PDA

View Full Version : ma tin panagia



Φιλαλήθης
02/09/2006, 22:17
tha vgo sto gamimeno to mpalkoni k opio malakismeno skato kani ta tzamia na trizun me to gamimeno kolopapo tu tha rixnw me ti sfentona karidia ta exo pari agria re pusti mu ti sto diaolo oli nixta pera dothe me tin pordi praapraaa ai sto diaolo ama mu pune tipota tha katevo kato k tha tu kano to papi sa ta mutra tu muni

Φιλαλήθης
02/09/2006, 22:18
ΑΑαααχχχ... ησύχασα...


...


Πάω να φτιάξω τη σφεντόνα μου :beer:

FestoNero
02/09/2006, 22:23
Καγκουρω μωρε..
Δε ξερουν τιποτε αλλο...
Σεμπριγκ, χρωμια, φρουκτις και το γκομενακι απο πισω, που εχει παρει τη μιση παρεα..
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

zephyr1
02/09/2006, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
tha vgo sto gamimeno to mpalkoni k opio malakismeno skato kani ta tzamia na trizun me to gamimeno kolopapo tu tha rixnw me ti sfentona karidia ta exo pari agria re pusti mu ti sto diaolo oli nixta pera dothe me tin pordi praapraaa ai sto diaolo ama mu pune tipota tha katevo kato k tha tu kano to papi sa ta mutra tu muni

Που μενεις ειπαμε?:rolleyes:

Φιλαλήθης
03/09/2006, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Που μενεις ειπαμε?:rolleyes:

... s'aresoun ta karidia;

zephyr1
03/09/2006, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
... s'aresoun ta karidia;

Φτιαχνω καρυδοπιτα ε και να τετοια ωρα που να βρισκεις.:rotflmao:

Φιλαλήθης
03/09/2006, 00:11
me tosa mlkismena p pernane apo katw, den pezi na perisepsun magka mu!!!

...


ama ise tixeros, mporis na ta pairneis anoigmena etoima, afou tha tous ta exw anoiksei sto kefali. :mad: :a37:

gerodim
04/09/2006, 07:07
Ρε συ, τι καρύδια και βλακείες και σφεντόνες.... ΚΑΥΤΟ ΛΑΔΙ όπως στο μεσαίωνα....

ridiculus
04/09/2006, 14:40
ΑΑΑΑαααχχχχ Sebring....
είχα σκάσει 20-25 χιλιάρικα για να τη φορέσω στο GLX πριν 15 χρόνια....
Την γυάλιζα. την πρόσεχα , αν γινόταν θα κοιμόμουν μαζί της ....
Δεν βγάζει γαμάτο ήχο????!!!!

:D :D :D :D :D :D :D

OldMan
04/09/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
το γκομενακι, που εχει παρει τη μιση παρεα..

Κανά τηλεφωνάκι, ξέρουμε ..???

Cpt. Haddock
04/09/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ridiculus
ΑΑΑΑαααχχχχ Sebring....
είχα σκάσει 20-25 χιλιάρικα για να τη φορέσω στο GLX πριν 15 χρόνια....
Την γυάλιζα. την πρόσεχα , αν γινόταν θα κοιμόμουν μαζί της ....
Δεν βγάζει γαμάτο ήχο????!!!!


εγώ προτιμώ τις γυναίκες πάντως....

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

DUKASII
04/09/2006, 14:49
μαζί με τα καρυδια και κανα κεσεδακι μελι...για με σκετα καρυδια δε εχω ακούσει να γινεται "δουλεια"

να δεις μετα καυλες που θα χει ο πιτσιρικας να σου γεμισει την... αυπνια σου...
:eek:

XTMPAM
04/09/2006, 14:59
ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟ ΠΑΣΤΕΛΙ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ?
ΤΑ ΦΑΓΕΣ ΟΛΑ?ΕΙΠΕΣ ΜΕΛΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ!:lol: :lol: :p :p

Tropeas
04/09/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κανά τηλεφωνάκι, ξέρουμε ..??? θα το ήθελα και εγώ.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :beer:

stefanos
04/09/2006, 15:34
και μετά όλους εκείνους τους τύπους με τα αυτοκινητάκια που βγάλαν τα πίσω καθίσματα για να βάλουν ηχεία,
και μετά το σουπερ μαρκετ απέναντι που έχει βγάλει τα ψυγεία στην πρόσοψη, και μετα το barάκι που βάζει μουσική και την οικοδομή που δουλεύουν το μεσημέρι και το συναγερμό που βαράει στις 3 το πρωί...........................
Θα χαρακτηριστείς τουλάχιστον γραφικός.

Φιλαλήθης
04/09/2006, 17:00
stefanos

Δηλαδή... τα τσογλάνια που, κάθε νύχτα, πηγαίνουν πέρα-δώθε με τις ώρες κάνοντας απίστευτο θόρυβο, με μοναδικό σκοπό να κάνουν θόρυβο, είναι το ίδιο με τον οικοδόμο που χτίζει σπίτι;

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για τι πράμα μιλάμε.

VanDiemen
04/09/2006, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
...........................
Θα χαρακτηριστείς τουλάχιστον γραφικός.

Προκειμένου λοιπόν να μη χαρακτηριστείς γραφικός και χαμηλώσεις το image σου (μετά;;; Αν βάλεις υποψηφιότητα για δήμαρχος;;; Θα σε ψηφίσει κάποιος που του έχεις κάνει παρατήρηση για το θόρυβο;; ), μάζεψε τα σμπαραλιασμένα σου νεύρα και τύλιξε τα σφιχτά, γύρω γύρω στο κεφάλι σου, μπας και σταματήσεις να ακούς.. ή κάνε μια βουτιά στη θάλασσα, καμμιά 30αριά μέτρα χωρίς αποσυμπίεση και ok!! Problem solved!!! Mission accomplished!!! Και δεν θα είσαι και γραφικός, που είναι και το μέγιστο ζητούμενο, βεβαίως βεβαίως...

Honest John
05/09/2006, 10:36
Όχι σφεντόνα φίλε μου... δίκανο και χοντρό αλάτι θέλουν!
Ή να μπεις στο δωμάτιό τους ενώ κοιμούνται και να βάλεις μπρος το παπί τους και να μαρσάρεις όσο πάει.. να δουν τί ωραία που είναι..:evil:

Alx 84
05/09/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Honest John

Ή να μπεις στο δωμάτιό τους ενώ κοιμούνται και να βάλεις μπρος το παπί τους και να μαρσάρεις όσο πάει.. να δουν τί ωραία που είναι..:evil:


Δεν είναι κακό!!!! μου αρέσει αυτό!!:evil: :evil:

tassosrr
06/09/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Ρε συ, τι καρύδια και βλακείες και σφεντόνες.... ΚΑΥΤΟ ΛΑΔΙ όπως στο μεσαίωνα....

etsi etsi....kauto ladi....fotia...kai meta liomeni pisa me karfia!!!!!!!!!!!!:a015: :a015: :a016:

kalesin
06/09/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Δεν είναι κακό!!!! μου αρέσει αυτό!!:evil: :evil:


εγω παντως το μαλακισμενο που εμενε στο απο κατω διαμερισμα το περιποιηθηκα για τα καλα...

λοιποοοοον...

παιρνουμε ενα subwoofer για home cinema, οσο πιο δυνατο γινεται. βαζουμε μια οσο πιο φασαριοζικη ταινια. ΔΕΝ βαζουμε τα υπολοιπα ηχεια στο συστημα. Τερματιζουμε τον ηχο, γυρνωντας το sub προς το πατωμα. το αφηνουμε ολο τα βραδυ...


επειδη δεν βαζουν ολα ομως μυαλο.... υπαρχουν κ αλλες λυσεις..

VanDiemen
07/09/2006, 12:14
Τι ευρηματικά μυαλά!! Εύγε...εύγε νέοι μου !!!:rotflmao:
Το να τους σταμπάρεις κάπου αυτούς που περνάνε και να πας να τους πιάσεις ευγενικά, χαμογελώντας και να τους πεις "σας παρακαλώ βρε παιδιά, μην περνάτε με τα μηχανάκια μαρσάροντας κάτω απ'ο το σπίτι μου, τις ώρες κοινής ησυχίας, γιατί ενοχλείτε".. ε; Τι λέτε; Καλό;
Εγώ πιστεύω θα πιάσει και το δικό μου το κόλπο! Ιδιαίτερα αν, αντί για κομπολόι,, κρατάς ένα 45άρι και το στριφογυρίζεις στο δείκτη του δεξιού (δεξιού, δεξέος...whatever.. καλύτερα να έλεγα του αριστερού) χεριού!! ;)

Leipsippos
07/09/2006, 13:54
Μήπως να εκανες το παλιο καλο κολπο με τον αφρο πολυουρεθάνης;
Καπου το ειχα πετύχει εδω μεσα και το βρήκα αψογο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
07/09/2006, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
stefanos

Δηλαδή... τα τσογλάνια που, κάθε νύχτα, πηγαίνουν πέρα-δώθε με τις ώρες κάνοντας απίστευτο θόρυβο, με μοναδικό σκοπό να κάνουν θόρυβο, είναι το ίδιο με τον οικοδόμο που χτίζει σπίτι;

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για τι πράμα μιλάμε.

Δεν κατάλαβα.
Γιατί να διαχωρίσω τα τσογλάνια απο τον επαγγελματία?
Ο ΝΟΜΟΣ είναι για όλους ίδιος και δεν κάνει διάκριση.
Τα ίδια όρια θορύβου ισχύουν για όλες τις δραστηριότητες.
Για μένα τον επαγγελματία 'επρεπε να τον αντιμετωπίζανε αυστηρότερα μιας και ο επαγγελματίας το κανει για το κέρδος του παραβιάζοντας τους νόμους του ανταγωνισμού.

Φιλαλήθης
07/09/2006, 15:04
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για τι πράμα μιλάμε.
Δεν κατάλαβα.
Όπως είπα.

Ο Θόρυβος που κάνουν τα μαλακισμένα ξεπερνάει σε ένταση οτιδήποτε έχω ακούσει εδώ που μένω 8 χρόνια. Άσε το χτίστη στην άκρη, άσε οτιδήποτε άλλο. Μιλάω για θόρυβο που είναι απαράδεκτος ασχέτως ώρας και κυριολεκτικά προκλητικός. Τη σφαλιάρα την έχουν για παιχνίδι τα σούργελα αυτά και αυτό ψάχνουν (τα βλέπω να κλωτσάει ο ένας τον άλλο, μπροστά μου) με τη φασαρία τους. Με έχουν προκαλέσει και προσωπικά.

Όπως είπα, δεν έχεις καταλάβει τίποτα για την κατάσταση που περιγράφω.

(πέρναγε ένα από αυτά ένα πεζοδρόμιο... κατεβαίνοντας στο δρόμο σκοντάφτει στον κοτσαδόρο παρκαρισμένου αυτοκινήτου. Έφτυσε ροχάλα στο αμάξι)

stefanos
07/09/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Όπως είπα.

Ο Θόρυβος που κάνουν τα μαλακισμένα ξεπερνάει σε ένταση οτιδήποτε έχω ακούσει εδώ που μένω 8 χρόνια. Άσε το χτίστη στην άκρη, άσε οτιδήποτε άλλο. Μιλάω για θόρυβο που είναι απαράδεκτος ασχέτως ώρας και κυριολεκτικά προκλητικός. Τη σφαλιάρα την έχουν για παιχνίδι τα σούργελα αυτά και αυτό ψάχνουν (τα βλέπω να κλωτσάει ο ένας τον άλλο, μπροστά μου) με τη φασαρία τους. Με έχουν προκαλέσει και προσωπικά.

Όπως είπα, δεν έχεις καταλάβει τίποτα για την κατάσταση που περιγράφω.

(πέρναγε ένα από αυτά ένα πεζοδρόμιο... κατεβαίνοντας στο δρόμο σκοντάφτει στον κοτσαδόρο παρκαρισμένου αυτοκινήτου. Έφτυσε ροχάλα στο αμάξι)

Είναι δύσκολο να μου πείς κάτι που να μην έχω ακούσει 100 μέτρα απο την πλατεία στην καλλιθέα.

VanDiemen
07/09/2006, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν κατάλαβα.
Γιατί να διαχωρίσω τα τσογλάνια απο τον επαγγελματία?
Ο ΝΟΜΟΣ είναι για όλους ίδιος και δεν κάνει διάκριση.
Τα ίδια όρια θορύβου ισχύουν για όλες τις δραστηριότητες.
Για μένα τον επαγγελματία έπρεπε να τον αντιμετωπίζανε αυστηρότερα μιας και ο επαγγελματίας το κανει για το κέρδος του παραβιάζοντας τους νόμους του ανταγωνισμού.

Κάτσε λίγο Στέφανε γιατί θυμίζεις πολιτικό τώρα κι ας μη προσδιορίζω ποιας πτέρυγας για να μη ρίξουμε το επίπεδο της συζήτησης.. Καλά μιλούσαμε για τα βασανιστήρια που αξίζουν σ'αυτούς που δεν υπολογίζουν τον ύπνο μας.

Εσύ απ' ότι κατάλαβα προτείνεις να σταυρώσει τα χέρια του και να μη κάνει τίποτα, σωστά; Αυτό είπες αρχικά.. Είπες, σε γενικές γραμμές, να μη κάνει τίποτα, για να μη χαρακτηριστεί γραφικός! Δεν το είπες ευθέως αλλά αυτό έβγαινε σαν νόημα από την απάντησή σου. Κι αυτό επειδή υπάρχουν πολλές πηγές ηχορύπανσης! Και ανέφερες μερικές σαν παράδειγμα, μεταξύ των οποίων και τον εργάτη της διπλανής οικοδομής.
Σου λέει λοιπόν.. Να βάλουμε δηλαδή τον εργάτη και τον κοπρίτη στο ίδιο καζάνι;;
Και λες ναι!!! Αν είναι να στραφείς κατά του κοπρίτη που μοναδικός του στόχος είναι να κάνει φασαρία και επομένως να σε ξυπνήσει, τότε να κυνηγήσεις και τον εργάτη που κάνει επίσης θόρυβο. καθώς ο νόμος είναι ίδιος για όλους, ανεξάρτητα από τις προθέσεις του καθενός.
Αν είναι λοιπόν να αναγκάσουμε τον ένα να σταματήσει, εσύ λες να αναγκάσουμε και τον άλλον! Και εφόσον τον άλλο δεν γίνεται να τον σταματήσουμε..ε τότε να αφήσουμε και τον αληταρά να τριγυρίζει ελύθερα και να μην αφήνει κανένα να κοιμηθεί! Σωστά; Αυτό δε λες;
Και για να σοβαρευτούμε λίγο... Ο εργάτης συμφωνώ..κάνει φασαρία!! Την κάνει τα μεσάνυχτα; Ή στις ώρες κοινής ησυχίας; Ή ο στόχος του είναι αθέμιτος όπως υποννόησες εκεί που λες "Για μένα τον επαγγελματία έπρεπε να τον αντιμετωπίζανε αυστηρότερα μιας και ο επαγγελματίας το κανει για το κέρδος του παραβιάζοντας τους νόμους του ανταγωνισμού."; Το ότι κάνει θόρυβο για να βγάλει τα προς το ζειν, είναι αθέμιτο ε; Ε τότε να σταματήσει αμέσως η δόμηση! Ότι χτίστηκε, χτίστηκε! Τέλος!! Αυτή είναι η λογική σου; Πες μας δηλαδή, για να καταλάβουμε τι εννοείς.. Δε λέω να τον αφήσουν εντελώς ανεξέλεγκτο..αλοίμονο. Αλλά όχι και να μας πεις ότι είναι το ίδιο, έτσι;
Αν είναι έτσι, τότε τον serial-killer να τον αντιμετωπίζουμε, όπως θα αντιμετωπίζαμε κάποιον, που αποδεδειγμένα από κάποιο λάθος του ή από κακιά συγκοιρία σκότωσε χωρίς πρόθεση, κάποιο συνάνθρωπό του! Και οι δύο σκότωσαν! Είναι το ίδιο; Εσύ λες...εφόσον αφήνεις ελεύθερο τον άλλο που σκότωσε χωρίς πρόθεση, τότε να αφήσεις και αυτόν που το έκανε με μοναδικό σκοπό να στερήσει τη ζωή από το συνάνθρωπό του! Το ξέρω ότι είναι ακραίο το παράδειγμα και το χρησιμοποιώ για να κάνω κατανοητό τον τρόπο που εγώ το σκέφτομαι! Δε διεκδικώ το αλάθητο του πάπα..συζήτηση κάνουμε.

alximistis
08/09/2006, 10:23
Εγώ στηρίζω... Στέφανο!!!
Και δεν είπε ο άνθρωπος ότι ο χτίστης και το "τσογλάνι" είναι το ίδιο και αυτό.
Είπε και πλύ σωστά μάλιστα ότι ισχύει βάση νόμου.
Και απέναντι στο νόμο όλοι τυπικά τουλάχιστον είμαστε το ίδιο.
Ο παπάρας που χτίζει παράνομα ή βάφει παράνομα μεσημεριάτικα και κάνει θόρυβο είναι εξίσου ενοχλητικός με το "τσογλάνι" που περνάει νυχτιάτικα και ξεσηκώνει τον τόπο.
Αλλά για μένα το θέμα δεν είναι εκεί.
Κοιτάξατε καθόλου κάποιοι μία ας την πούμε πρόταση που λέχθηκε εδώ;
Είπε κάποιος το νας πας να τους πεις ευγενικά ρε παιδιά λίγη κατανόηση πως σας φαίνεται;
Δοκιμάστε το... ποτέ δεν ξέρεις...

Θεωρούμε "τσογλάνια" αυτούς με την εξάτμιση που όντως ενοχλούν.
Στην ίδια κατηγορία φαντάζομαι ότι μπαίνουν και οι μοτοσικλετιστές που μαρσάρουν νυχτιάτικα ή που η ακράποβιτς και η γιοσιμούρα τους ξεσηκώνουν τον τόπο.
Καρύδια και σε αυτούς λοιπόν!
Καρύδια και στους ΙΧήδες που έχουν δυνατά μουσική στους ιδιοκτήτες μπαρ που βάζουν σε πολλά ντεσιμπέλ τον ήχο στο καφενείο που ακούγεται το τάβλι ντάλα μεσημέρι στο φορτηγό που κορνάρει γιατί κάποιος τον έκλεισε...
ε δεν θα μείνει και κανένας!
Και κάτι τελευταίο:
ΑΝ λέω ΑΝ πετάξεις καρύδια ή τεσπα κάτι με μια σφεντόνα και το παλληκαράκι πάνω στο παπάκι χάσει τον έλεγχο; Αυτό το σκεφτήκατε;
Οι υποτιθέμενα ριζικές λύσεις φίλοι δεν είναι πάντα τόσο... λύσεις...

ridiculus
08/09/2006, 11:37
Ρε έχετε πάρει χαμπάρι πόσο κοστίζει ένα κιλό καρύδια????
:a21: :a21: :a21: :a21: :a21:

Alx 84
08/09/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ridiculus
Ρε έχετε πάρει χαμπάρι πόσο κοστίζει ένα κιλό καρύδια????
:a21: :a21: :a21: :a21: :a21:


εκεί κόλησες ρε αδερφέ;; παίρνεις μια χούφτα χοντρό χαλίκι από την οικοδομή!!! εναλακτικά πέτρες από όπου βρείς!!!!:D

ridiculus
08/09/2006, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
εκεί κόλησες ρε αδερφέ;; παίρνεις μια χούφτα χοντρό χαλίκι από την οικοδομή!!! εναλακτικά πέτρες από όπου βρείς!!!!:D

Aνα γεια σου..... πετάς τα χαλίκια, και τρως τα καρύδια.
Τα τσόφλια μπορώ να τα αξιοποιήσω με ΄κάποιο τρόπο?

:confused:

alximistis
08/09/2006, 12:03
Εμείς στο χωριό μου τα ρίχνουμε στο τζάκι..
άσχετο ε;;;

Alx 84
08/09/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Εμείς στο χωριό μου τα ρίχνουμε στο τζάκι..
άσχετο ε;;;


Και γιατί αυτό;;;:confused: :confused:

VanDiemen
08/09/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Εγώ στηρίζω... Στέφανο!!!
Και δεν είπε ο άνθρωπος ότι ο χτίστης και το "τσογλάνι" είναι το ίδιο και αυτό.
Είπε και πλύ σωστά μάλιστα ότι ισχύει βάση νόμου.
Και απέναντι στο νόμο όλοι τυπικά τουλάχιστον είμαστε το ίδιο.
Ο παπάρας που χτίζει παράνομα ή βάφει παράνομα μεσημεριάτικα και κάνει θόρυβο είναι εξίσου ενοχλητικός με το "τσογλάνι" που περνάει νυχτιάτικα και ξεσηκώνει τον τόπο.
Αλλά για μένα το θέμα δεν είναι εκεί.
Κοιτάξατε καθόλου κάποιοι μία ας την πούμε πρόταση που λέχθηκε εδώ;
Είπε κάποιος το νας πας να τους πεις ευγενικά ρε παιδιά λίγη κατανόηση πως σας φαίνεται;
Δοκιμάστε το... ποτέ δεν ξέρεις...

Θεωρούμε "τσογλάνια" αυτούς με την εξάτμιση που όντως ενοχλούν.
Στην ίδια κατηγορία φαντάζομαι ότι μπαίνουν και οι μοτοσικλετιστές που μαρσάρουν νυχτιάτικα ή που η ακράποβιτς και η γιοσιμούρα τους ξεσηκώνουν τον τόπο.
Καρύδια και σε αυτούς λοιπόν!
Καρύδια και στους ΙΧήδες που έχουν δυνατά μουσική στους ιδιοκτήτες μπαρ που βάζουν σε πολλά ντεσιμπέλ τον ήχο στο καφενείο που ακούγεται το τάβλι ντάλα μεσημέρι στο φορτηγό που κορνάρει γιατί κάποιος τον έκλεισε...
ε δεν θα μείνει και κανένας!
Και κάτι τελευταίο:
ΑΝ λέω ΑΝ πετάξεις καρύδια ή τεσπα κάτι με μια σφεντόνα και το παλληκαράκι πάνω στο παπάκι χάσει τον έλεγχο; Αυτό το σκεφτήκατε;
Οι υποτιθέμενα ριζικές λύσεις φίλοι δεν είναι πάντα τόσο... λύσεις...


Έτσι όπως τα λες, φυσικά και έχεις δίκιο!! Εγώ υποθέτω ότι αυτά, τα περί καρυδιών, καυτού νερού κλπ. ειπώθηκαν για αστείο, για να δείξουν όλοι πόσο αγανακτισμένοι είναι, απ'αυτή την κατάσταση! Εκτός αν είναι κάποιος τρελός και τα εννοεί πραγματικά, αλλά δε νομίζω..Αλλιώς θα ακούγαμε κάθε μέρα στις τηλεοράσεις για αγανακτισμένους πολίτες που έριξαν παποτσόγλανο στην πίσσα και μετά στα πούπουλα!

Και φυσικά δε μένουμε στα παπάκια! Οποιοσδήποτε το κάνει, οτιδήποτε κι αν οδηγεί, του αξίζει τουλάχιστον ένα αυστηρότατο πρόστιμο που να τσούζει ώστε να τρέξει και να βάλει την αθόρυβη εξατμισούλα του και να σκέφτεται 10 φορές πριν μαρσάρει άσκοπα. Κι αυτό, το ότι εκφράζει την αγανάκτησή του, είναι μια κίνηση..κάνει κάτι. Έστω και αυτό, είναι πολύ περισσότερο απ'το να ζαρώξει και να πει, "ε, τι να κάνουμε, θα το ανεχτούμε κι αυτό". Και δε λέω ότι και οι άλλοι που κάνουν θόρυβο παράνομα, δεν τους αξίζει τιμωρία. Να τιμωρηθούν αυστηρότατα. Αλλά είναι και ιστοσελίδα για μοτοσυκλετιστές έτσι; Δεν είναι club για τάβλαδόρους! Αν ήταν να παραπονιόταν γι' αυτούς, αλλά δεν είναι λογικό να στρέφεται κατά των μηχανόβιων με μαλάκυνση εγκεφάλου που θεωρούν μεγάλη μαγκιά την ηχορύπανση;

Φιλαλήθης
08/09/2006, 18:07
ΑΝ λέω ΑΝ πετάξεις καρύδια ή τεσπα κάτι με μια σφεντόνα και το παλληκαράκι πάνω στο παπάκι χάσει τον έλεγχο; Αυτό το σκεφτήκατε;

εγώ να τον κάνω να μη συνεχίζει το θόρυβο θέλω.

άκου κει "παληκαράκι".

μη χέσω! :mad:

alximistis
09/09/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
εγώ να τον κάνω να μη συνεχίζει το θόρυβο θέλω.

άκου κει "παληκαράκι".

μη χέσω! :mad:

Φιλαλήθη μου... τι να σου πω...
δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την συζήτηση. Από την στιγμή που εξ αρχής δεν προσμετράς ορισμένους παράγοντες δε χρειάζεται πιστεύω να συζητάμε άλλο.
Θα πω μόνο ότι ο Van Diemen με κάλυψε σχεδόν απόλυτα.

Μόνο φίλε van μία παρατήρηση:
εκφράζω αντιρρήσεις κυρίως ως προς τον τρόπο που διαμαρτύρονται κάποιοι εδώ με την "υιοθέτηση" έστω και για χαβαλέ πραγματικά ακροτήτων αλλά έβαλα και άλλα παραδείγματα γιατί θεωρώ ότι δεν αντιλαμβανόμαστε πως για μας
κάποιοι συνάνθρωποι μας μπορεί να λένε τα ίδια.
"Άκου το κωλόπαιδο πως κάνει με την παλιομηχανή του".
Το έχω ακούσει για μένα και δεν έχω τρελή εξάτμιση ούτε μηχανή που σκοτώνει στον ήχο. Κάθε άλλο.
Να δούμε πιο στρογγυλά το πράγμα... λέω τώρα...

Φιλαλήθης
09/09/2006, 11:50
Φιλαλήθη μου... τι να σου πω...δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την συζήτηση. Από την στιγμή που εξ αρχής δεν προσμετράς ορισμένους παράγοντες δε χρειάζεται πιστεύω να συζητάμε άλλο.

Ορίστε;!;!

Για εξήγησε σε παρακαλώ πολύ!!!

alximistis
09/09/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Ορίστε;!;!

Για εξήγησε σε παρακαλώ πολύ!!!

Απλό. Έγραψα ένα κείμενο ολόκληρο κατεβατό που εξηγούσα επαρκώς τι πιστεύω για το όλο θέμα.
Μπορούσες να διαφωνήσεις ακόμη και με όλα ή αν όχι με όλα με τα περισσότερα.
Αντ' αυτού κι εκεί πάει η παρατήρηση μου λες ότι εγώ θέλω να μην συνεχίζεται ο θόρυβος εννοείς ξεκάθαρα με το δικό σου τρόπο γιατί δεν σε ενδιαφέρει καθόλου αυτό που είπα εγώ αλλά και άλλοι εδώ και γενικά έχεις μία ήδη σχηματισμένη άποψη.
Το σέβομαι καλά κάνεις αλλά δεν υπάρχει λόγος για κουβέντα.
Απλά πράγματα.

zephyr1
09/09/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Φτιαχνω καρυδοπιτα ε και να τετοια ωρα που να βρισκεις.:rotflmao:

Ακομα περιμενω να μαθω εγω.:rolleyes:

Φιλαλήθης
09/09/2006, 17:07
Απλό. Είπα ότι τα τσογλάνια το μόνο που κάνουν είναι θόρυβο για να προκαλούν (και να φτύνουν). Θέλω να σταματήσει αυτή η κατάσταση. Χτίστες κτλ δεν κρατάνε τη γειτονιά στο πόδι, κάθε νύχτα, ούτε το κάνουν για να κάνουν το κομμάτι τους επειδή δεν έχουν τίποτα άλλο να προσφέρουν στην κοινωνία από το θόρυβο του παπιού τους. Η συμπεριφορά των συγκεκριμένων ακοινώνητων ξεχωρίζει από οτιδήποτε άλλο έχει ακουστεί/εμφανιστεί. Πέταξες κάτι πίπες ότι "δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την συζήτηση." Τότε, γιατί γράφεις???. Γιατί εξέφρασες ότι η συζήτηση δεν αξίζει πιά; Για να εξηγήσεις σε μας τους λόγους που αποχωρείς; Δεν αποχώρησες! Για να δείξεις ότι εσύ, από όλους, ξεχώρισες ότι η συζήτηση, πάει, δεν έχει αξία πια; Στα παπάκια μου! Έχεις κάθε δικαίωμα να μη γράψεις τίποτα (ή να γράψεις τα πάντα) αλλά δε στέκει να ζητάς να διακόψεις τη συζήτηση, συνεχίζοντάς τη. Αν δε σου αρέσει μια κουβέντα, σταματάς να κουβεντιάζεις.
Απλά πράγματα.

zephyr1
09/09/2006, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Θέλω να σταματήσει αυτή η κατάσταση.
Απλά πράγματα.

Μμμμ..... εγω θελω:

1)Ducati 999r
2)Ktm duke 990
3)1 Σπιτι στο bali.
4)Εφ ορου ζωης διακοπες.
5)100.000.000 ευρα
6)7 γκομενες
7)Να ξερω kite
8)Να μην πεσω ποτε με την μηχανη.
9)Να ειναι οι οικογενεια μου παντα καλα.
10)Να κανω μια περιηγηση στο διαστημα.

Αλλος?
:D

Φιλαλήθης
09/09/2006, 17:22
αρνάκι άσπρο και παχύ της μάνας του καμάρι...
εβγήκε εις την εξοχή και στο χλωρό χορτάρι...

zephyr1
09/09/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
αρνάκι άσπρο και παχύ της μάνας του καμάρι...
εβγήκε εις την εξοχή και στο χλωρό χορτάρι...


Μηπως εγραφες στα προβατα........και μπερδευτηκες?:look:

Makis206 για μαζεψε το προβατο απεδω.:sun:

Φιλαλήθης
09/09/2006, 17:52
Μμμμ..... εγω θελω:
π)Λαγούς με πετραχείλια

Είσαι πολύ σχετικός με τη συζήτηση!

Κοίτα να δεις που ο spammer ζητά να φύγει αυτός που ξεκίνησε το thread!

ρε ουρτ.

σας βαρέθηκα.

πάω για καφέ.

sonic22
09/09/2006, 17:57
malon megalwses or den exeis leuta gia aluminia... :D


min ise sigouros pws to tsoglani me to papi den einai o aurianos oikodomos...
or o idraulikos pou tha sou ftiajei to banio aurio...
or autos pou tha sou mazeuei ta skoupidia methaurio...
or genika autos pou tha kanei tis doulies pou esi den thes giati tha lerwtheis...


aston kai auton ligo na xarei ta niata tou...


lew twra egw...

:wave2: :beer: :wave2:

Honest John
09/09/2006, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
αρνάκι άσπρο και παχύ της μάνας του καμάρι...

Λύκος μαύρος και ισχνός, του πατέρα του ο καημός...

zephyr1
09/09/2006, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
malon megalwses or den exeis leuta gia aluminia... :D


min ise sigouros pws to tsoglani me to papi den einai o aurianos oikodomos...
or o idraulikos pou tha sou ftiajei to banio aurio...
or autos pou tha sou mazeuei ta skoupidia methaurio...
or genika autos pou tha kanei tis doulies pou esi den thes giati tha lerwtheis...


aston kai auton ligo na xarei ta niata tou...


lew twra egw...

:wave2: :beer: :wave2:

Ρε Sonic22 το or ειναι απαιχτο.:a23: :lol: :rotflmao: :beer:

VanDiemen
09/09/2006, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
malon megalwses or den exeis leuta gia aluminia... :D


min ise sigouros pws to tsoglani me to papi den einai o aurianos oikodomos...
or o idraulikos pou tha sou ftiajei to banio aurio...
or autos pou tha sou mazeuei ta skoupidia methaurio...
or genika autos pou tha kanei tis doulies pou esi den thes giati tha lerwtheis...


aston kai auton ligo na xarei ta niata tou...


lew twra egw...

:wave2: :beer: :wave2:

Όχι φίλε.. Το ξέρω ότι είναι απόλυτα υποκειμενικό συτό που θα πω, αλλά έχεις 100% άδικο! Αλλά θα προσπαθήσω να σου αναλύσω για ποιο λόγο το λέω αυτό και ίσως σε πείσω. Καταρχήν ο επαγγελματικός δρόμος που θα ακολουθήσει ο καθένας, δε βρίσκεται καθαρά στα χέρια της μοίρας. Έχει προσωπικά ο καθένας μας, μερίδιο ευθύνης. Τη στιγμή που αυτός ο μηχανόβιος "ζει τη ζωή του" υπάρχουν συνομήλικοί του, ανεξαρτήτως οικονομικής τάξης, που λιώνουν και ξημεροβραδιάζονται πάνω από ένα βιβλίο. Κι αυτό είναι η μαγκιά!! Όχι να ανεβείς πάνω σε ένα κονσερβοκούτι με δυο ρόδες και να ξεσηκώσεις στο πόδι (και μάλιστα στο προβληματικό) και την κουτσή Μαρία! Γι' αυτό λοιπόν μη προβάλεις σαν επιχείρημα την κακόμοιρη ζωή, που περιμένει, αυτόν που προβαίνει σε τέτοιου είδους πράξεις! Που ο κανόνας επιβεβαιώνει ότι τέτοιου είδους άνθρωποι (αναιδείς, αδιάφοροι, κουτοπόνηροι και λοιποί σταρχιδιστές) πάντα βρίσκουν τρόπους για να περνάνε "καλύτερα" απ' όλους, καθώς η υπακοή σε νόμους και κανόνες δεν είναι το φόρτε τους.
Οπότε, κατά τη γνώμη μου, είναι ατυχές το επιχείρημά σου. Αλλά ακόμη και σωστό να ήταν και να επρόκειτο για παιδιά, που χτυπημένα από την κακή τους μοίρα, η μόνη διέξοδός τους είναι το μηχανάκι τους, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή την πίκρα τους δε μπορούν να τη βγάλουν π.χ. σε έναν απομακρυσμένο δρόμο, στην εξοχή, να κόβουν βόλτες πάνω κάτω και να ενοχλούν την αναπαραγωγή των κουνουπιων. Τι χρωστάνε οι υπόλοιποι;

alximistis
10/09/2006, 09:26
Πέταξες κάτι πίπες ότι "δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την συζήτηση." Τότε, γιατί γράφεις???. Γιατί εξέφρασες ότι η συζήτηση δεν αξίζει πιά; Για να εξηγήσεις σε μας τους λόγους που αποχωρείς; Δεν αποχώρησες! Για να δείξεις ότι εσύ, από όλους, ξεχώρισες ότι η συζήτηση, πάει, δεν έχει αξία πια; Στα παπάκια μου! Έχεις κάθε δικαίωμα να μη γράψεις τίποτα (ή να γράψεις τα πάντα) αλλά δε στέκει να ζητάς να διακόψεις τη συζήτηση, συνεχίζοντάς τη. Αν δε σου αρέσει μια κουβέντα, σταματάς να κουβεντιάζεις.
Απλά πράγματα. [/B][/QUOTE]

Δεν θυμάμαι να... πετάω πίπες... πετάγονται και δεν το ήξερα;;;;;;
Ποιος σου είπε ότι αποχωρώ; Και ποιος σου είπε ότι είπα ότι η συζήτηση δεν αξίζει;;;;;;;
Να διακόψω εγώ την κουβέντα; ΕΓΩ;;;;;
Γιατί ποιος είμαι εγώ να κάνω κάτι τέτοιο; Πως θα μπορούσα καν να σκεφτώ κάτι τέτοιο;;;;;
Απευθύνθηκα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και ΜΟΝΟ σε εσένα. Όχι σε όλους που λαμβάνουν μέρος στην κουβέντα εδώ.
Και είπα το ξαναλέω ότι δεν υπάρχει λόγος να κουβεντιάζω με σένα!!! Και εξήγησα ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΑ και το γιατί!
Είπα από την στιγμή που ΔΕΝ διαβάζεις ΔΕΝ μπαίνεις στον κόπο καν να διαβάσεις τι σου λέει ο άλλος και από την στιγμή που έχεις άποψη απόλυτη από την αρχή τι να πούμε;;;;;;;;
Αυτό είπα...
και όλες οι εξηγήσεις που έκανα και ξανακάνω είναι ακριβώς γι' αυτόν το λόγο. Για να γίνω σαφής σε αυτά που λέω.
Ελπίζω να... διαβαστώ ετούτη τη φορά...

alximistis
10/09/2006, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Όχι φίλε.. Το ξέρω ότι είναι απόλυτα υποκειμενικό συτό που θα πω, αλλά έχεις 100% άδικο! Αλλά θα προσπαθήσω να σου αναλύσω για ποιο λόγο το λέω αυτό και ίσως σε πείσω. Καταρχήν ο επαγγελματικός δρόμος που θα ακολουθήσει ο καθένας, δε βρίσκεται καθαρά στα χέρια της μοίρας. Έχει προσωπικά ο καθένας μας, μερίδιο ευθύνης. Τη στιγμή που αυτός ο μηχανόβιος "ζει τη ζωή του" υπάρχουν συνομήλικοί του, ανεξαρτήτως οικονομικής τάξης, που λιώνουν και ξημεροβραδιάζονται πάνω από ένα βιβλίο. Κι αυτό είναι η μαγκιά!! Όχι να ανεβείς πάνω σε ένα κονσερβοκούτι με δυο ρόδες και να ξεσηκώσεις στο πόδι (και μάλιστα στο προβληματικό) και την κουτσή Μαρία! Γι' αυτό λοιπόν μη προβάλεις σαν επιχείρημα την κακόμοιρη ζωή, που περιμένει, αυτόν που προβαίνει σε τέτοιου είδους πράξεις! Που ο κανόνας επιβεβαιώνει ότι τέτοιου είδους άνθρωποι (αναιδείς, αδιάφοροι, κουτοπόνηροι και λοιποί σταρχιδιστές) πάντα βρίσκουν τρόπους για να περνάνε "καλύτερα" απ' όλους, καθώς η υπακοή σε νόμους και κανόνες δεν είναι το φόρτε τους.
Οπότε, κατά τη γνώμη μου, είναι ατυχές το επιχείρημά σου. Αλλά ακόμη και σωστό να ήταν και να επρόκειτο για παιδιά, που χτυπημένα από την κακή τους μοίρα, η μόνη διέξοδός τους είναι το μηχανάκι τους, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή την πίκρα τους δε μπορούν να τη βγάλουν π.χ. σε έναν απομακρυσμένο δρόμο, στην εξοχή, να κόβουν βόλτες πάνω κάτω και να ενοχλούν την αναπαραγωγή των κουνουπιων. Τι χρωστάνε οι υπόλοιποι;

Σωστά τα λες φιλαράκι αλλά νομίζω ότι ξεχνάς μία σημαντική λεπτομέρεια.
Δεν μιλάμε για ανθρώπους απόλυτα ώριμους. Μιλάμε συνήθως τουλάχιστον για πιτσιρίκια που με λάθος τρόπο εκφράζουν τη διαφορετικότητα τους ή το "θέλω" τους να είναι διαφορετικά και να προκαλέσουν.
Πιστεύω ότι είναι μία... φάση κάτι σαν την εφηβεία που λέμε κάπως έτσι...
Σκέψου άλλωστε πόσες και πόσες συζητήσεις ακούμε καθημερινά από γνωστούς και αγνώστους που λένε τις περιπέτειες και τις καγκουριές τους με τα μηχανάκια στα νιάτα τους...
Πιτσιρίκια είναι θα τους περάσει. Κάτσε να ωριμάσουν λίγο... ελπίζω δηλαδή...

Respect
10/09/2006, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ridiculus
ΑΑΑΑαααχχχχ Sebring....
είχα σκάσει 20-25 χιλιάρικα για να τη φορέσω στο GLX πριν 15 χρόνια....
Την γυάλιζα. την πρόσεχα , αν γινόταν θα κοιμόμουν μαζί της ....
Δεν βγάζει γαμάτο ήχο????!!!!

:D :D :D :D :D :D :D ΟΧΙ.- :nono:

Φιλαλήθης
10/09/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Σωστά τα λες φιλαράκι αλλά νομίζω ότι ξεχνάς μία σημαντική λεπτομέρεια.
Δεν μιλάμε για ανθρώπους απόλυτα ώριμους. Μιλάμε συνήθως τουλάχιστον για πιτσιρίκια που με λάθος τρόπο εκφράζουν τη διαφορετικότητα τους ή το "θέλω" τους να είναι διαφορετικά και να προκαλέσουν.
Πιστεύω ότι είναι μία... φάση κάτι σαν την εφηβεία που λέμε κάπως έτσι...
Σκέψου άλλωστε πόσες και πόσες συζητήσεις ακούμε καθημερινά από γνωστούς και αγνώστους που λένε τις περιπέτειες και τις καγκουριές τους με τα μηχανάκια στα νιάτα τους...
Πιτσιρίκια είναι θα τους περάσει. Κάτσε να ωριμάσουν λίγο... ελπίζω δηλαδή...

Αν στα 20 τους δείχνουν την παρουσία τους ενοχλόντας τους τριγύρω με τις εξατμίσεις τους και ροχαλιάζοντας τα αμάξια... πως μπορείς να λες ότι στα 30 τους αυτοί θα γίνουν σοβαροί επαγγελματίες;

Δηλαδή, επειδή υπάρχει μια αχνή πιθανότητα στο μέλλον να αλλάξει η συμπεριφορά τους, εγώ πρέπει να ανεχτώ την τωρινή απαράδεκτη συμπεριφορά τους;

alximistis
10/09/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Αν στα 20 τους δείχνουν την παρουσία τους ενοχλόντας τους τριγύρω με τις εξατμίσεις τους και ροχαλιάζοντας τα αμάξια... πως μπορείς να λες ότι στα 30 τους αυτοί θα γίνουν σοβαροί επαγγελματίες;

Δηλαδή, επειδή υπάρχει μια αχνή πιθανότητα στο μέλλον να αλλάξει η συμπεριφορά τους, εγώ πρέπει να ανεχτώ την τωρινή απαράδεκτη συμπεριφορά τους;

Βρε Φιλαλήθη μου... δεν σου είπα να την ανεχτείς. Κι εμένα με ενοχλεί τρομερά και τους βρίζω! Για τα καλά μάλιστα!
Αλλά ψάχνω ή καλύτερα συζητάω για κάποιες λογικές και εφικτές λύσεις. Όπως εγώ το βλέπω τουλάχιστον...

Και όχι κατά τη γνώμη μου δεν είναι αχνή η πιθανότητα να αλλάξουν στο μέλλον. Είναι το πλέον πιθανό. Γιατί τότε αν λάβουμε υπόψη μας τι έχουμε κάνει πάρα πολλοί συμπεριλαμβανομένου και εμένα στα παιδικά μας χρόνια, αν δεν αλλάζαμε τώρα θα έπρεπε να ήμασταν ή στις φυλακές ή στο χώμα (μπρρρρρ) ή σε κάποιο ίδρυμα για κοινωνικά ανένταχτους.
Το γνωρίζεις πολύ καλά ότι δεν μένουμε ίδιοι αλλά μεγαλώνουμε.
Και αλλάζουμε. Σκέψου πως ήσουνα και πως μεγαλώνοντας κατάλαβες κάποια πράγματα.
Έτσι και πολλοί από αυτά τα "τσογλάνια" όχι όλα αλλά τα περισσότερα νομίζω μεγαλώνοντας θα συνειδητοποιήσουν κάποια πράγματα και θα τα αλλάξουν. Είναι... νόμος της φύσης!!!
Θύμισε μου κάποια στιγμή να σου πω 2-3 πραγματάκια που έχω κάνει πιτσιρικάς και για τα οποία δεν είμαι καθόλου υπερήφανος τώρα...

VanDiemen
10/09/2006, 14:06
Τι διαφορά υπάρχει μεταξύ της Ελλάδας και της Ελβετίας, ώστε εκεί να μην υφίσταται το φαινόμενο που συζητάμε;
Δεν είναι το διαφορετικό DNA μας, το ότι βράζει το αίμα μας και λοιπές σαχλαμάρες, που πάω στοίχημα ότι είναι έτοιμοι να απαντήσουν πολλοί. Η νοοτροπία, ναι! Αυτή είναι διαφορετική! Αλλά δεν είναι θέμα κληρονομικότητας.. Αυτή δημιουργείται, δεν κληρονομείται. Δημιουργείται από τη μπουρδελοκατάσταση που επικρατεί σε όλους τους τομείς!
Η διαφορά λοιπόν, είναι ότι αυτοί έχουν ευνομούμενο κράτος και όχι απόλυτη αναρχία. Η διαφορά είναι ότι εκεί κάνεις μια παράβαση και είναι πέντε αυτοί που σε είδαν; Στην αστυνομία θα τηλεφωνήσουν πέντε και θα πουν το τάδε αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα, τρακτέρ με αριθμό τάδε έκανε αυτό κι αυτό! Και ακόμη κι αν δεν προλάβει να επιληφθεί η αστυνομία, θα φας την κλήση, ταχυδρομικά στο σπίτι. Θα αρνηθείς να το πληρώσεις μήπως; Θα γίνει δικαστήριο, κι αυτοί που ενημέρωσαν (και σε καμμία περίπτωση δε σε "κάρφωσαν" ή σε "έδωσαν" όπως πιστεύουν οι περισσότεροι στο αναρχικό μας "κράτος") την αστυνομία, θα κληθούν σαν μάρτυρες και θα τη φας πολλαπλάσια! Αυτή είναι η διαφορά! Εδώ... βγαίνουν παγανιά μια-δυο μέρες το μήνα και όποιον παράνομο δουν, τον σταματάνε και τον γράφουν. Και κάνουν σινιάλο μετά οι "πανέξυπνοι οδηγάρες" στους επόμενους που διέρχονται, για να γλυτώσουν τουλάχιστον αυτοί. Εμ έτσι δε γίνεται χαϊρι! Αν ξέρω εγώ ότι θα βγουν μια φορά το μήνα, γιατί να φοράω ζώνη ή κράνος, να τηρώ τα όρια ταχύτητας και θορύβου; Ε; Δε πα να... θα πληρώσω μια φορά στο τρίμηνο ένα πρόστιμο γύρω στα 100 ευρώ (άντε 200..) και είμαι ελεύθερος και ωραίος να ξεσηκώνω τη μισή πόλη στο πόδι για τους επόμενους 3-4 μήνες, χωρίς να με ενοχλήσει κανείς! Ενώ, για βάλε πρόστιμο τρία χιλιάρικα και αφαίρεση διπλώματος για 5 χρόνια! Και μη το χαρίζεις.. Ούτε κουβέντα! Να ξηλωθεί η οικογένειά του να τα πληρώσει! Ας πάρει δάνειο.. Ας βάλει τα κλάματα κι ας χτυπιέται ο πιτσιρικάς.. Κουβέντα να μη σηκώνει ο τροχονόμος! Μόλις μαθευτεί λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, είναι θέμα ενός μήνα για να κυκλοφορούν όλοι σαν παρθενούλες. Αυτή είναι η λύση και όχι να περιμένουμε πότε θα ωριμάσουν και πότε θα μεγαλώσουν για να ησυχάσουν τα αυτιά μας.. (αν δεν έχουμε σαπίσει εμείς μέχρι τότε).

Α..και σε όλα τα παραπάνω, δε βγάζω την ουρά μου απ' έξω! Κι εμένα με έγραψαν, για ζώνη, κράνος, parking, ταχύτητα, διπλή διαχωριστική και πιθανόν άλλα που δε θυμάμαι! Παρ' όλα αυτά, δεν πτοήθηκα σε κανένα! Μου χάιδευαν λίγο τα αυτάκια... λίγη γκρίνια στο σπίτι, λίγη οικονομία και ουπς...ούτε γάτα ούτε ζημιά..Ξανάβγαινα στους δρόμους σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Αν με έγραφαν με 5000 ευρώ πρόστιμο και αφαίρεση διπλώματος για 5 χρόνια ξέρετε πως θα οδηγούσα όταν θα ξανάπιανα τιμόνι; Στο αυτοκίνητο θα ήταν σαν να έχω ένα αυγό ανάμεσα στο πόδι μου και στο γκάζι και θα προσπαθούσα να μη το σπάσω.. Στη μοτοσυκλέτα, κάτι ανάλογο.

sonic22
11/09/2006, 19:28
fisika kai o kathenas exei meridio euthinis sto ti tha tou simvei sto mellon...

auto pou lew einai oti ta "tsoglania" auta den katanalwnoun tsaba to ojigono mas...

9/10 apoteloun or tha apotelesoun ta (toso aparetita) auriana ergatika xeria...

pws na to kanoume sta 16-19 ta adiejoda einai polla kai ta "dertia" akoma perissotera...

fisika ki i malakia perisevei...

mia zwi tha doulevoun... astous na xaroun ligo...

alwste kai esei otan exeis "xares" spiti sou to gledate... enoxlodas tous gitones...
den pinete tsagaki sizitodas gia ton kairo...



ta ipolipa peri "elvetias" ta theorw to elaxisto emetika...

siga min xreiazomai enan batso panw apo to kefali mou gia na eimai "swstos"...
kai siga min mou pei to kratos pws tha zisw...
kai siga en teli min valw to xrima/prostimo os ipertati ajia...


p.s. an o kosmos den eixe provlimata (mikra or megala) ta gipeda tha itan psilo adia...
autes einai oi "sxastres" tou sistimatos...

p.s.2 apla parousiazw tin alli meria...
den eimai iper tou askopou thorivou...

p.s.3 ta "remalia" auta tha itan poli pio isixa kathos tha sas anoigan to amaji/magazi... :D

Φιλαλήθης
11/09/2006, 20:27
alwste kai esei otan exeis "xares" spiti sou to gledate... enoxlodas tous gitones...

Με το μπαρδόν, κανεις λάθος. Η συμπεριφορά αυτών των ατόμων δεν είναι αντίστοιχη με αυτό που περιγράφεις. Η μουσική σε κατάλληλες ώρες και κατάλληλη ένταση δεν είναι ενόχληση. Αν έπαιζα Nile στα +800db στη 1 το πρωί, θα μπορούσες να το πεις αυτό.

Όταν το γλεντάω, δεν ενοχλώ κανέναν. Αδιάφορο όμως τι κάνω εγώ σε αυτή τη συζήτηση. Και αδιάφορο τι θα κάνουν στο μέλλον τα βλαμμένα αυτά. Δεν αντιμετωπίζω τους ανθρώπους με βάση τι θα είναι σε πέντε δέκα είκοσι χρόνια. Τους αντιμετωπίζω με βάση τι κάνουν σήμερα.

zephyr1
12/09/2006, 09:06
:a019: :a38: :a56:

VanDiemen
13/09/2006, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22


1 fisika kai o kathenas exei meridio euthinis sto ti tha tou simvei sto mellon...
2. auto pou lew einai oti ta "tsoglania" auta den katanalwnoun tsaba to ojigono mas...
3. 9/10 apoteloun or tha apotelesoun ta (toso aparetita) auriana ergatika xeria...
4.pws na to kanoume sta 16-19 ta adiejoda einai polla kai ta "dertia" akoma perissotera...
5. fisika ki i malakia perisevei...
6. mia zwi tha doulevoun... astous na xaroun ligo...
7. alwste kai esei otan exeis "xares" spiti sou to gledate... enoxlodas tous gitones...
8. den pinete tsagaki sizitodas gia ton kairo...
9. ta ipolipa peri "elvetias" ta theorw to elaxisto emetika...
10. siga min xreiazomai enan batso panw apo to kefali mou gia na eimai "swstos"...
11. kai siga min mou pei to kratos pws tha zisw...
12. kai siga en teli min valw to xrima/prostimo os ipertati ajia...
13. p.s. an o kosmos den eixe provlimata (mikra or megala) ta gipeda tha itan psilo adia...
14. autes einai oi "sxastres" tou sistimatos...
15. p.s.2 apla parousiazw tin alli meria...
den eimai iper tou askopou thorivou...
16. p.s.3 ta "remalia" auta tha itan poli pio isixa kathos tha sas anoigan to amaji/magazi... :D
Πάμε λοιπόν..
1. Φυσικά και το έχει...Δε βλέπω όμως κανένα συσχετισμό αυτού, με το θέμα που συζητάμε!
2. Είπε κανένας να σταματήσουν να αναπνέουν;
3. Μπράβο! Και 10 στα 10 από τα υπόλοιπα παιδιά θα αποτελέσουν το ίδιο! Τι σημαίνει αυτό; Επειδή δηλαδή αύριο θα βγουν στην αγορά εργασίας... να σκύψουμε μήπως;
4. Κι εγώ πέρασα από αυτή την ηλικία αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα ότι φταίνε όλοι οι υπόλοιποι..οπότε ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ!! Να μη ξανακοιμηθούν ποτέ τα %$@#πανα!! Και να τους απάσω τα νεύρα!
5. Αν μάθω ότι υπάρχει έλλειψη σε κάποια περιοχή, θα σε ειδοποιήσω!
6. Μια ζωή θα βγαίνουν και καινούριοι αλητάμπουρες. Να κάνω την υποχώρηση για έναν, δύο μήνες! Αλλά για μια ζωή; Πως την είδες;
7. Ακόμη και όταν παντρεύτηκε ο αδερφός μου σε πληροφορώ, ότι δεν ενοχλήθηκε κανένας! Και δεν το λέω υποκειμενικά και αυθαίρετα αυτό! Δεν κάναμε καθόλου φασαρία κι αν θες το πιστεύεις! (Με τις ιδέες που εξέθεσες, το ξέρω ότι σου είναι ιδιαίτερα δύσκολο!)
8. Από το να εκνευρίζω άλλους ανθρώπους αναίτια, μη κάνοντας τίποτα άλλο,παρά αυτό, προτιμώ χαμομηλάκι μπροστά στο τζάκι, να πλέκω!!
9. Be my guest! Να φέρω τη λεκάνη;
10. Όλοι αυτό λένε! Αν σου χώσει ένα πρόστιμο 5 χιλιάρικα, έλα να μας το ξαναπείς αυτό! Ή πες μας από που πηγαίνεις με τη μηχανή σου στη δουλειά, να έρθουμε εμείς να σε δούμε μετά πως θα οδηγείς!
11. Το κράτος όσον αφορά τις υποχρεώσεις σου δεν υπάρχει ε; Παρ' όλα αυτά, θες και τη συνταξούλα σου και την ιατροφαρμακευτική σου περίθαλψη και τους δρόμους σου και ...και ...και...
12. Σου είπε κανένας ότι είναι υπέρτατη αξία; Ή από αυτά που λέω αυτό συμπεραίνεις; Ότι ο θεός μου είναι το χρήμα; Για αυτούς που μιλάμε, πολλοί το έχουν θεό! Εσύ λες για τον εαυτό σου, ότι δεν είναι η υπέρτατη αξία σου! Τελικά για σένα μιλάμε τόση ώρα;
13. Άλλη πληγή! Να ήταν ρε!!!! Προκειμένου κάθε κυριακή να βλέπουμε έναν πόλεμο, ΝΑ ΗΤΑΝ τελείως άδεια!!!
14. Ζωγράφισέ το μας σε παρακαλώ, τι θέλει να πει ο ποιητής;
15. Εεεε ναι... Κάτω ο βασιλιάς!!! Ζήτω ο βασιλιάς!!!
16. Θα μας το άνοιγαν; Για να το κλέψουν; Εννοείται ότι θα έκαναν ησυχία!!!

sonic22
15/09/2006, 20:23
aderfe mou fenete oti to tsagaki kai to plejimo se exoun peirajei sta nevra...

exeis idea posous anthrwpous "enoxleis" esi kathimerina?

alla pisteueis vasi twn prwsopikwn sou viomatwn oti i oxlisi pou prokaleis einai asimadi kai genika esi den tha enoxlousoun poli an kapoios ekane ta idia se esena...

allwste kai oi nomoi, pou ipotheteis oti jereis, ftiaxtikan gia na orizoun to pws tha zeis...

oute mera den adexeis, sou lew egw, na kikloforiseis afstira simfwna me ton kok...
oxi me to sinolo twn nomwn tou kratous.

zise opws thes... alla to provlima sou den einai telika to "kwlopaida" me ta papia.


auta apo emena kai ta resta dika sas.

VanDiemen
16/09/2006, 14:35
Τη φράση "Μη κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια" την έχεις ξανακούσει;
Λες, αόριστα και γενικά, ότι κι εγώ προσωπικά ενοχλώ ανθρώπους εν αγνοία μου! Πες μου σε παρακαλώ κάτι συγκεκριμένο που πιθανολογείς ότι κάνω, ώστε να το λες αυτό με τόση βεβαιότητα.
Το πλέξιμο που λες ότι μου δημιούργησε βλάβες στο νευρικό σύστημα, δεν είπα ότι το κάνω. Είπα ότι, από το να ενοχλώ αναίτια άλλους ανθρώπους, το προτιμώ! Προφανώς εσύ διαβάζεις ότι θέλεις. Μήπως τα δικά σου νεύρα ίσως έχουν κάποια βλάβη και επειδή διαφωνώ μαζί σου, έχεις θυμώσει και λες υποτιμητικά σχόλια εναντίον μου; Και έστω ότι εγώ πλέκω κάλτσες μπροστά στο τζάκι και πίνω χαμομηλάκι.. Αυτό τι σημαίνει; Ότι έχεις δίκιο κι εγώ άδικο; Πάντως εγώ, σε αντίθεση με σένα, θα αφήσω το γιατρό σου να βρει την όποια βλάβη, αν υπάρχει.
Τα προσωπικά μου βιώματα μην τα υποτιμάς τόσο, ώστε να με θεωρείς ανίκανο να καταλάβω, πότε ενοχλώ και πότε όχι! Αν κάποιος είναι ανώριμος και τον ενοχλεί η φάτσα μου, τότε ελπίζω αυτού του είδους την ενόχληση να μην τη συγκρίνεις με αυτή που αναφέρουμε παραπάνω!
Τους νόμους δεν αναφέρω πουθενά ότι τους ξέρω και το να λες ότι "υποθέτω ότι ξέρω τους νόμους" είναι άλλο ένα αυθαίρετο συμπέρασμά σου. Προσπάθώ να ζω χωρίς να ενοχλώ και να τηρώ τους νόμους που ήδη ξέρω.
"Ούτε μια μέρα", λες "δεν αντέχω να κυκλοφορήσω σύμφωνα με τον κ.ο.κ"... Άλλο ένα αυθαίρετο συμπέρασμα! Ξέρεις πως οδηγώ; Αλλά και ο χειρότερος οδηγός να είμαι! Σου δίνει το παραπάνω το δικαίωμα να ξυπνάς τους πάντες; Επειδή εγώ είμαι κακός οδηγός;
Τέλος ευχαριστώ που μου δίνεις το δικαίωμα σαν άλλος θεός να ζήσω όπως θέλω..και περιμένω να μου πεις ποιο είναι το πρόβλημά μου.
Αλλά τελειώνοντας, να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι! Γιατί σ'αυτά που σου απαντώ συγκεκριμένα και σε κάθε τι που λες ξεχωριστά, εσύ αποφεύγεις επιμελώς, να απαντήσεις το οτιδήποτε;
Και για να αποδείξω αυτό που λέω, ώστε να μη πεις αυθαίρετα, όπως μας συνήθισες, ότι αυτό που λέω είναι αυθαίρετο, δες σε παρακαλώ τα παρακάτω!

Λες:
fisika kai o kathenas exei meridio euthinis sto ti tha tou simvei sto mellon...

Και εγώ σου απαντώ:
Φυσικά και το έχει...Δε βλέπω όμως κανένα συσχετισμό αυτού, με το θέμα που συζητάμε!

Περιμένω να μου πεις το συσχετισμό!

Λες:
9/10 apoteloun or tha apotelesoun ta (toso aparetita) auriana ergatika xeria...

Κι εγώ σου απαντώ:
Μπράβο! Και 10 στα 10 από τα υπόλοιπα παιδιά θα αποτελέσουν το ίδιο! Τι σημαίνει αυτό; Επειδή δηλαδή αύριο θα βγουν στην αγορά εργασίας... να σκύψουμε μήπως;

Περιμένω να μου πεις, από που το βρήκες, το ότι επειδή κάποιος θα βγει σύντομα στην αγορά εργασίας, αποτελεί άλλοθι για να παρανομεί κατά βούληση!

Λες:
allwste kai oi nomoi, pou ipotheteis oti jereis, ftiaxtikan gia na orizoun to pws tha zeis...

Αυτό ειλικρινά ούτε καν κατάλαβα γιατί το λες και για πιο λόγο κάνει πιο έγκυρους τους ισχυρισμούς σου.Και σημειωτέον ότι την αιτία για την οποία φτιάχτηκαν οι νόμοι, την αντιλαμβάνεται ο καθένας διαφορετικά. Εκτός αν το είδες κάπου γραμμένο! Το είδες; Πες μας που.. Αν όχι, είναι απλώς η δική σου, υποκειμενική, άποψη. Εσύ μπορεί να αντιλαμβάνεσαι ότι οι νόμοι φτιάχτηκαν για να σε περιορίζουν και να σου λένε οι άλλοι πως να ζεις. Εγώ μπορεί να θεωρώ ότι φτιάχτηκαν για να προστατεύσουν εμένα, τον φιλήσυχο πολίτη, από εσένα που δεν πιστεύεις στο Θεό και αν δεν υπήρχαν νόμοι, δεν θα σε κρατούσε τίποτα από το να πάρεις ένα G3 και να μου ανοίξεις μερικές καινούριες τρύπες, επειδή διαφωνώ μαζί σου.


Ας μη συνεχίσω.. δεν απάντησες απολύτως σε τίποτα! Όταν απαντήσεις σ'αυτά που απαντώ εγώ στα δικά σου λεγόμενα και αντίστοιχα σε ρωτάω, τότε θα λέγεται διάλογος αυτό που κάνουμε. Αλλιώς.. δες παραπάνω εκεί που λέει "αρνάκι άσπρο και παχύ"!

Τα ρέστα σου, ευχαριστώ πολύ, αλλά να τα πάρεις πίσω.Δεν τα δέχομαι!

sonic22
18/09/2006, 18:52
to na kataferei na spoudasei o gios tou ftoxou (plin timiou :) ) viopalesti oikodomou kai na ginei p.x. giatros einai kati pou simvenei...

poso sixna omws?

poso sixna akoma o gios tou giatrou tha ginei oikodomos?

ise sigouros oti telika orizoume tin mira mas?

to na kataferei na anevei kaneis koinonika einai megali ipothesi...
stin anthrwpini istoria exoun ginei tromeroi "polemoi" tetiou idous...


to palikari me tin thorivodi ejatmisi aisthanete oti enevenei koinonika, oti apokta katajiwsi, oti o iskios tou makrenei kai varenei (gia na to poume kai logotexnika) me to na exei tin pio dinati ejatmisi...

einai arxegona estinkta auta...
os pithikoi tha sinagonizodan gia to poios tha exei pio dinati fwni p.x.

kai exei na kanei me tin koinoniki thesi tou kathenos giati otan kaneis tromeres oikonomies gia na agoraseis p.x. kainourio plidirio aisthanese poli mikros kai strimogmenos...

kai auto gia ena palikari 16-19 xrono pou den exei kai tin katalili morfwsi einai poli "vari" kai apopniktiko...

jerei iposinidita kai viomatika oti i zwi tou den tha veltiwthei sto melon simadika...
tha doulevei mexri na pethanei...


auta gia to prwto komati...

epete sinexeia!!



p.s. pws sindiazete auto?


Μήπως τα δικά σου νεύρα ίσως έχουν κάποια βλάβη και επειδή διαφωνώ μαζί σου, έχεις θυμώσει και λες υποτιμητικά σχόλια εναντίον μου;

5. Αν μάθω ότι υπάρχει έλλειψη σε κάποια περιοχή, θα σε ειδοποιήσω!

VanDiemen
18/09/2006, 21:12
Αρχίζοντας από το τέλος, ζητώ συγνώμη για το σχόλιο που έγραψα.
Από 'κει και πέρα όμως, ενώ έχεις δίκιο σ'αυτά που λες, η λύση στην επίλυση των ταξικών διαφορών δε βρίσκεται στο να επιτρέψουμε σ'αυτά τα παιδιά να κάνουν ότι θέλουν! Και προσωπικά δεν θεωρώ ότι αυτοί που προκαλούν ηχορύπανση είναι καθαρά από χαμηλότερες ως προς το εισόδημα, κοινωνικές τάξεις. Και δεν είναι μόνο παπόβιοι..
Υπάρχουν τύποι με mercedes π.χ. που όταν περνούν, ο θόρυβος της μουσικής από το νυχτερινό μπαράκι υπολείπεται από αυτόν που ακούγεται από το μερκεντέκ.. Αυτός τι δικαιολογία έχει;;;
Πριν λίγο καιρό αναφέρθηκα κι εγώ προσωπικά στο θέμα.

Δες λίγο! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=26278)

Πουθενά δεν είπα να τους κρεμάσουμε αυτούς που το κάνουν αυτό! Είπα ότι, κάτι πρέπει να γίνει, ώστε αυτοί οι τύποι να μην αισθάνονται ότι κάνουν κάτι το εξαιρετικό που καβαλάνε το παπί/μηχανή τους και σηκώνουν τον κόσμο στο πόδι. Και δες σε παρακαλώ, πόσοι αρπάχτηκαν και με τι δικαιολογίες!

Φιλαλήθης
21/09/2006, 17:03
kai auto gia ena palikari 16-19 xrono pou den exei kai tin katalili morfwsi einai poli "vari" kai apopniktiko...

"παληκάρι" είναι χαρακτηρισμός που δεν ταιριάζει στα τσογλάνια που ο μόνος τρόπος να

Δηλαδή λεφτά για τις μαλακίες αυτές το παπί το μπουρί και το σινιέ το μπλουζάκι τα έχουμε, αλλά 1 ώρα τη μέρα να ανοίξει κανά βιβλίο μπας και ξεστραβωθεί... δεν!

Ένα πράμα θα πω και σε αυτό θέλω να παραμείνει η κουβέντα. Δεν έχει νόημα να μεταφερθεί σε ανάλυση κοινωνικοπολιτική. Τα παιδιά αυτά, τα μεσάνυχτα και αργότερα κάνουν πέρα δώθε διαδρομές σε κεντρικό δρόμο της πόλης με μοναδικό σκοπό να κάνουν θόρυβο ώστε να τραβήξουν προσοχή. Ας βρουν άλλο τρόπο να τραβήξουν προσοχή, πιό αξιόλογο από το να ξυπνάνε τον κάθε άνθρωπο που κοιμάται.

project.breeze
24/09/2006, 22:49
Το έιχα προτείνει και σε έναν φίλο μου παλιότερα εδώ στην Λάρισα.Μέσα στην 110 Π.Μ να δημιουργηθεί και μία μονάδα με αναχαιτιστικά πολεμικά αεροσκάφη π.χ Mirage 2000,F16 κτλ η οποία να έχει σαν κύριο σκοπό της την αναχαίτιση των παπάκηδων τις μεταμεσονύχτιες ώρες.Είπαμε θόρυβος με θόρυβο έχει διαφορά,άλλο να ακούς τα τζιτζίκια το μεσημεράκι και άλλο την Sebring στις 4 το πρωί:evil:

sonic22
25/09/2006, 18:14
tha janaginw "periergos" kai tha dosw ena paradigma...

exete akousei stin tv pou pianoun kapoion pou exei kanei ena tromero eglima (pederastis, viastis, dolofwnos kai alla eglimata pou spane tin koinoniki domi) kai oi gitones lene..


ma autos? isixos anthrwpos... den eixe enoxlisei pote tin gitonia...
peftoume apo ta sinefa !! :look: :dizzy: :eek:

elpizw na ginete adilipto ti thelw na pw...


i allithia isos na einai kapou stin mesi!




p.s.
Δηλαδή λεφτά για τις μαλακίες αυτές το παπί το μπουρί και το σινιέ το μπλουζάκι τα έχουμε, αλλά 1 ώρα τη μέρα να ανοίξει κανά βιβλίο μπας και ξεστραβωθεί... δεν!

Ας βρουν άλλο τρόπο να τραβήξουν προσοχή, kalos irthate ston magiko kosmo tou feneste kai oxi tou iste...

des apla ta kouremata merikwn newn...
prin liga xronia tha theoroudan edelos gay kai tha trogane jilo apo sinomilikous tous ( :lol: )
twra einai trendy kai kikloforoun tromera gomenakia.

einai ta apotelesmata tis koinonias pou zoune kai "emeis" oi palioteroi ftiajame...



:wave2: :beer: :beer: :wave2:

Φιλαλήθης
25/09/2006, 18:20
Ό,τι να'ναι... :beer:

sonic22
25/09/2006, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Ό,τι να'ναι... :beer: isos kai na exeis dikio...

apo tin alli an deis kai ta gegonota tou politexniou asxeta apo tin xouda kai tis tote sinthikes, gia merikous "tarajies" tha milagame...

fisika kamia sxesi to ena me to allo kai fisika...
edelos asxeto! :D :D

:beer: :beer: :beer: