PDA

View Full Version : Κλήσεις δημοτικής αστυνομίας...



Aggelos_SV
04/09/2006, 11:06
Γνωριζετε αν οι κλησεις για παρανομη σταθμευση που εκδιδει η δημοτικη αστυνομια ,στην περιπτωση που δεν πληρωθουν , καταχωρουνται στην εφορια? :confused:
Κοινως τις πληρωνουμε ομορφα κι ωραια για να μην ανησυχουμε οτι καποια μερα θα μας ερθει ενα χαρτακι απο την εφορια που θα λεει οτι χρωσταμε 3.534€ μαζι με τους τοκους?:eek:
Ή μηπως μπορουμε να τις σκιζουμε/καιμε/χρησιμοποιυμε ως κωλοpaper και λοιπες χρησεις , αφοβα ?

Λεωνίδας
04/09/2006, 11:12
Δες αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=487538#post487538)
αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου :wave2:

kalesin
04/09/2006, 11:15
εμενα παντως μου ηρθε απο την εφορια ενα πολυ ωραιο γραμμα που αν το διαβασει κανεις νομιζει οτι βρηκαν τον μπιν λαντεν να εχει απληρωτες κλησεις..

:mad:

Λεωνίδας
04/09/2006, 11:21
δημοτική αστυνομία ή τροχαία;

Aggelos_SV
04/09/2006, 11:26
Δημοτικη αστυνομια Βουλιαγμενης

Λεωνίδας
04/09/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Δημοτικη αστυνομια Βουλιαγμενης όχι εσύ, ο kalesin :D

kalesin
04/09/2006, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
όχι εσύ, ο kalesin :D

για δημοτικη δεν μιλαμε;

για παρκαρισμα με το αυτοκινητο.

βεβαια μιλω για κλησεις που δωθηκαν πριν μερικα χρονια, αλλα με ανακαλυψαν κ με κυνηγανε

Filosofos
04/09/2006, 13:05
αδερφέ τι να σου πώ. Εδώ πάνω πάντως τις πετάνε τις κλήσεις.(ακόμα και από την δημοτική αστινομία μας λένε γνώστοι οτι ούτε καν καταγράφονται κάπου...):cool: :cool: :cool:
Πάντως δεν εχουν ενοχλήσει πότε κανένα γνωστό μου, τώρα τι να σου πω...Μ'αυτούς δεν είναι να μπλέξεις θα σε...:dizzy: :dizzy:

beholder
04/09/2006, 20:06
Απο οτι ξερω παιζει αναλογα με το Δημο. Παντως οι πιο πολλοι δημοι οργανονωνται και το βλεπω χλωμο να τους ξεφυγεις. Εδω στο Δημο Πατρας ειχανε βγει παγανια μετα απο 5 χρονια και κυνηγουσαν να εισπραξουν

Lazio
04/09/2006, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Γνωριζετε αν οι κλησεις για παρανομη σταθμευση που εκδιδει η δημοτικη αστυνομια ,στην περιπτωση που δεν πληρωθουν , καταχωρουνται στην εφορια? :confused:
Κοινως τις πληρωνουμε ομορφα κι ωραια για να μην ανησυχουμε οτι καποια μερα θα μας ερθει ενα χαρτακι απο την εφορια που θα λεει οτι χρωσταμε 3.534€ μαζι με τους τοκους?:eek:
Ή μηπως μπορουμε να τις σκιζουμε/καιμε/χρησιμοποιυμε ως κωλοpaper και λοιπες χρησεις , αφοβα ?

νομιζω οτι πλεον περνανε στην εφορια απληρωτες κλησεις της δημ αστυνομιας

Εμενα με γραψανε στην κοζανη το 2004 που ημουν κολοφανταρο την εσκισα και δεν με εχουν ενοχλησει ακομη... :lol:

africanos31
04/09/2006, 22:01
Tis κλησεις δημοτικης αστυνομιας (οπως και της αστυνομιας για παρκαρισμα-πανε στους δημους)
Δεν τις δεχεται η εφορια(αφου εχουν μονο 1 αριθμο αυτοκινητου και καποιος μπορει να γραψει τυχαια 5-6 νουμερα χωρις αυτα να ειναι εκει....)
Αν μπορουσαν να τα παρουν μεσω εφοριας οι δημοι νομιζετε θα καναν το κοπο να στειλουν ειδοποιητηρια στοθς ιδιοκτητες οι δημοι?
ΟΙ κλησεις που πανε εφορια αν δεν πληρωθουν ειναι οι δικασιμες κρανος ζωνη υπερβολικη ταχυτητα κτλ

kalesin
05/09/2006, 07:55
δεν ξερω τι γινεται η αν εγω ειμαι ο γκαντεμης αλλα μου εχει ερθει ενα κατασχετηριο στο σπιτι στην Αθηνα για 305 ευρα.

Βεβαια δεν προκειται να γινει κατασχεση [δεν νομιζω να ειναι τοσο ηλιθιοι] αλλα η τρακοσαρα με περιμενει.

Η πλακα θα ειναι να μου απαγορευσουν την εξοδο απο την χωρα οταν με το καλο ερθω για σαββατοκυριακο

:lol:

powerphot
21/06/2007, 15:51
Μόλις πριν μου ήρθε το παρακάτω.
Δεν ξέρω αν είναι όπως τα λεει αλλά μια κι είχατε ανοίξει αυτό το ποστ
είπα να το βάλω εδώ!

"Subject: κλησεις της δημοτικης αστυνομιας

Ότι σας γράφω ισχύει νομικά. Και εγώ σε δημοτική αστυνομία είμαι (αλλά ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ δημοτικό υπάλληλο και όχι μπάτσο).
ΟΙ κλήσεις της δημοτικής δεν πανε πουθενά.... η εφορία δεν τις δέχεται γιατί δεν υπάρχουν στοιχεία του οδηγού(άρα όταν κάποιος κάνει μια παράβαση και το όχημα είναι για παράδειγμα κάποιου συγγενή του ποιος θα τιμωρηθεί ο ιδιοκτήτης ή ο οδηγός;
Ακόμα αν μπορούσε ο δήμος να τα πάρει μέσω εφορίας νομίζετε θα έστελνε επιστολές στα σπίτια για οφειλή και ότι θα πανε εφορία;
Μην τσιμπάτε.....Γι αυτό παίρνουν πινακίδες για να αναγκάζεται ο κόσμος να πληρώσει.....
Οι μόνες κλήσεις που πρέπει να πληρώνονται (η να πηγαίνεις στο δικαστήριο) είναι αυτές της αστυνομίας που στο τέλος γράφουν δικάσιμη την... μέρα
Η Δημοτική αστυνομία δημιουργήθηκε από τους δημάρχους για να κονομάνε οι δήμοι......(δεν κοιτάνε πρώτα να φτιάξουν γκαράζ ενώ αφήνουν να χτίζονται μεγάλες πολυκατοικίες με λίγες θέσεις για γκαράζ!!
Η ελεγχόμενη στάθμευση έχει βγει παράνομη από Δικαστήρια αφού πληρώνεις για το λόγω αυτό τέλη κυκλοφορίας

Λύσεις: Η πιο απλή δεν πληρώνεται τις κλήσεις (εμένα μου έστειλαν 2η ειδοποίηση μετά από 12 χρόνια!!!)
Στα ιχ βάζετε τα νούμερα μέσα από το παρμπρίζ ώστε να φαίνονται αλλά να μην μπορούν να τα πάρουν
Αν σας πάρουν τις πινακίδες πηγαίνετε και δηλώστε κλοπή πινακίδων στην αστυνομία πάρτε χαρτί και βγάλτε καινούργιες στο υπουργείο. ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ παρακαλώ διαδώστε αυτό το mail .Ας βρουν τα λαμογια δήμαρχοι άλλο τρόπο να γεμίσουν τα ταμεία τους."

TATAR
21/06/2007, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Μόλις πριν μου ήρθε το παρακάτω.
Δεν ξέρω αν είναι όπως τα λεει αλλά μια κι είχατε ανοίξει αυτό το ποστ
είπα να το βάλω εδώ!

"Subject: κλησεις της δημοτικης αστυνομιας

Ότι σας γράφω ισχύει νομικά. Και εγώ σε δημοτική αστυνομία είμαι (αλλά ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ δημοτικό υπάλληλο και όχι μπάτσο).
ΟΙ κλήσεις της δημοτικής δεν πανε πουθενά.... η εφορία δεν τις δέχεται γιατί δεν υπάρχουν στοιχεία του οδηγού(άρα όταν κάποιος κάνει μια παράβαση και το όχημα είναι για παράδειγμα κάποιου συγγενή του ποιος θα τιμωρηθεί ο ιδιοκτήτης ή ο οδηγός;
Ακόμα αν μπορούσε ο δήμος να τα πάρει μέσω εφορίας νομίζετε θα έστελνε επιστολές στα σπίτια για οφειλή και ότι θα πανε εφορία;
Μην τσιμπάτε.....Γι αυτό παίρνουν πινακίδες για να αναγκάζεται ο κόσμος να πληρώσει.....
Οι μόνες κλήσεις που πρέπει να πληρώνονται (η να πηγαίνεις στο δικαστήριο) είναι αυτές της αστυνομίας που στο τέλος γράφουν δικάσιμη την... μέρα
Η Δημοτική αστυνομία δημιουργήθηκε από τους δημάρχους για να κονομάνε οι δήμοι......(δεν κοιτάνε πρώτα να φτιάξουν γκαράζ ενώ αφήνουν να χτίζονται μεγάλες πολυκατοικίες με λίγες θέσεις για γκαράζ!!
Η ελεγχόμενη στάθμευση έχει βγει παράνομη από Δικαστήρια αφού πληρώνεις για το λόγω αυτό τέλη κυκλοφορίας

Λύσεις: Η πιο απλή δεν πληρώνεται τις κλήσεις (εμένα μου έστειλαν 2η ειδοποίηση μετά από 12 χρόνια!!!)
Στα ιχ βάζετε τα νούμερα μέσα από το παρμπρίζ ώστε να φαίνονται αλλά να μην μπορούν να τα πάρουν
Αν σας πάρουν τις πινακίδες πηγαίνετε και δηλώστε κλοπή πινακίδων στην αστυνομία πάρτε χαρτί και βγάλτε καινούργιες στο υπουργείο. ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ παρακαλώ διαδώστε αυτό το mail .Ας βρουν τα λαμογια δήμαρχοι άλλο τρόπο να γεμίσουν τα ταμεία τους."

+1000
εδώ μας απειλουν οτι θα μας παίρνουν τα υδρόμετρα αν κάνουμε πανω απο ένα μπανιο την βδομάδα, αντι να βρον τρόπους να φέρουν νερό στην πόλη

Λαμόγια με Λ κεφαλαίο

kalesin
21/06/2007, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Μόλις πριν μου ήρθε το παρακάτω.
Δεν ξέρω αν είναι όπως τα λεει αλλά μια κι είχατε ανοίξει αυτό το ποστ
είπα να το βάλω εδώ!

"Subject: κλησεις της δημοτικης αστυνομιας

Ότι σας γράφω ισχύει νομικά. Και εγώ σε δημοτική αστυνομία είμαι (αλλά ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ δημοτικό υπάλληλο και όχι μπάτσο).
ΟΙ κλήσεις της δημοτικής δεν πανε πουθενά.... η εφορία δεν τις δέχεται γιατί δεν υπάρχουν στοιχεία του οδηγού(άρα όταν κάποιος κάνει μια παράβαση και το όχημα είναι για παράδειγμα κάποιου συγγενή του ποιος θα τιμωρηθεί ο ιδιοκτήτης ή ο οδηγός;
Ακόμα αν μπορούσε ο δήμος να τα πάρει μέσω εφορίας νομίζετε θα έστελνε επιστολές στα σπίτια για οφειλή και ότι θα πανε εφορία;
Μην τσιμπάτε.....Γι αυτό παίρνουν πινακίδες για να αναγκάζεται ο κόσμος να πληρώσει.....
Οι μόνες κλήσεις που πρέπει να πληρώνονται (η να πηγαίνεις στο δικαστήριο) είναι αυτές της αστυνομίας που στο τέλος γράφουν δικάσιμη την... μέρα



δεν ξερω παντως εμενα με βρηκαν μεσω της εφοριας για απληρωτες κλησεις της δημοτικης αστυνομιας. Οποτε η εγω ειμαι γκαντεμης [παιζει αυτο το σεναριο] η στο mail που σου εστειλαν κατι δεν μας λενε καλα.

Οσο για το ποιος πληρωνει, ο ιδιοκτητης η ο οδηγος, αν δηλαδη σου δωσω το αμαξι μου [εχεις διπλωμα κτλ, ολα οκ] κ πας κ τσακισεις κανενα χριστιανο, ποιος θα φταιει; Η για να μην το κανω ΤΟΣΟ μακαβριο, αν στο δωσω κ σε πιασει στο αλκοτεστ, θα φταιω εγω;

:wave2:

Tropeas
21/06/2007, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
δεν ξερω παντως εμενα με βρηκαν μεσω της εφοριας για απληρωτες κλησεις της δημοτικης αστυνομιας. Οποτε η εγω ειμαι γκαντεμης [παιζει αυτο το σεναριο] η στο mail που σου εστειλαν κατι δεν μας λενε καλα.

Οσο για το ποιος πληρωνει, ο ιδιοκτητης η ο οδηγος, αν δηλαδη σου δωσω το αμαξι μου [εχεις διπλωμα κτλ, ολα οκ] κ πας κ τσακισεις κανενα χριστιανο, ποιος θα φταιει; Η για να μην το κανω ΤΟΣΟ μακαβριο, αν στο δωσω κ σε πιασει στο αλκοτεστ, θα φταιω εγω;

:wave2: Εσύ είσαι σε κράτος που κάτι γίνεται...
μην ξεσινορίζεσαι τα δικά μας...:bawl: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

kalesin
21/06/2007, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Εσύ είσαι σε κράτος που κάτι γίνεται...
μην ξεσινορίζεσαι τα δικά μας...:bawl: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


δεν καταλαβες... για κλησεις που ειχα φαει στην αθηνα ολα αυτα... κ για ελληνικη εφορια

απλα νομιζα οτι ητανε μαλακιες ολα αυτα κ πληρωσα την 500αρα τα χριστουγεννα που ημουνα ελλαδα


κλαψ

:bawl:

stam2
30/01/2014, 14:30
επαναφέρω το θέμα.

Δήμος Βουλιαγμένης

Μου ζητάει 40 ευρώ για παράνομη στάθμευση προστά στο waffle house μετά από καλοκαιρινό μπάνιο τον Ιούνιο του '11.

Από κάτω αναφέρει απειλητικά ότι: Μετα τη λήξη της πληρωμής (έχει λήξει ήδη) το ποσό θα πληρώνεται ΜΟΝΟ στα ταμεία του Δήμου και θα έχει και τις νόμιμες προσαυξήσεις. Εαν δεν εξοφληθεί θα ακολουθήσει η διαδικασία "ΠΕΡΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ) Ν.Δ. 356/74.

Τί κάνουμε.....?

ισχύει ότι ο Δήμος δεν έχει δικαίωμα μετακύλησης του προστίμου στην ΔΟΥ....?

Hell_Rider
30/01/2014, 15:28
επαναφέρω το θέμα.

Δήμος Βουλιαγμένης

Μου ζητάει 40 ευρώ για παράνομη στάθμευση προστά στο waffle house μετά από καλοκαιρινό μπάνιο τον Ιούνιο του '11.

Από κάτω αναφέρει απειλητικά ότι: Μετα τη λήξη της πληρωμής (έχει λήξει ήδη) το ποσό θα πληρώνεται ΜΟΝΟ στα ταμεία του Δήμου και θα έχει και τις νόμιμες προσαυξήσεις. Εαν δεν εξοφληθεί θα ακολουθήσει η διαδικασία "ΠΕΡΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ) Ν.Δ. 356/74.

Τί κάνουμε.....?

ισχύει ότι ο Δήμος δεν έχει δικαίωμα μετακύλησης του προστίμου στην ΔΟΥ....?


Ενας γνωστος μου εδω Λαρισα δεν τις πληρωνε για χρονια..και ετυχε να παει στην εφορια για να παρει κατι χαρτια που χρειαζοταν..και δεν του τα εδωσαν επειδη χρωστουσε τα χρημματα απο τις κλησεις...οποτε...

teo_g7
30/01/2014, 15:38
επαναφέρω το θέμα.

Δήμος Βουλιαγμένης

Μου ζητάει 40 ευρώ για παράνομη στάθμευση προστά στο waffle house μετά από καλοκαιρινό μπάνιο τον Ιούνιο του '11.

Από κάτω αναφέρει απειλητικά ότι: Μετα τη λήξη της πληρωμής (έχει λήξει ήδη) το ποσό θα πληρώνεται ΜΟΝΟ στα ταμεία του Δήμου και θα έχει και τις νόμιμες προσαυξήσεις. Εαν δεν εξοφληθεί θα ακολουθήσει η διαδικασία "ΠΕΡΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ) Ν.Δ. 356/74.

Τί κάνουμε.....?

ισχύει ότι ο Δήμος δεν έχει δικαίωμα μετακύλησης του προστίμου στην ΔΟΥ....?
Εχουνε γράψει και ενα φιλο μου εκεί μπροστά τα αρχίδια και καλά γιατί πάταγε λίγο η πίσω ρόδα σε θεση ανάπηρου.Μάλλον το χουνε στεκι εκεί!Πάντως ο φίλος την πλήρωσε την κλήση 40€ (ηταν 80€ αλλά πήγε σε 10 μέρες κι έτσι)

taisteal
30/01/2014, 15:40
μου εσκασε ραβασακι απο την κρητη πριν κατι χρονια...

αν δεν πληρωθουν πανε εφορια... παθων και μαθων..

devil's animal
30/01/2014, 15:53
επαναφέρω το θέμα.

Δήμος Βουλιαγμένης

Μου ζητάει 40 ευρώ για παράνομη στάθμευση προστά στο waffle house μετά από καλοκαιρινό μπάνιο τον Ιούνιο του '11.

Από κάτω αναφέρει απειλητικά ότι: Μετα τη λήξη της πληρωμής (έχει λήξει ήδη) το ποσό θα πληρώνεται ΜΟΝΟ στα ταμεία του Δήμου και θα έχει και τις νόμιμες προσαυξήσεις. Εαν δεν εξοφληθεί θα ακολουθήσει η διαδικασία "ΠΕΡΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ) Ν.Δ. 356/74.

Τί κάνουμε.....?

ισχύει ότι ο Δήμος δεν έχει δικαίωμα μετακύλησης του προστίμου στην ΔΟΥ....?

πληρωσε την

McTalas
30/01/2014, 15:58
Η κληση εγινε ή ειναι λαθος?
Εαν σωστα σας εχουνε γραψει και δεν την πληρωσετε τοτε παει εφορια απλα τα πραγματα. Και δεν εχει ο φιλος του φιλου τω φιλο...

daz
30/01/2014, 16:21
Εχουνε γράψει και ενα φιλο μου εκεί μπροστά τα αρχίδια και καλά γιατί πάταγε λίγο η πίσω ρόδα σε θεση ανάπηρου.Μάλλον το χουνε στεκι εκεί!Πάντως ο φίλος την πλήρωσε την κλήση 40€ (ηταν 80€ αλλά πήγε σε 10 μέρες κι έτσι)


Και καλά του κάνανε! Αν η πίσω ρόδα πάταγε την γραμμή, το αμάξι ήταν "μέσα" κατά περίπου 1 μέτρο. Εσύ μπορείς να παρκάρεις σε θέση που είναι όσο ακριβώς και το μήκος του αυτοκινήτου σου?

Pan (dvs)
30/01/2014, 18:04
Και καλά του κάνανε! Αν η πίσω ρόδα πάταγε την γραμμή, το αμάξι ήταν "μέσα" κατά περίπου 1 μέτρο. Εσύ μπορείς να παρκάρεις σε θέση που είναι όσο ακριβώς και το μήκος του αυτοκινήτου σου?

Κατσε ρε,μπορει να ητανε κανα smart-ακι,που εχει τον τροχο πολυ πισω.:D

nikos_abel
31/01/2014, 07:07
2001 ή 2002 "έχασα" μια κλήση για παράνομο παρκάρισμα από τη δημοτική αστυνομία στη Κέρκυρα (δε θυμάμαι αν την άξιζα ή όχι).

Από τότε έχω αλλάξει σπίτι, περιοχή, πλανήτη. Ρε λες να με θυμηθούνε;

teo_g7
31/01/2014, 07:15
Και καλά του κάνανε! Αν η πίσω ρόδα πάταγε την γραμμή, το αμάξι ήταν "μέσα" κατά περίπου 1 μέτρο. Εσύ μπορείς να παρκάρεις σε θέση που είναι όσο ακριβώς και το μήκος του αυτοκινήτου σου?

Για μηχανακι μιλαμε, και ουτε που παταγε καλα καλα.Εννοειται φυσικα πως δεν εμποδιζε τιποτα και κανενα.Μαλλον αυτος ο μαλακας με το παρκινγκ την κανει τη δουλεια.

daz
31/01/2014, 14:24
Για μηχανακι μιλαμε, και ουτε που παταγε καλα καλα.Εννοειται φυσικα πως δεν εμποδιζε τιποτα και κανενα.Μαλλον αυτος ο μαλακας με το παρκινγκ την κανει τη δουλεια.

Πάσο. Νόμιζα πως ήταν τετράτροχο.

spyrakos35
31/01/2014, 21:35
επί του θέματος....

δεδομένης της περικοπής πόρων προς τους δήμους από το κράτος, να μην εκπλήσσεστε που έρχονται κλήσεις του πάλαι ποτέ.... κάπου πρέπει να βρουν φράγκα....

μου ήρθε τετραετίας και την πλήρωσα μία χαρά και είπα και ευχαριστώ....

αυτή την εποχή, ρίσκο για μπλέξιμο με εφορία δεν παίρνω....

Maira
01/02/2014, 10:44
2001 ή 2002 "έχασα" μια κλήση για παράνομο παρκάρισμα από τη δημοτική αστυνομία στη Κέρκυρα (δε θυμάμαι αν την άξιζα ή όχι).

Από τότε έχω αλλάξει σπίτι, περιοχή, πλανήτη. Ρε λες να με θυμηθούνε;


To ΑΦΜ σου δεν το έχεις αλλάξει όμως! ;) ...... αν και πριν το 2004 οι κλήσεις της δημοτικής ήταν λίγο περίεργη φάση! Για καλό και για κακό κάνε μια ερώτηση στην εφορία για τυχόν οφειλές! :wave2:

kapetan amerika
01/02/2014, 10:47
Εμένα μου ήρθε μια 4ετίας για παράνομη στάθμευση σε παρακείμενη πόλη, άλλου νομού, όπου έχω πάει μεν, αλλά που να θυμάμαι ημερομηνίες απ' την περασμένη δεκαετία. Κοιτάζω καλά και βλέπω ότι έγραφε άλλο χρώμα αλλά είχε τη δική μου πινακίδα, απ' το νομό όπου διαμένω. Στο γραφείο συγκοινωνιών βρήκαν ποιος ήταν. Ο τύπος έχει αυτοκίνητο του χρώματος που αναγράφονταν στην κλήση, ο αριθμός της πινακίδας του ήταν κατά ένα ψηφίο διαφορετικός απ' αυτόν της δικής μου και σου λέει "άσε τον άλλο να τρέχει". Η κλήση σβήστηκε βέβαια, αλλά ο άλλος δε θα υποστεί την παραμικρή συνέπεια, ούτε για την παρανομία του, αλλά ούτε και για το γεγονός ότι βλέποντας το προφανές λάθος του τροχονόμου, επέλεξε να πετάξει την κλήση και να την πληρώσει κάποιος άλλος, εντελώς αθώος και ανυποψίαστος συμπολίτης του.

nikos_abel
01/02/2014, 10:48
To ΑΦΜ σου δεν το έχεις αλλάξει όμως! ;) ...... αν και πριν το 2004 οι κλήσεις της δημοτικής ήταν λίγο περίεργη φάση! Για καλό και για κακό κάνε μια ερώτηση στην εφορία για τυχόν οφειλές! :wave2:


Στην εφορία δε δείχνει τίποτα, άλλα χρωστάω εκεί :lol:

Maira
01/02/2014, 11:07
Στην εφορία δε δείχνει τίποτα, άλλα χρωστάω εκεί :lol:

Καλά εκεί χρωστάμε όλοι! :beer: