PDA

View Full Version : Απορια...



saki_tsan
04/09/2006, 17:58
Καλησπερα παιδια! :wave2:
Λοιπον,μια ξαδερφουλα μου αγορασε προσφατα ενα 50αρακι Dio διχρονο,ομως αυτος που της το εδωσε δεν της ειπε τιποτα για το πως να το συντηρει! Ομως κι εγω δεν ξερω πολλα (εως τιποτα) για διχρονα..! :blush: Μπορειτε να μου πειτε 2-3 πραγματακια να της μεταβιβασω?? Ας πουμε ακουω κατι τρελα οτι συμπληρωνεις λαδια με τη βενζινη κτλ... Διαφωτιστε με παρακαλω,τι παιζει ακριβως?? :confused: Ευχαριστω! :beer:

Dirty_Gas
04/09/2006, 19:03
Ναι δεν είναι τρελό, βάζεις λάδι μίξης (Ειδικό για καύση σε δίχρονους κινητήρες) αλλιώς θα σου κολλήσει. Τώρα αυτό το βαζεις στο ειδικό δοχείο ή συμπληρώνεις λίγο στο ντεπόζιτο κάθε φορά που βάζεις βενζίνη. Το πρώτο είναι σωστό εφόσον δουλεύει σωστά η τρόμπα λαδιού. Το δεύτερο είναι απλά κοινή πρακτική.

saki_tsan
05/09/2006, 12:23
Ευχαριστω φιλος! Τρελο ειναι για μενα που δεν ξερω τιποτα! :winka: Κατα τα αλλα ολα φυσιολογικα ετσι? Να'σαι καλα :beer:

Nostra
05/09/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από saki_tsan
Μπορειτε να μου πειτε 2-3 πραγματακια να της μεταβιβασω??
edited: ...........................

Κατά τα άλλα, αν έχει ξεχωριστό δοχείο για το λάδι να συμπληρώνει συχνά λαδάκι για δίχρονους κινητήρες, ααν δεν έχει να έχει μαζί της ένα μπουκαλάκι και να βάζει κάθε φορά που βάζει βενζίνη. Επίσης τα αυτονόητα για όλα τα μηχανάκια, να κοιτάζει που και που τον αέρα στα λάστιχα και τα φρένα μη τυχόν χρειάζονται αλλαγή...

Cpt. Haddock
05/09/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από saki_tsan
Καλησπερα παιδια! :wave2:
Λοιπον,μια ξαδερφουλα μου αγορασε προσφατα ενα 50αρακι Dio διχρονο,ομως αυτος που της το εδωσε δεν της ειπε τιποτα για το πως να το συντηρει! Ομως κι εγω δεν ξερω πολλα (εως τιποτα) για διχρονα..! :blush: Μπορειτε να μου πειτε 2-3 πραγματακια να της μεταβιβασω?? Ας πουμε ακουω κατι τρελα οτι συμπληρωνεις λαδια με τη βενζινη κτλ... Διαφωτιστε με παρακαλω,τι παιζει ακριβως?? :confused: Ευχαριστω! :beer:

edited:......................

ΥΓ. Δεν ακούς "τρελά", στα δίχρονα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι συμπληρώνεις λάδι κ βενζίνα

κ*λοδίχρονες εξωλέμβιες μου έβγαζαν την πιστη κάθε φορά :mad:

OldMan
05/09/2006, 12:50
ΡΕ μην τον τρελλαίνετε τον άνθρωπο...

ΟΛΑ τα δίχρονα (πλην "καθαρόαιμων") έχουν δοχείο και τρόμπα λαδιού !!! (αν όχι, τότε πρέπει να ξέρεις την ακριβή αναλογία μίξης που προτείνει ο κατασκευαστής ).

Αν "καπνίζει" το μηχανάκι μετά το στρώσιμο, χρειάζεται αλλαγή ο τύπος του λαδιού (όχι το ιξώδες...).

