PDA

View Full Version : Γρανάζωμα ??



THEOD
03/06/2004, 14:50
Με τρώει ο κώλος μου για μετατροπίτσες.

Μετά την επιτυχημένη μετατροπή στα φώτα μου ήρθε η ιδέα να παίξω λίγο με τα γρανάζια του FZ6.

Η ιδέα μου μπήκε όταν συνηδειτοποίησα ότι το μηχανάκι έχει περίπου 235 χιλόμετρα με την 6η 1500 στροφές κάτω από το κόκκινο. Αυτό πρακτικά σημαίνει 2 πράγματα. 'Ενα ότι σε ευνοικές συνθήκες (γκρεμίλα, ούριος άνεμος κλπ) το μηχανάκι έχει περιθώριο για αρκετά παραπάνω, και δεύτερο ότι ένα πιο κοντό γρανάζωμα ΔΕΝ θα του στερήσει τελική στην ευθεία-απλά θα έχει τα ίδια χιλιόμετρα με παραπάνω στροφές.

Ψάχνω λοιπόν το μάνουαλ και βλέπω ότι φοράει γρανάζια 46-16 που σημαίνει μια τελική σχέση μετάδοσης 2,875 προς 1.

Ξεκινώντας από το πίσω γρανάζι βλέπω ότι δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια. Το 47άρι είναι ελάχιστο και το 48άρι δεν επιτρέπεται γιατί η τελική σχέση θα είναι 3 προς 1 (ακέραια) που σημαίνει ότι τα ίδια δόντια θα έρχονται συνέχεια σε επαφή στο ίδιο ακριβώς σημείο της αλυσίδας πράγμα που μειώνει αισθητά την ζωή της.
Το 49άρι δύσκολο γιατί θα υπάρξει πρόβλημα με το μήκος της αλυσίδας.

Μόνη πρακτική και φτηνή λύση το μπροστινό το οποίο με 15 δόντια θα διαμορφώσει μια σχέση 3,066 προς 1. Αυτό σημαίνει ένα κόντυμα της τάξεως του 6,7% σε σχέση με τα μαμίσια που θεωρητικά είναι ιδανικό.

Η τελική δεν θ' αλλάξει τουλάχιστον στην ευθεία, το κόντιμα θα βοηθήσει τις ρεπρίζ στις μεσαίες που υπάρχει ένα σχετικό πρόβλημα, η μηχανή θα επηρεάζεται λιγότερο δικάβαλος, και στις ψηλές στροφές η ήδη εντυπωσιακή του επιτάχυνση θα γίνει ακόμα πιο δυνατή.

Όλα καλά. Ένα μόνο προβληματάκι.



ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΡΑΝΑΖΙ...

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ???

tamis
03/06/2004, 18:31
e nai loipon sinadelfe fazerakia se noiwthw pws noiwtheis!!!!! :)) mia apo ta idia kai egw.... me trwei to pisino komati tou eautou mou na allaxw kati... auto me ta dontia to eixa akousei alla opws les kai esi den exw brei pouthena kanena poy na mporei na me boithisei.... ean breis kati steile sto tasospardellas@hotmail.com ena mail kai pes an mporeses na kaneis tipota... aaaa naiii kai kati allo methaurio paw gia xeirourgio sta matia tou fazer mou... thelw na balw aytes tis blue vision i pws tis lene gia perisotero fws alla den xerw pou na tis brw kamia idea? a nai epsaxa kai rwtisa kai eidan oti mporw na exw 2 mikres kai 2 megales skales xwris na exw problima stin mpataria kai stin epanafortish tis ktl... opote dexia aristera mikri skala kai pali dexia aristera megali skala!!!! ola auta apo ayrio methaurio an ola pane kala!!!! :sun: xereis pws tis lene autes tis lampes me 30% poio poli fws akai apo pou na tis brw? auta.....:beer:

periklisk
03/06/2004, 19:06
Θανάση εγώ φοράω 15 - 45 και βρίσκω... εσύ γιατί δεν βρίσκεις?????

THEOD
03/06/2004, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Θανάση εγώ φοράω 15 - 45 και βρίσκω... εσύ γιατί δεν βρίσκεις?????

Γιατί προφανώς δεν υπάρχει ακόμα για το νέο Φειζερ σε μικρότερα δόντια...

stefanos
04/06/2004, 00:59
Βγήκε μηχανάκι που θέλει ειδικό γρανάζι για πάρτη του και δεν το ξέρω?
Τί δεν βρήσκεται δηλαδή?

periklisk
04/06/2004, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Βγήκε μηχανάκι που θέλει ειδικό γρανάζι για πάρτη του και δεν το ξέρω?
Τί δεν βρήσκεται δηλαδή?

αυτό λέω και γω... τι μικρότερα δόντια.....

cbanthropos
04/06/2004, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamis
thelw na balw aytes tis blue vision i pws tis lene gia perisotero fws alla den xerw pou na tis brw kamia idea?

File mou, epsaxna kai ego to idio gia na valo sti mixani mou. Apo magazia me accessories autokinitou den vrika akri.
Piga loipon se ena magazi pou poulaei mono lampes. Apo spitiou, mexri gia autokinita - mixanakia.
Kai vrika OSRAM lampa +50% fotinoteri antistixi tis i tis Philips Vision Plus. (H Vision Plus den exei mple epistrosi kai einai an de kano lathos ligo pio bright apo tin blue vision). Telos panton, h lampa tis OSRAM erxetai se siskeuasia mias lampas, kai kanei peripou 11E. Dokimazontas tin einai kai pio leuki, kai pio bright apo mia apli. Vevea den tha elega oti einai kai 50%+. Isos 30%...