PDA

View Full Version : Αστάθεια σε χιλιόμετρα.



space_ape
08/09/2006, 16:16
Γειά σας, είναι η πρώτη φορά που ποστάρω εδω αν και παρακολουθω τις κουβέντες αρκετό καιρό τώρα.
Είμαι κάτοχος ενός μπάντιτ 400 (στάνταρ θα ακούω κράξιμο για αυτό αλλά αυτό μπορώ).
Εχω παρατηρήσει οτι σε αρκετά χιλιόμετρα το μηχανάκι είναι ασταθές, καινούργια λάστιχα, φτιαγμένα αμορτισέρ και απο όσο ξέρω όχι στραβό. Εχει μήπως να κάνει με την στάση του σώματος??? Να κοιτάξω και τίποτα άλλο που μου ξεφεύγει??
Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.

zephyr1
08/09/2006, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από space_ape
Γειά σας, είναι η πρώτη φορά που ποστάρω εδω αν και παρακολουθω τις κουβέντες αρκετό καιρό τώρα.
Είμαι κάτοχος ενός μπάντιτ 400 (στάνταρ θα ακούω κράξιμο για αυτό αλλά αυτό μπορώ).
Εχω παρατηρήσει οτι σε αρκετά χιλιόμετρα το μηχανάκι είναι ασταθές, καινούργια λάστιχα, φτιαγμένα αμορτισέρ και απο όσο ξέρω όχι στραβό. Εχει μήπως να κάνει με την στάση του σώματος??? Να κοιτάξω και τίποτα άλλο που μου ξεφεύγει??
Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.

Ποσα ειναι "τα αρκετα χλμ"?:confused:

space_ape
08/09/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ποσα ειναι "τα αρκετα χλμ"?:confused:
Αρχίζει να έχει μια αστάθεια στα 150.

zephyr1
08/09/2006, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από space_ape
Αρχίζει να έχει μια αστάθεια στα 150.

Γυμνό μηχανάκι εχεις,γι αυτό γίνεται αυτό.
Μπορείς να κανείς κάποια πραγματάκια για να καλυτερέψη η κατασταση.(πχ γέφυρα μπροστά).

Αλλά ουσιαστικά το κούνημα θα υπάρχει.
Και μένα το zephyr750 σ' αυτά τα χιλιόμετρα αρχίζει το χορό και στα 170-180 χορεύει καρσιλαμά.

Just enjoy the ride.:wave2:

space_ape
08/09/2006, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Γυμνό μηχανάκι εχεις,γι αυτό γίνεται αυτό.
Μπορείς να κανείς κάποια πραγματάκια για να καλυτερέψη η κατασταση.(πχ γέφυρα μπροστά).

Αλλά ουσιαστικά το κούνημα θα υπάρχει.
Και μένα το zephyr750 σ' αυτά τα χιλιόμετρα αρχίζει το χορό και στα 170-180 χορεύει καρσιλαμά.

Just enjoy the ride.:wave2:
Οπότε δεν έχει να κάνει με κάτι που δεν έχω προσέξει, απλά φοβόμουν μήπωα κάτι δεν πάει καλά.
Στα 170-180 απλά αλλάζω βρακί απο το σφήξιμο, το τιμόνι δεν κρατιέται.
Ευχαριστώ.

tsoukas77
08/09/2006, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από space_ape
Είμαι κάτοχος ενός μπάντιτ 400 (στάνταρ θα ακούω κράξιμο για αυτό αλλά αυτό μπορώ).


Να ακουσεις κραξιμο;Αν επροκειτο για τετοιο forum,καλυτερα να μην εμπαινες ποτε...

kerasaki
08/09/2006, 22:21
Αν το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν άλλαξες τα λάστιχά σου, μάλλον ευθύνονται αυτά.Ένας φίλος με fazer που τα είχε αλλάξει είχε σοβαρό πρόβλημα με κοσκίνισμα μέχρι που τα ξανάλλαξε.Μπορεί να είναι ελλατωματικά.
Η ζάντα σου είναι οκ?
Μήπως φοράς μπουφάν-καραβόπανο που ανοίγει σαν αλεξίπτωτο στα πολλά?

BAD BOY
08/09/2006, 22:26
Μηπως ειναι ξεφουσκωτο το μπροστινο λαστιχο?

zephyr1
08/09/2006, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BAD BOY
Μηπως ειναι ξεφουσκωτο το μπροστινο λαστιχο?

Μηπως εννοεις το πισω?

Εχω πολυ περισσοτερο κουνημα οταν το πισω εχει χασει αερα,και ειναι κατι το οποιο δεν το καταλαβαινεις τοσο αμεσα οσο το μπροστινο.
Φανταζομαι οτι το μπροστινο εχει την σωστη πιεση.:smilea:

BAD BOY
08/09/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μηπως εννοεις το πισω?

Εχω πολυ περισσοτερο κουνημα οταν το πισω εχει χασει αερα,και ειναι κατι το οποιο δεν το καταλαβαινεις τοσο αμεσα οσο το μπροστινο.
Φανταζομαι οτι το μπροστινο εχει την σωστη πιεση.:smilea: οχι το μπροστα εννοω φυσικα.
αν χασει το πισω πας ντριφταροντας ολη την ωρα.
:cool:

zephyr1
08/09/2006, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BAD BOY
οχι το μπροστα εννοω φυσικα.
αν χασει το πισω πας ντριφταροντας ολη την ωρα.
:cool:

Και πρεπει να πας με 150χλμ την ωρα για να το καταλαβεις αυτο?:rolleyes:

space_ape
08/09/2006, 23:36
Η πίεση στα λάστιχα είναι τσεκαρισμένη, η αλήθεια είαι οτι δεν μπορώ να πω αν φταίνε τα λάστιχα μιας και όντως τώρα που το αναφέρατε με τα προηγούμενα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα ΑΛΛΑ έπιανα τέτοιες ταχύτητες πάντα φοτρωμένος με πράγματα (ταξίδι στην Εθνική με μπαγκάζια) και ίσως το βάρος μου έδινε αυτή την σταθερότητα. Λάστιχα φοράω τα pilot που είναι πολύ μαλακά, πως μπορώ να καταλάβω εάν φταίνε τα λάστιχα???

space_ape
08/09/2006, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
Αν το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν άλλαξες τα λάστιχά σου, μάλλον ευθύνονται αυτά.Ένας φίλος με fazer που τα είχε αλλάξει είχε σοβαρό πρόβλημα με κοσκίνισμα μέχρι που τα ξανάλλαξε.Μπορεί να είναι ελλατωματικά.
Η ζάντα σου είναι οκ?
Μήπως φοράς μπουφάν-καραβόπανο που ανοίγει σαν αλεξίπτωτο στα πολλά?
Για τα λάστιχα έχω γράψει παραπάνω, την ζάντα την τσέκαρα όταν άλλαξα τα λάστιχα πριν λίγους μήνες, μπουφάν να σου πω την αλήθεια έχω ένα της colori το οποίο όμως εφαρμόζει πάνω μου ακριβώς, δεν περνάει αέρας και δεν το έχω νοιώσει ποτέ να με"τραβάει", δεν ξέρω, ρωτάω μήπως μπορεί να έιναι κάτι εσωτερικό που δεν μπορώ να το δώ, μήπως πρέπει να αλλάξω αμοτρισέρ και να βάλω καινούργια (αν και αυτά που έχω άλλαξα πέρυσι πίσω και επισκεύασα τα μπροστινά). Αν όντως είναι η κατασκευή της μηχανής τέτοια και μέχρι εκεί φτάνει να μην σκάω αλλά καταλαβαίνετε, θέλω να έχω σωστό μηχανάκι.....