PDA

View Full Version : Βοήθεια σε έναν Νέο.



Sebs
29/08/2006, 20:58
Καλησπέρα σε όλους σας παιδιά.

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας σε κάτι πολύ σημαντικό.
Βρίσκομαι μερικές μέρες απο την απόκτηση διπλώματος μηχανής
και ένα απο τα "ΘΕΛΩ" μου είναι μια ΗΟΝΤΑ Τρανς Αλπ.

Την οικονομική ανεση για να την αποκτήσω πλέον την έχω.

Ωστόσο έχω και κάποιες σοβαρές αναστολές.
Αρχικά δεν έχω παρα ελάχιστη εμπειρία πάνω σε δίκυκλο.
Το Τρανς Αλπ με γεματο ντεπόζιτο αγγίζει τα 210 κιλά και δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορώ να το κουμανταρω.

Σε γενικές γραμμές ψάχνω μία μηχανή αφενός με ταχύτητες αφετερου με ψυλή και όρθια θέση οδήγησης.

Κάθε πρόταση σκέψη και ιδέα δεκτή

Σας ευχαριστώ,

Sebs

latris mixanis
29/08/2006, 21:10
Δες το Fazer (http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/street/FZ1_Fazer.jsp) και το Cbf (http://www.honda.gr/honda/motorcycles/model_home2.cfm?moto_id=6&model_id=76), δεν γνωρίζω αν και το tuono έχει καλή στάση σώματος.

:wave2:

adam_tsouk
29/08/2006, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Δες το Fazer (http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/street/FZ1_Fazer.jsp) και το Cbf (http://www.honda.gr/honda/motorcycles/model_home2.cfm?moto_id=6&model_id=76), δεν γνωρίζω αν και το tuono έχει καλή στάση σώματος.

:wave2:


αμα παρει tuono να του κλεισουμε θεση στο 2ο γιατι ειναι δυσκολο να βρεις τελευταια στιγμη!


:lol: :lol: :lol:



:wave2:

latris mixanis
29/08/2006, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
αμα παρει tuono να του κλεισουμε θεση στο 2ο γιατι ειναι δυσκολο να βρεις τελευταια στιγμη!


:lol: :lol: :lol:



:wave2:

Καλά ντε μη βαράς για το tuono, μια άποψη είπα η κακομοίρα και αυτή με κάθε επιφύλαξη.

kalant
29/08/2006, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sebs
Καλησπέρα σε όλους σας παιδιά.

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας σε κάτι πολύ σημαντικό.
Βρίσκομαι μερικές μέρες απο την απόκτηση διπλώματος μηχανής
και ένα απο τα "ΘΕΛΩ" μου είναι μια ΗΟΝΤΑ Τρανς Αλπ.

Την οικονομική ανεση για να την αποκτήσω πλέον την έχω.

Ωστόσο έχω και κάποιες σοβαρές αναστολές.
Αρχικά δεν έχω παρα ελάχιστη εμπειρία πάνω σε δίκυκλο.
Το Τρανς Αλπ με γεματο ντεπόζιτο αγγίζει τα 210 κιλά και δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορώ να το κουμανταρω.

Σε γενικές γραμμές ψάχνω μία μηχανή αφενός με ταχύτητες αφετερου με ψυλή και όρθια θέση οδήγησης.

Κάθε πρόταση σκέψη και ιδέα δεκτή

Σας ευχαριστώ,

Sebs

DL650, δεν φαινεται το βαρος του καθολου...

πολυ ευκολο και δεν θα το βαρεθεις γρηγορα...

Alx 84
30/08/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
αμα παρει tuono να του κλεισουμε θεση στο 2ο γιατι ειναι δυσκολο να βρεις τελευταια στιγμη!


:lol: :lol: :lol:



:wave2:


πλάκα πλάκα.. εδώ οι έμπειροι λένε ότι είναι δύσκολο και δύστροπο μηχανάκι, ο νέος θα σκοτωθεί!!

βασικό για εμενα είναι το ύψος. τα 600 cc παίζουν στα ίδια κιλά περίπου. εάν είσαι ψηλός δε θα έχεις πρόβλημα. αλλιώς θα πρέπει να αρχίσεις από κάτι πιο μπασμένο για να γλιτώσεις τις τούμπες από χαζομάρες.

υ.γ. το ύψος και το βάρος γενικά συνηθίζεται μετά από λίγο καιρό, απλά θα δυσκολευτείς στην αρχή ειδικά αν δεν είσαι ψηλός.

Ταξιδευτής
30/08/2006, 12:31
Αφου θελεις το Τransalp παρε αυτο. Εγω δεν θα σου προτεινω αλλο μηχανακι.

Απλα να σου πω μερικα απλα πραγματακια απο την θεση καποιου που πριν το τωρινο μηχανακι (Ζ750) δεν ειχε οδηγησει ουτε παπι.

Ναι, θα σου φανει βουνο στην αρχη.
Ναι, θα σου πεσει σε μανουβρες κλπ (οποτε βαλε καγκελακια)
Ναι, ισως χτυπησεις κιολας (γρατζουνιες, μελανιες, κλπ να τα εχεις δεδομενα)
Ναι, θα πας να παρεις στροφη και θα νοιωθεις οτι η μηχανη θα φυγει απο κατω σου και θα βρεθεις να κοιτας τα ραδικια αναποδα.
Ναι, θα φοβηθεις κατα καιρους (κινηση, λαθος χειρισμοι, φρενα πανικου κλπ), και θα σου παρει λιγο χρονο να της παρεις τον αερα.

ΟΜΩΣ.... Οταν ενα ομορφο καλοκαιρινο βραδακι θα παρεις μηχανη κ εταιρο ημισι και θα πατε μια ομορφη βολτα προς παραλιακο προορισμο, τοτε θα δεις οτι ΟΛΑ τα παραπανω θα αξιζαν...

Κυνηγησε το ονειρο σου φιλε... Για ενα ονειρο ζουμε ρε γαμωτο πια....

Και το κυριοτερο: να την Σεβεσαι αλλα να μην την Φοβασαι.

Alx 84
30/08/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr


Και το κυριοτερο: να την Σεβεσαι αλλα να μην την Φοβασαι.


Άψογος!!!!!!!!!!!!!

nimbus
30/08/2006, 13:06
κάνε οτι γουστάρεις:winka: :D :beer: :wave2:


καλά χιλιόμετρα να έχεις:wave2:

Electra
30/08/2006, 13:21
Άρχισε με μια μοτοσικλέτα με χαμηλό κέντρο βάρους. Αν είσαι πολύ ψηλός βέβαια, καλά κάνεις και προβληματίζεσαι και κλίνεις προς το Transalp!

Αν κυκλοφορείς στην Αθήνα, άποψή μου είναι πως δε μετράει το βάρος αλλά ο όγκος!

Αφού όπως λες διαθέτεις τον κυριότερο παράγοντα : Οικονομικά, ξεκίνα τα test rides για να ολοκληρώσεις το πακέτο!

Μη βιαστείς αλλά όπως προείπε και συνάδελφος δικυκλιστής... Μη το φοβηθείς!

Καλορίζικο το δίπλωμα και καλως ήρθες στη παρέα του moto.gr!

:beer: :beer:

a$wto$
30/08/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sebs
Το Τρανς Αλπ με γεματο ντεπόζιτο αγγίζει τα 210 κιλά και δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορώ να το κουμανταρω.
Ολες οι μοτο σε αυτα τα κυβικα σχεδον το ιδιο βαρος εχουν.
Οπως ειπε και ο φιλος πριν,στην αρχη οτι καβαλησεις θα σου φανει "ξένο".Σιγα σιγα θα το συνηθησεις κι εσυ οπως εγινε με ολους τους μοτοσυκλετιστες.

Καλη τυχη σε οτι κι αν επιλεξεις ;)

Sebs
30/08/2006, 13:55
Το ύψος μου ειναι περίπου 1.78.
Ανέβηκα στο Τρανς Αλπ και παταει το μισό μου πέλμα κάτω.
Ζω στη Θεσσαλονίκη και πραγματικά δεν μπορώ βρε παιδιά να κοιτάξω άλλη μηχανή. Μου έχει κολλήσει τρελά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κάθε επιπλέον άποψη δεκτή

Sebs

argpap
30/08/2006, 14:01
Πάρε αυτό που θέλεις
Μη το φοβηθείς


Αν δεν το πάρεις...θα το μετανιωνεις όποτε το βλέπεις στο δρόμο σου...

Καλές βόλτες και πάντα όρθιος


Σιγα σιγά θα το μάθεις

Alx 84
30/08/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sebs
Το ύψος μου ειναι περίπου 1.78.
Ανέβηκα στο Τρανς Αλπ και παταει το μισό μου πέλμα κάτω.
Ζω στη Θεσσαλονίκη και πραγματικά δεν μπορώ βρε παιδιά να κοιτάξω άλλη μηχανή. Μου έχει κολλήσει τρελά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κάθε επιπλέον άποψη δεκτή

Sebs


τότε τι το σκέφτεσαι;;;; Άντε με το καλό!!!!!!!!!!!!:beer: :beer: :beer:

Το Α και το Ω για εμένα είναι αυτό που καβαλάς να το γουστάρεις!!:winka:

Cpt. Haddock
30/08/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sebs
Το ύψος μου ειναι περίπου 1.78.
Ανέβηκα στο Τρανς Αλπ και παταει το μισό μου πέλμα κάτω.
Ζω στη Θεσσαλονίκη και πραγματικά δεν μπορώ βρε παιδιά να κοιτάξω άλλη μηχανή. Μου έχει κολλήσει τρελά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κάθε επιπλέον άποψη δεκτή

Sebs

Με 1,78 μια χαρά εισαι, άνετος.

Καλορίζικη μια και σου έχει κολήσει.



:beer: :beer: :beer: :beer:

dbandit
30/08/2006, 21:32
Δες την περιπτωση του V-Strom ABS...
ειδικα για Σαλονικα με τους δρομους γυαλι-μαρμαρο - παω μονο με 50- πιστευω θα ηταν ιδανικη περιπτωση!!! :wave2:

Nikoskazer2000
31/08/2006, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
ΟΜΩΣ.... Οταν ενα ομορφο καλοκαιρινο βραδακι θα παρεις μηχανη κ εταιρο ημισι και θα πατε μια ομορφη βολτα προς παραλιακο προορισμο, τοτε θα δεις οτι ΟΛΑ τα παραπανω θα αξιζαν...

Κυνηγησε το ονειρο σου φιλε... Για ενα ονειρο ζουμε ρε γαμωτο πια....

Και το κυριοτερο: να την Σεβεσαι αλλα να μην την Φοβασαι.

:a18: :a20: :a19: :a25: :a07: :a08: :a013: :a49: :a54:


:a34:

latris mixanis
31/08/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Αφου θελεις το Τransalp παρε αυτο. Εγω δεν θα σου προτεινω αλλο μηχανακι.



ΟΜΩΣ.... Οταν ενα ομορφο καλοκαιρινο βραδακι θα παρεις μηχανη κ εταιρο ημισι και θα πατε μια ομορφη βολτα προς παραλιακο προορισμο, τοτε θα δεις οτι ΟΛΑ τα παραπανω θα αξιζαν...

Κυνηγησε το ονειρο σου φιλε... Για ενα ονειρο ζουμε ρε γαμωτο πια....

Και το κυριοτερο: να την Σεβεσαι αλλα να μην την Φοβασαι.

Άψογος!

makis206
31/08/2006, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sebs
Ζω στη Θεσσαλονίκη και πραγματικά δεν μπορώ βρε παιδιά να κοιτάξω άλλη μηχανή. Μου έχει κολλήσει τρελά.

Να το πάρεις το κορίτσι

Αφού σου έχει κολλήσει να το πάρεις.

Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές απ'την Transalp σήμερα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα περάσεις όμορφα και μαζί της.

Εμένα πάντως μου χάρισε αμέτρητες όμορφες στιγμές στα 2 χρόνια που συμβιώσαμε και μοιραστήκαμε πολύ διασκεδαστικά χιλιόμετρα παρέα. :smokin:

:beer: :beer:


59734

950dim
31/08/2006, 16:47
...και παρτην!!!!
Ειναι κουκλιτσα,προσεχε λιγο το βαρος της στις επιτοπιες στροφες μεχρι να εξοικειωθεις και θα σε παει παντου ανετα!
Οπωσδηποτε προστ.καγκελα(γυρω στα 100ευρω)και bugster(αλλα τοσα)για τις γραντζουνιες η για το tanκbag αν χρειαστεις!
2 χρονια με συντροφευσε,με ταξιδεψε,με μυησε σ’αυτη τη κατηγορια,χωρις να ζητησει τιποτε(ηταν και 2° χερι)!


59741

kostisthegreek
31/08/2006, 19:56
Πάρε αυτό που θέλεις γιατί αν πάρεις κάτι άλλο είναι πολύ πιθανό να το μετανιώσεις μετά και να πας για αλλαγή που σημαίνει χάσιμο αρκετών ευρών.


Και μια απορία:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84

υ.γ. το ύψος και το βάρος γενικά συνηθίζεται μετά από λίγο καιρό, απλά θα δυσκολευτείς στην αρχή ειδικά αν δεν είσαι ψηλός.

Το βάρος το καταλαβαίνω ναί.
Το ύψος πως συνηθίζεται?

Ταξιδευτής
31/08/2006, 21:03
Nικολα & Λατρη: :blush: :blush: :beer: :beer: :beer: