PDA

View Full Version : Ερώτηση για όσους έχουν αγοράσει από το εξωτερικό



Infini
30/08/2006, 00:12
Σκέφτομαι να αγοράσω από το εξωτερικό βλέποντας τις διαφορές στις τιμές, αλλά επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με κάρτες και paypal, σκέφτηκα να πω στον αδερφό μου που είναι Αγγλία και έχει ήδη κάνει λογαριασμό στο paypal να παραγγείλει από εκεί και μετά να μου τα στείλει. Ξέρει κάποιος αν και στην Αγγλία αντιμετωπίζουν παρόμοιες δυσκολίες με το τελωνείο όπως εδώ και χρειάζεται ειδική επισήμανση για να σταλεί το πακέτο ως δώρο και με μικρή δηλωμένη αξία;

TATAR
30/08/2006, 08:10
Η Αγγλία είναι στην Ε.Ο.Κ. !!!!! άσχετα άν χρησιμοποιούν ακόμα λίρες. "ετσι δεν υπάρχει θέμα τελωνείου

TATAR
30/08/2006, 08:13
τώρα αν ενοείς Αμερική--- Αγγλία--- Ελλάδα, έχε υπόψη σου ότι οι τελωνειακοί στην Αγγλία δεν τρώνε κουτόχορτο ούτε έχουν προϊστάμενο τον Αδάμ!!!

Infini
30/08/2006, 17:02
Από το j-helmet στην Ιαπωνία σκέφτομαι να το παραγγείλω.

filipposx
31/08/2006, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Από το j-helmet στην Ιαπωνία σκέφτομαι να το παραγγείλω.

Και εγω περιμενω να πληρωθω και να παραγγειλω απο εκει...

Ανοιξα Paypal αλλα προσπαθω να το συνδεσω με μια καρτα της alpha (χρεωστικη,οσα εχω στον λογαριασμο μπορουν να παρουν, οχι παραπανω) και προς το παρον δυσκολευομαι λογο "ανενεργου λογαριασμου" (εχω και εγω κατι χρονια να τον χρησιμοποιησω)

Εχει ψωνισει κανεις απο εκει? κατι εχω δει απο search, για να τους ενημερωσουμε να το στειλουν ως δωρο. ειχε κανεις προβλημα με αγορα απο αυτους?

MOZART
31/08/2006, 10:13
:D

firefox
15/09/2006, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipposx
Και εγω περιμενω να πληρωθω και να παραγγειλω απο εκει...

Ανοιξα Paypal αλλα προσπαθω να το συνδεσω με μια καρτα της alpha (χρεωστικη,οσα εχω στον λογαριασμο μπορουν να παρουν, οχι παραπανω) και προς το παρον δυσκολευομαι λογο "ανενεργου λογαριασμου" (εχω και εγω κατι χρονια να τον χρησιμοποιησω)

Εχει ψωνισει κανεις απο εκει? κατι εχω δει απο search, για να τους ενημερωσουμε να το στειλουν ως δωρο. ειχε κανεις προβλημα με αγορα απο αυτους?

σήμερα άνοιξα και go ένα χρεωστικό στην πειραιώς γιατί θέλω να παραγγείλω από j-helmet ιαπωνία. βλέπω όμως ότι πρέπει να ανοίξω και pay pal. τι είδους account συνισταται personal η premier? δεν θέλω να έχει κανένα κόστος.

και μετά δηλαδή πας και κανεις σύνδεση του pay pal μέσο τις κάρτας από την τράπεζα συ και αυτό είναι όλο? και το j-helmet παίρνει τα λεφτά μέσο pay pal και μετά σoυ στέλνουν το κράνος?

MOZART
15/09/2006, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox και μετά δηλαδή πας και κανεις σύνδεση του pay pal μέσο τις κάρτας από την τράπεζα συ και αυτό είναι όλο? και το j-helmet παίρνει τα λεφτά μέσο pay pal και μετά σoυ στέλνουν το κράνος? [/B]
yes:)

firefox
15/09/2006, 18:47
@mozart:εxής κάνει αγορά από j helmet? αν ναι θα μπορούσες να πεις τα βήματα ένα ένα πάλι όσο γίνετε με πιο πολλές λεπτομέρειες? άνοιξα ένα χρεωστικό visa στην πειραιώς και περιμένω να ενεργοποιηθεί για να κάνω την παραγγελια.

επίσης θέλω να παραγγείλω και 2 ζελατίνες εκτος από κράνος αλλα στο site δεν τα έχει. αλλα τα πουλάνε γιατί μου το έχουν πει. πως θα κάνω την παραγγελια μιας και στο site τους δεν έχουν ζελατίνες? πως θα γίνει συνεννόηση?

επίσης πως τους επισημαίνεις ότι πρέπει να συ το στείλουν σαν GIFT για αποφυγή φόρον?

Infini
17/09/2006, 23:33
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω τον αδερφό μου (μένει στο manchester στην Αγγλία) να παραγγείλει το κράνος από το j-helmet, μήπως και γλιτώσω το ρίσκο του τελωνείου, και μετά να μου το στείλει Ελλάδα.

firefox
18/09/2006, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω τον αδερφό μου (μένει στο manchester στην Αγγλία) να παραγγείλει το κράνος από το j-helmet, μήπως και γλιτώσω το ρίσκο του τελωνείου, και μετά να μου το στείλει Ελλάδα.

ούτε εδώ πληρώνεις τελωνείο αρκεί να στο στείλουν σαν δώρο. το ίδιο θα είναι να στο στείλουν και UK. ΕΕ είναι όλα δεν αλλάζει κάτι. τι εδώ τι UK αρκεί να έχει ένδειξη GIFT.

MOZART
18/09/2006, 08:25
πμ οποιος θελει λεπτομεριες

Infini
18/09/2006, 10:41
Μακάρι να είναι πάντα έτσι όπως τα περιγράφεις. Από όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει εδώ για αγορές από εξωτερικό, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι είναι μεγάλο ρίσκο τέτοιου είδους αγορά. Δεν λέω, το παίρνεις σχεδόν στην μισή τιμή, αλλά αν τύχει στραβή και με χρεώσουν στο τελωνείο όπως εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9854&highlight=arai+corsair τότε το κόστος ανεβαίνει αρκετά και θέλοντας και μη είσαι αναγκασμένος να το πάρεις.

firefox
26/09/2006, 15:22
Α, κ κάτι τελευταίο. Αν κάποιος από εσας θέλει να πάρει κράνος από Japan κατευθείαν, να έχει υπόψιν του, ότι τα γιαπωνέζικα κεφάλια κ συγκεκριμένα οι μύτες είναι μικρά. Συνεπώς κ το κέλυφος ενός large είναι λίγο πιο στενό στη μύτη. Οπότε αν έχετε λίγο μεγάλη μύτη σαν τον γράφοντα, παραγγείλτε 'ενα νούμερο παραπάνω με μεγαλύτερα μαξιλαράκια. Αλλιώς, ....θα βρίσκει

ωρα το βλεπω αυτο απο αλλο νημα....και οσο ημουν ετοιμος να παραγγειλω απο ιαπωνια τωρα μου φαινεται θα το ξανασκεφτω...
τελικα σιγουρος 100% δεν μπορεις να εισαι μου φαινεται....

τι δηλαδη αν θελω XS θα πρεπει να παραγγειλω S?

να ρωτησω και κατι αλλο: ειχα παει στον ιταλο και μου ειχε πει οτι το αραι chaser δεν ειναι για σκυφτες μηχανες (δηλαδη οχι street) αλλα μονο για ορθιες. ισχυει κατι τετοιο η μου τα παραειπε?