PDA

View Full Version : Ράμματα για μερικες.. γούνες



γαμωτ..γαμωτ..
07/09/2006, 12:44
Θεωρώντας ότι στην κοινωνία της πληροφορίας είναι τουλάχιστον ηλίθιο να μην προειδοποιείς φίλους και γνωστούς κατηγορώντας ή παινεύοντας σε κάθε περίπτωση τα κακώς ή καλώς κείμενα, ονομάζω μερικές περιπτώσεις προσπαθώντας να παραμείνω αντικειμενικός παρά την τσαντήλα μου ή την προσωπική γνωριμία.


“Διαμαντόπουλος” στο Ελληνικό: αντιπροσωπεία Piaggio & service
(αγόρασα ένα μετ/νο piaggio skipper 150 /’02 με περίπου 16.000χιλ. μέσα Δεκ ’05)

Υπάλληλοι ευγενικοί και επεξηγηματικοί, διάθεση άλλου scooter (παλιό μοντ.) σε περίπτωση βλάβης/service κτλ., τιμή αγοράς του συγκεκριμένου μετ/νου τότε μέτρια, αλλαγή προβληματικού διακόπτη φλας όταν το αγόρασα μέσα στο κόστος (και σιγά! το κόστος). Αυτά τα καλά..
Τιμή πρόσφατου «μεγάλου» service συνολικά χωρίς ΦΠΑ 130e περίπου, εκ των οποίων εργατικά ήταν τα 75e.
75e= service με ρύθμισμα βαλβίδων και γενικό έλενχο «τα πάντα». Αν αντιπαραθέσω το κόστος ρύθμισης βαλβίδων του XTX (έγινε μπροστά μου) που ανήλθε ΜΕ αλλαγή φίλτρου αέρα στα 40e τότε θεωρώ προσωπικά ότι η χρέωση (κόστους εργασίας) είναι απο ακριβή έως πολύ ακριβή (μιλάμε μόνο για εργατικά).
Συνεχίζω: σε ερωτήσεις μου για κόστος αντ/σης ελαστικών ή αντ/κών Mallosi λάμβανα δε μονίμως τιμές ακριβότερες απο την υπόλοιπη αγορά (ποτέ δεν έκατσα να διασταυρώσω τιμές αναλωσίμων και αντ/κών) ενώ σε πρόσφατη αγορά του πλαστικού της «ποδιάς» του scooter ανακάλυψα (εκ των υστέρων) ότι τα 39e της υπόλοιπης αγοράς είχαν στρογγυλευτεί στα 40e, κάτι που ενώ είναι εξαιρετικά ασήμαντο απο μόνο του δεν γνωρίζω αν αποτελεί πάγια τακτική και για τα υπόλοιπα κόστοι αντ/κών.

Η αποκορύφωση ήρθε όταν ενώ πριν φύγω διακοπές (και ακινητοποιηθεί το scooter) έκανα το «μεγάλο» service, χρειάστηκε πάραταύτα στις 31-08 επιστρέφοντας ν’αλλάξω το σωληνάκι βενζίνης (είχε κοπεί) κάτι που θα είχε αποφευχθεί αν στον έλενχο τύπου «τα πάντα» (ξέρεις τώρα..) συμπεριλαμβάνονταν και τα ρημάδια τα σωληνάκια.
Πιστεύοντας ότι κάτι τόσο απλό θα είχε τσεκαριστεί νόμιζα ότι το μπούκωμα ήταν υπερχείλιση και προέρχονταν απο το καρμπυλατέρ το οποίο ουδέποτε κατάφερε να ρυθμιστεί ακριβώς απο τους τεχνικούς του κ.Διαμαντόπουλου παρόλες τις επισυμάνσεις μου αυτούς τους μήνες (ακόμα ψιλομπουκώνει, κομπιάζει, σβήνει) και ενώ δεν έσκυψα να τσεκάρω ρακόρ/σωληνάκια το ξαναπήγα για μία ακόμα «ρύθμιση» (της μίας αυτής βίδας!).

Πέρα απο την μικρή ταλαιπωρία (άφηνα 3 μέρες βενζίνη στο δρόμο ενώ το μοτεράκι του δεν «πήγαινε μία») περίμενα να χρεωθώ κάποιο ποσό της τάξης των 5 ευρώ (max) για το ανταλ/κό και να φύγω χωρίς κόστος εργασίας (5 λεπτά χρόνος αντικ/σης) αναμένοντας να αναγνωριστεί η έλλειψη ενδιαφέροντος για τον συγκεκριμένο έλενχο στο «γιγάντιο» service (γίνομαι είρωνας για να μην αρχίσω καντήλια) ή να αναγνωριστεί έστω το ευτελές κόστος σε χρόνο εργατοώρας. Πάραταύτα η χρέωσή μου ήταν 6e για το σωληνάκι και 10e για την αλλαγή του! ενώ ξεβιδώθηκαν οι εξής βίδες προκειμένου αυτό να συμβεί: ΜΙΑ! για αφαίρεση ΕΝΟΣ πλαστικού!

