικα, μην καρπαζωσεις και κανενα) γιατι αλλιως δε θαχαμε γιατρους στο τελος.

Αλλωστε μην συγκρινουμε μηχανικους με γιατρους, ειναι τεραστια η διαφορα. Ο μηχανικος δουλευει 8ωρο αντε και παραπανω αμα εχει μερακι, καλοπληρωνεται για τη δουλεια του (αμα ειναι και δικο του το μαγαζι δεν το συζηταμε) και στο κατω κατω αμα σου κανει μια μαλακια μπορει να κανει τον κινεζο μετα και να ριξει το φταιξιμο αλλου, και το πολυ πολυ να χασει ενα πελατη (αμα ο πελατης το καταλαβει οτι φταιει ο μηχανικος) η ακομα να βγαλει και αλλα λεφτα διορθωνοντας τη μλκια του, ενω ο γιατρος 8α εχανε την αδεια που απεκτησε σε 20χρονια κοπων και θα πηγαινε δικαστηριο. Ας μην συγκρινουμε τετοια πραγματα.

Θάνος
31/08/2006, 07:57
Δεν νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς τη σπουδαιότητα του επαγγέλματος του γιατρού. Ωστόσο δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.

Το θέμα των μισθών δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργεί, αλλά κολλητός μου φίλος έπαιρνε 1.500 ευρώ κάνοντας την ειδικότητα του (ΩΡΙΛΑ) εδώ στην Αθήνα και στη συνέχεια άνοιξε στην πόλη του ιατρείο και πρώτο χρόνο έβγαλε γύρω στα 9.000 το μήνα.

Και επειδή έχω αρκετούς γνωστούς και συγγενείς γιατρούς, έχω αρκετά παρόμοια παραδείγματα...

Γενικά είναι ένα επάγγελμα που με πολύ κόπο φτάνεις να το ασκήσεις, αλλά έχει και μεγάλες οικονομικές δυνατότητες χωρίς να σημαίνει ότι όλοι τις πετυχαίνουν...

Ως προς τη συμπεριφορά, συμφωνώ με τον gandalf... Όταν ασκείς το λειτούργημα του γιατρού οφείλεις να αφήνεις τα προσωπικά σου στο σπίτι περισσότερο από κάθε άλλο επάγγελμα. Έστω και αν πρέπει να προσποιηθείς...

paramedic
31/08/2006, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος


Το θέμα των μισθών δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργεί, αλλά κολλητός μου φίλος έπαιρνε 1.500 ευρώ κάνοντας την ειδικότητα του (ΩΡΙΛΑ) εδώ στην Αθήνα και στη συνέχεια άνοιξε στην πόλη του ιατρείο και πρώτο χρόνο έβγαλε γύρω στα 9.000 το μήνα.



Φίλε Θάνο για ρώτα τον πόσες μέρες έμενε άυπνος και πόσες μέρες έμενε στο νοσοκομειο για να πάρει αυτά τα λεφτά. Αν σκεφτούμε πόσα παίρνει ο ειδικευόμενος αναλόγικά με το πόσο δουλεύει(ξαναλέω όχι οι επιμελητές που το ξύνουν) θα διαπιστώσουμε οτι παίρνει τον ..ούλο! Το ξέρω απο πρωτο χέρι παιδιά γιατι τους έχω ζήσει. Και για να μην νομίζετε οτι τους γουστάρω να σας πω οτι τους βρίζω κάθε μέρα αλλά σε κάποια πράγματα τους βγάζω το καπέλο. Α και κατι για τα ιδιωτικά νοσοκομεία. επειδή έχω εμπειρία και απο δημόσιο και απο ιδιωτικό το μόνο που έχω να πώ οτι άν κάποιος θα σε δέι σας ασθενή-άνθρωπο και όχι πορτοφόλι με λεφτά αυτό έιναι το προσωπικό στο δημόσιο νοσοκομείο. Τα ιδιωτικά κάνουν τρισάθλια πράγματα για να πάρουν λεφτά απο τον άσθενή ακόμα και άν αυτός ξέρουν οτι σε μια μέρα η ακόμα και σε μια ώρα θα πεθάνει. Μη σας φέρω παραδείγματα γιατι θα φρικάρετε.

Θάνος
31/08/2006, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Φίλε Θάνο για ρώτα τον πόσες μέρες έμενε άυπνος και πόσες μέρες έμενε στο νοσοκομειο για να πάρει αυτά τα λεφτά. Αν σκεφτούμε πόσα παίρνει ο ειδικευόμενος αναλόγικά με το πόσο δουλεύει(ξαναλέω όχι οι επιμελητές που το ξύνουν) θα διαπιστώσουμε οτι παίρνει τον ..ούλο! Το ξέρω απο πρωτο χέρι παιδιά γιατι τους έχω ζήσει. Και για να μην νομίζετε οτι τους γουστάρω να σας πω οτι τους βρίζω κάθε μέρα αλλά σε κάποια πράγματα τους βγάζω το καπέλο. Α και κατι για τα ιδιωτικά νοσοκομεία. επειδή έχω εμπειρία και απο δημόσιο και απο ιδιωτικό το μόνο που έχω να πώ οτι άν κάποιος θα σε δέι σας ασθενή-άνθρωπο και όχι πορτοφόλι με λεφτά αυτό έιναι το προσωπικό στο δημόσιο νοσοκομείο. Τα ιδιωτικά κάνουν τρισάθλια πράγματα για να πάρουν λεφτά απο τον άσθενή ακόμα και άν αυτός ξέρουν οτι σε μια μέρα η ακόμα και σε μια ώρα θα πεθάνει. Μη σας φέρω παραδείγματα γιατι θα φρικάρετε.

Δυστυχώς όλοι έχουμε παραδείγματα.. αλλά τα παραδείγματα είναι παραδείγματα και όχι ο κανόνας. Εγώ δεν έχω τίποτα με τους γιατρούς. Έχω πέσει σε πολύ καλούς γιατρούς όσο και σε κάτι άλλους να μην τους χαρακτηρίσω.

Έχω κάνει πάσχα στον ευαγγελισμό λόγω του πατέρα μου και εκτός από τα γνωστά εξωτερικά ιατρεία που έιναι στάβλος και δυστυχώς πρέπει αναγκαστικά να περάσεις από εκεί για να γίνει εισαγωγή, μετά από τις υπηρεσίες του νοσοκομείου, τόσο τις ξενοδοχειακές αλλά και κυρίως τις ιατρικές, όχι μόνο παράπονο δεν έχω, αλλά τα καλύτερα λόγια...

Αντιθέτως με το Τζάνειο που ούτε στον εχθρό μου δεν το εύχομαι να πέσει εκεί μέσα...

Τέλος πάντων ανάλογα ο καθένας έχει τις εμπειρίες του. Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε όλα μα όλα τα νοσοκομεία να είναι ανθρωπινά και εύκολα προσβάσιμα.. όχι να σκέφτεσαι καλύτερα να γίνω μόνος μου καλά ή να τα σκάσω αλλού παρά να πάω στα δημόσια...

Οι γιατροί μπορεί να ξενυχτάνε στις ευφημερίες, αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα πάντα.. Άλλωστε και ποιος δεν δουλεύει πολλές ώρες πια; Πες μου έναν που πληρώνεται ανάλογα με τις ώρες που δουλεύει..

Cpt. Haddock
31/08/2006, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Πες μου έναν που πληρώνεται ανάλογα με τις ώρες που δουλεύει..

Ο δημόσιος υπάλληλος... πληρώνεται ΠΙΟ πολύ από τις ώρες που δουλεύει

:sick:

:lol: