PDA

View Full Version : Δολοφονοι με bull bar



AFTER
05/09/2006, 16:49
Καπου πηρε το αυτι μου οτι το προστιμο ειναι μονο 37?

Δηλαδη καποιος που δεν φοραει κρανος ειναι πιο επικινδυνος απο καποιον με bull bar.

Μαλιστα....

Επειδη το κακο εχει παραγινει, και επειδη φιλοι μου εχουν τρακαρει με τετοια οχηματα, θα ηθελα να με συμβουλεψετε τι μπορουμε να κανουμε για να παταξουμε αυτην κομπλεξικη συνηθεια που εχουν πολλοι ετσι ωστε να ''προστατευονται'' καλυτερα, αλλα να σκοτωνουν τους αλλους

Εγω προσωπικα εχω σημειωσει ηδη καποια νουμερα, και ειμαι ετοιμος προς καταγγελια!
Οσοι πιστευουν οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο (μαλλον δεν) φαινεται, ας γραψουν γνωμες

mbjp
05/09/2006, 22:32
το IQ του Ελληνα εχει παρει το κατηφορο, δεν ξερουν που αλλου να πεταξουν τα λεφτα τους και βαζουν οτι πιο απιθανο και αχρηστο σκεφτουν στα τουτουδια τους..
Μαλλον οι εν λογω λεβεντες ζουν με τη φαντασιωση οτι καποια στιγμη θα μετακομισουν σε μεζονετα στον Διονυσο οπου το bull bar χρειαζεται για να σπρωχνεις κορμους και κλαδια μεσα στο χιονι... (καπου εδω μπαινει ο καλαματιανος, τουρουτουτου)

George-3-
06/09/2006, 17:04
Δεχομαι απολυτα τα παραπανω αλλα το να βαλει καποιος bull bar σε τζιπακι τυπου Wragler και ας μην το παει χωμα ειναι το αντιστιχο με το να βαλει καποιος καρινα στο γυμνο του. Παιζει και το επικυνδινο της υποθεσης αλλα προσωπικα θεωρω πιο επικυνδυνο να παιρνουν τα διπλωματα με λαδωμα απο το bull bar που συνηθως το βλεπω σε προσεγμενα οχηματα.

trumpet
07/09/2006, 22:19
είμαι λίγο άσχετος μάλλον.....

Τι είναι ρε παιδιά το Bull Bar???:confused:

SPORAKIAS
07/09/2006, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
είμαι λίγο άσχετος μάλλον.....

Τι είναι ρε παιδιά το Bull Bar???:confused:

τα σιδερα που βαζουν μπροστα στα τζιπ

trumpet
07/09/2006, 22:29
OK...

Μάλλον θα έπρεπε να τα βάζουμε όλοι μπας και ησυχάσει το κεφάλι μας από τους άσχετους που δεν ξέρουν να παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους........:evil: :evil:

(Αστειάκι...)

"τους άσχετους που δεν ξέρουν να παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους...."

(Αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου!)

SF
08/09/2006, 08:14
Θα δεις που σε λίγο θα βάζουν και τα κέρατα ταύρων, opos ameriki...


:a52:

MIKE_16V
08/09/2006, 08:31
Υπαρχουν και πλαστικα Pull - bar !!!

Αλλα χωρις νικελο δεν γινετε να εισαι τρεντυ:cool:


Ας αρχισουν να ελενχουν τα αυτοκινητα για πιο "ζωτικης" σημασιας πραγματα.....και ας αφησουν τα pull-bar τελευταια:(

stefanos
08/09/2006, 08:58
Υπάρχουν εργοστασιακά με έγκριση τύπου που κυκλοφοράνε νόμιμα.

idi
08/09/2006, 09:04
.


60934

idi
08/09/2006, 09:07
και για οσους νομιζουν οτι ειναι "λεπτομέρεια" ας σκεφτούν πως θα ειναι να βρεθούν αναμεσα σε ενα λεωφορείο και ενα jeep με bull bars που δε προλαβε να φρεναρει...... ισως τα 30-40 εκατοστα που προεξέχουν να σας δωσουν μια ιδεα πως θα ενσωματωθείτε ΜΕΣΑ στο λεωφορείο... (σα τα καρτουν που καποιος πεφτει στο γκρεμο και στο σημειο που επεσε μπαίνει μεσα στο τσιμέντο που παιρνει το σχημα του... εστι αστείο παντως δεν ειναι...)

maintenance
08/09/2006, 09:13
Όπως και ο κοτσαδόρος, έτσι και αυτή η σιδεριά, είναι εντελώς παράνομο, και στην περίπτωση ατυχήματος, την βάψανε...


Πέσε σε αυτοκίνητο απο πίσω που έχει κοτσαδόρο, (για την μπίλια λέμε, την οποία πρέπει να έχει βγάλει όταν δεν ρυμουλκεί), και θα δείς ποιός πλερώνει.:D

Κάπως έτσι ισχύει και για την σιδηροκατασκευή.

:smokin:

kalesin
08/09/2006, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Όπως και ο κοτσαδόρος, έτσι και αυτή η σιδεριά, είναι εντελώς παράνομο, και στην περίπτωση ατυχήματος, την βάψανε...


Πέσε σε αυτοκίνητο απο πίσω που έχει κοτσαδόρο, (για την μπίλια λέμε, την οποία πρέπει να έχει βγάλει όταν δεν ρυμουλκεί), και θα δείς ποιός πλερώνει.:D

Κάπως έτσι ισχύει και για την σιδηροκατασκευή.

:smokin:


αναλογα με τι μεγεθος εχει παρει εγκριση τυπου.

για τον κοτσαδορο ισχυει γι' αυτο κ πρεπει να μην μενει πανω στο αυτοκινητο οταν δεν υπαρχει ρυμουλκηση. Για τις σιδεριες στα τζιποειδη δεν ξερω τι παιζει, αλλα εχω την εντυπωση οτι οταν οι εταιρειες παιρνουν εγκριση τυπου για τα μοντελα τους, το αυτοκινητο που περναει τον ελεγχο ειναι το full extra [με τα παντα επανω+τα bull bar].
ετσι οταν ο ιδιοκτητης βαζει τα σιδερα πανω, δεν ξεπερναει το καθορισμενο μηκος του οχηματος.

Βεβαια οπως ειπα, νομιζω πως γινεται ετσι κ δεν προλαβα να το ψαξω κ πολυ..

maintenance
08/09/2006, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
αναλογα με τι μεγεθος εχει παρει εγκριση τυπου.

........................................... δεν ξεπερναει το καθορισμενο μηκος του οχηματος.




αυτό είναι το ζητούμενο.

:wave2:

kalesin
08/09/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
αυτό είναι το ζητούμενο.

:wave2:


ακριβως. οποτε θα πρεπει να μπουμε σε αλλες συζητησεις σχετικα με την εγκριση που εχουν παρει τα οχηματα.


βεβαια για να συμφωνησω με τον idi αλλα κ με ολους τους υπολοιπους, το γεγονος οτι μπορει να ειναι απολυτα νομιμα, δεν σημαινει οτι ειναι κ ασφαλη για τους πεζους κ λοιπους εποχουμενους των δρομων..

:wave2:

maintenance
08/09/2006, 09:50
Θα συμφωνήσω.

Θα θυμάστε βέβαια, κάτι ταξιτζήδες, που βάζανε περιμετρικά στο τουτού τους κάτι στρατζαριστά ενισχυμένα, για να μήν παθαίνει τίποτις το ταξί.

Αν όμως έπεφτες πάνω σε αυτά..............:(

Ποιός σταμάταγε αυτά τα ταξί; κανείς!





:wave2:

stefanos
08/09/2006, 10:03
Οταν είναι εργοστασιακά έχουν έγκριση τύπου.
Εγώ την κουβαλάω μαζί μου αναγκαστικά για να μη με γράψουνε.
Απο εκεί και ύστερα η έγκριση τύπου που δεν γίνεται στην Ελλάδα αλλά στο εξωτερικό όπου υπάρχουν και οι διαδικασίες και τα εργαστήρια, εξασφαλίζει οτι οτι το αυτοκίνητο με το bullbar περνάει όλα τα προβλεπόμενα test επιτυχώς.
Οι νίκελ αηδίες που βάζουνε οι διάφοροι είναι παράνομα σε όλες τις περιπτώσεις και επικύνδυνα όχι μόνο για τους άλλους αλλά και για το ίδιο το αυτοκίνητο και τους επιβαίνοντες μιας και αλλάζει πολύ η συμπεριφορά του και ο τρόπος που παραμορφώνεται το σασί κατά την σύγκρουση.

kalesin
08/09/2006, 10:17
ειχα πετυχει πριν κατι χρονια ενα ταριφα στην ευβοια που ειχε ενα παλιο αυτοκινητο του 60 [υπεροχο οταν ηταν καινουργιο η αν ηταν καλοσυντηρημενο], ο οποιος λεγεται οτι ειχε επενδυσει το εσωτερικο των φτερων με τσιμεντο.

αντε να πεσεις εκει πανω..

το θεμα ομως ειναι, οπως ειπες, οτι δεν τους ελεγχει κανεις. Ισως αν υπηρχαν ουσιαστικοι ελεγχοι, τοτε να μην παραπονιομασταν για την αυξηση των προστιμων

trumpet
08/09/2006, 13:45
Παιδιά η αλήθεια είναι πως ο κοτσαδόρος επιτρέπεται με την προϋπόθεση ότι δεν κρύβει την πινακίδα του αυτοκινήτου.

(Από Οδηγία της Ε.Ε.)

Αν την βρώ θα την επισυνάψω....:ninja:

LittleJohn
11/09/2006, 08:58
Ο κοτσαδόρος είναι απόλυτα νόμιμος. Υπάρχει μόνο μία οδηγία ώς πρός το μήκος που εξέχει από το αυτοκίνητο...
Όσον αφορά τα Bull bar, στην Ελλάδα έχουν ψηφιστεί παράνομα είται είναι εγκεκριμένα αντιπροσωπείας είται όχι...

Με έχουν γράψει 2-3 φορές, αλλά δεν μπορώ να τον βγάλω γιατί έχω πάνω εργάτη που μου χρειάζεται για την βάρκα.

Από εκεί και πέρα, θέλει πολύ προσοχή (γιατί όντως είναι επικίνδυνο αξεσουάρ) τα μάτια δεκατέσσερα και μεγάλες αποστάσεις ασφαλείας από όλα τα οχήματα.

maintenance
11/09/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Παιδιά η αλήθεια είναι πως ο κοτσαδόρος επιτρέπεται με την προϋπόθεση ότι δεν κρύβει την πινακίδα του αυτοκινήτου.

(Από Οδηγία της Ε.Ε.)

Αν την βρώ θα την επισυνάψω....:ninja:


Επιτρέπεται με την μπίλια; ή όταν δεν ρυμουλκείς να την έχεις βγάλει, ώστε να μήν προεξέχει απο τον προφυλακτήρα;

Για αυτό δεν είναι όλοι οι κοτσαδόροι, με αποσπώμενη μπίλια;

:wave2: :beer: :wave2:

trumpet
11/09/2006, 09:19
Καλημέρα

Φίλε δεν το γνωρίζω αυτό που λες πάντως εγώ που έχω δεν μου έχουν πει ποτέ τίποτα κ κανένας. Έναν γνωστό μου σταμάτησαν για να τον γράψουν οι μπάτσοι για κοτσαδόρο και τους έκανε ρεζίλι. Τους είπε για την οδηγία από Ε.Ε. και αυτοί κρατήσαν τα στοιχεία για του για να το επιβεβαιώσουν.
Φυσικά δεν τον ενόχλησαν ποτέ αν και ο τύπος είχε τον κοτσαδόρο χωρίς να ρυμουλκεί οπότε υποθέτω πως αν είναι όπως τα λες θα μπορούσαν να του κάνουν ζημιά πράγμα που δεν συνέβη. Εκτός αν βαριόντουσαν...:smokin: :smokin: