PDA

View Full Version : Πρόβλημα με λήψη Eurosport



dirtbird
09/09/2006, 09:30
Από Nova

Είδικά από τον Ιούνιο έχει
@#$ηθεί τελείως. Έκανα search καναλιών άπειρες φορές ειδικά μετά την αλλαγή της συχνότητας.

Τα κανάλια του Eurosport τα λαμβάνω κανονικά, έχω teletext, ικανοποιητική λήψη (γύρω στο 60-65%) αλλά δεν έχω ήχο και εικόνα. Ο αποκωδικοποιητής είναι EchostarDVR5000 (με σκληρό) και η απάντηση τος ΝΟVA αρχικά ήταν θέλει αναβάθμιση (δορυφορικά δεν έχει άλλη) και σήμερα που τους κόλλησα ότι δεν είναι εκπαιδευμένοι σε αυτήν τη μάρκα. Σημειωτέον ότι ΟΛΑ τα άλλα κανάλια του πακέτου τα λαμβάνω κανονικά και χωρίς πρόβλημα.

Το βάζω στις γενικές μήπως κάποιος έχει εντρυφήσει επί του θέματος και έχει κάτι να προτείνει...:smokin: :smokin:

fasma
09/09/2006, 13:54
Ασχετη η απαντηση μου με αυτο που ρωτας ,σχετικη ομως με την νοβα.

Εγω λεω να την κοψουμε ( την νοβα !) μετα την νεα αυξηση,ομαδικος,ειναι απαραδεκτοι να ζητανε τοσα χρηματα.

Και το αλλο που τους εχω προτεινει ειναι να κανουν καποια υποπακετα
ή ετοιμα δικα τους η να εχουν την επιλογη να τα φτιαχνουν οι χρηστες οι ιδιοι.

Εμενα για παραδειγμα δεν με ενδιαφερουν τα αθλητικα γιατι θα πρεπει να τα πληρωνο ενω μου ειναι εντελως αχρηστα!!

Αλλα βλεπεις μονοπωλειο ειναι αυτο:sick:

Κατι ακουσα για την vivodi οτι εχει στα σκαρια ενα καλωδιο με tv,adsl,και τηλεφωνο ......για να δουμε!!!:smilea:

blueblack
09/09/2006, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Από Nova

Είδικά από τον Ιούνιο έχει
@#$ηθεί τελείως. Έκανα search καναλιών άπειρες φορές ειδικά μετά την αλλαγή της συχνότητας.

Τα κανάλια του Eurosport τα λαμβάνω κανονικά, έχω teletext, ικανοποιητική λήψη (γύρω στο 60-65%) αλλά δεν έχω ήχο και εικόνα. Ο αποκωδικοποιητής είναι EchostarDVR5000 (με σκληρό) και η απάντηση τος ΝΟVA αρχικά ήταν θέλει αναβάθμιση (δορυφορικά δεν έχει άλλη) και σήμερα που τους κόλλησα ότι δεν είναι εκπαιδευμένοι σε αυτήν τη μάρκα. Σημειωτέον ότι ΟΛΑ τα άλλα κανάλια του πακέτου τα λαμβάνω κανονικά και χωρίς πρόβλημα.

Το βάζω στις γενικές μήπως κάποιος έχει εντρυφήσει επί του θέματος και έχει κάτι να προτείνει...:smokin: :smokin:


ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ.......

Νά φταίνε.....διάγνωση άπό τό νέτ ...ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ...
Μπορεί νά φταίει τό tuner τού δέκτη σου , μπορεί τό καλώδιο, μπορεί τό LNB σου,μπορεί ένα κωλολίνκ...πού έκπέμπει έκεί κοντά....καί νά χρειάζεται άλλαγή θέσης στό πιάτο σου....άν δέν είναι τό 60άρι τής Νόβα γιατί τότε χέσε μέσα....
ΕΠΕΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ......!!!
Άλλά άπό έδώ .....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ......νά σέ βοηθήσω....
Άν θέλεις λεπτομέρειες στείλε π.μ.....

:wave2:

EarthDog
10/09/2006, 08:25
Gia des edo....

www.satweb.gr (http://www.satweb.gr)

astaroth2
10/09/2006, 10:55
Δεν εχω nova φιλε μου ( απο οταν εκλεισε, κωδικοπ, το esp greek βλεπω το γερμανικο απο astra) αλλα

δοκιμασε αυτα:

1. Hotbird, ESP Greek, 11240 vertical, sample rate=27500
Video PID=2577 (εγω δεν εχω nova και γραφει scrambled channel)
Αudio PID=2562
PCR PID=2577

2. Και η συχνοτητα που δινει η nova στο site της:
Hotbird, ESP Greek, 12558, Vertical, 27500,
VPID=2825
APID=2823
PCR PID=2825 :wave2: :wave2:

dirtbird
14/09/2006, 06:05
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Το κουφό: δεν πρόλαβα να ελέγξω-δοκιμάσω τις ρυθμίσεις που μου προτείνετε, χτες όμως εκεί που έκανα ζάπινγκ το Eurosport και Eurosport2 έπαιζαν κανονικά.

Κάτι μου λέει ότι το σαββατοκύριακο δεν θα παίζει πάλι.:rolleyes:

astaroth2
14/09/2006, 15:57
Eχεις δικιο. απο χτες μεχρι και αυτη την ωρα το esp greek παιζει κανονικα :D

dirtbird
16/09/2006, 07:07
Πάλι τα ίδια:smokin:
Η συχνότητα που είχα το ESP ήταν 11242, κοίταξα το link του Earthdog και το διόρθωσα manually στα 11240.

Το μόνο που κατάφερα ήταν να ακούσω λίγο φωνή (Checa 2ος?) και μετά ..... τίποτα.......

Irinia, το πιάτο μου δεν είναι της NOVA, αλλά αν δεν είναι 60άρι, άντε να είναι 80άρι.

astaroth2
16/09/2006, 10:33
Παιδια το ESP Greek ειναι και παλι κλειδωμενο. Dirtbird αν δεν εχεις nova δεν βλεπω φως.

Τον ηχο τον εχω κι εγω.

Με βλεπω για εικονα ετ3 και σπικαζ απο esp...:lol: :lol: :lol:

dirtbird
16/09/2006, 10:41
Δεν κατάλαβες καλά.

Nova έχω και την πληρώνω. αλλά χωρίς τον δικό τους (παπαρο αλλά συμβατό) δέκτη.

Έχω $%^ηθεί από το πρωι, τι master reset, τι search channels απο την αρχή, τίποτα.

Το τελευταίο που διάβασα στο site της Echostar, ήταν ότι αν υπάρχει DECT τηλέφωνο κοντά (υπήρχε) μπορεί να επηρεάσει τη λήψη κάποιων καναλιών.

Για να δούμε. Τώρα έχω το δέκτη εκτός πρίζας (κάτι που μου έχουν πει από τη Nova να κάνω πολλές φορές) και σε λίγο θα ξαναδοκιμάσω.

blueblack
16/09/2006, 10:48
H ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ...........


Παλικάρια μου....αύθημερόν ένημέρωση ό...ΠΡΩΤΟΣ....στήν Εύρώπη......!!!!!
http://www.lyngsat.com/

astaroth2
16/09/2006, 10:55
Τωρα ειδα οτι η ετ3 το εχει σε μαγνητοσκοπηση το μεσημερι αρα...

στο γερμανικο για να παρουμε και ατμοσφαιρα απο πριν τον αγωνα.

Καταλαβαινω οτι ειναι περιορισμενος ο χρονος αλλα δεν μου αρεσει που ξεκιναει η μεταδοση σχεδον απο την εκκινηση στην ετ3.:mad:

Τωρα δειχνει qualification 30 min ακομα
1 . Gibernau 1.30.471

astaroth2
16/09/2006, 11:37
1 Haiden
2 Nakano(τελευταια στιγμη την ''εκλεψε'' απο το rossi)
3 Rossi
:cool: