PDA

View Full Version : Πόσο συχνά αλλάζεται Λάδια;;;



vasilis03
29/08/2006, 09:24
Παιδιά τα φώτα σας. Εδώ και 6 μήνες είμαι κάτοχος ενός fazer 600
έχω κάνει την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 1000 χιλιόμετρα. Η επόμενη αλλαγή λαδιών πότε είναι; Στα 4000 ή στα 5000 χιλιάδες χιλιόμετρα; Γιατί ο καθένας ότι θέλει μου λέει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

div400
29/08/2006, 10:04
φανταζομαι οτι το μηχανακι το πειρες καινουργιο και ειναι ακομα εντως εγγυησης ετσι?
οποτε:
το καλλιτερο ειναι να ακολουθεις το προγραμμα συντηρησης του κατασκευαστη.
στα 6000χλμ λεει η yamaha? στα 6000χλμ θα τα αλλαζεις.



υγ:να ξερεις οτι το καλλιτερο που μπορεις να κανεις γα τον κινητηρα σου ειναι να αλλαζεις συχνα λαδια και φιλτρο, αρα αλλαγες πριν το προτεινομενο οριο του κατασκευαστη δεν κανουν κακο... :D

Alx 84
29/08/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400



υγ:να ξερεις οτι το καλλιτερο που μπορεις να κανεις γα τον κινητηρα σου ειναι να αλλαζεις συχνα λαδια και φιλτρο, αρα αλλαγες πριν το προτεινομενο οριο του κατασκευαστη δεν κανουν κακο... :D


σωστός!!!

Τώρα αν το κυκλοφορείς στην αθήνα άλλαζέ τα συχνότερα. μπορεί μεν να έχει κάνει πχ 2000Χλμ εντός πόλης, αλλά το σταμάτα/περιμενε/ξεκίνα είναι πολύ χειρότερο από το να έχεις κάνει 6000 χλμ σε ταξίδια.

lampros_fazer
29/08/2006, 21:08
Εγώ τα αλλάζω κάθε 5000 χλμ..

Η ελληνική αντιπροσωπία νομίζω λέει κάθε 6000 χλμ και η μαμά Yamaha κάθε 10000 χλμ..!

Οπότε "κανονικά" η επόμενη αλλαγή σου είναι στα 7000 χλμ..Άλλαξέ τα στα 5 ή 6000 xλμ..Ρώτα και το μάστορά σου (εξουσιοδοτημένο)..

Και σε κάθε 2η αλλαγή φίλτρο..

Για μένα οι αλλαγές σε πολύ σύντομο διάστημα πχ κάθε 3000 χλμ δεν έχουν νόημα..To λάδι εκτός από λίπανση κάνει και δουλειά καθαριστικού..Αν το αλλάζεις πολύ συχνά δεν προλαβαίνει να κάνει τη δουλειά που πρέπει..

div400
30/08/2006, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
.....

Για μένα οι αλλαγές σε πολύ σύντομο διάστημα πχ κάθε 3000 χλμ δεν έχουν νόημα..To λάδι εκτός από λίπανση κάνει και δουλειά καθαριστικού..Αν το αλλάζεις πολύ συχνά δεν προλαβαίνει να κάνει τη δουλειά που πρέπει..


και υπαρχουν μελετες ( αν βρω το λινκ θα το ποσταρο) που δειχνουν οτι το λαδι χανει σημαντικο μερος των λιπαντικων του ιδιοτητων μετα τα πρωτα 3000 χλμ (αν θυμαμε καλα γυρω στο 60% και βαλε....)!!!

ασε οι αποψεις και η παραφιλολογια γυρω απο το λαδι/λιπαντικα ειναι σαν εχμμ τους πρωκτους ολοι εχουν και απο ενα (μερικοι και 2-3-4)
:rolleyes:

lampros_fazer
30/08/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
και υπαρχουν μελετες ( αν βρω το λινκ θα το ποσταρο) που δειχνουν οτι το λαδι χανει σημαντικο μερος των λιπαντικων του ιδιοτητων μετα τα πρωτα 3000 χλμ (αν θυμαμε καλα γυρω στο 60% και βαλε....)!!!

ασε οι αποψεις και η παραφιλολογια γυρω απο το λαδι/λιπαντικα ειναι σαν εχμμ τους πρωκτους ολοι εχουν και απο ενα (μερικοι και 2-3-4)
:rolleyes:
Δεν αμφισβητώ αυτό που λές..Λογικό είναι άλλωστε να έχει χάσει μέρος της λιπαντικής ιδιότητάς του..Αλλά το οτι διατηρεί μέρος των ιδιοτήτων σημαίνει οτι δεν είναι άχρηστο και μπορεί ακόμα να λιπάνει και να κάνει οτι άλλο κάνει..Γι'αυτό και η εταιρίες δίνουν όριο τα 5 ή 6000 χλμ ή όσα δίνουν (η μαμά Yamaha λέει 10!)..Αλλιώς θα μας έλεγαν αλλάξτε το στα 2-3000 αν το λάδι ήταν άχρηστο μετά..Και τα ορια αλλαγής που δίνουν έχουν κάποια περιθώρια ασφαλείας (αν τα αλλάξεις και 500 χλμ μετά δεν θα σου μείνει στα χέρια,με την προυπόθεση βέβαια οτι είναι πάνω από την κατώτατη στάθμη..)..Δε λέω οτι είναι καλό να εξαντλείς τα όρια.Και εγω τα αλλάζω 1000 χλμ νωρίτερα απ'ότι λέει η αντιπροσωπία..

Δε λέω οτι είναι κακό να τα αλλάζεις πολύ νωρίτερα,αλλά δεν θεωρώ ότι κερδίζεις κατι σημαντικό..

savvas
01/09/2006, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
...Και σε κάθε 2η αλλαγή φίλτρο..

Για μένα οι αλλαγές σε πολύ σύντομο διάστημα πχ κάθε 3000 χλμ δεν έχουν νόημα..To λάδι εκτός από λίπανση κάνει και δουλειά καθαριστικού..Αν το αλλάζεις πολύ συχνά δεν προλαβαίνει να κάνει τη δουλειά που πρέπει..

Σε καθε αλλαγη αλλαζω παντα και το φιλτρο!

Αμα το αλλαζεις καθε 3.000χλμ, δε χρειαζεται να καθαρισει τιποτα το λαδι, γιατι το καρτερ μενει πεντακαθαρο, ουτε μαυριλες στο καπακι κεφαλης απο τις αναθυμιασεις ουτε τιποτα, τα εχω δει στη πραξη, απο τα τροχοφορα που εχω.

Τη διαφορα των αλλαγων στα 3.000χλμ απο ενα κινητηρα που τα αλλαζουν στα 6.000χλμ, τη βλεπεις γυρω στα 50.000 χλμ οταν αρχιζει να καιει λαδι (καπνισμα), στη δεύτερη περίπτωση.

Αν τα χλμ κατα πλειονοτητα γινοντε εκτος πολης, τοτε το δεχομαι για τις αλλαγες στα 6.000χλμ.

Capablanca
09/09/2006, 15:40
ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΥΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ 3000 ΧΛΜ.ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ (ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΟ)ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ,ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΙΞΩΔΕΣ ΚΤΛ...ΟΠΟΤΕ ΣΤΑ 3000 ΧΛΜ.ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ.ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΘΕ 5000 ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ...YAMAHA ΕΧΕΤΕ...:p

nktR
09/09/2006, 16:01
synthetic 5000
semi 4000:bawl:

paTman_the
18/09/2006, 19:24
Auto peri strosimatos tou ladiou kai oti kalo einai na mhn einai polu kainourio to ksanaakousa autes tis meres kai den mporo na katalabo th logikh tou. Dhladh pisteuete oti h suxnh allagh ladion (px stis 3000 xlm) einai peritth? Gia peite pou sas parakalo osoi allazete ladia ana 5000 px kai exete kanei 50-60000+ xlm pos einai o kinhthras sas kai to kibotio. To xeimona pernei mprosta to mhxanaki sas h 8elei miso gkazi gia na parei mprosta? ladia kaiei? exoun psoghsei 10% apo ta aloga pou eixate? De rotao epeidh exo dedomena, apo periergeia gia epibebaiosh. Prosopikh ektimhsh einai (kai gia auto allazo kai sto bros full sun8etika MOTUL 300v mazi me filtro ana 4000) oti mono kalo mporeis na kaneis me suxnes allages.Kai sigoura oso ligotero talaiporhmeno einai to ladaki sas toso kalutera gai to moteraki! Oso gia ta pros8eta, to mono mou sumperasma exontas diabasei to post tou Oldman (nomizo autounou) an 8es dokimase,alla tipota den einai egguhmeno ektos kai an KSEREIS ti kaneis.Dustuxos ta oikonomika mou den mou epitrepoun na kano tetoia peiramata sto mhxanaki mou. Kapoios pou ta exei dokimasei h kserei?

Capablanca
19/09/2006, 23:44
σεβαστη η γνωμη σου αλλα ακου λιγο λιγο αυτο.
στο fz6 s που εχω η yamaha λεει 10000χλμ.αλλαγη.προτεινει για συνθηκες ελλαδος στα 5000χλμ.(αντε το τρωμε αυτο γιατι θελουμε να προστατευσουμε τα μοτερ μασ).εσυ το αλλαζεις καθε 3000 θες περισσοτερη προστασια...δηλαδη εγω αν αυριο σου πω καθε 1000 θα το δεχθεις και αυτο...αλλος μπορει να πει οτι τ'αλλαζει μετα απο καθε βολτα...ποιος ειναι υπερβολικος και γιατι(ολα γινονται στα πλαισια της συντηρησης)???
πρεπει να βαζουμε καποια ορια για να μην πιανομαστε κοροιδα...

