PDA

View Full Version : Με 80km+ 200m πριν τη στροφή..



Respect
10/09/2006, 12:32
..και συνεχίζει να προσπερνά χωρίς να υπολογίζει τίποτα!!!! :eyepop: :a31: :a06: (κωλόδρομος Αγρινίου- Αμφιλοχίας, στροφή εργοστασίου PROVIMI)

Respect
10/09/2006, 12:33
*


61219

kakofonixx
10/09/2006, 15:56
Και μετα σου λεει οτι για τα ατυχηματα φταιει η υπερβολικη ταχυτητα...:bigcry:
Κατι τετοιους χαρους που κυκλοφορουν ελευθεροι πρεπει οχι μονο να τους περνουν τα διπλωματα, αλλα και να τους κλεινουν σε ενα κελι μεχρι να σαπισουν!
Τι να πω θεμα χρονου ειναι μεχρι να ακουσουμε απ΄την τηλεοραση για αυτον τον τυπο (και οσους θα εχει παρει μαζι του...) :a7::a7:

Tropeas
10/09/2006, 16:09
Πινακίδα κρατήθηκε να προωθήσης την φωτό?:confused: :rolleyes:

zzr2005
10/09/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Πινακίδα κρατήθηκε να προωθήσης την φωτό?:confused: :rolleyes:
εντάξει δεν θα κάνουμε και τους μπάτσοθυς τώρα....
πως θα μας φαινόταν να κατέλειγε κάπου μια φωτογραφία μας με παράνομη προσπέραση που κάνουμε κατά εξακολούθηση....
δεν αμφιβάλώ ότι είναι δολοφονικό το προσπέρασμα του mad max λεωφορειατζή αλλά δεν γίνεται να αντικαταστήσουμε την έλλειψη κρατικού μηχανισμού με αυτές τις μεθόδους......

Tropeas
10/09/2006, 16:34
δηλαδή αν είσουν αυτόπτης μάρτυς στο ατύχημα με το λεωφορίο και τους μαθητές στα Τέμπη δεν θα κατέθετες?
δολοφονική είναι η κίνηση και η νοοτροπία... όλοι κάνουμε προσπεράσεις, και εκεί που έχει διπλή λωρίδα, και σίγουρα όλοι έχουμε κάνει και επικίνδυνες...(δεν μας βγάζω απέξω) αλλά οι επαγγελματίες είναι σαν να έχουν μετά απο τόσα χιλιόμετρα απώλεια αίσθησης κινδύνου...:mad:

FestoNero
10/09/2006, 16:41
Η διαγραμμιση επιτρεπει τη προσπεραση στο συγκεκριμενο σημειο οσο για τη ταχυτητα δεν θυμαμαι για το οριο στο επαρχιακο δικτυο αλλα πρεπει να ειναι 90χλμ/ωρα.
Ακομη, αν δεν κανουμε εμεις τις καταγγελιες στα διαφορα στραβα που βλεπουμε ποιος θα τα κανει;
Η μηπως προτιματε να υπαρχει αστυνομικος ανα 50 μετρα ωστε να τα ρυθμιζει αυτος;
Τηλεφωνο στο 100, δινεις τα στοιχεια σου, λες τι συμβαινει δινεις τα στοιχεια του αλλου ευχαριστω καλημερα σας.
Αυτα, θα καταγραφουν.
Οταν τον πιασουν στα πρασσα, η οταν τη κανει τη μαλακια του (που το απευχομαι)
θα εχουν να λενε οτι τον εχουν κραξει αρκετες φορες..
Αμα κλαφτει αυτος σε φαση δε προσεξα πρωτη φορα κλπ, θα του πουνε..
και τοτε; την αλλη φορα; την παραλλη;
:wave2:

Φιλαλήθης
10/09/2006, 17:07
Η διαγραμμιση επιτρεπει τη προσπεραση στο συγκεκριμενο σημειο

