PDA

View Full Version : Οδηγίες επανέκδοσης για Δημόσια έγγραφα (Ταυτότητα, δίπλωμα, άδεια κλπ κ.α....)



Tropeas
30/08/2006, 20:08
Δεν ξέρω αν πρέπει να μείνει τεχνικά θέματα ή στραβά & ανάποδα ή ακόμα και Ιστορίες του δρόμου... :D (τοποθετήστε το όπου νομίζετε καλύτερα...)

Μιας και πρόσφατα έχασα τα ποιο πολλά απο τα χαρτιά μου και μιας και παιδεύτηκα λίγο (αρκετά λιγότερο απο κάποιους που δεν είχαν προετοιμαστεί καθόλου) γράφω εδώ τα βήματα για κάθε χαρτί μιας και για τα πιο πολλά βρίσκεις τις διαδικασίες στο Ιντερνετ, αλλά όχι και τις αντιδράσεις των ανθρώπων παντού ίδιες...

Πρώτα απο όλα :
πηγαίνετε απο την πρώτη στιγμή στο πλησιέστερο ή στο τοπικό σας αστυνομικό τμήμα.
Εκεί θα σας συμβουλέψουν να περιμένετε μερικές μέρες, μήπως έχει :rolleyes: κατέβει κάνας άγγελος απο τον παράδεισο αν τα βρει να σας τα επιστρέψει... γίνεται σπάνια αλά καμιά φορά δεν ξέρεις...
μετά απο 2-3 μέρες (εγώ περίμενα μια βδομάδα για να είμαι σίγουρος) πάτε, ρωτάτε μήπως βρέθηκε κάτι,
και κάνετε την δήλωση απώλειας που σημειώνεται απο την ημέρα που τα χάσατε ΟΛΑ τα σημαντικά Δημόσια έγγραφα ,
(το καλύτερο είναι να θυμάστε αριθμό ταυτότητας, και να ξέρεται αριθμούς κυκλοφορίας απέξω για τις άδειες) για να φαίνεται και να δικαιολογείται οποιαδήποτε πιθανή "λαμογιά" απο ξένους με τα δικά σας έγγραφα... επιτόπου σας δίνουν ένα μικρό χαρτάκι που γράφει ότι κατατέθηκε δήλωση απώλειας και γράφει 2 απο τα ποιο σημαντικά έγγραφα (ταυτότητα,δίπλωμα) για να σας καλύπτει μέχρι να πάτε να πάρετε το επίσημο χαρτί, μετά απο 10 εργάσιμες λένε (σε 3-4 ήταν έτοιμο το δικό μου ευτυχώς!)

Μετά προτείνω να βγάλετε πρώτα την ταυτότητα που πλεον υπάρχει νομοσχέδιο να βγαίνει αυθημερόν! (και αν σας πουνε τίποτα "ελάτε αύριο την άλλη βδομαδα και τα λοιπά" δείχτε τους αυτό... (http://www.ydt.gr/main/Article.jsp?ArticleID=82660) αρκεί να έχετε μαζεμένα όλα τα δικαιολογητικά)
και μετά όλα τα άλλα καθώς χρειάζονται & ταυτότητα για να βγούν, και αν δεν έχετε Διαβατήριο δεν γίνεται αλλιώς...

Χρήσιμα Site: http://www.kep.gov.gr/kepportal/
Αυτοκίνητα - Μοτοποδήλατα - Μοτοσυκλέτες (http://www.kep.gov.gr/kepportal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2?PARAM1=33)

Ταυτότητα:
Εκδοση δελτίου αστυνομικής ταυτότητας (http://www.kep.gov.gr/kepportal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=2054)
Δικαιολογητικά:
-> στο τμήμα που είχε εκδοθεί και η προηγούμενη και έχει τα στοιχεία σας ;->
(1) Αίτηση (καρτέλα) εις τριπλούν χορηγούμενη από την Υπηρεσία
(2) Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 στην οποία περιγράφονται από τον
ενδιαφερόμενο οι συνθήκες απώλειας ή κλοπής του δελτίου ταυτότητας .
Στην εν λόγω υπεύθυνη δήλωση δεν είναι υποχρεωτική η αναγραφή του
αριθμού του απωλεσθέντος ή κλαπέντος δελτίου ταυτότητας, η χρονολογία
και η Αρχή Έκδοσης αυτού, εάν ο δηλών δεν θυμάται αυτά.
-> αυτό καλύπτεται με την δήλωση απώλειας που έχετε κάνει εσείς στο Α.Τ.
(3) Τέσσερις (4) φωτογραφίες πρόσφατης έκδοσης
-> μόνο απο φωτογραφίο καθώς είναι ειδικές ματ και σε διαστάσεις... κόστος 8? οι 4.
(4) Πιστοποιητικό Δήμου ή Κοινότητας
-> Δημοτολογίου για έκδοση Α.Τ. στην περιγραφή
(5) Παράβολο υπέρ του δημοσίου 9? μόνο σε περίπτωση απώλειας. Το ποσό
αυτό καθορίζεται με ΚΥΑ των Υπουργών Οικονομικών και Δημόσιας Τάξης .
-> απο Εφορία(λέτε για επανέκδοση ταυτότητας λόγω απώλειας, δυστυχώς δεν το γλυτώνετε αν έχετε κάνει το χαρτί τις απώλειας στο Α.Τ. θεωρείται απροσεξία...(σε περίπτωση κλοπής το γλυτώνετε...
(6) Ταξιδιωτικό ή άλλο έγγραφο ημεδαπής ή αλλοδαπής Αρχής, από το οποίο
να προκύπτει προηγούμενη εγγραφή των στοιχείων ¨ΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ
και ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΕΡΑ¨ των ενδιαφερομένων, με λατινικούς χαρακτήρες
-> δεν σου ζητάνε τίποτα, αν και είχα και το διαβατήριό μου μαζί, αλλά αυτό μάλλον επειδή τα είχαν τα στοιχεία απο την έκδοση της προηγούμενης...
(7) Βεβαίωση Νοσηλευτικού Ιδρύματος ή Υγειονομικού Εργαστηρίου για την ομάδα αίματος και το Rhesus (προαιρετικό, εφόσον επιθυμεί την αναγραφή ο ενδιαφερόμενος)
[b]-> εγώ πήγα μια φωτοτυπία της κάρτας εθελοντή αιμοδότη, και απλά μου ζητήσαν να δούνε και το πρωτότυπο
Χρόνος αναμονής: επιτόπου ,
Σύνολο εξόδων: 9+8=17?

Δίπλωμα:
Χορήγηση αντιγράφου άδειας οδήγησης Ελληνικής ή άλλου κράτους - μέλους της Ε.Ε. λόγω απώλειας κλοπής φθοράς*. (http://www.kep.gov.gr/kepportal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=61)
Αφού συγκεντρώσεις ΌΛΑ τα παρακάτω, τα πας στο ΚΕΠ,και τα πάει αυτό στο αρμόδειο Υπουργείο Μεταφορών

Δικαιολογητικά:
* Επίδειξη ταυτότητας ή διαβατηρίου (κατατίθεται αντίστοιχη απλή φωτοτυπία)
* Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86*
-> Υπάρχει ενσωματωμένη στην αίτηση που θα γίνει στο ΚΕΠ αφού έχουν μαζευτεί όλα τα άλλα, κρατάτε καλού κακού και ένα φωτοαντιγραφο της έκδοσης αριθμού Φορολογικού μητρώου για σίγουρα .
* Διπλότυπο υπέρ Τ.Σ.Α από Δημόσιο Ταμείο, αν η άδεια οδήγησης απολεσθεί ή κλαπεί
-> απο Εφορία ποσού 9,02?
* Παράβολο αξίας 9.02 ?, αν το δίπλωμα είναι φθαρμένο ή αν έχει υπάρξει αλλαγή στοιχείων.
-> το ίδιο με το παραπάνω μόνο αν θέλουμε αλλαγή δεν ισχύει για απώλεια...
* Παράβολο 30 ? μόνο από Εθνική Τράπεζα για πρώτη φορά και 60 ? για δεύτερη, τρίτη κ.λπ. φορά, όταν είναι απώλεια ή κλοπή.
-> Μεγάλο νταβατζιλίκι... αυτά τα χρήματα υποτίθεται ότι είναι αυτά που θα έδινες για επανεξέταση στους γιατρούς... τα πέρνουν χωρίς να εξετάζεσαι, εγώ επι της ευκαιρίας θα επιθυμούσα και να εξεταστώ αφού τα πληρώνω... :mad:
* Δύο (2) έγχρωμες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας
-> κόστος 6? οι 4, αν έχεις βγάλει ήδη διαβατηρίου , με scanner, σμίκρυνση και φωτογραφική εκτύπωση γλυτώνεις ανέξοδα...
* Κατάθεση όλων των αδειών οδήγησης (γιατί θα εκδοθεί ενιαία άδεια οδήγησης)
-> Μονο αν είχαμε πολύ παλιά δίπλωμα ξεχωριστά αμαξιού και μοτοσυκλέτας...
* Aν η άδεια που χάθηκε ή κλάπηκε έχει εκδοθεί από άλλο κράτος - μέλος της E.E., απαιτείται: Eπίσημο αντίγραφο της κρατικής αρχής που την εξέδωσε, με όλα τα στοιχεία της άδειας και του κατόχου της και να βεβαιώνεται ότι η άδεια αυτή δεν κρατείται από οποιαδήποτε αρχή του κράτους - μέλους που την εξέδωσε λόγω οποιασδήποτε ποινής (το έγγραφο αυτό περιέχεται στην Yπηρεσία αποκλειστικά και μόνο με αλληλογραφία του εκεί ελληνικού Yπουργείου Eξωτερικών). Mετάφραση του εγγράφου από το Yπουργείο Eξωτερικών, ή από δικηγόρο.
* Aν ο ενδιαφερόμενος δεν είναι Έλληνας υπήκοος ή υπήκοος άλλου κράτους - μέλους της E.E., πρέπει να καταθέσει φωτοαντίγραφο ισχύουσας άδειας διαμονής (ή παραμονής) η οποία να έχει εκδοθεί 185 ημέρες πριν από την υποβολή της αίτησης αντιγράφου ή 95 ημέρες αν πρόκειται για υπήκοο κράτους μέλους της Ε.Ε Ή Νορβηγίας, Ισλανδίας, Λιχτενστάϊν.
* Aν δεν ισχύει η επαγγελματική άδεια θα προσκομίζονται: πιστοποιητικά υγείας παθολόγου και οφθαλμίατρου με παράβολα (2 x 32 ?) από E.T.E. για τους συμβεβλημένους ιατρούς, (Αν ο ενδιαφερόμενος είναι ανασφάλιστος θα πρέπει να απευθυνθεί σε οποιοδήποτε Κρατικό Νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις), βιβλιάριο υγείας, παράβολο των 18 ? από Δημόσιο Tαμείο. H κατάθεση θα γίνεται από τον ενδιαφερόμενο. Kατατίθεται επίσης από οποιονδήποτε με την ταυτότητα του ενδιαφερόμενου και του καταθέτοντος τα δικαιολογητικά.
Χρόνος αναμονής : 2 βδομάδες ,
σου δίνουν όμως αντίγραφο της αίτησης που σε καλύπτει .
Σύνολο εξόδων: 39,02+6=45,02?

Άδεια κυκλοφορίας:
Χορήγηση αντιγράφου άδειας κυκλοφορίας επιβατηγού αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας ιδιωτικής χρήσης (Ι.Χ.) λόγω απώλειας, φθοράς ή κλοπής (http://www.kep.gov.gr/kepportal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=100)
Στο ΚΕΠ:

Δικαιολογητικά:
* Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας
* Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής,υπεύθυνη δήλωση
-> Υπάρχει ενσωματωμένo στην αίτηση ;->
Χρόνος αναμονής : 2 βδομάδες ,
σου δίνουν όμως αντίγραφο της αίτησης που σε καλύπτει .

Ασφαλιστήρια:
Με ένα απλό τηλέφωνο στον ασφαλιστή σας μπορεί να σας βγάλει επιτόπου ένα αντίγραφο και να σας το στείλει με φάξ να το έχετε, και καλού κακού πηγαίντε να το πάρετε να το έχετε και ιδιόγραφο...
Χρόνος αναμονής: επιτόπου ,

Άδεια κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου (...Τροχαία):
Έκδοση αντιγράφου άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου (2513/2/21 από 25-10-1989 απόφαση ΥΔΤ, Φ.Ε.Κ. 840/Β) (http://www.kep.gov.gr/kepportal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=181)
Μόνο στο τμήμα Τροχαίας που ανήκετε και είχε βγει πριν:

Δικαιολογητικά:
* Βεβαίωση απώλειας από το Τμήμα Ασφαλείας του τόπου κατοικίας του ή όπου δηλώθηκε η απώλεια
* Ασφαλιστήριο (βεβαίωση ή συμβόλαιο) το οποίο απλώς επιδεικνύεται
* Φωτοαντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας και ΑΦΜ
[b]-> Θέλει ενα φωτοαντιγραφο της έκδοσης αριθμού Φορολογικού μητρώου για σίγουρα
* Παράβολο Δημοσίου 7.50 ?, παράβολο ΜΤΣ 3 ? και ένσημο ΕΛ.ΑΣ.για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου (εάν είναι θεωρημένη δεν απαιτούνται)
-> Πληρώνετε όμως 3+3=6? για χαρτόσημο και απόκομα εισφορών υπέρ ταμείου τροχαίας
* Σε περίπτωση φθοράς επισυνάπτεται η φθαρμένη άδεια ενώ αν πρόκειται για καταστροφή λόγω πυρκαγιάς, ανάλογη βεβαίωση της Πυροσβεστικής Υπηρεσιας
Χρόνος αναμονής: επιτόπου ,
Σύνολο εξόδων: 3+3=6?


Να ενημερώσω ότι πλέον πολλά μπορούν να γίνουν πιο γρήγορα και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ...
ναι ναι... δείτε στο νεο site των ΚΕΠ www.kep.gov.gr ... :winka: :wave2:

Cpt. Haddock
31/08/2006, 09:37
:a20: :a20: :a20:


ΣΤΙΚΗ ΓΡΗΓΟΡΑ


που όμως;

sadengr
01/09/2006, 17:34
Αψογο tutorial!

Μπραβο, μας γλυτωνεις απο πολυ κοπο!

Εχουν συμβει σε γνωστους μου 2 περιστατικα απωλειας πορτοφολιου με ολα χαρτια μαζι.

Στο πρωτο βρεθηκε "καλος αγγελος" να τα επιστρεψει.

Στον δευτερο βρεθηκε το πορτοφολι με ολα τα χαρτια εκτος απο τα λεφτα και την ταυτοτητα.

Την ταυτοτητα την θελουν τα λαμογια για καθε ειδους απατεωνιες κυριως με τραπεζες γι'αυτο δηλωνουμε την απωλεια και στον Τειρεσια :http://www.tiresias.gr/faq/faq.html

Tropeas
01/09/2006, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Την ταυτοτητα την θελουν τα λαμογια για καθε ειδους απατεωνιες κυριως με τραπεζες γι'αυτο δηλωνουμε την απωλεια και στον Τειρεσια :http://www.tiresias.gr/faq/faq.html
Πολύ σωστή παρατήρηση,
σημειώθηκε και θα γίνει και αυτή η διαδικασία την Δευτέρα!
Ευχαριστούμε! ;) :wave2: :beer:

beholder
04/09/2006, 21:35
Mπραβο πολυ χρησιμο

Να συμπληρωσω μονο οτι για την εκδοση διπλωματος λογω απώλειας πρεπει απαραιτητως να εχετε την πρωτοτυπη βεβαιωση απο το αστυνομικο τμημα οτι εχετε δηλωσει την απώλεια
Χωρις τη βεβαιωση αυτη δεν μπορειτε να κανετε τιποτε.
Την στιγμη που δηλωνετε την απωλεια μολις τελειωσετε κανετε στο καπακι και την αιτηση για να σας δωσουν τις βεβαιωσεις.
Θα σας πουν να πατε να την παρετε σε καμμια εβδομαδα.
Εγω πηρα 2 τετοιες βεβαιωσεις μια για τη ταυτοτητα και μια για το διπλωμα.

Τωρα γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτο δεν πρεπει να βρισκεται στα τεχνικα????

VanDiemen
05/09/2006, 11:22
:) Αν ήταν να βγάλω παρατσούκλι στον καθένα που έχω σταμπάρει εδώ μέσα εσύ σίγουρα θα έπαιρνες το "Ιπτάμενος και Gentleman".. Ιπτάμενος, γιατί είδα τις φωτογραφίες σου :)
Πλάκα πλάκα το σκεφτόμουν λίγο πριν δω το post σου... Ότι αν χάσω το τσαντάκι που βάζω τα χαρτιά μου και το κουβαλάω συνέχεια μαζί μου, θα χάσω δίπλωμα αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας, δίπλωμα μοτοποδηλάτου, ασφάλειες και άδειες μοτοσυκλέτας και παπιού, κινητό, γυαλιά κλπ... Τώρα τουλάχιστον έχω οδηγίες!!

gerodim
06/09/2006, 22:07
Ένα sticky στον κύριο παρακαλω!

VanDiemen
07/09/2006, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Ένα sticky στον κύριο παρακαλω!

Έφτασεεε... (με τη φωνή του Αυλωνίτη...του Χατζηχρήστου μάλλον, στο μπακαλόγατο) ;)

beholder
11/09/2006, 16:41
Να συμπληρωσω κι εγω τα χαρτια που χρειαζονται για Εκδοση Διαβατηριου

1) Αίτηση έκδοσης διαβατηρίου που διατίθεται στα Γραφεία Υποδοχής Αιτήσεων

2) Μια πρόσφατη (τελευταίου μήνα) έγχρωμη ψηφιακή φωτογραφία 4x6 εκ. συγκεκριμένων τεχνικών προδιαγραφών
ΠΡΟΣΟΧΗ Υπαρχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες Δεν πρεπει να χαμογελατε ουτε να φορατε γυαλια (ακομα και αν εχετε μυωπια) και το ρουχο που φορατε θα πρεπει να ειναι σκουρο και οχι λευκο

3) Παράβολα:
Παράβολο τελών έκδοσης: για διαβατήριο πενταετούς διάρκειας
συνολικης αξιας 76,40 Ευρω και το παιρνουμε σε καποιο Δημοσιο Ταμειο (Εφορια)
(Η τιμη ειναι η τελικη αυτη που θα πληρωσει ο πολιτης στο ταμειο και περιεχει τα παραβολα 72 Ευρω + 20% χαρτοσημο 4,40 Ευρω που κραταει η ΔΟΥ)

4) Φωτοαντίγραφο δύο όψεων του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας στη ιδια οψη ενος Α4 χαρτιου το οποίο δεν πρεπει να ειναι τσαλακωμενο

5) Υπεύθυνη δήλωση όπου ο ενδιαφερόμενος αναφέρει :
- Αν έχει καταδικαστεί τελεσίδικα για πλαστογραφία, ψευδή κατάθεση ή ψευδή δήλωση σχετικά με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έκδοση διαβατηρίου
- Αν εκκρεμούν σε βάρος του ποινικές διώξεις ή έχει παραπεμφθεί σε δίκη για τα παραπάνω αδικήματα
- Αν έχει κηρυχθεί ανυπότακτος ή λιποτάκτης
- Αν εκκρεμεί σε βάρος του απαγόρευση εξόδου από τη χώρα


Επίσης, βασικο θα πρέπει να γνωρίζετε τον αριθμό δημοτολογίου, (εφόσον δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας ή το πιστοποιητικό γέννησης. )

Δεν μπορει να γινει η καταθεση απο άλλο προσωπο Μονο ο ιδιος

Η παραλαβη γινετε μετα απο 4-5 μερες εκει που καταθεσατε τα χαρτια.
Συνολικο κόστος περιπου 90 Ευρω

Τα γραφεια λειτουργουν Δευτερα εως Παρασκευη πρωι απογευμα Σαββατο και Κυριακη μονο πρωι
και αναλογα με το που μενετε θα πρεπει να πατε και στο αναλογο
Γραφειο εκδοσης Διαβατηριων (http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=13278)

Αντε καλα φακελωματα

:) :) :)

azal
27/03/2007, 20:48
μπραβο ρε φιλε αυτο για τον τειρεσια δεν το ηξερα μακαρι να μην μου εχουν κανει

Tropeas
17/06/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Την ταυτοτητα την θελουν τα λαμογια για καθε ειδους απατεωνιες κυριως με τραπεζες γι'αυτο δηλωνουμε την απωλεια και στον Τειρεσια :http://www.tiresias.gr/faq/faq.html


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Πολύ σωστή παρατήρηση,
σημειώθηκε και θα γίνει και αυτή η διαδικασία την Δευτέρα!
Ευχαριστούμε! ;) :wave2: :beer:

απο ότι έμαθα απο την στιγμή που πήγα στον Τειρεσία και μετά,
η ασφάλεια (αστυνομία) στην απώλεια ή κλοπή ήδη ενημερώνει και τον τειρεσία ΑΥΤΟΜΑΤΑ!!!
(σωπάτε αρχίζουμε και μπαίνουμε στο on-line.... βέβαια καλού κακού πάρτε ένα τηλ. να ρωτήσετε μην τραβιέστε τσάμπα)


Επίσης πολύ σημαντικό:
Ενημερώστε για την αλλαγή αριθμού ταυτότητας:
α. ΕΦΟΡΙΑ!!! ναι ναι, όταν θα το θυμηθήτε θα είναι αργά και πιθανώς να παίξει πρόστιμο... σας μιλάει παθών...
β. ΤΡΑΠΕΖΕΣ! για τους λογαριασμούς τις πιστωτικές κλπ... ναι δυστυχώς θέλει ξεχωριστά,ανεξάρτητα με Τειρεσία γιατί σε οποιαδήποτε μεταβολή θα μπλέξεται λόγω άλλου αριθμού ταυτότητας...
και
γ. ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ! και εδώ θα μπλέξετε όταν τύχει κάποια στιγμή να κάνετε κάτι που θα απαιτήσει ταυτοποίησει με αριθμό ταυτότητας...

McTalas
08/01/2008, 15:21
Συγνωμη ρε παιδια που ποσταρω εδω αλλα δεν θελω να ανοιξω αλλο θρεντ,
Για εκδοση καινουριας πινακιδας κυκλοφοριας σε περιπτωση απωλειας - φθορας η κλοπης ξερει κανενας τι ισχυει???
και φυσικα τι πληρωνεις??

mako
08/01/2008, 17:49
Συγνωμη και σε μενα!!! Ξερει κανεις, αν ισχυουν θεωρημενες φωτοτυπιες (απο την αστυνομια), διπλωματος, ταυτοτητας κ.λ.π για να γλυτωσει καποιος το τρεξιμο και τα εξοδα ,σε περιπτωση απωλειας!!!:)

Sapadak
08/01/2008, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Συγνωμη και σε μενα!!! Ξερει κανεις, αν ισχυουν θεωρημενες φωτοτυπιες (απο την αστυνομια), διπλωματος, ταυτοτητας κ.λ.π για να γλυτωσει καποιος το τρεξιμο και τα εξοδα ,σε περιπτωση απωλειας!!!:)

Σου θεωρησαν τετοια φωτοτυπια?

Οταν πηγα στο ΑΤ της πολης μου για να το κανω αυτο να μην το κουβαλω συνεχεια μαζι μου απο το ενα στο αλλο μονο που δεν με συλλαβαν :lol:

lamoun
08/01/2008, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Για εκδοση καινουριας πινακιδας κυκλοφοριας σε περιπτωση απωλειας - φθορας η κλοπης ξερει κανενας τι ισχυει???
και φυσικα τι πληρωνεις??

Σήμερα έψαχνα και εγώ για αυτό!!!

Αντιγράφω απο ΕΔΩ (http://www.kep.gov.gr/kepportal/CitizenGuide/CitizenGuideC1/CitizenGuideC2/CitizenGuideC3?PARAM1=78&lng=EL)


Κωδικός Διαδικασίας :
0160
Αίτηση

* H αίτηση μπορεί να γίνει μέσω ΚΕΠ

Σχετικά Έγγραφα

* Έντυπο Αίτησης

Αρμόδια Υπηρεσία
ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΩΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΕΩΝ
Δικαιολογητικά

* Άδεια κυκλοφορίας
* Βεβαίωση Αστυνομικού Τμήματος για την κλοπή ή απώλεια
* Επιστροφή φθαρμένων ή κατεστραμμένων κρατικών πινακίδων
* Εάν πρόκειται για ΦΙΧ, ΛΙΧ, Τρικ. ΦΙΧ, ή επιβατικό δημόσιας χρήσης , απαιτείται και το βιβλιάριο μεταβολών κατοχής και κυριότητας
* Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας
* Έντυπο Παράβολο 30? σε περίπτωση αντικατάστασης. Για δεύτερη ή τρίτη φορά παράβολο 60 ?

Κόστος :

30 ? για πρώτη φορά ή 60 ? για δεύτερη ή τρίτη

mako
09/01/2008, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Σου θεωρησαν τετοια φωτοτυπια?

Οταν πηγα στο ΑΤ της πολης μου για να το κανω αυτο να μην το κουβαλω συνεχεια μαζι μου απο το ενα στο αλλο μονο που δεν με συλλαβαν :lol:

Λεω "ξερει κανεις αν ...." !!!!! Ημουν τυχερος που πηγες εσυ!!!!!:lol: :rotflmao: :D :beer: :wave2:

CptBill
29/04/2008, 20:35
Ξεθαβω το θέμα μια που βρηκα το συγκεκριμενα thread μεσω google.
Σημερα σε προσπαθεια μου να κανω επανεκδοση διπλωματος οδηγησης ΙΧ σε ΚΕΠ του Ρεντη και ενω ειχα πάει με ολα τα σχετικα εντυπα (δυο φωτος, διπλοτυπο ΤΣΕ, παραβολο 30 ευρω απο Εθνικη) ξαφνικα ακουω τον υπαλληλο να μου ζηταει και καποια σχετικη δήλωση απο αστυνομικο τμήμα οτι εχω χασει το διπλωμα μου.
Μετα τα 5 εγκεφαλικα που επαθα εφυγα εκνευρισμενος και σκέφτηκα να καλεσω το ΚΕΠ Φαληρου οπου μου επιβεβαιωσε πως δεν χρειαζεται να παω σε κανενα αστυνομικο τμημα(το ιδιο πραγμα μου ειχε επιβεβαιωση τηλεφωνικα το 1564). Επεστρεψα παλι στο ΚΕΠ του Ρεντη οπου ο υπαλληλος επέμενε.
Τελικα φανερα εκνευρισμενος αποχώρησα για το ΚΕΠ του Φαληρου οπου εκανα την αιτηση μου.

Ου μπλεξεις.

Tropeas
31/08/2008, 14:08
Να ενημερώσω ότι πλέον πολλά μπορούν να γίνουν πιο γρήγορα και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ...
ναι ναι... δείτε στο νεο site των ΚΕΠ www.kep.gov.gr ... :winka: :wave2: