PDA

View Full Version : Λιγο προσοχη απο ολους μας...



...city
01/09/2006, 08:51
Επειτα απο 5 μήνες υποχρεωτικης αποχής απο το διαδίκτυο, λόγω τεχνικού προβλήματος, να’μαι πάλι εδώ.
Δεν ξέρω εαν έχω χάσει κάποιο σημαντικό θέμα αυτόν τον καιρό, και αυτή την στιγμή μόνο ψάξιμο και διάβασμα δεν είμαι σε θέση να κάνω, λόγω περιορισμένου χρόνου.
Τους τελευταίους μήνες κυκλοφορώ πιο πολύ λόγω μετακόμισης γραφείου & κατοικίας και παρατηρώ ότι τα στραβά στους δρόμους της πρωτεύουσας ολοένα και αυξάνονται. Βέβαια έχουν γραφεί μέσα απο αυτές τις σελίδες ξανά άλλα θα ήθελα να τα υπενθυμίσω γιατί απο τους Ελληνες λείπει δυστυχώς ΑΓΩΓΗ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ και ΠΑΙΔΕΙΑ
Κάποιοι πιθανόν θα παρεξηγηθούν, δικαιωμά τους, και κάποιοι να κουρασθούν διαβάζοντας τα.
Πρώτον και κύριον αυτό που με εξαγριώνει πολύ : Δυστυχώς η λέξη ακινητοποίηση δεν χωρά σε πινακίδα κι’έτσι υπάρχει το γνωστό-άγνωστο Stop που μάλλον κανέις δεν το ξέρει Εχω την εντύπωση πώς οι Ελληνες οδηγοί δεν γνωρίζουν ξένες γλώσσες. Και καθώς δεν γνωρίζουν την σημασία της, την αγνοούν. Υπαρχει και σχετικο προστιμο στον ΚΟΚ, μονο που δεν ξερω ποτε ισχυει, οταν με εχουν τρακαρει 3 φορες βγαινοντας αυτοι απο stop και δεν εχουν πληρωσει τιποτα. 50% των οδηγων ειναι δολοφόνοι. Φταίει όμως και η πινακίδα.... είναι μικρή. Κάντε την 2 μέτρα διάμετρο με φωτοκύτταρο σε περίπτωση που δεν σταματά κάποιος να πέφτει πάνω του. Καλύτερα αυτός με καπέλο μια πινακίδα, παρά κάποιος άλλος σε φορείο...
Θα γράψω για όλους εκείνους που η εξέλιξη τους είδους (ανθρώπου) τους βρήκε πολυ πιο γρήγορα απ’ότι φανταζόμαστε.....αντί για αυτί, τηλέφωνο... Εκείνη την ώρα εκστασιάζονται, εξιτάρονται, ονειρεύονται και αδιαφορούν. Κάποια στο ένα χέρι έιχε το τηλέφωνο και στο άλλο το τσιγάρο. Οχι δεν ήταν σε πλατεία, αλλα οδηγούσε....ή μάλλον προσπαθούσε. Σε αυτή την παράγραφο αναφέρομαι και σε μηχανόβιους....
Θα γράψω για όλους εκείνους που πιάστηκαν κορόιδο απο τις αυτοκινητοβιομηχανίες βάζοντας αυτές σε προαιρετικό εξοπλισμό τα τασάκια. Τι γυφτιά των εταιρειών........ Δίνουν δώρα πατάκια, ποτηροθήκες, δερμάτινα σαλόνια και ξεχνάνε τα τασάκια. Τι θα κάνει ο δύσμοιρος ο οδηγός ? Να πετάξει τις στάχτες μέσα ? Να λερώσει το καινούργιο του πατάκι ? Αίσχος και ντροπή να έχεις βρώμικο εσωτερικό. Εξάλλου, σύμφωνα με την απάντηση κάποιου, τι πειράζει να φάς στάχτη ? Τόσο καυσαέριο και σκόνη, αυτό σε ενοχλεί ? Περιέργος άνθρωπος είσαι μωρέ αδερφάκι μου.........
Θα γράψω και για τα νέα μέτρα προστασίας των οδηγών. Κάποιοι με πολύ κακία είπαν πως είναι εισπρακτικά....έπρεπε να ντρέπονται. Μήπως δεν ενδιαφέρονται για την ασφάλεια του μοτοσικλετιστή βάζοντας του κράνος χώρις να συζητάνε ποτε την μείωση του ΦΠΑ σε αυτα? Δεν ενδιαφέρονται για την καλή λειτουργία της μοτό στελνοντάς την κάθε χρόνο ΚΤΕΟ, και με την σύμφωνη γνώμη εκπροσώπων μοτοσυκλέτας ? !!!!!!!! Μήπως αλήθεια έχετε ακούσει ή δεί κανέναν να τρώει προστιμο γιατί έχει αγκαλιά στο μπροστινό κάθισμα το παιδάκι του που λειτουργεί σαν airbag (ότι πιο εγκληματικό) ή γιατί μίλαγε στο κινητό ?
Θα γράψω για την νέα γενιά “γρήγορων” -τρομάρα τους- που βρήκαν το απόλυτο μηχάνημα στην Scoda και ειναι ΠΟΛΥ μαγκιοροι Εχω και εδώ την εντύπωση πως όλοι εκείνοι οι παλιοί τρελαμένοι με κάτι punto,Uno GT κάτι Yugo φτιαγμένα, κάτι Accent style “Impreza” έγιναν αρχηγοί στους δρόμους με τα υπερμοντέλα της εταιρείας i, GTi, Fsi, Exesai, Rs, WRS, WRT, WRU… turbo, funto, κ.τ.λ. κ.τ.λ. Τι να πρωτογράψει κανείς για την περίπτωση των “γρήγορων” που δεν γνωρίζουν σε τι δρόμους κυκλοφορούν και πότε να πατάνε το γκάζι. Το ίδιο ισχύει και για τα fortwo. Δεν έχουν αντιληφθεί ότι οδηγούν κουβά....
Θα γράψω ακόμα ότι και οι ίδιοι οι οδηγοί μοτό δεν σέβονται πια τον συνάδερφο τους.
Μια ωραία εικόνα μου έχει μείνει τόσα χρόνια οδήγησης μοτό. Και αυτή χρόνια πρίν. Το αναβόσβημα των φώτων μεταξύ μοτοσυκλετιστών στην εθνική οδό, κινούμενων στην αντίθετη κατεύθυνση, για χαιρετούρα.
Τέλος δυο ασήμαντες ¨συμβουλές¨. Επειδή ο αριθμός των τετράτροχων & δίτροχων έχει αυξηθεί τόσο, ώστε να έχουμε φθάσει σε σημείο να είμαστε σταθμευμένοι και να μην κυκλοφορούμε, και επειδή σίγουρα με τόσο κόσμο στους δρόμους πολλοί είναι, ή καλύτερα είμαστε, εντελώς άσχετοι, η καλύτερη ταχύτητα για μοτό μέσα στη πόλη ειναι 80 khm. Μπορείς και να προλάβεις, και να σταματήσεις, και να χαιρετήσεις, και να μουτζώσεις και και και... Η άλλη αφορά τις γυναίκες οδηγούς. Χωρίς προκατάληψη. Η οδήγηση δεν θέλει φόβο και άγχος. Ευχαρίστηση και απόλαυση είναι που απλά θέλει εγρήγορση και μάτια παντού.
Aυτα....Ευχαριστώ

Φιλαλήθης
01/09/2006, 09:51
οταν με εχουν τρακαρει 3 φορες βγαινοντας αυτοι απο stop και δεν εχουν πληρωσει τιποτα.

Μία φορά, πάει στο διάολο... Αλλά 3; Πώς έγινε να μη σε πληρώσουν;

...city
01/09/2006, 10:00
2 με auto & 1 με moto στα 15 χρονια οδηγησης....δεν ειναι πολλα
Δεν εγραψα οτι δεν με πληρωσαν αλλα δεν εφαγαν κληση. Δηλαδη ποτε μπορει να παρει κληση καποιος παραβιαζοντας stop? Να τον πιασουν επιτοπου ?
Ας γελασουμε

Tropeas
01/09/2006, 10:02
Εμένα 2 απο ΣΤΟΠ, και μια απο απότομο ξεπαρκάρισμα χωρίς να κοιτάξει καθρέπτη καν...

Φιλαλήθης
01/09/2006, 10:02
και μένα με τρακάρανε από πίσω, αλλά και τις 2 φορές με πληρώσανε 100%

skorpi
01/09/2006, 12:12
Exw faei ki egw traka me to autokinito sti Florina apo tarifa pou oute kan meiwse taxytita kai perase to STOP sa na min yparxei.

Kai i plaka einai oti . . . re fousti mou, o mal...kas prokalei atyxima to opoio mporei akomi kai na afairesei ti zwi kapoioy kai den tou dinei oute klisi i troxaia?

ELEOS PIA !!!!

Gi'ayto sas lew . . . . mayro stis epomenes ekloges.

S'olous tous maskarades tous dithen...

A, kai kati allo . . . to kserete oti ta kratika aytokinita den exoun asfalisi kai an trakareis me kanena tin gamises apo xeri ?

:mad: :mad: :mad: :mad:

Φιλαλήθης
01/09/2006, 12:25
Δε μπορεί να του δώσει κλήση για παραβίαση στοπ, διότι δεν ήταν εκεί για να ξέρει ότι όντως παραβίασε το στοπ, δηλαδή ότι δεν σταμάτησε. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να σταματήσει στο στοπ αλλά να είναι ηλίθιος και να σε τρακάρει παρ'αυτα. Κλήση για επικίνδυνη οδήγηση όμως, μπορούσε να του δώσει (είναι ο μπαλαντέρ... χαχαχα)

Εγώ θέλω να μάθω πως έγινε να μην τον πληρώσουν τον '...city' και μάλιστα 3 φορές

...city
01/09/2006, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Δε μπορεί να του δώσει κλήση για παραβίαση στοπ, διότι δεν ήταν εκεί για να ξέρει ότι όντως παραβίασε το στοπ, δηλαδή ότι δεν σταμάτησε. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να σταματήσει στο στοπ αλλά να είναι ηλίθιος και να σε τρακάρει παρ'αυτα. Κλήση για επικίνδυνη οδήγηση όμως, μπορούσε να του δώσει (είναι ο μπαλαντέρ... χαχαχα)

Εγώ θέλω να μάθω πως έγινε να μην τον πληρώσουν τον '...city' και μάλιστα 3 φορές

....?
Ενω δινεις απάντηση στο κείμενό μου, παραμένει η απορία σου ?

Φιλαλήθης
01/09/2006, 13:33
άλλο ποιός πληρώνει ποιόν, άλλο η κλήση.
γιατί δεν του έδωσε κλήση για παραβίαση στοπ, το ξέρω.
γιατί δε σε πλήρωσε, δεν το ξέρω.

Γιατί, αφού είχε στοπ, δε σε πλήρωσε; Τί αποφάσισαν οι 'πραγματογνώμονες'; Ότι φταίγατε και οι 2;