paTman_the
22/09/2006, 09:13
Αυτό είναι το θέμα,που είναι το όριο.Το 10000 που ανέφερες μου φαίνεται εξωπραγματικό.Σκέψου απλά ότι οι κινητήρες στις μηχανές είναι πιο πουσαρισμένες από τα αυτοκίνητ,το λάδι τους έχει να λιπάνει και το κιβώτιο ταχυτήτων,αντίθετα από τα αυτοκίνητα και στα αυτοκίνητα δίνουν 6000χλμ. Κάτι περίεργο συμβαίνει. Πάντως εγώ για παράδειγμα ανα 4000 χλμ έχω την εντύπωση ότι το μηχανάκι μου ζητάει την αλλαγή λαδιών, το κιβώτιο γίνεται πολύ θορυβώδες και ο κινητήρας ακούγεται πιο τραχύς. Μπορεί να είναι ιδέα μου,αλλά έτσι είναι.Από την άλλη έχω την εντύπωση ότι ο κινητήρας μου είναι σε άψογη κατάσταση, και για 2000χλμ νωρίτερα πιστέυω ότι αξίζει. Δεν μας απάντησε όμως κανένας από αυτούς που τα αλλάζουν σε μεγαλύτερα από 3-4000 χλμ διαστήματα, το οποίο θα ήταν μια βάσιμη ένδειξη,γιατί τελικά αυτά που λεμε εγώ και εσύ είναι απλά εικασίες. Ή κάποιος με πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

mars696
12/03/2009, 13:51
Ποια πιστευετε οτι ειναι τα καλυτερα λαδακια για το fazeraki? Τιμη δεν με νοιαζει και τοσο!
Και κατι αλλο,ποσο στοιχιζει ενα καλο φιλτρο λαδιου?
Ευχαριστω!:beer: :beer:

ARISPEED1
12/03/2009, 14:03
Ανάλογα πάντα την χρήση όπως κ τον τρόπο οδήγησης . Οσο νωρίτερα τόσο καλύτερα . Εμπειρικά τα 100% συνθετικά κάθε 5000 χ.λ.μ τα ημι κάθε 3000 χ.λ.μ .

mars696
12/03/2009, 14:08
Και απο μαρκες?

paTman_the
12/03/2009, 15:59
Προσωπικά βάζω τα motul 300V .Κάποιες φορές έχω βάλει κ rockoil. να σου πω την αληθεια δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορα. Θα επιμείνω όμως ότι ~3000 χλμ είναι η διάρκεια ζωής τους. Εξαρτάται βέβαια κ από τον καιρό και το που κυκλοφορείς, αλλά γενικά μιλώντας.

mars696
12/03/2009, 16:06
Και χρειαζεται αλλα λαδια για το κιβωτιο?
Ρωταω γιατι ψαχνομαι ακομα...:beer: :beer:

harris_x
12/03/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Και χρειαζεται αλλα λαδια για το κιβωτιο?
Ρωταω γιατι ψαχνομαι ακομα...:beer: :beer:

Όχι.
Το λάδι είναι το ίδιο για κινητήρα και σαζμάν.
:beer:

Πάντως και 'γω το 300V χρησιμοποιώ και το αλλάζω περίπου κάθε 5000km.

mars696
12/03/2009, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Όχι.
Το λάδι είναι το ίδιο για κινητήρα και σαζμάν.
:beer:

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

reinmeister
12/03/2009, 19:16
οποτε ζητησει το μηχανακι...

johnnyestia
13/03/2009, 04:41
Μετά τα 4000 τα ζητάει τα φρέσκα λαδάκια το fazeraki. Εγώ βλέποντας την μαλλιασμένη γλώσσα του reinmeister δοκίμασα τα Torco τα ημισυνθετικά την τελευταία φορά που άλλαξα στο δικό μου και εντυπωσιάστικα την μεταμόρφωση του yamaha κιβωτίου σε honda :rotflmao: :rotflmao:

paTman_the
31/05/2011, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οποτε ζητησει το μηχανακι...

Το ξέρω ότι μετά από 2 χρόνια είμαι νεκρόφιλος, αλλά τι σημαίνει αυτό Δάσκαλε;

tifoso4ever
31/05/2011, 01:22
Για μένα οι αλλαγές σε πολύ σύντομο διάστημα πχ κάθε 3000 χλμ δεν έχουν νόημα..To λάδι εκτός από λίπανση κάνει και δουλειά καθαριστικού...Αν το αλλάζεις πολύ συχνά δεν προλαβαίνει να κάνει τη δουλειά που πρέπει...

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ (ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΟ)ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΡΩΣΙΜΟ...

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

Αμα θελετε, τσαντιστειτε οσο θελετε...
αλλα ΕΛΕΟΣ πια με αυτους τους "γνωστες"!!!!

THEOD
12/06/2011, 22:18
Αλλάζω κάθε 5000 χλμ.
Ήδη τα χιλιόμετρα αυτά είναι τα μισά απ' ότι λέει η "μαμά". Αν το συνδυάσω και με το γεγονός ότι το μηχανάκι όλα τα χιλιόμετρα τα γράφει εκτός πόλης, πιστεύω ότι το να τα άλλαζα ακόμα πιο νωρίς είναι απλά υπερβολή και πεταμένα λεφτά χωρίς όφελος... :wave2:

GTC25
24/12/2011, 04:00
αλλαζω σε fz6 s2 καθε 7000km παντα μαζι με φιλτρο!!