PDA

View Full Version : Radio Moto.Gr



Anritsu
05/09/2006, 17:42
Επειδή συνήθως το φόρουμ το κοιτάει αρκετός λαός , μέλη αλλά και επισκέπτες , σκέφτηκα πως πλάκα θα είχε να στήναμε ενά Ιντερνετικό ραδιοσταθμό .Δεν ξέρω πως γίνεται αλλα ξέρω πως δεν είναι και τρομερά δυσκόλο .Τωρα μάλιστα και με τις επερχομένες αναβαθμίσεις στις γραμμές θα υπάρχει και καλύτερη ποίοτητα . Θα μπορούσαμε να βγάλουμε εκπομπές για μοντελλα μοτο και απορίες αλλα και μουσικη παραλληλα . Ξερώ πως σαν project θα χρειαστει χρονο ,οργάνωση και πολύ υπομονη (εχω κάνει σε ραδιοσταθμους παλιότερα και ξέρω 10 πραγματά).Ισως να χρειαστεί και ενα ειδικο section στο foroum .
Η βασική ιδεα ειναι αυτος που ξεναγείται στο φορουμ η στο site να εχει τη δυνατοτήτα να ακουσει μουσική "live" απο καποιο συνφορουμίτη και να μην ξανακουει τα ίδια και ίδια μπ3 του σκληρού του . Αυτα σαν πρώτη σκέψη .Πιθανον η ιδέα να έχει ξαναπέσει στο τραπέζι , και στην περιπτώση που εχει αποριφθει ζητω επανεξέταση . Αν ωστωσο οι σεβαστοι admins opers κλπ το δουν ζεστα προσφέρομαι να βάλω αρκετο χρόνο και ιδρώτα στην οργάνωση του εγχειρηματος . Ειμαι σίγουρος ,απο την απηχηση που ειδα πως ειχαν τα μουσικα θρεντς στο πλατύ κοινό, πως θα υπάρχξουν και αλλοι ενθελοντές ....

Αυτα και βλεπουμε για περισσότερα ...

:beer: :wave2:

gojakla
05/09/2006, 17:50
Πόσοι από τους χρήστες/επισκέπτες όμως είναι σε θέση (από άποψης bandwidth κλπ κλπ) να απολαύσουν ένα τέτοιο εγχείρημα?

Anritsu
05/09/2006, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Πόσοι από τους χρήστες/επισκέπτες όμως είναι σε θέση (από άποψης bandwidth κλπ κλπ) να απολαύσουν ένα τέτοιο εγχείρημα?


Πλεον νομίζω οι περισσοτεροι . Εγω ακουγα παλιοτερα με 64 Κβ download . Tωρα με τις DSL γραμμές και την επερχομενη αναβάθμιση και ειναι και πιο καλή η μεταδόση δηλαδή upload minimum 256 Kb . Αρκει νομιζώ ....

Βλέπουμε ....
:beer: :rotflmao:

Tropeas
06/09/2006, 07:16
Και πόσοι είναι διαθέσιμοι και σταθεροί να το συντηρούνε και να το οργανώνουνε με πρόγραμμα...

gerodim
06/09/2006, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Και πόσοι είναι διαθέσιμοι και σταθεροί να το συντηρούνε και να το οργανώνουνε με πρόγραμμα...

Κάπου άκουσα ότι ο bartlal είχε πολύ ελεύθερο χρόνο.....
:bigcry:

kalesin
06/09/2006, 08:40
νομιζω οτι θα πρεπει να διοργανωνονται κ ποιητικες βραδυες, βραδυες οπερας...

:rotflmao: :rotflmao:

περα απο την πλακα ομως, τεχνικα δεν πρεπει να ειναι κατι δυσκολο, ομως ποιος θα μπορεσει να ασχοληθει; θελει χρονο κ δουλεια κ μαλιστα οχι για καποιες ωρες αλλα σε σταθερη καθημερινη βαση.

Τουλαχιστον το μαντρι αναλαμβανει να καλυψει το μεταμεσονυχτιο προγραμμα μα ακατασχετη μπουρδολογια...

caesarsk
06/09/2006, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Κάπου άκουσα ότι ο bartlal είχε πολύ ελεύθερο χρόνο.....
:bigcry:


NAI NAI το άκουσα και ΕΓΩ!!!!

Λεωνίδας
06/09/2006, 08:52
Τεχνικά είναι σχετικά απλό...
Αν δείτε στο www.shoutcast.com "εκπέμπουν" χιλιάδες "σταθμοί".
Το έχω στήσει και'γω, δεν είναι τίποτα.

Μηχάνημα για broadcast υπάρχει, τα δύσκολα είναι αλλού :rolleyes:

kalesin
06/09/2006, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Τεχνικά είναι σχετικά απλό...
Αν δείτε στο www.shoutcast.com "εκπέμπουν" χιλιάδες "σταθμοί".
Το έχω στήσει και'γω, δεν είναι τίποτα.

Μηχάνημα για broadcast υπάρχει, τα δύσκολα είναι αλλού :rolleyes:


κ ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ εχει χρονο αλλα κ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ


:winka:

iziogas
06/09/2006, 10:59
Μπορεί να είναι απλό αλλά απαιτεί συντονισμό και οργάνωση. Υπάρχουν πολλά θέματα προς εξέταση για κάτι αξιόλογο και "νόμιμο"
Η επιτυχία θα εξαρτηθεί από την ικανότητα του οργανωτή/ών. Αυτός/οί θα κουραστούν πολύ.

Εγώ είμαι διαθέσιμος για εκπομπή πάντως.
Count me in
:smilea:

costas81
06/09/2006, 11:09
και γω ετοιμος να βοηθησω!
αν ασχολουμε και με το σταθμο θα γλιτωσει και το μαντρι λιγο σπαμ!


:lol:

kalesin
06/09/2006, 11:18
φανταζομαι οτι ολοι θελουν κ μπορουν να βοηθησουν εστω κ λιγακι.

μηπως να ξεκινησουμε να μαζευουμε το τι πρεπει να γινει κ πως;
ετσι για να αρχισουν να βγαινουν τα παλουκια να ξερουμε ποια θα πηδηξουμε κ σε ποια θα κατσουμε..


τι λενε οι μοντ;

Anritsu
06/09/2006, 17:47
Χαίρομαι γιατι βλέπω προθυμία , τεχνογνωσια και καλή διάθεση . Οσο για τα οργανωτικά , με λιγη υπομονή και ωριμότητα δεν θα υπάρξει προβλήμα .Αυτο που είχα στο μυαλό μου ειναι το έξής . Τα πρώινα σχεδόν όλοι δουλέυουμε , αν και καποιοι εχουν την πολυτελεια μια σύνδεσης στην δουλεια τους οπότε και φαντάμαι θα ρίχνουν καμια ματιά στο φορουμ . Ετσι άρχικα τουλαχιστον θα μπορουσαμε τα πρωινα , όσοι εχουν dsl καλο μουσικό υλικο να ανοιγουν τα μηχανημά τους πριν πάνε για δουλεια και να το αφηνουν να πάιζει μουσικη μεχρί καποια απογευματινή ώρα (πχ 18.00) .Ετσι με 5 εθελοντές καλυπτούμε τα πρωινα της εβδομάδος . Απο εκει και πέρα μπορουμε να σφάξουμε το απόγευμα και το βράδυ σε δίωρα , οπού θα μπορει να κάνει ο καθένας την εκπομπή του. (μουσική , μοτό , σινεμα ,αθλητικά ποιησή , μπαλέτο , θέατρο !!!!) . Νομίζω πως τουλάχιστον οι ανυπανδροί του φορουμ μπορουν να βρουν ένα δυωράκι την βδομάδα για το σκοπό αυτο . Για τους πανδρεμένους δειχνω κατανόηση και συμπόνια :rotflmao: . Κάπως ετσι βγαίνει το πρόγραμμα της εβδομάδας . Για τα ΣΚ συζητάμε στην συνέχεια .


Φχαριστω Φχαριστώ

:wave2: :rotflmao: :beer:

bartlal
06/09/2006, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Κάπου άκουσα ότι ο bartlal είχε πολύ ελεύθερο χρόνο.....
:bigcry:


Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
NAI NAI το άκουσα και ΕΓΩ!!!!

συκοφαντιες ειναι με τους πρωτεργατες να εχουν σταμπαριστει... :mad:




:lol: :lol: :lol: