PDA

View Full Version : Τι λαστιχα ?



R-1nas
11/09/2006, 00:32
Χμμ. Ενα θεμα που σε λιγο καιρο θα με κανει να τα σκασω χοντρα γιατι απο μια μικρη ερευνα 350 - 400 ευρα λενε ολοι σαν ταριφα ενα πραγμα να πουμε.

Αλλα θα ηθελα να ακουσω εμπειριες που εχουν ιδιοκτητες απο R1 πανω στο θεμα . Προσωπικα δεν θελω ενα λαστιχο που σε 2500χλμ να θελει αλλαγμα. Ο μπαρμπας μου εβαλε Diablo οχι τα corsa, τα σκετα και ειναι ενθουσιασμενος και λεει οτι θα κρατησουν 6-7χλμ.

Πηγα σε λαστιχα για να δω λιγο τις πιεσης γιατι γλυστραγα και μου ειπε για τα diablo corsa 3 και τα M3, αλλα αυτα δεν τελειωνουν γρηγορα ? Για ριξτε τα φωτα σας αδερφια γιατι δεν με βλεπω καλα.

Τωρα θα μου πειτε αναλογος πως οδηγαω, ε κοιταχτε, θα παω και τα στροφιλικια μου ταπα, αλλα θα παω και μια εθνικη μονιμα 260-300 ετσι για να κανω λιγα μπρατσα και να νιωσω πως ειναι να πηγενεις πιο γρηγορα και απο τον τυφωνα κατρινα :P

CostasR1
11/09/2006, 06:52
Γεια σου φιλαρακο,εδω και 2 μηνες αλλαξα τα λαστιχα της μηχανης και επιδιωξα να βαλω METZELER διοτι ειχα παλια μια εμπειρια μαζι τους σε αλλη μηχανη που ειχα και ειχα μεινει απολυτα ευχαριστημενος.Εχω βαλει τα SPORTEC M3.Οι γνωμες και οι επμειριες του καθενος ειναι διαφορετικες επανω στα λαστιχα,αλλα προσωπικα επειδη και θα τις τα χωσω στις ευθειες και θα την βαλω στις στροφες το συγκεκριμενω λαστιχο με καλυπτει απολυτα.Επισεις πιστευω πως ειναι στο χερι σου η διαρκεια που θα εχει το λαστιχο.Καλο ειναι να ακουσεις και αλλες γνωμες οπως και θα ακουσεις σιγουρα και μετα να βγαλεις τα συμπερασματα σου!!:wave2:

R-1nas
13/09/2006, 00:09
Μα καλα τοσα R1 μεσα στο φορουμ κανενας δεν εχει βαλει λαστιχα ?

idi
13/09/2006, 00:45
τα power δεν εχει το R1 σου?

ε και πολλα χλμ βγαζουν και αν μη τι αλλο κατανε μια χαρα!

R-1nas
13/09/2006, 00:48
Τα power φιλε μου ειναι τα michelin? Χαλια μαυρα τα ειχε ο μπαρμπας τα πεταξε στα 4.000χλμ γλυστραγανε απελπιστικα. Εγω εχω τα Dunlop 208D....

dirtbird
13/09/2006, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Τα power φιλε μου ειναι τα michelin? Χαλια μαυρα τα ειχε ο μπαρμπας τα πεταξε στα 4.000χλμ γλυστραγανε απελπιστικα. Εγω εχω τα Dunlop 208D....

O μπάρμπας καλά θα κάνει να βάζει τις πιέσεις που συστήνει η Yamaha.
Τα power έχουν σημαντικά μεγαλύτερη πρόσφυση από τα diablo. Kαι περισσότερα χιλιόμετρα βγάζουν. Και πιό στριφτερά είναι.
Και ΔΕΝ φουσκώνουν σαν παγώνια όταν ζεσταθούν.

Γκαμό τα diablo μου, γκαμό........ :smokin:

alexk
14/09/2006, 12:43
Και ότι κοιτούσα για λάστιχα πρωϊνιάτικα, και μπαίνω στο φόρουμ και βλέπω το thread.

Λοιπόν, εμένα είχε τα Michelin Pilot Power από καινούργιο. Ο καιρός και τα χλμ. πέρασαν και άλλαξα ένα μπροστινό και 3 πίσω. Έβαλα τα Michelin Pilot Power 2CT.
Θα έλεγα ότι έχουν καλύτερη πρόσφυση από τα απλά Power. Τώρα, σε καλή άσφαλτο έχω πολύ καλή πρόσφυση, ενώ έχουν και γρήγορη γεωμετρία.
Όμως, σε δρόμο με κακό οδόστρωμα ή με σκόνη, απλά δεν υπάρχει ίχνος πρόσφυσης από το πίσω.

Ίσως κυνηγώ το όνειρο, αλλά δεν ξέρω. Θα μου άρεσε να είχα καλύτερη πρόσφυση.

dirtbird
14/09/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Και ότι κοιτούσα για λάστιχα πρωϊνιάτικα, και μπαίνω στο φόρουμ και βλέπω το thread.

Λοιπόν, εμένα είχε τα Michelin Pilot Power από καινούργιο. Ο καιρός και τα χλμ. πέρασαν και άλλαξα ένα μπροστινό και 3 πίσω. Έβαλα τα Michelin Pilot Power 2CT.
Θα έλεγα ότι έχουν καλύτερη πρόσφυση από τα απλά Power. Τώρα, σε καλή άσφαλτο έχω πολύ καλή πρόσφυση, ενώ έχουν και γρήγορη γεωμετρία.
Όμως, σε δρόμο με κακό οδόστρωμα ή με σκόνη, απλά δεν υπάρχει ίχνος πρόσφυσης από το πίσω.

Ίσως κυνηγώ το όνειρο, αλλά δεν ξέρω. Θα μου άρεσε να είχα καλύτερη πρόσφυση.

Σύμφωνα με το τελευταίο Sport Rider, τα 2CT έχουν ακριβώς την ίδια κατασκευή σκελετού και ίδια γόμα στο κέντρο. Το μόνο που αλλάζει είναι η πιο μαλακή γόμα στους 'ώμους'.

Είσαι σίγουρος ότι δεν σε μπέρδεψε η διαφορά λόγω φθοράς από το παλιό λάστιχο στο καινούργιο (όσον αφορά τη γεωμετρία)?

Αν θες στο σκανάρω (το'χω μαζί μου), να το διαβάσεις.
:wave2:

alexk
14/09/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σύμφωνα με το τελευταίο Sport Rider, τα 2CT έχουν ακριβώς την ίδια κατασκευή σκελετού και ίδια γόμα στο κέντρο. Το μόνο που αλλάζει είναι η πιο μαλακή γόμα στους 'ώμους'.

Είσαι σίγουρος ότι δεν σε μπέρδεψε η διαφορά λόγω φθοράς από το παλιό λάστιχο στο καινούργιο (όσον αφορά τη γεωμετρία)?

Αν θες στο σκανάρω (το'χω μαζί μου), να το διαβάσεις.
:wave2:

Φίλε, ξέρω ποια είναι η διαφορά τους.
Αναφέρθηκα γενικά στα Power ότι έχουν γρήγορη γεωμετρία.

dirtbird
14/09/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Φίλε, ξέρω ποια είναι η διαφορά τους.
Αναφέρθηκα γενικά στα Power ότι έχουν γρήγορη γεωμετρία.

Δεν το κατάλαβα έτσι όπως το έγραψες, γι αυτό και σε ρώτησα.

Συμφωνώ μαζί σου.

papaioannoug
09/04/2007, 12:00
Εδώ και 3.000χλμ φοράω το Diablo Corsa III. Δεν συγκρινονται με της μαμας τα Power.
Αν και δεν είμαι ειδικος τα Corsa III δεν τα φοβάμαι καθόλου. Είναι απίστευτα!!!!

Το λέω και πάλι δεν είμαι ειδικός είναι τα 2α λάστιχα που βάζω.

R-1nas
11/04/2007, 08:17
Aaaaa tora pou ksanairthe auto to topic stin epifaneia tha sas po na gelasete.....

Diladi gelao me auta pou egrafa kai ithela tote.

Loipon ebala Bridgestone Bt-002 PRO 1-soft mprosta 2-medium piso.

O logos pou ta ebala itan oi ekseis:

1) Piga bolta mesologgi kai sto girna epeidei pigename tapa bgikan ta lina sto piso lastixo kai meta apo 2 meres eixa Riding School. Epsaksa gia metaxeira se kali katastasi alla tpt.

2) Me pige agonizomenos ston lastixa tou, o opoios eixe ola ta lastixa. Racetech, Dragon Supercorsa klp klp, kai mou eipe oti auta exei kai autos pano sto mixanaki tou monima, kai ean den mou aresoun na pao piso kai na baloume oti thelo tsampa.

3) Mou ekane gamo tis times! Kai mou ekane akoma kalyteri se slick alla yperboliko.


Meta apo 300xlm se dromo kai ena Riding School kai ena Track Day me 3 session diapistosa ta ekseis.

Ston dromo me to pou ksekiniseis thelei poly prosoxi eidika to mprostino. H skoni pou patame einai thanatos gia na diplosi to timoni gia plaka. Otan zestathei (meta apo 2-3 tetragona:D ) kanoume endo me ena xeri :P ok yperboliko, alla einai ventouza :D

Stin pista tora. Paidia den ksero ta alla, apo auta pou eblepa omos fainete na douleuei para poly oraia kai strota. Prepei na deite fotografies gia na katalabete. A kai glistrimata akoma den exoume. Tha mou peite kainourgia.

Tora ta asxima tis ypothesis. Symboules tou lastixa.

oxi taksidia ethniki.

Oxi pano apo 200-220xlm. kai pio sygkekrimena oxi liosimo se repriz

Oxi souzes.

Oxi dykabalo. To poly kamia kopelitsa 45-50 kila ean den briskoume taxi :P

Den tha pigeneis komatia kai ksafnika tha stamatiseis. Prota tha ta kryoneis stadiaka kai meta stamata.

Kourasi e ?

Da.Vintage
11/04/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas

Tora ta asxima tis ypothesis. Symboules tou lastixa.

oxi taksidia ethniki.

Oxi pano apo 200-220xlm. kai pio sygkekrimena oxi liosimo se repriz

Oxi souzes.

Oxi dykabalo. To poly kamia kopelitsa 45-50 kila ean den briskoume taxi :P

Den tha pigeneis komatia kai ksafnika tha stamatiseis. Prota tha ta kryoneis stadiaka kai meta stamata.

Kourasi e ?

Ελα μωρέ τι το θές το μηχανάκι πούλα το στο λαστιχά σου να το ευχαρηστηθεί!
Βρε σταμάτα όσο γρήγορα θες, ξεκίνα Γ@μιώντας, κάνε σούζες, έντο, σταμάτα απότομα γιατί σε έπιασε κόψιμο! Αν είναι να μην το ευχαριστιέσαι το μηχανάκι σου για να μην φθαρεί το ελαστικό, πές του να τα λούζει με λάδι για να μη τρώγονται... Καλά κλέφτης θα γίνει?

R-1nas
12/04/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Ελα μωρέ τι το θές το μηχανάκι πούλα το στο λαστιχά σου να το ευχαρηστηθεί!
Βρε σταμάτα όσο γρήγορα θες, ξεκίνα Γ@μιώντας, κάνε σούζες, έντο, σταμάτα απότομα γιατί σε έπιασε κόψιμο! Αν είναι να μην το ευχαριστιέσαι το μηχανάκι σου για να μην φθαρεί το ελαστικό, πές του να τα λούζει με λάδι για να μη τρώγονται... Καλά κλέφτης θα γίνει?

Vasika to pao stin pista kai to euxaristiemai kathe fora to mixanaki.

Apla den mporo na simbibasto stin idea oti prepei na gino gkomena tou benzina tis geitonias mou, kai erastis tou lastixa :P

Kathe 3-4xiliades xlm lastixa kai kathe 130-140xlm gemisma to ntepozito :bawl:


P.s ksexasa na grapso oti pleon to piso lastixo egine 190/55/17. Allakse diladi to profil.Exo tin aisthisi oti egine pio euelikto tora to mixanaki.

Da.Vintage
16/04/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Vasika to pao stin pista kai to euxaristiemai kathe fora to mixanaki.

Apla den mporo na simbibasto stin idea oti prepei na gino gkomena tou benzina tis geitonias mou, kai erastis tou lastixa :P

Kathe 3-4xiliades xlm lastixa kai kathe 130-140xlm gemisma to ntepozito :bawl:


P.s ksexasa na grapso oti pleon to piso lastixo egine 190/55/17. Allakse diladi to profil.Exo tin aisthisi oti egine pio euelikto tora to mixanaki.

Αφού αγόρασες αυτό το θηρίο να το ξέρεις οτι θα γίνεις και η γκόμενά του και η γυναίκα του και η ξεπέτα του λαστιχα και του βενζινά!

Και εμένα δε μ'αρέσει αλλά το έχω συνηθήσει!!!:bigcry: :bawl:

SeNNinhA
16/04/2007, 12:46
Χωρίς να ειμαι ειδικός και από πληροφορίες που έχω μαζέψει από φίλους που ασχολούνται πιο εντατικά με το θέμα πίστα και λάστιχα έχω να πω τα εξής:

1) Το λάστιχο είναι πολύ σχετικό θέμα και αφορά μηχανη (μοντέλο), τρόπο οδήγησης, επίπεδο οδηγού

2) Ότι και να βάλετε από τα καινούργια λάστιχα (2CT ή γόμμες) είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ λάστιχα και εαν δεν είστε πραγματικά σε θέση να τα πιέσετε στο όριο, δύσκολα θα σας προδώσουν για να δείτε διαφορές

3) Οι γόμμες όπως ΒΤ002, Power Race είναι ΑΨΟΓΑ όταν τα βάλεις πρώτη φορά αλλα
α) δεν κάνουν για δρόμο γιατί
- δεν έχουν σχεδιαστεί να αντέχουν υψηλές ταχύτητες για αρκετή ώρα
- Μαζεύουν σκόνη και δεν τους αρέσει (καλά αυτό στην αρχή αλλα θέλει προσοχή ακόμη και ζεστά μέχρι να καθαρίσουν)

β) είναι ευαίσθητα σε κύκλους θέρμανσης-ψύξης. Οι απότομες μεταβολές θερμοκρασίας τους αλοιώνουν μερικώς την δομή και δεν αποδίδουν τα ίδια μετά την δεύτερη φορά (μαρτυρίες γνωστών το επιβεβαιώνουν). Όχι ότι χαλάνε αλλα δεν κρατάνε όπως την πρώτη. Κανονικά οι ειδικοί αναφέρουν για κουβέρτες πριν και μετά.

γ) Αντέχουν λίγα χιλιόμετρα ~3000χλμ (αυτό μάλλον το ξέρετε ήδη)

4) Τα 2CT και όλα τα αντίστοιχα κρατάνε καλά λόγω της μαλακής γόμας όταν είσαι υπο κλίση μέσα στην στροφή, αλλα εξακολουθούν να γλυστράνε όπως τα μιας γόμμας (τύπου κεντρικής τους γόμμας) στην έξοδο της στροφής διότι η μηχανή είναι πια ανασηκωμένη και πατάει στην σκληρή τους γόμμα.

Τα παραπάνω τα αναφέρω σαν σύνοψη αυτών που αποκόμισα μέχρι τώρα χωρίς να είμαι ειδικός το ξαναλέω.

H.A.Balafoutre
16/04/2007, 23:16
Η άποψη αναβάτη με μαμά (ντάξει μια ολόσωμη ARATA φοράει) GSX1000R K5 που γυρνάει στα Σέρρας στο 1,28,00 είναι πως τα Metzeler M3 είναι πολύ καλά για μικτή χρήση. Κι όταν λέμε μικτή εννοούμε πως όταν κι άν βγαίνει στο δρόμο πάει τουλάχιστον τάπα και του έχουν βγάλει τρελά χιλιόμετρα.

Η άποψη αναβάτη R1 2005 που γυρνάει στα Σέρρας στο 1,30-1,32 με Michelin 2CT για μικτή χρήση κι αυτός, λέει πως είναι υπέροχα....αλλά μετά έβαλε τα Diablo3 corsa?....δεν ξέρω τις κατηγορίες στα Diablo3, λέει πως είναι άλλο πράγμα. Αρκεί βέβαια να ζεσταθούν. Και πάντα για την χρήση που περιγράφεις. Είτε πίστα και δρόμο, είτε για δρόμο για γρήγορες βόλτες και περιστασιακά πίστα...γενικά με το εν λόγω μοτόρι που διαθέτεις...κάθε τι που κάνεις απαιτεί το βέλτιστο των ελαστικών...από κράτημα στο όριο, πολλά χιλιόμετρα αντοχής σε απαιτητικές συνθήκες.

Ά να σου πω και για τον άλλον με ΖΧ10R 2005 με Μ3, στο 1,30 κι αυτός, πολύ ευχαριστημένος κι αυτός.

Ελπίζω να βοήθησα αν κι εγώ με το 600αράκι μου δεν χρειάζομαι να ανησυχώ ιδιαίτερα για το κράτημα, τη διάρκεια ή την αυτονομία. Μ3 φοράω και είμαι υπερευχαριστημένος.

υ.γ. Απ'ότι γράφτηκε και σε περιοδικό σε άρθρο για σύγκριση ελαστικών, το καινούριο Diablo3, με ΖΧ10R 2006 ήταν το καλύτερο στα Σέρρας με 2ο το Michelin 2CT, 3α τα Bridgestone BT014 και καλύτερο μονόγομο το Μ3.

