PDA

View Full Version : LC4 640 αλλαγή i αλυσογράναζων!



KaTaNaS
05/09/2006, 15:35
γεια χαρά σας καβαλάρηδες, εραστές της φύσης και των μοτοσακών!



ήρθε η ώρα να αλλάξω αλυσογράναζα , και θα εκτιμούσα πολύ αν μου μεταφέρατε την εμπειρία σας στην συγκεκριμένη αλλαγή...


φοραω 16-42 , τις μαμα διαστασεις σε AFAM



κανω αρκετό χωματάκι, και φετος θελω να παιξω ακομα περισσότερο!

το μηχανάκι ομως το χρησιμοποιώ και καθημερινα εντος πόλης με άλλο σετ τροχών 18-21 για τις μετακινησεις και τη δουλειά...


επίσης βγαινω και ασφαλτινες βολτουλες, μέχρι και Μονεμβασια ας πούμε, που ειναι στα 300 χιλιομετρακια...



δεν εχω κανενα παράπονο απο την σχέση μετάδοσης που εχω τώρα (την μαμα ΚΤΜ), στο χώμα σε μονοπατάδες συμπλεξάρω λίγο (τρωω δισκους αλλά δε βαριέσαι), και στο δρόμο αξιοπρεπέστατα.


μα με τρώει να δοκιμάσω κάτι νέο, το οποίο όμως απο την άλλη φοβάμαι μη μετανοιώσω, πηγαίνωντας απελπιστικά αργά στην άσφαλτο, ή χαλώντας τις ταχύτητες της ροπής του κινητήρα, και στην ουσία εκει που είμουν με 1η να αναγκάζομαι στο χώμα να μαι με 2α και να ξανασυμπλεξάρω!


τί προτέινεται;


επίσης καμμια εταιρεία που προτείνεται; μηπως ξεφυγω απο την αφαμ, κατι πιό οικονομικό;


σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Αντώνη τα φώτα σου!


φίλος μου πρότεινε , να αλλάξω ενα δόντι κάτω το εμπρος γρανάζι (που αντιστοιχεί περίπου με 3 πίσω)


και να πάρω ένα μαμα γρανάζι ρεζέρβα, και ανάλογα με τη χρηση να αλλάζω γραναζάκι...


δε ξέρω κατα πόσο κάνει όμως να ταλαιπωρείται η βίδα του καρέ τόσο συχνά, και αν οι αποστάτες μπορούν να μαζέψουν αυτη τη διαφορά του ενός δοντιού!



βρηκα μεγαλο 45 οδόντων, 47 και 48 (μετα το 50αρη παραειναι)


και έλεγα να βαλω 16-48 και να πάρω και ενα 17αρι για τα ταξιδακια!


την i=16/42=0.38


να την κανω i=16/48=0.33



άλλος πόλύ καλός φίλος πάλι, μου λέει να μην το αλλάξω καθόλου διοτη μετά θα σκάβει το εργαλείο!



να κατεβάσω μόνο ένα δόντι μπροστά και να γίνει 15/42= 0.357


που ειναι κατι ενδιάμεσο και αντιστοιχεί στο 16/45=0.355




:confused: :smokin:


ρίχτε καμμιά ιδέα ρε πάιδες...


με έχει φάει τώρα, και θέλω να αλλάξω κάτι !


γαμώ την απληστία μου!

Julius
05/09/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS



Ase ta mama kai pane pare ena 520


To mprostino den to peirazeis katholou, tha valeis mama kai teleiose



piso mporeis na piramatiseis me megalytero poy tha to xrisimopieis kathimerina kai xoma kai EAN tyxei kamia makryni tha to alazeis me mikrotero


to thema einai omos oti DEN tha se pernei na kaneis megales allages sta pizo granazia logo alisidas opote milame gia dyo kontina se arithmo dontion granazia


opote vale ena poio konta sto xoma kai thn kathimerini kinisi kai kame enan epipleon symvivasmo sthn asfalto


enalaktika mporeis na pigeneis asfalto me thn tsagiera kai na antalakseis to 640 me ena exc 520-525-450-400--3002t-2502t

OldMan
05/09/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Αντώνη τα φώτα σου!

Μας κόψανε το ρεύμα Αρκούδε...:lol:

Παρά την αξιοθαύμαστη σαφήνεια διατύπωσης του σκεπτικού σου, ΔΕΝ κατάλαβα ΤΙΠΟΤΕ !!! :eyepop:

Εφόσον αλλάζεις πίσω τροχό ανάλογα με την χρήση, κράτα το μπροστινό γρανάζι σταθερό και έχε τον κάθε τροχό με το δικό γρανάζι.

Αν η διαφορά δεν είναι πάνω από 4 δόντια, οι αποστάτες σηκώνουν την διαφορά (αντιστρέφοντας τις πλευρές τους) αρκεί η αλυσίδα να είναι σχετικά καινούρια !!

Μπορείς να βάλεις για χώμα 45άρι γρανάζι (κρατώντας το 16άρι μπροστά) και να έρθεις στο 0.355, που είναι μάλλον ΑΡΚΕΤΟ για χώμα !!!
(το δεύτερο φιλαράκι σου έχει πολύ δίκιο) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

KaTaNaS
05/09/2006, 16:22
θεε μου ταχύτητα αυτά τα παιδιά! :smokin: :cool: :rotflmao:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Ase ta mama kai pane pare ena 520


To mprostino den to peirazeis katholou, tha valeis mama kai teleiose


ετσι σκεφτομουν και εγώ να κάνω!

με αρέσει το Νο 16 αν και όχι πρώτος αριθμός!



Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius enalaktika mporeis na pigeneis asfalto me thn tsagiera kai na antalakseis to 640 me ena exc 520-525-450-400--3002t-2502t



και γαμωτες ιδέες, σιγοβράζει μέσα μου η ανταλλαγή, αλλά


μετά χρειάζομαι και μια πάπια για το κέντρο!


με αυτά που εισπνέω απο τη σουζούκι απο φανάρι σε φανάρι , ζήτημα και αν προλάβω να τελειώσω ποτέ τη σχολή μου!




:lol:

ευχαριστώ Γιώργο! :wave2:

KaTaNaS
05/09/2006, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μας κόψανε το ρεύμα Αρκούδε...:lol:

Παρά την αξιοθαύμαστη σαφήνεια διατύπωσης του σκεπτικού σου, ΔΕΝ κατάλαβα ΤΙΠΟΤΕ !!! :eyepop:

το κατάλαβα πώς τρέφεις ιδιαίτερα αισθήματα απεναντί μου αντουάν! :rotflmao: :rotflmao: :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εφόσον αλλάζεις πίσω τροχό ανάλογα με την χρήση, κράτα το μπροστινό γρανάζι σταθερό και έχε τον κάθε τροχό με το δικό γρανάζι.

έτσι πρέπει να πάρω και άλλο αρσενικό κόμπλερ (το τεμάχιο όπου συσφίγγει το γρανάζι - το σινεμπλόκ μωρέ... ετσι δε το λένε;)

είπαμε μπάς και κόψουμε (λογιστικά) τίποτα ρε παππού, ετσι όπως το πάμε θα χω 2 μηχανάκια σε ένα!




Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Αν η διαφορά δεν είναι πάνω από 4 δόντια, οι αποστάτες σηκώνουν την διαφορά (αντιστρέφοντας τις πλευρές τους) αρκεί η αλυσίδα να είναι σχετικά καινούρια !!


το ξέρω οτι θα με ξαναματαπείς ευδαιμονιστή και οκνυρό :lol: αλλά ρε καρντάση ο ματρακάς μου δεν ειναι καθαρόαιμο, και οι αποστάτες του δεν είναι "διπλής όψης" να πέρνουν περισσότερα ή λιγότερα μπόσικα!




Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Μπορείς να βάλεις για χώμα 45άρι γρανάζι (κρατώντας το 16άρι μπροστά) και να έρθεις στο 0.355, που είναι μάλλον ΑΡΚΕΤΟ για χώμα !!!
(το δεύτερο φιλαράκι σου έχει πολύ δίκιο) !!!





οκ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΑΝΤΩΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ , ΚΑΙ ΟΥΤΩ ΚΑΘ'ΕΞΗΣ


τουλάχιστον τώρα διαβάζω τα γραπτά σου και "ακούω" τη χαρακτηριστική φωνη σου στα γράμματα!! :rotflmao: :lol:





και Νικητής βγήκε ο δευτερος μου φιλαράκος!

που είναι ο STOUBI :rotflmao: :rotflmao:




σα δώρο, θα φάει πολύ πέτρα στο επόμενο ΣΚ που θα καβαλήσουμε! :rotflmao:


έκλεισε ... 16/45

OldMan
05/09/2006, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
έκλεισε ... 16/45

Υπόψη ότι θα "κοντύνει" το μηχανάκι από πλευράς μεταξόνιου, οπότε πρόσεχέ το στην άσφαλτο "στα πολλά" γιατί θα είναι λίγο νευρικούλη στις αλλαγές κατεύθυνσης (και θα "κοσκινίζει" λιγάκι το τιμόνι).

:wave2: :beer: :wave2:

KaTaNaS
05/09/2006, 16:51
επόμενη ερώτηση!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Απο Χυτοσίδηρο (ή χυτοχάλυβα -ποίος ξέρει τί κράμα είναι)

ή απο αλουμίνιο το πίσω γραναζάκι;


η AFAM κοστίζει

56 ευρα τα γρανάζια 16/45

88 ευρα η ενισχυμένη αλυσίδα

120 ευρα η σούπερ ντούπερ χρυσή ενισχυμένη που ψήνει και καφέ!




άλλιώς

RENTHAL

μικρό σιδερένιο 16, 17 ευρά

μεγάλο σιδερένιο 45, 25 ευρά

μεγάλο αλουμινίου 45 38 ευρά


αλυσίδα DID σούπερ ντούπερ χρυσή στα 105 αυρά!



αλλιώς

καρρέρ

που το κοστούμι φθάνει στα 150 ευρά με άγνωστης εταιρείας αλυσίδα (made in japan όμως )


και γρανάζια ουκ ξέρω!


:smokin:



κοίτα που τέλος πάλι στον τασούλη θα καταλήξω !




τουλάχιστον έιναι μια δεσποινίδα ειλικρινώς εξυπηρετικότατη στο πάγκο!:lol:

OldMan
05/09/2006, 16:57
Ρε έναν μπούστη που αγαπήσαμε... :look:

Βάλε σιδερένια γρανάζια και ενισχυμένη αλυσίδα (θα χάνεις "δεκατάκια" στις ειδικές, αλλά στα @ρχίδια σου !!!) :lol:

Τα αλουμινένια θα τα σκίσει ο ματρακάς σου εν ριπή οφθαλμού (και δεν συμπαθούν και τις λάσπες...) !!!


Και χάσε και κανένα κιλό (ακόμη...)!!! :wave2: :beer: :wave2:

KaTaNaS
05/09/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υπόψη ότι θα "κοντύνει" το μηχανάκι από πλευράς μεταξόνιου, οπότε πρόσεχέ το στην άσφαλτο "στα πολλά" γιατί θα είναι λίγο νευρικούλη στις αλλαγές κατεύθυνσης (και θα "κοσκινίζει" λιγάκι το τιμόνι).

:wave2: :beer: :wave2:


εγινε ρε Αντώνη!


απο την άλλη στα μπέρμ και τσα στενά κομμάτια στο χώμα θα μαμεί ε; :smokin: :beer:


επίσης απο ότι καταλαβα, δεν έιναι σύνηθες φαινόμενο στα εντουρο μηχανάκια να αλλάζει κανέις όλο το ΄σετ αλυσογράναζα;

OldMan
05/09/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
απο την άλλη στα μπέρμ και τσα στενά κομμάτια στο χώμα θα μαμεί ε; :smokin: :beer:

Θα μαμεί Σταύρο μας, θα μαμεί !!! :wave2: :beer: :wave2:


Χαζό παιδί, χαρά γεμάτο ... :sad:

KaTaNaS
05/09/2006, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Χαζό παιδί, χαρά γεμάτο ... :sad:


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ετσι χωνε τα μου καμμια φορά γιατί ξεφεύγω! :wave2: :a012:

bonepeeler
05/09/2006, 22:37
Μην αλλάξεις τίποτα.
Αφού πάει με το γρανάζι που έχεις δε θα χαλάσει ποτέ.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
05/09/2006, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Μην αλλάξεις τίποτα.
Αφού πάει με το γρανάζι που έχεις δε θα χαλάσει ποτέ.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


otan το βγαλω, θα το φωτογραφησω Ροβέρτο να μπει σε λαϊκο προσκύνημα στο φόρουμ!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
09/09/2006, 20:27
χεχεχεχε :evil:



τα 16-45 μπήκαν στο αργαλείο :smokin:



αυριο θα μας δείξει τι μπορει να κανει αυτος ο συνδιασμός! :D



και ενα ενθυμιο για το υλικον Al


61096

KaTaNaS
09/09/2006, 20:36
ο τίτλος θα μπορούσε να είναι : οι 4 τελευταιοι των οδόντων! (απο το "των Μοϊκανων" ) :lol:


61097

STOYBI
09/09/2006, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε έναν μπούστη που αγαπήσαμε... :look:



Και χάσε και κανένα κιλό (ακόμη...)!!! :wave2: :beer: :wave2:


Αστονε να λεει Σταυρο..

Κανενα κιλο μην χασεις !!!

Οι ελαφρως γεματοι & στρουμπουλοι βγαζουν καλλυτερη προσφυση !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

atom7ktm
11/09/2006, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

και ενα ενθυμιο για το υλικον Al

:hypnotize ΘΕΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕ!!!!!!!! :eek: :eek: :eek: :uplate:

KaTaNaS
11/09/2006, 08:43
εχθές στο 4ο τρελι ραϊντ ηταν η πρωτη μου εμπειρια με τον συνδιασμό 16-45


στην αρχή νόμισα πώς καβαλάω άλλο μηχανάκι!


πως είχε FCR πάνω!

οι αλλαγές γίνονταν πιό κοντά φυσικά, στα δύσκολα κομμάτια χρειαζόταν πιό ευαίσθητο καρπό διότη ανα πάσα στιγμη όποτε ήθελα μπορούσα να το κάνω να σπινιάρει

όταν όμως ο ρυθμός έπεφτε δεν συμπλεξαρισα ουτε μια φορά...


γενικότερα πολύ ευχαριστημενος... άλλωστε μπορώ να χτησιμοποιησω πολυ πιο αποτελεσματικα το μηχανοφρενο μου!


στο γυρισμό με βία πήγαινα 90, οπότε με βλέπω να ταξιδευω ασφαλτο μονος πλέον με 70, όπου ο κινητηρας γουργουρίζει γλυκά όπως το θέλω!