PDA

View Full Version : z 125 όποιος γνωρίζει



kerasaki
06/09/2006, 18:44
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.
Έχω ένα yamaha z 125 το οποίο έχει κάνει 48.000χμ με μια αλλαγή φλάντζας. Με λίγα λόγια χωρίς κανένα προβλημα.

Τώρα τελευταία όμως νιώθω πως έχει πέσει αρκετά η απόδοσή του.Ξέρω πως πρέπει να αλλάξω οπωσδήποτε πιστόνι-ελατήρια, αναρωτιέμαι όμως αν χρειάζεται και κύλινδρο.Όταν κάτσω να το λύσω θα δω εάν έχει χαρακιές πάνω. Απλά σκεφτόμουν μήπως είναι κάποια συγκεκριμένα χμ στα οποία πρέπει να αλλαχτούν.

Το άλλο θέμα είναι το ξεκάπνισμα της εξάτμισης.

Ο πατέρας μου που είναι της παλιάς σχολής μου είπε να τη λούσω με βενζίνη και της βάλω φωτιά(μετά θέλει χτύπημα να φύγουν τα καμμένα):confused: θα γίνει όμως χάλια!
Μήπως ξέρει κανείς εάν υπάρχει κάποιο χημικό διάλειμα για τη συγκεκριμένη δουλειά?

Φιλαλήθης
07/09/2006, 09:05
Αν ξέρεις, μπορείς να κρίνεις μόνος σου αν χρειάζεται αλλαγή το χιτωνιοπίστονο, κοιτώντας/μετρώντας το. Αλλά για να ρωτάς, μάλλον δεν είσαι βέβαιος... οπότε δειξ'το σε μάστορα να σου πει. Πριν απ'όλα αυτά κοιτάς το manual μήπως λέει κάτι σχετικό.

Όσο για την εξάτμιση, αφου ο πατέρας σου σου πρότεινε αυτό που σου πρότεινε, δωσ'του την εξάτμιση να το κάνει ο ίδιος αυτό που σου πρότεινε... :p

K0K0$
07/09/2006, 09:25
Για το πρωτο θεμα δεν νομιζω οτι υπαρχουν συγκεκριμενα χιλιομετρα, ειναι θεμα χρησης. Ενας οπτικος ελεγχος ανοιγοντας την κεφαλη θα δειξει πολλα.

Για την εξατμιση τωρα, ενας παλιος καλος τροπος που χρησιμοποιησα για να ξεκαπνισω την εξατμιση σε ενα παλιο Βεσπακι ειναι καυστικη σοδα (υδροξειδιο του νατριου). Θα το βρεις ευκολα σε μαγαζια που πουλανε καθαριστικα για το σπιτι. Συνηθως ειναι σε μορφη χοντρου αλατιου, αλλα αμα το βρεις σε υγρη μορφη ακομα καλυτερα (νομιζω οτι κανει και το Βιακαλ ή γενικα τετοια καθαριστικα, αλλα τσεκαρε τα συστατικα καλυτερα). Επισης καλο θα ηταν να εχεις και μια γουρνα ή εστω ενα χωρο που θα ριξεις πολυ νερο και θα γινει χαλια απο το "καρβουνο" που θα βγει. Η μπανιερα ειναι η εσχατη λυση, και θα χρειαστει πολυ κοπο για να την καθαρισεις...

Αφαιρεις την εξατμιση, βαζεις γαντια (καλυτερα 2πλα) και προχειρα ρουχα (οπου πεσει αυτο το πραμα ξεβαφει σαν χλωρινη). Ταπωνεις την εξατμιση απο την μια μερια, και ριχνεις μεσα το διαλυμμα με πολυ προσοχη (βαλε ενα χωνι γιατι φοβαμαι οτι μπορει να θολωσει την "χρωμε" εξωτερικη επιφανεια). Χτυπας "φραπε" το ολο κουμαντο, του ριχνεις και μια δυο "σφυριες" περιμετρικα να ξεκολλησουν κομματαρες απο τα τοιχωματα, και οταν τελειωσεις ξεταπωνεις και ξεπλενεις με μπολικο νερο. Αφηνεις να στεγνωσει καλα και την ξαναβαζεις. Και μετα καθαριζεις το ανθρακορυχειο που εχεις δημιουργησει...


Καλη δυναμη... :D

kerasaki
07/09/2006, 12:34
Ευχαριστώ τη βοήθεια παιδιά.
Θα το δοκιμάσω αυτό με τη σόδα όσο για το μοτέρ θα φανεί λύνοντάς το.:wave2:

KeLeYTiS
07/09/2006, 13:04
Για την εξατμιση

http://www.2strokers.com/forum/viewtopic.php?t=541&start=0

Για τα υπολοιπα...

Η αποδοση πεφτει γιατι τα ελατηρια σου λογικα θα εχουν χασει τις ανοχες που θα επρεπε να εχουν αρα εχεις χασει και συμπιεση ....

Μετα απο τοσα χλμ λογικο ειναι να εχεις φθορες στον κυλινδρο (συνεχες γκαζι,κρυα ξεκινηματα,κακα λαδια αλλα και φθαρμενα ελατηρια) αρα βγαζεις κυλινδρο,ρεκτιφιε (δεν νομιζω το Ζ να εχει νικασιλ ) πιστονακι μαζι με νεα ελατηρια και εισαι κομπλε...

Φυσικα θα κοιταξεις και την μπιελα αν εχει παρει τζογους αλλα απο την στιγμη που δεν ακους περιεργους μεταλλικους θορυβους εισαι οκ ....

Κοστος υπολογιζω αν το κανεις μονος σου γυρω στα 70-80 ευρω ...

stefanos
07/09/2006, 14:29
Αυτό με την καυστική σόδα είναι λίγο επικίνδυνο.

OldMan
07/09/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αυτό με την καυστική σόδα είναι λίγο επικίνδυνο.

Ενώ με την βενζίνη ... :eyepop:

stefanos
07/09/2006, 14:38
Δεν είναι απαραίτητο με βενζίνη.
Με βενζίνη δεν είναι καν αποτελεσματικό.
Χρειάζεται μια εστία φωτιάς μόνιμη, γκαζάκι καμινέτο κλπ.
Παίζει ρόλο και το σχήμα της εξάτμησης.

George-3-
07/09/2006, 14:39
:wave2:


60831

stefanos
07/09/2006, 14:44
Αυτό μετά τις 15/9

KeLeYTiS
07/09/2006, 17:07
:D


60853

dirtbird
07/09/2006, 17:44
Μερικές παρατηρήσεις.

Εξατμίσεις καίγαμ(Ν)ε στους μεζέδες που αν θυμάμαι καλά ήταν ένα κομμάτι (χωρίς θάλαμο διαστολής) και με διαφράγματα, ΟΧΙ πετροβάμβακα για τη σίγαση.

ΚΕΛΕΥΤΙΣ, στα τελικά τα ανοίγουμε και αλλάζουμε πετροβάμβακα. Ούτε τα καίμε, ούτε τα βάζουμε σε περίεργα λουτρά.

Επίσης στα δίχρονα μετά το ρεκτιφιέ, κάποιος πρέπει να 'περιποιηθεί' και τις θυρίδες.

Όσοι διαβάζανε παλιά manual της Yamaha θα θυμούνται ότι δίνει προδιαγραφές της ακτίνας (radius) για κάθε θυρίδα.;) :D

Παλαιότερα, οι ρεκτιφιατζήδες τέτοιες δουλειές τις απέφευγαν όπως ο διάολος το λιβάνι. Τώρα έχω ακούσει ότι ο ΔΡΑΚΟΣ τις φτιάχνει (αφού τον έκανα πλούσιο τη σεζόν 91-92).

KeLeYTiS
07/09/2006, 18:04
Yπαρχουν εξατμισεις στις οποιες δεν αλλαζει ο πετροβαμβακας η στην περιπτωση του 3MA (φωτο) απλα δεν εχει αλλα εχει μεταλλικα διαφραγματα και σιτες

Εγω δεν τις καιω τις καθαριζω με σοδα ....

Η σοδα δεν χαλαει τον πετροβαμβακα και αυτο φανηκε οταν ανοιξα το τελικο της δοκιμης φωτο του οποιου (ο @@αρας) δεν εβγαλα....

Οσο για το θυριδωμα που λες απλα το ρεκτιφιε αφηνει δοντακια στις θυριδες που

α)Αν το πας σε μηχανικο θα στο κανει αυτος
β)Στο μηχανουργειο που παω εγω μου το κανει ο ιδιος και αυτο ειναι το σωστο σε ενα ρεκτιφιε πιστευω μια σωστη ολοκληρωμενη δουλεια....

KeLeYTiS
07/09/2006, 18:06
Θυριδες ο δρακος φτιαχνει με καποια στανταρ σταδια που εχει...

Τελειως ακυρο αν ρωτησεις εμενα γιατι στο θυριδωμα παιζουν παρα μα παρα πολλα πραγματα ρολο απο ενα τελικο μεχρι ενα ζιγκλερ η μια φλατζα .... δεν μπορεις απλα να θυριδωσεις λες και φτιαχνεις σουβλακι.......

Αλλα στην Ελλαδα ειμαστε και ακομα και το θυριδωμα χρεωνεται με το κιλο ...

dirtbird
07/09/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Θυριδες ο δρακος φτιαχνει με καποια στανταρ σταδια που εχει...

Τελειως ακυρο αν ρωτησεις εμενα γιατι στο θυριδωμα παιζουν παρα μα παρα πολλα πραγματα ρολο απο ενα τελικο μεχρι ενα ζιγκλερ η μια φλατζα .... δεν μπορεις απλα να θυριδωσεις λες και φτιαχνεις σουβλακι.......

Αλλα στην Ελλαδα ειμαστε και ακομα και το θυριδωμα χρεωνεται με το κιλο ...

ΔΕΝ μιλάω για θυρίδωμα, αυτό είναι άλλη ιστορία.

Μιλάω για το φινίρισμα των θυρίδων, οι οποίες μετά από ρεκτιφιέ κόβουν σαν ΞΥΡΑΦΙ. Φαντάσου τι κάνουν στα ελατήρια του πιστονιού.

Που έχεις δει μηχανικό να φτιάχνει το φινίρισμα των θυρίδων μετά από ρεκτιφιέ και με ΤΙ εργαλείο? Mην πεις Dremmel με flexible, έλα να σου δανείσω το δικό μου και άμα τις φτιάξεις ικανοποιητικά στο χαρίζω. :wave2:

dirtbird
07/09/2006, 18:23
Επίσης στα δίχρονα δρόμου (δλδ ΟΧΙ MX-Enduro), ο θάλαμος διαστολής είναι διπλού τοιχώματος με σίτα και ηχοαπορροφητικό υλικό. Ήταν ένα από τα συνηθισμένα mods να τις κόβουμε-ξηλώνουμε-ξανακολάμε μπας και βγει κανά άλογο από την αύξηση του όγκου του θαλάμου (π@π@ρ@α).

Οι επικαθήσεις σε αυτές έχουν μικρή επίπτωση στον όγκο και δεν αξίζει να ασχοληθείς με το καθάρισμα τους.
Που δεν θα γίνει έτσι κι αλλιώς.

KeLeYTiS
07/09/2006, 18:25
Μηχανικο να πω την αληθεια δεν εχω δει γιατι πολυ απλα δεν εχω παει ...

Υποθετω οτι ο σωστος ο μηχανικος που θα αναλαβει τετοια δουλεια θα το κανει...

Στο ρεκτιφιατζιδικο/μηχανουργειο μου καθαριζουν τις θυριδες αυτοι (τουλαχιστον τις 2 τελευταιες φορες ) ...

Μια φορα που ετυχε να το κανω μονος μου επεσε ντρεμελακι , ψιλο γυαλοχαρτακι και ο θεος βοηθος...

Τοσο καιρο παντως το DT50 της κοπελας μου δεν εχει κανει κιχ (παρολα τα βασανα που περναει... :lol: )

KeLeYTiS
07/09/2006, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Επίσης στα δίχρονα δρόμου (δλδ ΟΧΙ MX-Enduro), ο θάλαμος διαστολής είναι διπλού τοιχώματος με σίτα και ηχοαπορροφητικό υλικό. Ήταν ένα από τα συνηθισμένα mods να τις κόβουμε-ξηλώνουμε-ξανακολάμε μπας και βγει κανά άλογο από την αύξηση του όγκου του θαλάμου (π@π@ρ@α).

Οι επικαθήσεις σε αυτές έχουν μικρή επίπτωση στον όγκο και δεν αξίζει να ασχοληθείς με το καθάρισμα τους.
Που δεν θα γίνει έτσι κι αλλιώς.

Ηξερα οτι η αυξηση του ογκου του θαλαμου δεν ειναι καλο ...
Για αυτο και οι αφτερμαρκετ εξατμισεις (θαλαμοι) ειναι συνηθως λεπτοτεροι (και φτιαγμενοι απο πιο ψιλη λαμαρινα για μειωση βαρους αλλα ασχετο ... )

Βεβαια ολα αυτα απο οτι εχω διαβασει ουσιαστικες διαφορες δεν εχω καταλαβει ....

dirtbird
07/09/2006, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Ηξερα οτι η αυξηση του ογκου του θαλαμου δεν ειναι καλο ...
Για αυτο και οι αφτερμαρκετ εξατμισεις (θαλαμοι) ειναι συνηθως λεπτοτεροι (και φτιαγμενοι απο πιο ψιλη λαμαρινα για μειωση βαρους αλλα ασχετο ... )

Βεβαια ολα αυτα απο οτι εχω διαβασει ουσιαστικες διαφορες δεν εχω καταλαβει ....

Δεν έχει καλό-κακό, μεγάλο-μικρό.

Έχει ταίριασμα με χρονισμό θυρίδων και ζητούμενο όσον αφορά την απόδοση (χαμηλές-μεσαίες-ψηλές).

Όσον αφορά το DT, μάλλον έχει να κάνει με τη μικρή διάμετρο τη χαμηλή απόδοση και συμπίεση το ότι δουλεύει ακόμα. Και μένα στο παρελθόν το πρώτο μου DT200 δούλεψε -όχι καλά- αρκετό καιρό μετά το ρεκτιφιέ, το WR όμως :nono:

Σε κινητήρες όμως που φτάνουν σε απόδοση της τάξης των ονομαστικών 200-220hp/lt (ή 160-17- στον τροχό), είναι άλλη ιστορία.

KeLeYTiS
07/09/2006, 19:16
DT 50 αεροψυκτο ειναι :rotflmao:

Καλα στο ματι και στο χερι καλα φαινοταν...κατι να βαραει δεν ακουγεται,ζορι τρωει δεν μπορεις να φανταστεις ποσο (ειμαστε στο σταδιο που μαθαινουμε ποιο ειναι το τιμονι και ποια η μανιβελα :rotflmao: )

Τωρα που θα το ξανανοιξω θα δουμε και τα αποτελεσματα στο πιστονι

kostisthegreek
07/09/2006, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.
Έχω ένα yamaha z 125 το οποίο έχει κάνει 48.000χμ με μια αλλαγή φλάντζας. Με λίγα λόγια χωρίς κανένα προβλημα.

Τώρα τελευταία όμως νιώθω πως έχει πέσει αρκετά η απόδοσή του.Ξέρω πως πρέπει να αλλάξω οπωσδήποτε πιστόνι-ελατήρια, αναρωτιέμαι όμως αν χρειάζεται και κύλινδρο.Όταν κάτσω να το λύσω θα δω εάν έχει χαρακιές πάνω. Απλά σκεφτόμουν μήπως είναι κάποια συγκεκριμένα χμ στα οποία πρέπει να αλλαχτούν.



Εχε υπόψην ότι αν αλλάξεις κυλινδροπίστονο (δηλ. κύλινδρο, πιστόνι, ελατήρια και φλάντζες) θα έχεις πάλι ένα καινούριο (ή σχεδόν καινούριο) μηχανάκι.
Γνώμη μου να μην κάνεις μισή δουλειά. Θα το λύσεις που θα το λύσεις, άλλαξέ τα όλα να δεις ξανά το μηχανάκι όπως ήταν καινούριο. Τσεκάρισε και τη μπιέλα για σιγουριά.
Προσοχή μετά και υπομονή στο στρώσιμο.

dirtbird
07/09/2006, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Εχε υπόψην ότι αν αλλάξεις κυλινδροπίστονο (δηλ. κύλινδρο, πιστόνι, ελατήρια και φλάντζες) θα έχεις πάλι ένα καινούριο (ή σχεδόν καινούριο) μηχανάκι.
Γνώμη μου να μην κάνεις μισή δουλειά. Θα το λύσεις που θα το λύσεις, άλλαξέ τα όλα να δεις ξανά το μηχανάκι όπως ήταν καινούριο. Τσεκάρισε και τη μπιέλα για σιγουριά.
Προσοχή μετά και υπομονή στο στρώσιμο.

Αν μη τι άλλο, η πρόταση σου είναι οικονομικά συμφέρουσα για ένα μηχανάκι που.....δουλευει κανονικά.

Ρε συ kerasaki μιας και θα'σαι 'κει κάτ' πιάσε και 2 κάρτερ γιατί έχουν ανοίξει οι φωλιές και σπινιάρουν τα ρουλεμάν:wacko:



Ή αντί να μπλέκεις με όλα αυτά (και να βάλεις και καμμιά φωτιά)
εκτός από φίλτρο αέρα και μπουζί, βάλε και ένα καινούργιο σετ reed και άστο στην ησυχία του. :a34:

kerasaki
08/09/2006, 12:40
Νομίζω ότι η εξάτμηση του z πρέπει να έχει και καταλύτη.Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται?

Πήρα και στο Σπηλιώτη να ρωτήσω τιμή για πιστόνι και μου είπαν 50 ευρώ.Μήπως είναι πολλά?

Επίσης ο ίδιος υπάλληλος μου είπε ότι πολλοί βάζουν και πιστόνι από tzr(125 φαντάζομαι).

Αυτό που πιστέυω είναι ότι το ταίριασμα άλλου πιστονιού είναι λίγο δύσκολο μιας και οι θυρίδες έχουν κάποιο συγκεκριμένη διάσταση άρα και το πιστόνι πρέπει να έχει συγκεκριμένο ύψος για να μην αλλάξουν τα χαρακτηριστικά της απόδοσης.

KeLeYTiS
08/09/2006, 13:07
Παρε ενα τηλ και ρωτα εδω

Αasa 210 2716133

Για το TZR μου τα ειχε 30 ευρω το ενα ....

kostisthegreek
08/09/2006, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αν μη τι άλλο, η πρόταση σου είναι οικονομικά συμφέρουσα για ένα μηχανάκι που.....δουλευει κανονικά.

Ρε συ kerasaki μιας και θα'σαι 'κει κάτ' πιάσε και 2 κάρτερ γιατί έχουν ανοίξει οι φωλιές και σπινιάρουν τα ρουλεμάν:wacko:




Ο άνθρωπος είπε:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki


Τώρα τελευταία όμως νιώθω πως έχει πέσει αρκετά η απόδοσή του.Ξέρω πως πρέπει να αλλάξω οπωσδήποτε πιστόνι-ελατήρια, αναρωτιέμαι όμως αν χρειάζεται και κύλινδρο.Όταν κάτσω να το λύσω θα δω εάν έχει χαρακιές πάνω. Απλά σκεφτόμουν μήπως είναι κάποια συγκεκριμένα χμ στα οποία πρέπει να αλλαχτούν.




...γι αυτό του απάντησα:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Εχε υπόψην ότι αν αλλάξεις κυλινδροπίστονο (δηλ. κύλινδρο, πιστόνι, ελατήρια και φλάντζες) θα έχεις πάλι ένα καινούριο (ή σχεδόν καινούριο) μηχανάκι.
Γνώμη μου να μην κάνεις μισή δουλειά. Θα το λύσεις που θα το λύσεις, άλλαξέ τα όλα να δεις ξανά το μηχανάκι όπως ήταν καινούριο. Τσεκάρισε και τη μπιέλα για σιγουριά.
Προσοχή μετά και υπομονή στο στρώσιμο.

:wave2: