PDA

View Full Version : er-6n - νεος οδηγος



tzivitzil
07/09/2006, 20:42
Καλησπέρα!Σκεφτομαι τους προσεχεις μηνες να αγορασω το er-6nΘα ηθελα να μια μικρη βοηθεια καθως θα ειναι η πρωτη μου μηχανη,μεχρι τωρα εχω οδηγησει μονο παπια,σκουτερ και ενα cb400 για πολυ λιγο.Με φοβιζει το γεγονος μιας 650cc μηχανης για πρωτη αλλα δεν θελω να μπω στη διαδικασια να αγορασω μικροτερη μετα μεγαλυτερη και παει λεγοντας για χασιμο χρηματων.Μια ακομα ανησυχια μου ειναι αν θα μπορω να ελεγχω αυτη τη μαχανη καθως ειμαι 1,74 70 κιλα χωρις ιδιαιτερες μυικες δυναμεις.Οσον αφορα την αξιοπιστια,εχει παρατηρηθει καποιο προβλημα?Και κατι τελευταιο εβγαλα το διπλωμα το 2004 μετα την παροδο 2 χρονων μπορω να το ανανεωσω για απεριοριστα κυβικα?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
:beer:

kalant
07/09/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzivitzil
Καλησπέρα!Σκεφτομαι τους προσεχεις μηνες να αγορασω το er-6nΘα ηθελα να μια μικρη βοηθεια καθως θα ειναι η πρωτη μου μηχανη,μεχρι τωρα εχω οδηγησει μονο παπια,σκουτερ και ενα cb400 για πολυ λιγο.Με φοβιζει το γεγονος μιας 650cc μηχανης για πρωτη αλλα δεν θελω να μπω στη διαδικασια να αγορασω μικροτερη μετα μεγαλυτερη και παει λεγοντας για χασιμο χρηματων.Μια ακομα ανησυχια μου ειναι αν θα μπορω να ελεγχω αυτη τη μαχανη καθως ειμαι 1,74 70 κιλα χωρις ιδιαιτερες μυικες δυναμεις.Οσον αφορα την αξιοπιστια,εχει παρατηρηθει καποιο προβλημα?Και κατι τελευταιο εβγαλα το διπλωμα το 2004 μετα την παροδο 2 χρονων μπορω να το ανανεωσω για απεριοριστα κυβικα?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
:beer:

το er το εχω οδηγησει απο φιλο, αν και δεν μοιαζουμε σε διαστασεις (1.90, 115 κιλα) ειναι παρα πολυ φιλικο μηχανακι και ευκολο...

πιστευω δεν θα εχεις προβλημα αφου κι ο φιλος που το εχει το πηρε σαν πρωτη μηχανη και το συνηθισε αμεσως, εχει γκαζακι που δεν τρομαζει ομως...

makis206
07/09/2006, 22:22
Όπως τα είπε κι ο Kalant !

Είναι πολύ φιλικό μηχανάκι και γενικά συνηθίζεται πολύ εύκολα αρκεί να έχεις το μυαλό σου μέσα στο κεφάλι σου και όχι πάνω από αυτό.:winka:

Έχει αρκετή δύναμη ειδικά στα χαμηλά αλλά αυτό δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί ούτε να σε τρομάζει, σιγά σιγά θα γίνεις ένα με το μηχανάκι.

Το er-6n το έχει ο αδερφός μου και έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα με αυτό, δεν με κούρασε τίποτα πάνω του εκτός απ'τον αέρα που με κοπάναγε κάτι όμως που θα το υποστείς σε όλα τα γυμνά μηχανάκια. Προβληματάκι που λύνεται εύκολα με μια ζελατίνα.:)

Μετά από 5000 χιλιόμετρα που είναι λίγα ακόμα για να εκφέρω πλήρη άποψη, μπορώ να μιλήσω για ένα σύνολο που δείχνει αρκετά αξιόπιστο τουλάχιστον στην μέχρι τώρα ύπαρξή του στο σπίτι μας. :lol:

Σίγουρα είναι ένα μηχανάκι που θα βάλει με πολύ όμορφο τρόπο έναν άπειρο αναβάτη στον κόσμο της μοτοσυκλέτας και θα του κρατήσει συντροφιά για πολλές πολλές εμπειρίες ακόμα και μετά τη μάθηση που θα του προσφέρει !:winka:

Στο προτείνω ανεπιφύλακτα !

:beer: :beer:


60888

tzivitzil
07/09/2006, 22:36
Για το διπλωμα ξερεις κατι?

makis206
07/09/2006, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzivitzil
Για το διπλωμα ξερεις κατι?

Δυστυχώς όχι, είμαι της παλιάς σχολής βλέπεις.:lol:

Μπορείς όμως να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα με το ερώτημά σου στις "Γενικές", εκεί θα πάρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι όσο αναφορά το δίπλωμα.:winka:

Καλώς ήρθες στο φόρουμ κιόλας !

:beer: :beer: :wave2: :beer: :beer:

kalant
07/09/2006, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzivitzil
Για το διπλωμα ξερεις κατι?

για το διπλωμα εχει γινει ξανα συζητηση αν δεν κανω λαθος...

κανε ευρεση βαζωντας τη λεξη "διπλωμα" ή κατι παρομοιο και θα βρεις αρκετα για τελευταια νεα κλπ...

κι εγω της παλιας σχολης σαν το μακη ειμαι, δεν γνωριζω...

kalant
07/09/2006, 23:08
ψαξε εδω...

http://www.moto.gr/forums/search.php?s=&action=showresults&searchid=786714&sortby=lastpost&sortorder=descending

idi
08/09/2006, 09:12
να το παρεις το er6 ειναι το μηχανακι που πολλοι θα επρεπε να παρουν σα πρωτο αλλα στο ελλαντα ολοι θελουν ss για να κανουν το σπιτι-καφετερια-σπιτι ....

tzivitzil
08/09/2006, 10:17
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια που μου προσφερατε καθως και για το καλωρισμα!θελω ομως να σταθω λιγο και στην αξιοπιστια του er.Διαβασα καπου οτι επιστραφηκε ενα στην ολλανδια επειδη εκανε περιεργο θορυβο ο κινητηρας.Επισης για καποια τριξιματα.Ισχυουν ολα αυτα?Κατι ακομα επειδη δεν ειμαι γνωστης της μοτοσυκλετικης πραγματικοτητας,ακουω πολλους που αγοραζουν τις μηχανες μονο απο την αντιπροσωπεια παρ'οτι μπορεις να βρεις σε αλλα καταστηματα καλυτερες τιμες.Τι συμβαινει και απο που με συμβουλευετε να την αγορασω?Ενα ερωτημα που με ανησυχει ειναι η εμπορικοτητα του,κυκλοφορει ενα χρονο και δεν εχω δει πολλα στο δρομο.Και κατι ακομα ξερει κανεις κοστος για μανιταρια κ πισω φτερο?

idi
08/09/2006, 10:20
για την εμπορικοτητα, σου εδωσα πανω μια απαντηση

στη ευρωπη πουλαει μια χαρα παντως, αν σου λεει κατι αυτο....

για τα υπολοιπα ειναι πολλα και καλυτερα να περασεις και μια βολτα απο το www.kawasaki-bikers.gr

(δεν απαξιω ο moto.gr, απλα εκει εχουν συζητηθει τα παραπανω με λεπτομεριες και ειναι αδυνατον να τα μεταφερω ολα) :wave2:

tzivitzil
08/09/2006, 10:28
οκ θα το ψαξω και εκει.Thank's a lot idi!

Kizoku
08/09/2006, 10:54
Αυτό που λές για το δίπλωμα ισχύει 100% αρκεί να έχεις το δίπλωμα για τα 25KW. "Α" κατηγορία το μικρό αν θυμάμαι καλά.

Το γράφει και μέσα στο site του Υπουργείου Μεταφορών!

Κι εγώ την ίδια δουλειά έχω κάνει!
Τώρα πάω για αναβάθμιση!

tzivitzil
08/09/2006, 12:49
Ναι αυτο εχω κι εγω.
Αντε τωρα περιμενω πως και πως την 4 Οκτωβρη και εφυγα για αναβαθμιση διπλωματος!!

kxIII
08/09/2006, 13:06
Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ύστερα από 9000 χλμ περίπου.

Μην το φοβάσαι, είναι ιδιαίτερα φιλικό.

:wave2:

tzivitzil
08/09/2006, 13:21
Απο αυτονομια πως παει?Το ειδα πριν λιγο σε πορτοκαλι...πολυ κουκλι!Το ερωτευτηκα!

kalant
08/09/2006, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzivitzil
Απο αυτονομια πως παει?Το ειδα πριν λιγο σε πορτοκαλι...πολυ κουκλι!Το ερωτευτηκα!

σε πορτοκαλι δεν βγαινει νομιζω...

μηπως ειδες αλλο?

κιτρινο μαυρο ασημι αν δεν κανω λαθος μονο...

idi
08/09/2006, 13:41
βγαινει βγαινει (2007 μοντελο) με μαυρο πλαισιο http://www.ninja650.com/phpbb/viewtopic.php?t=3005

makis206
08/09/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
βγαινει βγαινει (2007 μοντελο) με μαυρο πλαισιο http://www.ninja650.com/phpbb/viewtopic.php?t=3005

Άουτς !:eyepop: :yuck:


:lol: :lol:

tzivitzil
08/09/2006, 15:50
Παιδια σκεφτομαι να το παρω τον Ιανουαριο,λογω υποχρεωσεων,μπορει να μου πει καποιος αν ειναι πιθανο να αυξηθει η τιμη του?Γιατι καθως το χαζευα σ'ενα μαγαζι κατι τετοιο ισχυριστηκε ο υπαλληλος?Ισχυει ή ηταν κολπο για να με πεισει να το παρω τωρα?

Draculas-GR
15/09/2006, 19:59
Φίλε, εγω το εχω σαν το μοναδικό μέσο μετακίνησης, (δεν εχω αυτοκίνητο..) είναι πρακτικότατο! του εχω βάλει και την βαλιτσούλα της kawasaki, τα μανιτάρια, (τα οποία μια φορά που μου εχει πέσει απο το στάντ, αποδείχτηκαν επένδυση, και οχι απλή αγορά..) τους "μυτερούς" καθρέφτες της μαμάς του, και οχι τους τετράγωνους που δίνει κανονικά, και κάποτε είχα και τζάμι, το οποίο ήταν όλα τα λεφτά, και στο μάτι, (γνώμη μου..) και στον αέρα, με πολλά χλμ στο κοντέρ. (είχα τζάμι, γιατί πεφτοντας απο το σταντ, χτύπησε σε διπλανό τοίχο και έσπασε..:uplate: :uplate: )

η θέση είναι χαμηλή, όπως και το κέντρο βάρους, οπότε παρά τα σχεδόν 200 κιλά γεμάτο, είναι περιέργως πανάλαφρο..!
απο κατανάλωση σε εθνική υπολόγισε γύρω στα 260-280χλμ
μέσα σε πόλη γύρω στα 180-210 (αναλόγως και την πόλη..)

απο προβλήματα τίποτα σημαντικό ή σοβαρό, ενα φτερό όμως τώρα τον χειμώνα, το χρειάζεται πίσω, γιατί πιτσιλάει νερά παντού..

η θέση του συνεπιβάτη (για όποιους νοιάζονται για τον πίσω..) είναι αρκετά άνετη, ακόμα και για ταξίδι, αρκεί ο πίσω να ξέρει να κάθεται σε μηχανή.. (μεγάλη ιστορία..):sick:

εχει πολύ ωραίο ήχο (δικύλυνδρο εξάλλου..) ο πίσω δεν πρόκειται να καεί ή να ζεσταθεί ποτέ απο την εξάτμιση (ούτε και εσύ δηλαδή..)

Απο θέματα κινητήρα και δύναμης.. φιλικότατο, και όποτε θέλεις αγριεύει ελεγχόμενα, άσε που το πλαίσιο είναι τέτοιο που συγχωρεί αρκετά σοβαρά λάθη και επικείμενες τούμπες..
Εμένα μου έχει φύγει κάποιες φορές σε βρεγμένο δρόμο, και χωρίς να προλάβω να καταλάβω τι έγινε, είχε ξανασταθεροποιηθεί μόνο του.. ούτε ίδρωσα να το μαζέψω, ούτε τίποτα.. (σε πιο σοβαρά μαζέματα, ακόμα δεν ξέρω τι κάνει, και ούτε θα ήθελα να μαθώ..)

Τέλος, σου λέω μόνο οτι πριν απο αυτό οδηγούσα ενα Yamaha Mate 50cc (!!) και ενα σκουτεράκι kymco 125cc.

σε 2 μέρες οδηγούσα, σχεδόν κανονικά, χωρίς να εχω ακουμπήσει ποτέ πριν συμπλέκτη...!!

Edit:
Υ.Γ. Συνολικά, μου έχει σβήσει 3 φορές (τις 2 με συνεπιβάτη..)
και για την τιμή, δεν εχω ιδέα.. εμένα μου πήγε μαζί με πινακίδα, 6750 πριν κάνα 5άμηνο (χωρίς τα αξεσουάρ πάντα..)

tzivitzil
16/09/2006, 09:32
Φίλε, εγω το εχω σαν το μοναδικό μέσο μετακίνησης, (δεν εχω αυτοκίνητο..) είναι πρακτικότατο! του εχω βάλει και την βαλιτσούλα της kawasaki, τα μανιτάρια,...........Υ.Γ. Συνολικά, μου έχει σβήσει 3 φορές (τις 2 με συνεπιβάτη..) και για την τιμή, δεν εχω ιδέα.. εμένα μου πήγε μαζί με πινακίδα, 6750 πριν κάνα 5άμηνο (χωρίς τα αξεσουάρ πάντα..)
Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον..
Έχω πειστεί πλέον για το μηχανάκι και περιμένω πως και πως να το αγοράσω..
Ο μοναδικός μου προβληματισμος αυτή τη στιγμή είναι το αν θα πρέπει να το αγοράσω από την αντιπροσωπεία ή από οποιοδήποτε άλλο κατάστημα.

Draculas-GR
16/09/2006, 10:17
Εμμ.. μάλλον αντιπροσωπεία θα σου πρότεινα..
εκτός και αν το βρείς αλλού πολύ φθηνότερο, ή αν ξέρεις καλά αυτόν που το πουλάει, οπότε να μην φοβάσαι αν σε κλέβει στα service, ή σου λέει οτι έφτιαξα αυτό-κι-εκείνο, και να φτιάχνει τα μισά..

kostisthegreek
16/09/2006, 20:41
Καλύτερα από αντιπροσωπεία για να υπάρχει και η εγγύηση της αντιπροσωπείας.