PDA

View Full Version : παραφλου ...απο βοθρο



nikforos
10/09/2006, 21:32
λοιπον........
αφου προ 6μηνου είχα καθαρίσει το ψυγείο και είχα βάλει καθαρό παραφλού (πράσινο-πράσινο σαν το Ζήπεδο του ΟΦΗ)
σήμερα που το έλενξα είναι καφέ σαν το βόθρο της αυλής.


τι γίνεται? είχα καθαρίσει με οξύ τα πάρα πολλά άλατα που είχε το ψυγείο -δέν άνοιξε πουθενά τρύπα- άλλαξα τάπα που είχε χαλαρώσει.........
μήπως γίνονται απο φυσικού τους καφέ τα υγρά?

ή απο το κακό τους? (η θερμοκρασία ποτέ δεν έχει ανέβει)

α ! άν κανένας έχει κάνει καμιά καλή πατέντα για την στήριξη της πινακίδας πίσω ας ενημερώσει μιας και έχω πρόβλημα με το eliminator....

muchas gracias por todo:beer:

harlek
10/09/2006, 21:37
Σκουριασμένο ψυγείο ίσως;

dirtbird
10/09/2006, 21:42
Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται σαν εξήγηση για το καφέ χρώμα, είναι σκουριά (οξείδωση) που υπάρχει στο κύκλωμα του συστήματος ψύξης.

Ίσως πλύσιμο με απιονισμένο νερό να κάνει κάτι, αλλά έχω ακούσει και για ειδικά υγρά καθαρισμού, δεν ξέρω όμως λεπτομέρειες.

Τα βασικά σημεία ανησυχίας είναι
α) μην σταθούν ακαθαρσίες στο θερμοστάτη
β) μην καταστραφούν από ακαθαρσίες ή/και οξείδωση τα πτερύγια της φτερωτής της αντλίας νερού.

Επίσης στις μοτό όπου συνήθως μέρη του συστήματος είναι κατασκευασμένα από κράμα μαγνησίου (δλδ. κράμα αλουμινίου με μαγνήσιο) υπάρχει - μεσοπρόθεσμα έστω - θέμα ηλεκτροχημικής διάβρωσης του υλικού εάν χρησιμοποιούμε αντιψυκτικό που δεν πληρεί τις απαιτούμενες προδιαγραφές(όπως αυτά των αυτοκινήτων που βρίσκουμε στα βενζινάδικα).

makocer
10/09/2006, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikforos
σήμερα που το έλενξα είναι καφέ σαν το βόθρο της αυλής.


τι γίνεται? είχα καθαρίσει με οξύ τα πάρα πολλά άλατα που είχε το ψυγείο -δέν άνοιξε πουθενά τρύπα- άλλαξα τάπα που είχε χαλαρώσει.........
μήπως γίνονται απο φυσικού τους καφέ τα υγρά?


με τι οξυ το καθαρισες??
αν δεν το εξουδετερωσεις (αναλογα το οξυ) να ξερεις οτι συνεχιζει τη δραση του για καιρο - με οτι αυτο συνεπαγεται
λογικα λοιπον γινεται καφε το υγρο

κατα τη γνωμη μου -αδειασε το αμεσως και πλυνε ολο το κυκλωμα με δυαλυμα σοδας - και μετα με π ο λ υ νερο......

ΥΓ. ....α ναι ! γεια σας παιδια καλως σας βρηκα!

nikforos
10/09/2006, 21:59
το καθάρισμα είχε γίνει πάρα πολύ καιρό πρίν και το είχα ξεπλύνει πάαααρα πολύ καλά μετά με ζεστά και κρύα νερά.
δεν είναι τέτοια θέμα.
(νομίζω ήταν κιτρικό)

Nikoskazer2000
11/09/2006, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από makocer
με τι οξυ το καθαρισες??
αν δεν το εξουδετερωσεις (αναλογα το οξυ) να ξερεις οτι συνεχιζει τη δραση του για καιρο - με οτι αυτο συνεπαγεται
λογικα λοιπον γινεται καφε το υγρο

κατα τη γνωμη μου -αδειασε το αμεσως και πλυνε ολο το κυκλωμα με δυαλυμα σοδας - και μετα με π ο λ υ νερο......

ΥΓ. ....α ναι ! γεια σας παιδια καλως σας βρηκα!

Καλώς σε βρήκαμε makocer! :beer: :beer: :beer:

Nikoskazer2000
11/09/2006, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikforos
(νομίζω ήταν κιτρικό)

Κιτρικό οξύ; Δηλαδή χυμός λεμονιού :hypnotize :dizzy: ;