PDA

View Full Version : Ktm Exc 520 2001



emix24
30/08/2006, 13:59
Καλησπερα,
Μια ερωτηση θελω να κανω.
Ψαχνω για ενα μεταχειρισμενο enduro και εχω βρει ενα KTM EXC520 του 2001 σε πολυ καλη κατασταση (δεν εχει καθολου γραντζουνιες και αλλα τετοια). Ο ανθρωπος που το εχει δεν το εχει παει καθολου χωμα και εχει 2500χλμ.Λεει μονο οτι θελει αλλαγη οι τσιμουχες λογω ακινησιας.1,5 με 2 χρονια ειναι ακινητο.
Επισης δεν εχει και βεντιλατερ.Σε αλλα μοντελα που εχω δει υπαρχει αλλα μπαινει επιπροσθετο.Πρεπει οντως να μπει κατι τετοιο οταν οδηγεις στο χωμα ή ειναι περιττο;90 περιπου ευρω εχει.
Πειτε μου τι γνωμη σας για το μηχανακι και αν αξιζει να το παρω.Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω παραπανω απο 4000ευρω και τα 520 πανω-κατω εκει πουλιουνται.

Julius
30/08/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Καλησπερα,
Μια ερωτηση θελω να κανω.
Ψαχνω για ενα μεταχειρισμενο enduro και εχω βρει ενα KTM EXC520 του 2001 σε πολυ καλη κατασταση (δεν εχει καθολου γραντζουνιες και αλλα τετοια). Ο ανθρωπος που το εχει δεν το εχει παει καθολου χωμα και εχει 2500χλμ.Λεει μονο οτι θελει αλλαγη οι τσιμουχες λογω ακινησιας.1,5 με 2 χρονια ειναι ακινητο.
Επισης δεν εχει και βεντιλατερ.Σε αλλα μοντελα που εχω δει υπαρχει αλλα μπαινει επιπροσθετο.Πρεπει οντως να μπει κατι τετοιο οταν οδηγεις στο χωμα ή ειναι περιττο;90 περιπου ευρω εχει.
Πειτε μου τι γνωμη σας για το μηχανακι και αν αξιζει να το παρω.Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω παραπανω απο 4000ευρω και τα 520 πανω-κατω εκει πουλιουνται.


Καλησπέρα φίλε

STADAR η μοτοσυκλέτα έχει χρίση SM οπότε και είναι σαφώς ποιο ταλαιπωρημένη απ’ότι εάν είχε χρίση enduro

Ρίξε μια ματιά στην κατάσταση των δίσκων του συμπλέκτη (πχ εάν ψιλοπατινάρει ή κάνει θόρυβο η δευτέρα και η τρίτη) και εάν έρχονται τίποτα ασυνήθιστοι θόρυβοι από τον κινητήρα, αυτά τα μοντέλα είχανε προβλήματα με τα ρουλεμάν εκκεντροφόρου που φορούσαν από την μαμα ΚΤΜ, ρώτησε εάν τα έχει αλλάξει

Δώσε προσοχή εάν καίει λάδι η μοτοσυκλέτα


Σε κάθε περίπτωση οδήγησε το και κατόπιν επέλεξε εσύ ένα συνεργείο που να είναι σχετικό με ΚΤΜ και πήγαινετο να το κοιτάξει μηχανικός (μην το πάς στον μηχανικό του πωλητή)

emix24
30/08/2006, 14:59
Μου το ανεφερε οτι ειχε βαλει παλια μπροστινη ροδα και το ειχε κανει SM.
Να αναφερω ακομα οτι εχω βρει και ενα αλλο ΚΤΜ 520EXC το οποιο εχει χρησιμοποιηθει σε χωμα καθαρα.Ειναι πιο ταλαιπωρημενο εμφανισιακα.Φυσικο αλλωστε μιας και εχει παει χωμα.Ο τυπος που το εχει μου ειπε οτι θελει αλλαγη οι δισκοι του σασμαν μιας και η νεκρα δεν μπαινει ευκολα.Το οδηγησα και οντως η νεκρα δεν μπαινει ευκολα, παρα μονο αν κινεισαι λιγο.Αυτο ομως ειναι γενικο προβλημα των ΚΤΜ 520, μου ειπε ενας μηχανικος.Το μηχανακι ειναι σε καλη κατασταση και εχει παει χωμα βασικα.Αλλα εχει τις γραντζουνιες του και τα πλαστικα ειναι ταλαιπωρημενα.
Λες να προτιμησω αυτο ή το αυτο που φαινεται πιο καινουργιο εμφανισιακα;
Ευχαριστω.

Julius
30/08/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Μου το ανεφερε οτι ειχε βαλει παλια μπροστινη ροδα και το ειχε κανει SM.
Να αναφερω ακομα οτι εχω βρει και ενα αλλο ΚΤΜ 520EXC το οποιο εχει χρησιμοποιηθει σε χωμα καθαρα.Ειναι πιο ταλαιπωρημενο εμφανισιακα.Φυσικο αλλωστε μιας και εχει παει χωμα.Ο τυπος που το εχει μου ειπε οτι θελει αλλαγη οι δισκοι του σασμαν μιας και η νεκρα δεν μπαινει ευκολα.Το οδηγησα και οντως η νεκρα δεν μπαινει ευκολα, παρα μονο αν κινεισαι λιγο.Αυτο ομως ειναι γενικο προβλημα των ΚΤΜ 520, μου ειπε ενας μηχανικος.Το μηχανακι ειναι σε καλη κατασταση και εχει παει χωμα βασικα.Αλλα εχει τις γραντζουνιες του και τα πλαστικα ειναι ταλαιπωρημενα.
Λες να προτιμησω αυτο ή το αυτο που φαινεται πιο καινουργιο εμφανισιακα;
Ευχαριστω.


Oi taleporia emfanisiaka den leei tipota giati 100 euro exei ena koustoumi kenourgio, na odigiseis kai to proto kai na epilekseis me thn symfoni gnomh toy mixanikou sou



nai h nekra mpenei sxetika diskola se stash


PSAXTO KALA KAI MHN VIASTEIS NA AGORASEIS MOTOSYKLETA


Giati den psaxnese kai me kanena dixrono EXC me auta ta xrimata??? tha sou stixizei kai poly ligotero h synthrisi kai tyxon vlaves ap'oti to tetraxrono

Julius
30/08/2006, 15:18
A! kai kati akoma

enoeite oti h motosykleta DEN einai gia xrisi ston dromo

kathos episeis oti proipothetei "proponimeno" kai dynato anavath dioti milame gia poly dynath motosykleta

emix24
30/08/2006, 15:33
Προπονημενος και δυνατος αναβατης δεν μπορω να πω οτι ειμαι.Εχω κανει καποιες εντουροβολτες με την r1200gs που εχω αλλα μεχρι εκει. Ομως δε θελω να μπλεξω με την φιλοσοφια "παρε ενα μικρο, μαθε πρωτα και μετα πουλα και παρε αλλο). Θελω ενα και καλο,να το κρατησω αρκετα χρονια.
Ξερω οτι τα 520 ειναι πολλα κυβικα. Ομως αν βγω δειλα δειλα στο χωμα πιστευω οτι θα μπορεσω να την συνηθισω.
Με τα διχρονα το σκεφτομαι γιατι θελω να μπορω να μετακινουμαι και σε πιο μακρινες περιοχες για να κανω βολτες.Απο οσο γνωριζω τα διχρονα δεν βοηθανε για κατι τετοιο.Δε θελω δηλαδη να το βαζω σε τρειλερ το μηχανακι αλλα να πηγαινω με τη μηχανη εκει.

Nik0s
30/08/2006, 15:36
Ότι και να κάνεις, σε καμία περίπτωση μη συγκρίνεις το GS με το ΚΤΜ το 520...

Δεν είναι θέμα κυβικών... το ΚΤΜ μπορεί πάρα μα πάρα πολύ εύκολα να σε πετάξει από πάνω πριν το καταλάβεις καν... μιλάμε για πολύ δυνατό μηχανάκι.

Julius
30/08/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Προπονημενος και δυνατος αναβατης δεν μπορω να πω οτι ειμαι.Εχω κανει καποιες εντουροβολτες με την r1200gs που εχω αλλα μεχρι εκει. Ομως δε θελω να μπλεξω με την φιλοσοφια "παρε ενα μικρο, μαθε πρωτα και μετα πουλα και παρε αλλο). Θελω ενα και καλο,να το κρατησω αρκετα χρονια.
Ξερω οτι τα 520 ειναι πολλα κυβικα. Ομως αν βγω δειλα δειλα στο χωμα πιστευω οτι θα μπορεσω να την συνηθισω.
Με τα διχρονα το σκεφτομαι γιατι θελω να μπορω να μετακινουμαι και σε πιο μακρινες περιοχες για να κανω βολτες.Απο οσο γνωριζω τα διχρονα δεν βοηθανε για κατι τετοιο.Δε θελω δηλαδη να το βαζω σε τρειλερ το μηχανακι αλλα να πηγαινω με τη μηχανη εκει.

File Ermix, den eipa pola kivika, eipa poly dynato

otan enoeis endurovoltes me to gs1200 enoeis kinisi se xomatodromo? file mou ayto den einai enduro, auto to kaneis kai me ena XR poly kala kai grigora kai Xoris anxos kai aneta


to KTM einai motosykleta gia ENDURO, pistes, anavaseis, agones klp (kai panta me thn analogh parea synenduradon) oxi gia flatadoyres kai makrynes apostaseis

proypothetei syntirish me tis ores xrisis (10 ores ladia, 20 peripoy valvides)

Me liga logia

Ean theleis motosykleta gia na kaneis auto poy ekanes me to GS alla poio aneta DEN theleis KTM520 alla motosykleta typoy XR600

Ean exeis enduroparea me katharoaima poy lysane kathe kyriaki kai theleis siga siga na toys akolouthiseis... mporeis na to kaneis kai me to 520 alla stin arxi tha se koyrasei poly.

STOYBI
30/08/2006, 20:35
emix24
Επισης δεν εχει και βεντιλατερ.Σε αλλα μοντελα που εχω δει υπαρχει αλλα μπαινει επιπροσθετο.Πρεπει οντως να μπει κατι τετοιο οταν οδηγεις στο χωμα ή ειναι περιττο;90 περιπου ευρω εχει.

Στα μοντελα αυτα μεχρι το 03 δεν υπηρχε βεντιλατερ, και το κοστος για να βαλεις, ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τα 90 ευρω που λες και εξηγουμε...

Το Βεντιλατερ μπανει πανω στο δεξι ψυγειο οπου απαραιτητα πρεπει να υπαρχει βαση η οποια ειναι προεκταση του ιδιου του ψυγειου , συνεπως για να μπει βεντιλατερ πρεπει να αγοραστει και το δεξι ψυγειο !

Τιμη ... Ασε.. Θα σου φυγουν τα σφραγισματα !!

:wave2:

dirtbird
30/08/2006, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
file mou ayto den einai enduro, auto to kaneis kai me ena XR poly kala kai grigora kai Xoris anxos kai aneta

Ean theleis motosykleta gia na kaneis auto poy ekanes me to GS alla poio aneta DEN theleis KTM520 alla motosykleta typoy XR600

Ean exeis enduroparea me katharoaima poy lysane kathe kyriaki kai theleis siga siga na toys akolouthiseis... mporeis na to kaneis kai me to 520 alla stin arxi tha se koyrasei poly.

Και περίμενες ότι δεν θα τσιμπήσω?

Just a name: Scott Summers

Αλήθεια έχεις οδηγήσει XR628 (Hrc kit)?

Kατά τα άλλα φαίνεται ότι ο φίλος μας δεν έχει άμεση επαφή με κανονική οδήγηση εκτός δρόμου και σωστά εκφράζονται επιφυλάξεις για το 520? Όχι ότι σαφέστερο ότι αφορά την κατευθυντικότητα και τη σαφήνεια του μπροστινού και με πηδηχτό πίσω. Και μάλλον ΠΟΛΛΑ άλογα.


Βρες ένα EXC200 και ας είναι δίχρονο. Στο χώμα και τα 5 κιλά παραπάνω τα καταλαβαίνεις πολύ εύκολα (στην πρώτη ανηφόρα, την πρώτη φορά που θα το μαζέψεις από κάτω, όταν φρενάρεις σε κατηφορικό σαθρό κ.τ.λ.), για να μην μιλήσουμε για γυροσκοπικά φαινόμενα από περιστρεφόμενες μάζεσ κινητήρα και πόσο αυτά επηρεάζουν την οδηγισιμότητα και την ευελιξία.

Και μη φοβάσαι τα δίχρονα για αποστάσεις. Απλά δεν κρατάμε σταθερό το γκαζάκι μας και δεν βάζουμε λιγότερο από 3% λαδάκι (άντε 2.5 για μονοπατάδα).

Αλλιώς XR ή DR400.
Έτσι κι αλλιώς και τα μοντέρνα τετράχρονα δεν απέχουν πολύ σε χαρακτήρα.:wave2:

STOYBI
30/08/2006, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Kατά τα άλλα φαίνεται ότι ο φίλος μας δεν έχει άμεση επαφή με κανονική οδήγηση εκτός δρόμου και σωστά εκφράζονται επιφυλάξεις για το 520? Όχι ότι σαφέστερο ότι αφορά την κατευθυντικότητα και τη σαφήνεια του μπροστινού και με πηδηχτό πίσω. Και μάλλον ΠΟΛΛΑ άλογα

Μια χαρα ειναι..

Και η κατευθυντικότητα και η σαφήνεια του μπροστινού !!

Και το πηδηχτο το πισω μια χαρα ειναι και αυτο μιας και οι ρυθμισεις ειναι <<απειρες >> και δεν εχουν καμμια σχεση μετα γιαπωνεζικα τρομπακια που φορανε για αναρτησεις τα διαφορα χονταγιαμαχακια... :D

Το προβλημα του 520 δεν ειναι ουτε τα πολλα αλογα ...

Ειναι ο τροπος που τα βγαζει ( μιας και θυμιζει περισσοτερο καθαροαιμο μοτοκροςς παρα εντουρο μηχανακι ) Προβλημα που κοντευει να εξαφανιστει στα 525 των τελευταιων 2 χρονων !!!

ΥΓ..

Θα τα δει τα γραφομενα ο μοντερατορας απο πανω και θα ακονιζει τα κουζινομαχαιρα γαμωτ.... :bigcry:

:beer:

:wave2:

dirtbird
30/08/2006, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μια χαρα ειναι..
.....................................

μιας και οι ρυθμισεις ειναι <<απειρες >> και δεν εχουν


Oύτε μιά που να δουλεύει?;)


καμμια σχεση μετα γιαπωνεζικα τρομπακια που φορανε για αναρτησεις τα διαφορα χονταγιαμαχακια...

Look at the chamber.
The Twin Chamber :D


Θα τα δει τα γραφομενα ο μοντερατορας απο πανω και θα ακονιζει τα κουζινομαχαιρα γαμωτ....

Nαι, ε? :smokin:

STOYBI
30/08/2006, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Oύτε μιά που να δουλεύει?;)




Σοβαρολογεις τωρα ??? :eyepop:

Συγκρινεις WP αληθεια με ποιες εκτος απο OHLINS ???

:sick:

STOYBI
30/08/2006, 22:50
Παλι καλα που συνανταμε και μερικα γιαπωνεζικα που ξερουν να σεβονται εαυτο και αναβατη....
:D


59505

STOYBI
30/08/2006, 23:07
:smokin:


59509

atom7ktm
31/08/2006, 01:39
φίλε emix24,

από το post σου καταλαβαίνω ότι ψάχνεις αποκλειστικά για 520? πουλάω ένα 400 του 2002 σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση αν σε ενδιαφέρει. για περισσότερες πληροφορίες στις ΑΓΓΕΛΙΕΣ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24938) ! :winka:

προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο για κάποιον να αρχίσει την ενασχόλησή του με το χώμα με ένα 400 (ή 450) παρά με ένα 520. και μη νομίζεις ότι δεν έχει αρκετή δύναμη... μια δοκιμή θα σε πείσει! :D

δύο εντουρόβολτες έχω πάει όλες κι όλες, παρέα με άλλους -όχι τόσο αρχάριους- με CR και KX 250, και είχαν μείνει κυριολεκτικά άφωνοι με το μηχανάκι... :beer:

Julius
31/08/2006, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και περίμενες ότι δεν θα τσιμπήσω?

Just a name: Scott Summers

Αλήθεια έχεις οδηγήσει XR628 (Hrc kit)?


..........................
Αλλιώς XR ή DR400.
Έτσι κι αλλιώς και τα μοντέρνα τετράχρονα δεν απέχουν πολύ σε χαρακτήρα.:wave2:


Oxi man, den to eipa gia na tsimpiseis enoo oti ena poio light enduro opos XR, DRZ, KLX KLP mporei na kanei mia xara thn douleia toy, me periostreri aksiopistia kai me poly ligotero kostos syntirisis







episeis..... parakalo na meinoume sto themaaaaaaaaaaaaaaaa




:wave2:

Julius
31/08/2006, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μια χαρα ειναι..

Και η κατευθυντικότητα και η σαφήνεια του μπροστινού !!

Και το πηδηχτο το πισω μια χαρα ειναι και αυτο μιας και οι ρυθμισεις ειναι <<απειρες >> και δεν εχουν καμμια σχεση μετα γιαπωνεζικα τρομπακια που φορανε για αναρτησεις τα διαφορα χονταγιαμαχακια... :D

Το προβλημα του 520 δεν ειναι ουτε τα πολλα αλογα ...

Ειναι ο τροπος που τα βγαζει ( μιας και θυμιζει περισσοτερο καθαροαιμο μοτοκροςς παρα εντουρο μηχανακι ) Προβλημα που κοντευει να εξαφανιστει στα 525 των τελευταιων 2 χρονων !!!

ΥΓ..

Θα τα δει τα γραφομενα ο μοντερατορας απο πανω και θα ακονιζει τα κουζινομαχαιρα γαμωτ.... :bigcry:

:beer:

:wave2:



Ego gia auto ton logo eipa sto ermix oti tha ton taleporisei to 520 ean den einai "proponimenos" kai "dynatos" anavaths



@Ermix, file mou, to 400 pou sou protinei o filos parapano tha einai xilies fores poio diaskedastiko sta xeria sou ap'oti to 520 kai tha se voithisei na pas poio grigora kai den tha se fovisei kai DEN tha to telioseis me tipotaaaa


:wave2:

dirtbird
31/08/2006, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Ego gia auto ton logo eipa sto ermix oti tha ton taleporisei to 520 ean den einai "proponimenos" kai "dynatos" anavaths



@Ermix, file mou, to 400 pou sou protinei o filos parapano tha einai xilies fores poio diaskedastiko sta xeria sou ap'oti to 520 kai tha se voithisei na pas poio grigora kai den tha se fovisei kai DEN tha to telioseis me tipotaaaa


:wave2:

+1000:wave2:

emix24
31/08/2006, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom7ktm
φίλε emix24,

από το post σου καταλαβαίνω ότι ψάχνεις αποκλειστικά για 520? πουλάω ένα 400 του 2002 σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση αν σε ενδιαφέρει. για περισσότερες πληροφορίες στις ΑΓΓΕΛΙΕΣ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24938) ! :winka:

προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο για κάποιον να αρχίσει την ενασχόλησή του με το χώμα με ένα 400 (ή 450) παρά με ένα 520. και μη νομίζεις ότι δεν έχει αρκετή δύναμη... μια δοκιμή θα σε πείσει! :D

δύο εντουρόβολτες έχω πάει όλες κι όλες, παρέα με άλλους -όχι τόσο αρχάριους- με CR και KX 250, και είχαν μείνει κυριολεκτικά άφωνοι με το μηχανάκι... :beer:

Καλημερα φιλε Αντωνη,
Με ενδιαφερει το μηχανακι σου και θα σε παρω τηλεφωνο σημερα.
Παιδια σας ευχαριστω για τις συμβουλες.Εβγαλα αρκετα συμπερασματα.

Εμπειρος δεν ειμαι στο χωμα.Αλλα παντα υπαρχει μια αρχη, αρκει να μη φοβασαι να την κανεις. Κανεις δεν ειναι παντογνωστης.Αν εχεις διαθεση και ορεξη να μαθεις απο τους αλλους προχωρας.
Θελω ενα μηχανακι να μπορω χωρις φοβο να κανω τις βολτες μου.Οχι πιστες και αγωνες. Για τετοια χρηση το gs1200 μου φθανει και μου περισσευει και πιστεψτε με κανει πολλα περισσοτερα απο μια απλη βολτα στο χωμα.Ισως δε το εχετε δει τι κανει γι αυτο λετε οτι μπορει μονο να κανει ενα απλο περασμα.Σιγουρα δεν κανει οτι ενα καθαροαιμο αλλα για την κατηγορια του κανει πολλα παραπανω απ οτι νομιζετε.
Ομως τρεμω καθε φορα μην πεσω και μου βγαλει καμια τεραστια ζημια.Γι αυτο θελω ενα αλλο μηχανακι.

Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σας.

DimST
31/08/2006, 08:58
Απ'ότι κατάλαβα το δικό μου μηχανάκι είδες... (δές κάτω...)

Όπως σου είπα το 520 είναι δυνατό αλλά εύκολο μηχανάκι. Το μοτέρ του τραβάει απο πολύ χαμηλά και μπορείς να το δουλεύεις με την ροπή του χωρίς να το σπάς οπότε και να μη σε κουράζει, ναι είναι δυνατό, για τα μέτρα του εντούρο είναι αρκετά δυνατό και θέλει χέρια, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα σηκωθεί να σε χτυπήσει.... τα είπαμε και απο κοντά αυτά. Με το σχόλιο οτι θυμίζει μότοκρος απλά δεν θα ασχοληθώ.... δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση.

Απο 'κεί και πέρα, η συντήρηση του είναι αυστηρή αλλά όχι τόσο τραγική, λαδάκια κάθε 10 περίπου βόλτες και έλεγχος βαλβίδων κάθε 30-35, έχει και ωρόμετρο αν θές που μπορεί να σε βοηθήσει.

Δίσκους πράγματι θέλει... Με τους δίσκους η εύρεση νεκράς είναι παιχνίδι, τα ΚΤΜ γενικά έχουν ένα απο τα πιο θετικά και καλά σαζμάν στην αγορά, οπότε μην σε απασχολεί αυτό.

Προβλήματα στο ρουλεμάν εκκεντροφόρου είχαν μέχρι τα μοντέλα 01. Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα ΄
Προληπτικά και στα πλαίσια την συντήρησης τα άλλαξα πρίν λίγο καιρό. Μαζί αλλάχτηκε και οι τσιμούχες στεγανοποίησης της τρόμπας νερού καδένα και κανα δυό άλλα πράγματα...

Βεντιλατέρ δεν έχει κανένα 4Τ exc μέχρι σήμερα στοκ και σαφέστατα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο να βάλεις, υπάρχει σαν κίτ στην ΚΤΜ και κοστίζει 170Ε

Τα και καλά προβλήματα της πίσω ανάρτησης δεν θα τα σχολιάσω και αυτά, εκτός και αν ο αναβάτης είναι επαγγελματίας οπότε και άλλες οι απαιτήσει του. Προσωπικά δεν είχα και δεν έχω κανένα πρόβλημα στα χρόνια που έχω και χρησιμοποιώ το μηχανάκι.

Τέλος να σου αναφέρω πως οι διαφορές με το 400-450 δεν είναι μεγάλες, σου είπα την άποψη μου για το 520 και τον λόγο αγοράς του.

Είμαι στην διαθεσή σου για ό,τι άλλο χρειαστείς.

:beer: :wave2:

Julius
31/08/2006, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
---




na se rotiso, exeis alaksei rouleman ekentroforou???

posa xiliometra exeis kanei peripoy?

se genikes grammes eisai eixaristimenos apo thn motosykleta? exei vgalei provlimata alla?

DimST
31/08/2006, 10:39
Προβλήματα δεν είχα ποτέ στα ρουλεμάν εκκεντροφόρου, έχω αλλάξει δύο φορές προληπτικά με κωδικούς αντικατάστασης απο την ΚΤΜ. Το μηχανάκι κάθε μάξ 1000χλμ άλλαζε λάδια, αυστηρά συνθετικό, ποιοτικό λάδι, έλεγχος βαλβίδων κάθε 2500χλμ. ( απο την εμπειρία μου κάθε δεύτερη φορά θέλουν ρύθμιση, έλεγχο όμως θέλει)

Έχω κάνει 13000+ απροβλημάτιστα και χωρίς κανένα απρόοπτο χιλιόμετρα, συνολικά 15000χλμ περίπου.

Δεν μου βγαλει απολύτος τίποτα και είμαι παραπάνω απο ευχαριστημένος, αλλά όπως καταλαβαίνεις η συντήρηση του ήταν αυτή που έπρεπε.

:beer: :wave2:

Julius
31/08/2006, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Οι γραμμές είναι απο λάθος μου, έστειλα κατα λάθος δύο φορές το μήνυμα.

Προβλήματα δεν είχα ποτέ στα ρουλεμάν εκκεντροφόρου, έχω αλλάξει δύο φορές προληπτικά με κωδικούς αντικατάστασης απο την ΚΤΜ. Το μηχανάκι κάθε μάξ 1000χλμ άλλαζε λάδια, αυστηρά συνθετικό, ποιοτικό λάδι, έλεγχος βαλβίδων κάθε 2500χλμ. ( απο την εμπειρία μου κάθε δεύτερη φορά θέλουν ρύθμιση, έλεγχο όμως θέλει)

Έχω κάνει 13000+ απροβλημάτιστα και χωρίς κανένα απρόοπτο χιλιόμετρα, συνολικά 15000χλμ περίπου.

Δεν μου βγαλει απολύτος τίποτα και είμαι παραπάνω απο ευχαριστημένος, αλλά όπως καταλαβαίνεις η συντήρηση του ήταν αυτή που έπρεπε.

:beer: :wave2:

:a013:


Rotisa giati endiaferete kapoios kalos filos gia 520


thenks

STOYBI
31/08/2006, 10:58
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Απ'ότι κατάλαβα το δικό μου μηχανάκι είδες... (δές κάτω...)

Προβλήματα στο ρουλεμάν εκκεντροφόρου είχαν μέχρι τα μοντέλα 01. Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα ΄
Προληπτικά και στα πλαίσια την συντήρησης τα άλλαξα πρίν λίγο καιρό. Μαζί αλλάχτηκε και οι τσιμούχες στεγανοποίησης της τρόμπας νερού καδένα και κανα δυό άλλα πράγματα...

Βεντιλατέρ δεν έχει κανένα 4Τ exc μέχρι σήμερα στοκ και σαφέστατα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο να βάλεις, υπάρχει σαν κίτ στην ΚΤΜ και κοστίζει 170Ε



:beer: :wave2: [/QUOTE

1) Καταρχην βεντιλατερ εχουν ολα τα τετραχρονα απο 04 μοντ και μετα !!!Κατα τα αλλα το κοστος για να μαθει ποσο κανει η τοποθετηση του τιποτα πιο ευκολο απο το να ρωτηση..

2) Προβλημα στα ρουλεμαν εκεντρεφορου βγαλανε σχεδον ολα τα μηχανακια μεχρι 02 μοντ και μερικα 03.. Αλλα το κοστος για αλλαγη τους ειναι μηδαμινο !!!



:rolleyes:

DimST
31/08/2006, 11:32
Ξαναλέω βεντιλατερ δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ EXC 4Τ πλήν του desert. Υπάρχει στο κατάλογο hard parts την ΚΤΜ απο το 2000, αν θές πάρε ένα τηλ και ρώτησε.

Το 2002 βγήκε κωδικός αντικατάστασης για τα 2000-2001 που αφορούσε τον στόπ του αυτόματου αποσυμπιεστή που βρίσκεται στον εκκεντροφόρο. Αν δεν γινόταν έγκαιρα η αντικατάσταση και με λίγη κακή τύχη υπήρχε πιθανότητα να σπάσει το πλαστικό στόπ και να γίνει μέσα το μοτέρ μύλος.

Εκείνη την εποχή βγήκε και ανακοίνωση απο την ΚΤΜ για τα σωστά διάκενα των βαλβίδων αλλά και για την σωστή στεγανοποίηση στα καπακια τους.



Jul. ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

:beer: :beer:

emix24
31/08/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Απ'ότι κατάλαβα το δικό μου μηχανάκι είδες... (δές κάτω...)

Όπως σου είπα το 520 είναι δυνατό αλλά εύκολο μηχανάκι. Το μοτέρ του τραβάει απο πολύ χαμηλά και μπορείς να το δουλεύεις με την ροπή του χωρίς να το σπάς οπότε και να μη σε κουράζει, ναι είναι δυνατό, για τα μέτρα του εντούρο είναι αρκετά δυνατό και θέλει χέρια, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα σηκωθεί να σε χτυπήσει.... τα είπαμε και απο κοντά αυτά. Με το σχόλιο οτι θυμίζει μότοκρος απλά δεν θα ασχοληθώ.... δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση.

Απο 'κεί και πέρα, η συντήρηση του είναι αυστηρή αλλά όχι τόσο τραγική, λαδάκια κάθε 10 περίπου βόλτες και έλεγχος βαλβίδων κάθε 30-35, έχει και ωρόμετρο αν θές που μπορεί να σε βοηθήσει.

Δίσκους πράγματι θέλει... Με τους δίσκους η εύρεση νεκράς είναι παιχνίδι, τα ΚΤΜ γενικά έχουν ένα απο τα πιο θετικά και καλά σαζμάν στην αγορά, οπότε μην σε απασχολεί αυτό.

Προβλήματα στο ρουλεμάν εκκεντροφόρου είχαν μέχρι τα μοντέλα 01. Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα ΄
Προληπτικά και στα πλαίσια την συντήρησης τα άλλαξα πρίν λίγο καιρό. Μαζί αλλάχτηκε και οι τσιμούχες στεγανοποίησης της τρόμπας νερού καδένα και κανα δυό άλλα πράγματα...

Βεντιλατέρ δεν έχει κανένα 4Τ exc μέχρι σήμερα στοκ και σαφέστατα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο να βάλεις, υπάρχει σαν κίτ στην ΚΤΜ και κοστίζει 170Ε

Τα και καλά προβλήματα της πίσω ανάρτησης δεν θα τα σχολιάσω και αυτά, εκτός και αν ο αναβάτης είναι επαγγελματίας οπότε και άλλες οι απαιτήσει του. Προσωπικά δεν είχα και δεν έχω κανένα πρόβλημα στα χρόνια που έχω και χρησιμοποιώ το μηχανάκι.

Τέλος να σου αναφέρω πως οι διαφορές με το 400-450 δεν είναι μεγάλες, σου είπα την άποψη μου για το 520 και τον λόγο αγοράς του.

Είμαι στην διαθεσή σου για ό,τι άλλο χρειαστείς.

:beer: :wave2:
Αγαπητε Δημητρη,
Ναι, οντως το δικο σου ειναι αυτο ενα απο αυτα που ειδα.Οπως καταλαβαινεις πρεπει να δω πολλα μηχανακια μεχρι να αποφασισω.Ετσι θα εκανε και ο καθενας αλλωστε.
Παντως στο δικο σου 520 ειμαι πιο κοντα στο να το συζητησουμε.Το αλλο που ειδα και εχει 2500χλμ δε το εμπιστευομαι γιατι δεν εχει παει καθολου χωμα και ηταν SM παλια.
Θελω να δω και το 400 ομως και να αποφασισω τελικα.Επισης εχω ραντεβου να δω και ενα Yamaha wr450f.Πρεπει να δω μερικα για να εχω καλυτερη αποψη.
Σ ευχαριστω παντως ετσι κι αλλιως γιατι καταλαβα οτι εισαι ειλικρινης.Αν ειμαι τυχερος και υπαρχει το μηχανακι σου ακομα απο την επομενη εβδομαδα θα επικοινωνησω μαζι σου για να το παμε και σε ενα συνεργειο να το δουν.

DimST
31/08/2006, 11:41
Το περίεργο φίλε Ηλία θα ήταν να γινόταν το αντίθετο...

Αν θές διάβασε και πράγματα που έχουν γραφτεί σχετικά με το wr450... θα βρείς πολλά πράγματα εδώ, έτσι για να είσαι ενημερωμένος όταν πάς να το δείς.

Για το 400 και αναφορικά με την αξιοπιστία του ισχύει ότι ισχύει και για το 520 αλλά με 10 αλογάκια λιγότερα :D

Δές αυτά που είναι να δείς και αν το αποφασίσεις εδώ είμαστε.

:beer: :beer: :wave2:

takis1964
08/09/2006, 23:18
Epidi to ktm 520 me ta 2.500 km ine diko mou pliroforiaka milao oti exo alaxi k ta 2 rouleman sto mac ke oti to mixanaki xrisimopoiithike gia voltoules loutsa-porto rafti!!!
oi zantes motard eine k aftes apatites k kenourgies ke tis exo sto garaz mou gia kathe endiaferomeno!!
epidi exo aytokinito ke 3 mixanes to ktm to pira etsi gia tin kabla tis stigmis!!

346iason
11/09/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Καλησπερα,
Μια ερωτηση θελω να κανω.
Ψαχνω για ενα μεταχειρισμενο enduro και εχω βρει ενα KTM EXC520 του 2001 σε πολυ καλη κατασταση (δεν εχει καθολου γραντζουνιες και αλλα τετοια). Ο ανθρωπος που το εχει δεν το εχει παει καθολου χωμα και εχει 2500χλμ.Λεει μονο οτι θελει αλλαγη οι τσιμουχες λογω ακινησιας.1,5 με 2 χρονια ειναι ακινητο.
Επισης δεν εχει και βεντιλατερ.Σε αλλα μοντελα που εχω δει υπαρχει αλλα μπαινει επιπροσθετο.Πρεπει οντως να μπει κατι τετοιο οταν οδηγεις στο χωμα ή ειναι περιττο;90 περιπου ευρω εχει.
Πειτε μου τι γνωμη σας για το μηχανακι και αν αξιζει να το παρω.Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω παραπανω απο 4000ευρω και τα 520 πανω-κατω εκει πουλιουνται.

File eida pou rwtages gia ktm kai eida epishs oti endiaferesai gia to ktm tou filoumou tou takh.
Eida ena karo apanthseis kai ma thn panagia ebala ta gelia kai to lew ayto giati epidh dikaiologhmena den kserete gia to mhxanaki kai ton idiokththtou diabasa ena karo fantastikes istories gia girismena xiliometra ,liwmeno ktlp ktlp.
File kai filoi tha sas pw ayta kai an thelete ta pisteyete kai an oxi.To mhxanaki tou takh prepei na einai to kalytero KTM poy pouliete se OLH THN ELLADA gia ton logo oti exei kanei 2500 PRAGMATIKA XILIOMETRA se asfalto apo loutsa -rafina-portorafth akourasta kai malaka.O takhs exei trela me mhxanes kai exei alla 3 mhxanakia kai amaksi.edw exei ena vstrom 1000 me xilia dyo kaloudia mono 10000 xiliometra an thimamai kala exei kanei edw kai xronia.
Apla opios thelei pragmatika na parei KTM den exei para na to paei se OPOION MHXANIKO THELEI kai na to elenxei gia na diapistwsei tou logou to alhthes.
To na ypothetoume kai na na bgazoume ena karo symperasmata xwris na xeroume idiokthth kai mhxanaki den bgazei pouthena.
Opios goustarei KTM to sygkekrimeno montelo paei to blepei to paei mhxaniko kai to agorazei aliws paei kai dinei deka xiliarika kai to pairnei kainourio.
Egw ekana aythn thn parembash giati epidh kserw to mhxanaki kai idiokthth kai KSERW oti ayto to sygkekrimo mhxanaki einai san na to pairneis twra apo thn antiprosopeia einai adikia na akougontai toses polles ypotheseis kai fantasioseis.
Apla ta pramata opios to thelei PAEI TO BLEPEI KAI META SE OSOUS MHXANIKOUS THELEI TO PAEI.
FILIKA GIANNHS!!!