PDA

View Full Version : πρόβλημα με μετάβαση από απλή->super αμόλυβδη



firefox
08/09/2006, 11:54
για σας. έχω ένα gsxr 600 κ6 και από την αρχή του έβαζα απλή αμόλυβδη. ένας φίλος με 1000 κ6 μου είπε να βάλω super αμόλυβδη έχει καλύτερη απόδοση είπε και κρατάει περισσότερα km. έτσι και έκανα. μόλις χτύπησε reserva από απλή αμόλυβδη πήγα και γέμισα super αμόλυβδη.

reserva με απλή αμόλυβδη μου χτυπάει στα 200-210km μέσα στην πολη. και εδώ είναι το κουφό τώρα....με την αλλαγή στην super αμόλυβδη μου χτύπησε στα...150km...

μα καλά είναι δυνατόν?? μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή ? αν ξέρει κανένας παρακαλώ εξηγήστε μου.

Cpt. Haddock
08/09/2006, 11:58
:edited..........................


Να βάζετε 100στάρες παιδιά, να κάνετε πλούσιους τους πρατηριάδες για το +1 (κι αυτό αμφίβολο) άλογο παραπάνω



:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


edited.................................

OldMan
08/09/2006, 12:02
edited.........................

Αφήνοντας την περίπτωση κλοπής του βενζινά, ΔΕΝ υπάρχει καμιά άλλη περίπτωση να γίνεται αυτό που λες !!!

Ακόμη και στην ΑΠΙΘΑΝΗ περίπτωση (δεν συμβαίνει σε κινητήρες εμπορίου...) να έβγαζες διαφορετικά χλμ με τις 2 βενζίνες, θα έπρεπε να βγάλεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ με την βενζίνη του υψηλότερου οκτανικού βαθμού !!!

:wave2:

OldMan
08/09/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
για το +1 (κι αυτό αμφίβολο) άλογο παραπάνω

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΚΤΑΝΙΚΟ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ ΚΑΥΣΙΜΟΥ !!! :smokin:

edited...................................................

Nostra
08/09/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
μα καλά είναι δυνατόν?
ναι

edited....................


Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
αν ξέρει κανένας παρακαλώ εξηγήστε μου.
1. μήπως έβαλες την ίδια με πριν αξία σε χρήματα αντί να το φουλάρεις?

2. μήπως δεν έχεις διαβάσει καθόλου τα όσα έχουν ειπωθεί εδώ μέσα για τις βενζίνες?

3. μήπως να έκανες το 2 ?

4. edited...............

firefox
08/09/2006, 12:15
δεν θυμάμαι ακριβώς ποσα lt και ποσα ευρώ πλήρωσα σε κάθε περίπτωση αλλα πάντα το φουλάρω. δεν λέω βάλε μου όσα είχα βάλει πριν γέμισε το λέω και το γεμίζει.

Cpt. Haddock
08/09/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΚΤΑΝΙΚΟ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ ΚΑΥΣΙΜΟΥ !!! :smokin:

ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΚΥΡΙΟΣ !!! :mad:

Το ξέρω, γι΄αυτό έβαλα και το "αμφίβολο" :wacko:


edited...............................................

OldMan
08/09/2006, 12:44
ΣτΣ (Σημείωση του Σφάχτη): I'm in a bad mood, γιαυτό θα πήξουμε στο edit !!! :D

SF
08/09/2006, 12:48
To manual του Κ6 σου τι λέει?????

Αυτό θα κάνεις!

Το ότι οι βενζινάδες κλέβουν και στην ποιότητα ΚΑΙ στο ζύγι, είναι άλλο θέμα βέβαια...

Nostra
08/09/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΣτΣ (Σημείωση του Σφάχτη): I'm in a bad mood, γιαυτό θα πήξουμε στο edit !!! :D


σφάξε τότε και το quoted και το παρόν....



:lol:

firefox
08/09/2006, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
To manual του Κ6 σου τι λέει?????

Αυτό θα κάνεις!

Το ότι οι βενζινάδες κλέβουν και στην ποιότητα ΚΑΙ στο ζύγι, είναι άλλο θέμα βέβαια...

λέει να βάζο αμόλυβδη με 91 οκτάνια η και περισσότερα. λες δηλαδή να με έκλεψε ο βενζίνας? κάποια άλλη εξήγηση δεν υπάρχει δηλαδή από τεχνικής άποψης οποτε να θεωρήσω πιθανότερο την κλοπή στο βενζινάδικο?

sniper
08/09/2006, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
λέει να βάζο αμόλυβδη με 91 οκτάνια η και περισσότερα. λες δηλαδή να με έκλεψε ο βενζίνας? κάποια άλλη εξήγηση δεν υπάρχει δηλαδή από τεχνικής άποψης οποτε να θεωρήσω πιθανότερο την κλοπή στο βενζινάδικο?


Υπάρχει... να σφίξεις λίγο το.....






























































δεξί σου καρπό.... ανοιγεις περισσότερο το γκάζι και καταναλωνει το μοτοσακό σου παραπάνω l/km.... Απλό....

Αν δεν σε έκλεψε ο βενζινάς....

:smokin:

Tropeas
08/09/2006, 15:57
Θέλετε να βγάλω πάλι το αρχείο των γεμισμάτων μου για να σας αποδείξω και με στοιχεία ότι: (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15870&perpage=15&highlight=%EA%E1%F4%E1%ED%E1%EB%F9%F3%E7&pagenumber=4)
α. πολλές φορές δεν υφίσταται "super αμόλυβδη" λόγω νόθευσης ή απάτης.
β. οταν υφίσταται "super αμόλυβδη" τότε η διαφορά τις τιμής πλεον αν το πάμε συγκριτικά με τα έξτρα παραπάνω χιλιόμετρα τελικά είναι πιο ακριβή απο την απλή αμόλυβδη... (παλιά ήταν μικρότερη η ψαλίδα διαφοράς όποτε συνέφερε)
γ. περισσότερα οκτάνια - καλύτερη καύση - καλύτερη απόδωση - λιγότερα υπολείματα > σημαίνει: σε γρήγορη οδήγηση και απαιτητική που το καύσιμο μπορεί να κάνει την διαφορά, θα την κάνει θα δούμε επίδοση γύρω στο +5% αλλά θα κάψει τα ίδια λίτρα με πριν, συνεπώς και τα ίδια χιλιόμετρα, αλλά παραπάνω κόστος λόγω αυξημένης τιμής.
δ. η 100άρες έχουν και πρόσθετα ειδικά χημικά , για καθαρισμό κινητήρα, που μαζί με την καλή καύση και τα λίγα υπολοίματα (αν γίνεται) αυξάνουν την διάρκεια του κινητήρα...

ΌΜΩΣ! στατιστικά βλέπω ότι 1 στα 10 πρατήρια μου βάζουν καθαρή βενζίνη , πόσο μάλλον 100άρα ακριβώς...
άλλοι πάλι μου γεμίζουν παραπάνω απο το ντεπόζιτό μου... :rolleyes: :eyepop: :mad: για αυτό προτίνω σε όλους εσάς , κάντε μια μικρή καταγραφή, έτσι απλά για να ψαχτείτε για λίγο και να δείτε τι γίνεται...

για αυτό βάζω συννημένα και ένα excelόφυλλο που είναι έτοιμο προς εκτύπωση μπρος πίσω σε Α4 και να το κόψετε μετά να το διπλώσετε να το έχετε στο δίπλωμά σας μαζί πάντα και να σημειώνετε τους ανεφοδιασμούς σας και να ρίχνεται μια ματιά, συγκρίνοντας της έκαστες συνθήκες οδήγησης και θα εκπλαγείτε... εκεί θακαταλήξετε απο ποιον θα βάζετε βενζίνη... (και αυτό και πάλι μπορεί να χρειαστεί να αλλάξει...) ;) :wave2:

OldMan
08/09/2006, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
... περισσότερα οκτάνια - καλύτερη καύση - καλύτερη απόδωση - λιγότερα υπολείματα...

Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει και σεις, αλλά είναι μερικές μέρες που αισθάνεσαι ότι...

ΕΧΕΙ ΣΥΝΩΜΟΤΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ !!! :D :smokin: :D

AFTER
08/09/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:edited..........................


Να βάζετε 100στάρες παιδιά, να κάνετε πλούσιους τους πρατηριάδες για το +1 (κι αυτό αμφίβολο) άλογο παραπάνω



:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


edited.................................

Η πλακα ειναι οτι πολλοι με αυτοκινητα βαζουν αυτην την βενζινη και μαλιστα καταλαβαινουν διαφορα απο οτι λενε και μαλιστα μεγαλη!!!

:rolleyes: :rotflmao:

Tropeas
08/09/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει και σεις, αλλά είναι μερικές μέρες που αισθάνεσαι ότι...

ΕΧΕΙ ΣΥΝΩΜΟΤΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ !!! :D :smokin: :D
ήξερα ΌΤΙ με τόσες μ@λ@κίες που έχουν γραφτεί πριν δεν κινδύνευα να πώ και γω καμιά μικρούλα... για πες λοιπόν βρε Παλιο-άνθρωπα.... :blush: :lol: :sick: :rolleyes: :beer:

OldMan
08/09/2006, 18:17
Πάω να δηλώσω συμμετοχή στο Moto-Rally ...

(Τι βενζίνη να βάλω στο μηχανάκι, άραγες ???):confused:

Tropeas
08/09/2006, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάω να δηλώσω συμμετοχή στο Moto-Rally ...

(Τι βενζίνη να βάλω στο μηχανάκι, άραγες ???):confused: πες βρε σοβαρα τι ακριβώς δεν σου κατσε καλά.... :confused: :lol: :rolleyes:
γηράσκω αεί διδασκόμενος....;)

OldMan
08/09/2006, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
γυράσκω αεί διδασκώμενος....;)

Άμα γυράσκεις, μην φοβάσαι τίποτε ...

Το να γηράσκεις, είναι λίγο επικίνδυνο !!!

(Το διασκώμενος το αφήνω για άλλη φορά ...)

:wave2: :beer: :wave2:

Tropeas
08/09/2006, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα γυράσκεις, μην φοβάσαι τίποτε ...

Το να γηράσκεις, είναι λίγο επικίνδυνο !!!

(Το διασκώμενος το αφήνω για άλλη φορά ...)

:wave2: :beer: :wave2: :blush: ε όχι και διασκώμενος... :lol: :bawl: υπάρχει τέτοια λέξη? σόρυ άλλα επειδή είμαι οπτικός τύπος και αν γράφω με το πληκτρολόγιο δεν κοιτάω απο την ταχύτητα και πολλές φορές (αν και γενικά ορθογραφημένος) με πιάνω να κάνω τέτοια που μετά μόλις τα βλέπω τρελαίνομαι γιατί τα ξέρω... :blush: :sick:
Αλλά το θέμα μας είναι:

περισσότερα οκτάνια - καλύτερη καύση - καλύτερη απόδωση - λιγότερα υπολείματα :beer: :rotflmao: :lol: :wave2:

kostisthegreek
08/09/2006, 19:47
Αντε πάλι διάβασμα το στίκι για τις βενζίνες.

SF
08/09/2006, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
λέει να βάζο αμόλυβδη με 91 οκτάνια η και περισσότερα. λες δηλαδή να με έκλεψε ο βενζίνας? κάποια άλλη εξήγηση δεν υπάρχει δηλαδή από τεχνικής άποψης οποτε να θεωρήσω πιθανότερο την κλοπή στο βενζινάδικο?


Λες λοιπον η Suzuki να θέλει να χαλάνε τα μηχανάκια της, να έχει παραπομενένους πελάτες, και γενικώς να σαμποτάρει τον εαυτό της?! Με 95 λοιπόν είσαι ΟΚ και στις περιπτώσεις ελαφράς νοθείας.

Όσο για την "εξήγηση"... λες κάθε φορά να οδηγείς με τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ και στις ΙΔΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ συνθήκες φορτίου-θερμοκρασίας κλπ κλπ κλπ κλπ???? Μπααααα
;)

kerasaki
08/09/2006, 22:14
Κάτι πιο απλό που πρέπει να παρατηρήσεις είναι κατά πόσο σου το φουλάρουν το ίδιο από βενζινάδικο σε βανζινάδικο.Κάτι τύπισσες που όταν τους λες να στο φουλάρουν, σου αφήνουν 5-6 πόντους αέρα στο φόβο μην τρέξει η βενζίνη απέξω.
Αυτοί οι 5-6 πόντοι σε κάποια ντεπόζιτα είναι και 5-6 λίτρα.Όποτε 1 λίτρο/10 χιλιόμετρα πάλι 200 σου βγαίνουν στο σύνολο.
Προσωπική άποψη:Είναι μαλακία να βάζεις βενζίνη με 1.20 το λίτρο αν υπολογίσεις το κόστος-απόδοση.

firefox
09/09/2006, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Λες λοιπον η Suzuki να θέλει να χαλάνε τα μηχανάκια της, να έχει παραπομενένους πελάτες, και γενικώς να σαμποτάρει τον εαυτό της?! Με 95 λοιπόν είσαι ΟΚ και στις περιπτώσεις ελαφράς νοθείας.

Όσο για την "εξήγηση"... λες κάθε φορά να οδηγείς με τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ και στις ΙΔΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ συνθήκες φορτίου-θερμοκρασίας κλπ κλπ κλπ κλπ???? Μπααααα
;)

όσο για τον τρόπο και τις συνθήκες να πω ότι δεν άλλαξε κάτι. τα ίδια κάθε φορα. μα ακριβώς τα ίδια.

παιδιά ευχάριστο για απάντησης σας.

firefox
03/10/2006, 01:40
τελικά μετά από δεύτερο γέμισμα με απλή αμόλυβδη σήμερα χτύπησε πάλι reserva στα 160km...αρχίζω και ανήσυχο....

μήπως να το παο από εκεί που το πήρα μήπως έχει πάθη κάτι το λαμπάκι τις reservas? η ο αισθητήρας? αρχίζει και γίνετε εκνευριστικό.

firefox
03/10/2006, 09:33
πήρα τηλέφωνο από εκεί που το πήρα και μου είπαν πως επειδή αρχίζει η μηχανή και ανοίγει για αυτό και από τα 200 έχω πέσει στα 160km στην reserva. μα καλά τόση διαφορα? 40km επειδή και καλά άνοιξε η μηχανή? δυσκολεύομαι να τους πιστέψω αυτούς εκεί πέρα...

ένας φίλος με gsxr 1000 κς χτυπάει reserva στα 160km. αλλα όχι και μένα με 600cc.

εσάς παιδιά στα ποσα χτυπάει? μιλάω για χρήση κατά βάση εντός πόλις

Cpt. Haddock
03/10/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
πήρα τηλέφωνο από εκεί που το πήρα και μου είπαν πως επειδή αρχίζει η μηχανή και ανοίγει για αυτό και από τα 200 έχω πέσει στα 160km στην reserva. μα καλά τόση διαφορα? 40km επειδή και καλά άνοιξε η μηχανή? δυσκολεύομαι να τους πιστέψω αυτούς εκεί πέρα...


Εγώ νομίζω οτι ακρίβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ συμβαίνει, μόλις ανοιγει η μηχανή (υποθέτω εννοείς το στρώσιμο) μειώνεται η κατανάλωση

:sick:

dodos_1
03/10/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
πήρα τηλέφωνο από εκεί που το πήρα και μου είπαν πως επειδή αρχίζει η μηχανή και ανοίγει για αυτό και από τα 200 έχω πέσει στα 160km στην reserva. μα καλά τόση διαφορα? 40km επειδή και καλά άνοιξε η μηχανή? δυσκολεύομαι να τους πιστέψω αυτούς εκεί πέρα...

ένας φίλος με gsxr 1000 κς χτυπάει reserva στα 160km. αλλα όχι και μένα με 600cc.

εσάς παιδιά στα ποσα χτυπάει? μιλάω για χρήση κατά βάση εντός πόλις

φιλε μου μην σε ξενιζει η αυτονομια.μηπως το εστρωνες το πηγαινες χαλαρα γι'αυτο ειχες 200χλμ/ντεποζιτο;...οταν λειτουργεις κανονικα το μηχανακι σου για να σου βγαλει τα αλογακια που εχει το μοτερ των 600 κυβικων θελουν πολλη τροφη.ειχα και εγω σουπερσπορτ 600 και τα ιδια χλμ ειχα και εγω.

sub_zero
03/10/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Η πλακα ειναι οτι πολλοι με αυτοκινητα βαζουν αυτην την βενζινη και μαλιστα καταλαβαινουν διαφορα απο οτι λενε και μαλιστα μεγαλη!!!

:rolleyes: :rotflmao:

ναι.... Pipes..... έχει γεμίσει ο τόπος παπαράκια....

SF
03/10/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εγώ νομίζω οτι ακρίβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ συμβαίνει, μόλις ανοιγει η μηχανή (υποθέτω εννοείς το στρώσιμο) μειώνεται η κατανάλωση

:sick:

Quite precise!!

firefox
03/10/2006, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
φιλε μου μην σε ξενιζει η αυτονομια.μηπως το εστρωνες το πηγαινες χαλαρα γι'αυτο ειχες 200χλμ/ντεποζιτο;...οταν λειτουργεις κανονικα το μηχανακι σου για να σου βγαλει τα αλογακια που εχει το μοτερ των 600 κυβικων θελουν πολλη τροφη.ειχα και εγω σουπερσπορτ 600 και τα ιδια χλμ ειχα και εγω.

όχι φιλε μου δεν παίζει κάτι τέτοιο. η χρήση που του κάνω από τα 3000km και μετά είναι ίδια κατά βάση. για αυτό και δεν μπορώ να κατανοήσω πως από τα 200-210km έπεσα στα 160km reservas...και αυτό έγινε σαν έβαλα super αμόλυβδη για αυτό αναρωτιέμαι μήπως και σχετίζεται με αυτό.

και ενός φίλου το gsxr 1000 κς χτυπάει reserva στα 160km. δηλαδή ισα και ομοια είμαι με το 1000? και αν δεν κάνω λάθος έχουμε σχεδόν τα ίδια "τεποζιτα"?

πάντως έχω παρατηρησει και κάτι άλλο. εκεί που έβαζα 13-14 euro για να γεμίσει καθώς χτυπούσε reserva στα 200km τώρα βάζο 10-11€ για να γεμίζει καθώς χτυπάει reserva στα 160km..δεν βγάζω άκρη γιατί όλα αυτά μετά την εναλλαγή σε super αμόλυβδη...

dirtbird
03/10/2006, 18:38
Φίλε μου πρέπει να μετράς λιτρα/100χλμ.

Σύμφωνα με τα στοιχεία σου (και υποθέτωντας χοντρικά τιμή λίτρου 1?),
έβαζες 14?(λίτρα) για 200χλμ το οποίο είναι 7 λίτρα στα 100.
Τώρα βάζεις 11?(λίτρα) για 160 χλμ, που αντιστοιχεί σε κατανάλωση 6.875 λίτρα στα 100.

Δηλαδή (δεδομένης της προχειρότητας των στοιχείων) το ίδιο.

Πρόβλημα κατανάλωσης ΔΕΝ έχεις.
Πρόβλημα στο φλοτέρ (δύσκολο) ή σε καμιά εξαέρωση του ρεζερβουάρ που έχει σαν αποτέλεσμα να μαζεύεται αέρας και να σου τρώει όγκο.

Δοκίμασε την επόμενη φορά πριν γεμίσεις να αφήσεις μερικά λεπτά την τάπα του ρεζερβουάρ ανοιχτή.

firefox
03/10/2006, 20:06
τόσος αέρας πια που να μαζεύεται και να πιάνει χορό από το καύσιμο που είναι να μπει? γιαφτο και η διαφορα λες? θα δοκιμάσω να κανο και αυτή που λες να το αφήσω μερικά λεπτά ανοιχτό.

ίσος και το όλο θέμα να μην σχετίζεται με την super αμολυβδη που έβαλα μια φορα και απλά να έτυχε να είναι σύμπτωση.

OldMan
03/10/2006, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
ίσος και το όλο θέμα να μην σχετίζεται με την super αμολυβδη που έβαλα μια φορα...

Πιθανολογείται μετ' επιτάσεως...!!! :wave2:

Cpt. Haddock
04/10/2006, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
πάντως έχω παρατηρησει και κάτι άλλο. εκεί που έβαζα 13-14 euro για να γεμίσει καθώς χτυπούσε reserva στα 200km τώρα βάζο 10-11€ για να γεμίζει καθώς χτυπάει reserva στα 160km..δεν βγάζω άκρη γιατί όλα αυτά μετά την εναλλαγή σε super αμόλυβδη...

το οτι μειώθηκαν οι τιμές λες να παίζει κανένα ρόλο;
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

dirtbird
04/10/2006, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το οτι μειώθηκαν οι τιμές λες να παίζει κανένα ρόλο;
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Eίναι που είναι το post, πρέπει να το απαυτώσουμε εντελώς.


ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ Η ΡΕΖΕΡΒΑ-ΣΤΟΠ-

Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ-ΣΤΟΠ-

ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ-ΣΤΟΠ-

:smokin: :smokin: :smokin: