PDA

View Full Version : Ερωτηση!



powerphot
03/06/2004, 11:02
Γιατί πρέπει καθε 3 και λίγο να κάνω login εφ όσον έχω ανοικτό τον explorer.
Aν διαβάζω κάποια post για παράγειγμα και αποφασίσω να γράψω απάντηση η ότι άλλο, μου ζητά να κάνω login.....why????

log of κάνω μόνο όταν θέλω να κλείσω όλο το σύστημα.
Δεν ξέρω άν έγινα κατανοητός...

powerphot
09/06/2004, 23:55
Επίσης άλλη μια ερώτηση.
Θα ήθελα να μάθω την ιστορία του forum γιατί νομίζω πως θα είναι ενδιεφέρουσα.
Πότε έγινε, πώς έγινε, πως δημιουργήθηκε η ιδέα,τα πρώτα μέλη, κι άλλα τέτοια. (πολλά ζητάω ε; ;)
Αν υπάρχει κάπου γραμένη η αν ξέρει κάποιος ας μας πει.
Αμα δεν βαριέται..... :wave2:

milaber
10/06/2004, 02:04
Δεν θυμάμαι ακριβώς που (νομίζω στην αρχική σελίδα κάπου) υπάρχει και η επιλογή να είσαι αυτόματα log in με το που ανοίγεις την σελίδα.

dez
10/06/2004, 12:23
π.δ μελους -> Επιλογες ->
και στην επιλογη:
Αυτόματη αναγνώριση από το σύστημα; (απαιτείται χρήση cookies), διαλεξε το ΝΑΙ

powerphot
10/06/2004, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
π.δ μελους -> Επιλογες ->
και στην επιλογη:
Αυτόματη αναγνώριση από το σύστημα; (απαιτείται χρήση cookies), διαλεξε το ΝΑΙ

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
όμως δεν θέλω να κρατάει τα cookies στο σύστημα μου.

το πρόβλημα είναι άλλο.
π.χ. Είμαι log in, και καταχωρώ ένα ποστ. το ελέγχω και είναι οκ μέχρι εδώ.
Αφήνω τον explorer standby και κάνω άλλη δουλειά πχ photoshop- illustrator ....όταν πάω ξανά στον explorer για να απαντήσω σε ποστ, τότε μου ζητά πάλι να κάνω log in.

Έγινα κατανοητός τώρα :wave2:

afrotwin
10/06/2004, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
όμως δεν θέλω να κρατάει τα cookies στο σύστημα μου.

το πρόβλημα είναι άλλο.
π.χ. Είμαι log in, και καταχωρώ ένα ποστ. το ελέγχω και είναι οκ μέχρι εδώ.
Αφήνω τον explorer standby και κάνω άλλη δουλειά πχ photoshop- illustrator ....όταν πάω ξανά στον explorer για να απαντήσω σε ποστ, τότε μου ζητά πάλι να κάνω log in.

Έγινα κατανοητός τώρα :wave2:

apo ex8es egines katanoitos kane afto pou sou lene ta pedia
giati o explorer den ine kolimenos oso esi:rotflmao:
8eli na kani refresh ka8e tris ke ligo an 8es apenergopioise ta cookies apo ton explorer sou
na dis ti ginete

powerphot
10/06/2004, 16:52
thanks gia to kopo sas.:wave2:

dez
11/06/2004, 00:41
Χρησιμοποιεις explorer και σ απασχολουν τα cookies? :)

Tελοσπαντων, θα μπορουσε η βαση του forum να κρατα session IDs με καποιο timeout αντι για cookies (μαλλον αυτο θα προτιμουσες,) αλλα αν σ απασχολουν τα cookies απο πλευρας security, τοτε ρυθμισε το browser σου ν αποθηκευει cookies απο συγκεκριμενα sites μονο. Δε θα ναι και τιποτα τρομερο αν καποιος κακοβουλος παρει τα login details σου απο το moto.gr, right? :)

powerphot
11/06/2004, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Χρησιμοποιεις explorer και σ απασχολουν τα cookies? :)

Tελοσπαντων, θα μπορουσε η βαση του forum να κρατα session IDs με καποιο timeout αντι για cookies (μαλλον αυτο θα προτιμουσες,) αλλα αν σ απασχολουν τα cookies απο πλευρας security, τοτε ρυθμισε το browser σου ν αποθηκευει cookies απο συγκεκριμενα sites μονο. Δε θα ναι και τιποτα τρομερο αν καποιος κακοβουλος παρει τα login details σου απο το moto.gr, right? :)


Έχεις δίκιο σ' αυτό, αλλά θέλω απλώς να μην αφήνω ίχνη (cookies) επιδή μπαινωβγαίνω σε 2-3 υπολογιστές και γιαυτό προσπαθώ να μην πειράζω τα setings του software σε όλα τα μηχανήματα.
Αν είμαι στο δικό μου δεν με απασχολεί.

Zanzibar
16/06/2004, 02:04
Την ιστορία αυτού του φόρουμ την γράφεις τώρα εσύ!:sun:

Alkis
22/06/2004, 01:09
Εάν επιλέξεις να χρησιμοποιούνται cookies για την αναγνώριση σου στο σύστημα, απλά τα ενεργοποιείς από τις επιλογές σου.

Εάν δεν θες να κρατάει το σύστημα cookies, απλά μην το ενεργοποιήσεις, και η εισαγωγή σου θα γίνεται αναγνωρίσιμη μέσω Session IDs.

Προσωπικά δεν είχα πρόβλημα ούτε με την μία χρήση ούτε με την άλλη. Πάντα όμως έχουν αναφερθεί διάφορα προβλήματα, και πολλές φορές είναι τόσοι οι παράμετροι που έχουν ρυθμιστεί, είτε από τον Internet Exploreer είτε από το ίδιο το λειτουργικό, καθώς και οι συνδυασμοί αυτών, που κάνουν δύσκολη την όποια πρόβλεψη, εάν δεν μπορείς να δεις τον υπολογιστή άμεσα.

Υπάρχει όμως κάτι που σίγουρα μπερδεύει πολλούς:
Όταν όμως παραμένετε στο site, αλλά είστε εκτός φόρουμ, δηλαδή σε κάποιες άλλες σελίδες του moto.gr, τότε στην επαναφορά σας στο φορουμ, το σύστημα θα σας αναγνωρίσει αυτόματα μόνο με τα cookies ενεργοποιημένα.
Για τεχνικούς λόγους, το παραπάνω ακόμα δεν είναι εφικτό.



Όσο λοιπόν είστε μέσα στο forum λειτουργούν κανονικά και τα sessions αλλά και τα cookies.

Περιμένω να μου πείτε εάν τυχόν έχετε και άλλες απορείες.

Να περνάτε καλα :)