PDA

View Full Version : Προκα στο λαστιχο.



Tommysah
30/08/2006, 13:52
Χθες διαπιστωσα οτι μια προκα εχει εγκατασταθει στο πισω ελαστικο.Μαλιστα ειναι τοσο καλα σφηνωμενη που το λαστιχο δεν εχει χασει καθολου αερα.
Η ερωτηση ειναι η εξης.Ξερω οτι η πιο σωστη λυση(περαν βεβαια του να αλλαξεις λαστιχο)ειναι το εσωτερικο μπαλωμα και οχι το μακαρονι που προτιμουν μερικοι μαστορες λογω ευκολιας.Ομως το εσωτερικο μπαλωμα μπορει να γινει σε καθε τρυπα ή εχει να κανει και με την διαμετρο της?Τελος μηπως γνωριζετε ενδεικτικα το κοστος? :wave2:

kawasaki ZX-12
30/08/2006, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tommysah
Χθες διαπιστωσα οτι μια προκα εχει εγκατασταθει στο πισω ελαστικο.Μαλιστα ειναι τοσο καλα σφηνωμενη που το λαστιχο δεν εχει χασει καθολου αερα.
Η ερωτηση ειναι η εξης.Ξερω οτι η πιο σωστη λυση(περαν βεβαια του να αλλαξεις λαστιχο)ειναι το εσωτερικο μπαλωμα και οχι το μακαρονι που προτιμουν μερικοι μαστορες λογω ευκολιας.Ομως το εσωτερικο μπαλωμα μπορει να γινει σε καθε τρυπα ή εχει να κανει και με την διαμετρο της?Τελος μηπως γνωριζετε ενδεικτικα το κοστος? :wave2:

να πας να βαλεις μανιταρι!!!ετσι λεγεται...
στοιχιζει 20 ευρω και ειναι οτι καλυτερο παιζει!!!!!

το μανιταρι μπαινει απο μεσα δεν παιζει ρολο η τρυπα ουτως η αλλως με σουβλι θα μπει!!!!!(αν ειναι πολυ μικρη η τρυπα)

Tommysah
30/08/2006, 13:59
Ρε φιλε τι ταχυτητα ειναι αυτη?Πραγματικα εχω μεινει μ$λ$κας.Θα παω σημερα να το φτιαξω και θα postαρω σχολια.

melsaltas
30/08/2006, 14:05
Μην τους αφησεις να σου βαλουν σουβλι ή μακαρονι.
Να τους ζητησεις να βαλουν μπαλωμα απο μεσα.
Με το σουβλι σου τρυπαει τα λινα και επιπροσθέτως ξεραινεται πιο γρηγορα απο το λαστιχο και στο τελος παλι θα χασει από εκεί.
Τουλάχιστον έτσι συνέβει σε εμένα.

Μελέτης

Cpt. Haddock
30/08/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tommysah
Ρε φιλε τι ταχυτητα ειναι αυτη?

είναι γιατί έχει kawasaki!

:lol: :lol: :lol:



:beer: :beer:

Tommysah
30/08/2006, 14:09
Κατσε γιατι μπερδευτηκα τωρα.Το μανιταρι που ειπε προηγουμενως ο ΖΧ-12(δεν μου αρεσει που σε λεω ετσι, αλλα sorry δεν ξερω το ονομα σου)μπαινει με σουβλι.Να μην το βαλω αυτο?Στο εσωτερικο μπαλωμα που λες χρειαζεται να βγει το λαστιχο,σωστα?Αρα το κοστος ειναι μεγαλυτερο?Βεβαια αμα ειναι να γινει σωστη δουλεια δεν πειραζει.:wave2:

kawasaki ZX-12
30/08/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tommysah
Κατσε γιατι μπερδευτηκα τωρα.Το μανιταρι που ειπε προηγουμενως ο ΖΧ-12(δεν μου αρεσει που σε λεω ετσι, αλλα sorry δεν ξερω το ονομα σου)μπαινει με σουβλι.Να μην το βαλω αυτο?Στο εσωτερικο μπαλωμα που λες χρειαζεται να βγει το λαστιχο,σωστα?Αρα το κοστος ειναι μεγαλυτερο?Βεβαια αμα ειναι να γινει σωστη δουλεια δεν πειραζει.:wave2:

ακου να δεις πως παει!!!!!

το μανιταρι ειναι ενα στρογγυλο κομματι λαστιχο με ενα τσουτσουνι λαστιχενιο στο κεντρο του!!!!φαντασου μανιταρι...
μεχρι εδω καλως?

για να μπει ξεζανταρεται το λαστιχο βρισκει την τρυπα και περνει αυτο το τσουτσουνι που λεγαμε εσωτερικα βαζει κολλα ανοιγει λιγο με το σουβλι την τρυπα και τραβαει το τσουτσουνι να βεντουζαρει!!!!!!!!!στοιχιζει 20 ετρω ολη η εργασια το εχω κανει 2 φορες και αυτη την στιγμη ειναι οτι πιο ασφαλεστερο υπαρχει!!!!!

αν εβαζες μακαρονι παλι με σουβλι το περνανε δεν εχεις δει ποτε?

Tommysah
30/08/2006, 14:33
Ok την διαδικασια την καταλαβα.Απλα νομιζα οτι το εσωτερικο μπαλωμα ειναι σαν αυτο που βαζουν στα αυτοκινητα που απλα το κολλανε απο μεσα αφου πρωτα το τριψουνε.Την διαδικασια με το μακαρονι την εχω δει.Παρεπιμπτοντως το μακαρονι τοτε ειχε κρατησει 5000χλμ,αν και παρολα αυτα ξερω οτι αυτη δεν ειναι η ενδεδειγμενη λυση. :wave2:

KaTaNaS
30/08/2006, 14:39
kalytera για να κανεις οσα σου ειπε ο φιλος kawasaki ZX-12


πήγαινε σε ένα λαστιχάδικο για μοτοσυκλέτες, που έχουν ειδικά προϊόντα!


:wave2:

schumacher_
30/08/2006, 20:46
Εγώ έκανα το σκηνικό με το μανιτάρι που λέτε την περασμένη βδομάδα... όντως από τότε το λάστιχο ήρθε στα ίσια του... βέβαια όσο περνά ο καιρός θα δείξει τι δουλειά κάνει, αλλά δε νομίζω να πάθει τίποτα, αφού λάστιχο είναι κι αυτό ουσιαστικά...

Κόστος 25?, μου το έφτιαξαν επί τόπου (στο Μοτορόδα πήγα) και πήρε γύρω στη μισή ώρα η όλη διαδικασία...