PDA

View Full Version : POLL : Γενικό service & Τιμολόγιο



sadengr
01/09/2006, 16:09
Επειδη ειχαμε μια διαφωνια με τον μαστουρα σχετικα με την τιμη και τα εργατικα σε γενικο σερβις, εσεις οταν πατε στο συνεργειο και λετε 'μαστορααα, θα μου κανεις ενα γενικο ?'

- Ποσα σας παιρνει την εργασια (εκτος τα υλικα)?
- και τι φτιαχνει?

ρυθμιση-καθαρισμα βαλβιδες, καρμπυρατερ
λαδια-φιλτρο
φιλτρο αερα
μπουζι

Εχω την εντυπωση πως καποιοι υπερχρεωνουν, εκμεταλλευοντας τον ασαφη ορισμο του 'γενικου service' χωρις πολλες φορες να ακουμπανε την μοτο.
Χαρακτηριστικο πχ με ενα λαμογιο μαστουρα οταν ειχα αφησει την μοτο μου 10.00 το πρωι για της κανει γενικο και μου λεει "παρε με τηλ. στις 14.00 για να ερθεις να την παρεις".
Οταν πηρα τηλ στις 14.15 μου λεει οτι δεν την εχει ακουμπησει ακομα αλλα να περασω απο εκει στις 15.00 να την παρω κατευθειαν.
Πηγα 14.50 και ελλειπε, γυρισε στις 15.00 και ισχυριστηκε οτι ειχε ηδη τελειωσει το σερβις και με χρεωσε 60 ευρω χωρις τα υλικα.
Με δυο λογια σε ενα 20λεπτο τσιμπησε 60 ευρω - (Εγω αυτα τα βγαζω με 1,7 ημερομισθια...)

katsavidi2005
02/09/2006, 02:50
Μια φορα την πηγα για service οταν την ειχα πρωτοπαρει (μεταχειρισμενη).Εργατικα μου πηρε 70€ (εξουσιοδοτημενος) και μου αλλαξε τα λαδια,το φιλτρο αερα,το μπουζι,ρυθμισε τις βαλβιδες,τεντωσε την αλυσιδα,εσφυξε το πισω ελατηριο.115€ ολα μαζι.Καθαρισμα το καρμπυρατερ ηταν εξτρα μου ειχε πει.Εχω κανει καπου 13000 χλμ και δεν την ξαναπηγα μιας και εκτος απο τις βαλβιδες τα αλλα τα κανω και μονος μου.Τωρα που αρχησανε να κοπανανε θα το παω,αλλα μονο για αυτο.

Παντως επειδη ειχα παει λιγο νωριτερα απ'οτι μου ειχε πει και καθησα και τον εβλεπα ειχε ασχοληθει πανω απο 45'