Ρωτώντας τον κ.Διαμαντόπουλο σε ύφος μόνο επικριτικό και φυσικά όχι υβριστικό ενώ ΕΙΧΑ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ το αν θα είχα χρεωθεί στα 75e του service τα +10e της εργασίας αλλαγής σωληνακΙου έλαβα την απάντηση «Ναι... μπορεί... service με βαλβίδες? Ίσως όχι...» -μάλλον δεν ήξερε κι ο ίδιος.
Στον αντίλογό μου δε έλαβα απαντήσεις τουλάχιστον αστείες του στυλ:
«Δεν βγαίνω..» -ούτε εγώ αλλά πληρώνω,
«Ρώτα την Piaggio για τον Διαμαντόπουλο..» -δεν ενδιαφέρει η εμπορική σχέση με την αντ/πεία τον πελάτη,
«10e δίνεις για ένα καφέ..» -και για 10 πακέτα ρύζι ίσως αλλά δεν βλέπω την σχέση,
«θα πω ότι κάποιος παραξενεύεται να πληρώσει 10e!!!» -αν τα 10e αντιστοιχούν σε αμοιβή εργασίας ρεκτιφιέ το ποσό είναι αστείο, ενώ για αλλαγή σε ένα σωληνάκι μάλλον υπερβολικό έως πιασοκωλίδικο κ.Διαμαντόπουλε,
«άλλοι δεν ρυθμίζουν καν τις βαλβίδες..» (μιλώντας γενικά για την ποιότητά του) -αλλοίμονο αν θεωρούμε ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ως απόδειξη ποιότητας εργασίας, μήπως να δίνουμε tip στον ταμία της τράπεζας που απο την κατάθεσή μας δεν μας κλέβει κιόλας πχ??
«γιατί δεν το κάνεις μόνος σου?» -ΑΥΤΟ αναρωτήθηκα κι εγώ αργότερα αλλά μήπως αυτό σημαίνει ότι αν ο πελάτης δεν μπόρεσε/ήθελε/πρόλαβε να γίνει μάστορας έπρεπε να γδαρθεί παραδειγματικά? Οι γιατροί τότε ΤΙ θα έπρεπε να αμοίβονται έτσι για τον τσαμπουκά τους?

Τελικά πέρα απο την πρωινή μου ευθυμία, αφού ο κ.Διαμαντόπουλος αποδείχθηκε ιδιαίτερα διασκεδαστικός με τις αστείες δικαιολογίες του, καλημέρισα και έφυγα όπως οφείλει να κάνει καθένας που σέβεται τον εαυτό του αρνούμενος να ξαναπληρώσω στο εξής το συγκεκριμένο φαρμακείο με τα χρήματά μου.
Οφείλει να γνωρίζει δε ότι ο έξυπνος πελάτης ανιχνεύει με μικρότερες αγορές πριν προβεί σε μεγαλύτερες καθώς και ενημερώνει πλέον και τον περίγυρο. Μόλις έχασε το κέρδος απο την αντικατάσταση ελαστικών, απο το κιτάκι βελτίωσης, απο την υπόλοιπη συντήρηση και γιατι όχι, κι απο την μελλοντική αγορά μου.

υγ. Στο Piaggio Center Francesco ΟΕ σε τηλ ερώτησή μου για αντίστοιχο κόστος αντικατάστασης σχεδόν γέλασαν για το ελάχιστο του ποσού...




“Boukis Way” στα Καμίνια: Βουλκανιζατέρ
(προμηθεύτηκα ελαστικά για το scooter)

Ενημερωμένος, με σωστές συμβουλές, με περίμενε προς στο τέλος του ήδη «διευρυμένου» ωραρίου του αδιαμαρτύρητα. Πρόσφερε καφέ, παιδεύτηκε αρκετά απο τις ιδιοτροπίες κατασκευής των scooter και χρέωσε μία πολύ καλή τιμή σύμφωνα με την έρευνα αγοράς μου δεδομένου ότι με έβλεπε πρώτη φορά (αλλά παραδέχομαι ότι πήγα συστημένος).
Τον προτείνω ανεπιφύλακτα (διαθέτει και mini-bikes).



“Mad Bikes” Τόλης Γερακιαννάκης στο Γαλάτσι: Εξουσιοδοτημένο Yamaha & service γενικό.
(πρόσφατο μεγάλο service στο CBR6F)

Ευγενικός αν και μαγκάκος με αντιμετώπισε τυπικά, επεξηγηματικός αλλά όχι γνώστης σε ασυνήθιστη απορία μου (αλλά πόσο ασυνήθιστο είναι να ρωτάς τη σημασία των χαραγμένων χαρακτήρων στο πλαίσιο της μοτό και να μην γνωρίζει και ο μηχανικός??),
Μου άρεσε που με διευκόλυνε στο θέμα προληπτικής αλλαγής tps στο XTX, που τηρήθηκε το χρονοδιάγραμμα παράδοσης του CBR, που δεν πρότεινε μαϊμουδιές σε ποιότητα ανταλ/κών.
ΔΕΝ μου άρεσε που μου χρέωσε τα μπουζί του CBR χρυσά (100e όταν τα βρήκα στο εμπόριο 18,73 λιανική έκαστο), ότι μου έδωσε σχετικά λάθος οδηγίες σε ερωτήσεις μου για το scooter (ενώ δήλωσε ότι γνώριζε) και ότι δεν μου επιβεβαίωσε τηλεφωνικά για τις όποιες extra χρεώσεις θα προέκυπταν απο extra ανταλ/κά & εργασίες κατά το γενικό service.
Γενικά όμως η τιμή του σε σχέση με την πληθώρα εργασιών (θεωρώ πάντα ότι έγιναν) ήταν νορμάλ.



“Γκουζιβελάκης Χρήστος” στο Χαιδάρι: Εξουσιοδοτημένο Yamaha & service μόνο Yamaha.
(service στο XTX)

Ευγενικός, επεξηγηματικός, έδειχνε γνώστης και δεν πρότεινε τσάμπα αλλαγή ανταλ/κών όταν δεν χρειάζονταν.
Όταν ζήταγα τιμή απο άλλα συνεργεία για ρύθμιση βαλβίδων του XTX εισέπρατα γκρίνιες για την φασαρία του λυσίματος του ψυγείου προκειμένου να βγεί το καπάκι βαλβίδων εξαγωγής. Δεδομένου ότι είχα λύσει το ψυγείο τουλάχιστον 15 φορές για καθαριότητα αυτά τα 2 χρόνια και αφού ήξερα ότι το στήριζαν οι φοβερές και τρομερές 3 (τρεις!) βίδες φανταζόμουν ότι (αν και δεν καταλάβαινα γιατί) θα το έλυναν απο τα κολάρα (βγάλε-βάλε υγρά κτλ) οπότε θα είχε μια δικαιολογημένη μανούρα.
Ύστερα απο την εργασία του κ.Γκουζιβελάκη ο οποίος το έλυσε και το στήριξε κάπου χωρίς να αφαιρέσει σωληνώσεις (γιατί άλλωστε?) συμπεραίνω ότι προφανώς τα νιαουρίσματα προορίζονται στο να φουσκώνουν την τιμή...
Τον προτείνω ανεπιφύλακτα.



Μικρά αλλά σημαντικά:

Uvex στη Μιχαλακοπούλου: πάντα με το χαμόγελο!
Moto Market στη Συγγρού: επίσης και πάντα με όρεξη να σε βοηθήσουν!
Moto Import (Dainese) στη Μιχαλακοπούλου: σχετικά ευγενικοί (πλέον) υπάλληλοι αντίθετα με τους ιδιοκτήτες, αν κάτι δεν υπάρχει πρέπει να περιμένεις μήνες μέχρι την επόμενη παραλαβή τους και ΑΝ έρθει.
Moto-outlet.gr eshop: ότι έχω ζητήσει δεν καθυστέρησε ποτέ περισσότερο απο 1,5 βδομάδα ενώ είχα πάντα ενημέρωση για το πότε και πως. Πέρα απο την προσωπική γνωριμία δηλώνω ευχαριστημένος πελάτης τους.
Δημητρόπουλος (AVG-Bellray) στη Μιχαλακοπούλου: Αρκετές φορές επεξηγηματικοί αλλά όχι πάντα πρόθυμοι.

adam_tsouk
07/09/2006, 13:11
ειναι κατι που εχει γινει και στο παρελθον να λεμε κατι καλο ή κάτι στραβο που δυνανταμε.

Πολυ καλη προσπαθεια μιας και αφορα αρκετα καταστηματα.

:beer: