PDA

View Full Version : Ενοχος με ελαφρυντικά!!!



Harrys
08/09/2006, 11:39
Σήμερα είχα δικαστήριο το οποίο μου έχωσε πρόστιμο 100 ευρώ γιατί μια γρια πριν από 1 περίπου χρόνο πέρασε το δρόμο χωρίς διαβάσεις, από αριστερά προς τα δεξιά μου,πίσω από τρόλεϋ και την είδα ενώ ήμουν στα 15μ να διασχίζει το δρόμο, και είχα ταχύτητα 35-45 km/h.Κάνω δεξιά να την αποφύγω ενώ φρενάρω,κορνάρω κ τρέχει προς το μέρος που είχα "κλιση" στη μοτοσυκλέτα!Όπως καταλαβαίνεται γυαλί ο δρόμος διπλώθηκα κάτω...Η γιαγιά σκοντάφτει και πέφτει κ ενώ κ εγώ σερνόμουν την βρήκα με τη μανέτα στο πόδι της λίγο.Αυτή δεν ζήταγε τίποτα αλλά ο δημόσιος κατήγορος μου έκανε δίκη!!Και πλήρωσα και τη μοτο 1400 e (v-strom)..:mad: :mad: :mad: ;Έχει τύχει κ σε άλλους παρόμοια απόφαση???

Nostra
08/09/2006, 11:44
1. Της έκανες μήνυση?

2. Είχες μάρτυρες?

3. Ηρθε αστυνομία?

4. Στο ποινικό ή στο αστικό κρίθηκες ένοχος?

5. Είχες δικηγόρο? Τι υποστήριξε?

6. Εχεις δικαίωμα να εφεσιβάλεις?

7. Αν η γιαγιά φόραγε μαύρα...... μήπως ήταν ο batman?

ridiculus
08/09/2006, 11:45
Μια χαρά είσαι ....

Συναδελφάκι στο δίπλα γραφείο, χτυπάει πριν 5 χρόνια παππου
85 ετών με τον καθρέφτη του αυτοκινήτου, σε σκοτεινό δρόμο.
Αμιχή στο κεφάλι από το πέσιμο και μετα απο 6 μήνες ο παπούς πέθανε!!!!:rolleyes: (άσχετο που πέθανε αλλά....)

Ξαφνικά εμφανίζεται μάρτυρας (συγγενής του παππού) υποστηρίζοντας πως μίλαγε ο οδηγός στο κινητό.

Από τις μηνύσεις η ασφαλιστική έχει πληρώσει περί τα 130χιλιάδες ευρώ και τα δικαστήρια συνεχίζονται....

Πάλι καλά να λες λοιπόν.....

kaps
08/09/2006, 11:49
Είναι να μην τύχει και πέσεις σε τίποτα τεμπελχανάδες που βρίσκουν την ευκαιρία να πλουτίσουν κατακρεουργώντας την προσωπικότητά σου .

Harrys
08/09/2006, 11:54
Ήταν στο πταισματοδικείο(φαντάσου).
3 λεπτά δίκη, δικηγόρο είχα αλλά δεν προλαβαίνεις να πεις τίποτα...Είχαμε άλλες 250-300 υποθέσεις που τρέχαν....Δεν την κυνήγησα δικαστικώς αφού ήταν 77 χρονών και σίγουρα θα έπερνα τα 3!Κ κερατάς κ δαρμένος!Κ ο μάρτυρας κατέθεσε(γραπτή κ όχι φίλος μου)ότι φρέναρα έκανα ελιγμό να την αποφύγω αλλά δεν γινόταν τίποτα.Δεν είχα τίποτα εναντίον μου και μου έβαλε ποινή ότι ήμουν απρόσεχτος οδηγός:confused:

mbjp
08/09/2006, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Harrys
Δεν είχα τίποτα εναντίον μου και μου έβαλε ποινή ότι ήμουν απρόσεχτος οδηγός:confused:

ειχες, ησουν αλητης μηχανοβιος

προφανως ο δημοσιος κατηγορος εχει μεινει 2-3 δεκαετιες πισω

alximistis
08/09/2006, 12:52
Βοήθησε με λίγο φιλαράκι να καταλάβω.
Η γριέτζω δεν ζήταγε τίποτα αλλά ο δημόσιος κατήγορος σου έκανε δίκη;
Μισό λεπτό από την στιγμή που δεν εκείνη πως βρέθηκε να σου κάνει ο κατήγορος δίκη;
Ήρθε ΤΟΤΑ μετά την πτώση; Αν ήρθε τι έλεγε η έκθεση;
Βοήθα λίγο να καταλάβω γιατί μάλλον κάπου έχασα το νόημα και ενδιαφέρουν αυτά για να μαθαίνουμε...

Nostra
08/09/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Βοήθησε με λίγο φιλαράκι να καταλάβω.
Η γριέτζω δεν ζήταγε τίποτα αλλά ο δημόσιος κατήγορος σου έκανε δίκη;
Μισό λεπτό από την στιγμή που δεν εκείνη πως βρέθηκε να σου κάνει ο κατήγορος δίκη;
Ήρθε ΤΟΤΑ μετά την πτώση; Αν ήρθε τι έλεγε η έκθεση;
Βοήθα λίγο να καταλάβω γιατί μάλλον κάπου έχασα το νόημα και ενδιαφέρουν αυτά για να μαθαίνουμε...

όταν υπάρχει τραυματισμός γίνεται αυτεπάγγελτη μήνυση για ποινικό αδίκημα στον θύτη


πσσσσσσσσ.... τι έγραψα πάλι.... :ZZZ:

ridiculus
08/09/2006, 13:09
Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά νομίζω εφόσων υπάρξει τραυματισμός,
εμπλακεί αστυνομία γίνεται αυτεπάγγελτα μήνυση.

Άσχετα με το τι θα ισχυριστεί ό τραυματίας είναι στην κρίση του διαιτητή η ποινή.

Harrys
08/09/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Βοήθησε με λίγο φιλαράκι να καταλάβω.
Η γριέτζω δεν ζήταγε τίποτα αλλά ο δημόσιος κατήγορος σου έκανε δίκη;
Μισό λεπτό από την στιγμή που δεν εκείνη πως βρέθηκε να σου κάνει ο κατήγορος δίκη;
Ήρθε ΤΟΤΑ μετά την πτώση; Αν ήρθε τι έλεγε η έκθεση;
Βοήθα λίγο να καταλάβω γιατί μάλλον κάπου έχασα το νόημα και ενδιαφέρουν αυτά για να μαθαίνουμε...

Κάλεσα εγώ το ΤΟΤΑ.Αυτή ήταν καλά κ δεν ήθελε αλλά μετα μπορεί να σκεφτόταν ότι πόναγε:cool:
Οπότε μπορούσε να φέρει μάρτυρα ότι την εγκατέλειψες...Οπότε τρέχεις χωρίς μηχανή κ λεφτα!!:D
Παρολα αυτά δεν με κυνήγησε αλλά το κρ'ατος 'ηταν εκει να πάρει το πρόστιμο!

adam_tsouk
08/09/2006, 16:19
ασε δε βγαζεις ακρη...

οπως τα λες και γδαρμενος....

anf125
08/09/2006, 23:08
Μικρό το κακό, αφού παρά την άτυχη στιγμή μόνο υλικές ζημιές και δε χτύπησε κανένας. Το πρόστιμο μπορεί να ακούγεται κουλό αλλά ο νόμος είναι νόμος (υπέρ του πεζού πάντα). Ευτυχώς που απέφυγες χειρότερα.

AFTER
08/09/2006, 23:30
ΚωλοΕλληνες!!!!

:mad: