PDA

View Full Version : Ήττα με τακακια..



motaba
07/09/2006, 09:36
Καλημέρα! :smilea:

Χθές βγαίνοντας προς Λιοσίων από το δρόμο που περνάει μπροστά από το Σιδηροδρομικό μουσείο, πηγαίνοντας με πολύ λίγα χιλιόμετρα - έχει πολλές λακούβες ο δρόμος..:sick: - πέφτω σε μια και.... η μανέτα τερμάτισε ακαριαία! :confused:

Τι ήταν??

Έφυγε το ένα τακάκι από τη δαγκανα!!! :eyepop: :eyepop:

Ευτυχώς σταματάω safe και κοιτάω καλύτερα. Όντως το αριστερό τακάκι ήταν στην άσφαλτο! Η αλήθεια είναι πως είχε τελειώσει σχεδόν, το αριστερό - το δεξιά ήταν σε καλύτερη κατάσταση..

Τι να πω...?

crs-k
07/09/2006, 09:39
Αυτο ΔΕΝ επρεπε να συμβει !!! :nono:

Καποια ασφαλεια ειτε δεν ειχε μπει σωστα απ' την αρχη, ειτε εσπασε μαλλον ... :(

motaba
07/09/2006, 09:42
Κι εγώ αυτό νομίζω!!!

Πάντως πήγα κατευθείαν σε συνεργείο στη Λιοσίων και άλλαξα τακάκια, δεν είμαι σίγουρος πάντως νόμιζα ότι όπως τα "κουμπώνεις" θα ακουγόταν ήχος ελάσματος (κλίκ, κλάκ κτλ).. Έβαλε τα καινούργια και ΟΚ μετά..

crs-k
07/09/2006, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Κι εγώ αυτό νομίζω!!!

Πάντως πήγα κατευθείαν σε συνεργείο στη Λιοσίων και άλλαξα τακάκια, δεν είμαι σίγουρος πάντως νόμιζα ότι όπως τα "κουμπώνεις" θα ακουγόταν ήχος ελάσματος (κλίκ, κλάκ κτλ).. Έβαλε τα καινούργια και ΟΚ μετά..


Κατα κανονα, ΔΕΝ "κουμπωνουν" τα τακακια.

Εχουν μια μικρη ελευθερια κινησης.

Απο την μια πιανουν με καποιο "δοντι" κι απ την αλλη με περαστη βιδα, ενω ελασματο-ασφαλειες τα συγκρατουν σε θεση λειτουργειας.

motaba
07/09/2006, 09:53
Τnx Crs-k!

Οι ελασματο-ασφάλειες ήταν στη θέση τους πάντως, από την άλλη όμως να σου πω την αλήθεια δεν είδα αν σφίγγουν το τακάκι..:sick:

zephyr1
07/09/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο ΔΕΝ επρεπε να συμβει !!! :nono:

Καποια ασφαλεια ειτε δεν ειχε μπει σωστα απ' την αρχη, ειτε εσπασε μαλλον ... :(


Οταν το τακακι τελειωσει και δεν το εχεις δει πεφτει μονο του.

Στο δικο μου μηχανακι συμβαινει παντα,δεν εχει καμια ασφαλεια.

crs-k
07/09/2006, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Οταν το τακακι τελειωσει και δεν το εχεις δει πεφτει μονο του.

Στο δικο μου μηχανακι συμβαινει παντα,δεν εχει καμια ασφαλεια.


ΔΕΝ ειμαι Ο ειδικος, αλλα αυτο μου ακουγεται εξωγηινο ... :look: :alien:

Julius
07/09/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλημέρα! :smilea:

Χθές βγαίνοντας προς Λιοσίων από το δρόμο που περνάει μπροστά από το Σιδηροδρομικό μουσείο, πηγαίνοντας με πολύ λίγα χιλιόμετρα - έχει πολλές λακούβες ο δρόμος..:sick: - πέφτω σε μια και.... η μανέτα τερμάτισε ακαριαία! :confused:

Τι ήταν??

Έφυγε το ένα τακάκι από τη δαγκανα!!! :eyepop: :eyepop:

Ευτυχώς σταματάω safe και κοιτάω καλύτερα. Όντως το αριστερό τακάκι ήταν στην άσφαλτο! Η αλήθεια είναι πως είχε τελειώσει σχεδόν, το αριστερό - το δεξιά ήταν σε καλύτερη κατάσταση..

Τι να πω...?


symvenei merikes fores otan to takaki ftasei sto telos kai pleon exei minei moto to metalo


Alla to takaki tha eprepe na eixe alaxtei poly prin, mhn pezeis me thn asfalia sou file

motaba
07/09/2006, 12:37
Για τους Guru παραθέτω περισσότερα στοιχεία... :wave2:

Λοιπόν, το μηχανάκι, παλιό Tenere 600 (1vj) είχε αλλάξει τακάκια περίπου πρίν 7000 χλμ, (τώρα σκληρά, μαλακά μη με ρωτάτε...:blush: ).

Στο γεγονός πατούσα με αρκετή δύναμη τη μανέτα και καθώς "μπήκα" στη λακούβα ακούστηκε δυνατός χτύπος ...προφανώς το κοπάνιμα της δαγκάνας πάνω στο δίσκο..

Σταματάω και το αριστερό τακάκι πουφ.. κάτω.

Ο δίσκος έχει κάνει σχετική πατουρίτσα στο εξωτερικό κομμάτι που πατάνε τα τακάκια και από τις δύο πλευρές.

Το εσωτερικό τακάκι - που έφυγε - είχε πολύ μεγαλύτερη φθορά από το δεξί.

Υ.Γ. Τρίζει και το ταμπόυρο ρε γμτ..:wave2:

crs-k
07/09/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
symvenei merikes fores otan to takaki ftasei sto telos kai pleon exei minei moto to metalo
..............................


Ξαναλεω οτι δεν εχω δει απο πολλα διαφορετικα μηχανακια δαγκανες, αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι δεν υπαρχει "περαστη" βιδα για ασφαλεια ... :(

zephyr1
07/09/2006, 12:47
Αν και σβηστηκα θα ξαναμιλησω.:evil:

Π.χ οταν εχουν τελειωσει καλα καλα τα τακακια, πηγαινετε την μοτοσυκλιετα μπροστα,σβηστη και πατηστε με δυναμη το φρενο,μετα καντε πισω και τσουπ παρτο τακακι κατω.
Ξεμπερδευεις και απο το βγαλσιμο.:lol:

crs-k
07/09/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αν και σβηστηκα θα ξαναμιλησω.:evil:

Π.χ οταν εχουν τελειωσει καλα καλα τα τακακια, πηγαινετε την μοτοσυκλιετα μπροστα,σβηστη και πατηστε με δυναμη το φρενο,μετα καντε πισω και τσουπ παρτο τακακι κατω.
Ξεμπερδευεις και απο το βγαλσιμο.:lol:


Δηλαδη θες να μου πεις οτι η "κοντρα" μεσα στην δαγκανα ειναι το υλικο τριβης? :look: :confused:

dirtbird
07/09/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αν και σβηστηκα θα ξαναμιλησω.:evil:

Π.χ οταν εχουν τελειωσει καλα καλα τα τακακια, πηγαινετε την μοτοσυκλιετα μπροστα,σβηστη και πατηστε με δυναμη το φρενο,μετα καντε πισω και τσουπ παρτο τακακι κατω.
Ξεμπερδευεις και απο το βγαλσιμο.:lol:

Δεν είναι σε όλα τα συστήματα πέδησης ίδιος ο τρόπος ασφάλισης των υλικών τριβής. Σε άλλες περιπτώσεις υπάρχει περαστή βίδα (όπως γράφει ο crs-k),σε άλλες περαστή ασφάλεια, σε άλλες τα λαμάκια (anti-rattle springs στα ελληνικά), εκτός από περιορισμό του θορύβου-κραδασμών, ψευτοντουμπλάρουν (ανεπιτυχώς) και ως ασφάλειες.


:wave2:

Julius
07/09/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ξαναλεω οτι δεν εχω δει απο πολλα διαφορετικα μηχανακια δαγκανες, αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι δεν υπαρχει "περαστη" βιδα για ασφαλεια ... :(


Kai omos file xristo...



sto diko mou xt 600 96 h piso dagana toy laxisotn pou thimame eitane me metalika lamakia pou "koumpone" to takaki me apotelesma ama to afines fagomeno.... na thn ekane mono toy

(to exo pathei dyo foresap, malakia mou omologoumenos, h mia ek ton opoion frenarontas gia ta dyodia)

Julius
08/09/2006, 08:46
kai gia toy logou to alithes.......


http://www.bikepartsoutlet.com/images/r0605u3.JPG ,kapos etsi alla poio tetragona einai toy XTioy ap'oso thimame, exoune perasei kai kamia dekaria+ xronia



oi trypes sto epano meros einai KOUMPOTES se ena lamaki mou aggaliazei to takaki kai h kontra sto plai sto ena einai gia na sfinonei apo thn pleyra poy exei to emvolo



loipon auto to mamimeno to takaki otan teleione teleios (diladi eprepe na eixe alaxtei pro kerou alla o idioktitis synexise na frenarei me ta metala (eipame to exo kanei) eixe toso tzogo poy TYXENE na feygei

zephyr1
08/09/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
kai gia toy logou to alithes.......


http://www.bikepartsoutlet.com/images/r0605u3.JPG ,kapos etsi alla poio tetragona einai toy XTioy ap'oso thimame, exoune perasei kai kamia dekaria+ xronia



oi trypes sto epano meros einai KOUMPOTES se ena lamaki mou aggaliazei to takaki kai h kontra sto plai sto ena einai gia na sfinonei apo thn pleyra poy exei to emvolo



loipon auto to mamimeno to takaki otan teleione teleios (diladi eprepe na eixe alaxtei pro kerou alla o idioktitis synexise na frenarei me ta metala (eipame to exo kanei) eixe toso tzogo poy TYXENE na feygei


:smokin:

OldMan
08/09/2006, 12:24
Τανάσ' ...!!!

Δεν σε "έσφαξα" εγώ !!!

Μάλλον του Broooo δουλειά είναι ....:smokin: