PDA

View Full Version : Λάστιχα για Hornet



artech
30/08/2006, 13:20
Πολύ καλημέρα!

Ήρθε ο καιρός λοιπόν για νέα λάστιχα στη Hornet μου. :) (Μοντέλο '03, 600cc)

Είμαι ανάμεσα στα:
Metzeler Roadteck Z6
Metzeler ME Z4
Michelin Pilot Road

Βασικά έχω τραυματικές εμπειρίες από Pirelli και Dunlop (σε μοτοσυκλέτα φίλου) και όσο και αν ξέρω ότι (τουλάχιστον η Pirelli) έχει καλά ελαστικά, δεν πρόκειται να τα εμπιστευθώ αν τα δω στη Hornet. :sick:
Οπότε είμαι ανάμεσα στα τρία που έγραψα πιο πάνω...

Με ενδιαφέρει κυρίως η ασφάλεια, δεν είμαι και πολύ γρήγορος ούτε πολύ στριφτερός, βόλτες πάω κοντινές, άντε και κανένα ταξιδάκι στο κέφι (όχι πολύ μακριά βέβαια), εντάξει καμιά φορά τα χώνω κάπως στις στροφές. Με ενδιαφέρει το ελαστικό να μη ζητάει από εμένα γνώσεις και εμπειρία Bayliss για να στρίψει (με άλλα λόγια να είναι σχετικά ουδέτερο), να μην προβληματίζεται σε καταστάσεις κινδύνου και να εμπνέει ασφάλεια. Αν μπορούσε να κρατάει και για 50.000 km... :D

Σας ακούω! :)

power hornet
30/08/2006, 14:12
Καλησπερα για δοκιμασε τα pirelli strada πολυ καλα και κανουν για την δουλεια που θες,ειχα ρωτησει τον λαστιχα γιαυτα και που ειπε στο κεντρο του ελαστικου ειναι ενισχυμενο γαι ταξιδια π.χ και τους κωλοδρομους που εχουμε και στα πλαγια του ελαστικου ειναι πολυ πιο μαλακο για αμα θες να χωσεις σε στροφες.Απορω γιατι εχεις κακη εμπειρια απο pirelli μια χαρα ειναι εγω ειχα τα diablo corsa που ειναι για γρηγορη οδηγηση και μπασιματα και ειμουν πολυ ευχαριστημενος.Τωρα εχω βαλει τα metzerel m3 που μας ειχαν ζαλισει καλυτερο απο το diablo corsa και χτυπαω το κεφαλι μου με την μαλακια πως ειναι καλο ειναι απλα στο χορνετ δεν ξερω δεν του ταιριαζουν τοσο πολυ αχ pirelli kai pali pirelli δοκιμασε αυτα που σου ειπα αμα θες :wave2:

RαNd
30/08/2006, 15:21
Εχεις αποκλεισει τα Diablo Corsa ? Ειδικα η καινουργια παρτιδα Diablo Corsa III εχει σκληροτερη γομα στο κεντρο.

Απο συμπεριφορα στον δρομο ειναι αψογα, αρκετα μαλακα ωστε να εχουν προσφυση μεσα στην πολη και με καλο σκελετο.

Τωρα για διαρκεια δεν ξερω να σου πω μιας κ εχω κανει 2.500χλμ αλλα υπολογιζω αρκετα παραπανω απο τα 4-5-6.000 που λενε αλλοι, και λογω μηχανης και λογο νεας γομας.

artech
30/08/2006, 19:33
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)

Καταρχάς τα Diablo Corsa τα αποκλείω γιατί και η ίδια η εταιρεία τα έχει στην κατηγορία Racing που νομίζω είναι too much για μένα... :o

Από εκεί και πέρα είχα οδηγήσει μια φορά μια fazer με pirelli strada και ενώ στην ευθεία ήταν πολύ σταθερά και δεν εμφάνιζαν τίποτα, όταν πήγαινα να στρίψω αποδείχθηκαν σημαντικά πιο αργά και από τα Pilot Road που φοράω τώρα! Και επειδή δεν την περίμενα τέτοια διαφορά, πήγα να στουκάρω σε ένα αυτοκίνητο στη διπλανή λωρίδα... :hypnotize Εντάξει, μπορεί να μην ταίριαζαν στη μηχανή, μπορεί να μην ήταν καλά στρωμμένα (θυμάμαι ότι η κοπέλα μου είχε πει πως είχε ήδη κάνει ~350km με αυτά φορεμένα), μπορεί να είμαι κουλός, μπορεί διάφορα... Δεν αντιλέγω ότι είναι καλό λάστιχο και πολλοί έχουν καλές εμπειρίες από αυτό, αλλά είναι ψυχολογικό το ζήτημα... :a7:

Αυτές τις ώρες διαβάζω αρκετά forum και έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα...
Οι γενικές μου εντυπώσεις είναι ότι τα Michelin θα κρατήσουν λίγο περισσότερο από τα Metzeler, αλλά είναι αρκετά πιο ουδέτερα και πιο αργά στις αλλαγές κατεύθυνσης. Με άλλα λόγια ναι μεν τα όρια του Michelin είναι κάπως πιο μεγάλα, αλλά από τα Metzeler έχεις καλύτερη πληροφόρηση... Από τα Metz τα Z4 είναι πιο ταξιδιάρικα (πχ για CBF) ενώ τα Z6 ταιριάζουν πιο πολύ σε αυτά που ζητάω...

Ακόμα βέβαια ψάχνω και το σκέφτομαι... :)

hornetakias
31/08/2006, 11:40
Τα τρια λαστιχα που αναφερεις ειναι καλα και μαλλον καλυπτουν
αυτα που θελεις αλλα με Pilot Power ή τα diablo corsa θα το
ευχαριστηθεις περισσοτερο το μηχανακι.....Εγω παω για τα δευτερα σε δυο εβδομαδες.
Η επιλογη δικια σου και καλες αγορες.... :wave2:

power hornet
31/08/2006, 14:18
Γιαυτους που εχουν diablo corsa επειδη ειχα και εγω στο χορνετ κρατανε μεχρ 13.000χλμ που το πηγαινα και κοματια 6με 7000χλμ κρατανε στα super sport μηχανακια οποτε εσεις που εχετε βαλει και τα καινουργια diablo ειστε μια χαρα.εγω την πατησα γαμωτο και βιαστηκα και οταν ηταν να τα αλλαξω τα diablo corsa και να βαλω τα ιδια δεν ειχει ο λαστιχας τα ιδια θα τα εφερνε σε δυο μερες και δεν περιμενα και εβαλα τα metzeler m3 και χτυπαω το κεφαλι μου γαμωτο.ασχετο ποτε θα κανονισουμε οι σφιγγες να βρεθουμε για καμια βολτα?π.χ σουνιο?:wave2: :beer:

Thoreevos
12/09/2006, 17:30
Φιλαράκι έγώ ειχα Michelin Road από τη μαμά και δεν μπορώ να πώ ότι ένιωθα ασφάλεια. Από τη μέρα που έβαλα Dunlop Sportmax Qualifier, έχω βρεί την ησυχία μου, φετεινό μοντέλο της εταιρίας.

Ούτε κ εγώ ιδιαίτερα στριφτερός και γκαζοφονιάς είμαι, ειδικά στην πόλη μέσα που δεν ξέρεις από που σου έρχεται..

Και να φανταστείς ότι πήγαινα για Diablo (απλό και όχι corsa μιας και από το site της εταιρίας είδα ότι το απλό υπερτερεί στο βρεγμένο)

Ότι και να διαλέξεις πάντως θα το φχαριστηθείς!

:beer:

b_bong12
13/09/2006, 08:46
τα corsa εχουν ψηλη κορωνα και ισως σου φιανεται οταν πλαγιαζεις οτι θα πεσεις.Ετσι μου φαινεται εμενα τουλαχιστον.

Τα michelen που ειχε το hornet οταν το πηρα και τα οποια εχουν χαμηλη κορωνα, πλαγιαζεις με σιγουρια.

Αν φοβασαι δηλαδη οταν πλαγιαζεις τοτε θα σου προτεινα να βαλεις michelen.

hornetakias
14/09/2006, 15:36
Για να μην ανοιξω νεο θεμα ξερετε κανενα οικονομικο λαστιχα γιατι ψαχνω αυτες τις μερες για λαστιχα και ολοι μου λενε γυρω στα 400 (corsa ή pilot power).Να πω την αληθεια οι τιμες μου φαινονται ακριβες γιατι περιμενα να παιζουν στα 300-350.Πικρα......:mad: :look:

power hornet
14/09/2006, 15:53
μπα και εγω στον λαστιχα μου τα εβαλα 370ευρω τα metzeler m3 γαμωτο δεν μπορουσα να κανω υπομονη να εβαζα τα diablo corsa:bawl: δυστυχως εχουν γινει πανακριβα τα λαστιχα κατι πρεπει να γινει

hornetakias
20/09/2006, 19:28
Ναι κυριοι τελικα τα εσκασα 420 ευροπουλα για τα diablo corsa III:bigcry: :hypnotize :uplate: :cry:
Οι τιμη τους ηταν 470 και τελικα μου τα αφησε τοσο.....
Το θεμα ειναι οτι υπαρχει διαφορα στα corsa και corsa III.Για ενα ΙΙΙ σε χρεωνουν 70 ευρω παραπανω.Ωραιοι ειναι.........:mad:
Τα απλα corsa λοιπον αντικατασταθηκαν απο τα corsa III
που εχουν και την διπλη γομα.Οπου ρωταγα μου ελεγαν τιμη
για τα απλα corsa τα οποια εγω νομιζα οτι ειναι το ιδιο με τα corsa III.
Οταν το καταλαβα πηρα κοινως τα ΙΙΙ και προσοαθω να συνελθω.
Το ωραιο ειναι οτι αφου μου εβαλε το λαστιχο μου ειπε οτι ειναι πολυ μαλακο και οτι δεν θα μου κρατησει πανω απο 10000χλμ.
Ε ρε γλεντια......

Παω για κρυο ντους να ισιοσω :eek:

RαNd
21/09/2006, 13:23
Τα λιγα χλμ ηταν για τα Diablo Corsa II, που αναλογως τη μοτο κραταγαν μεχρι κ 10.000, τα III τωρα , μιας κ εχουν νεα γομα, διπλη και πιο σκληρη στο κεντρο ισως κρατησουν παραπανω. Αλλα 10.000 χλμ με το κρατημα και την συμπεριφορα τους ειναι πιστευω πολυ καλα!

ZETARAS
29/09/2006, 15:41
Πάω σήμερα να βάλω τα pilot power 2ct θα σας πω εντυπώσεις!!!

:beer: :beer: :wave2:

sapila racing
03/10/2006, 16:24
Εγώ εβαλα τα Dunlop Sportmax Qualifier σε πολύ καλή τιμή (τα ειχα κλείσει στο Ducati weekend που είχε προσφορά) και αφού έκανα και μια βόλτα Αι Γιαννη Ρώσσο, μπορώ να πώ οτι ειμαι πολύ ικανοποιημένος.
Εχουν παρόμοια άισθηση με τα BT014 και είναι πολύ προβλέψιμα.

Απο διάρκεια δεν γνωρίζω, οταν λιώσουν θα σας πω.

taurus
24/11/2007, 15:25
Το ξεθαβω λίγο το θέμα, καθώς πρόκειται να αλλάξω και εγώ όπου να' ναι λάστιχα.
Βασικά κριτήρια, φιλικότητα, να ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα, αλλά και να μην ξεφτιλίζεται στα 5000 χλμ, αν και δεν είμαι και κανένας κάφτης, κάθε άλλο μάλιστα.
Αυτό που θα μου άρεσε είναι να μην είναι τόσο "γρήγορα" στο πλάγιασμα, να έχουν δηλαδή σχετικά χαμηλή κορώνα.
Προς το παρόν μου έχουν προταθεί τα Dunlop και τα Diablo Strada.
Για πείτε γνώμες...

power hornet
24/11/2007, 18:09
θα σου ελεγα diablo corsa 3 αλα μετα ειδα οχι τοσο γρηγορο πλαγιασμα,τοτε δοκιμασε metzerel m3 πολυ καλο λαστιχο το ειχα πριν στο χορνετ μου κρατησε 15.000χλμ χωρις να φοβαμε να μου γλυστρισει,απλα το αλλαξα οσο να ειναι ο σκελετος των ελαστικων με αυτα τα χλμ αποδυναμωνετε.
τωρα εχω βαλει corsa 3

shatz
24/11/2007, 19:30
Γεια σας,

Το Motorrad έκανε τεστ στα supersport λάστιχα.

http://www.motorradonline.de/d/214372?&ref_id=214321 για το 2006 σπορ

http://www.motorradonline.de/d/259880?&ref_id=259519 για το 2007 σούπερσπορ

Στο στεγνό και για στρίψιμο 1o έβγαλε το M3.

PS: Όποιος θέλει τιμές για λάστιχα ας μου κάνει pm.

taurus
24/11/2007, 21:22
To Μ3 θεωρείται σκληρο?Μαλακό?

Σε 16άρι βγαίνει?

Ευχαριστώ!

shatz
24/11/2007, 21:27
120/60 ZR 17 M/C (55W) TL
120/65 ZR 17 M/C (56W) TL
110/70 ZR 17 M/C 54W TL
120/70 ZR 17 M/C (58W) TL
120/70 ZR 17 M/C (58W) TL
130/70 ZR 16 M/C (61W) TL

190/50 ZR 17 M/C (73W) TL
200/50 ZR 17 M/C (75W) TL
180/55 ZR 17 M/C (73W) TL
180/55 ZR 17 M/C (73W) TL
150/60 ZR 17 M/C 66W TL
160/60 ZR 17 M/C (69W) TL
170/60 ZR 17 M/C (72W)

power hornet
25/11/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από taurus
To Μ3 θεωρείται σκληρο?Μαλακό?

Σε 16άρι βγαίνει?

Ευχαριστώ! μαλακο θεωρειτε το m3 αλα να σου πω υπαρχει και αλη λυση μπορεις να βαλεις m1 η diablo απλο σε διασταση που ρωρας δεν ξερω

gavos
25/11/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από taurus
To Μ3 θεωρείται σκληρο?Μαλακό?

Σε 16άρι βγαίνει?

Ευχαριστώ!

Ναι βγαίνει σε 16άρι μπροστά.. Τα φόρεσα σε hornet 250 και είναι αρκετά καλύτερα από το bt014 που φορούσα στο βαθμό που τα πίεσα τουλάχιστον σε μία διαδρομή διπλός Γρεβενά-Μηλιά (προκαλώ κάποιον να μου πει πιο όμορφη στριφτερή με καλή άσφαλτο διαδρομή) πλάγιαζα μέχρι εκεί που μου επέτρεπαν τα footpegs χωρίς όμως να σημαίνει ότι πήγαινα τέζα, απλά μου ενέπνεαν τρελή εμπιστοσύνη.. Και στην Αθήνα το μπροστινό σε φρεναρίσματα πανικού πολύ το γουστάρω.. Είναι πολύ μαλακά και έχουν πολύ ψωμί για φάγωμα..