PDA

View Full Version : Τυφλος ψαχνει το φως του



Resistman
05/09/2006, 23:33
Ξεστραβωστε με Χορνεταδες μου!!!!
Ποσο καιει το 600 με λογικη χρηση το ρημαδι το μηνα;;(χωρις Αθηνα -Θεσνικη σε 3.59.58....)
Κοστος Σερβις;;
Εξτρα εξοδα που πρεπει να συνυπολογισω στη χρηση του;;

Θελω να υπολογισω αν αντεχω οικονομικα να τ αποκτησω ωστε να μη γινει στραβη, το παρω και μετα:
........Πωλειται Χορνετ 600 με 1000 χλμετρα, τσαμπα πραμα, για περαστε και θαυμαστε, τ αφεντικο τρελλαθηκε και το δινει 5000

Sabre
06/09/2006, 09:30
Μην περιμένεις να σου βγάλω πίνακα κατανάλωσης για την βενζίνη που θα κάψεις...απλά θα σου πώ ότι καίει λιγότερο απο γνωστό 750 που κυκλοφορεί και αν δέν το σκίζεις καθημερινά θα σου μείνουν λεφτά να το πάς και για πλύσιμο :lol:

Τα πρώτα σέρβις αφορούν λάδια/φίλτρο λαδιού.Τέλος
Τα εργατικά να θυμάσαι ότι είναι δωρεάν στο πρώτο σέρβις.
Αν κάνεις ταξίδια θα χρειαστείς κάποια ζελατίνα για τον αέρα.
Κράνος μποφάν γάντια μπότες έχουμε?Αν θές να χώσεις λεφτά χώστα εκεί.

Δέν νομίζω να πέσεις έξω απο τις βενζίνες που θα βάζεις.Αν πάλι εκεί είναι το ζητούμενο και όποτε πάς στο βενζινάδικο η στο συνεργείο για σέρβις και σε πιάνει η καρδιά σου τότε πάρε παπί.


:wave2:

Alx 84
06/09/2006, 11:03
κάτσε να θυμηθώ!!! αθήνα τρίπολη (βόλτα εκεί γύρω) κ πάλι πίσω 500 χλμ δηλαδή, πρέπει να έκαψε γυρω στα 35-40 ευρώ. με 100αρα βενζίνη... βέβαια στην εθνική οι ταχύτητες ήταν πάνω απο 140 στα περισσότερα σημεία.


Υπολόγισε και τα χρήματα για τον εξοπλισμό όπως είπε και ο sabre (και δώσε πάνω από 1000 ευρώ ώστε να πάρεις τα πάντα. μη το τσιγκουνευτείς αυτό. αξίζει πραγματικά!!!!)

SF
06/09/2006, 11:18
Ρε παιδιά, τι του λέτε του ανθρώπου? Κατανάλωση θέλει να μάθει, όχι πόσα έκαψε -στο περίπου!- σε μια βόλτα. ΛΙΤΡΑ ΑΝΑ 100ΧΛΜ, ή ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΛΙΤΡΟ. Η τιμή της βενζίνης αλλάζει κάθε μέρα... Τι σημαίνει 30-35€? Αφου μαλιστα βαζεις την ακριβή βενζίνη. Ελεος! (Που είσαι ρε nikonian???)
:rolleyes:

Mε κάθε επιφύλαξη, πρέπει να βρίσκεtαι γύρω στα 6,5lt/100.

Με την ευκαιρία alx, δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να δίνεις τα παραπάνω λεφτά για την 100άρα. Το manual σου λέει ότι το μοτερ ικανοποιείται από την 95. Η 100 δε σου δίνει τίποτα παραπάνω.

Sabre
06/09/2006, 11:27
:D πραγματικά δέν έχω ιδέα περί κατανάλωσης..... και για αυτό δέν το άνοιξα το ριμάδι...:cool:

η 100αρα οφελεί ...........μόνο την τσέπη του βενζινά

Alx 84
06/09/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ρε παιδιά, τι του λέτε του ανθρώπου? Κατανάλωση θέλει να μάθει, όχι πόσα έκαψε -στο περίπου!- σε μια βόλτα. ΛΙΤΡΑ ΑΝΑ 100ΧΛΜ, ή ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΛΙΤΡΟ. Η τιμή της βενζίνης αλλάζει κάθε μέρα... Τι σημαίνει 30-35€? Αφου μαλιστα βαζεις την ακριβή βενζίνη. Ελεος! (Που είσαι ρε nikonian???)
:rolleyes:

Με την ευκαιρία alx, δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να δίνεις τα παραπάνω λεφτά για την 100άρα. Το manual σου λέει ότι το μοτερ ικανοποιείται από την 95. Η 100 δε σου δίνει τίποτα παραπάνω.


σωστός, αλλά σε άλλο πόστ είχε ζητήσει τη μηνιαία καταναλωση σε ευρώ. βέβαια αν εγώ το μήνα κάνω 2000χλμ θα έχω δόσει πολλά. σε λίτρα συνήθως λέω κ εγώ, αλλά τώρα δε τα έχω υπολογίσει. άλλωστε δε με απασχόλησε ποτέ το πόσο καίει. όταν αδειάσει βάζω...:winka:

Και όμως έχει διαφορά η 100άρα. δουλεύει με 95, αλλά δε συκρίνεται. και στο αυτοκίνητο και σε άλλη μοτο που έχω δοκιμάσει, είναι μεγάλες οι διαφορές!

Resistman
06/09/2006, 12:04
Εχουμε και λεμε:- airbag πουφαν 440Ε(γνωστης εταιριας,δεν θα κανω και διαφημιση)
- Κρανος εχω shark s600 grandit (πειτε μου ότι είναι καλο!!)
- Μποτες 300E
- Γαντια 60ε
- Θωρακας εσωτερικος μεσα απ το μπουφαν 200ε(ειμαι υπερβολικος αλλα δεν με πειραζει σ αυτό)
- (Αν καταφερω αργοτερα επιγονατιδα EVS από carbon, με 4 ιμαντες στηριξης και παιρνει και ξυστρες 450ε…)

Sabre, Alx84, Sf thanks :beer: :beer: :beer:

Alx 84
06/09/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Εχουμε και λεμε:- airbag πουφαν 440Ε(γνωστης εταιριας,δεν θα κανω και διαφημιση)
- Κρανος εχω shark s600 grandit (πειτε μου ότι είναι καλο!!)
- Μποτες 300E
- Γαντια 60ε
- Θωρακας εσωτερικος μεσα απ το μπουφαν 200ε(ειμαι υπερβολικος αλλα δεν με πειραζει σ αυτό)
- (Αν καταφερω αργοτερα επιγονατιδα EVS από carbon, με 4 ιμαντες στηριξης και παιρνει και ξυστρες 450ε…)

Sabre, Alx84, Sf thanks :beer: :beer: :beer:

να πάρεις επιγονατίδες , αλλά... οι EVS με το Carbon είναι για άτομα που έχουν πρόβλημα με χιαστούς. έχουν 400 η μία. είναι πολύ μεγάλο κόστος το οποίο στην τελική αν δεν έχεις πρόβλημα δεν τις αξιοποιείς για αυτό που προορίζονται. έχω δοκιμάσει άλλες επιγονατίδες τις EVS μια εσωτερκή κ μια εξωτερική. Τελικά πήρα την εσω γιατί έιχα άλλες εξωτερικές. ποιο θώρακα έχεις πάρει; (αν δε θέλεις να κάνεις διαφήμηση στείλε πμ)

Resistman
06/09/2006, 12:53
Alx 84 δεν τα χω παρει αυτα!Μονο το κρανος εχω.450ε η μια;;;Ε τοτε θα ψαξω για κατι αλλο.Θωρακα εσωτερικο ψαχνω η spidi defender 200e η εναν της Dainese περιπου στα ιδια λεφτα με πλατη στηθος αγκωνες ομους.
( ειδα το μηχανακι σου απο φωτο σε Επιδαυρο κτλ..Ρε μαν μου κανες ζημια:look: :look: Το μηχανακι επιβαλλεται!!Καλοταξιδο,πολλες εκδρομες να κανεις και αν μαζεψεις φραγκα παρε παρεουλα και πηγαινε για πρωτο level CSS.Απ οσα διαβαζω και συ φανταζομαι θα μαθεις πολλα χρησιμα.Α!Διπλα στον ιπποδρομο εχει μεγαλο παρκινγκ που καθημερινες δεν εχει κοσμο.Πηγαινε τη γυναικαρα σου εκει και προπονηδου στα φρενα με 50-60 χλμ.Πως και πως περιμενω να κανω το ιδιο..)

Alx 84
06/09/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Alx 84 δεν τα χω παρει αυτα!Μονο το κρανος εχω.450ε η μια;;;Ε τοτε θα ψαξω για κατι αλλο.Θωρακα εσωτερικο ψαχνω η spidi defender 200e η εναν της Dainese περιπου στα ιδια λεφτα με πλατη στηθος αγκωνες ομους.
( ειδα το μηχανακι σου απο φωτο σε Επιδαυρο κτλ..Ρε μαν μου κανες ζημια:look: :look: Το μηχανακι επιβαλλεται!!Καλοταξιδο,πολλες εκδρομες να κανεις και αν μαζεψεις φραγκα παρε παρεουλα και πηγαινε για πρωτο level CSS.Απ οσα διαβαζω και συ φανταζομαι θα μαθεις πολλα χρησιμα.Α!Διπλα στον ιπποδρομο εχει μεγαλο παρκινγκ που καθημερινες δεν εχει κοσμο.Πηγαινε τη γυναικαρα σου εκει και προπονηδου στα φρενα με 50-60 χλμ.Πως και πως περιμενω να κανω το ιδιο..)

ψάξε το στη φάση το εξοπλισμού . ξεκίνα να γυρνάς μαγαζιά και να δοκιμάζεις... και αν δεις ότι κάτι σου κάθεται καλά , ψάξε το να δεις τιμές στο νετ.

Κουκλαρα ε;;;;:winka: :winka:

φυσικά και θέλω να πάω CSS, απλά προσπαθώ να μαζέψω χρήματα γιατί εχω μείνει ταπί!!!

Να σε αρωστήσω κ άλλο;;;;
σου στέλνω πμ...:wave2:

power hornet
07/09/2006, 14:58
sabre φιλε τι εγινε πηρες τελικα σαμαρια?πηγες στο μαγαζι που σου ειπα?αντε καμια βολτα να κανονισουμε.

Sabre
07/09/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
sabre φιλε τι εγινε πηρες τελικα σαμαρια?πηγες στο μαγαζι που σου ειπα?αντε καμια βολτα να κανονισουμε.

Τα πήρα τα σαμάρια man.Έπρεπε να γίνουν πατέντες για να μην καούν απο την εξάτμιση πάντως, οπότε θα κοιτάξω την επόμενη φορά που θα τα ξαναβάλω να πάρω κάγκελα για να τα ακουμπήσω επάνω.
Χωρίς να θέλω να κανονίσω βόλτα στα μοντέλα - αν είμαστε πάνω απο 2-3 μηχανές - ας ανοιχτεί ένα post στις συναντήσεις - βόλτες / η ας βρεθούμε στο δέλεαρ για πρώτη φορά και για ένα καφέ και απο εκεί κανονίζουμε μια καλή βολτίτσα όοοολος ο κόσμος ο καλός (ανεξαρτήτου μηχανής)

Alx 84
07/09/2006, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Τα πήρα τα σαμάρια man.Έπρεπε να γίνουν πατέντες για να μην καούν απο την εξάτμιση πάντως, οπότε θα κοιτάξω την επόμενη φορά που θα τα ξαναβάλω να πάρω κάγκελα για να τα ακουμπήσω επάνω.
Χωρίς να θέλω να κανονίσω βόλτα στα μοντέλα - αν είμαστε πάνω απο 2-3 μηχανές - ας ανοιχτεί ένα post στις συναντήσεις - βόλτες / η ας βρεθούμε στο δέλεαρ για πρώτη φορά και για ένα καφέ και απο εκεί κανονίζουμε μια καλή βολτίτσα όοοολος ο κόσμος ο καλός (ανεξαρτήτου μηχανής)

ελάτε τη δευτέρα δέλεαρ ρε πάιδες. μόνιμος θαμώνας είναι ένα μάυρο Hornet. άλλος κανέις;;;; :D :D :D

power hornet
07/09/2006, 18:59
ψηνομαι για δελεαρ αλα το προβλημα ειναι εχω προσπαθησει να το βρω που ειχε πει ενα παλικαρι αλα ειναι μπερδεμα βρε γαμωτο ενας που εχει παει να μας πει τον δρομο?αμα ερθω μετα τις δεκα θελει να ερθει και η κοπελια και ενταξει με ακουλουθει παντου δεν μπορω να τις πω οχι πειτε για να ξερω μα ερθω την δευτερα εγω εχω ενα καναρινι χορνετ .:beer: :wave2:

Resistman
07/09/2006, 19:11
Αlx 84 επεσες στην περιπτωσαρα..Εξετασεις Δευτερα και Τριτη:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Αν πιειτε τιποτα με αλκοολ :beer: καντε και καμια ευχη να ειμεθα οοοολοι καλα και να μου κατσει ο Λοττος με κανα 8000ε!!Ζητω πολλα;;;;:bawl: :bawl:

Alx 84
08/09/2006, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
Αlx 84 επεσες στην περιπτωσαρα..Εξετασεις Δευτερα και Τριτη:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Αν πιειτε τιποτα με αλκοολ :beer: καντε και καμια ευχη να ειμεθα οοοολοι καλα και να μου κατσει ο Λοττος με κανα 8000ε!!Ζητω πολλα;;;;:bawl: :bawl:

καφεδάκι ώς συνήθως λογικά!!!! καλύτερα θα κάνω ευχή να πέσουν 4000 σε εσένα και άλλα τόσα σε εμένα!!!:lol: :lol: :wave2:

SF
08/09/2006, 14:22
Tα περι βενζινών πήγαν στις γενικες. Οι πιστοί ακολουθούν.

Τα περι συναντησης θα μεταφερθούν κι αυτά.

:)

Nostra
08/09/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Tα περι βενζινών πήγαν στις γενικες. Οι πιστοί ακολουθούν.

Τα περι συναντησης θα μεταφερθούν κι αυτά.

:)

ok