PDA

View Full Version : Provlima me tin ekkinisi...



Brouklis
01/09/2006, 17:27
Kalispera kosme!
Eimai neos sto forum kai an kai ekana ena search den ebgala 100% akri!
Eimai katoxos mias papias kymco spike 125cc,kai syxna exo provlima me tin ekkinisi tis mixanis.
Katarxas an me tin miza einai dyskolo na anapsei 1 me tin manivela einai 5(ayto to leo epeidi ypotithetai pos i manivela einai ekei gia eykolia).
Ligo na pesei i thermokrasia i an tin paratiso liges meres parapano amesos me dyskoleyei...
Ego dystyxos den exo idea apo mixanologika klp,dyo treis filoi mou pou rotisa sto flou mou eipane oti isos na einai xamilo to relanti,i na exei provlima to bouzi..
Tha ithela na mou dosete odigies gia to poia einai i sosti seira otan anaveis tin mixani kai gia to pos xrisimopoieitai to tsok...
Episis na mou peite ti mporei na ftaiei gia to oti den anavei me tipota merikes fores...
Eyxaristo prokatavolika!

sadengr
01/09/2006, 17:41
Καλωσορισες
Για διαβασε αυτο, σιγουρα θα σε βοηθησει:
http://homepages.pathfinder.gr/superbikes/eng.htm

Για την εκκινηση :
Οταν ειναι κρυο , φουλ τσοκ, καθολου γκαζι
Οταν ειναι ζεστο καθολου τσοκ, λιγο γκαζι

Brouklis
01/09/2006, 18:58
File sadengr,eyxaristo gia tin apantisi!
to link pou mou edoses fainetai poly xrisimo alla opos eipa den ksero tipota apo mixanologia opote den katalava to xristo mou!
An exei kryo,kai kleisto to tsok na exo den pairnei mpros..mono meta apo poly ora kai ean parei,xoris na kano kati diaforetiko...
Elpizo ayto pou tha po na min einai teleios m@l@ki@ alla otan to exo stathmeymeno mipos tha itan xrisimo na afino anoixto to tsok oste na min bainei kryos aeras stin mixani?
sygxoreste me an itan poly xontrada ayto pou eipa...
Me tin manivela poios einai o sostos tropos na tin patame?
thnx kai pali

catmaster
01/09/2006, 19:29
To ιδιο παπι εχω και εγω (Spyke 125R).
Εκκινηση το Kαλοκαίρι- η αν ειναι ζεστό το πραπρα :
Μια μιζια και τσιμπιμα με πολυ λιγο το γκαζακι ... δινεις λιγο λιγο να ζεσταθει και εφυγες...

Εκκινηση το χειμωνα...
Μια μιζια με λιγο γκαζακι (οπως πανω) μολις παρει μπρος ανοιγεις το τσοκ -οχι στο τερμα του (θα το καταλαβεις αν το μιγμα ειναι πολυ πλουσιο σε βενζινη δεν κραταει ρελαντι και σβύνει) αλλα λιγι κατω απο τη μεση -δουλευεις και πολυ λιγο με γκαζακι μεχρι να ζεσταθει και εφυγες ..

Τωρα για μανιβελιες ....δεν χρησιμοποιω αν θελω κοπανημα εχω και ενα ΧR :lol: :lol:

:wave2:

kostisthegreek
01/09/2006, 19:42
Κρύα μηχανή:
Τραβάμε το τσοκ - πατάμε μίζα δίχως γκάζι - βάζει μπροστά και το παρατάμε να δουλέψει. Αφού ανεβάσει αρκετά στροφές επαναφέρουμε το τσοκ κι είναι έτοιμο.

Ζεστή μηχανή:
Ξεχνάμε το τσοκ. Μιζιά με καθόλου γκάζι - ελαφρύ μαρσάρισμα μετά και έτοιμο.

paramedic
03/09/2006, 10:48
Φίλε μου και εγώ το ίδιο παπι είχα και είχε πρόβλημα με την εκκίνηση. Τις κρύες μέρες για να πάρει σου έβγαζε την πίστη. Το πρόβλημα απο ότι μου έιχε πει ενας μηχανικός ήταν το μπουζί. Μου το άνοιξε λίγο και το πρόβλημα λύθηκε αμέσως. Πάντως πειδή το μηχανάκι βγάζει πολλά προβλήματα με ρπώτο και κυριότερο να σου κάψει φλάντζα καλύτερα πούλα το να πάρεις κατι άλλο άν μπορείς για να γλυτώσεις απο πολλά έξοδα στο μέλλον. Δυστηχώς παρόλο που είναι το πιο ακριβό παπί δεν είναι και το καλύτερο. Α και αν πάρεις άλλο μην πάρεις Innova γιατί ειναι χειρότερο:D