PDA

View Full Version : Πρόβλημα με Kawasaki ΚLE 500...Τα φώτα σας παιδιά...!!!!



Anty12
04/09/2006, 11:28
Καλημέρα σας από Θεσσαλονίκη

Έχω ένα KLE 500 του ΄97 (70000 χλμ) το οποίο τον τελευταίο καιρό, όταν ζεσταθεί αρκετά σβήνει...

Το ιστορικό έχει ως έξης:
Την πρώτη φορά το πρόβλημα παρουσιάστηκε στον περιφερειακό , με την μηχανή φορτωμένη για ταξίδι και να έχει δουλέψει περίπου 20 λεπτά.
Ξαφνικά άρχισε να μην ακούει στο γκάζι , να ρίχνει στροφές και τελικά να σβήσει δίνοντας μου την ίδια αίσθηση με εκείνη που δίνει, όταν τελειώνει η βενζίνη.

Κάνω δεξιά , μου έρχεται έντονη η μυρωδιά της βενζίνης και βλέπω να τρέχει βενζίνη από την υπερχείλιση του δεξιού καρμπυρατέρ.
Προσπαθώ να την ξαναβάλω μπροστά (το KLE έχει μίζα) , πείρε μετά από πολλές προσπάθειες ,δίνοντας την ίδια αίσθηση που έχεις όταν βάζεις μπροστά ένα από εκείνα τα αυτοκίνητα του 1920 ,αυτά που τα έβαζες μπροστά με την μανιβέλα από το μπροστινό μέρος..!!!!
Δηλαδή με πατημένο το μπουτόν της μίζας και την μηχανή να ξεκινάει σαν τρακτέρ από χαμηλές στροφές , να τις ανεβάζει σιγά-σιγά μέχρι της ονομαστικές στροφές και να δουλεύει μετά κανονικά....

Όπως ήμουν , (φορτωμένος , κατακαλόκαιρο και μέσα στον περιφερειακό...ένα πράγμα όνειρο..........) φεύγω βολίδα για το μάστορα σκεφτόμενος ότι έχω σκουπιδάκια στο καρμπ και βρίζοντας τον βενζινά .
Στο δρόμο προς τον μάστορα , ήμουν αναγκασμένος , για μην σβίνει να πηγαίνω μαρσαριστός , με 5000-6000 στροφές,και μπορεί να ήταν και ιδέα μου, αλλα΄το μοτέρ ακουγόταν περίεργα , με ένα περίεργο ξερό ήχο , σαν να δούλευε με ένα κύλινδρο.

Ο μάστορας μου λεει και αυτός ότι είναι τα καρμπιρατέρ, τα βγάζει, τα καθαρίζει , τα ρυθμίζει ,έφαγε κάνα δυο τρεις ώρες, και πάπαλα το Σαβατοκυριακάτικο ταξιδάκι...

Η μηχανή δούλευε εντάξει για κανένα δεκαπενθήμερο μέχρι που ένα απόγευμα ψάχνοντας ένα μαγαζί μέσα σε κάτι στενά , όταν ζεστάθηκε για τα καλά, ξανά τα ίδια, μόνο που αυτή τη φόρά δεν έπαιρνε με τίποτα μπροστά .Συνέχεια μιζιές μέχρι που μου ξελίγωσε την μπαταρία.
Αλλάζω μάστορα , (πήγα και καλά, σε ειδικό......) του εξηγώ το πρόβλημα , μου λεει και αυτός ότι είναι θέμα καρμπιρατέρ, αλλάζει βελόνες και ζιγκλέρ , ρυθμίζει ξανά καρμπιρατέρ, του σκαω ένα κάρο ευρόπουλα , φεύγω , η μηχανή μια χαρά για κάνα δυο βδομάδες , οπότε πάλι τα ίδια......

Ξανά άλλος μάστορας , ειδικός στα ηλεκτρολογικά αυτή τη φορά, μετράει ανορθωτή, ηλεκτρονική κτλ. ....δεν βρίσκει τίποτα , και μου αλλάζει προληπτικά καλώδια των μπουζί ?????

Τελικά το πρόβλημα παραμένει , δεν τολμάω να βάλω πάνω δεύτερο άτομο και να την κινήσω για παραπάνω από 20 λεπτά , ούτε και βγάλω την μηχανή από την πόλη για κανένα κοντινό ταξιδάκι .....

ΒΟΗΘΕΙΑ ...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΔΕΡΦΙΑ......

Έχω βαρεθεί να πληρώνω και να μην έχω μηχανή....!!!!!!!

Υ.Γ.Στη Θες/κη ξέρω δύο επίσημες αντιπροσωπείες Kawasaki, στον ένα δεν πατάω γιατί είναι κλέφτης , ενώ στον άλλο όταν πήγα και του εξήγησα το πρόβλημα , μου είπε φέρτην , και να την δούμε , και είναι πολύ περίεργο το πρόβλημα , και θέλουν και 70 ευρο ΤΗΝ ΩΡΑ εργατικά κτλ

kalant
04/09/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Καλημέρα σας από Θεσσαλονίκη

Έχω ένα KLE 500 του ΄97 (70000 χλμ) το οποίο τον τελευταίο καιρό, όταν ζεσταθεί αρκετά σβήνει...

Το ιστορικό έχει ως έξης:
Την πρώτη φορά το πρόβλημα παρουσιάστηκε στον περιφερειακό , με την μηχανή φορτωμένη για ταξίδι και να έχει δουλέψει περίπου 20 λεπτά.
Ξαφνικά άρχισε να μην ακούει στο γκάζι , να ρίχνει στροφές και τελικά να σβήσει δίνοντας μου την ίδια αίσθηση με εκείνη που δίνει, όταν τελειώνει η βενζίνη.

Κάνω δεξιά , μου έρχεται έντονη η μυρωδιά της βενζίνης και βλέπω να τρέχει βενζίνη από την υπερχείλιση του δεξιού καρμπυρατέρ.
Προσπαθώ να την ξαναβάλω μπροστά (το KLE έχει μίζα) , πείρε μετά από πολλές προσπάθειες ,δίνοντας την ίδια αίσθηση που έχεις όταν βάζεις μπροστά ένα από εκείνα τα αυτοκίνητα του 1920 ,αυτά που τα έβαζες μπροστά με την μανιβέλα από το μπροστινό μέρος..!!!!
Δηλαδή με πατημένο το μπουτόν της μίζας και την μηχανή να ξεκινάει σαν τρακτέρ από χαμηλές στροφές , να τις ανεβάζει σιγά-σιγά μέχρι της ονομαστικές στροφές και να δουλεύει μετά κανονικά....

Όπως ήμουν , (φορτωμένος , κατακαλόκαιρο και μέσα στον περιφερειακό...ένα πράγμα όνειρο..........) φεύγω βολίδα για το μάστορα σκεφτόμενος ότι έχω σκουπιδάκια στο καρμπ και βρίζοντας τον βενζινά .
Στο δρόμο προς τον μάστορα , ήμουν αναγκασμένος , για μην σβίνει να πηγαίνω μαρσαριστός , με 5000-6000 στροφές,και μπορεί να ήταν και ιδέα μου, αλλα΄το μοτέρ ακουγόταν περίεργα , με ένα περίεργο ξερό ήχο , σαν να δούλευε με ένα κύλινδρο.

Ο μάστορας μου λεει και αυτός ότι είναι τα καρμπιρατέρ, τα βγάζει, τα καθαρίζει , τα ρυθμίζει ,έφαγε κάνα δυο τρεις ώρες, και πάπαλα το Σαβατοκυριακάτικο ταξιδάκι...

Η μηχανή δούλευε εντάξει για κανένα δεκαπενθήμερο μέχρι που ένα απόγευμα ψάχνοντας ένα μαγαζί μέσα σε κάτι στενά , όταν ζεστάθηκε για τα καλά, ξανά τα ίδια, μόνο που αυτή τη φόρά δεν έπαιρνε με τίποτα μπροστά .Συνέχεια μιζιές μέχρι που μου ξελίγωσε την μπαταρία.
Αλλάζω μάστορα , (πήγα και καλά, σε ειδικό......) του εξηγώ το πρόβλημα , μου λεει και αυτός ότι είναι θέμα καρμπιρατέρ, αλλάζει βελόνες και ζιγκλέρ , ρυθμίζει ξανά καρμπιρατέρ, του σκαω ένα κάρο ευρόπουλα , φεύγω , η μηχανή μια χαρά για κάνα δυο βδομάδες , οπότε πάλι τα ίδια......

Ξανά άλλος μάστορας , ειδικός στα ηλεκτρολογικά αυτή τη φορά, μετράει ανορθωτή, ηλεκτρονική κτλ. ....δεν βρίσκει τίποτα , και μου αλλάζει προληπτικά καλώδια των μπουζί ?????

Τελικά το πρόβλημα παραμένει , δεν τολμάω να βάλω πάνω δεύτερο άτομο και να την κινήσω για παραπάνω από 20 λεπτά , ούτε και βγάλω την μηχανή από την πόλη για κανένα κοντινό ταξιδάκι .....

ΒΟΗΘΕΙΑ ...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΔΕΡΦΙΑ......

Έχω βαρεθεί να πληρώνω και να μην έχω μηχανή....!!!!!!!

Υ.Γ.Στη Θες/κη ξέρω δύο επίσημες αντιπροσωπείες Kawasaki, στον ένα δεν πατάω γιατί είναι κλέφτης , ενώ στον άλλο όταν πήγα και του εξήγησα το πρόβλημα , μου είπε φέρτην , και να την δούμε , και είναι πολύ περίεργο το πρόβλημα , και θέλουν και 70 ευρο ΤΗΝ ΩΡΑ εργατικά κτλ

βενζιναδικο αλλαξες? μηπως σου καθαριζουν το καρμουρατερ και ξαναβαζεις κακη βενζινη και κανει τα ιδια...

OldMan
04/09/2006, 11:34
Κατά πάσα πιθανότητα, είναι ΟΝΤΩΣ πρόβλημα του καρμπυρατέρ (αλλά ΔΕΝ φταίει αυτό)!!!

Δεν παραξενεύεσαι λιγάκι που το εμφανίζει πάντα λίγες μέρες μετά το καθάρισμα (που σημαίνει ότι το τεπόζιτό σου έχει μέσα αρκούδες μαζί με φίδια και δράκους...)

:wave2: :beer: :wave2:

Anty12
04/09/2006, 11:34
Το σκέφτικα και γω φίλε kalant....
Βάζω από διαφορετικά βενζινάδικα.Δεν πρέπει να είναι βενζίνη...

Anty12
04/09/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κατά πάσα πιθανότητα, είναι ΟΝΤΩΣ πρόβλημα του καρμπυρατέρ (αλλά ΔΕΝ φταίει αυτό)!!!

Δεν παραξενεύεσαι λιγάκι που το εμφανίζει πάντα λίγες μέρες μετά το καθάρισμα (που σημαίνει ότι το τεπόζιτό σου έχει μέσα αρκούδες μαζί με φίδια και δράκους...)

:wave2: :beer: :wave2:

Οπότε καθαρίζω τεπόζιτο...?????
Και γιατί το ριμάδι δεν το κάνει όταν είναι κρύο...???
Ξέρει κανεις κάποιον καλό μάστορα από Θεσ/κη μεριά , η είναι κάτι το απλό..???

OldMan
04/09/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Οπότε καθαρίζω τεπόζιτο...?????
Ξέρει κανεις κάποιον καλό μάστορα από Θεσ/κη μεριά , η είναι κάτι το απλό..???

Για μάστορα, ξέχνα το...

Για το πόσο "απλό" είναι, αν ψάξεις λίγο στα Τεχνικά θα βρεις μερικές συζητήσεις και απόψεις.

(Πάντως, κάνε εσωτερική πλαστικοποίηση - ακόμη και αν δεν έχεις δείγματα σκουριάς - γιατί με το καθάρισμα θα "πληγωθεί" το μέταλλο...).

:wave2:

Anty12
04/09/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για μάστορα, ξέχνα το...

Για το πόσο "απλό" είναι, αν ψάξεις λίγο στα Τεχνικά θα βρεις μερικές συζητήσεις και απόψεις.

(Πάντως, κάνε εσωτερική πλαστικοποίηση - ακόμη και αν δεν έχεις δείγματα σκουριάς - γιατί με το καθάρισμα θα "πληγωθεί" το μέταλλο...).

:wave2:

Ευχαριστώ φίλε oldman, θα το δοκιμάσω και αυτό.....!!!
Με βλέπω να πηγαίνω κατά Κινέζο μεριά σήμερα... :beer:

OldMan
04/09/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Με βλέπω να πηγαίνω κατά Κινέζο μεριά σήμερα... :beer:

Θυμίσου να κρατάς ΠΟΛΛΑ φράγκα !!!

(Αν είναι η γραμματέας του εκεί, αξίζει ...!!!):lol:

sadengr
04/09/2006, 13:13
Φιλε Anty το ιδιο προβλημα ειχε και ενας φιλος με κλε500.

Μπορεις να θυμηθεις, οταν εχεις αυτες τις μικροδιακοπες, αν τα φωτα σου ειναι αναμμενα;

Αν ναι, δοκιμασε να οδηγησεις με κλειστα τα φωτα (οχι το βραδυ ετσι ;-) ) και να παρατηρησεις αν μειωνεται το προβλημα.

dukeandthecity
04/09/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Φιλε Anty το ιδιο προβλημα ειχε και ενας φιλος με κλε500.

Μπορεις να θυμηθεις, οταν εχεις αυτες τις μικροδιακοπες, αν τα φωτα σου ειναι αναμμενα;

Αν ναι, δοκιμασε να οδηγησεις με κλειστα τα φωτα (οχι το βραδυ ετσι ;-) ) και να παρατηρησεις αν μειωνεται το προβλημα.

μην του λες τετοια γιατι ειναι και καποιας ηλικίας, και δεν τα πιάνει εύκολα. :lol: :lol:

Anty12
04/09/2006, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Φιλε Anty το ιδιο προβλημα ειχε και ενας φιλος με κλε500.

Μπορεις να θυμηθεις, οταν εχεις αυτες τις μικροδιακοπες, αν τα φωτα σου ειναι αναμμενα;

Αν ναι, δοκιμασε να οδηγησεις με κλειστα τα φωτα (οχι το βραδυ ετσι ;-) ) και να παρατηρησεις αν μειωνεται το προβλημα.

Βασικά δεν είναι μικροδιακοπές.Η μηχανή σβήνει εντελώς λες και παθαίνει ατροφία........
Τα φώτα τα 'εχω αναμένα μέρα και νύχτα, και το συγκεκριμένο πρόβλημα το παρουσιάζει ΜΟΝΟ όταν ζεσταίνεται καί μέρα και νύχτα.....

sadengr
04/09/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Βασικά δεν είναι μικροδιακοπές.Η μηχανή σβήνει εντελώς λες και παθαίνει ατροφία........
Τα φώτα τα 'εχω αναμένα μέρα και νύχτα, και το συγκεκριμένο πρόβλημα το παρουσιάζει ΜΟΝΟ όταν ζεσταίνεται καί μέρα και νύχτα.....

Παντως τα συμπτωματα ειναι οπως τα περιγραφεις. Συμβαινει οταν ειναι ζεστος ο καιρος, με δευτερο ατομο συνηθως σε ταξιδι, σαν να μπουκωνει το ενα καρμπυρατερ και να δουλευει ο αλλος κυλινδρος, μετα απο πεντε λεπτα ξαναπαιρνει μπροστα αλλα με δυσκολια, μετα απο 20 λεπτα τα ιδια. Το καθαρισμα η/και το αδειασμα του καρμπυρατερ δεν προσφερει και πολλα.Κανεις απο τους μαστορες δεν ειπε λυση η οποια να μπορει να διασταυρωθει, μιλησαν για καρμυρατερ, ηλεκτρονικη, ανορθωτη, ντεποζιτο χωρις αποτελεσμα. Στην επιστροφη του ταξιδιου (εθνικη τριπολεως) τα φωτα ηταν σβηστα και παραδοξως δεν παρουσιασε ουτε μια φορα το προβλημα. Αυτη ηταν και η μονη διαφορα διοτι το μηχανακι ηταν το ιδιο φορτωμενο, ο δρομος ο ιδιος και εκανε την ιδια ζεστη. Δοκιμασε το please και αν δεις διαφορα κανε post διοτι θα βοηθησεις κοσμο...

Anty12
04/09/2006, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Παντως τα συμπτωματα ειναι οπως τα περιγραφεις. Συμβαινει οταν ειναι ζεστος ο καιρος, με δευτερο ατομο συνηθως σε ταξιδι, σαν να μπουκωνει το ενα καρμπυρατερ και να δουλευει ο αλλος κυλινδρος, μετα απο πεντε λεπτα ξαναπαιρνει μπροστα αλλα με δυσκολια, μετα απο 20 λεπτα τα ιδια. Το καθαρισμα η/και το αδειασμα του καρμπυρατερ δεν προσφερει και πολλα.Κανεις απο τους μαστορες δεν ειπε λυση η οποια να μπορει να διασταυρωθει, μιλησαν για καρμυρατερ, ηλεκτρονικη, ανορθωτη, ντεποζιτο χωρις αποτελεσμα. Στην επιστροφη του ταξιδιου (εθνικη τριπολεως) τα φωτα ηταν σβηστα και παραδοξως δεν παρουσιασε ουτε μια φορα το προβλημα. Αυτη ηταν και η μονη διαφορα διοτι το μηχανακι ηταν το ιδιο φορτωμενο, ο δρομος ο ιδιος και εκανε την ιδια ζεστη. Δοκιμασε το please και αν δεις διαφορα κανε post διοτι θα βοηθησεις κοσμο...

Φίλε sadengr , δεν κατάλαβα καλά το ποσταρισμα σου......
Εχεις και εσύ το ίδιο πρόβλημα...???
Να δοκιμάσω τι ακριβώς....???

sadengr
04/09/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Φίλε sadengr , δεν κατάλαβα καλά το ποσταρισμα σου......
Εχεις και εσύ το ίδιο πρόβλημα...???
Να δοκιμάσω τι ακριβώς....???
Σου εστειλα πμ

Akatanomastos
04/09/2006, 16:32
sto sigekrimeno peristatiko malon einai aplo to provlima alla genika
pistevo epos einai protimotero zoristeis k na pareis(genika milao, oxi mono esi) mia mixani nea para na exeis pithanotites ston periferiako kai stin ethniki na sou ta dosei sto xeri kai apo piso na rxete plakomenos kanenas..


ego vevaia pou ta leo afta den to xo kanei akoma..

Anty12
04/09/2006, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
sto sigekrimeno peristatiko malon einai aplo to provlima alla genika
pistevo epos einai protimotero zoristeis k na pareis(genika milao, oxi mono esi) mia mixani nea para na exeis pithanotites ston periferiako kai stin ethniki na sou ta dosei sto xeri kai apo piso na rxete plakomenos kanenas..


ego vevaia pou ta leo afta den to xo kanei akoma..

Το θέμα είναι να λύσω το πρόβλημα μου.........
Δεν υπάρχουν παράδες για καινούργια μοτόρα.....
Αν ήταν ν'αλλάζουμε μηχανή κάθε φορά που η παλιά βγάζει κουσούρια, τότε την που..#@#$&*...με καρντάσι.....

Anty12
05/09/2006, 10:04
Ρε παιδιά , διάβασα ένα φίλο του forum εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22288&perpage=15&pagenumber=4

ο οποίος φαίνεται να είχε παρόμοιο πρόβλημα με μένα...

Μπορεί κάποιος μα μου πει τι ακριβώς είναι τα
"πυραυλάκια" στο καρμπυρατέρ , τι δουλεία κάνουν, και πως μπορεί να βραχυκυκλώσουν τα μπουζί...???
Το KLE είναι στο συνεργείο για service στις μπουκάλες και είναι ευκαιρία να το κοιτάξω και αυτό.

Αν κάποιος μπορεί να απαντήσει θα του είμουν ευγνώμων.....

OldMan
05/09/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μπορεί κάποιος μα μου πει τι ακριβώς είναι τα
"πυραυλάκια" στο καρμπυρατέρ
Μάλλον όχι (ίσως ο συγκεκριμμένος μάστορας...) !!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
τι δουλεία κάνουν..
Βλ. παραπάνω :rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
και πως μπορεί να βραχυκυκλώσουν τα μπουζί...???
Τα μπουζί βραχυκυκλώνουν από διάφορες αιτίες, αλλά ΟΧΙ από υπερχείλιση καυσίμου (εκτός αν η βενζίνη μπει ανάμεσα στο μπουζοκαλώδιο και την πίπα ενώ συγχρόνως υπάρχει και στην εξωτερική επιφάνεια της πίπας μέχρι το σασσί...)

Anty12
05/09/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον όχι (ίσως ο συγκεκριμμένος μάστορας...) !!


Βλ. παραπάνω :rolleyes:


Τα μπουζί βραχυκυκλώνουν από διάφορες αιτίες, αλλά ΟΧΙ από υπερχείλιση καυσίμου (εκτός αν η βενζίνη μπει ανάμεσα στο μπουζοκαλώδιο και την πίπα ενώ συγχρόνως υπάρχει και στην εξωτερική επιφάνεια της πίπας μέχρι το σασσί...)

Ευχαριστώ OldMan......
Ο Καλ.......ρινός λες να ξέρει...????
Να του πω να το κοιτάξει και αυτό...????

ASTRAKITCAR
05/09/2006, 10:24
ηρεμια,αυτα που εχω αλλαξει σε ανταλακτικα στο μηχανακι ηταν.ενας ανορθωτης και μια μπαταρια που καηκε ταυτοχρονα.

αλλαξα τα πυραυλακια μεσα στα καρμυρατερ διοτι συμφωνα με τον μηχανικο επρεπε,και το ρουμπινετο στο ντεποζιτο το οποιο εχει μια μικρη διαρροη με αποτελεσμα οταν εκλεινες την μιζα ερεε βενζινη στα καρμπυρατερ και το μπουκωνε χωρις απαραιτητα να εχει παρουσιαστει σε συχνα διαστηματα.Δηλ πηγαινε, και μια φορα το μηνα η και πιο σπανια εκανε υπερχειλιση και μπουκωνε εν κινηση.γνωμη μου αν τα ηλεκτρολογικα ειναι ενταξει το προβλημα ειναι καπου εκει.προσεξε κολιεδε και το φιλτρο βενζινης γιατι διπλωνουνε τα σωληνακια με τους κραδασμους καμια φορα.
πες μου τι εκανες και αν θελεις κατι αλλο για αναρτησεις-αγορα πες μου.

dirtbird
05/09/2006, 10:28
Πυραυλάκια είναι ...... οι βελόνες των φλοτέρ?????????:hypnotize

Anty12
05/09/2006, 10:33
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και κόπο να μου απαντήσετε.......

Θα πω στο στο μάστορα να ξαναλύσει τα καρμπς να τα δει και να ξαναρυθμίσει στάθμες κτλ.

Ειλικρινά ευχαριστώ......

OldMan
05/09/2006, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ο Καλ.......ρινός λες να ξέρει...????
Να του πω να το κοιτάξει και αυτό...????

Ο Πάρης αποκλείεται να ασχοληθεί (ο ίδιος...) !!!

Αν του δώσεις να καταλάβει τι ακριβώς θέλεις, κάτι μπορεί να γίνει....

Anty12
05/09/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ηρεμια,αυτα που εχω αλλαξει σε ανταλακτικα στο μηχανακι ηταν.ενας ανορθωτης και μια μπαταρια που καηκε ταυτοχρονα.

αλλαξα τα πυραυλακια μεσα στα καρμυρατερ διοτι συμφωνα με τον μηχανικο επρεπε,και το ρουμπινετο στο ντεποζιτο το οποιο εχει μια μικρη διαρροη με αποτελεσμα οταν εκλεινες την μιζα ερεε βενζινη στα καρμπυρατερ και το μπουκωνε χωρις απαραιτητα να εχει παρουσιαστει σε συχνα διαστηματα.Δηλ πηγαινε, και μια φορα το μηνα η και πιο σπανια εκανε υπερχειλιση και μπουκωνε εν κινηση.γνωμη μου αν τα ηλεκτρολογικα ειναι ενταξει το προβλημα ειναι καπου εκει.προσεξε κολιεδε και το φιλτρο βενζινης γιατι διπλωνουνε τα σωληνακια με τους κραδασμους καμια φορα.
πες μου τι εκανες και αν θελεις κατι αλλο για αναρτησεις-αγορα πες μου.

Βελόνες και ζιγκλερ αλλάχθηκαν πέρισι το φθινώπορο....

Τα σωληνάκια της υποπίεσης είναι εντάξει, ήτανε από τα πρώτα που τσέκαρα ....

Η μηχάνη κάνει τα τρελά της ΜΟΝΟ ζεσταμένη.....

Ρε μπας και είναι το φίλτρο αέρα , ή καμιά εισαγωγή αέρα και τρελαθώ εντελώς.....??????

Anty12
05/09/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο Πάρης αποκλείεται να ασχοληθεί (ο ίδιος...) !!!

Αν του δώσεις να καταλάβει τι ακριβώς θέλεις, κάτι μπορεί να γίνει....


Χθές το απόγευμα , του εξηγούσα και του κλαιγώμουνα για κανένα εικοσάλεπτο......
Είπε ότι αφού αλλάξει τσιμούχες και λάδια στις μπουκάλες , θα το κοιτάξει....

Είδωμεν....

ASTRAKITCAR
05/09/2006, 12:06
Τι νουμερο ζιγκλερ σου εβαλε?
φοραω KN φιλτρο αερα και εχω βγαλει την πιπα που μπαινει μπροστα στο φιλτροκουτι.εσυ τι εχεις κανει?

OldMan
05/09/2006, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
εχω βγαλει την πιπα που μπαινει μπροστα στο φιλτροκουτι.

"Πίπα" στο φιλτροκούτι ..??? :confused: :look: :confused:



Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
..εσυ τι εχεις κανει?

Αναφέρεσαι στις πίπες ??? :lol:

ASTRAKITCAR
05/09/2006, 12:16
καλο oldman...

αναφερομαι στο τσουτσουνακι που εχουν τα Kle στο φιιλτροκουτι.....:rotflmao: και περναει ο αερας μεσα....

Anty12
05/09/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
Τι νουμερο ζιγκλερ σου εβαλε?
φοραω KN φιλτρο αερα και εχω βγαλει την πιπα που μπαινει μπροστα στο φιλτροκουτι.εσυ τι εχεις κανει?

Το νούμερο των ζιγκλέρ δεν το θυμάμαι.Κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να είναι τα μανίσια γιατί τα πείρε από τα παιδιά στην Μπότσαρη.
Όχι, το φίλτρο και την εισαγωγή του δεν την πείραξα (Αν εννοείς τον κυρτό σωλήνα που κοιτάει προς το πίσω μέρος της μηχανής και κουμπώνει πάνω στο αφαιρούμενο τμήμα στο φιλτροκούτι...?)
Αλλάζει τίποτα αν αυτό αφαιρεθέι..?

ASTRAKITCAR
05/09/2006, 12:43
αυτο εννοω,το κυρτο ελαστικο σωληνακι.αν το βγαλεις θα τραβαει περισσοτερο αερα και με φορα εμπρος απο την μηχανη και οχι πισω οπως ειναι τωρα.αλλα θελεις να παιξεις με ζιγκλερ και βελονα γιατι θα φτωχυνει το μιγμα και -αν το δοκιμασεις απλα βγαζοντας δεν θα δουλευει το μοτερ-.

Anty12
05/09/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
αυτο εννοω,το κυρτο ελαστικο σωληνακι.αν το βγαλεις θα τραβαει περισσοτερο αερα και με φορα εμπρος απο την μηχανη και οχι πισω οπως ειναι τωρα.αλλα θελεις να παιξεις με ζιγκλερ και βελονα γιατι θα φτωχυνει το μιγμα και -αν το δοκιμασεις απλα βγαζοντας δεν θα δουλευει το μοτερ-.

Δεν τολμάω να ακουμπίσω καρμπυρατέρ γιατί ΔΕΝ ξέρω να κάνω ρυθμίσεις σε καρμπυρατέρ.....και στα Kawa, ειδικά στα KLE είναι μπελαλίδικα και θέλουν οπωσδήποτε μάστορα ή να είσαι γνώστης....
Κατά την γνώμη σου , αυτό που προτείνεις , θα βοηθήσει στο πρόβλημα , ή απλά θα δώσει 2-3 άλογα παραπάνω....????

ASTRAKITCAR
05/09/2006, 13:02
μην το πειραξεις.απλα οσο απελευθερωνεις εισαγωγη και εξαγωγη και διαχεριζοντας σωστα το μιγμα εχεις ελαφρως καλυτερες επιδοσεις γενικα,αναλογα το μοτερ,αν ειναι ψεκασμος κτλ.
μην το πειραξεις δεν θα σου λυσει το προβλημα αλλα με ψαξιμο οπως ειπα πριν θα τονωσει αρκετα.....:wave2:

sub_zero
05/09/2006, 13:13
Ειχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα ELLIMINATOR (KAWASAKI) το οποίο εμφάνιζε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... μόλις ζεστενοτανε λες και δουλευε με έναν κύλινδρο... και άντε να το βάλεις μπροστά μετα...

Δοκίμασα όλα τα παραπάνω που έχουν αναφερθεί (καθαρισμός καρμπ, φίλτρα, ρυθμίσεις) αλλα πάπαλα... μόλις ζεστενότανε λίγο τα ίδια...

Τελικά αρχίσαμε να το ψάχνουμε ηλεκτρολογικά... αλλάξαμε ανορθοτές, ηλεκτρονική... ΤΙΠΟΤΑ... μιά από τα ίδια... τελικά αφού παράτησα τους μαστορους άρχισα να το ψάχνω μόνος μου όσπου τελικά το βρήκα... βασει της ηλεκτροτεχνίας!!!

Οπερ σημαίνει: η αγωγιμότητα των υλικών μειώνεται εκθετικά όσο αυξάνεται η θερμοκρασία!!! ποιο απλά: ενα γ@μημενο καλώδιο που έφευγε από την ηλεκτρονική ζεστενότανε πολύ (ήταν και παλιό) με αποτέλεσμα να εμφανίζει μεγάλη αντίσταση και να γονατίζει την τάση....

το άλλαξα και όλα οκ...

Επειδή το μοτέρ είναι λίγο πολύ ίδιο για σκέψου το...


:wave2: :wave2: :wave2:

Anty12
05/09/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Ειχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα ELLIMINATOR (KAWASAKI) το οποίο εμφάνιζε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... μόλις ζεστενοτανε λες και δουλευε με έναν κύλινδρο... και άντε να το βάλεις μπροστά μετα...

Δοκίμασα όλα τα παραπάνω που έχουν αναφερθεί (καθαρισμός καρμπ, φίλτρα, ρυθμίσεις) αλλα πάπαλα... μόλις ζεστενότανε λίγο τα ίδια...

Τελικά αρχίσαμε να το ψάχνουμε ηλεκτρολογικά... αλλάξαμε ανορθοτές, ηλεκτρονική... ΤΙΠΟΤΑ... μιά από τα ίδια... τελικά αφού παράτησα τους μαστορους άρχισα να το ψάχνω μόνος μου όσπου τελικά το βρήκα... βασει της ηλεκτροτεχνίας!!!

Οπερ σημαίνει: η αγωγιμότητα των υλικών μειώνεται εκθετικά όσο αυξάνεται η θερμοκρασία!!! ποιο απλά: ενα γ@μημενο καλώδιο που έφευγε από την ηλεκτρονική ζεστενότανε πολύ (ήταν και παλιό) με αποτέλεσμα να εμφανίζει μεγάλη αντίσταση και να γονατίζει την τάση....

το άλλαξα και όλα οκ...

Επειδή το μοτέρ είναι λίγο πολύ ίδιο για σκέψου το...


:wave2: :wave2: :wave2:



Φιλε sub......

Επειδή είμαι ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα και αυτά που μου γράφεις έχουν λογική, θα μπορουσες σε παρακαλώ να μου πείς λίγο πιο αναλυτικά τι ακριβώς άλλαξες?

Άλαξες όλο το σετ καλωδίων της ηλεκτρονικής..?

Είδες συγκεκριμένα κάποιο φθαρμένο-ταλαιπορημένο, μέτρησες με πολύμετρο και βρήκες ότι αυτό είναι που τα ΄χει παίξει?

Σ΄ευχαριστώ

sub_zero
05/09/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Φιλε sub......

Επειδή είμαι ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα και αυτά που μου γράφεις έχουν λογική, θα μπορουσες σε παρακαλώ να μου πείς λίγο πιο αναλυτικά τι ακριβώς άλλαξες?

Άλαξες όλο το σετ καλωδίων της ηλεκτρονικής..?

Είδες συγκεκριμένα κάποιο φθαρμένο-ταλαιπορημένο, μέτρησες με πολύμετρο και βρήκες ότι αυτό είναι που τα ΄χει παίξει?

Σ΄ευχαριστώ

Η μέθοδος ήταν:

Πήρα μετρήσεις από την πλεξούδα της ηλεκτρονικής όταν δούλευε καλα (τάσεις αναφοράς) στο ρελαντι.. το έκενα βόλτα και μόλις αρχισε να κάνει τα κουλά του ξαναμέτρησα και είδα μεγάλες διαφορές στην τάση σε κάποιο από αυτά...

Το γεφύρωσα μέχρι το σημείο που κατέληγε (by pass) και είδα ότι "συνερχόταν" το μηχανάκι...

επειτα..... άλλαξα όλη την πλεξούδα... :lol:


βασικά όλα ήταν φθαρμένα-ταλαιπορημένα γιαυτό και την άλλαξα όλη...

Ελπίζω να το βρείς φιλε μου γιατι άν τα συμπτώματα είναι ίδια με τα δικά μου ξέρω πόσο σπαστικό είναι... κουραγιο...:wave2: :wave2:

Anty12
05/09/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Η μέθοδος ήταν:

Πήρα μετρήσεις από την πλεξούδα της ηλεκτρονικής όταν δούλευε καλα (τάσεις αναφοράς) στο ρελαντι.. το έκενα βόλτα και μόλις αρχισε να κάνει τα κουλά του ξαναμέτρησα και είδα μεγάλες διαφορές στην τάση σε κάποιο από αυτά...

Το γεφύρωσα μέχρι το σημείο που κατέληγε (by pass) και είδα ότι "συνερχόταν" το μηχανάκι...

επειτα..... άλλαξα όλη την πλεξούδα... :lol:


βασικά όλα ήταν φθαρμένα-ταλαιπορημένα γιαυτό και την άλλαξα όλη...

Ελπίζω να το βρείς φιλε μου γιατι άν τα συμπτώματα είναι ίδια με τα δικά μου ξέρω πόσο σπαστικό είναι... κουραγιο...:wave2: :wave2:

Ευχαριστώ , αύριο μόλις την πάρω πίσω , θα δοκιμάσω τα γραφόμενα σου.....

Νά ΄σαι καλά....

OldMan
05/09/2006, 15:12
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Βρε καλοί μου άνθρωποι...

Καλά και άγια (και λογικά) αυτά που λέτε, αλλά θα διαλύσετε το μηχανάκι τσάμπα και βερεσέ !!!

Το συγκεκριμένο πρόβλημα ΔΕΝ εμφανίζεται ΚΑΘΕ φορά που ζεσταίνεται το μοτέρ, αλλά μετά από κάποιες μέρες αφού καθαριστεί το καρμπυρατέρ (αν κατάλαβα καλά ...).

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για πρόβλημα τροφοδοσίας καυσίμου (ότι "παθαίνει" ένα ζεστό μοτέρ αν ανοίξεις τέρμα το τσοκ ή αν φτωχύνεις τραγικά το μίγμα - διαφορετικές περιπτώσεις με το ίδιο αποτέλεσμα...).

Τέσπα, ψάξτε τα όλα, αλλά βήμα - βήμα κάθε φορά (εκτός αν σας αρέσουν τα μπλεγμένα μπούτια...):lol:

:wave2: :beer: :wave2:

Anty12
05/09/2006, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Βρε καλοί μου άνθρωποι...

Καλά και άγια (και λογικά) αυτά που λέτε, αλλά θα διαλύσετε το μηχανάκι τσάμπα και βερεσέ !!!

Το συγκεκριμένο πρόβλημα ΔΕΝ εμφανίζεται ΚΑΘΕ φορά που ζεσταίνεται το μοτέρ, αλλά μετά από κάποιες μέρες αφού καθαριστεί το καρμπυρατέρ (αν κατάλαβα καλά ...).

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για πρόβλημα τροφοδοσίας καυσίμου (ότι "παθαίνει" ένα ζεστό μοτέρ αν ανοίξεις τέρμα το τσοκ ή αν φτωχύνεις τραγικά το μίγμα - διαφορετικές περιπτώσεις με το ίδιο αποτέλεσμα...).

Τέσπα, ψάξτε τα όλα, αλλά βήμα - βήμα κάθε φορά (εκτός αν σας αρέσουν τα μπλεγμένα μπούτια...):lol:

:wave2: :beer: :wave2:


'Οχι, όχι φίλε old.....

Το πρόβλημα ξεκίνησε να εμφανίζεται περίπου στις δεκαπέντε μέρες μετά τον καθαρισμό , αλλά τώρα πιά έχει γίνει πάρα πολύ συχνό , να μη πω , καθημερινό.....
Εξ ου και η απελπισία μου , και η προσφυγή στο forum για βοήθεια.....

dirtbird
05/09/2006, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
'Οχι, όχι φίλε old.....

Το πρόβλημα ξεκίνησε να εμφανίζεται περίπου στις δεκαπέντε μέρες μετά τον καθαρισμό , αλλά τώρα πιά έχει γίνει πάρα πολύ συχνό , να μη πω , καθημερινό.....
Εξ ου και η απελπισία μου , και η προσφυγή στο forum για βοήθεια.....

Ρεζερβουάρ σε αποσύνθεση?;)

OldMan
05/09/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
'Οχι, όχι φίλε old.....
Το πρόβλημα ξεκίνησε να εμφανίζεται περίπου στις δεκαπέντε μέρες μετά τον καθαρισμό , αλλά τώρα πιά έχει γίνει πάρα πολύ συχνό , να μη πω , καθημερινό.....
Εξ ου και η απελπισία μου , και η προσφυγή στο forum για βοήθεια.....

Κάτσε λιγάκι να καταλάβω...

1. Καθαρίζεις καθημερινά το καμπυρατέρ και παρουσιάζεται το πρόβλημα ??
ή
2. Άρχισε να παρουσιάζεται μετά από 15 μέρες από τον τελευταίο καθαρισμό ??

Αν είναι το 1, μπερδεύονται τα πράγματα ...:sad:

Αν είναι το 2, δοκίμασε ξανά ένα καθάρισμα και αν σου το ξανακάνει σε μερικές μέρες, τότε από "κάπου" βρωμίζει το καρπυρατέρ (και ΔΕΝ είναι από το φίλτρο...).

OldMan
05/09/2006, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρεζερβουάρ σε αποσύνθεση?;)

Τάπαμε ρε Σωτήρη, αλλά .....:winka:

Anty12
05/09/2006, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ρεζερβουάρ σε αποσύνθεση?;)

Και γιατί ρε μαμώτο παλαβώνει μόνο όταν ζεσταθεί.....??
Γιατί όχι το πρωί.....η το απόγευμα μετά την δουλειά....??

dukeandthecity
05/09/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτσε λιγάκι να καταλάβω...

1. Καθαρίζεις καθημερινά το καμπυρατέρ και παρουσιάζεται το πρόβλημα ??
ή
2. Άρχισε να παρουσιάζεται μετά από 15 μέρες από τον τελευταίο καθαρισμό ??

Αν είναι το 1, μπερδεύονται τα πράγματα ...:sad:

Αν είναι το 2, δοκίμασε ξανά ένα καθάρισμα και αν σου το ξανακάνει σε μερικές μέρες, τότε από "κάπου" βρωμίζει το καρπυρατέρ (και ΔΕΝ είναι από το φίλτρο...).
και εγω ελεγα ειστε της ιδιας ηλικίας θα βγάλετε συνεννόηση αλλα εις μάτην....

sub_zero
05/09/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Βρε καλοί μου άνθρωποι...

Καλά και άγια (και λογικά) αυτά που λέτε, αλλά θα διαλύσετε το μηχανάκι τσάμπα και βερεσέ !!!

Το συγκεκριμένο πρόβλημα ΔΕΝ εμφανίζεται ΚΑΘΕ φορά που ζεσταίνεται το μοτέρ, αλλά μετά από κάποιες μέρες αφού καθαριστεί το καρμπυρατέρ (αν κατάλαβα καλά ...).

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για πρόβλημα τροφοδοσίας καυσίμου (ότι "παθαίνει" ένα ζεστό μοτέρ αν ανοίξεις τέρμα το τσοκ ή αν φτωχύνεις τραγικά το μίγμα - διαφορετικές περιπτώσεις με το ίδιο αποτέλεσμα...).

Τέσπα, ψάξτε τα όλα, αλλά βήμα - βήμα κάθε φορά (εκτός αν σας αρέσουν τα μπλεγμένα μπούτια...):lol:

:wave2: :beer: :wave2:

βρε καρντασι... παραξήγησες... εγώ απλά παρέθεσα (είδες λεξιλόγιο!?!?!) την προσωπική μου εμπειρία..

ΦΥΣΙΚΑ και θα πρέπει να ψαχτεί πρώτα στην τροφοδοσία (όπως ακριβώς έκανα και εγω...) πρίν αρχίσει να ξυλώνει το μηχανάκι.

Απλά επειδή ανέφερε ότι τα χει κανει όλα αυτα και δεν είδε αποτέλεσμα ... μου θύμισε την δικιά μου περίπτωση και είπα να ποστάρω...

:beer: :beer:

OldMan
05/09/2006, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και γιατί ρε μαμώτο παλαβώνει μόνο όταν ζεσταθεί.....??
Γιατί όχι το πρωί.....η το απόγευμα μετά την δουλειά....??

Και δεν φαινόσουν "μπελαλής" στην αρχή.... :sad:
(dum spiro spero)

Όταν ένας ζεστός κινητήρας (σε φυσιολογική θερμοκρασία λειτουργίας) δεν έχει την προβλεπόμενη τροφοδοσία καύσιμου μίγματος, ΣΒΗΝΕΙ !!!

stefanos
05/09/2006, 15:35
Αν δεν είναι δεκαετίας το μοτο δεν θα έχει σκουριές.
Ηλεκτρικό θα είναι.
Και μην τα παρατάτε με άδεια τα ρεζερβουαρ

OldMan
05/09/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
βρε καρντασι... παραξήγησες...

Όχι μπρε καρντάση, εσύ παρεξήγησες ...!!!

Πολύ καλά έκανες και τα είπες, αλλά από ότι κατάλαβα (πράγμα που "παίζεται") οι περιπτώσεις σας είναι διαφορετικές, οπότε πηγαίνουμε ψάχνοντας σε λάθος δρόμους !!!

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
05/09/2006, 15:37
Πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω.

Βαλβίδες, πότε ρυθμίστηκαν τελευταία φορά?

OldMan
05/09/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ηλεκτρικό θα είναι.
Και μην τα παρατάτε με άδεια τα ρεζερβουαρ

Ήξεις αφήξεις, ούκ εν πολέμω θνήξεις ...:smokin:

Anty12
05/09/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτσε λιγάκι να καταλάβω...

1. Καθαρίζεις καθημερινά το καμπυρατέρ και παρουσιάζεται το πρόβλημα ??
ή
2. Άρχισε να παρουσιάζεται μετά από 15 μέρες από τον τελευταίο καθαρισμό ??

Αν είναι το 1, μπερδεύονται τα πράγματα ...:sad:

Αν είναι το 2, δοκίμασε ξανά ένα καθάρισμα και αν σου το ξανακάνει σε μερικές μέρες, τότε από "κάπου" βρωμίζει το καρπυρατέρ (και ΔΕΝ είναι από το φίλτρο...).

Ξεκαθαρίζω.....

1....Όταν η μηχανή το έκανε για πρώτη φορά , το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε σκουπιδάκια στα καρμπ.Ανοιχθηκαν και καθαρίστηκαν

2...Όταν το ξανάκανε μετά απο 15-20 μέρες , αλλάχθηκαν ζιγκλερ-βελόνες, ρυθμίστηκαν οι στάθμες....

3...Όταν (το κέρατο μου μέσα) το ξανάκανε (πάλι σε 15-20), πήγα σε ηλεκτρολόγο , και έλεγξε ανορθωτή και ηλεκτρονική

Όλα τα παραπάνω τα έκανα το ένα μετά το άλλο, κάθε φορά που με άφηνε η μηχανή στο δρόμο, γιατί κάθε φορά νόμιζα ότι έφευγα από το μάστορα με την μηχανή επιδιωρθομένη και ΟΚ

Το τελευταίο καιρό το κάνει 4 στις 5 φορές που θα ζεσταθεί καλά..(Κάποιες μέρες την καβαλάω μόνο σπιτι-δουλεια-σπιτι δηλαδή 15 λεπτά το πρωί και 15 το απόγευμα)

Έλπιζω παιδιά, να κατάφερα να γίνω πιο κατανοητός.

stefanos
05/09/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ήξεις αφήξεις, ούκ εν πολέμω θνήξεις ...:smokin:
Δυσκολεύτικα και να το διαβάσω για να το γράψω ούτε συζήτηση.:p

OldMan
05/09/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το τελευταίο καιρό το κάνει 4 στις 5 φορές που θα ζεσταθεί καλά..(Κάποιες μέρες την καβαλάω μόνο σπιτι-δουλεια-σπιτι δηλαδή 15 λεπτά το πρωί και 15 το απόγευμα)

Κράτα την λοιπόν για σπίτι - δουλειά - σπίτι και πάρε ένα παπί για τα ταξίδια !!! :lol:

Anty12
05/09/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κράτα την λοιπόν για σπίτι - δουλειά - σπίτι και πάρε ένα παπί για τα ταξίδια !!! :lol:


Καλά, καλά, ........γελάτε, γελάτε......:bigcry:

Δεν θα την φτίαξω,,,,,,θα την κοπανήσω για Πεκίνο με τόση πίκρα που έχω φορτώθεί....:D

sub_zero
05/09/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι μπρε καρντάση, εσύ παρεξήγησες ...!!!

Πολύ καλά έκανες και τα είπες, αλλά από ότι κατάλαβα (πράγμα που "παίζεται") οι περιπτώσεις σας είναι διαφορετικές, οπότε πηγαίνουμε ψάχνοντας σε λάθος δρόμους !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να αποπροσανατολίσω κανέναν..

απλά διαβάζοντας (και ξανά) το πόστ του φίλου, είναι σαν να βλέπω την δικιά μου πίκρα... σβησίματα, λες και δουλευε με έναν κύλινδρο, δύσκολη εκκίνηση.....και όλα αυτά όταν ζεσταινόταν το μηχανάκι...

ΧΩΡΙΣ αυτό βέβαια να σημάινει ότι το προβλημα έιναι ίδιο ... απλά είπα μπας και...

φυσικά και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης....:)

:beer: :beer:

matmat
05/09/2006, 18:39
Επειδή το έζησα καλά το παραμύθι αυτό με το KLE και σαβουριάστηκα άσχημα απο διακοπή της λειτουργίας σε στιγμή που χρειαζόταν και αφού επι ένα χρόνο ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα άκρη δεν βρήκα π ο τ ε . Οσο ήταν χειμώνας και είχε χαμηλές θερμοκρασίες δούλευε το ρημάδι μια χαρά απο τον Μάη και μετά το πιάνανε τα τρελά του τι καρμπυρατέρ είχα καθαρίσει τι τύμπανα άλλαξα τι ζιγκλέρ μεγάλωσα τίποτα αυτό , δυό φορές σε ένα τρίμηνο άλλαξα ανορθωτή και μπαταρία και κάπως συνήλθε μετά και από τις ενισχύσεις σε όλες τις επαφές της καλωδίωσης . το συμπέρασμα του Μηχανικού και του Ηλεκτρολόγου ήταν ότι
γενικός πάσχει στα ηλεκτρικά που κρατούν υγρασία και την βγάζει το καλοκαίρι με τις μεγάλες θερμοκρασίες . Τώρα το πόσο ευσταθεί αυτό μόνο ο Θεός της Kawasaki ξέρει γιατί το έδωσα το μπου...λο και ξένοιασα


Καλά ξεμπερδέματα να έχεις ...


:beer: :wave2:

harlek
05/09/2006, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Η μηχάνη κάνει τα τρελά της ΜΟΝΟ ζεσταμένη.....


Δεν κοιτάς μήπως ο ανορθωτής έχει πρόβλημα όταν ζεσταίνεται; Τον έχεις μετρήσει μετά το κρίσιμο 20λεπτο;
Μήπως, αφού ζεσταθεί, ανεβάζει πολλή τάση κι έτσι τίθεται off η ηλεκτρονική...

catmaster
06/09/2006, 00:55
Οταν κοιταξε ο μαστορας τα καρμπυρατερ τα φλοτερ τα τσεκαρε βαση του βιβλιου του κατασκευαστη??
Τσεκαρε τα λαμακια-ελατηρια (δε ξερω πως τα λενε) που αφηνουν τα φλοτερ να κινηθουν??
Τωρα θα με ρωτησεις γιατι δεν το κανει κρυο....αλλες οι ανοχες στο μεταλλο σε ζεστο μηχανακι και αλλες στο κρυο...


Βγαζω αυτο το συμπερασμα γιατι στο πρωτο ποστ λες οτι υπερχειλισε το ενα καρμπ και κατα την ταπεινη μου γνωμη μπορει να ειναι οντως το φλοτερ...

:wave2:

dirtbird
06/09/2006, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω.

Βαλβίδες, πότε ρυθμίστηκαν τελευταία φορά?

Οι βαλβίδες λοιπόν....

:ZZZ:

Anty12
06/09/2006, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Επειδή το έζησα καλά το παραμύθι αυτό με το KLE και σαβουριάστηκα άσχημα απο διακοπή της λειτουργίας σε στιγμή που χρειαζόταν και αφού επι ένα χρόνο ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα άκρη δεν βρήκα π ο τ ε . Οσο ήταν χειμώνας και είχε χαμηλές θερμοκρασίες δούλευε το ρημάδι μια χαρά απο τον Μάη και μετά το πιάνανε τα τρελά του τι καρμπυρατέρ είχα καθαρίσει τι τύμπανα άλλαξα τι ζιγκλέρ μεγάλωσα τίποτα αυτό , δυό φορές σε ένα τρίμηνο άλλαξα ανορθωτή και μπαταρία και κάπως συνήλθε μετά και από τις ενισχύσεις σε όλες τις επαφές της καλωδίωσης . το συμπέρασμα του Μηχανικού και του Ηλεκτρολόγου ήταν ότι
γενικός πάσχει στα ηλεκτρικά που κρατούν υγρασία και την βγάζει το καλοκαίρι με τις μεγάλες θερμοκρασίες . Τώρα το πόσο ευσταθεί αυτό μόνο ο Θεός της Kawasaki ξέρει γιατί το έδωσα το μπου...λο και ξένοιασα


Καλά ξεμπερδέματα να έχεις ...


:beer: :wave2:

Τώρα, μου έκανες την καρδιά περιβόλι......!!!!!

Anty12
06/09/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Οταν κοιταξε ο μαστορας τα καρμπυρατερ τα φλοτερ τα τσεκαρε βαση του βιβλιου του κατασκευαστη??
Τσεκαρε τα λαμακια-ελατηρια (δε ξερω πως τα λενε) που αφηνουν τα φλοτερ να κινηθουν??
Τωρα θα με ρωτησεις γιατι δεν το κανει κρυο....αλλες οι ανοχες στο μεταλλο σε ζεστο μηχανακι και αλλες στο κρυο...


Βγαζω αυτο το συμπερασμα γιατι στο πρωτο ποστ λες οτι υπερχειλισε το ενα καρμπ και κατα την ταπεινη μου γνωμη μπορει να ειναι οντως το φλοτερ...

:wave2:

Το "κέρατο" φοράει δίδυμα καρμπς , της Ceihin CVK34 σταθερής ταχύτητας και με διάφραγμα.
Ο πρώτος μάστορας τα ρύθμισε με το "μάτι".

Ο δεύτερος θυμάμαι ότι είχε βγάλει το βιβλίο και έβλεπε τα χαρακτηριστικά του, έβαλε κάτι σωληνάκια τα ένωσε με ένα δοχείο εξωτερικό για να κάνει συγκοινονουντα δοχεία με το καρμπυρατέρ, και ρύθμιζε κάπως έτσι...Τι να πώ....???

Anty12
06/09/2006, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Οι βαλβίδες λοιπόν....

:ZZZ:

Η μηχανή , απο την τελευταία φορά που τις ρύθμισα πρέπει να έχει κάνει περίπου 2500 χλμ τα περισότερα μέσα στην πόλη...
Που παέι το μυαλό σου....????

Anty12
06/09/2006, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Δεν κοιτάς μήπως ο ανορθωτής έχει πρόβλημα όταν ζεσταίνεται; Τον έχεις μετρήσει μετά το κρίσιμο 20λεπτο;
Μήπως, αφού ζεσταθεί, ανεβάζει πολλή τάση κι έτσι τίθεται off η ηλεκτρονική...

Είναι από τα πρώτα πράματα που θα ξανατσεκάρω.
Σήμερα το απόγευμα θα πάρv την μηχανή...Είναι για service..

dirtbird
06/09/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Η μηχανή , απο την τελευταία φορά που τις ρύθμισα πρέπει να έχει κάνει περίπου 2500 χλμ τα περισότερα μέσα στην πόλη...
Που παέι το μυαλό σου....????

Σε Νinja 900 (το δικό σου μοτέρ είναι μισό τέτοιο) , είχα είχα βρει τις εισαγωγής κυρίως εντελώς κλειστές τις 2 φορές που τις ρύθμισα στα 15000 χλμ που το είχα.

Σε ζεστό μοτέρ, μπορεί να σβήνει και να παίρνει δύσκολα εμπρός από κλειστές βαλβίδες.

Αν δεν κάνω λάθος δεν έχεις και λίγα χλμ.

Αυτό που σου έκανε ο 2ος μάστορας στα καρμπς, λέγεται συγχρονισμός και το εργαλείο μετράει υποπίεση εισαγωγής (όχι συγκοινωνούντα δοχεία με τα καρμπς). Προς τιμήν του που το έκανε, αλλά αυτά που είναι με στήλες υδραργύρου (υπάρχουν και άλλα με ρολόγια) είναι δύσκολα και δεν μπορούν όλοι οι μάστορες να τα χρησιμοποιήσουν σωστά.

:wave2:

Anty12
06/09/2006, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σε Νinja 900 (το δικό σου μοτέρ είναι μισό τέτοιο) , είχα είχα βρει τις εισαγωγής κυρίως εντελώς κλειστές τις 2 φορές που τις ρύθμισα στα 15000 χλμ που το είχα.

Σε ζεστό μοτέρ, μπορεί να σβήνει και να παίρνει δύσκολα εμπρός από κλειστές βαλβίδες.

Αν δεν κάνω λάθος δεν έχεις και λίγα χλμ.

Αυτό που σου έκανε ο 2ος μάστορας στα καρμπς, λέγεται συγχρονισμός και το εργαλείο μετράει υποπίεση εισαγωγής (όχι συγκοινωνούντα δοχεία με τα καρμπς). Προς τιμήν του που το έκανε, αλλά αυτά που είναι με στήλες υδραργύρου (υπάρχουν και άλλα με ρολόγια) είναι δύσκολα και δεν μπορούν όλοι οι μάστορες να τα χρησιμοποιήσουν σωστά.

bird....
Ξέρεις γιατί προσανατολίζομαι όλο και περισσότερο προς τα ηλεκτρολογικά...????

΄Ακου το σκεπτικό μου και διόρθωσε με όπου κάνω λάθος...

Η παροχή βενζίνης στον κύλινδρο είναι ένας συνδυασμός βαρύτητας στο ντεπόζιτο και υποπίεσης που δημιουργείται μέσα στο καρμπ....

Την πρώτη φορά όπως πήγαινα με 80-100χλμ. στον περιφερειακό , αν η παροχή ρεύματος (ανορθωτής , ηλεκτρονική, ή κάποιο άλλο ηλεκτρικό σύστημα) έπαψε να τροφοδοτεί με ρεύμα τα ή το μπουζί , σταμάτησε αυτό να κάνει καύση , και μέχρι εγώ , (αντιλαμβανόμενος ότι κάτι δεν πάει καλά) να κλείσω το γκάζι , άρα και τις πεταλούδες , άρα να δουλέψουν τα φλοτέρ , ότι βενζίνη πέρασε, λόγο αυξημένης ροής από τις αυξημένες στροφές , την ξέρασε από την υπερχείλιση...

Υπάρχει βαλβίδα ή άλλο κύκλωμα που να κόβει την παροχή της βενζίνης προς τον κύλινδρο όταν αυτοί δεν τροφοδοτούνται με ρεύμα , σε μηχανάκια με μοτέρ σαν του δικού μου, σε περιπτώσεις όπως η παραπάνω...????

Βέβαια , να σου πω εδώ ότι μετά την δεύτερη ρύθμιση των καρμπ ή μηχανή δεν κάνει υπερχείλιση (παράλειψη μου που δεν το ανέφερα μέχρι τώρα ,,,,σόρρυ) όποτε ίσως με καινούργιες βελόνες και ζιγκλέρ να αντιδρούν καλύτερα και γρηγορότερα σε τέτοιες περιπτώσεις.........????

Τι λες...???


:wave2:

dirtbird
06/09/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12 bird....
Ξέρεις γιατί προσανατολίζομαι όλο και περισσότερο προς τα ηλεκτρολογικά...????

΄Ακου το σκεπτικό μου και διόρθωσε με όπου κάνω λάθος...

Η παροχή βενζίνης στον κύλινδρο είναι ένας συνδυασμός βαρύτητας στο ντεπόζιτο και υποπίεσης που δημιουργείται μέσα στο καρμπ....

Την πρώτη φορά όπως πήγαινα με 80-100χλμ. στον περιφερειακό , αν η παροχή ρεύματος (ανορθωτής , ηλεκτρονική, ή κάποιο άλλο ηλεκτρικό σύστημα) έπαψε να τροφοδοτεί με ρεύμα τα ή το μπουζί , σταμάτησε αυτό να κάνει καύση , και μέχρι εγώ , (αντιλαμβανόμενος ότι κάτι δεν πάει καλά) να κλείσω το γκάζι , άρα και τις πεταλούδες , άρα να δουλέψουν τα φλοτέρ , ότι βενζίνη πέρασε, λόγο αυξημένης ροής από τις αυξημένες στροφές , την ξέρασε από την υπερχείλιση...

Υπάρχει βαλβίδα ή άλλο κύκλωμα που να κόβει την παροχή της βενζίνης προς τον κύλινδρο όταν αυτοί δεν τροφοδοτούνται με ρεύμα , σε μηχανάκια με μοτέρ σαν του δικού μου, σε περιπτώσεις όπως η παραπάνω...????

Βέβαια , να σου πω εδώ ότι μετά την δεύτερη ρύθμιση των καρμπ ή μηχανή δεν κάνει υπερχείλιση (παράλειψη μου που δεν το ανέφερα μέχρι τώρα ,,,,σόρρυ) όποτε ίσως με καινούργιες βελόνες και ζιγκλέρ να αντιδρούν καλύτερα και γρηγορότερα σε τέτοιες περιπτώσεις.........????

Τι λες...???



Τα φλοτέρ δουλεύουν ΠΑΝΤΑ και σκοπός τους είναι να κρατάνε τη θεμιτή ποσότητα καυσίμου μέσα στα λεκανάκια των καρμπς.

Για τα υπόλοιπα εν ολίγοις ΟΧΙ. Η παροχή προς τον κινητήρα κόβεται με το σβήσιμο του και από το ρεζερβουάρ προς τα καρμπς εφόσον υπάρχει ρουμπινέτο υποπίεσης.
ΔΛΔ, με μηχανικά συστήματα, ΚΑΙ ΟΧΙ με ηλεκτρονικά (όπως πιθανόν σε ένα σύστημα ψεκασμού).

Για να ανακεφαλαιώσουμε (εμείς κουραστήκαμε, εσύ όχι ακόμα):

α)πλαστικοποιείς ρεζερβουάρ

β)ελέγχεις διάκενα βαλβίδων (βρες manual)

γ)κάνεις τους ηλεκτρικούς ελέγχους που σου έγραψε ο sub, αν βρείς εκεί πρόβλημα δεν αλλάζεις πλεξούδα, προσπαθείς να το επισκευάσεις με θερμοσυστελλόμενα.

ε)αφήνεις για την ώρα(εκτός αν θέλουν πάλι καθάρισμα το οποίο σχεδόν ουδεμία σχέση έχει με τη ρύθμιση) τα καρμπς στην ησυχία τους.

:wave2:

Anty12
06/09/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα φλοτέρ δουλεύουν ΠΑΝΤΑ και σκοπός τους είναι να κρατάνε τη θεμιτή ποσότητα καυσίμου μέσα στα λεκανάκια των καρμπς.

Για τα υπόλοιπα εν ολίγοις ΟΧΙ. Η παροχή προς τον κινητήρα κόβεται με το σβήσιμο του και από το ρεζερβουάρ προς τα καρμπς εφόσον υπάρχει ρουμπινέτο υποπίεσης.
ΔΛΔ, με μηχανικά συστήματα, ΚΑΙ ΟΧΙ με ηλεκτρονικά (όπως πιθανόν σε ένα σύστημα ψεκασμού).

Για να ανακεφαλαιώσουμε (εμείς κουραστήκαμε, εσύ όχι ακόμα):

α)πλαστικοποιείς ρεζερβουάρ

β)ελέγχεις διάκενα βαλβίδων (βρες manual)

γ)κάνεις τους ηλεκτρικούς ελέγχους που σου έγραψε ο sub, αν βρείς εκεί πρόβλημα δεν αλλάζεις πλεξούδα, προσπαθείς να το επισκευάσεις με θερμοσυστελλόμενα.

ε)αφήνεις για την ώρα(εκτός αν θέλουν πάλι καθάρισμα το οποίο σχεδόν ουδεμία σχέση έχει με τη ρύθμιση) τα καρμπς στην ησυχία τους.

:wave2:


Σ΄ευχαριστώ για το χρόνο σου και την υπομονή σου....!!!

ASTRAKITCAR
13/06/2007, 13:19
ειπα να μην ανοιξω αλλο Post.

στο Kle 500 εχω 52.000km..την τελευταια εβδομαδα με τις ζεστες...
ειμαι στο ρελαντι και ενω δουλευει το μηχανακι για πολλη ωρα κανει μια στιγμιαια ελαφρια διακοπη σχεδον ανεπαισθητη που κραταει ελαχιστα..σαν καποιος να κοβει για χιλιοστα του δευτερολεπτου το ρευμα...δεν εχει τακτικη σειρα που το κανει..δηλ.δεν ειναι επαναλαμβανομενο..πεφτει ελαχιστα το ρελαντι οσο κραταει αυτη η διακοπη...πεφτει το ρελαντι οπως οταν παιζει οταν ειμαστε στο ρελαντι (σε οσα κοντερ παιζει..)

επισης μια στις τοσες οταν βαζω μπρος το πρωι με πατημενο συμπλεκτη και δινω μιζια,ακουγεται πρωτα κατω αριστερα εκει που ειναι οι δισκοι σαν πρωτα να γυρνανε κατι μεταλα(μιζα) και μετα παιρνει μπρος..σημερα πχ δεν το εκανε,χθες ναι..σαν να εχουμε μεινει απο μπαταρια και να παρει μπρος με δυο μιζιες..ακουγεται αυτος ο θορυβος για μισο δευτερολεπτο και μετα παιρνει κατευθειαν....μιζα?καποιος αισθητηρας ρευματος?

Anty12
14/06/2007, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ειπα να μην ανοιξω αλλο Post.


επισης μια στις τοσες οταν βαζω μπρος το πρωι με πατημενο συμπλεκτη και δινω μιζια,ακουγεται πρωτα κατω αριστερα εκει που ειναι οι δισκοι σαν πρωτα να γυρνανε κατι μεταλα(μιζα) και μετα παιρνει μπρος..σημερα πχ δεν το εκανε,χθες ναι..σαν να εχουμε μεινει απο μπαταρια και να παρει μπρος με δυο μιζιες..ακουγεται αυτος ο θορυβος για μισο δευτερολεπτο και μετα παιρνει κατευθειαν....μιζα?καποιος αισθητηρας ρευματος?

Αρχικά δεν ξέρω αν είναι δόκιμο να ξεκινάς το μοτέρ με πατημένο συμπλεκτη ....

Τα KLE (και το δικό μου) αρκετές φορές το πρωί αν δεν τα ζεστάνεις καλά , το κάνουν αυτό την πρώτη φορά που θα βάλεις την πρώτη ταχύτητα....λίγο πιο κοφτή κίνηση με το πόδι θέλει .....παράλληλα έλεγξε και την ντίζα του συμπλέκτη (RTM) αν θέλει τάνισμα....

Anty12
14/06/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ειπα να μην ανοιξω αλλο Post.

στο Kle 500 εχω 52.000km..την τελευταια εβδομαδα με τις ζεστες...
ειμαι στο ρελαντι και ενω δουλευει το μηχανακι για πολλη ωρα κανει μια στιγμιαια ελαφρια διακοπη σχεδον ανεπαισθητη που κραταει ελαχιστα..σαν καποιος να κοβει για χιλιοστα του δευτερολεπτου το ρευμα...δεν εχει τακτικη σειρα που το κανει..δηλ.δεν ειναι επαναλαμβανομενο..πεφτει ελαχιστα το ρελαντι οσο κραταει αυτη η διακοπη...πεφτει το ρελαντι οπως οταν παιζει οταν ειμαστε στο ρελαντι (σε οσα κοντερ παιζει..)



Εδώ είμαστε.........

1.Ελέγχεις ανωρθωτή και τάση εξοδου στο ρελαντί (12,8-13.5 V) και στις 4000rpm κάτω από 14.8 V)
2.Ελέγχεις πηνία (πρωτεύων 3,2Ω-δευτερεύων 14,5KΩ περίπου)
3.Ελέγχεις pick-up 113Ω-139Ω
4.Αν τα παραπάνω είναι ΟΚ, πας σε ηλεκτρολόγο και συμφωνείς να σου δώσει μία ηλεκτρονική (DENSO) , του αφήνεις max 150 euro και κυκλοφορείς κάνα δυο μέρες να δεις αν το πρόβλημα συνεχίζεται.....

Αν δεν λυθεί το πρόβλημα ξαναπόσταρε , για να πάμε παρακάτω......:wave2:

ASTRAKITCAR
14/06/2007, 12:47
OK.παω για μετρημα .ευχαριστω.

GST
14/06/2007, 13:29
Δεν εχω διαβασει ολο το ποστ ...αλλα μπορει να βοηθαει αυτο μπορει και οχι ...οταν ειχα ενα κλε καπου στο 96 αν θυμαμε μου παρουσιαζε προβλημα η ηλεκτρονικη οταν πιεζοταν...εξηγω ..αν θυμαμε ηταν κατω απο τη σελα ..αν καθοταν μεγαλο βαρος και πιεζοταν εκανε περιεργα ...

Anty12
14/06/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
Δεν εχω διαβασει ολο το ποστ ...αλλα μπορει να βοηθαει αυτο μπορει και οχι ...οταν ειχα ενα κλε καπου στο 96 αν θυμαμε μου παρουσιαζε προβλημα η ηλεκτρονικη οταν πιεζοταν...εξηγω ..αν θυμαμε ηταν κατω απο τη σελα ..αν καθοταν μεγαλο βαρος και πιεζοταν εκανε περιεργα ...

Είχες αλλάξει σέλα , και έβαλες διαφορετική από την μανίσια..??
Με ποιό τρόπο το αντιλήφθηκες..??

GST
14/06/2007, 14:11
δεν ειχα αλλαξει σελα αλλα ..ο τοτε μηχανικος γατονι που ειχα ..δυστηχως απεσυρθει τωρα ..οταν του ειχα πει τα συμπτωματα βγαλαμε σελα βαλαμε μπροστα και πιεζαμε την ηλεκτρονικη απο πανω και αρχισε να τα κανει ...θυμαμε που μου ελεγε οτι το βγαζει αυτο και σε αλλα...

Anty12
14/06/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
δεν ειχα αλλαξει σελα αλλα ..ο τοτε μηχανικος γατονι που ειχα ..δυστηχως απεσυρθει τωρα ..οταν του ειχα πει τα συμπτωματα βγαλαμε σελα βαλαμε μπροστα και πιεζαμε την ηλεκτρονικη απο πανω και αρχισε να τα κανει ...θυμαμε που μου ελεγε οτι το βγαζει αυτο και σε αλλα...

Τα προβλήματα ήταν εποχικά...δηλ. ξεκινούσαν το καλοκαίρι με τις πρώτες ζέστες , η το έκανε όποτε ήθελε....?

GST
15/06/2007, 07:37
τι να σου πω οταν ζεστενοταν καμια φορα και χωρις να ζεστθει οταν την πιεζες εκανε αυτα τα περιεργα ..ηληθιο ακουγετε αλλα αληθινο ...εχει περασει και πολυ καιρος απο τοτε ...δοκιμασε το παντως

dukeandthecity
15/06/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
Δεν εχω διαβασει ολο το ποστ ...αλλα μπορει να βοηθαει αυτο μπορει και οχι ...οταν ειχα ενα κλε καπου στο 96 αν θυμαμε μου παρουσιαζε προβλημα η ηλεκτρονικη οταν πιεζοταν...εξηγω ..αν θυμαμε ηταν κατω απο τη σελα ..αν καθοταν μεγαλο βαρος και πιεζοταν εκανε περιεργα ...

Πεστου τα και εσυ γιατι εμενα δεν με ακούει. Αντυ σταματα τα "τσιπουρα" δεν σε αντέχει η ΚΛΕοπάτρα άλλο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ASTRAKITCAR
28/06/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εδώ είμαστε.........

1.Ελέγχεις ανωρθωτή και τάση εξοδου στο ρελαντί (12,8-13.5 V) και στις 4000rpm κάτω από 14.8 V)
2.Ελέγχεις πηνία (πρωτεύων 3,2Ω-δευτερεύων 14,5KΩ περίπου)
3.Ελέγχεις pick-up 113Ω-139Ω
4.Αν τα παραπάνω είναι ΟΚ, πας σε ηλεκτρολόγο και συμφωνείς να σου δώσει μία ηλεκτρονική (DENSO) , του αφήνεις max 150 euro και κυκλοφορείς κάνα δυο μέρες να δεις αν το πρόβλημα συνεχίζεται.....

Αν δεν λυθεί το πρόβλημα ξαναπόσταρε , για να πάμε παρακάτω......:wave2:


τελικα η βιδα που ρυθμιζει την βενζινη στα χαμηλα ηθελε λιγο ανοιγμα παραπανω...πρεπει να ειναι κοντα 2,5 στροφες ανοιχτη απο τερμα δεξια...
το προβλημα λυθηκε αλλα σαν να παιζει λιγο παραπανω το ρελαντι τωρα...

δηλ ειναι στις 1100 αλλα παιζει πανω κατω...λιγο πιο ζωηρα απο οτι πριν..
τι τσεκαρουμε γενικα για ομαλη λειτουργεια στο ρελαντι?

Anty12
28/06/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
τελικα η βιδα που ρυθμιζει την βενζινη στα χαμηλα

Αν εννοείς αριστερά, κάτω και προς το εσωτερικό του κινητήρα (μαύρη πεταλούδα) , είναι
ακριβώς η βίδα που ρυθμίζει το ρελαντί.
Οι 1100 rpm είναι καλές.

Έχεις άλλες στροφές στο ξεκίνημα και άλλες όταν δουλέψει και ζεσταθεί ο κινητήρας...????

Αν ΝΑΙ , τότε το πρωί πάρε λίγο (μισή στροφή) προς τα κάτω , και δες αν αλλάζουν οι στροφές
όταν ζεσταθεί.....
Γενικά προσπάθησε με μικρορυθμίσεις να τις σταθεροποιήσεις.........

Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό , στο δικό μου το KLE , κάνω όλα τα παραπάνω κάθε φθινόπορο
και άνοιξη , όταν αλλάζει ο καιρός...

Ρύθμισες καρμπυρατέρ πρόσφατα...????

ASTRAKITCAR
28/06/2007, 13:26
οχι ρε δεν εννοω την βιδα του ρελαντι..

κατω απο το καθε καρμπυρατερ εχει μια βιδα μεσα σε μια εσοχη που ρυθμιζεις το κασυιμο μεχρι τις 3000σαλ..

οχι μολις ειναι ζεστο απλα παιζει πανω κατω πχ 1010 εως 1100...
ναι ρυθμισα προσφατα καρμπυρατερ...
υπ οψιν εχω κεντρικο ζιγκλερ 120,βελονα της dynojet στην τρια θεση απο πεντε και στις 2,5 στροφες την βιδα του καυσιμου...

απο καταναλωση εντος πολης εχω περιπου 5,5 λιτρα ανα 100Km..
δηλ.φουλαρω μεχρι επανω και και καθε 200km ξαναφουλαρω με περιπου 11lt καυσιμο..

εσεις που παιζετε απο καταναλωση?

Anty12
28/06/2007, 13:33
+200 Χλμ εκτός , μέχρι να γυρίσω ρεζέρβα.
Είσαι σχετικά ψηλά σε κατανάλωση...

Συμβουλή...σταμάτα να πασπατεύεις τις βίδες απ΄ τα KEIHIN (εκτός αν κατέχεις να ρυθμίζεις καρμπς) γιατί θα μπλέξεις.....:D

ASTRAKITCAR
29/06/2007, 07:37
κατσε...εχω μεγαλυτερο ζιγκλερ απο μαμα,τελικο ελευθερο,φιλτρο αερα ΚΝ,εχει απελευθερωθει το φιλτροκουτι απο το σωληνα τον μαυρο που μπαινει μεσα ο αερας,και βγαζω εκτος πολης 200km..εντος παλι βγαζω απο 190km μεχρ 200 και μετα γυριζω ρεζερβα και εγω..

εσυ τι φορας επανω στο μοτερ?

Anty12
29/06/2007, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
εσυ τι φορας επανω στο μοτερ?

Όλα είναι της μαμάς .....

Το δικό σου με ΚΝ και άλλο τελικό (αλά Ολλανδός...) θέλει ωραίες πλάτες για τα φανάρια, αλλαγές στα καρμπς, αλλά και βενζινά κολλητό....:D

Anty12
29/06/2007, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
εσυ τι φορας επανω στο μοτερ?

Όλα είναι της μαμάς .....

Το δικό σου με ΚΝ και άλλο τελικό (αλά Ολλανδός...) θέλει ωραίες πλάτες για τα φανάρια, αλλαγές στα καρμπς, αλλά και βενζινά κολλητό....:D

ASTRAKITCAR
29/06/2007, 09:43
αυτο λεω...εχω αναλογικα με αυτα που φοραω ιδια καταναλωση με ενα νορμαλ σαν το δικο σου..επιπλεον εχω και λαστιχα 110/70/17 και 160/60/17 και ειμαι και 88kg...

11Λιτρα για 200km μεσα στην αθηνα δεν νομιζω να ειναι ασχημη κατακαλωση....

τωρα για να μην παιζει το ρελαντι τι τσεκαρουμαι και τι ενεργειες κανουμε?γενικα για ολα τα καρμπυρατερατα μηχανακια?

Anty12
29/06/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR


τωρα για να μην παιζει το ρελαντι τι τσεκαρουμαι και τι ενεργειες κανουμε?γενικα για ολα τα καρμπυρατερατα μηχανακια?

Για να μην κουράζουμε το κόσμο δες την πολύ ωραία δουλειά του παπούλη μας.......

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28913&perpage=15&pagenumber=1

kakakis
03/10/2010, 13:03
παιδια καλησπέρα

1ον ) συνχαρητήρια για το άψογο ποστ

2ον) και συμαντικότερο έχω πάρει πριν κανα μηνα ένα KLE 400 του 98 και εχω να ρωτήσω καποια πράγματακια για προβληματα που συνανταω
α) Το Ρελαντι μου ειναι συνηθως γυρο στις 1500 στροφες......οταν παταω μια γκαζια ισως να κατεύει στις 1000 αλλα στο επομενο φαναρι πάλι τα ιδια
β) Εχω παει συνεργείο για σερβις λογο του οτι μου έκαιγε πανω απο 10 λιτρα στα 100 μου ειπε οτι ρυθμησε καρμπιρατερ και μου ειπε οτι θα επρεπε να το βγαλω και κανα ταξιδακι γιατι καπνιζε λιγο. (τωρα καιει 8,5 περιπου και μου ειπε οτι θα πεσει κιαλο)
γ) 2 μερες μετα κανω διαδρομη στον Κιφισσό απο παραλια στη Φιλαδελφια με 2ο ΑΤΟΜΟ(τονιζω αυτό διοτι εχω ξανακανει τη διαδρομη μονος) εσβησε και δεν επερνε μετα απο πολυ ωρα και πανω απο 30 προσπαθειες πηρε....
Πηγα το απογευμα φιλαδέλφεια πηρα πάλι το 2ο άτομο πριν φτασω σπιτι σε φαναρι εσβησε και παλι τα ιδια .... μετα απο περισσότερες προσπαθιες πηρε αλλα οταν δουλευε ακουγοταν σαν να δουλεύει 1 κυλινδρος, εκανε υπερχηληση βενζηνης. Γεμησα ντεποζιτο ελπιζοντας να ειναι σκουπιδια και ξαναπηγα συνεργειο
Χτες ανέβηκα αθήνα απο πειραια μεσω πειραιως και επεστρεψα μεσω Λεωφ. Καβαλας και Κηφισσό για οσους ξέρουν κατω απο τη γεφυρα στο ειρηνης και φιλιας στον ΣΚΑΙ και λογο κινησης ανεβηκα πεζοδρομιο και ποιο κατο κατεβαίνοντας εσβησε παλι.
μετα απο προσπαθειες με λιγο τσοκ και κανα λιτρο βενζινη υπεχήληση περιπου βγαζει ντουμανι και πέρνει δουλευοντας παλι χαλια χωρις να κραταει ρελαντι... εφυγα μετα απο 15 λεπτα .....αραξα σπιτι ημουν κοντα ευτυχώς
(σημειωση είχα γεμησει προχτες παρατηρόντας οτι έκαψα 10λιτρα στα 100 παλι και ειχα κανει μεχρι να μπουκώσει 70 χιλιόμετρα)

Ακουω γνώμες

jimmis5
03/10/2010, 20:32
Μην βαζεις δευτερο ατομο:lol: :lol:


Ας σοβαρευτω λοιπον
Ξεκινα με καθαρισμα καρμπυάτερ και ρυθμισμα τις πεταλουδες,
αλλαξε μπουζακια γιατι μαλλον τα εχεις βραχυκυκλωση και αυτα απο τις υπερχειλισεις
τελος τσεκαρε το ρουμπινετο ρουφα μια απο την εκει που συνδεεται το σωληνακι υποπιεσης να δεις να φερνει σωστα βενζινα.

Μην ανχωνεσαι η ΚΛΕΟΥΣΑ δεν μασαει και δεν σε αφηνει αν δεν την αφησεις:winka: :wave2:

daz
13/10/2010, 22:27
Ρε τι ανασκαφή ήταν αυτή? :lol:

Πρόεδρε τελικά τι έφταιγε με το Kle ρε συ?

kakakis
12/12/2010, 23:51
Λοιπον επανέρχομαι...

οκ το κορίτσι μου απο τα μπουκώματα... αλλάχτηκαν οι βελόνες και ρυθμήστικαν τα καρμπυρατέρ αλλάχτηκε και το φίλτρο αέρα για την κατανάλωση ..
πήγα σε άλλο συνεργείο ( φαίνετε πιό σωστός μάστορας ) μου είπε οτι εχουν πηράξει τα καρμπυρατερ και τα ρυθμησε σωστα αλλά .....

Μου ζήτησε ο μάστορας να τον επισκεφτώ μετά από 10 ημέρες να δει τα μπουζι
έχω όμως ακόμα τεράστια κατανάλωση... 10,4λ/100χμ

γνωμες...

giovani64
12/12/2010, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakakis
Λοιπον επανέρχομαι...

οκ το κορίτσι μου απο τα μπουκώματα... αλλάχτηκαν οι βελόνες και ρυθμήστικαν τα καρμπυρατέρ αλλάχτηκε και το φίλτρο αέρα για την κατανάλωση ..
πήγα σε άλλο συνεργείο ( φαίνετε πιό σωστός μάστορας ) μου είπε οτι εχουν πηράξει τα καρμπυρατερ και τα ρυθμησε σωστα αλλά .....

Μου ζήτησε ο μάστορας να τον επισκεφτώ μετά από 10 ημέρες να δει τα μπουζι
έχω όμως ακόμα τεράστια κατανάλωση... 10,4λ/100χμ

γνωμες...

ειχα και γω ακριβως το ιδιο μηχανακι με το ιδιο προβλημα. το μηχανακι ειχε ερθει απο εξω φυσικα και ειχε τα φωτα αναμενα συνεχως. ο τυπος που το εφερε εβαλε διακοπτη για να τα σβηνει. και το μηχανακι εκανε ολα αυτα που ανεφερες οταν εσβηνα τα φωτα. με τα φωτα αναμενα κανενα προβλημα. κουφη περιπτωση, αστεια για πολλους αλλα σε μενα ετσι ειχαν τα πραματα. ειχα αλλαξει και ανωρθωτη και παλι τπτ. φωτα στο ΟΝ και ολα καλα. κανε μια δοκιμη.δοκιμασε το μηχανακι χωρις να φορτωνει η μπαταρια. δεν ξερω πως γινεται αυτο αλλα ετσι ο ηλεκτρολογος μου ειχε καταλαβει το προβλημα.