Τα ορυκτέλαια μπαίνουν σε μεγαλύτερη αναλογία από τα Ημι-συνθετικά, τα οποία με την σειρά τους μπαίνουν σε μεγαλύτερη αναλογία από τα Συνθετικά.

Αν ένα δίχρονο "καπνίζει" (και δεν φταίει κάτι άλλο...) τότε υπάρχει "περίσσεια" λαδιού στη μίξη και επειδή δεν μπορούμε να επέμβουμε στην δοσολογία της τρόμπας (μπορούμε, αλλά ας το αφήσουμε καλύτερα...) βάζουμε λάδι που απαιτεί μεγαλύτερη ααναλογία μίξης !!! (το καταλάβατε μπρεεε ..???):lol:

Από κει και πέρα, θέλει ΤΑΚΤΙΚΟ καθάρισμα (ή αλλαγή) το φίλτρο αέρα, ΠΡΟΣΟΧΗ στα λάδια του σασμάν (λόγω μικρής ποσότητας, μπορεί να γίνει εύκολα ζημιά...) και κανένα μπουζάκι που και που (λαδώνει αν δεν πάει τσίτα το μηχανάκι ...).

:wave2: :beer: :wave2:

Nostra
05/09/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ μην τον τρελλαίνετε τον άνθρωπο...

ΟΛΑ τα δίχρονα (πλην "καθαρόαιμων") έχουν δοχείο και τρόμπα λαδιού !!! (αν όχι, τότε πρέπει να ξέρεις την ακριβή αναλογία μίξης που προτείνει ο κατασκευαστής ).

Αν "καπνίζει" το μηχανάκι μετά το στρώσιμο, χρειάζεται αλλαγή ο τύπος του λαδιού (όχι το ιξώδες...).

Τα ορυκτέλαια μπαίνουν σε μεγαλύτερη αναλογία από τα Ημι-συνθετικά, τα οποία με την σειρά τους μπαίνουν σε μεγαλύτερη αναλογία από τα Συνθετικά.

Αν ένα δίχρονο "καπνίζει" (και δεν φταίει κάτι άλλο...) τότε υπάρχει "περίσσεια" λαδιού στη μίξη και επειδή δεν μπορούμε να επέμβουμε στην δοσολογία της τρόμπας (μπορούμε, αλλά ας το αφήσουμε καλύτερα...) βάζουμε λάδι που απαιτεί μεγαλύτερη ααναλογία μίξης !!! (το καταλάβατε μπρεεε ..???):lol:

Από κει και πέρα, θέλει ΤΑΚΤΙΚΟ καθάρισμα (ή αλλαγή) το φίλτρο αέρα, ΠΡΟΣΟΧΗ στα λάδια του σασμάν (λόγω μικρής ποσότητας, μπορεί να γίνει εύκολα ζημιά...) και κανένα μπουζάκι που και που (λαδώνει αν δεν πάει τσίτα το μηχανάκι ...).


βρε συ εμείς τον τρελαίνουμε?

αν τα "μεταβιβάσει" όλα αυτά στην ξαδερφούλα του... θα το δώσει το Dio και θα ψάχνει για Τρίο....

:look: :bigcry: :lol: :wave2:

dirtbird
05/09/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ μην τον τρελλαίνετε τον άνθρωπο...

ΟΛΑ τα δίχρονα (πλην "καθαρόαιμων") έχουν δοχείο και τρόμπα λαδιού !!! (αν όχι, τότε πρέπει να ξέρεις την ακριβή αναλογία μίξης που προτείνει ο κατασκευαστής ).

Αν "καπνίζει" το μηχανάκι μετά το στρώσιμο, χρειάζεται αλλαγή ο τύπος του λαδιού (όχι το ιξώδες...).

Τα ορυκτέλαια μπαίνουν σε μεγαλύτερη αναλογία από τα Ημι-συνθετικά, τα οποία με την σειρά τους μπαίνουν σε μεγαλύτερη αναλογία από τα Συνθετικά.

Αν ένα δίχρονο "καπνίζει" (και δεν φταίει κάτι άλλο...) τότε υπάρχει "περίσσεια" λαδιού στη μίξη και επειδή δεν μπορούμε να επέμβουμε στην δοσολογία της τρόμπας (μπορούμε, αλλά ας το αφήσουμε καλύτερα...) βάζουμε λάδι που απαιτεί μεγαλύτερη ααναλογία μίξης !!! (το καταλάβατε μπρεεε ..???):lol:

Από κει και πέρα, θέλει ΤΑΚΤΙΚΟ καθάρισμα (ή αλλαγή) το φίλτρο αέρα, ΠΡΟΣΟΧΗ στα λάδια του σασμάν (λόγω μικρής ποσότητας, μπορεί να γίνει εύκολα ζημιά...) και κανένα μπουζάκι που και που (λαδώνει αν δεν πάει τσίτα το μηχανάκι ...).

:wave2: :beer: :wave2:

Όλα αυτά για ένα DIO.

Ρε μάστορα, δεν έχεις μάθει να σου φεύγει το άγχος όταν βλέπεις HONDA?

Μήπως κουβαλάς κανά περίεργο momentum?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Julius
05/09/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ μην τον τρελλαίνετε τον άνθρωπο...

ΟΛΑ τα δίχρονα (πλην "καθαρόαιμων") έχουν δοχείο και τρόμπα λαδιού !!! (αν όχι, τότε πρέπει να ξέρεις την ακριβή αναλογία μίξης που προτείνει ο κατασκευαστής ).

Αν "καπνίζει" το μηχανάκι μετά το στρώσιμο, χρειάζεται αλλαγή ο τύπος του λαδιού (όχι το ιξώδες...).

Τα ορυκτέλαια μπαίνουν σε μεγαλύτερη αναλογία από τα Ημι-συνθετικά, τα οποία με την σειρά τους μπαίνουν σε μεγαλύτερη αναλογία από τα Συνθετικά.

Αν ένα δίχρονο "καπνίζει" (και δεν φταίει κάτι άλλο...) τότε υπάρχει "περίσσεια" λαδιού στη μίξη και επειδή δεν μπορούμε να επέμβουμε στην δοσολογία της τρόμπας (μπορούμε, αλλά ας το αφήσουμε καλύτερα...) βάζουμε λάδι που απαιτεί μεγαλύτερη ααναλογία μίξης !!! (το καταλάβατε μπρεεε ..???):lol:

Από κει και πέρα, θέλει ΤΑΚΤΙΚΟ καθάρισμα (ή αλλαγή) το φίλτρο αέρα, ΠΡΟΣΟΧΗ στα λάδια του σασμάν (λόγω μικρής ποσότητας, μπορεί να γίνει εύκολα ζημιά...) και κανένα μπουζάκι που και που (λαδώνει αν δεν πάει τσίτα το μηχανάκι ...).

:wave2: :beer: :wave2:



:a23:


Vasika auto pou prepei na kanei h ksadelfoula sou einai na siplironei ladia kayshs sto doxeio ladioy.... ta ypoloipa na vrei ena synergeio na pigenei periodika to dio na tis ta ftiaxnoune

dirtbird
05/09/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από saki_tsan
Καλησπερα παιδια! :wave2:
Λοιπον,μια ξαδερφουλα μου αγορασε προσφατα ενα 50αρακι Dio διχρονο,ομως αυτος που της το εδωσε δεν της ειπε τιποτα για το πως να το συντηρει! Ομως κι εγω δεν ξερω πολλα (εως τιποτα) για διχρονα..! :blush: Μπορειτε να μου πειτε 2-3 πραγματακια να της μεταβιβασω?? Ας πουμε ακουω κατι τρελα οτι συμπληρωνεις λαδια με τη βενζινη κτλ... Διαφωτιστε με παρακαλω,τι παιζει ακριβως?? :confused: Ευχαριστω! :beer:

Λοιπόν περιληπτικά.
Σα δίχρονο θέλει και λαδάκι. Όλα εκτός των αγωνιστικών διαθέτουν αντλία (που παίρνει κίνηση από τον στρόφαλο συνήθως), συνεπώς θα πρέπει να βρεις το δοχείο όπου βάζεις το λάδι ΜΙΞΗΣ. Καλό είναι να βάζεις λάδι από κάποιο γνωστό κατασκευαστή και επίσης καλό είναι οι προδιαγραφές του να είναι για αντλία μίξης (π.χ. Bell Ray SI7). Tα πιο ακριβά λάδια είναι για ΜΧ μοτό και το πρόβλημα εκεί είναι ότι ίσως το ιξωδες τους είναι υψηλό και ασύμβατο με την αντλία και τα σωληνάκια που το μεταφέρουν (συνήθως στην εισαγωγή πίσω από τις βαλβίδες reed). Στην πράξη δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό αλλά μην το κάνεις. Επίσης και στην ανάγκη μπορείς να βάλεις λάδι από το βενζινάδικο, δε χάλασε ο κόσμος.

ΜΕΧΡΙ να σιγουρευτείς όμως ότι η αντλία δουλεύει (αυτές συνήθως πάντα δουλεύουν-όταν χαλάνε απλά ψεκάζουν φουλ λάδι σε όλες τις στροφές) και ΚΥΡΙΩΣ ότι τα σωληνάκια από το δοχείο προς την αντλία και από την αντλία πρός την εισαγωγή είναι στη θέση τους ή/και δεν είναι κομμένα, βάζε απευθείας στο ρεζερβουάρ σε αναλογία 3% (και ασχέτως τύπου λαδιού-αυτά είναι baroufology) σε σχέση με το καύσιμο.

'nough said one more time :smokin: :lol: :wave2:

OldMan
05/09/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
σε αναλογία 3% (και ασχέτως τύπου λαδιού-αυτά είναι baroufology)

Μπράβο ρε Βρωμόπουλε, τέτοια να λες στον κόσμο.... :sad:

Είτε Ορυκτέλαιο Valvoline SAE50, είτε Ημισυνθετικό Silkolene SAE30 είται Fullsynthetic Motorex SAE10, ας βάζουμε ΜΟΝΙΜΑ 3% !!!
(να το σημειώσω κάτω από την σέλα του ΚΤΜ των παιδιών, να το θυμούνται...)

dirtbird
05/09/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπράβο ρε Βρωμόπουλε, τέτοια να λες στον κόσμο.... :sad:

Είτε Ορυκτέλαιο Valvoline SAE50, είτε Ημισυνθετικό Silkolene SAE30 είται Fullsynthetic Motorex SAE10, ας βάζουμε ΜΟΝΙΜΑ 3% !!!
(να το σημειώσω κάτω από την σέλα του ΚΤΜ των παιδιών, να το θυμούνται...)

Eν προκειμένω, εμμένω(δημοτικό)

Επαναλαμβάνω, για DIO (άντε για OZZY) μιλάμε, όχι πως θα αντιμετωπίσουμε περιπτώσεις rich jetting λόγω υψομέτρου δια μέσω μείωσης (ή αύξησης;) ) της αναλογίας λαδιού.

Και επίσης είναι γνωστό από αρχαιοτάτων χρόνων ότι ΑΣΦΑΛΗΣ αναλογία λειτουργίας για οποιοδήποτε δίχρονο είναι το 3%. Από κει και πέρα κάνουμε 'μικροδιορθώσεις' του 0.5%.

Όπως γνωστό είναι ότι (καθαρόαιμα) δίχρονα που καπνίζουν, είτε τρώνε πολλή μονοπατάδα είτε έχουν κουλούς αναβάτες.

ΣΗΜ: πού έχει πετρελαιοπηγές στην Ελβετία? :winka: :beer: :wave2:

OldMan
05/09/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και επίσης είναι γνωστό από αρχαιοτάτων χρόνων ότι ΑΣΦΑΛΗΣ αναλογία λειτουργίας για οποιοδήποτε δίχρονο είναι το 3%

Και για Montessa H7 και για Bultaco Frontera και για Huskvarna CR και για Fantic Caballero και για Yamaha IT και για Suzuki PE ???

(κανα manual ανοίγουμε ???):eyepop:

stefanos
05/09/2006, 14:31
Λοιπόν μια και υπάρχει δοχείο στο μηχανάκι δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

STOYBI
05/09/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και για Montessa H7 και για Bultaco Frontera και για Huskvarna CR και για Fantic Caballero και για Yamaha IT και για Suzuki PE ???

(κανα manual ανοίγουμε ???):eyepop:


Εχω την εντυπωση οτι καποιοι θα κατηγορηθουν για κατοχη αρχαιων εγραφων εδω μεσα ....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
05/09/2006, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και για Montessa H7 και για Bultaco Frontera και για Huskvarna CR και για Fantic Caballero και για Yamaha IT και για Suzuki PE ???

(κανα manual ανοίγουμε ???):eyepop:

Τα Ιαπωνικά manual ΠΑΝΤΑ πρότειναν 5% για λάδι άλλου κατασκευαστή και 4% για το δικό τους (π.χ.Yamalube).

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν έχω προσωπική εμπειρία (και ΔΕΝ ΘΕΛΩ να αποκτήσω).

Τεσπα αν σου κολλήσει μηχανάκι με 3% (3.3% για να ακριβολογούμε) χρησιμοποιώντας ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σύγχρονο λάδι, κάτι άλλο φταίει.:confused:

OldMan
05/09/2006, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λοιπόν μια και υπάρχει δοχείο στο μηχανάκι δεν υπάρχει λόγος συζήτησης.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Για κοίτα ρε ποιος μας την βγαίνει "ορθολογιστικά" ....!!!:p

stefanos
05/09/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Για κοίτα ρε ποιος μας την βγαίνει "ορθολογιστικά" ....!!!:p

Γιατί άμα είναι καμιά αμπελοφιλοσοφία περί λαδιού καύσης δίχρονου κλπ έχουμε σεμινάρια.
Αμα έχουμε καμιά ρωγμή σε κεφαλή......σφυράμε αδιάφορα.
:beer:

OldMan
05/09/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αμα έχουμε καμιά ρωγμή σε κεφαλή......σφυράμε αδιάφορα.
:beer:

Γίνεσαι περίεργος μΕ φαίνεται...

ΠΟΤΕ δεν είχα XR (δικό μου) και ΠΟΤΕ δεν παρατήρησα ρωγμή πουθενά !!!


BTW
Που να δεις το XR του fantacid που έκαψε 4 λίτρα λάδι σε 1.500 χλμ !!! :eyepop:

stefanos
05/09/2006, 15:02
Οσο για τις τετράχρονες εξωλέμβιες Cpt αμφιβάλω αν βγάλουν τις μισές ώρες απο τις δίχρονες.

Cpt. Haddock
05/09/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οσο για τις τετράχρονες εξωλέμβιες Cpt αμφιβάλω αν βγάλουν τις μισές ώρες απο τις δίχρονες.


Μπα...μην το λες πλεον..

Άσε που και οι μικρές εξωλέμβιες (4-5 ίππων) είναι 4χρονες και αξιόπιστες (για να μην πω πόσο εύκολα παίρνουν μπροστα)



:a27:

:rotflmao:



ΥΓ. Βρωμόπουλε και Ολδμαν, αφού δε συμφωνείτε δεν το πάτε στις διαμάχες καλύτερα;

:D

dirtbird
05/09/2006, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

ΥΓ. Βρωμόπουλε και Ολδμαν, αφού δε συμφωνείτε δεν το πάτε στις διαμάχες καλύτερα;

:D

Ντεν είμαι εγκό μοντεράτορας καρντιά μου (που ΑΚΡΙΒΩΣ δεν συμφωνούμε;) :rotflmao: :rotflmao: )

stefanos
05/09/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γίνεσαι περίεργος μΕ φαίνεται...

ΠΟΤΕ δεν είχα XR (δικό μου) και ΠΟΤΕ δεν παρατήρησα ρωγμή πουθενά !!!


BTW
Που να δεις το XR του fantacid που έκαψε 4 λίτρα λάδι σε 1.500 χλμ !!! :eyepop:

Δε σε φαίνεται απλώς.
Εδώ και ένα μήνα είμαι μόνο με αμάξι και έχω σαλτάρει.
Οσο για το κάψιμο λαδιού δεν είναι τίποτα.
Οι κεφαλές είναι κακό και οι στροφαλομπιέλες.

OldMan
05/09/2006, 15:15
:rolleyes:

Δεν "συμμαζεύω" 3η φορά το ίδιο thread ...!!! :D :smokin: :D

catmaster
05/09/2006, 16:27
Για το DΙΟ της Honda :

ΕΧΕΙ δοχειο λαδιου μιξης που θα το δεις μολις ανοιξεις τη σελα στο μηχανακι (στο πισω μερος θα δεις την ταπα) και χωραει περιπου 900 γραμμαρια . Εχει μια προειδοποιητικη λυχνια που θα αναψει αν η σταθμη σε αυτο το δοχειο πεσει πολυ , αλλα μην την εμπιστευεσαι (μπορει να ειναι καμμενη). Φουλαρεις λοιπον λαδι μιξης και εισαι οκ. Καθε χιλια χιλιομετρα πετας και ενα καινουργιο μπουζι επανω.

Για τους αλλους απο πανω τωρα...

ALL THE FOOLS SAILED AWAY...


:lol: :lol:
:beer: :beer:
:wave2:

dirtbird
05/09/2006, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Για το DΙΟ της Honda :

Καθε χιλια χιλιομετρα πετας και ενα καινουργιο μπουζι επανω.

Για τους αλλους απο πανω τωρα...

ALL THE FOOLS SAILED AWAY...


:lol: :lol:
:beer: :beer:
:wave2:

Αυτά βλέπει ο old και θα λέει 'τα HONDA 2% λαδάκι ειδικης αποστάξεως από την μεσοποταμίτσα' :confused: :rotflmao: :beer: :wave2:

OldMan
05/09/2006, 23:34
:rolleyes:

Το είχα δει το όνειρο, αλλά είπα μήπως δεν βγει ...:sad:

catmaster
06/09/2006, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αυτά βλέπει ο old και θα λέει 'τα HONDA 2% λαδάκι ειδικης αποστάξεως από την μεσοποταμίτσα' :confused: :rotflmao: :beer: :wave2:

Tι μα σου πω μπρε Σωτηρη , οι ριζες μου απο Μανη ειναι , τωρα τετοια λαδια δεν ξεβρω....:lol: :lol:
:beer: :wave2:

fantacid
09/09/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

ΠΟΤΕ δεν είχα XR (δικό μου) και ΠΟΤΕ δεν παρατήρησα ρωγμή πουθενά !!!



Mη στεναχωριεσαι μικρε μου παππου συντομα θα υιοθετισεις ενα :wacko:
οχι τπτ αλλο, ετσι για να αποκτησεις εμπειρια στο αντικειμενο!

stefanos@μην ανυσηχεις θα στον κανω εγω ειδικο στα XR!!:a024:




Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

BTW
Που να δεις το XR του fantacid που έκαψε 4 λίτρα λάδι σε 1.500 χλμ !!! :eyepop:

τωρα εχω μια πληρη αποψη για το καλο λαδι(ανω των 3.5e/lt) ολης(σχεδον)της ορεινης ελλαδας
μπορω να κανω κ review αποκλειστικα για το moto.gr
:wave2: