PDA

View Full Version : Η τιμη της βενζινης



Leipsippos
08/09/2006, 13:57
Στα 66 δολ. υποχωρεί το πετρέλαιο Brent





Οι τιμές του πετρελαίου επέκτειναν μία εβδομάδα απωλειών και κινούνται στα χαμηλότερα επίπεδα πέντε μηνών, κοντά στα 66 δολάρια, μετά την ανακοίνωση μεγάλης αύξησης στα αμερικανικά αποθέματα και τη δήλωση της ΒΡ ότι ενδεχομένως να αποκατασταθούν νωρίτερα απ’ όσο αναμενόταν οι ζημιές σε πετρελαιοπηγή της στην Αλάσκα.

Στις ηλεκτρονικές συναλλαγές στη Νέα Υόρκη το συμβόλαιο Οκτωβρίου υποχωρεί 53 σεντς, στα 66,79 δολάρια ανά βαρέλι, ενώ το Brent στο Λονδίνο διαμορφώνεται με απώλειες 49 σεντς, στα 66,04 δολάρια.

Τα αποθέματα παραγώγων πετρελαϊκών προϊόντων, μεταξύ των οποίων και το πετρέλαιο θέρμανσης, αυξήθηκαν κατά 3,1 εκατ. βαρέλια, στα 139,9 εκατ. βαρέλια την περασμένη εβδομάδα.

Τα εμπορικά αποθέματα αργού αυξήθηκαν κατά 2,2 εκατ. βαρέλια, ενώ τα αποθέματα βενζίνης κατά 700.000 βαρέλια.

απο το www.euro2day.gr

Δεν ξερω παντως εμενα με το δολαριο στο 1.28 περιπου κατι μου λεει οτι ειναι αρκετα ψηλα αυτη τη στιγμη αφ ενος. Αφ ετερου οταν το δοαλαριο εχασε σε 8 μηνες μερι τα 17 σεντς εναντι του ευρω και το βαρελι ανεβηκε καμια 10 δοαλλαρια γιατι εχω την εντυπωση οτι οι βενζιναδες θα ξεχασουν οτι το βαρελι πεφτει $5-6 απο πριν 1 μηνα και το $ προς το παρων ειναι σταθερο σε χαμηλα επιπεδα; Μηπως τα 0.91 ευρω το λιτρο ειναι και παλι ακριβα σε σχεση με αυτο που θα επρεπε να ειναι;
Φοβαμαι οτι αν αρχισει το $ να παιρνει τα πανω του θα ξαναδουμε τη βενζινη κοντα στο €1, αλλα η πτωση του δολλαριου δεν κρατησε τις τιμες και καθολου, οποτε ΔΕΝ ειναι βασιμη δικαιολογια η ανοδος του για τυχον αυξηση της τιμης της βενζινης απο τους βενζινοπωλες.

Ο καιρος θα δειξει αν και φοβαμαι οτι παλι ο καταναλωτης θα την πληρωσει την νυφη (αν και δε μας χαλαει αφου δεν εκλεισαν πρατηρια που την ειχαν 1.20 γιατι ειχαν ακομα αρκετους πελατες την στιγμη που αλλα την ειχαν 1.07 στα 250 μετρα πιο περα).


Λαμπρο (τροπεας) ξερω ασχολεισαι με το θεμα. Τι λες;

ridiculus
08/09/2006, 13:59
Έχω μια απορία...

Όταν ανοίγει ενα βενζινάδικο πως ξέρουν οτι απο κάτω έχει βενζίνη?:rolleyes:

Leipsippos
08/09/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ridiculus
Έχω μια απορία...

Όταν ανοίγει ενα βενζινάδικο πως ξέρουν οτι απο κάτω έχει βενζίνη?:rolleyes:

Εαν σου φαινεται αστειο το θεμα της τιμης ή η μικρη μου ανάλυση ή σου ειναι βαρετη αλλη μια τετοια συζητηση, εχεις καθε διακαιωμα να το κρινες ετσι, αλλα θα σε παρακαλουσα, τουλαχιστον, να μην το ριχνεις στο χαβαλε απο το πρωτο ποστ στις γενικες, αν θες ανοιξε κατι αντιστοιχο στα "Ανεκδοτα". Αν θες πες οτι εχω λαθος στην εκτιμηση μου, δεκτο, μην το ξεκανεις ομως έτσι απο την πρωτη στιγμη. Απο την στιγμη που ειναι εδω, μπορει καποιος ανθρωπος να θελει να δει κατι το οποίο τον ενδιαφερει για την τσεπη του.
Ευχαριστω.
Λειψιππος.

ridiculus
08/09/2006, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Εαν σου φαινεται αστειο το θεμα της τιμης ή η μικρη ανάλυση ή βαρετο εχεις καθε διακαιωμα να το κρινες ετσι, αλλα θα σε παρακαλουσα, τουλαχιστον, να μην το ριχνεις στο χαβαλε απο το πρωτο ποστ στις γενικες, αν θες ανοιξε κατι αντιστοιχο στα "Ανεκδοτα". Αν θες πες οτι εχω λαθος στην εκτιμηση μου, δεκτο, μην το ξεκανεις ομως έτσι απο την πρωτη στιγμη. Απο την στιγμη που ειναι εδω, μπορει καποιος ανθρωπος να θελει να δει κατι το οποίο τον ενδιαφερει για την τσεπη του.
Ευχαριστω.
Λειψιππος.

Δεκτό ....
Διάβασα το ποστ, παρακολουθώ τις τιμές τις βενζίνης όπως και οι περισσοτεροι αφού δυστηχώς δεν είμαστε εφοπλιστές. Άλλωστε μόνο το χιούμορ θα μας σώσει έτσι που καταντήσε η ελλαδιτσα

Δεν ήθελα να θίξω το thread μόνο χιούμορ... σορρυ φίλε μου.
:a15:

Leipsippos
08/09/2006, 14:15
No problem, man! :smokin:

sas
08/09/2006, 15:23
Υπάρχουν κάποια βενζινάδικα που αλλάζουν την τιμή άμεσα.
Π.χ. στον Γέρακα JetOil την έχει από προχθές 0,855€

Λεωνίδας
08/09/2006, 15:24
www.gasprice.gr για το πρακτικό κομμάτι της κουβέντας
γραφτείτε - βοηθήστε :D

Tropeas
08/09/2006, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Λαμπρο (τροπεας) ξερω ασχολεισαι με το θεμα. Τι λες;
Τι να πω... έχεις δίκιο στην παραπάνω σου σκέψη, αλλά... αισθάνομαι ελαφρώς προδωμένος θα σου πω γιατί, αν και δεν σταματάω να ψάχνω και να κηνυγάω...

Κανονικά πρέπει να πέσει και άλλο η τιμή, και αν όχι πρέπει να το κηνυγήσουμε μεσω ΙΝ.ΚΑ. το οποίο όμως είναι σε δύσκολη θέση και αυτό γιατί:
α.ή όντως έδωσε υπερτιμημένες καταστάσεις για σχολικά είδη και τίθεται προς απολογία, πιθανό κόψιμο κυβερνητικών επιδοτήσεων, πιθανή ανάκληση αδειας σαν καταναλωτικό σύνδεσμο κλπ κλπ...
β.ή του την στήσαν "πολύ όμορφα" γιατί ενοχλούσε ακόμα και "κυβερνητικά", και πάνε να το βγάλουν απο την μέση...
όπως και να έχει όφειλε να είναι αρκετά προσεκτικό και πρέπει να δούμε τι θα γίνει και πως θα μπορούμε να αντιμετωπίζουμε και με ποιον κυβερνητικό ή ανεξάρτητο φορέα στο πλάι μας...:rolleyes:

zzr2005
08/09/2006, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
...

Κανονικά πρέπει να πέσει και άλλο η τιμή, και αν όχι πρέπει να το κηνυγήσουμε μεσω ΙΝ.ΚΑ. το οποίο όμως είναι σε δύσκολη θέση και αυτό γιατί:
α.ή όντως έδωσε υπερτιμημένες καταστάσεις για σχολικά είδη και τίθεται προς απολογία, πιθανό κόψιμο κυβερνητικών επιδοτήσεων, πιθανή ανάκληση αδειας σαν καταναλωτικό σύνδεσμο κλπ κλπ...
β.ή του την στήσαν "πολύ όμορφα" γιατί ενοχλούσε ακόμα και "κυβερνητικά", και πάνε να το βγάλουν απο την μέση...
όπως και να έχει όφειλε να είναι αρκετά προσεκτικό και πρέπει να δούμε τι θα γίνει και πως θα μπορούμε να αντιμετωπίζουμε και με ποιον κυβερνητικό ή ανεξάρτητο φορέα στο πλάι μας...:rolleyes:
αν άκουσα καλά αφορά το ΝΕΟ ΙΝΚΑ...τι είναι αυτό??διάσπαση και στις οργανώσεις καταναλωτών???

zoropatra
08/09/2006, 20:06
εγω ενα ξερω.....και αυτο ειναι οτι οταν περνει αυξηση το βαρελι αμεσως περνουν και τα πρατηρια....οταν παλι πεσει η τιμη του βαρελιου για ενα παραξενο λογοτα πρατηρια εχιυν ακομα τις παλιες τιμες!!!!!:lol: :lol: :lol:

lampros_fazer
08/09/2006, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
www.gasprice.gr για το πρακτικό κομμάτι της κουβέντας
γραφτείτε - βοηθήστε :D
Γραφτήκαμε - βοηθάμε..

:wave2:

Λεωνίδας
09/09/2006, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoro
εγω ενα ξερω.....και αυτο ειναι οτι οταν περνει αυξηση το βαρελι αμεσως περνουν και τα πρατηρια....οταν παλι πεσει η τιμη του βαρελιου για ενα παραξενο λογοτα πρατηρια εχιυν ακομα τις παλιες τιμες!!!!!:lol: :lol: :lol: δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο :rolleyes:

Νομίζω ότι η καθυστέρηση μεταβολής του πρατηρίου ως αντίδραση στη μεταβολή της διεθνούς τιμής του πετρελαίου είναι ίδια είτε η μεταβολή είναι αρνητική είτε θετική
(πςςςς τι έγραψα)

Tropeas
09/09/2006, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αν άκουσα καλά αφορά το ΝΕΟ ΙΝΚΑ...τι είναι αυτό??διάσπαση και στις οργανώσεις καταναλωτών???
Έλα μου ντε και δεν μπορείς να το καταλάβεις στην TV! ελπίζω αύριο στην Κυριακάτικη να έχει κάνα θεματάκι να καταλάβουμε τι ακριβώς έχει γίνει...

Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο :rolleyes:

Νομίζω ότι η καθυστέρηση μεταβολής του πρατηρίου ως αντίδραση στη μεταβολή της διεθνούς τιμής του πετρελαίου είναι ίδια είτε η μεταβολή είναι αρνητική είτε θετική
(πςςςς τι έγραψα) Μπα η αλλαγή της βενζίνης προς τα πάνω συγκρινόμενη με την προς τα κάτω, είναι δυσανάλογη χρονικά...
Με λίγα λόγια αν γεμίσουν δεξαμενές σήμερα, και αύριο ακριβίνει το πετρέλαιο ακριβαίνει άμεσα και η βενζίνα,
ενώ όταν πέσουν, περιμένουμε συνήθως να αδειάσουν οι δεξαμενές για να προσαρμόσουμε τις τιμές... (διπλό κέρδος δηλαδή...)
η πλάκα είναι ότι μόνο σε επιτόπιο έλεγχο αναγραφόμενης τιμής και τιμολογίων μπορεί να καταγραφεί... γιατί δεν έχουν πουθενά μηχάνημα να βγάζει τι γράφει η αντλία σε λίτρα και σε τιμή... ώστε να αντιπαραβληθούν με τα τιμολόγια χρονικά...:p :rolleyes: :mad:

Trickster
09/09/2006, 09:39
γιατί δεν έχουν πουθενά μηχάνημα να βγάζει τι γράφει η αντλία σε λίτρα και σε τιμή... ώστε να αντιπαραβληθούν με τα τιμολόγια χρονικά...:p :rolleyes: :mad:

Αν δεν κάνω λάθος προσπάθησε η προηγούμενη κυβέρνηση να το χαλιναγωγήσει με ταμιακές στις αντλίες αλλά το πήρε ο διάολος όταν βγήκαν οι άλλοι (για να μην χάσουν ψήφους..)

Λεωνίδας
09/09/2006, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Μπα η αλλαγή της βενζίνης προς τα πάνω συγκρινόμενη με την προς τα κάτω, είναι δυσανάλογη χρονικά... Τι να σου πω δεν το 'χω ψάξει τόσο πολύ...
Ίσως αν πάρω όχημα που καίει βενζίνη (και όχι αέρα :rotflmao: :rotflmao: ) να το ψάξω λίγο παραπάνω :wave2:

Tropeas
09/09/2006, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Τι να σου πω δεν το 'χω ψάξει τόσο πολύ...
Ίσως αν πάρω όχημα που καίει βενζίνη (και όχι αέρα :rotflmao: :rotflmao: ) να το ψάξω λίγο παραπάνω :wave2:
Spamαρε να δούμε.... :p :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αν άκουσα καλά αφορά το ΝΕΟ ΙΝΚΑ...τι είναι αυτό??διάσπαση και στις οργανώσεις καταναλωτών???
Πηγή:in.gr (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=737027&lngDtrID=244)
Κόντρα του ΙΝΚΑ με το... ΙΝΚΑ μετά την διακοπή της χρηματοδότησης από το ΥΠΑΝ

Ζητούμενο είναι η ανεξαρτησία των καταναλωτικών οργανώσεων
Αθήνα

Η διάσπαση της οργάνωσης Ινστιτούτο Καταναλωτών βρέθηκε στο επίκεντρο της επικαιρότητας μετά την απόφαση του υπουργείου Ανάπτυξης να διακόψει την κρατική χρηματοδότηση σε μία από τις δύο οργανώσεις (10.000 ευρώ ετησίως), καθώς εκτιμά ότι παραπλανεί τους πολίτες, με αφορμή τις τιμές που ανακοίνωσε για τα σχολικά είδη.

Το Ινστιτούτο έσπασε στα δύο μετά τον αιφνίδιο θάνατο του ιδρυτή του ΙΝΚΑ Χαράλαμπου Κουρή τον Αύγουστο του 2004.

Το υπουργείο Ανάπτυξης κατηγόρησε την οργάνωση Ινστιτούτο Καταναλωτών (Νέο ΙΝΚΑ) και όχι την έτερη Ινστιτούτο Καταναλωτών (Γενική Ομοσπονδία Καταναλωτών Ελλάδος) ότι παραπλανεί τους καταναλωτές, συγκεκριμένα για τιμές στα σχολικά.

Το «Νέο ΙΝΚΑ» απάντησε δυναμικά στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου Ανάπτυξης, λέγοντας ότι «η έρευνα μας διενεργήθηκε επί τόπου σε επιλεγμένα καταστήματα από 21 ως 25 Αυγούστου και όχι μέσω των επίσημων τιμοκαταλόγων των εταιρειών που παράγουν ή διακινούν σχολικά είδη και συγκριτικό στοιχείο αποτέλεσαν οι τιμές λιανικής. Τα στοιχεία δόθηκαν στον γγ Καταναλωτή και είναι πρόσφορα σε κάθε ενδιαφερόμενο».

Σήμερα, Παρασκευή, η «Γενική Ομοσπονδία Καταναλωτών Ελλάδος» είπε ότι θα καταθέσει μήνυση κατά του «Νέου ΙΝΚΑ» για παράνομη χρήση του ονόματος. Σε σχετική ανακοίνωση αναφέρεται ότι:

«Η οργάνωση αυτή είναι η Ένωση Καταναλωτών ΝΕΟ-ΙΝΚΑ και όχι το γνωστό από το 1970 ΙΝΚΑ. Η Ένωση Καταναλωτών ΝΕΟ-ΙΝΚΑ παράνομα εξέδωσε δελτίο με τον τίτλο ΙΝΚΑ παραπλανώντας το καταναλωτικό κοινό. Το ΙΝΚΑ/Γενική Ομοσπονδία Καταναλωτών Ελλάδας, δευτεροβάθμιο όργανο των ανά την ελληνική επικράτεια πρωτοβάθμιων Καταναλωτικών Ενώσεων ΙΝΚΑ δεν έχει ως μέλος της, την Ένωση Καταναλωτών ΝΕΟ-ΙΝΚΑ εναντίον της οποίας πρόκειται να καταθέσει μήνυση για την παράνομη χρήση του ονόματος ΙΝΚΑ και ούτε επιδοτείται από τον κρατικό μηχανισμό».

lyk0s
09/09/2006, 14:48
Μου κανει εντυπωση οτι το κρατος πολεμαει το νεο ΙΝΚΑ.Θα ηταν καλυτερο για αυτο να ειναι διασπασμενο το ΙΝΚΑ-διαιρει και βασιλευε...-ωστε να ειναι αποδυναμωμενα και να μπορει να τα ελεγχει.
Μηπως ομως τους βολευει το ΙΝΚΑ οπως ηταν εως τωρα και τους δημιουργει προβληματα το νεο και για αυτο προσπαθουν να το κλεισουν;
Ειναι απαραδεκτο οπως και να εχει να μηνυει το κρατος οργανωση καταναλωτων.Οσο για την χρηματοδοτηση που διεκοψε θα επρεπε να πλησιασουν οι πολιτες τετοιες οργανωσεις και να τις στηριζουν οικονομικα ωστε να μην εξαρτωνται οικονομικα απο το κρατος και να δεχονται εκβιασμους τετοιου ειδους-αρκει βεβαια οι οργανωσεις αυτες να αποδειξουν οτι ειναι ανεξαρτητες και μαχονται για τα δικαιωματα του πολιτη και δεν εξυπηρετουν αλλους σκοπους.

Tropeas
09/09/2006, 15:20
...επιφυλάσομαι έως νεοτέρων....

lampros_fazer
09/09/2006, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
Μου κανει εντυπωση οτι το κρατος πολεμαει το νεο ΙΝΚΑ.Θα ηταν καλυτερο για αυτο να ειναι διασπασμενο το ΙΝΚΑ-διαιρει και βασιλευε...-ωστε να μην ειναι αποδυναμωμενα και να μπορει να τα ελεγχει.
Μηπως ομως τους βολευει το ΙΝΚΑ οπως ηταν εως τωρα και τους δημιουργει προβληματα το νεο και για αυτο προσπαθουν να το κλεισουν;
Ειναι απαραδεκτο οπως και να εχει να μηνυει το κρατος οργανωση καταναλωτων.Οσο για την χρηματοδοτηση που διεκοψε θα επρεπε να πλησιασουν οι πολιτες τετοιες οργανωσεις και να τις στηριζουν οικονομικα ωστε να μην εξαρτωνται οικονομικα απο το κρατος και να δεχονται εκβιασμους τετοιου ειδους-αρκει βεβαια οι οργανωσεις αυτες να αποδειξουν οτι ειναι ανεξαρτητες και μαχονται για τα δικαιωματα του πολιτη και δεν εξυπηρετουν αλλους σκοπους.
Σωστά αυτά που λες.. Αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι.. Οι οργανώσεις καταναλωτών πρέπει να λειτουργούν σωστά και να πορστατεύουν τον καταναλωτή..

Το ΙΝΚΑ-νέο ΙΝΚΑ δεν ξέρω πως διάολο το λένε μπερδεύτηκα,κατηγορήθηκε για ψευδή στοιχεία τιμές..Είναι κι αυτό σοβαρό αν όντως ισχύει..Και διάβασα (όπως αναφέρεται και παραπάνω) οτι μετά το θάνατο του ιδρυτή του έγινε μπουρδέλο..Παιχνίδια εξουσίας και εκεί..Όλοι ήθελαν γίνουν πρόεδροι και ήταν στα πρόθυρα διάλυσης..
Όσο για τη χρήση (ίδιου!) ονόματος με το προηγούμενο ινστιτούτο,είναι κιαυτό θέμα..

zzr2005
10/09/2006, 15:57
προφανώς παίζονται πολιτικά παιχνίδια....
αν δεν υπάρχει κάποια πληροφόρηση εκ των έσω είναι δύσκολο να αντιληφθούμε αν λειτουργούν σωστά κ με ποια κριτήρια...
είναι πολύ πιθανό η μια εκ των δύο να ασκεί αντιπολιτευτική πρακτική ελεγχόμενη από ΠΑΣΟΚους και η άλλη να πέζει το παιχνίδι της Κυβέρνησης με αντίτιμο την επιδότηση....
δεν είναι να εμπιστεύεσαι τίποτα ποια στην Ελλάδα....
αλήθεια ποια επιχείρηση έει κλείσει ολα αυτά τα χρόνια μετά από μια οργανωμένη προσπάθεια του ΙΝΚΑ....και μη μου πείτε ότι δεν υπάρχουν επιχειρήσεις που πρέπει να είχαν κλείσει προ πολλού...

lyk0s
10/09/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Το ΙΝΚΑ-νέο ΙΝΚΑ δεν ξέρω πως διάολο το λένε μπερδεύτηκα,κατηγορήθηκε για ψευδή στοιχεία τιμές..Είναι κι αυτό σοβαρό αν όντως ισχύει..Και διάβασα (όπως αναφέρεται και παραπάνω) οτι μετά το θάνατο του ιδρυτή του έγινε μπουρδέλο..Παιχνίδια εξουσίας και εκεί..Όλοι ήθελαν γίνουν πρόεδροι και ήταν στα πρόθυρα διάλυσης..
Όσο για τη χρήση (ίδιου!) ονόματος με το προηγούμενο ινστιτούτο,είναι κιαυτό θέμα..

Δεν ξερω πολλα πραγματα για αυτο περισσοτερο εκανα καποιες σκεψεις.
Ειναι πολυ σοβαρο οντως αν εχουν παρουσιασει παραποιημενα στοιχεια και προσπαθουν πισω απο την ταμπελα ενος ινστιτουτου καταναλωτων να εξυπηρετησουν αλλα συμφεροντα.
Οπως και η ιδιοποιηση του ονοματος απο την νεα οργανωση με σκοπο να παραπλανησει τους καταναλωτες ειναι και αυτο πολυ σοβαρο αλλα δυστυχως ειναι λιγο δυσκολο να μαθουμε ποιοι εχουν πραγματικα δικιο σε αυτην την διαμαχη οπως εγραψε και ο zzr2005.
Δημιουργειται ομως με ολα αυτα ενα κλιμα δυσπιστιας και απαξιωσης με τις κατηγοριες της κυβερνησης και την φαγωμαρα των οργανωσεων για το καταναλωτικο κινημα.Κατι που δεν μας χρειαζεται τωρα ειδικα που τα πραγματα δεν ειναι και τοσο καλα.

Leipsippos
11/09/2006, 08:28
@ Λεωνιδας γραφτηκα στο gasprice.gr. Ελπιζω να συνεισφερω και εγω λιγο.
@ Tropeas. Αυτο για το ΙΝΚΑ δεν το ηξερα.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως και ενω το ηξερα, δεν ειχα αναλογιστει τον μηχανισμο που δημιουργει και πως εππηραεζει την τιμη της βενζινης ειναι τα εξης:
Πρωτον οτι οι βενζιναδες ειπρατουν ποσοστο επι της αξιας της βενζινης που διαθετουν στο κοινο. Οπερ, αν το λιτρο εχει 1,00 και ο βενζινας παιρνει 3% θα παρει 3 λεπτα αλλα οταν ειναι 1,20 θα παρει 4 λεπτα στο λιτρο. φανταστειτε οτι πουλανε καπιοες χιλιαδες λιτρα την ημερα, εστω και μια μερα να κρατησουν πανω την τιμη βγαζουν τα τρελα κερδη.
Επισης το δευτερο ειναι οτι το κρτος δινει υπο συνθηκες τις αδειες για βενζιναδικο. Αρα οσοι εχουν , εχουν! Τι σημαινει ; οτι δεν μπορει να ανοιξει διπλα τους ανταγωνιστης γιατι απλουστατα ειναι ελεγχομενη προσφορα καυσιμου απο το ιδιο το κρατος, εμμεσα. Οποτε ο,τι και να γινει τα βενζιναδικα παντα θα εχουν δουλεια αφου οι τιμες ειναι ευκολο να οριστουν απο τον κλαδο δινοντας ενα ευρος τιμων. Αρα οτι και να γινει, οι βενζιναδες, απο την στιγμη που δεν φοβουνται να πεσουν εξω (το οποιο δεν γινεται γιατι παντα η ζητηση θα υπερκαλυπτει την προσφορα) και 20 λεπτα διαφορα να εχουν με τον πιο κοντινο δεν θα ριξουν την τιμη αφου θα εχουν σιγουρο οτι θα υπαρχει πελατεια και θα τα βγαλουν απο τους 15 πελατες που θα περασουν την ημερα. Οι δε φθηνοι απο την στιγμη που δε μπορουν να αυξησουν τις αντλιες τους ή να αγορασουν αλλο βενζιναδικο, (το διπλανο ισως!) ωστε να πετυχουν μεγαλυτερες πωλησεις, δε νοιαζονται αν θα εξυπηρετηθει το κοινο οποτε χανουν πελατεια λογω χρονου οι οποια πηγαινει στους πιο ακριβους προκειμενου να μην χασουν χρονο περιμεντας! Αρα ο,τι και να γινει, οσα ακι να πει ο μουσατος ο προεδρος των βενζινοπωλων , ειναι κρατος και μας δουλευουν μεσα στη μουρη μας , με της ευχες του κρατους!