Επιτρέπει την προσπέραση για τα οχήματα της άλλης λωρίδας, όχι για τη λωρίδα του λεοφωρείου. (τουλάχιστο όσο φαίνεται στη φωτογραφία)

festonero, είσαι αδιάβαστος. αύριο με τον κηδεμόνα σου :rotflmao:

FestoNero
10/09/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Επιτρέπει την προσπέραση για τα οχήματα της άλλης λωρίδας, όχι για τη λωρίδα του λεοφωρείου. (τουλάχιστο όσο φαίνεται στη φωτογραφία)

festonero, είσαι αδιάβαστος. αύριο με τον κηδεμόνα σου :rotflmao: Και τι δηλαδη, αμα ξεκινησω εγω προσπεραση στο σημειο που υπαρχει διακεκομμενη λωριδα και γινει διακεκομενη απο τη μερια του αντιθετου ρευματος θα μεινω στο αντιθετο μεχρι την επομενη ευθεια;;
:rotflmao: :rotflmao: :lol:
Η διαγραμμιση απαγορευει την εκκινηση (για να βαλω και γω μερικα italics)
της διαδικασιας προσπερασης, αχι την ολοκληρωση, που οπως δεν φαινεται :hypnotize στη φωτο το αμαξι βρισκεται στο πισω μερος του λεωφορειου...



Ρε γμτ.. δε μπορεις να φανταστεις ποσο κρατιεμαι να μη σπαμμαρω!!! AAarrgh! :rotflmao:

Φιλαλήθης
10/09/2006, 17:25
είσαι μικρός ακόμα, εδώ 40άρηδες δε ξέρουν τον κώδικα, δικαιολογείσαι.
Πήγαινε κατέβασέ τον. Σε pdf είναι, εδώ: http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=10167

το λεοφωρείο ξεκίνησε προσπέραση με διαγράμμιση που το απαγορεύει. Από τη δεξιά μεριά, αυτή στην οποία κινείται το λεοφωρείο, η διαγράμμιση είναι συνεχής. Απαγορεύεται να την πατήσεις.
Για να ήταν νόμιμο το λεοφωρείο στην προσπέρασή του θα έπρεπε η διαγράμμιση στη φωτογραφία να είναι έτσι:
||
|
||
|
||
|
||

ή έτσι:
|

|

|

Πήγαινε
Αρθρο 5, παράγραφος 8, περίπτωση γ.

alximistis
10/09/2006, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
είσαι μικρός ακόμα, εδώ 40άρηδες δε ξέρουν τον κώδικα, δικαιολογείσαι.
Πήγαινε κατέβασέ τον. Σε pdf είναι, εδώ: http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=10167

το λεοφωρείο ξεκίνησε προσπέραση με διαγράμμιση που το απαγορεύει. Από τη δεξιά μεριά, αυτή στην οποία κινείται το λεοφωρείο, η διαγράμμιση είναι συνεχής. Απαγορεύεται να την πατήσεις.
Για να ήταν νόμιμο το λεοφωρείο στην προσπέρασή του θα έπρεπε η διαγράμμιση στη φωτογραφία να είναι έτσι:
||
|
||
|
||
|
||

ή έτσι:
|

|

|

Πήγαινε
Αρθρο 5, παράγραφος 8, περίπτωση γ.

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση αλλά είναι έτσι ακριβώς! Όπως φαίνεται στις φωτό. Απαγορεύεται διά ροπάλου η προσπέραση στο σημείο που την κάνει. Χώρια τα άλλα που σωστά αναφέρθηκαν.

Και μία μικρή-μικρή παρατηρησούλα:

Όχι ζζρ2005 δεν θα κάνουμε τους μπάτσους ούτε τους ρουφιάνους τους!
ΟΜΩΣ αυτόν τον παπάρα και δολοφόνο μπορεί να τον συνατήσεις και εσύ! Και όλοι μας! Σκέψου να τον δεις ξαφνικά μπροστά σου επειδή θα έχει κάνει το ίδιο πράγμα...
Δεν το βλέπω ως ρουφιανιά ούτε ως "κάρφωμα". Ως προφύλαξη θα έλεγα...

FestoNero
10/09/2006, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
είσαι μικρός ακόμα, εδώ 40άρηδες δε ξέρουν τον κώδικα, δικαιολογείσαι. :a22: :a22: :a22:
:lol: :lol:
Τον ξερω τον κωδικα, αλλο ειναι το προβλημα..
Δεν παρατηρησα τη φωτο πολυ καλα και ειχα την εντυπωση οτι ηταν διακεκομμενη προς το κατω μερος τη φωτο...
Καπως ετσι:
(Προσοχη, ακολουθει τρελο photoshop, εσεις οι graphics designers προσεχτε μη ντραπειτε :rotflmao: )


61269

Φιλαλήθης
10/09/2006, 18:15
τι άσχετος
:rotflmao: :rotflmao:
τί πας να γλυτώσεις ρε; :lol:

sniper
10/09/2006, 18:18
Βλέπω ότι παίρνεται πολύ στο αστείο την παραβίαση αυτή....

Να σας δω πόσο θα γελάτε οταν κόψετε τον λαιμό κάποιου 7χρονου...

(συμβάν της περασμένης βδομάδας σε φιλικό μου πρόσωπο που παραλίγο να χάσει δύο παιδάκια δίδυμα)

Τι να πω χωρίς να γίνω κακός;

Ας μην πω κάτι.... :mad:

Respect
10/09/2006, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Και τι δηλαδη, αμα ξεκινησω εγω προσπεραση στο σημειο που υπαρχει διακεκομμενη λωριδα και γινει διακεκομενη απο τη μερια του αντιθετου ρευματος θα μεινω στο αντιθετο μεχρι την επομενη ευθεια;;
:rotflmao: :rotflmao: :lol:
Η διαγραμμιση απαγορευει την εκκινηση (για να βαλω και γω μερικα italics)
της διαδικασιας προσπερασης, αχι την ολοκληρωση, που οπως δεν φαινεται :hypnotize στη φωτο το αμαξι βρισκεται στο πισω μερος του λεωφορειου...



Ρε γμτ.. δε μπορεις να φανταστεις ποσο κρατιεμαι να μη σπαμμαρω!!! AAarrgh! :rotflmao: Πίσω από το ιχ είμαι εγώ, 18μ. σχεδόν. Πάτησα φρένο προκειμένου να του δώσω την ικανοποίηση ό,τι τα κατάφερε και αντί αυτού συνεχίζει τη :a31: (αυτό για να καταλάβεις το μέγεθος του εγκλήματος) Για καλή τύχη όλων μας (υποθέτω) αμέσως μετά τη στροφή το ΣΚΙΣΑΝ!!! Από τις φορές που δυστυχώς χάρηκα στη θέα τροχονόμων... :look:

FestoNero
11/09/2006, 10:02
Δηλ κοψανε ροζ χαρτακι μετα τη στροφη;;
Καλη φαση..
Που τον ειδανε ομως;;

Respect
11/09/2006, 10:57
Aφού προσπέρασε εμένα και το ιχ πιο μπροστά υπάρχει και άλλος. (φαίνεται στη φωτό) Μετά τη στοφή υπάρχει κατηφόρα και ο δρόμος για πολύ λίγο είναι πιό πλατύς (PROVIMI). Εκεί λοιπόν υπάρχει μία διασταύρωση και ταυτόχρονα μία καβάτζα της τροχαίας. Δε τη χρησιμοποιούν συχνά αλλά όχι και ποτέ... :nono:

zzr2005
11/09/2006, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis


Όχι ζζρ2005 δεν θα κάνουμε τους μπάτσους ούτε τους ρουφιάνους τους!
ΟΜΩΣ αυτόν τον παπάρα και δολοφόνο μπορεί να τον συνατήσεις και εσύ! Και όλοι μας! Σκέψου να τον δεις ξαφνικά μπροστά σου επειδή θα έχει κάνει το ίδιο πράγμα...
Δεν το βλέπω ως ρουφιανιά ούτε ως "κάρφωμα". Ως προφύλαξη θα έλεγα...
φίλε μου καταλαβαίνω το σκεπτικό...αλλά είναι πολύ λεπτό το θέμα...ποιο είναι το κριτήριο που θα καθορίσει πότε καρφώνουμε μια δολοφονική παράβαση από μια απλή παράβαση???
ότι για σένα είναι δολοφονικό για τον άλλο δεν είναι...
για ένα παππού να σε δεί να πας με 140 στην Ε.Ο. ή να οδηγάς χωρίς κράνος μπορεί να του φανεί εξωφρενικό ...για την γιαγιά που περπατάει στο πεζοδρόμιο απ\οτελεί θανάσιμο κίνδυνο ένα μηχανάκι που ανεβαίνει να παρκάρει...θα ήθελες μια φωτογραφία σου να καταλήξει στην ασφάλεια επειδή καβάλησες ένα πεζοδρόμιο??)
(σημείωση: για να προλάβω μερικούς σχετικά με τα παραδείγματα, φοράω πάντα κράνος ακόμα και για 100 μέτρα..απλώς μιλάω για καθημερινές καταστάσεις που αποτελούν παράβαση...)

zzr2005
11/09/2006, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
δηλαδή αν είσουν αυτόπτης μάρτυς στο ατύχημα με το λεωφορίο και τους μαθητές στα Τέμπη δεν θα κατέθετες?
δολοφονική είναι η κίνηση και η νοοτροπία... όλοι κάνουμε προσπεράσεις, και εκεί που έχει διπλή λωρίδα, και σίγουρα όλοι έχουμε κάνει και επικίνδυνες...(δεν μας βγάζω απέξω) αλλά οι επαγγελματίες είναι σαν να έχουν μετά απο τόσα χιλιόμετρα απώλεια αίσθησης κινδύνου...:mad:
δεν ειναι το ίδιο να είσαι μάρτυρας γεγονοτος με το να καταγγέλεις μια οδική παράβαση εν δυνάμει επικίνδυνη για την οδική ασφάλεια...η νοοτροπία δεν αλλάζει με το κάρφωνα του απλού πολίτη...μου θυμίζει το θεσμό του τηλεφώνου που καθιέρωσε η αστυνομία για την πάταξη της τρομοκρατίας....κατέλλειξε κάθε γιαγιά να καταγγέλει το γείτονα για τρομοκράτη επειδή πχ. κάνει φασαρία....
η νοοτροπία αλλάζει πιέζωντας σαν πολίτες για παροχή οδική παιδείας...για βελτίωση του οδικού δικτύου κτλ κτλ...μακροχρόνιοι στόχοι αλλά είναι ο μοναδικός τρόπος

zireous
27/09/2006, 00:26
Σε παρόμοια περίπτωση που λεωφορείο προσπερνούσε άλλο λεωφορείο σε στροφή και έτυχε εγώ να έρχομαι από το αντίθετο ρεύμα -δε λες που έτυχε και είχα ορατότητα-, μετά από φιλική συνομιλία (με την ευγένια που με διακρίνει) που είχα αργότερα με τον οδηγό (είναι γνωστός), μου υποσχέθηκε ότι θα είναι πολύ πιο προσεκτικός...

Αλλιώς του έχω σκίσει τα άρβυλλα. :a26:

Συν ότι την επόμενη που θα ακούσω να ξανακάνει τέτοια, τον δίνω και το ξέρει. :cool:

project.breeze
27/09/2006, 11:57
Μα δεν φταίνε αυτοί ρε παιδιά...Φταίει η τροχαία η οποία ανέχεται και κουκουλώνει τέτοιες συμπεριφορές και θα ενισχύσω αυτό που λέω με το παρακάτω περιστατικό.Πριν 1 μήνα κατευθυνόμουν από την Λάρισα προς την Αιγάνη, που είναι ενα χωριό μετά τα Τέμπη,για μία δουλειά.Ενώ βρισκόμουν στην ευθεία του Μακρυχωρίου στην Εθνική Οδό(όσοι έχουν περάσει από εκει ξέρουν για πόσο ευθύ και φαρδύ δρομο μιλάμε) και έτρεχα με την υπερβολικά τεράστια ταχύτητα των 152 χλμ/ώρα ένα μπλόκο της τροχαίας με σταμάτησε και με έγραψε για υπερβολική ταχύτητα.Το μπλόκο ήταν σε ένα "τυφλό" πάρκιν με συνέπεια να τους δω 200 μέτρα πριν μου κάνουν σήμα να σταματήσω.Με κίνδυνο της ζωής μου πλακώθηκα στα φρένα για να σταματήσω γιατι βλέπετε είμαι και έντιμος πολίτης και ήξερα ότι έσφαλα :sick: .Με γράψανε για υπερβολική ταχύτητα και έφυγα.Ωραία θα μου πείτε και που είναι το παράξενο;Τα 152χλμ/ώρα τα ανέπτυξα όχι γιατί βιαζόμουν τόσο ούτε γιατί είμαι μάγκας και γαμάω αλλά για να προσπεράσω ενα λεωφορείο του ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης που κινούταν στο μεσαίο ρεύμα κυκλοφορίας με 130-140χλμ/ώρα περίπου φορτωμένο με κόσμο.Η αστυνομία όμως σταμάτησε εμένα που με ένα απολύτως ασφαλές αυτοκίνητο και χωρίς να έχω άλλο άτομο μέσα έτρεχα αλλά όχι το λεωφορείο που μετέφερε 50 ανθρώπους τρέχοντας με ταχύτητα η οποία είναι πέρα από τα όρια ασφαλείας ενός τέτοιου οχήματος.Το πιο τραγικό;Λίγα χιλιόμετρα μετά είναι το μνημείο στα Τέμπη που χτίστηκε προς τιμήν των παιδιών που σκοτώθηκαν στο ατύχημα με το λεωφορείο γυρίζοντας από την σχολική εκδρομή...


ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΟΔΗΓΟΥΣ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥΣ.ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΒΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ

Υ.Γ Προς Θεού δεν κατηγορώ τους πάντες,υπάρχουν (ευτυχώς) ακόμα πολλά παραδείγματα σωστών επαγγελματιών και σωστών οργάνων της τάξεως

zzr2005
27/09/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Μα δεν φταίνε αυτοί ρε παιδιά...Φταίει η τροχαία η οποία ανέχεται και κουκουλώνει τέτοιες συμπεριφορές και θα ενισχύσω αυτό που λέω με το παρακάτω περιστατικό.Πριν 1 μήνα κατευθυνόμουν από την Λάρισα προς την Αιγάνη, που είναι ενα χωριό μετά τα Τέμπη,για μία δουλειά.Ενώ βρισκόμουν στην ευθεία του Μακρυχωρίου στην Εθνική Οδό(όσοι έχουν περάσει από εκει ξέρουν για πόσο ευθύ και φαρδύ δρομο μιλάμε) και έτρεχα με την υπερβολικά τεράστια ταχύτητα των 152 χλμ/ώρα ένα μπλόκο της τροχαίας με σταμάτησε και με έγραψε για υπερβολική ταχύτητα.Το μπλόκο ήταν σε ένα "τυφλό" πάρκιν με συνέπεια να τους δω 200 μέτρα πριν μου κάνουν σήμα να σταματήσω.Με κίνδυνο της ζωής μου πλακώθηκα στα φρένα για να σταματήσω γιατι βλέπετε είμαι και έντιμος πολίτης και ήξερα ότι έσφαλα :sick: .Με γράψανε για υπερβολική ταχύτητα και έφυγα.Ωραία θα μου πείτε και που είναι το παράξενο;Τα 152χλμ/ώρα τα ανέπτυξα όχι γιατί βιαζόμουν τόσο ούτε γιατί είμαι μάγκας και γαμάω αλλά για να προσπεράσω ενα λεωφορείο του ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης που κινούταν στο μεσαίο ρεύμα κυκλοφορίας με 130-140χλμ/ώρα περίπου φορτωμένο με κόσμο.Η αστυνομία όμως σταμάτησε εμένα που με ένα απολύτως ασφαλές αυτοκίνητο και χωρίς να έχω άλλο άτομο μέσα έτρεχα αλλά όχι το λεωφορείο που μετέφερε 50 ανθρώπους τρέχοντας με ταχύτητα η οποία είναι πέρα από τα όρια ασφαλείας ενός τέτοιου οχήματος.Το πιο τραγικό;Λίγα χιλιόμετρα μετά είναι το μνημείο στα Τέμπη που χτίστηκε προς τιμήν των παιδιών που σκοτώθηκαν στο ατύχημα με το λεωφορείο γυρίζοντας από την σχολική εκδρομή...


ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΟΔΗΓΟΥΣ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥΣ.ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΠΟΥ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΒΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ

Υ.Γ Προς Θεού δεν κατηγορώ τους πάντες,υπάρχουν (ευτυχώς) ακόμα πολλά παραδείγματα σωστών επαγγελματιών και σωστών οργάνων της τάξεως
μήπως έκαναν νόημα στο λεωφορείο και ψάρωσες άδικα???
έπρεπε να τους πεις ότι ο ΚΟΚ λέει ότι στις προσπεράσεις πρέπει να εκμεταλευόμαστε όλη τη δύναμη του κινητήρα....και εγώ αυτό έκανα πες τους..εγώ φτέω που το λεωφορείο πάει με 120???:smilea:

FestoNero
27/09/2006, 18:52
Ναι αλλα ο κοκ λεει επισης οτι ακομα και οταν προσπερνας δεν πρεπει να παραβιαζεις το οριο ταχυτητος..
:wave2:

zzr2005
27/09/2006, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Ναι αλλα ο κοκ λεει επισης οτι ακομα και οταν προσπερνας δεν πρεπει να παραβιαζεις το οριο ταχυτητος..
:wave2:
ας πάμε στον Άρειο Πάγο να δούμε ποιο άρθρο υπερισχύει ποιανού.... :lol: :lol: :lol:
υπάρχει νομικό έλλειμα μου φαίνεται στον ΚΟΚ :lol:

Respect
27/09/2006, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Τα 152χλμ/ώρα τα ανέπτυξα όχι γιατί βιαζόμουν τόσο ούτε γιατί είμαι μάγκας και γαμάω αλλά για να προσπεράσω ενα λεωφορείο του ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης που κινούταν στο μεσαίο ρεύμα κυκλοφορίας με 130-140χλμ/ώρα περίπου φορτωμένο με κόσμο.Η αστυνομία όμως σταμάτησε εμένα που με ένα απολύτως ασφαλές αυτοκίνητο και χωρίς να έχω άλλο άτομο μέσα έτρεχα αλλά όχι το λεωφορείο που μετέφερε 50 ανθρώπους τρέχοντας με ταχύτητα η οποία είναι πέρα από τα όρια ασφαλείας ενός τέτοιου οχήματος. Δε πληρώνουν και γι'αυτό σπάνια χαλάνε τη μπίζνα.. :wave2:

Dionisisk5
28/09/2006, 01:14
Ενταξει δεν ειναι σωστη η προσπεραση του αλλα ειλικρινα αμα περιμενεισ να κανεισ προσπεραση σε αυτο το δρομο νομιμη δεν θα προσπερασεις ποτε. Επειδη κανω το Αθηνα Γιαννενα πολυ συχνα και περναω απο εκει ενταξει μια δυο τετοιες προσπερασεις θα κανω στανταρ σε καθε ανεβασμα κατεβασμα.

Ενα απο τα ποιο τραγικα που εχω συναντησει σκηνικα σε αυτο το δρομο ειναι να πηγαινω με 125 περιπου σε μια στροφη και να με περναει διπλη λωριδα ΝΕΚΡΟΦΟΡΑ VOLVO TOU 60!LOL

Ααα και κατι επειδη αναφερθηκε για την αστυνομια και τα ΚΤΕΛ, να πω δυο σχολια που εχω διαπιστωσει με τα ιδια μου τα ματια. Πολλες φορες ΚΤΕΛ να το σταματανε για οριο ταχυτητας και να το χτυπανε με ρανταρ, οπως επισης και τους οδηγους ΚΤΕΛ να τραβανε τα πανδηνα για να φτασουν.

zireous
28/09/2006, 01:55
Δυστυχώς δε παίζει άλλη λύση...

Όσο και αν δε τα πάω τα στρουμφάκια χρειάζονται για δύο λόγους: Άμα βλέπω λάδια, χώματα στο δρόμο κλπ τους ειδοποιώ να καθαρίζουνε, και άμα δω λεωφορεία τίγκα να κάνουν τέτοια πρέπει να τους δίνεις τελείωσε, άμα βιάζεται ο οδηγός να τον πάω εγώ μια βόλτα να μάθει να μή βιάζεται... :D

Εγώ τουλάχιστον εκεί που κάνω τις αηδίες μου, αν θα πάω, θα πάω μόνος μου, ούτε πρόβατο δεν παίζει -τα τσεκάρω τα δρομολόγιά τους. :cool:

Draken
28/09/2006, 12:20
Πριν απο πολλα χρονια οταν οδηγουσα αυτοκινητο ;)
Κατεβαινουμε με φιλο απο Γιαννιτσα-Ηγουμενιτσα...με δυο αυτοκινητα...το ενα μαλιστα με καμια 160αρα αλογα...αλλα ως σωστοι οδηγοι πηγαινουμε χαλαρα...
Εγνατιες κτλ δεν ειχε εκεινη την περιοδο...ακομα και η Μηλια ηταν χωματοδρομος...Τζιπακι μπροστα μας και ακομα πιο μπροστα φορτηγο με Ιταλικα νουμερα...ο τυπος πηγαινε οριακα με αποτελεσμα σε καποιο σημειο να πατησει εκτος δρομου και να φυγουν πετρες οι οποιες εσκασαν πανω στο τζιπακι...
Τον προσπερναμε με τα πολλα και σταματαμε για καφεδακι λιγο εξω απο Ιωαννινα...και με το ηλιοβασιλεμα φευγουμε για Ηγουμενιτσα...καλοκαιρακι,χαλια δρομος, απιστευτη θεα, καλος καιρος, πολυ καλο ηλιοβασιλεμα...οποτε ταχυτητες κατω απο 50 χλμ
Σε καποια φαση βλεπω νταλικα να πλησιαζει απειλητικα...
Βγαζει φλας και προσπερναει...εμενα, τον φιλο μου και ακομα μια νταλικα μπροστα...
Το αποτελεσμα; Niva και Focus απο την απεναντι να εχουν σταματησει στο χαντακι (παλι καλα) γιατι ειδαν να ξεπροβαλλουν δυο νταλικες απο την στροφη :sick:

Παρακατω τον ειχε σταματησει τροχαια :p

Respect
28/09/2006, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Draken


Παρακατω τον ειχε σταματησει τροχαια :p Πάλι καλά!!..:alien: