PDA

View Full Version : Ελλάδα - ΗΠΑ ... ανάλυση για μπασκετόφιλους... δώστε γνώμες κυρίες και κύριοι....



Gandalf dr685sm
31/08/2006, 08:12
Ελλάδα-ΗΠΑ.

ΗΠΑ.

Ομάδα με παίκτες που έχουν ταλέντο NBA αλλά παίζουν τεχνικά στα πρότυπα του NCAA. Ομαδικά με δύναμη και γρήγορο transition game - run n gun. Δεν έχουν τον υπέρτατο ψηλό ή κάποιο superstar, αλλά όλοι τους είναι ικανοί να κάνουν θαύματα στο physical game με το να τρέχουν , να πηδάνε και κυρίως να κάνουν drives (μπάσιμο) μέσα στα καλάθια , όπου προκαλούν φθορές σε ψηλούς και ανοίγουν παίκτες ,καθώς ντουμπλάρονται απο αντιπάλους, για να σουτάρουν.

Προβλήματα απέναντι μας... ΔΕΝ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ... όσες κασέτες και αν δούν ,μέσα σε 2 μέρες δεν είναι δυνατόν να μάθουν την Ελληνική ομάδα απο έξω , ούτε να καταλάβουν τις εξάρσεις της , εκεί που δείχνει οτι χάνει.

Επίσης δεν είναι συνιθισμένοι σε αυτό που λέμε defense on drible. ή Ελληνιστί , άμυνα πάνω στην ντρίμπλα. Είναι συνιθισμένοι πολύ πάνω στην άμυνα man-to-man απέναντι στο καλάθι , και με πλάτη, αλλά οχι με πίεση στα χέρια τους και με δύο αντιπάλους επάνω. Παίκτες που γνωρίζουν πως να ανταπεξέρθουν σε αυτό το παιχνίδι , έκαναν ιστορία στο ΝΒΑ, (βλ. Jordan , Isiah Thomas, Magic Johnson, Stokton, etc.) και που απο αυτούς κανείς δεν είναι εδώ , ούτε απο την παλιά , ούτε απο την καινούρια γεννιά (Iverson, Kobe Bryan, etc.)

Έχουμε δυνατότητες αρκεί να μην παρασυρθούμε στο δικό τους ΝΒΑ τύπου παιχνίδι και να παίξουμε το κλασσικό European style , σκληρής άμυνας και 24sec επιθέσεις, που θα τους πιέσει και εκνευρίσει εν τέλει.

Όλα εν ολίγοις είναι στην περιφέρεια, καθώς απο εκεί θα κριθεί όλο το παιχνίδι, σε αντίθεση με τα περασμένα , που οι ψηλοί (Παπαδόπουλος, Σχορτσιανίτης , Τσαρτσαρής , Φώτσης) έκαναν παιχνίδι και την διαφορά.

Καμιά διαφορά δεν θα θεωρείται ασφαλείας στο παιχνίδι. Όσο και αν διατείνονται τα ΜΜΕ πως οι ΗΠΑ είναι το φαβορί και το 1,12 σαν απόδοση στοιχήματος υπέρ τους , δίνει βάρος σε αυτούς, υπάρχουν λεπτομέρειες που σίγουρα θα εκμεταλευθεί ο Γιαννάκης απέναντι τους.



Σημείωσις... Μην περιμένετε πολλά απο τον Σχορτσιανίτη σε αυτό το παιχνίδι. Ο όγκος του , που αποτέλεσε προτέρημα , σε άλλα παιχνίδια, εδώ δεν θα του δώσει "βήμα" απέναντι στους αλτικότατους Αμερικανούς , που ξέρουν να παίζουν καλά με πλάτη στο καλάθι και φυσικά στο reverse pivot που είναι εκείνοι που το εφεύραν σαν τεχνική. Θεωρώ οτι ο Παπαδόπουλος , είναι σε καλύτερη μοίρα σε αυτό το παιχνίδι με το hooks up και το γρήγορο first step που θα πάρει μέσα τον κοντό Αμερικανό κάτω απο το καλάθι.



Αλήθεια σκαρφιστίκατε τι θα πείτε για να δείτε το παιχνίδι στις 10.30 το πρωί της Παρασκευής; Προσωπικά θα το δώ σε tv στο γραφείο , μαζί με τον Πρόεδρο που είναι ΝΒΑ fan. Ευκαιρία να κάνω και κανά στοίχημα μου φαίνεται μαζί του.



Gandalf

K0K0$
31/08/2006, 08:34
Oι αμερικανοι εχουν προβλημα απεναντι στην "καλη" αμυνα ζωνης. Αυτο φανηκε και χτες με τους Γερμανους. Προσπαθουσαν να σπασουν τη "ζωνη" με σουτ απο την περιφερεια! Χαρακτηριστικο ηταν οτι ενω εχουν Μ.Ο. 20 σουτ 3 ποντων ανα αγωνα, χτες προσπαθησαν 40 (!!! ) φορες, και πετυχαν τα 10. Αρα με μια καλη αμυνα (οπως ουτως η αλλως ειναι η ελληνικη) και με καλη επιθεση θα το παλεψουμε.

Αλλα το "ζουμι" της υποθεσης ειναι ενα: Να μην "ψαρώσουν" και να μην "κωλώσουν" οι δικοι μας...

Cpt. Haddock
31/08/2006, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αλήθεια σκαρφιστίκατε τι θα πείτε για να δείτε το παιχνίδι στις 10.30 το πρωί της Παρασκευής; Προσωπικά θα το δώ σε tv στο γραφείο , μαζί με τον Πρόεδρο που είναι ΝΒΑ fan. Ευκαιρία να κάνω και κανά στοίχημα μου φαίνεται μαζί του.


Πες καμια ιδέα..

Γι΄αυτό είναι το φόρουμ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:beer: :beer:

ruyjin
31/08/2006, 09:01
οι Ιταλοί αντέξανε 30 λεπτα και οι Γερμανοι 20

αν καταφερουμε να παιξουμε την αμυνα που ξερουμε για 40 λεπτα τοτε ισως παμε το παιχνιδι μεχρι το τελος

οι Σλοβενοι που παιξανε το παιχνιδι των Αμερικανων φαγανε 30 ποντους και 100αρα

η ελπιδα πεθαινει τελευταια

αλλα πως θα το δουμε ρε σεις το παιχνιδι στη δουλεια??????:mad:

Kizoku
31/08/2006, 09:07
Οι Αμερικάνοι επίσης δεν είναι τόσο ομαδικοί όσο οι Έλληνες.

Αν τους πάει ατομισθικά το παιχνίδι και με την πολύ καλή άμυνά μας το παιχνίδι είναι δικό μας.

Το παν είναι να παίξουμε το παιχνίδι σκληρής άμυνας που πολύ καλά γνωρίζουμε και φυσιολογικό (όχι γρήγορο) τέμπο παιχνιδιού!

Εγώ το πιστεύω πάντως ότι μπορεί να γίνει!!!!

:smilea:

kalesin
31/08/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πες καμια ιδέα..

Γι΄αυτό είναι το φόρουμ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:beer: :beer:


ευτυχως δεν χρειαζεται να βρω καμια ιδιαιτερη δικαιολογια, για καλο κ για κακο ομως εχω κλεισει κατι ραντεβου δημοσιων σχεσεων αυριο το πρωι... κοιτα να δεις συμπτωση... κατα τις 10:30 ξεκινανε...

:rotflmao: :rotflmao:

kalesin
31/08/2006, 09:16
για οσους δεν μπορουν να βρουν τροπο να φυγουν...

Περιπτωση 1.

Πηγαινετε στην τουαλετα. Ξεβιδωστε την λαμπα πανω απο τον νιπτηρα. βαλτε αναμεσα στη λαμπα κ το ντουι, ενα κερμα των 5 η 10 λεπτων. Βιδωστε τη λαμπα. Το αποτελεσμα θα ειναι ενα ωραιοτατο βραχυκυκλωμα το οποιο θα ριξει αρκετες ασφαλειες, το οποιο δεν θα μπορει ευκολα να ανιχνευτει. Μεχρι να ξαναερθει το φως εχετε χρονο να δειτε το παιχνιδι με την ησυχια σας

Περιπτωση 2.

Παιρνετε ενα σφουγγαρι μεσαιου μεγεθους. Το βρεχετε κ μετα το στιβετε οσο καλυτερα γινετε ενω ταυτοχρονα το δενετε με σπαγγο κ το αφηνετε να στεγνωσει. Συνηθως θελει 2-3 μερες στον ηλιο να στεγνωσει τελειως. Το παιρνετε μαζι σας στη δουλεια. Πηγαινετε στην τουαλετα, κοβετε τον σπαγγο κ το ριχνετε στην λεκανη. Τραβατε αμεσως το καζανακι. Το σφουγγαρι θα τραβηχτει προς την αποχετευση αλλα δεν θα προλαβει να φτασει μακρυα αφου θα εχει φουσκωσει.
Το αποτελεσμα ειναι προφανες κ εγγυημενο να μην ανακαλυθφει ποτε, παρα μονο οταν ξηλωθουν ολες οι σωληνες του κτιριου...


αυτα προς το παρον

arxaios
31/08/2006, 09:24
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
ΘΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:beer: :beer: :beer:

kalesin
31/08/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
ΘΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:beer: :beer: :beer:


ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΜΕ....

cityfly
31/08/2006, 09:40
το παιχνίδι παίζεται
τι θα πει ΗΠΑ
άμα παίξουμε όπως ξέρουμε και με διάρκεια μπορούμε να κερδίσουμε
δηλαδή στην ιντιανάπολη πώς έχασαν από αργεντινή και σερβία;

dirtbird
31/08/2006, 11:33
Προσωπικά δεν μου αρέσει να κάνω προβλεψεις.

Αν θέλω όμως να το συζητήσω σοβαρά, δύο άνθρωποι μόνο μπορούν να δώσουν ουσιαστική και τεκμηριωμένη απάντηση.

Ο ένας από αυτούς είναι συνάδελφος, που από δω μπρος θα τον αποκαλούμε 'Θείο Στέλιο'.

Να σημειώσω (έτσι σαν διαπιστευτήρια ρε παιδί μου) ότι ο Θ.Σ. ήταν ο μόνος που από τη φάση των προκριματικών του μουντιάλ θεωρούσε την Ιταλία σαν φαβορί (κι ας έπαιζε όπως έπαιζε).

Για να δούμε λοιπόν τι μας λέει ο Θείος Στέλιος.

'Εκτιμώ ότι από τις 4 ομάδες που έχουν μείνει για την διεκδίκιση των μεταλλίων και με βάση τα όσα έχουμε δει η Ελλάδα είναι το μεγάλο αουτσάιντερ.

Στον επόμενο αγώνα με τις Η.Π.Α. και παρότι οι Αμερικανοί δεν έχουν δείξει τα στοιχεία της ακτύπητης ομάδας λόγω των αθλητικών ικανοτήτων των παικτών τους έχουν ένα μικρό προβάδισμα που μπορεί να αντισταθμιστεί από τη θέληση των Ελλήνων παικτών για διάκριση και μετάλιο.

Αντίθετα στον επόμενο αγώνα είτε τελικός είτε μικρός τελικός και με όποια από τις δύο ομάδες αντιμετωπίσουμε θεωρώ πολύ μικρές τις πιθανότητες θετικού αποτελέσματος καθώς και η Αργεντινή και η Ισπανία εκτός από καλές ομάδες διαθέτουν περισσότερο ταλέντο σαν παίκτες από την ελληνική ομάδα.

Υπάρχει βέβαια και μία πιθανότητα να δούμε ένα ελληνικό θρίαμβο με την κατάκτιση ακόμα και του χρυσού μεταλίου, μία πιθανότητα που δεν είναι άλλη από την επικράτιση του Παναγιώτη Γιαννάκη στη μάχη των πάγκων γιατί το μπάσκετ είναι το μόνο ομαδικό άθλημα στο οποίο ο προπονητής απότελεί τον έκτο παίκτη της ομάδας στο παρκέ.

Ελπίζοντας ο Παναγιώτης να αναδειχθεί σε MVP της διοργάνωσης του ευχόμαστε καλή επιτυχία.

Ο Θείος Στέλιος'

Gandalf dr685sm
31/08/2006, 12:02
Μαθήματα για τον Κύριο Στέλιο...

Πρώτον... Ανέκαθεν η Ιταλία είναι φαβορί για όλες τις διοργανώσεις , πριν ακόμα εμφανιστεί ο Ντίνο Μενεγκίν.

Στην Ιαπωνία είμαστε το αουτσάιντερ, οχι επειδή θεωρούμαστε αδύναμοι , αλλά επειδή απο την μία είναι οι Αργεντινοί του χρυσού μεταλίου στην Ολυμπιάδα και απο την άλλη το ΝΒΑ.

Η ικανότητα των Αμερικανών δεν αντισταθμίζεται απο το πάθος μας, αλλά απο την ικανότητα να παίξουμε agrresive defense το ίδιο καλά, αν οχι καλύτερα απο αυτούς.

Αν (φτουφτουφτου) δεν περάσουμε , η όποια ομάδα παίξει μαζί μας θα χάσει , μιας και είμαστε οι μοναδικοί που θεωρούμε επιτυχία ακόμα και την κατάκτηση της τρίτης θέσης και του χάλκινου μεταλίου.

Ούτε η Αργεντινή , ούτε η Ισπανία μπορεί να κοντράρει την άμυνα της Ελλάδος , ότι και να κάνουν. Απέναντι σε τρείς δαίμονες κοντούς , όπου του ενός το άνοιγμα των χεριών , είναι περίπου όσο είναι ο Σχορτσιανίτης (στο ύψος) πως μπορείς να σουτάρεις/ντριμπλάρεις/πηδήξεις;

Είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα πάει φούλ για μετάλιο ... τι χρώμα θα είναι δεν γνωρίζω... αυτό θα σας το πω την Παρασκευή.


Gandalf

dirtbird
31/08/2006, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μαθήματα για τον Κύριο Στέλιο...

Πρώτον... Ανέκαθεν η Ιταλία είναι φαβορί για όλες τις διοργανώσεις , πριν ακόμα εμφανιστεί ο Ντίνο Μενεγκίν.

Στην Ιαπωνία είμαστε το αουτσάιντερ, οχι επειδή θεωρούμαστε αδύναμοι , αλλά επειδή απο την μία είναι οι Αργεντινοί του χρυσού μεταλίου στην Ολυμπιάδα και απο την άλλη το ΝΒΑ.

Η ικανότητα των Αμερικανών δεν αντισταθμίζεται απο το πάθος μας, αλλά απο την ικανότητα να παίξουμε agrresive defense το ίδιο καλά, αν οχι καλύτερα απο αυτούς.

Αν (φτουφτουφτου) δεν περάσουμε , η όποια ομάδα παίξει μαζί μας θα χάσει , μιας και είμαστε οι μοναδικοί που θεωρούμε επιτυχία ακόμα και την κατάκτηση της τρίτης θέσης και του χάλκινου μεταλίου.

Ούτε η Αργεντινή , ούτε η Ισπανία μπορεί να κοντράρει την άμυνα της Ελλάδος , ότι και να κάνουν. Απέναντι σε τρείς δαίμονες κοντούς , όπου του ενός το άνοιγμα των χεριών , είναι περίπου όσο είναι ο Σχορτσιανίτης (στο ύψος) πως μπορείς να σουτάρεις/ντριμπλάρεις/πηδήξεις;

Είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα πάει φούλ για μετάλιο ... τι χρώμα θα είναι δεν γνωρίζω... αυτό θα σας το πω την Παρασκευή.

Gandalf

Του το μεταβιβάσω άμεσα αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα απαντήσει.

ΣΗΜ: σχετικά με την Ιταλία εννοούσσα το ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ μουντιάλ.:winka:

Και είπαμε .... Θείος

argpap
31/08/2006, 13:58
Πιστεύω στην ομάδα μας και όπως την έχω δεί να αγωνίζεται έχει πολλές ελπίδες να περάσει και την Αμερική. Ο τρόπος παιχνιδιού της με τη πίεση σε όλο το γήπεδο, τις παγίδες και την αλληλοκάλυψη όπως είδαμε δυσκολεύει κάθε ομάδα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της. Ελπίζω την Παρασκευή να έχουμε και την τύχη μαζί μας (ναι ναι παίζει μέγα ρόλο) εναντίον της DREAM TEAM (?).
O Γιαννάκης με το μυαλό και το ταλέντο της ομάδας μπορούν να κάνουν τους Αμερικάνους - Αμερικανάκια..(και πραγματικά θα το χαρώ ιδιαίτερα).
Ποίος θυμάται στο Mundobasket 98 το παιχνίδι με το USA και το καλάθι του Γαλακτερού στην λήξη...δεν μέτρησε και πήγαμε παράταση!:bigcry:


59703

cityfly
31/08/2006, 14:06
να ευχαριστήσουμε πάάάάάάρα πολύ το θείο στέλιο που μας είπε ότι

το πέναλντι ή θα μπει ή δε θα μπει

dirtbird
31/08/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
να ευχαριστήσουμε πάάάάάάρα πολύ το θείο στέλιο που μας είπε ότι

το πέναλντι ή θα μπει ή δε θα μπει

Γιατί εσύ το'ξερες?

:lol: :lol: :lol:

dimzab
31/08/2006, 15:25
Τελικά ξέρει κανείς κανα site με live streaming του αγώνα;

Πως θα την βγάλουμε οι μή έχοντες TV στη δουλειά, παρά μόνο Ιντερνετ;;; :a7:

kalesin
31/08/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Τελικά ξέρει κανείς κανα site με live streaming του αγώνα;

Πως θα την βγάλουμε οι μή έχοντες TV στη δουλειά, παρά μόνο Ιντερνετ;;; :a7:


ριξε μια ματια στο ΝΒΑ
ισως κατι δειξει εκει..

bugsbunny
31/08/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
για οσους δεν μπορουν να βρουν τροπο να φυγουν...

Περιπτωση 1.

Πηγαινετε στην τουαλετα. Ξεβιδωστε την λαμπα πανω απο τον νιπτηρα. βαλτε αναμεσα στη λαμπα κ το ντουι, ενα κερμα των 5 η 10 λεπτων. Βιδωστε τη λαμπα. Το αποτελεσμα θα ειναι ενα ωραιοτατο βραχυκυκλωμα το οποιο θα ριξει αρκετες ασφαλειες, το οποιο δεν θα μπορει ευκολα να ανιχνευτει. Μεχρι να ξαναερθει το φως εχετε χρονο να δειτε το παιχνιδι με την ησυχια σας



δεν παίζει, εχουν βάλει UPS οπότε τα pc θα δουλεύουν... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

kalesin
31/08/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
δεν παίζει, εχουν βάλει UPS οπότε τα pc θα δουλεύουν... :bigcry: :bigcry: :bigcry:


ναι αλλα βαλε το μπερδεμα που θα δημιουργηθει αφου δεν θα δουλευει τιποτα αλλο...

ασε που θελεις να κερδισεις 2 ωρες για να δεις τον αγωνα, οχι 2 μερες για να πας εκδρομη. Για τετοια περιπτωση ξεκινα την περιπτωση 2

Cpt. Haddock
31/08/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
δεν παίζει, εχουν βάλει UPS οπότε τα pc θα δουλεύουν... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

ναι ρε πούστη μου... :mad:


που είναι οι παλιές καλές εποχές, γινόταν διακοπή ρεύματος και μπραφ όλα!

κι εμείς :a25: :a25: :a25: :a25:

kalesin
31/08/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ναι ρε πούστη μου... :mad:


που είναι οι παλιές καλές εποχές, γινόταν διακοπή ρεύματος και μπραφ όλα!

κι εμείς :a25: :a25: :a25: :a25:


ισχυει η παραπανω απαντηση..


:lol: :lol:

bugsbunny
31/08/2006, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Για τετοια περιπτωση ξεκινα την περιπτωση 2

Καλά ρε, την Εθνική ομάδα είπαμε θέλουμε να δούμε, όχι να κολυμπήσουμε στο σκ…ο :yuck: ολόκληρη εταιρεία….


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

kalesin
31/08/2006, 16:40
Αντε με το καλο αυριο....


59740

Cpt. Haddock
31/08/2006, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Αντε με το καλο αυριο....

:mad: :a27: :a015: :a017: :a016: :a023: :a41: :a45: :a017:

lyk0s
31/08/2006, 18:43
To 4.50 που δινουν τα πρακτορεια στοιχηματων για νικη της Ελλαδας ειναι πολυ καλο και θα βαλω λιγα λεφτα...

Δεν μπορει μια ομαδα η οποια δεν ηταν καν στην τετραδα την προηγουμενη φορα,παιζει απεναντι σε μια ομαδα που ειναι πρωταθλητρια Ευρωπης και συνεχιζει και σε αυτο το πρωταθλημα να δειχνει οτι αυτο δεν ηταν τυχαιο, να θεωρειται τοσο μεγαλο φαβορι.

Δεν γνωριζω πολλα απο μπασκετ αλλα αυτο που θα μετρησει για μενα ειναι οτι μερικοι απο τους Ελληνες παιχτες αγωνιζονται στο nba και δεν θα φοβηθουν τους αμερικανους οπως και οτι το θελουν περισσοτερο και μπορουν.

Ομως ακομα και αν παμε σον τελικο δεν νομιζω να μπορεσουμε να κερδισουμε τους Ισπανους οι οποιοι εχουν την καλυτερη ομαδα με διαφορα.

Giorgos19
31/08/2006, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
To 4.50 που δινουν τα πρακτορεια στοιχηματων για νικη της Ελλαδας ειναι πολυ καλο και θα βαλω λιγα λεφτα...

Δεν μπορει μια ομαδα η οποια δεν ηταν καν στην τετραδα την προηγουμενη φορα,παιζει απεναντι σε μια ομαδα που ειναι πρωταθλητρια Ευρωπης και συνεχιζει και σε αυτο το πρωταθλημα να δειχνει οτι αυτο δεν ηταν τυχαιο, να θεωρειται τοσο μεγαλο φαβορι.

Δεν γνωριζω πολλα απο μπασκετ αλλα αυτο που θα μετρησει για μενα ειναι οτι μερικοι απο τους Ελληνες παιχτες αγωνιζονται στο nba και δεν θα φοβηθουν τους αμερικανους οπως και οτι το θελουν περισσοτερο και μπορουν.

Ομως ακομα και αν παμε σον τελικο δεν νομιζω να μπορεσουμε να κερδισουμε τους Ισπανους οι οποιοι εχουν την καλυτερη ομαδα με διαφορα.


1ον Κανενας απο τους Ελληνες δεν παιζει NBA.Ο Φωτσης και ο Σχωρτσιανιτης ειχαν κανει καποιο περασμα αλλα......:wave2:


2ον Αν νικησουμε τους Αμερικανους αυριο,με την φορα που θα εχουν παρει οι δικοι μας ολα ειναι πιθανα :smokin:


Προσωπικη αποψη:Αν νικησουμε αυριο,τοτε η κουπα ειναι δικη μας.

ΙΠΠΕΑΣ
31/08/2006, 20:56
Αν κάνουν καμία πλάκα οι Ιάπωνες και καταλάθος βάλουν κάποιο τραγούδι από αυτό το δίσκο (http://accordionguy.blogware.com/Photos/2005/08/eu-the_final_countdown.jpg) :D , φοβάμαι ότι θα επαναληφθεί το "Βάλτο αγόρι μου ... " ακόμα και αν η βολή γίνει από τη δική μας ρακέτα. :lol:

Gandalf dr685sm
01/09/2006, 07:51
λίγο πριν το jumpall.

Απαντήσεις καταρχάς...

1) Η Ισπανία αν ήταν καλύτερη απο εμάς θα μας είχε πάρει το χρυσό στο Ευρωπαϊκό. Οπότε μην ακούω παράδοξα πράγματα.

2) Υπάρχει παίκτης που παίζει στο ΝΒΑ απο εμάς και λέγεται Σπανούλης (Houston Rockets) . Eντός ολίγου ξεκινάει ο αγώνας... τα υπόλοιπα σε λίγο


Gandalf

kalesin
01/09/2006, 08:27
Για όσους δεν έχουν τηλεόραση και δεν μπορούν να βλέπουν τα παιχνίδια μπορούν να το κάνουν μέσω ίντερνετ
κατεβάστε το προγραμματάκι TVANTS από εδώ, www.chip.de/downloads/c1_downloads_19199674.html
κάντε το install και επιλέξτε το κανάλι CCTV5


ειναι κινεζικη μεταδοση αλλα απο το τιποτα...

ruyjin
01/09/2006, 09:09
το εκανα install
και μου βγαζει ενα παραθυρο με κινεζικα

δεν εχει εικονα

ruyjin
01/09/2006, 09:13
ανοιξε ανοιξε ρεεεεε

:beer: :beer:
:wave2:

Cpt. Haddock
01/09/2006, 09:19
:a52: :a52: :a52: :a43: :a37: :a018: :a017: :a015: :a016:

ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΕΣΚΑΣΕ ΜΕΕΤΙΝΓΚ ΓΙΑ 10:30 !!

:mad: :mad:

ruyjin
01/09/2006, 09:19
Ακυρωσε το με τους παπαρες!!!!!

adam_tsouk
01/09/2006, 09:20
εμεις που μερα που ειναι βαριομαστε να δουλεψουμε... σε ποιο καναλι; :D



:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Cpt. Haddock
01/09/2006, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
Ακυρωσε το με τους παπαρες!!!!!

μ@λ@κες γάλλοι ρε πουστη μου το κάνουν επίτηδες επειδή έχασαν... :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

(θα πάω με ραδιοφωνάκι... :evil:

bugsbunny
01/09/2006, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
Ακυρωσε το με τους παπαρες!!!!!


:a9:

ruyjin
01/09/2006, 09:21
ρε σεις
το καναλι ειναι ανοιχτο και δειχνει κατι κινεζακια να μιλανε
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

που ειναι ο αγωνας ρε πουστη μου???

Cpt. Haddock
01/09/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
:a9:

:mad: :mad: :mad:


:a57: :a57: :a57:

ruyjin
01/09/2006, 09:25
ρε πουστη μου
το ξεκιναει με 2 λεπτα διαφορα
ακουω σπορ φμ και βλεπω τον αγωνα 2 λεπτα πισω
:mad:

bugsbunny
01/09/2006, 09:26
emena giati den mou to vriskei??? :bigcry: :bigcry: :bigcry:

kalesin
01/09/2006, 10:06
τελος η τηλεοραση, μολις το εβλεπα χαναμε, τωρα που το ακουω μονο στο ραδιο παμε καλα...




ΠΑΜΕ ΓΕΡΑΑΑΑΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕ

Tropeas
01/09/2006, 10:13
45-41 4 πόντους μπροστά είμαστε στο ημίχρονο!!!

dirtbird
01/09/2006, 10:13
To βλέπω στις 100+ ίντσες και








































ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

AFTER
01/09/2006, 10:18
ΧΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

Kizoku
01/09/2006, 10:20
ΓΕΡΑ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ!!!!

ΣΟΦΟ!!!!! ΔΕΙΞ' ΤΟΥΣ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΜΑΥΡΙΚΟΥΛΑΣ!!!!!

dimzab
01/09/2006, 10:21
FORZA ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑ !!!!!!

:a2: :a25: :a30: :a08: :a013: :a36: :a51: :a54:

argpap
01/09/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
To βλέπω στις 100+ ίντσες και

ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Εγω το βλέπω σε 5 ίντσες και εχω


59882

Anritsu
01/09/2006, 10:23
Me to paixnidi sto hmixrono kai emas kana 5ari pontous mprosta tha kanw kai egw mia mikrh provlepsh .Den to pistevw distixws gia ena kai mono logo . Katw apo to kalathi eimaste gimnoi me sofo kai papadopoulo .An ksipnisoun oi Amerikanoi kai arxisoun na katevazoun to paixnidi tous pros ta mesa me passes ekei den exoume tyxh h an paiksoume amina grigora tha fortwsoume faoul . Tyxh exoume mono an peisoume tous amerikanous na paizoune ektos raketas opote ekei einai thema tyxhs na mhn mpainoune ta makrina soot opws epishs kai na mhn mas pairnoune ta rebounds .Opws kai na exei metallio psaxnoune ta pedia ..as einai kai argiro ...Kalh epityxeia



:beer: :wave2:

dimzab
01/09/2006, 10:30
Δεν ξέρω άν θα μείνει μέχρι το τέλος, άλλα για όσο κι αν κρατήσει το προβάδισμά μας είναι SUPER


kalesin, thanks για το link με την streaming TV, αλλά ευτυχώς καταφέραμε να πιάσουμε ΝΕΤ από την demo TV της δουλειάς, με κεραία ένα πηρούνι !!!.

Τρέχω για το 2ο...

Χάσουμε-κερδίσουμε ή εθνική μας έχει ήδη χαρίσει στιγμές ευτυχίας.

Μπράβο στα παιδιά!!!

argpap
01/09/2006, 10:32
59-50
ααααααααααααααααα


:wacko: :wacko:

argpap
01/09/2006, 10:34
62 -50 παει το έκαψα!! :hypnotize :hypnotize

kalesin
01/09/2006, 10:36
θα παθω καρδια λεμε σημερα


ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΞΕΝΙΤΙΑ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

AFTER
01/09/2006, 10:48
χυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ υυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ υυυυυυυυυυυυυυ
υ
υ
υυ
υ
υ
υυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Anritsu
01/09/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Me to paixnidi sto hmixrono kai emas kana 5ari pontous mprosta tha kanw kai egw mia mikrh provlepsh .Den to pistevw distixws gia ena kai mono logo . Katw apo to kalathi eimaste gimnoi me sofo kai papadopoulo .An ksipnisoun oi Amerikanoi kai arxisoun na katevazoun to paixnidi tous pros ta mesa me passes ekei den exoume tyxh h an paiksoume amina grigora tha fortwsoume faoul . Tyxh exoume mono an peisoume tous amerikanous na paizoune ektos raketas opote ekei einai thema tyxhs na mhn mpainoune ta makrina soot opws epishs kai na mhn mas pairnoune ta rebounds .Opws kai na exei metallio psaxnoune ta pedia ..as einai kai argiro ...Kalh epityxeia



:beer: :wave2:

101-95

OLE !!!!

Λεωνίδας
01/09/2006, 11:19
:a54: :a54: :a54: :a54: :a54: :a54: :a54: :a54: :a54: :a54:

DUKASII
01/09/2006, 11:20
ΜΑΝΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

H.A.Balafoutre
01/09/2006, 11:22
ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΕΚΑΤΟ, ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΕΚΑΤΟ


ΦΥΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΛΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Alx 84
01/09/2006, 11:25
Αν και δεν ασχολούμαι με αθλητικά... ΤΟΥΣ ΣΚΙΣΑΜΕ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Ταξιδευτής
01/09/2006, 11:30
Ρε παιδια παντως σοβαρα.....
Σημερα εχω συγκινηθει αληθινα... Δακρυσα, γιατι αυτα τα παιδια ειναι ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ απο τα ελαχιστα.....

Καταφεραν εναν ΑΘΛΟ που θα συζητιεται για χρονια και παραμενουν τοσο σεμνοι και προσγειωμενοι... Στην μικτη ζωνη μιλουσαν τοσο σεμνα, και βλεπουν μπροστα για τελικο...

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΗΔΗ ΝΙΚΗΤΕΣ!

Κατοσταρα και απολυτη κυριαρχια σε ενα παιχνιδι με ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ.... Με την φοβερη και τρομερη Dream team... Η αλλαζονια των Αμερικανων σημερα εφαγε ΜΕΓΙΣΤΟ στραπατσο.... Και αυτο για εμενα ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!

tifoefs
01/09/2006, 11:31
Tελεια πραματα λεμε !

Καιρος ητανε !


:beer: :beer: :beer: :beer: :a54: :a54: :a54: :a54: :a54:

arxaios
01/09/2006, 13:09
Σας το έχω ξαναπεί από μέέέέέέέέέέέέέέρες ..........................................

ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:beer: :beer: :beer:
:a25: :a25: :a25:

και εαν κανείς αμφιβάλλει .....................
ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΕΙ Η ΤV.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:evil: :evil: :evil:

kscorpion
01/09/2006, 14:23
Εγώ που ήμουν σίγουρος για το παγκόσμιο γιατί μου κάηκε :sad: :sad:

TARAXIAS
01/09/2006, 14:49
Σημείωσις... Μην περιμένετε πολλά απο τον Σχορτσιανίτη σε αυτό το παιχνίδι. Ο όγκος του , που αποτέλεσε προτέρημα , σε άλλα παιχνίδια, εδώ δεν θα του δώσει "βήμα" απέναντι στους αλτικότατους Αμερικανούς , που ξέρουν να παίζουν καλά με πλάτη στο καλάθι και φυσικά στο reverse pivot που είναι εκείνοι που το εφεύραν σαν τεχνική. Θεωρώ οτι ο Παπαδόπουλος , είναι σε καλύτερη μοίρα σε αυτό το παιχνίδι με το hooks up και το γρήγορο first step που θα πάρει μέσα τον κοντό Αμερικανό κάτω απο το καλάθι.


Eiχε τελικα μεγαλο προβλημα!!!!!
Μπραβο στα παιδια

Ταξιδευτής
01/09/2006, 14:55
Απο το CNN μια λουγκρα μιλαει:


"On the surface, there seems to be no logical reason why a team like Greece -- which may be the Euro champions but doesn't have a current NBA player on its roster -- should make the U.S. look as silly as it did on several occasions Friday, particularly in the middle two quarters when the Greeks built up a 14-point (14 points!) advantage. In terms of athleticism and skill level, I still think no country can match the U.S."

Μπειτε εδω και δειτε το. http://sportsillustrated.cnn.com/si_blogs/nba/nba_blog/2006/2006/09/seeking-solutions.html

Α! Το ωραιο; Δεχονται και ΣΧΟΛΙΑ! ΜΠΕΙΤΕ, ΓΡΑΨΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΑ ΟΛΑ ΠΟΥΤ@Ν@! ΤΡΙΨΤΕ ΤΟ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΛΙΔΩΝ! :evil:

Gandalf dr685sm
01/09/2006, 15:02
ουδείς αλάνθαστος...χεχεχε...μακάρι να βγαίνω συνέχεια ψεύτης και εμείς να σηκώνουμε κούπες και μετάλια.


Gandalf

Φιλαλήθης
01/09/2006, 15:04
In terms of athleticism and skill level, I still think no country can match the U.S.

...ΣΟΒΑΡΑ!?!?!?!!!

Gandalf dr685sm
01/09/2006, 15:04
Το παιχνίδι σήμερα είναι μαγνητοσκοπημένο στις 19.00 στην ΝΕΤ ή στην ΕΡΤ .. απο όσο λένε στο ράδιο... αξίζει να το δείτε.

duck456
01/09/2006, 15:09
ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ



http://img110.imageshack.us/img110/2558/index1phpza9.jpg (http://imageshack.us)


http://img56.imageshack.us/img56/3948/index2phpyi4.jpg (http://imageshack.us)


http://img233.imageshack.us/img233/5236/index5phppw4.jpg (http://imageshack.us)


http://img233.imageshack.us/img233/5836/index4phplo6.jpg (http://imageshack.us)


http://img56.imageshack.us/img56/5189/index3phpqm8.jpg (http://imageshack.us)

dez
01/09/2006, 15:52
ΟΚ, κερδισαμε την αμερικη, μια αρκετα καλη αμερικη, με 3 1κλασατους NBAers. Απο μονο του αυτο ειναι απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες της εθνικης μας! Μπραβο στην εθνικη (την καλυτερη εθνικη που ειχαμε ποτε η οποια δεν εχει φτασει ακομα στο ζενιθ της αποδοσης της).

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το μισος που βγαζετε μερικοι προς την αμερικη. αμερικη η οποια ηταν αρκετα προσγειωμενη στις δηλωσεις της παρολο που ηταν το φαβορι. αμερικη η οποια μεχρι πολυ προσφατα ηταν πολυ ..."μακρια" απο οποιαδηποτε αλλη χωρα στον κοσμο οσον αφορα το μπασκετ. μην γελιομαστε, αν οι αμερικανοι δεν ειχαν παρει ευρωπαιους με ταλεντο να τους ξεστραβωσουν, η ευρωπη ακομα θα ηταν μιλια μακρια... Το αποσπασμα απο το αρθρο του CNN, απο την σκοπια τους, ειναι σωστο (αν αφαιρεθει το σχολιο για το "skill").

Επίσης οταν ο pippen ειχε κανει τη δηλωση για τους 65 ποντους, πολυ απλα.... ειχε δικιο! Ναι, εχουμε κανει τρομερα αλματα σαν ηπειρος αλλα και σαν χωρα στο μπασκετ, τα παμε αυτα...

Τελος, η σημερινη ομαδα της αμερικης, δεν εχει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ σχεση με ΤΗΝ dream team (μια ηταν αυτη!), οσοι ασχολουνται με το αθλημα, το γνωριζουν αυτο.

υ.γ.: θα λυπηθω πολυ οταν "τελειωσει" η θητεια αυτης της εθνικης μας. Μου φαινεται πολυ δυσκολο να ξαναμαζευτουν 2μιση ΙΣΑΞΙΕΣ πενταδες παιχταραδων στην ιδια ομαδα και στο ιδιο (περιπου) ηλικιακο πεδιο

AFTER
01/09/2006, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
ΟΚ, κερδισαμε την αμερικη, μια αρκετα καλη αμερικη, με 3 1κλασατους NBAers. Απο μονο του αυτο ειναι απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες της εθνικης μας! Μπραβο στην εθνικη (την καλυτερη εθνικη που ειχαμε ποτε η οποια δεν εχει φτασει ακομα στο ζενιθ της αποδοσης της).

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το μισος που βγαζετε μερικοι προς την αμερικη. αμερικη η οποια ηταν αρκετα προσγειωμενη στις δηλωσεις της παρολο που ηταν το φαβορι. αμερικη η οποια μεχρι πολυ προσφατα ηταν πολυ ..."μακρια" απο οποιαδηποτε αλλη χωρα στον κοσμο οσον αφορα το μπασκετ. μην γελιομαστε, αν οι αμερικανοι δεν ειχαν παρει ευρωπαιους με ταλεντο να τους ξεστραβωσουν, η ευρωπη ακομα θα ηταν μιλια μακρια... Το αποσπασμα απο το αρθρο του CNN, απο την σκοπια τους, ειναι σωστο (αν αφαιρεθει το σχολιο για το "skill").

Επίσης οταν ο pippen ειχε κανει τη δηλωση για τους 65 ποντους, πολυ απλα.... ειχε δικιο! Ναι, εχουμε κανει τρομερα αλματα σαν ηπειρος αλλα και σαν χωρα στο μπασκετ, τα παμε αυτα...

Τελος, η σημερινη ομαδα της αμερικης, δεν εχει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ σχεση με ΤΗΝ dream team (μια ηταν αυτη!), οσοι ασχολουνται με το αθλημα, το γνωριζουν αυτο.

υ.γ.: θα λυπηθω πολυ οταν "τελειωσει" η θητεια αυτης της εθνικης μας. Μου φαινεται πολυ δυσκολο να ξαναμαζευτουν 2μιση ΙΣΑΞΙΕΣ πενταδες παιχταραδων στην ιδια ομαδα και στο ιδιο (περιπου) ηλικιακο πεδιο

Oι Αμερικανοι ειναι μισητοι στο 99% του παγκοσμιου πλυθυσμου για χιλιαδες πραγματα
Στο μπασκετ ειναι υπεροπτες, και οσοι καβαλανε το καλαμι καποια στιγμη τους μπαινει στο UU
Ας φτιαξουν ομαδα με λευκους Αμερικανους και μια φορα, γιατι δεν το κανουν?:rolleyes:

Oσο για νεους παιχτες, μηπως σκεφτοσουν την τωρινη ομαδα το '87?

dez
01/09/2006, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Oι Αμερικανοι ειναι μισητοι στο 99% του παγκοσμιου πλυθυσμου για χιλιαδες πραγματα
Στο μπασκετ ειναι υπεροπτες, και οσοι καβαλανε το καλαμι καποια στιγμη τους μπαινει στο UU
Ας φτιαξουν ομαδα με λευκους Αμερικανους και μια φορα, γιατι δεν το κανουν?:rolleyes:

Oσο για νεους παιχτες, μηπως σκεφτοσουν την τωρινη ομαδα το '87?
Δεν ειναι το ιδιο. Μην υποτιμας το ποσο καλη ειναι αυτη η ομαδα. Οπως και να χει, θα δειξει η ιστορια...

Tsakalaki
01/09/2006, 20:13
Κατάρ, Λιθουανία, Αυστραλία, Βραζιλία, Τουρκία, Κίνα, Γαλλία, ΗΠΑ......


Φονιάδες των λαών, Έλληνες....

Rezeguet
02/09/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Oι Αμερικανοι ειναι μισητοι στο 99% του παγκοσμιου πλυθυσμου για χιλιαδες πραγματα
Στο μπασκετ ειναι υπεροπτες, και οσοι καβαλανε το καλαμι καποια στιγμη τους μπαινει στο UU
Ας φτιαξουν ομαδα με λευκους Αμερικανους και μια φορα, γιατι δεν το κανουν?:rolleyes:

Oσο για νεους παιχτες, μηπως σκεφτοσουν την τωρινη ομαδα το '87?


γιατι αμερικανοι γενικα, με την κυβερνηση εχουμε τσαμπουκα.
υπεροπτες πριν το χθεσινο ματς παντως οχι.
οσο για το 3ο, αν ειναι δυνατων να κανουμε ρατσιστικα σχολια στον αθλητισμο... και ποιος, εμεις ειδικα που ειμαστε περηφανοι και καλα για καθε γεωργιανο και αλβανο που κερδιζει φορωντας γαλανολευκα (βλ. στιβος). Αυτοι τουλαχιστον ειναι τοσο αμερικανοι οσο και οι ασπροι αμερικανοι, ελεος δηλαδη...
οσο και να μας τσαντιζει το σχολιο του CNN μην λεμε ασχετα πραγματα



κατα τ'αλλα και ας μην ασχολουμαι η νοιαζομαι ιδιαιτερα για αθλητικα (ουτε που ηξερα οτι επαιζε χθες) δινω συγχαρητηρια στα παιδια.


:beer: :wave2:

Tsakalaki
02/09/2006, 16:16
O νέος παίκτης του Παναθηναϊκού Τόνι Ντέλκ δήλωσε: "Αυτό που είδα, όμως, ήταν μια ομάδα απέναντι σε δώδεκα άτομα. Και φυσικά κέρδισε η ομάδα."........

lyk0s
02/09/2006, 17:03
Μπραβο στα παιδια που για αλλη μια φορα μας εδωσαν χαρα και μας γεμισαν περηφανια!

Νομιζω οτι τωρα μετα τον αποκλεισμο της Αμερικης με την ψυχολογια στα υψη και με την Ισπανια χωρις τον καλυτερο της παικτη ειμαστε παρα πολυ κοντα στο να το σηκωσουμε!

Αυτο που με κραταει λιγο ειναι οτι πλεον η Ελλαδα ειναι το μεγαλο φαβορι-1.45-1.50 παιζεται εξω-και σε τετοιες περιπτωσεις κατι παθαινουμε.Βεβαια και οι Ισπανοι οταν πανε να κανουν κατι καλο ειτε ειναι φαβορι ειτε αουτσαιντερ κατι παθαινουν και αυτοι και δειχνουν καθε φορα οτι δεν ειναι για μεγαλα πραγματα.

Αυριο ολοι στον Λευκο Πυργο!!!

desklit
03/09/2006, 00:50
άντε ρε ελλαδαρααααααααααααααααααααααααααα


δικό μας είναι παιδιά ...

άμα παίξουν όπως ξέρουν πάμε για +15 πόντους χαλαρά όμως........:sun: :sun: :sun: