PDA

View Full Version : help for Kawa zzr1200?



kawamaniac73
02/09/2006, 00:01
Καλησπέρα σε όλους. :)
Συγχαριτήρια για το forum το οποίο διαβάζω εδώ και καιρό, οπότε ήρθε η ώρα να γίνω και εγώ μέλος.

Μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα ότι η μοτο που ταιριάζει καλύτερα στα γουστα και τις ανάγκες μου και θα με βάλει και πάλι στος κόσμο των 2 τροχών (μετα απο 10 περίπου χρόνια απουσίας :o ) είναι αυτός ο πανέμορφος ζούζουρας (ξέρω οτι ίσως είναι λίγο υπερβολικό για επανένταξη αλλα πιστέυω θα τα καταφέρω).

Στο θέμα τώρα:
Η παραγωγή της εν λόγο μοτο σταμάτησε το 2005.
Οπότε το 2nd hand είναι σχεδόν μονόδρομος.
Μέσω γνωστού λοιπόν κατέληξα σε έμπορα που κάνει εισαγωγη απο γερμανία ο οποίος μάλιστα μου υποσχέθηκε ότι ίσως βρεθέι καινούργιο σε stock, περίπτωση η οποία μετά απο ψάξιμο αποκλείστηκε (λογικό).
Αυτή την στιγμή μου έδωσε τιμές απο μεταχειρισμενα αλλα το γ@μωτο της υπόθεσης είναι ότι δεν μπορώ φυσικά να ελέγξω την κατασταση της μηχανής πριν την παραλάβω, παρα μόνο να στηριχθώ στη (πιθανή) εντιμότητα και αξιοπιστία του καταστήματος.
Επειδή όμως ακούω τελευταία ότι παίζονται πολλά περίεργα με εισαγωγές εδώ στη Θεσσαλονίκη (δεν ξέρω για την υπόλοιπη ελλάδα) είναι φαντάζομαι λογικό να ανησυχώ (λόγω και κακών εμπειρίών που είχα στο παρελθόν) για το τι θα παραλάβω τελικά.

Σε όσα μαγαζιά έχω ψάξει δεν υπάρχει zzr ούτε για δήγμα αλλά και να υπήρχε, οι πιθανές τιμές που μου έδωσαν είναι πολυ υψηλότερες απο αυτες που έχω απο το συγκεκριμένο μαγαζί.

Δώστε καμιά ιδέα ρε παιδιά γιατι οι μέρες περνάνε το καλοκαίρι τελειώνει και εγώ τρελλενομαι.

Αυτά προς το παρόν.
Καλές βόλτες και πάντα όρθιοι.

:)

kawamaniac73
02/09/2006, 00:35
πρωτο μηνυμα και καταφερα να κάνω πατάτα (ασχετεεεεεεεε) :lol:


πως θα το μεταφέρω τώρα στη σωστη ενότητα???

Μη βατατε όλοι μαζι, ένας ένας.....

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
02/09/2006, 07:30
κανε κλικ εδω


να εχεις υπ οψιν σου οτι στην τιμη του τιμολογειου θα πληρωσεις 5% φορο και περιπου 300 ευρω μεταφορικα εν την φερεις με φορτιγο , επισεις το κοστος της αδειας κυκλοφοριας στην ελλαδαhttp://www.mobile.de/SIDXa5uU7QbiNYhWxCGu1OrtA-t-vaNexlCsAsCsK%F3P~BmSB11LsearchPublicJ1157179762A1LsearchPublicD1300IMotorbikeS-t-vpLtt~BmPA1B20A0/cgi-bin/searchPublic.pl?sr_qual=GN&formType=kradDetail_GN&_form=search&sr_make=13100&sr_model=1200&sr_vehicleType=-2&sr_priceFrom=-2&sr_priceTo=-2&sr_category=1300&sr_cubicCapacity=-2&sr_powerFrom=-2&sr_powerTo=-2&sr_registrationDateFrom=-2&sr_registrationDateTo=-2&sr_mileageFrom=-2&sr_mileageTo=-2&sr_engineType=-2&sr_gear=-2&sr_drive=-2&sr_color=-2&sr_country=-2&sr_zip=&sr_zipRadiusTo=-2&sr_damaged=0&sr_daysOldTo=-2&sr_sortOrder=0&sr_advertiserType=-2&sr_deliverability=-2&doSearch.x=58&doSearch.y=17

να εχεις υπ οψιν σου οτι στην τιμη του τιμολογειου θα πληρωσεις 5% φορο και περιπου 300 ευρω μεταφορικα εν την φερεις με φορτιγο , επισεις το κοστος της αδειας κυκλοφοριας στην ελλαδα

kawamaniac73
02/09/2006, 13:07
Ευχαριστώ για την απάντηση ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ.

Δυστυχώς το link δεν ανοίγει.
Είναι κάποια αναζήτηση με συγκεκριμένα κριτήρια στο mobile.de?

Όσο για τα έξοδα, ο τύπος τα έχει μέσα στην τιμή.
Δηλαδή, μου έδειξε ένα μηχανακι στο mobile.de το οποίο κόστιζε π.χ. 5.600
και μου είπε συνολική τιμη περίπου 7.500 υπολογίζοντας μεταφορά, φόρους, έκδοση αδείας, κέρδος κ.τ.λ.

Απλά είδα κάτι τις τελευταίες μέρες που μου ξίνησε κάπως.
Μου έστειλε mail με φωτο απο μοντέλο 2004, γαλάζιο με μαύρες ζάντες :yuck: (και όχι τις χρυσές που δένουν πολύ με το χρώμα) 17.000 km και τιμή 7.000-7.500 ανάλογα με τα τελικά έξοδα.
Το συγκεκριμένο είναι απο συνεργάτη του στη γερμανία και όχι απο mobile.de (όπως μου είπε τουλάχιστον) και η φωτό ήταν τραβημένη μέσα στο μαγαζί του συνεργάτη του.

Την επόμενη μέρα πέτυχα αγγελία στo παραπάνω site, μοντέλο 2003, 0 mk (χαρακτηρισμός new) τιμή περίπου 9.000 και με φωτό ακριβώς την ίδια μ'αυτή που μου έστειλε την προηγούμενη μέρα.
Όταν λέμε την ίδια εννοούμε την ίδια, ακόμη και στο μέγεθος. :confused:


Τι ζήτησα ο άνθρωπος ρε γ@μώτο?
Ένα μηχανάκι είπα να αγοράσω για να το χαίρομαι και να αισθάνομαι καλά, όπως τότε στα νιάτα μου, και να βγώ επιτέλους απο την βαρεμάρα του κουτιού.

Ζητάω πολλά δηλαδή???????

kawamaniac73
02/09/2006, 13:28
ρε παλικάρια ας μου πει κάποιος πως θα μεταφέρω το thread στη σωστη ενότητα (μοτοσυκλετα>μοντέλα>zzr).

αισθάνομαι χαζός να το συζητάω μέσα στο tips&tricks :D

:beer: