PDA

View Full Version : Αλλαγή μοτέρ..



motaba
29/08/2006, 10:18
Καλημέρα και πάλι..

Είδα ένα ΧΤ 600 Benetton με μοτέρ από XR μάλλον.. αυτό με το ανοικτό "μολυβί" χρώμα.

Σκέφτομαι να κάνω ανακατασκευή και στο δικό μου Tenere το χειμώνα και μου φαινεται πολύ καλή ιδέα!:smilea:
Αλλά τι λέει η νομοθεσία? Υποψιάζομαι πώς απαγορεύεται αλλά τι ισχύει?

Μεταχειρισμένο μοτέρ (ΧΤ ή ΧR), ψαλίδι με βάση για δισκόφρενο, κέντρο πίσω τροχού (για να πάρει το δισκόφρενο..:confused: ), τρόμπα φρένου πόσο μπορέι να τα βρώ από αγγελία?

Αλλαγή όλων των "σωθικών" κρατώντας το ίδιο κάρτερ δεν νομίζω ότι είναι παράτυπο.. Ολόκληρο το μοτέρ όμως?
Να το δηλώσω και στην άδεια δηλαδή..

stefanos
29/08/2006, 14:36
Κακή ιδέα.
Πρώτα απο όλα δεν επιτρέπεται.
Και μετά το μοτέρ του XR δεν έιναι καλύτερο απο του ΧΤ οπότε δεν υπάρχει και λόγος.
Χώρια που δεν θα βρείς απο XR ενώ θα βρείς απο XT μάλλον εύκολα.

Baron_MinhauZen
29/08/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Κακή ιδέα.
Πρώτα απο όλα δεν επιτρέπεται.
Και μετά το μοτέρ του XR δεν έιναι καλύτερο απο του ΧΤ οπότε δεν υπάρχει και λόγος.
Χώρια που δεν θα βρείς απο XR ενώ θα βρείς απο XT μάλλον εύκολα.

Το πρόβλημα δεν είναι αν επιτρέπεται γιατί επιτρέπεται

http://www.yme.gr/odigospoliti/article0208.html

Το πρόβλημα είναι αν ταιριάζει.

stefanos
29/08/2006, 14:51
Δεν επιτρέπεται γιατί είναι άλλου κατασκευαστή ο κινητήρας.
Δεν θα πάρεις χαρτί απο την yamaha για τέτοια αλλαγή.

Baron_MinhauZen
29/08/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν επιτρέπεται γιατί είναι άλλου κατασκευαστή ο κινητήρας.
Δεν θα πάρεις χαρτί απο την yamaha για τέτοια αλλαγή.

Και τι χαρτι θες απο τη Yamaha?

stefanos
29/08/2006, 15:03
Σωστά το χτ δεν πρέπει να είναι νέα η αντιρυπαντική τεχνολογία:rolleyes:
Παρόλα αυτά είναι χαζομάρα.

motaba
11/09/2006, 08:13
Καλημέρα!!


Σωστά το χτ δεν πρέπει να είναι νέα η αντιρυπαντική τεχνολογία

Γιατί να είναι χαζομάρα..?
Το μοτέρ που έχει τώρα το Tenere είναι 20ετίας και με το παραμικρό έχω πολλά προβλήματα (σπάνε σπιρώματα, έχω διαρροές λαδιού κτλ...)
Αν ήθελα να του κάνω ολική ανακατασκευή - με προσωπικό μεράκι και εργασία - γιατί να μην έβαζα άλλο μοτέρ π.χ. '03-'04 από ΧΤ αν γινόταν...?

Κοίτα κι εδώ! (http://www.rallye-tenere.net/Miga.html)

...το 2002 project..:smilea:

stefanos
11/09/2006, 09:07
Είναι χαζομάρα να βάλεις απο xr.Να βάλεις απο χτ.

motaba
11/09/2006, 09:24
Επειδή οι έχοντες τη γνώση ξέρουν περισσότερα...
Το μηχανάκι το γουστάρω και θα ήθελα να προχωρήσω σε ανακατασκευή (αμμοβολή σκελετός, άλλο μοτέρ, ψαλίδι με δίσκόφρενο, αμμορτισέρ κτλ..) αλλά αξίζει?

Πές ότι παίρνω ένα τρακαρισμένο 1500-2000 και τα κουμπώνω πάνω, η όλη δουλειά άντε να μου φτάσει μέχρι 2500..
Μετά θα είναι jet! Οτιδήποτε καινούργιο 650 κάνει 6500+...
Αξίζει...?

fantacid
20/09/2006, 01:12
καλη φαση να κατσεις να φτιαξεις το μηχανακι σου απο την αρχη εαν εχεις το προαπετουμενο μερακι!!
εγω ειμαι +10 σ'αυτη την ιδεα!

τπ θεμα ειναι οτι θα χρειαστεις την βοηθεια καποιου εμπειρου κ πολυ περισοτερα χρηματα απο αυτα που υπολογισες....

+του οτι θα ειναι κανα 2μηνο,στη καλυτερη, "εκτος λειτουργειας" λογω λιφτινγκ!

motaba
20/09/2006, 07:42
Πολύ περισσότερα γιατί? Αν είμαι τυχερός και βρώ ένα κομπλέ με 1500euro ότι χρειάζεται θα τα έχει πάνω.. Προφανώς δεν θα βάλω USD πιρούνι και WP πίσω...:uplate:

Σκέψου ότι μια αμμοβολή έχει 40-50 euro, είναι δύσκολο πιστεύεις να λύσει κάποιος τελείως τη μηχανή αυτή και να πάει για αμμοβολή και βάψιμο?

Έχεις απόλυτο δίκιο για το χρόνο - 2 μήνες - αλλά it's a dirty job but somebody got to do it...! :wave2: :wave2: