PDA

View Full Version : Ενα περιεργο μουδιασμα



Leipsippos
30/08/2006, 09:47
Χρηστάκο, σου είχα πει δυο κουβεντες πριν λιγο καιρο , σκοπος μου ηταν να καταλαβεις τους κινδυνους, οχι να με βγαλεις αληθινο.
Στην ουσια, δεν ηθελα να συμβει κατι τετοιο, για αυτο και σου τα εχωνα.
Μετα το τηλεφωνημα με τα νεα σου συμπεραινω οτι αφ' ενος απετυχα να σε πεισω, αφ' ετερου ειχα δικιο που φωναζα.
Και τωρα ;
Που αποδειχτηκε οτι ειχα δικιο...
....τι να το κανω; Μου λες;
R.I.P.:sad:

jtoros
30/08/2006, 10:07
Όχι κι άλλος ρε γμτ... :(
Ώρες ώρες νιώθω πως έρχεται η σειρά μου όταν διαβάζω τέτοια posts με τέτοια συχνότητα...
Να προσέχετε όλοι! Ακούτε; Και ειδικά εσύ!

Alx 84
30/08/2006, 10:30
:sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

όχι κ άλλος... κρίμα το παλικάρι...:sad: :sad: :sad:

VanDiemen
31/08/2006, 11:17
Απ' ότι έχω καταλάβει (έχοντας σαν παράδειγμα την προσωπική μου περιπέτεια), ότι και να πει κάποιος σε κάποιον άλλο, όσον αφορά την ασφάλειά του (να προσέχει, να σκέφτεται δυο φορές πριν εκτείνει το δεξί καρπό), δεν πιάνουν τόπο. :(
Ο άλλος πάντα σκέφτεται "ώχου μωρέ, τι μου λέει τώρα αυτός...συνεννοημένος με τη μάνα μου είναι, για να μου τη σπάσει;".
Δυστυχώς αν δεν το ζήσει κανείς, όλα αυτά τα ακούει βερεσέ. :(
Και ακόμη πιο δυστυχώς...αφού δεν έχουμε παιδεία, χρειαζόμαστε περισσότερη αστυνόμευση και εξοντωτικά πρόστιμα. Ξέρω τι σκέφτονται πολλοί, αλλά η ζωή είναι απείρως πιο πολύτιμη από οποιοδήποτε μηχανάκι, αυτοκίνητο κλπ. Και ρωτήστε και κάποιον άλλο, ο οποίος π.χ. έμεινε ανάπηρος από ένα τέτοιο ατύχημα, να σας το επιβεβαιώσει με όλη του την ψυχή, αν δε με πιστεύετε!

Leipsippos
01/09/2006, 12:34
Ρωτησα να μαθω πως ακριβως εγινε και τρελλαθηκα οταν ακουσα οτι πεταχτηκε μια γιαγια με το αγροτικο απο καθετο δρομο η οποία "δεν τους ειδε" καθως ειχε τον ηλιο κοντρα (αλλα παρολαυτα βγηκε!) και βεβαια το μηχανακι καρφωθηκε επανω στο αμαξι και τα παιδια πεταξαν, ο μεν οδηγος καρφωθηκε με το κεφαλι στην κολωνα, απο οσο μου ειπαν, η δε κοπελια την γλυτωσε με σοβαρες βλαβες.
Οταν το ακουσα ειλικρινα τα εχασα, ηταν τοσο απλο να ΜΗΝ γινει αυτο το πραγμα.
Οσο σκεφτομαι οτι το μονο που χρειαζοταν ηταν 150 ευρω και 4 δευτερολεπτα για να το βαλει το κρανος, και αυτη τη στιγμη θα μιλαγαμε για καμια σπασμενη κλειδα αντε κανα νεφρο δεν ξερω που να ξεσπασω. Οσο σκεφτομαι οτι παρακουσα συζητηση και σχολιο οτι και κρανος να φοραγε παλι θα σκοτονωταν... Τι να πω...; Με 50χλμ την ωρα θα σκοτωνοταν αν φοραγε κρανος; Αφηνουν τα παιδια στην μοιρα τους με την λογικη που εχουν και οταν ερθει η ωρα να το πληρωσουν το ριχνουν στην μοιρα και σε ενα καρο αλλες δικαιολογιες της πλακας για να αποποιηθουν οι ανιδεοι τις ευθυνες ως γονεις. Για αν κοιμουνται υσηχοι τα βραδια στον θολο της ξερολιας και τις ανεμελιας που οι ιδιοι δημιουργουν και φροντιζουν να μεταφερουν και στις επομενες γενιες. Γιατι να πρεπει να ζουν με τυψεις οτι ηταν φταιξιμο του γονιου αν χασουν το παιδι τους, οποτε ειναι πολυ πιο ευκολο να το φορτωσουμε ως ειδημονες στην μοιρα/κακια ωρα/κισμετ/κακο καρμα/αρνητικο γιν παρα να σκεφτουμε τι επρεπε να κανει ο καθε ενα για να προφυλαξει το παιδι του απο ολα αυτα τα κακα.
Ηταν στατιστικα δεδομενο οτι καποιος θα χανοταν απο τα παιδια, το κρανος ηταν εννοια αγνωστη, τα μηχανακια τους γενικα ειναι πειραγμενα μεχρι αηδιας σε επικινδυνο βαθμο καθως ειχαν αφαιρεθει πολλα βοηθηματα ασφαλειας. Καπου , κατι, καπως καποιος θα την παθαινε , η πειρα αυτο λεει οτι αν εχεις 15 ατομα που ειναι ολη την ωρα πανω σε μια μηχανη και τρεχουν περα δωθε χωρις κανενα εξοπλισμο ασφαλειας και ενεργουν σε περιβαλλον ζουγκλας με αγροτικα, τρακτερ, γερους που ουτε το μουλαρι τους δεν μπορουσαν να κουμανταρουν καποια στιμγη ειναι δεδομενο το ατυχημα. Και φετος δεν ηταν η πρωτη φορα, ειχαν βρεθει δυο στο νοσοκομειο, παλι απο μηχανη και στο τσακ γλυτωσαν κατι τετοιο , προφανως δεν εμαθαν, ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ να μαθουν απο αυτο, οποτε πλεον και εγω σταματαω να φωναζω, δεν μπορω αλλο, αλλα να μην περιμενουν και να λυπηθω την "ερμη τη μανα" που το αφηνει το βλασταρι της να τρεχει πανω κατω στο δρομο με την 600αρα χωρις μπουφαν , χωρις διπλωμα, χρις κρανος , χωρις αυριο....




Η βλακεια τους σκοτωνει, οχι τα δικυκλα! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19380)

ΕΛΕΟΣ πια!!!

SF
01/09/2006, 12:52
Η βλακεία, καλά τα λες. Και με αυτοκίνητα σκοτώνεται ο κόσμος, και στη θάλασσα, και απο το ποτό... και γενικώς όπου δεν υπάρχει μέτρο.

Είναι άλλο να σε κυνηγήσει το ατύχημα, και άλλο να το κυνηγάς εσύ.

Ήταν δεδομένο ότι θα χανόταν κάποιο απο τα παιδιά λες... Και τώρα καταλαβαίνεις πόσο βάρος είχαν τα λόγια σου όταν το είπες. Ας είναι ελαφρύ το χώμα.

:(

VanDiemen
01/09/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
....Οσο σκεφτομαι οτι παρακουσα συζητηση και σχολιο οτι και κρανος να φοραγε παλι θα σκοτονωταν... Τι να πω...; Με 50χλμ την ωρα θα σκοτωνοταν αν φοραγε κρανος; ....

Όταν ακούω κάτι τέτοιες (δε βρίζω αλλά θα το πω γιατί δεν μπορώ να βρω άλλη, καταλληλότερη λέξη) ΜΑΛΑΚΙΕΣ, τα παίρνω στο κράνος!!!! Έπρεπε να πας να τον πιάσεις και να τον ρωτήσεις, σπρώχνοντάς τον, αυτόν που το είπε!! "Και που το ξέρεις εσύ ρε;;;..Είσαι φυσικός; Ξέρεις τις δυνάμεις που ασκήθηκαν στο συγκεκριμένο δυστύχημα, στο κεφάλι του παιδιού; Ξέρεις τι αντοχή έχει ένα κράνος; Τι σκατά είσαι; Ως τι το λες, εκτός απο ξερόλας της (άντε να μη το πω);"

Tropeas
01/09/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Ρωτησα να μαθω πως ακριβως εγινε και τρελλαθηκα οταν ακουσα οτι πεταχτηκε μια γιαγια με το αγροτικο απο καθετο δρομο η οποία "δεν τους ειδε" καθως ειχε τον ηλιο κοντρα (αλλα παρολαυτα βγηκε!) και βεβαια το μηχανακι καρφωθηκε επανω στο αμαξι και τα παιδια πεταξαν, ο μεν οδηγος καρφωθηκε με το κεφαλι στην κολωνα, απο οσο μου ειπαν, η δε κοπελια την γλυτωσε με σοβαρες βλαβες.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν θέλω να το ξανακούσω αυτό!
Υμαρτον! ξέρετε πόσες περιπτώσεις τέτοιες έχω ακούσει? αν δεν μπορεί κάποιος να οδηγήσει να μην το ακουμπάει, αφου συνειδητοποιήσει ότι έχει ένα φονικό εργαλείο στα χέρια του...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos Οταν το ακουσα ειλικρινα τα εχασα, ηταν τοσο απλο να ΜΗΝ γινει αυτο το πραγμα.
Οσο σκεφτομαι οτι το μονο που χρειαζοταν ηταν 150 ευρω και 4 δευτερολεπτα για να το βαλει το κρανος, και αυτη τη στιγμη θα μιλαγαμε για καμια σπασμενη κλειδα αντε κανα νεφρο δεν ξερω που να ξεσπασω. Οσο σκεφτομαι οτι παρακουσα συζητηση και σχολιο οτι και κρανος να φοραγε παλι θα σκοτονωταν... Τι να πω...; Με 50χλμ την ωρα θα σκοτωνοταν αν φοραγε κρανος; Αφηνουν τα παιδια στην μοιρα τους με την λογικη που εχουν και οταν ερθει η ωρα να το πληρωσουν το ριχνουν στην μοιρα και σε ενα καρο αλλες δικαιολογιες της πλακας για να αποποιηθουν οι ανιδεοι τις ευθυνες ως γονεις.
Μακάρι να φόραγε κράνος και να σωνόταν, αλλά και με κράνος σε τέτοια σύγκρουση δεν ξέρεις τι θα συμβεί...
Μπορεί π.χ. να είχε χτύπημα στον θώρακα (που πρέπει να γίνει βασικό αξεσουάρ προστασίας, που δεν νομίζω να φοράει συνέχεια και ο ποιο επιμελής απο εμας) Οφείλεις σίγουρα να είσαι όσο το δυνατόν προφυλαγμένος δεν το συζητώ αλλά και πάλι δεν ξέρεις γιατί υπάρχει και ο παραπάνω παράγοντας "ηλικιωμένος" που δεν έχει αίσθηση κινδύνου...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos Για αν κοιμουνται υσηχοι τα βραδια στον θολο της ξερολιας και τις ανεμελιας που οι ιδιοι δημιουργουν και φροντιζουν να μεταφερουν και στις επομενες γενιες. Γιατι να πρεπει να ζουν με τυψεις οτι ηταν φταιξιμο του γονιου αν χασουν το παιδι τους, οποτε ειναι πολυ πιο ευκολο να το φορτωσουμε ως ειδημονες στην μοιρα/κακια ωρα/κισμετ/κακο καρμα/αρνητικο γιν παρα να σκεφτουμε τι επρεπε να κανει ο καθε ενα για να προφυλαξει το παιδι του απο ολα αυτα τα κακα.
Ηταν στατιστικα δεδομενο οτι καποιος θα χανοταν απο τα παιδια, το κρανος ηταν εννοια αγνωστη, τα μηχανακια τους γενικα ειναι πειραγμενα μεχρι αηδιας σε επικινδυνο βαθμο καθως ειχαν αφαιρεθει πολλα βοηθηματα ασφαλειας. Καπου , κατι, καπως καποιος θα την παθαινε , η πειρα αυτο λεει οτι αν εχεις 15 ατομα που ειναι ολη την ωρα πανω σε μια μηχανη και τρεχουν περα δωθε χωρις κανενα εξοπλισμο ασφαλειας και ενεργουν σε περιβαλλον ζουγκλας με αγροτικα, τρακτερ, γερους που ουτε το μουλαρι τους δεν μπορουσαν να κουμανταρουν καποια στιμγη ειναι δεδομενο το ατυχημα. Και φετος δεν ηταν η πρωτη φορα, ειχαν βρεθει δυο στο νοσοκομειο, παλι απο μηχανη και στο τσακ γλυτ-ωσαν κατι τετοιο , προφανως δεν εμαθαν, ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ να μαθουν απο αυτο, οποτε πλεον και εγω σταματαω να φωναζω, δεν μπορω αλλο, αλλα να μην περιμενουν και να λυπηθω την "ερμη τη μανα" που το αφηνει το βλασταρι της να τρεχει πανω κατω στο δρομο με την 600αρα χωρις μπουφαν , χωρις διπλωμα, χρις κρανος , χωρις αυριο....
άστα... :sad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos Η βλακεια τους σκοτωνει, οχι τα δικυκλα! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19380)
ΕΛΕΟΣ πια!!! [/B]
Αυτό ξαναπέστο μέχρι να το καταλάβουν όλοι...
Ειλικρινά σκεύτομαι να ξεκινήσω θέμα να πάει μέσω ΛΕΜΟΤ για τις επανεξετάσεις των μεγάλων ηλικιών για τα διπλώματα...

απο τη άλλη ακούω κατα καιρούς:
"άν ήταν με αμάξι τι θα χε πάθει?"
και δεν καταλαβαίνουν ότι η δημιουργία του ατυχήματος δεν θα είχε αποφευχθεί πόσο μάλλον και με περισσότερα θύματα , λόγω του όγκου , αλλά αυτό που πρέπει να γίνει είναι για την αμέλεια που δείχνουν αυτοί που δημιουργούν τέτοια ατυχήματα...:mad:

Ας είναι ελαφρύ το χώμα...:sad:
Δεν λέω άλλα προσπαθώ να τα κάνω πράξη, εδω και καιρό μόνος, και όποιος άλλος καταλαβαίνει μαζί μου... να κυνηγάει πράγματα και καταστάσεις , και να μην τα αφήνει σαν "άλλη μια είδηση" που μας απασχόλησε και λίγο παραπάνω... :sad:

zudap50
02/09/2006, 15:31
Δεν θα διαφωνήσω οτι οι ηλικιωμένοι έχουν μειωμένα αντανακλαστικά,λόγω ηλικίας κυρίως και όχι λόγω εμπειρίας...τι πρέπει να γίνει όμως όταν ο οδηγός του αυτοκινήτου,ετών 30,βαριόταν να σταματήσει στο στοπ και αφαιρεί την ζωή ενός νέου ανθρώπου,που 'ετυχε' να περνάει εκείνη την ώρα απο το δρόμο του?????εκεί τι κάνουμε?ή μόνο οι ηλικιωμένοι πρέπει να την πληρώνουν??????:confused:
και για να γίνω πιο σαφής έτυχε να περνάω απο το ίδιο σημείο με αυτοκίνητο στο οποίο οδηγούσε ο πατέρας μου,ενώ είχαμε προτεραιότητα πετάχτηκε απο το στόπ χωρίς να μειώσει καν ταχύτητα,αυτοκίνητο το οποίο οδηγούσε νεαρός.......ποίον θα κατηγορούσατε???τον ηλικιωμένο γιατί οδηγούσε ή τον νεαρό???απλά προσπαθώ να καταλήξω οτι δεν φταίει πάντα η ηλικία...

Leipsippos
04/09/2006, 11:57
Λαμπρο, αν φοραγε κρανος κατα 99,9% θα την ειχε γλυτωσει. Η κοπελια απο πισω την γλυτωσε και δεν φοραγε κρανος ουτε αυτη.