PDA

View Full Version : Πίεση ελαστικών



kxIII
29/08/2006, 14:10
Ρε παιδιά μια ερώτηση.
Χτες το πρωί που ξεκίνησα να έρθω γραφείο, βλέπω το μπροστινό αρκετά ξεφουσκωμένο. Όπως όπως πάω σε κοντινό βενζινάδικο και βάζω αέρα, αλλά η τρόμπα ήταν λίγο του π***ου οπότε "έπαιξα" λίγο.
Το απόγευμα, φεύγοντας από το γραφείο και με κρύα λάστιχα, διόρθωσα τις πιέσεις και στα δύο σε βενζινάδικο που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ απέναντι από το γραφείο.

Ύστερα από έλεγχο, δεν βλέπω κάτι στο μπροστινό και μέχρι αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόβλημα. (Θα το ξαναελέγξω το απόγευμα φεύγοντας).

Μπορεί να είναι θέμα ζέστης, οπότε να μην ανησυχώ ιδιαίτερα ή μήπως πρέπει να κινηθώ πιο γρήγορα για αλλαγή ελαστικών?
(Έτσι κι αλλιώς θα τα άλλαζα μέσα στον Σεπτέμβρη).

Ευχαριστώ.
:wave2:

Baron_MinhauZen
29/08/2006, 14:15
Καθε πότε τσεκάρεις τις πιέσεις στα λάστιχα;
Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει πιάσει τίποτα;
Όσο για το αν οι τρόμπες από βενζινάδικο σε βενζινάδικο παίζει θα σου πω αυτό:
Ζυγίζου σε 2 διαφορετικές ζυγαριές, θα δείξει το ίδιο;

Γι'αυτό πάρε ένα μηχανάκι να μετράς πίεση ΠΡΙΝ ξεκινήσεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

kxIII
29/08/2006, 14:22
Φίλε Βαρώνε...
Τσεκάρω τα λάστιχα τακτικά (κάθε μήνα περίπου).

Το πρόβλημά μου δεν είναι τα πιεσόμετρα στα βενζινάδικα αλλά αυτό που μου έκανε το μπροστινό.

Είμαι σίγουρος ότι δεν έχω πατήσει κάτι, αλλά μου έβαλες ψύλλους στα αυτιά οπότε το απόγευμα θα πέράσει από εξονυχιστικό έλεγχο.

Έχω ξανακούσει για απώλεια αέρα λόγω κλίματος.

Μπορεί να είναι αυτό?

Να είσαι καλά?
:wave2:

Baron_MinhauZen
29/08/2006, 14:25
Παίζει. Αυτή η ζέστη είναι κακό πράγμα. και καλό θα ήταν να πυκνώσεις τους ελέγχους.΄
Κοίτα και τη βαλβίδα μήπως έχει πρόβλημα.


Και αν πάλι χάνει και δε βρίσκεις τίποτα, πήγαινε να στο βγάλουν να το δεις από μέσα.

kostisthegreek
29/08/2006, 19:33
Για τσεκάρισμα στο ίδιο βενζινάδικο και με κρύα λάστιχα.

kostom
29/08/2006, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kxIII
Φίλε Βαρώνε...
Τσεκάρω τα λάστιχα τακτικά (κάθε μήνα περίπου).

Το πρόβλημά μου δεν είναι τα πιεσόμετρα στα βενζινάδικα αλλά αυτό που μου έκανε το μπροστινό.

Είμαι σίγουρος ότι δεν έχω πατήσει κάτι, αλλά μου έβαλες ψύλλους στα αυτιά οπότε το απόγευμα θα πέράσει από εξονυχιστικό έλεγχο.

Έχω ξανακούσει για απώλεια αέρα λόγω κλίματος.

Μπορεί να είναι αυτό?

Να είσαι καλά?
:wave2:

Αν το να κοιτάς την πίεση στα ελαστικά σου κάθε μήνα
όπως γράφεις το θεωρείς τακτικά... τότε είσαι λίγο λάθος..
Τα ελαστικά θέλουν έλεγχο το λιγότερο μία φορά το
δεκαπενθήμερο, άν και πολλοί συστήνουν έλεγχο μία
φορά την εβδομάδα...
Περνόντας τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς τσεκάρισμα
και σε συνάρτηση με αρκετή κυκλοφορία τότε το λάστιχο
μπορεί να χάσει αρκετή πίεση ....Προσωπικά μου έχει
συμβεί δύο φορές χωρίς απολύτος κανέναν λόγο


59382

dirtbird
29/08/2006, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
[B]άν και πολλοί συστήνουν έλεγχο μία
φορά την εβδομάδα...


Toυλάχιστον, μερικές φορές και συχνότερα.

Κανονικά θα έπρεπε να το νοιώθεις γιατί με μια διαφορά πίεσης 2-3psi, αλλάζει το ύψος της μηχανής....

kostisthegreek
29/08/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Toυλάχιστον, μερικές φορές και συχνότερα.

Κανονικά θα έπρεπε να το νοιώθεις γιατί με μια διαφορά πίεσης 2-3psi, αλλάζει το ύψος της μηχανής....

...ή διαφορετικά με το βαρύ οδήγημα.
Αν πχ συμπληρώσεις λιγο αέρα στα λάστιχα με το που θα ξεκινήσεις καταλαβαίνεις τη μηχανή πιο λαφριά, σαν να πετάει.

Respect
29/08/2006, 22:37
Εγώ τα ελέγχω μία φορά τη βδομάδα και πάντα βρίσκω μία απώλεια 2-3 bar.Φυσικά πήρα πιεσόμετρο διότι στα βενζινάδικα βλέπεις ό,τι να'ναι..και όντως πετάει αμέσως μετά τη διόρθωση!!!:wave2:

kxIII
30/08/2006, 14:57
Λοιπόν μάγκες...

Χτες το απόγευμα ξανατσέκαρα πίεση και το μπροστινό ήταν στα 28 από τα 32 psi που είχα μετρήσει-προσθέσει προχτες το απόγευμα. :(

Στο σπίτι, ύστερα από καλό έλεγχο, δεν είδα τίποτα "πατημένο".

Και σήμερα θα ξανακοιτάξω. Και επειδή βλέπω να έχουμε πάλι τα ίδια, με βλέπω τέλος της εβδομάδας να αλλάζω λάστιχα.

Τα έχω πάρει με αυτή την ιστορία.
:wave2:

jpsplus
08/09/2006, 21:48
ΒΑΛΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΕΡΑ (2-3PSI) KAI ΨΕΚΑΣΕ ΤΟ ΤΡΟΧΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΕ "ΣΠΡΑΥ" ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΠΙΑΤΑ Η ΓΕΝΙΚΑ ΣΑΠΟΥΝΑΔΑ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΑΦΡΟΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΡΡΟΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΑΝΤΑ. ΑΚΤΙΝΕΣ, ΡΟΓΜΕΣ, ΣΤΡΑΒΑ ΧΕΙΛΗ (ΛΑΚΚΟΥΒΕΣ), ΒΑΛΒΙΔΑ ΜΕΣΑ (ΚΑΡΦΙΤΣΑ) Η ΕΞΩ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ.
ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ.

Dr. Gonzo
23/10/2006, 16:02
ποιά είναι η σωστή πίεση στα ελαστικά για τέτοια εποχή και θερμοκρασίες περίπου 10-15C?

KaTaNaS
23/10/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr. Gonzo
ποιά είναι η σωστή πίεση στα ελαστικά για τέτοια εποχή και θερμοκρασίες περίπου 10-15C?

ayth pou leei o kataskeyasths ths moto

GTZ750
23/10/2006, 16:14
για βαλε λιγο σαλιο στην βαλβιδα να δεις μηπως χανει απο εκει!!!:D :D :D

idi
23/10/2006, 16:18
πριν αρχισεις να πανικοβάλλεσαι παρε δικο σου οργανο και μετρα μόνος σου ΚΡΥΑ τα λαστιχα (αρα ΠΡΙΝ ξεκινήσεις)

ειναι απίστευτο αλλα τα οργανα των βενζινάδικων δείχνουν διαφορετική πιεση ακομα και με μέτρηση μετα απο λιγα λεπτα