Καλά χιλιόμετρα να έχεις με υγεία.:wave2:

R-1nas
17/04/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Χωρίς να ειμαι ειδικός και από πληροφορίες που έχω μαζέψει από φίλους που ασχολούνται πιο εντατικά με το θέμα πίστα και λάστιχα έχω να πω τα εξής:

1) Το λάστιχο είναι πολύ σχετικό θέμα και αφορά μηχανη (μοντέλο), τρόπο οδήγησης, επίπεδο οδηγού

2) Ότι και να βάλετε από τα καινούργια λάστιχα (2CT ή γόμμες) είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ λάστιχα και εαν δεν είστε πραγματικά σε θέση να τα πιέσετε στο όριο, δύσκολα θα σας προδώσουν για να δείτε διαφορές

3) Οι γόμμες όπως ΒΤ002, Power Race είναι ΑΨΟΓΑ όταν τα βάλεις πρώτη φορά αλλα
α) δεν κάνουν για δρόμο γιατί
- δεν έχουν σχεδιαστεί να αντέχουν υψηλές ταχύτητες για αρκετή ώρα
- Μαζεύουν σκόνη και δεν τους αρέσει (καλά αυτό στην αρχή αλλα θέλει προσοχή ακόμη και ζεστά μέχρι να καθαρίσουν)

β) είναι ευαίσθητα σε κύκλους θέρμανσης-ψύξης. Οι απότομες μεταβολές θερμοκρασίας τους αλοιώνουν μερικώς την δομή και δεν αποδίδουν τα ίδια μετά την δεύτερη φορά (μαρτυρίες γνωστών το επιβεβαιώνουν). Όχι ότι χαλάνε αλλα δεν κρατάνε όπως την πρώτη. Κανονικά οι ειδικοί αναφέρουν για κουβέρτες πριν και μετά.

γ) Αντέχουν λίγα χιλιόμετρα ~3000χλμ (αυτό μάλλον το ξέρετε ήδη)

4) Τα 2CT και όλα τα αντίστοιχα κρατάνε καλά λόγω της μαλακής γόμας όταν είσαι υπο κλίση μέσα στην στροφή, αλλα εξακολουθούν να γλυστράνε όπως τα μιας γόμμας (τύπου κεντρικής τους γόμμας) στην έξοδο της στροφής διότι η μηχανή είναι πια ανασηκωμένη και πατάει στην σκληρή τους γόμμα.

Τα παραπάνω τα αναφέρω σαν σύνοψη αυτών που αποκόμισα μέχρι τώρα χωρίς να είμαι ειδικός το ξαναλέω.


Pano kato leme diladi ta idia, + oti to s/k glystraga logo tis skonis pou les kai esy, eidika to mprostino.

Alla auto pou les "Όχι ότι χαλάνε αλλα δεν κρατάνε όπως την πρώτη. Κανονικά οι ειδικοί αναφέρουν για κουβέρτες πριν και μετά." mou akougete se taktiki pou kanoun gia agonistika slick. Kai oti me to zestama kryoma xanoun se apodosi Isxyei kai gia ta BT?

Episeis ta Pirelli Dragon Supercorsa den einai toso idiotropa opos ta BT?

Ti pieseis douleuete ston dromo kai pista? ego dromo 36/40 kai pista 32/30. Any suggestions?

SeNNinhA
17/04/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas

Alla auto pou les "Όχι ότι χαλάνε αλλα δεν κρατάνε όπως την πρώτη. Κανονικά οι ειδικοί αναφέρουν για κουβέρτες πριν και μετά." mou akougete se taktiki pou kanoun gia agonistika slick. Kai oti me to zestama kryoma xanoun se apodosi Isxyei kai gia ta BT?

Πρέπει να ισχύει λογικά για όλες τις ΓΟΜΜΕΣ. Αν και έτσι όπως προχωράει η τεχνολογία των ελαστικών ποτε δεν ξέρεις.



Παραθέτω μια απάντηση του CD από το bikenet που αναφέρει σχετικά με αυτό που λέω:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Απ: λάστιχα, ΚΒ και άλλα ενδιαφέροντα (ξανά...)
« Απάντηση #48 στις: 21/12/06, 15:03:20 »

<< Έχοντας οδηγήσει σε πολλές πίστες (και στις Σέρρες φυσικά) μοτοσυκλέτες με πολιτικά και αγωνιστικά ελαστίκα - και μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις την ίδια μοτοσυκλέτα με πολιτικά στα πρώτα 20λεπτα και αγωνιστικά στα επόμενα-, νομίζω ότι έχω την απαραίτητη εμπειρία να απαντήσω στη βασική σας διαφωνία.

Σε κάθε περίπτωση (και πάντα για ένα αναβάτη του δικού μας, ερασιτεχνικού επιπέδου) τα πολιτικά ελαστικά προειδοποιούν πιο γλυκά και με περισσότερους τρόπους από τα αγωνιστικά - και αυτό είναι δεδομένο. Όταν φτάσεις στο σημείο να γλιστρήσεις (το οποίο κατά 99% θα οφείλεται σε δικό σου λάθος χειρισμό και όχι στα λάστιχα), θα αισθανθείς μια ελαφριά μετατόπιση του πίσω ή εμπρός μέρους προς το εξωτερικό, ένα ελαφρύ κραδασμό στο τιμόνι, μια αδικαιολόγητη τάση για βύθισμα του αμορτισέρ κ.α. Ακόμα και όταν έρθει το γλίστρημα, είναι πιο γλυκό και προοδευτικό για έναν πολύ απλό λόγο: η δύναμη που προκάλεσε την απώλεια πρόσφυσης (λέγε με άνοιγμα γκαζιού υπό κλίση, φρένα στην είσοδο και ό,τι άλλο βάλει ο νους σας) είναι πολύ μικρότερη από την δύναμη που σηκώνει ένα αγωνιστικό ελαστικό πριν ξεπεράσει το όριό του. Ως αποτέλεσμα, το γλίστρημα που προκαλείται έχει πιο ήπιο χαρακτήρα. Όσο πιο μεγάλο είναι το καρπούζι που πετάς κάτω, τόσο πιο μεγάλο μπαμ θα κάνει όταν σκάσει - if you know what I mean. If not, ρώτα με αφού ολοκληρώσω.

Στα υπόλοιπα τώρα. Το ελαστικό δρόμου έχει κατασκευαστεί να αντιμετωπίσει όλη την καθημερινότητα που περιλαμβάνει το έργο "οδικό δίκτυο", όσο sport κι αν είναι. Αυτό σημαίνει ότι έχει πιο σκληρό σκελετό για να αντέχει στις λακούβες και -φυσικά- μικρότερη ελαστικότητα από το αγωνιστικό, που γραπώνει καλύτερα -και με μεγαλύτερη επιφάνεια- στην άσφαλτο.

Ένα ελαστικό δρόμου έχει σχεδιαστεί να αντέχει και σε τέρμα γκάζι με 300 για όσο σας βαστάει το ρεζερβουάρ σας - πράγμα που στο αγωνιστικό δεν έχει ληφθεί υπόψη. Έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Και σκληρότερη γόμα. Και τι σημαίνουν όλα αυτά; Ότι μπαίνει στην πίστα περισσότερες από μια φορές και αποδίδει το ίδιο καλά με την προηγούμενη. Διαχειρίζεται τη θερμότητα καλύτερα και δεν πολυμερίζεται. Το αγωνιστικό όμως, όχι. Η γόμα θέλει "μια και έξω", άντε 2 μέρες το πολύ. Για να σου βγάλει παραπάνω με την ίδια απόδοση, θέλει κουβέρτες πριν και μετά το 20λεπτό σας, για να προσβάλλει και αποβάλλει τη θερμότητα προοδευτικά. Τα ελαστικά προπόνησης ενός αγωνιζόμενου, που μπορείτε να αγοράσετε με 150 ευρώ, έχουν λιγότερη πρόσφυση από ένα μεταχειρισμένο πολιτικό ελαστικό - και αυτό είναι ένα ακόμα fact που δεν το λέω εγώ, αλλά κορυφαίοι τεχνικοί μεγάλων εταιρειών ελαστικών που είχα την τύχη να συζητήσω μαζί τους. Το ότι νομίζετε πως προσφέρει περισσότερη πρόσφυση οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο μαλακό σκελετό, που δίνει μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με το οδόστρωμα - και, βέβαια, στις περιορισμένες ικανότητές μας, που μάλλον βρίσκονται πολύ πιο κάτω από την πρόσφυση που διαθέτει ένα πολυμερισμένο ελαστικό.

Τα σύγχρονα πολιτικά ελαστικά φτάνουν και περισσεύουν για χρήση πίστας - και είναι ασύγκριτα καλύτερα -και ασφαλέστερα- στο δρόμο. Το γιατί εγώ χαζογλιστρούσα σε χρονομετρημένα στο 1.30 με ένα ζευγάρι από δαύτα, και καπάκι έμπαινε ο Γιάννης Διατσίδης με το ίδιο μηχανάκι και έγραφε 27 χωρίς καμιά ανησυχία ή γλίστρημα, μεγάλα παιδιά είστε, μπορείτε να μαντέψετε την απάντηση...

Που καταλήγω: οπωσδήποτε πολιτικό ελαστικό, αν θέλεις να βελτιώσεις τις επιδόσεις σου. Αν πάλι δεν μπορείς να λύσεις με άλλο τρόπο τα ψυχολογικά σου (και ξέρετε πολύ καλά τι θέλω να πω), βάλε γόμες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... >>
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DrIoannis
17/04/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Πρέπει να ισχύει λογικά για όλες τις ΓΟΜΜΕΣ. Αν και έτσι όπως προχωράει η τεχνολογία των ελαστικών ποτε δεν ξέρεις.



Παραθέτω μια απάντηση του CD από το bikenet που αναφέρει σχετικά με αυτό που λέω:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Απ: λάστιχα, ΚΒ και άλλα ενδιαφέροντα (ξανά...)
« Απάντηση #48 στις: 21/12/06, 15:03:20 »

<< Έχοντας οδηγήσει σε πολλές πίστες (και στις Σέρρες φυσικά) μοτοσυκλέτες με πολιτικά και αγωνιστικά ελαστίκα - και μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις την ίδια μοτοσυκλέτα με πολιτικά στα πρώτα 20λεπτα και αγωνιστικά στα επόμενα-, νομίζω ότι έχω την απαραίτητη εμπειρία να απαντήσω στη βασική σας διαφωνία.

Σε κάθε περίπτωση (και πάντα για ένα αναβάτη του δικού μας, ερασιτεχνικού επιπέδου) τα πολιτικά ελαστικά προειδοποιούν πιο γλυκά και με περισσότερους τρόπους από τα αγωνιστικά - και αυτό είναι δεδομένο. Όταν φτάσεις στο σημείο να γλιστρήσεις (το οποίο κατά 99% θα οφείλεται σε δικό σου λάθος χειρισμό και όχι στα λάστιχα), θα αισθανθείς μια ελαφριά μετατόπιση του πίσω ή εμπρός μέρους προς το εξωτερικό, ένα ελαφρύ κραδασμό στο τιμόνι, μια αδικαιολόγητη τάση για βύθισμα του αμορτισέρ κ.α. Ακόμα και όταν έρθει το γλίστρημα, είναι πιο γλυκό και προοδευτικό για έναν πολύ απλό λόγο: η δύναμη που προκάλεσε την απώλεια πρόσφυσης (λέγε με άνοιγμα γκαζιού υπό κλίση, φρένα στην είσοδο και ό,τι άλλο βάλει ο νους σας) είναι πολύ μικρότερη από την δύναμη που σηκώνει ένα αγωνιστικό ελαστικό πριν ξεπεράσει το όριό του. Ως αποτέλεσμα, το γλίστρημα που προκαλείται έχει πιο ήπιο χαρακτήρα. Όσο πιο μεγάλο είναι το καρπούζι που πετάς κάτω, τόσο πιο μεγάλο μπαμ θα κάνει όταν σκάσει - if you know what I mean. If not, ρώτα με αφού ολοκληρώσω.

Στα υπόλοιπα τώρα. Το ελαστικό δρόμου έχει κατασκευαστεί να αντιμετωπίσει όλη την καθημερινότητα που περιλαμβάνει το έργο "οδικό δίκτυο", όσο sport κι αν είναι. Αυτό σημαίνει ότι έχει πιο σκληρό σκελετό για να αντέχει στις λακούβες και -φυσικά- μικρότερη ελαστικότητα από το αγωνιστικό, που γραπώνει καλύτερα -και με μεγαλύτερη επιφάνεια- στην άσφαλτο.

Ένα ελαστικό δρόμου έχει σχεδιαστεί να αντέχει και σε τέρμα γκάζι με 300 για όσο σας βαστάει το ρεζερβουάρ σας - πράγμα που στο αγωνιστικό δεν έχει ληφθεί υπόψη. Έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Και σκληρότερη γόμα. Και τι σημαίνουν όλα αυτά; Ότι μπαίνει στην πίστα περισσότερες από μια φορές και αποδίδει το ίδιο καλά με την προηγούμενη. Διαχειρίζεται τη θερμότητα καλύτερα και δεν πολυμερίζεται. Το αγωνιστικό όμως, όχι. Η γόμα θέλει "μια και έξω", άντε 2 μέρες το πολύ. Για να σου βγάλει παραπάνω με την ίδια απόδοση, θέλει κουβέρτες πριν και μετά το 20λεπτό σας, για να προσβάλλει και αποβάλλει τη θερμότητα προοδευτικά. Τα ελαστικά προπόνησης ενός αγωνιζόμενου, που μπορείτε να αγοράσετε με 150 ευρώ, έχουν λιγότερη πρόσφυση από ένα μεταχειρισμένο πολιτικό ελαστικό - και αυτό είναι ένα ακόμα fact που δεν το λέω εγώ, αλλά κορυφαίοι τεχνικοί μεγάλων εταιρειών ελαστικών που είχα την τύχη να συζητήσω μαζί τους. Το ότι νομίζετε πως προσφέρει περισσότερη πρόσφυση οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο μαλακό σκελετό, που δίνει μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με το οδόστρωμα - και, βέβαια, στις περιορισμένες ικανότητές μας, που μάλλον βρίσκονται πολύ πιο κάτω από την πρόσφυση που διαθέτει ένα πολυμερισμένο ελαστικό.

Τα σύγχρονα πολιτικά ελαστικά φτάνουν και περισσεύουν για χρήση πίστας - και είναι ασύγκριτα καλύτερα -και ασφαλέστερα- στο δρόμο. Το γιατί εγώ χαζογλιστρούσα σε χρονομετρημένα στο 1.30 με ένα ζευγάρι από δαύτα, και καπάκι έμπαινε ο Γιάννης Διατσίδης με το ίδιο μηχανάκι και έγραφε 27 χωρίς καμιά ανησυχία ή γλίστρημα, μεγάλα παιδιά είστε, μπορείτε να μαντέψετε την απάντηση...

Που καταλήγω: οπωσδήποτε πολιτικό ελαστικό, αν θέλεις να βελτιώσεις τις επιδόσεις σου. Αν πάλι δεν μπορείς να λύσεις με άλλο τρόπο τα ψυχολογικά σου (και ξέρετε πολύ καλά τι θέλω να πω), βάλε γόμες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... >>
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




Συμφωνώ και επαυξάνω.Οι γόμες είναι ακατάλληλες για τον δημόσιο δρόμο.Στην αρχή μπορεί να κρατάνε:beer: αλλά με τον χρόνο η απόδοσή τους μειώνετε σημαντικά γρηγορότερα από τα λάστιχα δρόμου:sad:.Τα λάστιχα του τύπου 2CT,Diablo III ακόμη και τα απλά Power και Diablo είναι υπέρ αρκετά για λιώσημο στον δρόμο και αξιοπρεπέστατους χρόνους στην πίστα(αν αυτό ψάχνουμε).Κρατάνε επίσης για σαφώς πιο πολλά χλμ από τις γόμες.Μιλώντας με αντιπροσωπεία ελαστικών απορούν γιατί βάζουμε γόμες ενώ δεν υπάρχει πίστα εδώ. Βέβαια γούστα είναι αυτά και όπως κάνουν μερικοί στην περιοχή που ζω,βάζουν γόμες για να βολτάρουν και να πίνουν το καφεδάκι τους.

GIXXERAKIAS
17/04/2007, 13:44
Πολυ7 σωστα τα επιχειρηματα του παραπανω φιλου και λυθηκαν πολλες αποριες που ειχα.Οπως ολοι μας ετσι και εγω ψαχνω εδω και αρκετο καιρο τι να βαλω(γομες η παλιπολιτικα)μιας και δεν εχω ακομα μπει πιστα θα προτιμησω την ηπια λυση και θα βαλ πολιτικα μονο και μονο για την προοδευτικοτητα τους(σε προειδοποιουν και δεν ειναι τοσο απολυτα).

Εχω μιλησει με τον λαστιχα μου και μου προτεινε τα Μ3 η τα 2CT(φοραω ακομα τα μαμα BT014) και απο οτι μου ειπε θα δω πολλα μεγαλη διαφορα απο τα λαστιχα πρωτης τοποθετησης οτι λαστιχο και να βαλω.Αλλα επειδη εχω ακουσει πολυ καλα λογια μαλλον θα παω για τα Μ3 και πιστευω θα μεινω αρκετα ικανοποιημενος γιατι και βολτες θελω να πηγαινω και για καφε στην καφετερια αλλα και στην πιστα να κανω οτι χρονους μπορω να βγαλω χωρις να εχω το αγχος αν θα εχω προβλημα με την αποδοση του ελαστικου μου μετα(αν εβαζα γομες).:beer: :wave2: