PDA

View Full Version : Καλοκαιρι Χωρισ Μοτο.!!!



lagel
03/06/2004, 08:25
Καλημερα σε ολους και καλο μηνα.!!Τις τελευταιες μερες σε συζητησεις που ειχα με καποιους εμπορους,μου ειπανε οτι το μοντελο της R1 του 03,επειδη αρεσει σε πολυ κοσμο και η τιμη του ειναι σε λογικα πλαισια,εχουν απομηνει λιγα κομματια.Ετοιμοπαραδοτα ειναι το ασημι και το κοκκινο και για μπλε παραγγελια σε 7-10 μερες αλλα και αυτα αρχισαν να τελειωνουν.Ενα αλλο μεγαλο λαθος-κατα την δικια μου αποψη-ειναι τις KAWASAKI για το μοντελο Ζ750.Το μηχανακι αυτο,ενω βγηκε,αν οχι το καλυτερο,απο τα καλυτερα της κατηγοριας του,σε σχεση με τον κινητηρα του,δεν υπαρχουν κομματια.Και αυτα που ερχοντε αυτες τις μερες ειναι σχεδον ολα πουλημενα.Υπαρχουν απουλητα μονο τα κοκκινα και η επομενη φουρνια θα ειναι δυστηχως τον Σεπτεμβριο.Το ιδιο σχεδον φαινομενο παρουσιαζει και η YAMAHA με τα FAZER600 και τα φαιρινγκατα και τα γυμνα,οπως και στα TDM900 τα μαυρα.!Δε ξερω γιατι γινεται αυτο το σκηνικο,ξερω ομως οτι ο κοσμος αρχισε να κοιτα με αλλο ματι της μοτοσυκλετες και υπαρχει αρκετο ενδιαφερον απο πολυ κοσμο για αγορα μοτοσυκλετας.Λετε να γινεται σκοπιμα γιατι περιμενουν- οι εμποροι - να καταργηθει καποιος φορος και να εχουν μεγαλυτερο κερδος?Ή τελικα τα εργοστασια θα κατασκευαζουν μοτοσυκλετες κατοπιν παραγγελιας,αφου φυσικα βγαλουν καποια αρχικα κομματια.Λετε να γινει οπως τα ευρωπαικα αυτοκινητα?Δηλαδη αν πας τωρα και παραγγειλης VW GOLF,θα σου πουνε ''μαλιστα κυριε,κανατε την καλυτερη επιλογη,το αμαξι σας θα ειναι εδω σε 5-6 μηνες''.Ρε φιλε μεχρι να ερθει σε 6 μηνες θα εχει βγει καινουργιο μοντελο!!!!!.Λετε να μπηκαμε στην εποχη,οποιος προλαβη-προλαβε και οι υπολοιποι στην αναμονη και κατοπιν παραγγελιας?'Η υπαρχει παγκοσμιος γενικη ελειψη βασικων υλικων στην κατασκευη μιας μοτοσυκλετας?Ενα παραδειγμα,στην δουλεια μου,ειχαμε για 2-3 μηνες ελειψη χαλκου που ειναι πρωτη υλη για την κατασκευη καλωδιων.με αποτελεσμα να υπηρχε γενικη ελειψη σε καποια βασικα καλωδια.Στο δικο μου παραδειγμα,οι Κινεζοι εχουν αγορασει τον περισσοτερο χαλκο που βγαζει ο Κοσμος.Ετσι εμεις ενω αγοραζαμε απο Νοτια Αμερικη,τωρα εγιναν καποιες αγορες απο Ρωσσια.Αυτο το αναφερω γιατι παρουσιαστηκαν φαινομενα σε ολες τις εταιρειες μοτοσυκλετας,που καποιος χρειαστηκε ανταλακτικα για την μηχανη του,του κανανε 1,5-2 αλλα και 3 μηνες για να του τα φερουνε.Μιλαμε τωρα για τα πλαινα ενος transalp,που αυτο το μηχανακι και αν δεν εχει πουλησει χιλιαδες κομματια.!!!!Αυτα τα ολιγα ειχα στο μυαλο μου και ηθελα να σας τα μεταφερω.Οπως λεει και ενας φιλος απο 'δω μεσα ''ΔΩΣΤΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΤΟ ΛΑΟ''

modeerf
03/06/2004, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagel
Ενα αλλο μεγαλο λαθος-κατα την δικια μου αποψη-ειναι τις KAWASAKI για το μοντελο Ζ750.Το μηχανακι αυτο,ενω βγηκε,αν οχι το καλυτερο,απο τα καλυτερα της κατηγοριας του,σε σχεση με τον κινητηρα του,δεν υπαρχουν κομματια.Και αυτα που ερχοντε αυτες τις μερες ειναι σχεδον ολα πουλημενα.Υπαρχουν απουλητα μονο τα κοκκινα και η επομενη φουρνια θα ειναι δυστηχως τον Σεπτεμβριο.

Βρε lagel δεν με λυπάσαι καθόλου?

Δεν λυπάσαι εναν ταλαίπωρο μελλοντικό κατοχο μαυρου Ζ750 που περιμένει εδώ και 38 ημέρες το καμάρι του?

Αυτό που εγινε ειδικά με τα Ζ750 είναι πέρα για πέρα μ*λ*κί*...

Δεν μου αρέσει ουτε να τα δείχνω όλα ρόδινα ουτε να κινδυνολογώ...

Μπλέ Ζ750 99% υπάρχουν οπως και κόκκινα (btw, εχω δει περισσότερα κόκκινα παρά μπλε για να μην σου πώ οτι μπλε εχω δεί μονο ενα)...

Μια πληροφορία είναι οτι τα μηχανάκια (μαυρα Ζ750 και όχι μονο) θα ερθουν αυριο ή την Δευτέρα οπότε λιγη ακόμα υπομονή...

Το να είναι ολη αυτή η "καραβιά" Ζ750 πουλημενα δεν είναι πιθανο...γιατί πρωτον δεν γίνεται καμιά σοβαρή (?) εταιρία να φέρνει ΑΚΡΙΒΩΣ οσα εχουν ζητηθεί 2 μήνες πριν...αν ο πρώτος υποψηφιος αγοραστής Ζ750 εκανε την παραγγελία του πριν από 2 μηνες και ο τελευταίος πριν απο 15 μέρες ας πουμε και ο συνολικός αριθμός των παραγγελιών ειναι ας πουμε 500 μαυρα Ζ750 τοτε ΦΥΣΙΚΑ η αντιπροσωπία δεν θα φέρει μόνο 500...γιατι αν φέρει 500 και η επόμενη "φουρνια" ειναι Σεπτεμβριο τότε ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ...(τωρα θα μου πεις εδώ δεν αξιολόγησαν την εμπορικότητα του Ζ750 για να ειχαν στοκ ΤΟΤΕ, θα προνοήσουν για το ΜΕΤΑ??? Αυτο να μου πείς...)...α και δευτερον παντα υπάρχουν και αυτοι που ακυρώνουν την παραγγελία (γιατι βαρεθηκαν να περιμένουν ή τελικά προτιμησαν κατι άλλο) οπότε μενουν και κάποια εξτρα μοτόρια...(χε χε χε και εμεις οι περιμένοντες περιμένουμε αυτές τις καταστάσεις ως σαν γυπες...χε χε χε)


Και τώρα ας κάνω την αυτοκριτική μου...

Κοιταξτε ωρε γιαούρηδες που ΚΑΤΑΝΤΗΣΑ...οδηγώ ΜΟΝΟ διτροχα 11 γ*μημένα χρόνια...τα τελευταία 4 χρόνια δουλευω ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ για να μαζεψω να πάρω ενα μοτόρι που επιτέλους ΚΑΝΕΙ για μενα (και την τσεπη μου βεβαίως, βεβαίως)...βγηκε το μοτόρι, του τραβάω 2 τεστ rides, διαβάζω τα παντα για αυτο, το ερωτευομαι τρελλά (σε μαυρο ρεεεεεεεεεεεεεεε!!!!) και παω με τα γκαφρά μου να το παρω...και παίρνω τα @@ μου εδώ και 38 ημέρες!!!

Ρε που καταντήσαμε!!! Να θελουμε να τους κανουμε πλουσιους και να μην καταδέχονται τα λεφτά μας!!!!

Εχω ξεπέσει πολύ τελικά...

lagel
03/06/2004, 14:20
Φιλε ηρθανε τα μαυρα.Εγω το περαλαβα σημερα(ειναι στο μαγαζι μεσα στο κουτι)Ολοι μα ολοι εχουν τις ιδιες φορτωσεις.Εφερε και η ΤΕΟΜΟΤΟ,εφερε και η ΜΟΤΟΗΕLLAS,σιγουρα θα φερανε και οι αλλοι.Απλως τα μαυρα ειναι ολα πουλημενα,σχεδον ολα τα μπλε και κοκκινα υπαρχουν και η επομενη παρτιδα τον Σεπτεμβρη.Αρχισα να πιστευω οτι και τα εργοστασια μοτοσυκλετας,σιγα-σιγα θ'αρχισουν να δουλευουν οπως και τα εργοστασια τον αυτοκινητων.Δηλαδη θα δινουμε παραγγελια το μηχανακι που θελουμε και θα μας ερχεται μεσα σε 2-3 μηνες.Αρα οποιος θελει Ζ750 μαυρο,ας πιεσουμε ολοι να μας δωσουνε το κοκκινο με 7000ευρα και παμε και το βαφουμε!!!!!!!

patriarxis3
03/06/2004, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagel
Φιλε ηρθανε τα μαυρα.Εγω το περαλαβα σημερα(ειναι στο μαγαζι μεσα στο κουτι)
Σιγά ρε φίλε...πόσες μηχανές έχεις εσύ τελικά? :D Εκτός αν θεωρείς δικές σου και αυτές που αγοράζουν οι φίλοι και συγγενείς σου :evil:
Τέλος πάντων...τελικά, μετά από 2 μήνες σχεδόν και πολλές παρεξηγήσεις με τις αντιπροσωπείες της Kawasaki, όντως ήρθε 1 παρτίδα από τα πολυπόθητα "Ζ". Ευτυχώς ή δυστυχώς, αναγκάστηκα να προσφύγω σε ανεξάρτητο εισαγωγέα, γιατί αν περίμενα και άλλο από την τεομότο, όχι μόνο το καλοκαίρι και οι ολυμπιακοί αγώνες θα τελείωναν, αλλά ούτε στο επόμενο μουντιάλ θα φέρνανε "Ζ" οι καραγκιόζηδες. Ίσως να είναι και αυτός ένας λόγος που η καημένη η Kawasaki είναι τελευταία σε πωλήσεις.:(
Όποιος προλάβει πρόλαβε λοιπόν και δεν ξέρω για Αθήνα, αν υπάρχει διαθεσιμότητα ή οχι, εδώ στην Βόρεια Ελλάδα οι καταστάσεις είναι πρωτόγονες.:yuck: Μόλις 4 "Ζ" σε μισό χρόνο πούλησε η "μικρή&καινούρια" αντιπροσωπεία και καμιά δεκαριά η "μεγάλη&σίγουρη" :hypnotize ...κι ο καημένος ο κοσμάκης περίμενε στην ουρά κι έτρωγε τα παπατζιλίκια τους οτι "έρχονται σε λίγες μέρες"κλπ:eek: ...Βρε δε πα να Γ@μ#$!τε βρωμολαμόγια όλοι σας...
Τώρα που επιτέλους πήραμε την "μαύρη καλλονή", κερνάω μπύρες σε όλους...:beer:

niko13g
04/06/2004, 08:06
Ρε πραγματικά τώρα .. τι κάνουν οι αντιπροσωπείες ??
.Κάτι δεν πάει καλά !
Τα ίδια έπαθε ένας φίλος όταν προχθές πήγε να κλείσει ένα ΧΤ 660 μαύρο motard
Και του είπε ο μαγαζάτορ ότι θα το έχεις σε 2 με 3 μήνες !!!
:hypnotize :hypnotize :eyepop: :eyepop: