PDA

View Full Version : Ερωτήσεις για Cbr 125



trumpet
10/09/2006, 10:59
Παιδιά καλημέρα σε όλους!

Είμαι στη φάση που ψάχνω μηχανή και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το cbr125...

Η τιμή του (εκτός από την ποιότητα φυσικά, Honda γαρ) φαίνεται ελκυστική αλλά μήπως ξέρει κανείς και πόσο καίει περίπου με προσεγμένη χρήση (εννοώ χωρίς πλακώματα τίγκα το γκάζι κλπ). Μέση κατανάλωση δηλαδή.

Κόστος συντήρησης??

Τι αποστάσεις μπορεί να διανύσει? Κανένα μικρό ταξιδάκι το σηκώνει?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

trumpet
10/09/2006, 16:04
Κανείς ???:rolleyes:

lamaki
10/09/2006, 19:50
http://www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=5522197

trumpet
11/09/2006, 09:12
lamaki την έχω δεί τη μηχανή.

Ο φίλος που την πουλάει στο emarket δεν αναφέρει πουθενά στην περιγραφή του τις πληροφορίες που ζητάω εγώ να μάθω για τη μηχανή.

Ευχαριστώ πάντως...

Παιδιά όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στις ερωτήσεις που έκανα ας κάνει τον κόπο να γράψει σας παρακαλώ

Kizoku
11/09/2006, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Παιδιά καλημέρα σε όλους!
Είμαι στη φάση που ψάχνω μηχανή και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το cbr125...
Η τιμή του (εκτός από την ποιότητα φυσικά, Honda γαρ) φαίνεται ελκυστική αλλά μήπως ξέρει κανείς και πόσο καίει περίπου με προσεγμένη χρήση (εννοώ χωρίς πλακώματα τίγκα το γκάζι κλπ). Μέση κατανάλωση δηλαδή.
Κόστος συντήρησης??
Τι αποστάσεις μπορεί να διανύσει? Κανένα μικρό ταξιδάκι το σηκώνει?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Όσον αφορά την κατανάλωση!

Όταν είχα πάει Αθήνα-Πάτρα (215km) έκαψα ακριβώς 10lt αλλά δεν το πήγαινα με οικονομικό γκάζι! Στις ευθείες είχα 9.500-10.000 στροφές συνεχώς. Άρα βγάζει και παραπάνω km σε ταξίδι.
Μέσα στην πόλη μπορεί να σου βγάλει 200km πιστεύω. Δεν έχω προσέξει όμως τι κατανάλωση έχει ακριβώς. Η Honda λέει για 300Km αλλά δεν το έχω πετύχει ποτέ.

Για ταξίδι εξαρτάται και από σένα πόσο αντέχεις. Το ταξίδι που σου λέω το έκανα χωρίς στάση αλλά όταν έφτασα ο κώλος μου και η μέση μου είχε πιαστεί πολύ!!! Μην περιμένεις άνεση πάντως!

Για πιο μικρά ταξίδια τα βγάζει μια χαρά. Μόνος εννοείται έτσι! Με συνεπιβάτη μάλλον θα είναι απάλευτο!

trumpet
11/09/2006, 11:12
Φίλε kizoku ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, να είσαι καλά και πάντα όρθιος

:beer: :beer:

Fireball
28/09/2006, 13:54
Καλός σας βρήκα! Ενδιαφέρομαι και εγω για την αγορά μια cbr 125. Το ερώτημα που έχω είναι όλοι οι αντιπρόσωποι έχουν ίδιες τιμές; Την έχω βρεί 2900ευρώ χωρίς παζάρια. Πόσο την έχετε βρεί; Ενδιαφέρομαι για αγορά με δόσεις. Κάνει κανένας άτοκες ή δίνει μαζί κάποιο δώρο;

Kizoku
29/09/2006, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball
Καλός σας βρήκα! Ενδιαφέρομαι και εγω για την αγορά μια cbr 125. Το ερώτημα που έχω είναι όλοι οι αντιπρόσωποι έχουν ίδιες τιμές; Την έχω βρεί 2900ευρώ χωρίς παζάρια. Πόσο την έχετε βρεί; Ενδιαφέρομαι για αγορά με δόσεις. Κάνει κανένας άτοκες ή δίνει μαζί κάποιο δώρο;

Όπου και να πας δεν νομίζω να το βρείς κάτω απο 2900!

Εγώ την πήρα από Μπαξεβάνη τόσα λεφτά και είχε δώρο συναγερμό! Από δωράκια όλο και κάτι δίνουν αν και μην περιμένεις τίποτα φοβερά πράγματα.

Για άτοκες δεν νομίζω να παίζουν! Αν και αν μιλάμε για λίγες δόσεις (κάτω απο 12) μπορεί και να παίζει! Γενικά όμως δεν έχω δεί κάτι.


ΑΑΑΑΑ και καλώς όρισες!
:wave2:

Fireball
29/09/2006, 10:04
Και ένας συναγερμός δεν είναι άσχημος. Οκ ευχαριστώ! Θα κάνω την έρευνα αγοράς μου και θα δω. Τα επιτόκια γνωρίζεται αν είναι σε όλους ίδια; Και τέλος γιατί πολλά ρώτησα. Αν πάρω την μηχανή απο τον Α π.χ. εξουσιοδοτημένο, θα μπορώ να την πάω για σέρβις σε κάποιον άλλον ή αντίστοιχα για επισκευές που καλύπτει η εγγύηση;

Ευχαριστώ και εγώ καλως σας βρήκα!

Kizoku
29/09/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball
Και ένας συναγερμός δεν είναι άσχημος. Οκ ευχαριστώ! Θα κάνω την έρευνα αγοράς μου και θα δω. Τα επιτόκια γνωρίζεται αν είναι σε όλους ίδια; Και τέλος γιατί πολλά ρώτησα. Αν πάρω την μηχανή απο τον Α π.χ. εξουσιοδοτημένο, θα μπορώ να την πάω για σέρβις σε κάποιον άλλον ή αντίστοιχα για επισκευές που καλύπτει η εγγύηση;

Ευχαριστώ και εγώ καλως σας βρήκα!


Για τα επιτόκια θα ρωτήσεις την τράπεζα που θα σου δώσει το δάνειο! Πάντως για το εν λόγω ποσό δεν νομίζω να παίζουν τρελές διαφορές.

Σέρβις όπου θες κάνεις! Και αν είναι εξουσιοδοτημένο εννοείται ότι ισχύει η εγγύηση!

Αυτό μας έλειπε να δεσμευόμαστε από τον αντιπρόσωπο για το σερβις!

:wave2:

Fireball
29/09/2006, 10:37
Λέω για τα επιτόκια στην αντιπροσωπία. Θα ψάξω και αν με συμφέρει να βγάλω δάνειο απο την τράπεζα αλλα διάβασα στο mototriti οτι πρέπει να δώσω το 35% προκαταβολή δηλαδή 1000ευρώ και δεν παίζει να δώσω τόσα.

Kizoku
29/09/2006, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball
Λέω για τα επιτόκια στην αντιπροσωπία. Θα ψάξω και αν με συμφέρει να βγάλω δάνειο απο την τράπεζα αλλα διάβασα στο mototriti οτι πρέπει να δώσω το 35% προκαταβολή δηλαδή 1000ευρώ και δεν παίζει να δώσω τόσα.


Η αντιπροσωπεία συνεργάζεται με μια συγκεκριμένη τράπεζα!
Όταν πας να πάρεις μηχανάκι με δόσεις, αυτό που κάνεις επί της ουσίας είναι να πάρεις δάνειο από την τράπεζα αυτή απλά το κάνεις με διαμεσολάβηση της αντιπροσωπείας. Η αντιπροσωπεία παίρνει τα λεφτά κατευθείαν απο την τράπεζα και ξεμπέρδεψε.

Κι εσύ πληρώνεις τις δόσεις σου στην τράπεζα! Αν δεν τις πληρώσεις :sick: :sick: πάει το μηχανάκι!

Fireball
29/09/2006, 13:22
Αν δεν τις πληρώσεις :sick: :sick: πάει το μηχανάκι!


Αυτό εννοείται!!! Τότε θα ψάξω καλήτερα που θα βρω πιο χαμηλά επιτόκια γιατί σκέφτομαι και για μεταχειρησμένη. Ευχαριστώ πολύ πάντως. Και κάτι άσχετο γιατί βγήκα off-topic λιγάκι. Πόσο 0-100 έχει η cbr125;

metzrs
07/11/2006, 12:35
To cbr 125 r (montelo 2005) to eixa gia sxedon 1 xrono.

Ektos polhs moy ebgaze peripou 100km to gemisma. Me taxytha 100km/h kai ta 90 kila moy. Sto konter eida mexri 125km/h se kathfora (thessalonikis-moudaniwn, kathfora kardias). Den asxolhthika na metrhsw katanalwsh entos pols giati milame gia asteia posa kostous - sygkrinomena me tis katanalwseis tou IX moy.

H synthrhsh you einai poly fthini, filtro aera, 1 litro ladi (mhn tsigkouneyeste, balte 100% synthetiko) kai filtro ladio den exei, yparxei mia sita pou kanei th douleia ayth. Genika einai poly oikonomiko mhxanaki.

Oso gia taksidia, oi donhseis pou metadidontai mesw timoniou eidika otan anebazoume strofes mporei na ginoun enoxlhtikes. kata ta alla no problem. Gia kinhsh mesa sthn polh einai apla teleio, poly aneto kai eyelikto.

Oso gia thn timh, ta 2900 smainoun oti tha parete kai gyra stw 300 dwra, alliws mhn to dexeste!!!
Gia doseis genikws symferei poio poly h eurobank, me h xwris prokatabolh. Gia ta dwra mhn pesete sthn pagida tou synagermoy. To mhxanaki exei mikrh pataria kai den ton shkwnei oti ki an sas poun - oute ton xreiazetai. Parte kalytera mia kalh - gerh alysida na to kleidwnete kai kleidaria diskofrenoy. Arkoun.

johnny cbrr
29/03/2009, 14:01
αποψη μου το μιχανακι αν φτιαχτει εστο και λυγο γαμαει και εχιναι και τρομερα αξιοπηστοκαιπαιζουνε τρελα αφτερμαρκετ gia afto

johnny cbrr
29/03/2009, 14:03
http://www.bikepics.com/members/cbr125rjohnny/