PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΟΧΗ στο φόρτωμα, ράγισμα στο πλαστικό! (CBF-600)



el_hymador
04/09/2006, 22:58
Για cbf 600...
Με το που γυρισα απο τις διακοπες μου παρατηρησα οτι τα πλαϊνα πλαστικα της ουρας ειχαν ραγισει στο σημειο που δειχνω στην φωτογραφια.
Συγκεκριμενα εκει υπαρχει μια σιδερενια εξοχη , που χρησιμευει για δεσιμο αποσκευων....ομως επισης ειναι και το δεσιμο του πλαστικου της ουρας στο πλαισο με μια βιδα.
Οι τασεις που ασκει η σελα του συνοδηγου μεταφερονται ολες εκει με αποτελεσμα το υλικο να καταπονειται.
Ταξιδεψα επι πεντε μερες δικαβαλος και φορτωμενος ακομα και σε χωματοδρομους , οποτε θεωρω την ζημια ''λογικη'' αφου το συγκεκριμενο σημειο ζοριστικε αρκετα.
Εχει κανει δυο ραγιματα ακριβως πανω απο την σιδερενια αξοχη στο νευρο του πλαστικου.
Για την ιστορια η συνεπιβατις ηταν 68κ (και 1,80 για τους κακεντρεχεις που θα μου την πουν χοντρη!!!) και οι αποσκευες σαμαρια οπου ο ενας ιμαντας περνουσε απο την ακρη της σελας του συνεπιβατη και ο αλλος κατω απο τις χειρολαβες στο τελειωμα της σελας.
Οταν ασκω πιεση με το χερι μου παρατηρω τα ραγισματα να ανοιγουν , εκει δυστυχως ασκειτε ολη η πιεση απο το βαρος του συνεπιβατη.(ειδικα στα φρεναρισματα τρωει μεγαλο ζορι)
Οποτε προσεξτε το αυτο , με καποιο τροπο φροντιστε ωστε να μοιραστει το βαρος σε ολη την επιφανεια ,στην βαση της σελας του συνεπιβατη.
Στην τελικη σκοτιστικα ....σιγα την ζημια ,αλλα βλεπω και απο τις φωτο οτι ειστε ''αρρωστακια'' με τα cbf και καλα κανετε...εμενα μου αρκει οτι to μηχανακι εβγαλε δικαβαλο και φορτωμενο ακομα και κατραχαλους χωματοδρομους χωρις να βγαλει κατι ουσιαστικο...

...λεω να το βαψω ....ακουω προστασεις για χρωμα....η δικη μου προτιμηση ειναι......ασπρο!! Σοβαρα μιλαω ,πιοστευω οτι θα του οηγαινε πολυ...οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη.


η φωτο με το σημειο οπου ραγισαν τα πλαστικα:


60317

makis206
05/09/2006, 11:18
Περίεργο πάντως που ράγισε, το μηχανάκι υποτίθεται οτι έχει μελετηθεί για φόρτωμα πως είναι δυνατόν να ζορίστηκε από το βάρος του συνεπιβάτη ;

Εκτός κι αν καταπονήθηκε και από τα σαμάρια, ίσως δεν το κατάλαβα καλά.:hypnotize


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...λεω να το βαψω ....ακουω προστασεις για χρωμα....η δικη μου προτιμηση ειναι......ασπρο!! Σοβαρα μιλαω ,πιοστευω οτι θα του οηγαινε πολυ...οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη.

Να υποθέσω ότι μιλάς για βάψιμο ολόκληρης της μηχανής έ ;

+1 κι από μένα για το άσπρο !:a013:

:beer: :beer: :beer:

javaneze
07/09/2006, 10:40
Φιλε εκανα ακριβως το ιδιο φετος.
Δικαβαλος, φορτωμενος και πολυ χωμα. πολυ.
Φορτωμενος με μπαγκαζιερα ομως.
δεν ειχα το παραμικρο προβλημα/ζημια.

Θεωρω οτι την ζημια στην εκαναν τα σαμαρια, και ενδεχομενως να την εκαναν σε οποιαδηποτε μηχανη μπουνε "ατσαλα". (οχι οτι εσυ τις ειχες ατσαλα ντε και καλα.)

Το cbf σε λευκο, πιστευω οτι θα τα "σπαει" ! :a54:
Πολυ καλη ιδεα και ανυπομονω να δω το αποτελεσμα!

:wave2:

el_hymador
07/09/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Φιλε εκανα ακριβως το ιδιο φετος.
Δικαβαλος, φορτωμενος και πολυ χωμα. πολυ.
Φορτωμενος με μπαγκαζιερα ομως.
δεν ειχα το παραμικρο προβλημα/ζημια.

Θεωρω οτι την ζημια στην εκαναν τα σαμαρια, και ενδεχομενως να την εκαναν σε οποιαδηποτε μηχανη μπουνε "ατσαλα". (οχι οτι εσυ τις ειχες ατσαλα ντε και καλα.)

Το cbf σε λευκο, πιστευω οτι θα τα "σπαει" ! :a54:
Πολυ καλη ιδεα και ανυπομονω να δω το αποτελεσμα!

:wave2:

Ισως να εγινε απο τα σαμαρια...ειπα και εγω που να βαλω μπαγαζιερες , βασεις κ.τ.λ. πανω απο 500€ επερεπε να δωσω....ε μαλλον θα τα πληρωσω τωρα....:rolleyes:

Εχω βρει ενα λευκο της Du pont το οποιο ειναι πολυυυυυ λιγο ''σπασμενο'' και εχει ενα καρο περλα μεσα....αυτο σκεφτομαι... :wave2:

franki26gr
08/09/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ισως να εγινε απο τα σαμαρια...ειπα και εγω που να βαλω μπαγαζιερες , βασεις κ.τ.λ. πανω απο 500€ επερεπε να δωσω....ε μαλλον θα τα πληρωσω τωρα....:rolleyes:

Εχω βρει ενα λευκο της Du pont το οποιο ειναι πολυυυυυ λιγο ''σπασμενο'' και εχει ενα καρο περλα μεσα....αυτο σκεφτομαι... :wave2:

Kαλησπερα.
Να ρωτησω κατι κ εγω...
Επειδη ψαχνομαι αρκετο καιρο για να αγορασω το 600αρι(μεταχειρισμενο) με το abs σε μαυρο,αλλα δυστηχως στην αγορα δεν υπαρχουν πολλα(εως καθολου...) θελω να σε ρωτησω εαν ξερεισ ποσο παει το βαψιμο ολοκληρης της μηχανης???
Και ρωταω να μαθω για να δω αν αξιζει να παρω ας πουμε το ασιμι η το γκρι και να το βαψω??
Θα μου ερθει ιδια σε τιμη με το μαυρο,λιγοτερο η πολυ περισσοτερο...??
Thanks εκ των προτερω....

el_hymador
08/09/2006, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
Kαλησπερα.
Να ρωτησω κατι κ εγω...
Επειδη ψαχνομαι αρκετο καιρο για να αγορασω το 600αρι(μεταχειρισμενο) με το abs σε μαυρο,αλλα δυστηχως στην αγορα δεν υπαρχουν πολλα(εως καθολου...) θελω να σε ρωτησω εαν ξερεισ ποσο παει το βαψιμο ολοκληρης της μηχανης???
Και ρωταω να μαθω για να δω αν αξιζει να παρω ας πουμε το ασιμι η το γκρι και να το βαψω??
Θα μου ερθει ιδια σε τιμη με το μαυρο,λιγοτερο η πολυ περισσοτερο...??
Thanks εκ των προτερω....

Μακαρι να υπηρχε standart τιμη.....εξαρτατε απο πολλους παραγοντες...ενας απο αυτους ειναι οσο και αν σου φενεται περιεργο και το χρωμα που θα επιλεξεις!!! Για καποιες μυστηριες ιριδιζουσες περλες που ειναι αναμιξη πεντε και πλεον χρωματων μπορει να πληρωσεις μονο για την μπογια και 800€....λεμε τωρα...παντως υπολογιζε απο 500€ - 1000€ ...η αποκλιση ειναι πολυ μεγαλη ...αν λυσεις τα πλαστικα και τα πας στο φανοποιειο θα σου ερθει σαφως φθηνοτερα ....προσεξε τα χρωματα που θα χρησιμοποιησουν γιατι η Κινεζοι εχουν εισχωρησει και σε αυτον τον τομεα παραγωγης και ειναι αθλια τα χρωματα τους.Γενικα ορεξη να εχεις να ψαχνεις....μαθε απο τους γνωστους μοτοσυκλετιστικους κυκλους κανεναν καλο βαφεα που να ειδικευεται στις μοτοσυκλετες....αυτα ...καλο ψαξιμο!!!

α!το cbf σε μαυρο με abs ειναι μοντελο 2006 , θα αργησει να παιξει σαν μεταχειρισμενο παντως...

franki26gr
09/09/2006, 14:03
:wave2: :wave2: :wave2:
Ευχαριστω.


Εχω βρει 2 μηχανακια οπως τα θελω(μαυρο με abs) αλλα αυτο που με παραξενευει ειναι το γιατι οι ιδιοκτητες τους τα πουλανε τοσο νωρις...Θα μου πει και ο μηχανικος και αν αξιζει τοτε προχωραω..
Και παλι ευχαριστω

anixneyths
19/11/2006, 14:19
την μηχανή μου την πήρα καινούργια, είναι μαύρη cbf600s abs και όχι δεν σκεύτομαι να την πουλήσω... Όταν έκανα την έρευνα αγοράς πέρσι το καλοκαίρι (μόλις που είχε κυκλοφορήσει δηλαδή) υπήρχε μια επίσης μαύρη cbf600s abs με γύρω στα χίλια χιλιόμετρα για πούλημα σε ένα κατάστημα.. Ειλικρινά δεν θυμάμαι όνομα τώρα αλλά αν χρειαστεί θα το θυμηθώ...

Λοιπόν, εκτίμησα πως η διαφορά ήταν πολύ μικρή για να μην πάρω καινούργια και αυτό και έκανα.

Όταν λοιπόν ρώτησα τον πωλητή για τον λόγο πώλησεις της μηχανής αυτός μου απάντησε πως συμβαίνει λόγο του ότι ο κύριος που την είχε διαπίστωσε πως ήθελε μηχανή ποιό δυνατή.

Να λοιπόν ένας πιθανός λόγος πώλησης...

καλημέρα.

DimChios
19/11/2006, 14:31
Κώστα....

ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΝΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕΙ!!! :blush:

Ακους εκεί 68kg!!! ΉΜΑΡΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ!!! :alien: :alien: :sick:

ΕΚΕΙΝΗ ΦΤΑΙΕΙ! ΝΑ ΣΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗ ΖΗΜΙΑ!!!










:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

AFTER
19/11/2006, 14:42
68 κιλα?
68 ΚΙΛΑ?

Ζαχαρωπλαστης ειναι ο πατερας σου κοπελα μου?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

el_hymador
19/11/2006, 23:06
Ρεμαλια , το μωρο μου ειναι 1,80 ξυπολητη, οχι με γοβες και μαλακιες....:smokin:


....κατσε μην ακουσει κανας ΝΑΚΑΝΟ και εχουμε θεμα....:look:

DimChios
20/11/2006, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρεμαλια , το μωρο μου ειναι 1,80 ξυπολητη, οχι με γοβες και μαλακιες....:smokin:


....κατσε μην ακουσει κανας ΝΑΚΑΝΟ και εχουμε θεμα....:look:





ΕΛΑ ΡΕ!!! :mad: ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ!!!

:evil: :evil: :evil:


















Αλήθεια ρε Κώστα! Πώς τα καταφέρνεις ρε φίλε? Ανέβα να...κατέβα να.... :confused:


:lol: :lol: :lol: