PDA

View Full Version : Ρεζέρβα βενζίνης



thrax
08/09/2006, 12:55
Ξερει κανεις μας πόση είναι η ρεζέρβα στο ντεπόζιτο? 'Η πόσα χλμ. βγάζει εξτρα οταν αναβει η ρεζερβα?
:confused:

Respect
08/09/2006, 14:49
Δε παίρνω όρκο αλλά νομίζω πως είναι 5L.

MUSTILI
09/09/2006, 12:06
Το μανιουαλ λεει 4.5 λιτρα.Παιζει ρολο ομως πως το οδηγεις. Βγαζει παντως πολλα χιλιομετρα...

Innersense
09/09/2006, 13:23
Έχουν συζητηθεί αρκετές φορές αυτά τα θέματα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11835

Η λογική θεωρητικά είναι η εξής:

22,0lt Ντεπόζιτο [Συνολικά, εκ των οποίων>]
_4,5lt Ρεζέρβα _ [Πρώτη ένδειξη]
_3,0lt Ρεζέρβα _ [Δεύτερη ένδειξη]

Σύμφωνα με τα Test αλλά και την μέχρι τώρα εμπειρία μου, η κατανάλωση του μπορεί να κυμανθεί από το ιδανικό 5,5lt/100km [Βγαίνει άνετα σε ταξίδι με 5500 rpm – 120km] σύμφωνα με το οποίο μπορεί να αγγίξει την αυτονομία των 380 km, έως και το τσουχτερό 7,5lt/km υπό συνθήκες πόλης – ανεβασμένων rpm, όπου η αυτονομία πέφτει κάτω από τα 300km.

Έχουμε και λέμε λοιπόν: [Μιλώντας πάντα για το V-Strom 650!]

Ενδεικτική κατανάλωση: _______ [lt/100km] ___ 5,5 _________ 7,5
______________________________ [km/lt] _____ 18,1 ________ 13,3
Αυτονομία Πλήρους Ρεζερβουάρ _ [22 lt]: __ ≈380km ______ ≈290km
Αυτονομία Ρεζέρβας [1η ένδειξη][4,5lt]: __ ≈ 81km ______ ≈ 60km
Αυτονομία Ρεζέρβας [2η ένδειξη][3,0lt]: __ ≈ 54km ______ ≈ 40km

Γενικά έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από τις ενδείξεις της ρεζέρβας, αφού ειδικά σε ταξίδι από την πρώτη ένδειξη μέχρι την δεύτερη είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις την κατανάλωση σου και να πράξεις αντίστοιχα.

keywords: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ κατανάλωση ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ αυτονομία ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ρεζερβουάρ ΡΕΖΕΡΒΑ ρεζέρβα ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ χιλιόμετρα ΕΝΔΕΙΞΗ ένδειξη ΒΕΝΖΙΝΗ βενζίνη

Tsakalaki
09/09/2006, 13:58
Εξαιρετικό post απο τον Innersense

:)


Κατατοπιστικό και διαφωτιστικό


Οι ενδείξεις είναι οι πλέον σωστές. Πάντως, Είναι δύσκολο να μείνεις απο βενζίνη είτε στη πόλη είτε σε ταξίδι... μόλις δεις την τελευταία ένδειξη, έχεις 60 χλμ καιρό να βρεις βενζινάδικο. Ο μόνος λόγος να μην τα καταφέρεις, είναι να μην έχεις λεφτά...:lol:

costas81
11/09/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Εξαιρετικό post απο τον Innersense

:)


Κατατοπιστικό και διαφωτιστικό


Οι ενδείξεις είναι οι πλέον σωστές. Πάντως, Είναι δύσκολο να μείνεις απο βενζίνη είτε στη πόλη είτε σε ταξίδι... μόλις δεις την τελευταία ένδειξη, έχεις 60 χλμ καιρό να βρεις βενζινάδικο. Ο μόνος λόγος να μην τα καταφέρεις, είναι να μην έχεις λεφτά...:lol:


εχω ομως την εντυπωση οτι η δευτερη ενδειξη ειναι στα 2,5 λιτρα και οχι στα 3!

Μπορει και να κανω λαθος.........


Θα το δω στο μανουαλι και θα τα πουμε

thrax
11/09/2006, 10:14
Φανταζομαι οτι σαν πρωτη κ δευτερη ενδειξη εννοειτε την μικρη αντλια που αναβοσβηνει στην αρχη και με την τελευταια μπαρα σταθερη και μετα οταν αναβοσβηνει και η τελευταια μεσα στο κοκκινο κουτακι, ετσι?
Παντως προσφατα που το χα στο νου μου, το φουλαρα με αναμενη την ρεζερβα (τελευταια ενδειξη) για αρκετα χλμ. και μου εβαλε 18 ευρω μεχρι μανω (22-18=4 οποτε σιγουρα κατω απο 4λτ.)

Innersense
11/09/2006, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
εχω ομως την εντυπωση οτι η δευτερη ενδειξη ειναι στα 2,5 λιτρα και οχι στα 3!

Στην αρχή έφαγα φλάς και λέω έχει γούστο να έχει κανένα λάθος το μεταφρασμένο manual του Σφακιανάκη, έριξα όμως μια ματιά και στο Αγγλικό και λέει ακριβώς το ίδιο. Τώρα αν έχει αλλάξει τίποτες στα καινούργια δεν ξέρω...


61442

EKEINOS
13/09/2006, 19:51
Το καινουργιο που πηρα με ΑΒΣ εβγαλα 427χιλ πριν μπω στην δευτερη ρεζερβα, μεσο ορο 90χλ για το στρωσιμο και εγω απο κιλα ειμαι διπλος

zeremefico
13/09/2006, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Το καινουργιο που πηρα με ΑΒΣ εβγαλα 427χιλ πριν μπω στην δευτερη ρεζερβα, μεσο ορο 90χλ για το στρωσιμο και εγω απο κιλα ειμαι διπλος

?????????????????:eyepop:

Respect
13/09/2006, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Το καινουργιο που πηρα με ΑΒΣ εβγαλα 427χιλ πριν μπω στην δευτερη ρεζερβα, μεσο ορο 90χλ για το στρωσιμο και εγω απο κιλα ειμαι διπλος (!!!) :eyepop: :eyepop: :eyepop:

costas81
14/09/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Στην αρχή έφαγα φλάς και λέω έχει γούστο να έχει κανένα λάθος το μεταφρασμένο manual του Σφακιανάκη, έριξα όμως μια ματιά και στο Αγγλικό και λέει ακριβώς το ίδιο. Τώρα αν έχει αλλάξει τίποτες στα καινούργια δεν ξέρω...



οχι βασιλη εισαι ολοσωστος εγω δεν θυμομουν καλα!το ελενξα και γω και ειδα οτι εχεις δικιο!

costas81
14/09/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Το καινουργιο που πηρα με ΑΒΣ εβγαλα 427χιλ πριν μπω στην δευτερη ρεζερβα, μεσο ορο 90χλ για το στρωσιμο και εγω απο κιλα ειμαι διπλος

εθνικη με 6η και σχεδον 4000 στροφες (λιγο παραπανω)


μια χαρα τοσο καινε ολα με αυτα τα χιλιομετρα!


εγω με 10 λιτρα ειχα βγαλει 220 χιλιομετρα και ταχυτητα 100 χλμ με 4500 στροφες!

Innersense
14/09/2006, 16:54
Μας και το συγκεκριμένο thread από αυτσάιντερ εξελίχθηκε σε μια πλήρως τεκμηριωμένη συζήτηση να προσθέσω και ένα κομμάτι από το τεύχος Αυγούστου του ΜΟΤΟ για το V-Strom 650 ABS σύμφωνα με το οποίο το ¨οικολογικό¨ μοντέλο δεν παρουσιάζει καμία αισθητή διαφορά στην κατανάλωση, ενώ παρουσιάζει μια ανεπαίσθητη διαφορά στους ίππους...

Προσέξτε ότι στο περιοδικό γράφει για 5 λίτρα εκ των 22 ρεζέρβα οπότε παρακαλώ οποιονδήποτε κάτοχο Κ7 μοντέλο έχει την καλοσύνη, να ρίξει μια ματιά στην αντίστοιχη σελίδα από το εγχειρίδιο του Κ4 που έχω επισυνάψει και να μας πει αν υπάρχει διαφορά ή αν απλά έχει γίνει τυπογραφικό λάθος στο περιοδικό.


61784

Innersense
14/09/2006, 17:03
Παρατηρήσεις:

Α. Καλά ρε παιδιά την παλεύετε σε ταξίδι με 100km@4500rpm; Δεν βαριέστε;

Β. Σε διασταύρωση των ενδείξεων της μηχανής με GPS, το GPS έδειξε 112km για ένδειξη κοντέρ 120 και 120 για ένδειξη κοντέρ μισό κλικ κάτω από τα 130. Προσπάθησα να μην δώσω σημασία στο γεγονός, αγνοώντας σκόπιμα ότι ακόμα και μετρήσεις περιοδικών σε πίστα γίνονται με GPS, απογοητεύτηκα οικτρά όμως όταν μπήκα στο Ford Focus ενός φίλου και οι ενδείξεις του GPS ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιες με τις ενδείξεις του ταχυμέτρου του αυτοκινήτου. Αμάν αυτοί οι Γιαπωνέζοι με τα μηχανάκια τους και τα ψυχολογικά τρικ τους για να μας κάνουν να νομίζουμε ότι πάμε γρήγορα!

EKEINOS
14/09/2006, 20:42
Θεσσαλονικη - ΑΘΗΝΑ με 90χλ.μω ειναι αυτοκτονια 3 φορες με πηρε ο υπνος στον δρομο,θα ξαπλωνα κατω να κοιμηθω αλλα φοβομουνα μη με παρουν για πεθαμενο.Επειδη ειχα το προηγουμενο μοντελο υπαρχουν 3,5 ιπποι διαφορα και 25 κιλα περισσοτερα,το παλιο του ριχνει στ'αυτια στο καινουργιο με διαφορα.

panoc
14/09/2006, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense

Προσέξτε ότι στο περιοδικό γράφει για 5 λίτρα εκ των 22 ρεζέρβα οπότε παρακαλώ οποιονδήποτε κάτοχο Κ7 μοντέλο έχει την καλοσύνη, να ρίξει μια ματιά στην αντίστοιχη σελίδα από το εγχειρίδιο του Κ4 που έχω επισυνάψει και να μας πει αν υπάρχει διαφορά ή αν απλά έχει γίνει τυπογραφικό λάθος στο περιοδικό.

εχω και το αγγλικο και το ελληνικό εγχειρίδιο, και γραφουν ακριβώς οτι και το δικό σου.
Παραταυτα. Σημερα εβαλα βενζίνη, μόλις επεσε στη μεσαια ενδειξη (του εγχειριδίου) και πήρε 17 λίτρα. Αρα ειχε μεσα άλλα περιπου 5. Εχω δεμίσει ετσι 4 φορες συνεχομενες και παντα τοσο παιρνει.
Με λίγα λόγια θεωρώ το δεικτη βενζινης μια χαρα και ακριβές.