PDA

View Full Version : o Schumacher αποχωρει...



adam_tsouk
11/09/2006, 09:54
εχοντας βρεθει 2 βαθμους πισω απο τον "αντιπαλο" του και περσινο πρωταθλητη alonso ανακοινωσε την αποχωρηση του απο τους αγωνες... Ο ίσως μεγαλύτερος πιλότος (για μενα ειναι) των τελευταίων χρόνων αποχωρεί με το κεφάλι ψηλά και παραμένει στην scuderia σε θέση που ακόμα δεν γνωρίζουμε.

:beer: :beer:


:wave2:


61307

villy
11/09/2006, 10:04
Ναι, είναι αλήθεια! :(

Εγώ στεναχωρήθηκα πάντως γιατί εκτός από πολύ καλός οδηγός είναι και επαγγελματίας! Δεν έκανε μία αρπαχτή να χτυπήσει μερικά φράγκα και μερικά γκομενάκια και να φύγει. Τα δίνει όλα, διατηρείται σε φοβερή φόρμα τόσα χρόνια. Δεν πιστεύω ότι θα σπάσουν το ρεκόρ του ποτέ. Θα μείνει θρύλος.

Θέλω να πάρει και το 8ο και να φύγει με το κεφάλι ακόμα πιο ψηλά!

:a012: :a012: :a012: :a012: :a012:

alex14
11/09/2006, 10:09
Αν και δεν τον παω, στεναχωρηθηκα που τα παρατησε. Φοβερος οδηγος και επαγγελματιας. :(

:wave2:

gojakla
11/09/2006, 10:20
:a12: :a12: :a12: :a12: :a12: :a12:

ruyjin
11/09/2006, 10:25
καλός δε το αμφισβητει κανεις
αλλα όπως ειπε και ο Αντουαν ... οκ θα υπαρξουν αλλοι νεοτεροι

οσο για τις αντιπαθειες που δημιουργησε αυτα τα χρονια, μερικες οφείλονται σε αυτα τα συμβάντα (http://www.contra.gr/Motorsport/World/Formula1/128918.html)


Kimi του χρονου λέμε
:beer: :beer: :beer:

idi
11/09/2006, 10:55
o μεγαλυτερος????

no comments....


61315

adam_tsouk
11/09/2006, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
οσο για τις αντιπαθειες που δημιουργησε αυτα τα χρονια, μερικες οφείλονται σε αυτα τα συμβάντα (http://www.contra.gr/Motorsport/World/Formula1/128918.html)



ρε πατε καλα;

σε ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ καρριερας εχετε 5 μελανα σημεια και τον εχετε βγαλει χαλια;


αιντεεε.....

adam_tsouk
11/09/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
o μεγαλυτερος????

no comments....

ρε φιλε, ο Σενα δεν ζει....

μιλας για ΙΣΤΟΡΙΑ και οχι για παρον!


και στη τελικη, ο Σενα δεν εχει τα πρωταθληματα του Σουμαχερ, το βρισκεις αρκετα καλο για αντιλογο;

Dodok edessa
11/09/2006, 11:24
o Schumacher ήταν και είναι ο μεγαλύτερος οδηγος αγώνων.
Απέδειξε οτι είναι ο μεγαλύτερος και με τον τρόπο της αποχώρησης του.
Στο απόγειο της καριέρας του κυνηγώντας τον τιτλο και με τεραστία ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ χωρίς μελανά σημεια.
Θεωρώ τυχερή την ομάδα που υποστηρίζω (ferrari),που τον ειχε οδηγό τοσα χρονια (οπως θα ηθελα να ειναι και ο Rossi στην ducati),και κατασπάραξε τις ερμαφρόδιτες ομάδες αγγλογερμανικες,καθως και τους αδιάφορους άγευστους μετριότατους σχιστοματιδες ...Καλη συνέχεια οποιο δρομο και να παρει στην ζωη του ,ενα μεγαλο ευχαριστω για τις χαρες που μας χαρισε ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΓΕΡΜΑΝΑΡΑΣ ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΩΝ TIFOZI.



Οσο για τον senna μεγαλος οδηγος ....τεράστιος ...δεν ξέρουμε ομως πως θα τελείωνε την καριέρα του ...οποτε μενει ενα κενο

.


61319

adam_tsouk
11/09/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
o Schumacher ήταν και είναι ο μεγαλύτερος οδηγος αγώνων.
Απέδειξε οτι είναι ο μεγαλύτερος και με τον τρόπο της αποχώρησης του.
Στο απόγειο της καριέρας του κυνηγώντας τον τιτλο και με τεραστία ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ χωρίς μελανά σημεια.
Θεωρώ τυχερή την ομάδα που υποστηρίζω (ferrari),που τον ειχε οδηγό τοσα χρονια (οπως θα ηθελα να ειναι και ο Rossi στην ducati),και κατασπάραξε τις ερμαφρόδιτες ομάδες αγγλογερμανικες,καθως και τους αδιάφορους άγευστους μετριότατους σχιστοματιδες ...Καλη συνέχεια οποιο δρομο και να παρει στην ζωη του ,ενα μεγαλο ευχαριστω για τις χαρες που μας χαρισε ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΓΕΡΜΑΝΑΡΑΣ ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΩΝ TIFOZI.



Οσο για τον senna μεγαλος οδηγος ....τεράστιος ...δεν ξέρουμε ομως πως θα τελείωνε την καριέρα του ...οποτε μενει ενα κενο

.

νομιζω πως δεν μπορω να προσθεσω τπτ περισσότερο.

Επισης εκτος απο οδηγος ειναι και ΜΕΣΑ σε όσα μπορεί να συνεισφέρει, συμμετάσχει κτλ... (δωρεες κτλ)


61321

lazy
11/09/2006, 11:34
Παντως τα νούμερα δεν λένε ψεμματα

http://www.4mula1.ro/formulaone/custom/driver

http://www.statsf1.com/statistique/pilote/chp1.asp?LG=2

idi
11/09/2006, 11:36
φυσικα αφου ειναι ο πλουσιοτερα αμοιβομενος αθλητης ολων των εποχων....( εχει πολλα να χαρησει.....

μιλατε με ενα αντι-ferrari κο.....

και για μενα ο Senna δεν ειναι τυχαιο που εχει ακομα περισσοτερους οπαδους απο οποιοδηποτε αλλο που περασε απο το αθλημα....

αν ζουσε ο σουμιες θα επαιρνε πολλες 2ες θεσεις πισω απο το senna

νταξ εκτος θεματος ειμαι αλλα σπαστικο να βλεπω το μεγαλυτερος γιατι μου τι δινει ο τυπος και οσα εχει κανει
:wave2:

adam_tsouk
11/09/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
φυσικα αφου ειναι ο πλουσιοτερα αμοιβομενος αθλητης ολων των εποχων....( εχει πολλα να χαρησει.....

μιλατε με ενα αντι-ferrari κο.....

και για μενα ο Senna δεν ειναι τυχαιο που εχει ακομα περισσοτερους οπαδους απο οποιοδηποτε αλλο που περασε απο το αθλημα....

αν ζουσε ο σουμιες θα επαιρνε πολλες 2ες θεσεις πισω απο το senna

νταξ εκτος θεματος ειμαι αλλα σπαστικο να βλεπω το μεγαλυτερος γιατι μου τι δινει ο τυπος και οσα εχει κανει
:wave2:

ρε Γιωργο ακιε αν η γιαγια μου ειχε πατινια.....


εχει λεφτα και χαριζει. Και αλλοι εχουν και δε χαριζουν. Για κανεναν αλλο δεν ακουστηκε για ποσα τετιου υψους που εχει δωρισει.

Που το ξερεις οτι ο Σενα εχει ΑΚΟΜΑ τους περισσοτερους οπαδους; εχετε παει για καφε;

το τελαυταιο δεν το καταλαβα... πρεπει να συγχιστηκες, ας το αφησουμε! :lol:

MIKE_16V
11/09/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
:a12: :a12: :a12: :a12: :a12: :a12:



+10000000000000000000000000000000

SF
11/09/2006, 11:42
Στο καλό ο παπάρας!!

Βέβαια η ζημιά έχει ήδη γίνει. Η F1 είναι τσίρκο όπως λένε, και μάλιστα με μηδαμινό ενδιαφέρον. Η FIA (δια μέσου της προεδράρας μπρρρρ Max Mosley) είδε από νωρίς ότι ο Σούμι είναι η οδός για να βγάλουν πολλά φράγκα, κι έτσι έγινε. Τα έκαναν (μάλλον ο Max προσωπικά) πουτάνα. Το θέαμα έπρεπε να γίνει περισσότερο comme-il-faut ώστε να βλέπει περισσότερος κόσμος. Και φτάσαμε στο 2000 που μέχρι και μικρά κοριτσάκια ήξεραν τον Σουμι, και για πάρτη του παρακολουθούσαν τα grand prix!!! Και μετά αντε να πεις εσύ τι σημαίνει μονομαχία Αρνου-Βινλέβ στη Γαλλία και Σεννα-Μανσελ στο Μονακό...

Απο εκεί που βλέπαμε πραγματικά grand prix με μάχες και ενδιαφέρον με Σεννα, Μανσελ, Μπεργκερ, τον πικραμένο τον Πατρέζε, Χάκινεν, και ακόμα παλιότερα με Προστ, Νανινι (με το 1 χέρι μετά στο BTCC), Γουαργουικ, Μπουτσεν κλπ κλπ κλπ... Φτάσαμε στο σημερινό απίθανα βαρετό θέαμα. Δυο προσπεράσεις σε ολόκληρο grand prix και θεωρείται ότι έγινε χαμός! :lol:

Και μέχρι να αρχίσει να παίρνει πρωταθλήματα ο παπάρας, όχι 5, αλλα 45 μελανά σημεία έχει η ιστορία του στις πίστες. Αλητεία και κακοήθεια, αλλά δυστυχώς δεν έχω αρχείο. Τη γενική εντύπωση μέχρι και το ~98-99 που σταμάτησα να παρακολουθώ. Kαι ο Σένα ήταν ψιλοαλητάκος στην αρχή, αλλά ποτέ κακοήθης. Και τέλος πάντων, το γεγονός ότι ο Σουμι έχει τα πρωταθλήματα που έχει, δε μπορεί σε καμίιιιιιιιιιια περίπτωση να τον εξισώσει με τον Fangio και τα 5 πρωταθλήματά του, και ούτε φυσικά να τον εξυψώσει ως σπουδαίοτερο πιλότο κλπ κλπ Μπρρρρ

Τα πρωταθλήματα τουρισμού (DTM, BTCC κλπ) εδώ και καιρό έχουν ανάλογη (με την F1) τεχνολογία, και πολύ πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Ελπίζω να μη μετακομίσει εκεί ο Σούμις!!!

Θα μου πειτε, στα @@ μας όλα αυτά. Εμείς μηχανές γουστάρουμε :)

adam_tsouk
11/09/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
+10000000000000000000000000000000

τι επιχειρηματολογια θεε μου!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
11/09/2006, 11:43
ΔΕΝ ηθελα να το πιστεψω χτες! :sad:

Για μενα μενει ενα τεραστιο και δυσαναπληρωτο κενο στην Φορμουλα 1 ... :sick:

crs-k
11/09/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
τι επιχειρηματολογια θεε μου!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Γιατι? :confused:


Δεν ειχε αρκετα μηδενικα? :dizzy: :hypnotize



:lol: :rotflmao: :lol:

MIKE_16V
11/09/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Στο καλό ο παπάρας!!

Βέβαια η ζημιά έχει ήδη γίνει. Η F1 είναι τσίρκο όπως λένε, και μάλιστα με μηδαμινό ενδιαφέρον. Η FIA (δια μέσου της προεδράρας μπρρρρ Max Mosley) είδε από νωρίς ότι ο Σούμι είναι η οδός για να βγάλουν πολλά φράγκα, κι έτσι έγινε. Τα έκαναν (μάλλον ο Max προσωπικά) πουτάνα. Το θέαμα έπρεπε να γίνει περισσότερο comme-il-faut ώστε να βλέπει περισσότερος κόσμος. Και φτάσαμε στο 2000 που μέχρι και μικρά κοριτσάκια ήξεραν τον Σουμι, και για πάρτη του παρακολουθούσαν τα grand prix!!! Και μετά αντε να πεις εσύ τι σημαίνει μονομαχία Αρνου-Βινλέβ στη Γαλλία και Σεννα-Μανσελ στο Μονακό...

Απο εκεί που βλέπαμε πραγματικά grand prix με μάχες και ενδιαφέρον με Σεννα, Μανσελ, Μπεργκερ, τον πικραμένο τον Πατρέζε, Χάκινεν, και ακόμα παλιότερα με Προστ, Νανινι (με το 1 χέρι μετά στο BTCC), Γουαργουικ, Μπουτσεν κλπ κλπ κλπ... Φτάσαμε στο σημερινό απίθανα βαρετό θέαμα. Δυο προσπεράσεις σε ολόκληρο grand prix και θεωρείται ότι έγινε χαμός! :lol:

Και μέχρι να αρχίσει να παίρνει πρωταθλήματα ο παπάρας, όχι 5, αλλα 45 μελανά σημεία έχει η ιστορία του στις πίστες. Αλητεία και κακοήθεια, αλλά δυστυχώς δεν έχω αρχείο. Τη γενική εντύπωση μέχρι και το ~98-99 που σταμάτησα να παρακολουθώ. Kαι ο Σένα ήταν ψιλοαλητάκος στην αρχή, αλλά ποτέ κακοήθης. Και τέλος πάντων, το γεγονός ότι ο Σουμι έχει τα πρωταθλήματα που έχει, δε μπορεί σε καμίιιιιιιιιιια περίπτωση να τον εξισώσει με τον Fangio και τα 5 πρωταθλήματά του, και ούτε φυσικά να τον εξυψώσει ως σπουδαίοτερο πιλότο κλπ κλπ Μπρρρρ

Τα πρωταθλήματα τουρισμού (DTM, BTCC κλπ) εδώ και καιρό έχουν ανάλογη (με την F1) τεχνολογία, και πολύ πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Ελπίζω να μη μετακομίσει εκεί ο Σούμις!!!

Θα μου πειτε, στα @@ μας όλα αυτά. Εμείς μηχανές γουστάρουμε :)


Αdam. οριστε τα επιχειρηματα, thanks SF!!

:wave2:

villy
11/09/2006, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Στο καλό ο παπάρας!!



Λίγο, για να μην πω πολύ υπερβολικό σε βρίσκω :nono:

Το ότι ήταν ο καλύτερος οδηγός σε συνδοιασμό με το καλύτερο αυτοκίνητο οδήγησε σε αυτή την μονοτονία που λες. Δεν σημαίνει όμως ότι φταίει αυτός!

Ας προσπαθούσαν οι άλλοι οδηγοί και οι άλλες ομάδες περισσότερο!
:nono: :nono: :nono:

MIKE_16V
11/09/2006, 11:49
Και οπως σου ειπα, και στην ¨γειτονια" μας, δεν ειπα ποτε οτι δεν ειναι καλος οδηγος.Απλα αυτος ηταν η αρχη του τελους.....

Οπως σου ειπα βρες κανα βιντεο να οδηγαει 6ταχυτο καρτ...και θα καταλαβεις.

:wave2:

adam_tsouk
11/09/2006, 11:52
το πως εχει καταντησει το αθλημα ΔΕΝ εχει να κανει σε καμμια περιπτωση με τον συγκεκριμενο οδηγο.

Το ποιος ηταν καλυτερος λογο μη χρησης βοηθηματων επισης δε μου λεει τπτ μιας και ο Σουμαχερ ΔΕΝ ξεκινησε την καριερα του βασιζομενος σε αυτα!

ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ εχουν μελανα σημεια και αθληματα οπως f1, motoGP, ποδοσφαιρο κτλ δεν ειναι για επιστημονες αλλα μαλλον για ανθρωπους που καθε αλλο παρα παναγιτσες εινα... (η μηπως ο ροσσι ειναι αγιος ε; ε; οχι γιατι ολο το χωραφι μου δεν γφτανει να τον χορτασει)

Και στη τελικη, αυτος ειναι! Δεν χρειαζεται (και μαλλον δεν πρεπει) να τον συμπαθουν ολοι! αυτο ελειπε. Το οτι ειναι ο μεγαλυτερος της παρουσας φασης στη f1 δεν το αλλαζει τπτ.

και για οσους θεωρουν καποιον αλλον καλυτερο (και για μενα συνεβαινε κατι παρομοιο καποτε) μονο τα νουμερα μετρανε αγαπητοι... :D

Dodok edessa
11/09/2006, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Στο καλό ο παπάρας!!

Βέβαια η ζημιά έχει ήδη γίνει. Η F1 είναι τσίρκο όπως λένε, και μάλιστα με μηδαμινό ενδιαφέρον. Η FIA (δια μέσου της προεδράρας μπρρρρ Max Mosley) είδε από νωρίς ότι ο Σούμι είναι η οδός για να βγάλουν πολλά φράγκα, κι έτσι έγινε. Τα έκαναν (μάλλον ο Max προσωπικά) πουτάνα. Το θέαμα έπρεπε να γίνει περισσότερο comme-il-faut ώστε να βλέπει περισσότερος κόσμος. Και φτάσαμε στο 2000 που μέχρι και μικρά κοριτσάκια ήξεραν τον Σουμι, και για πάρτη του παρακολουθούσαν τα grand prix!!! Και μετά αντε να πεις εσύ τι σημαίνει μονομαχία Αρνου-Βινλέβ στη Γαλλία και Σεννα-Μανσελ στο Μονακό...

Απο εκεί που βλέπαμε πραγματικά grand prix με μάχες και ενδιαφέρον με Σεννα, Μανσελ, Μπεργκερ, τον πικραμένο τον Πατρέζε, Χάκινεν, και ακόμα παλιότερα με Προστ, Νανινι (με το 1 χέρι μετά στο BTCC), Γουαργουικ, Μπουτσεν κλπ κλπ κλπ... Φτάσαμε στο σημερινό απίθανα βαρετό θέαμα. Δυο προσπεράσεις σε ολόκληρο grand prix και θεωρείται ότι έγινε χαμός! :lol:

Και μέχρι να αρχίσει να παίρνει πρωταθλήματα ο παπάρας, όχι 5, αλλα 45 μελανά σημεία έχει η ιστορία του στις πίστες. Αλητεία και κακοήθεια, αλλά δυστυχώς δεν έχω αρχείο. Τη γενική εντύπωση μέχρι και το ~98-99 που σταμάτησα να παρακολουθώ. Kαι ο Σένα ήταν ψιλοαλητάκος στην αρχή, αλλά ποτέ κακοήθης. Και τέλος πάντων, το γεγονός ότι ο Σουμι έχει τα πρωταθλήματα που έχει, δε μπορεί σε καμίιιιιιιιιιια περίπτωση να τον εξισώσει με τον Fangio και τα 5 πρωταθλήματά του, και ούτε φυσικά να τον εξυψώσει ως σπουδαίοτερο πιλότο κλπ κλπ Μπρρρρ

Τα πρωταθλήματα τουρισμού (DTM, BTCC κλπ) εδώ και καιρό έχουν ανάλογη (με την F1) τεχνολογία, και πολύ πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Ελπίζω να μη μετακομίσει εκεί ο Σούμις!!!

Θα μου πειτε, στα @@ μας όλα αυτά. Εμείς μηχανές γουστάρουμε :)



ΜΗΔΑΜΗΝΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ????

ρε συ τι λες ???:uplate: ειδες ποσο κοσμο ειχε χθες ??ποσα καναλια καλυπτουν και σε ποσα κρατη παρακολουθουν τους αγωνες??
και απο τον επομενο αγωνα που οι βαθμοι της διαφοράς εγιναν 2 τοτε να δεις ..τωρα αν δεν σου αρεσε εσενα διακαιωμα σου αλλα αυτα που λες δεν ειναι σωστα...
Για πες μας εναν αγωνα που δεν ειναι τσιρκο οπως λες ..ακομα και ποδοσφαιρικος...:lol:
Αλλα και παλι δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις ς ,οτι το ολο σύστημα στήθηκε για τον σουμι.??..:sick:
Τι λετε ρε παιδια :confused:

SF
11/09/2006, 12:02
Το ενδιαφέρον είναι η προσωπική μου άποψη. Δλδ κάποτε περίμενα πως και πως να δω αγώνα. Ακόμα και mid 90s που η Renault το έπαιρνε κάθε χρόνο είχε ενδιαφέρον. Από ένα σημείο κι ύστερα όμως, έγινε τόσο βαρετό που απλά δεν ξαναείδα. Στο MotoGP, μέχρι και τον τελευταίο γύρο αλλάζουν οι πρώτες θέσεις... στην F1 τι γινεται? ΤΙ ΠΟ ΤΑ.

Για αυτό, οκ, δεν εχει και πολλά να κάνει ο Σούμι, πλην του ότι έχει παίξει πολύ καλύτερα απ'όλους το ρόλο του στο νέο "περιποιημένο" σύστημα της F1. Ο καταστροφέας του θεάματος είναι αναμφισβήτητα ο Mosley. Και μάλιστα κάνει και συστηματικές προσπάθειες να μαμήσει και το WRC.

Η αντιπάθειά μου για τον Σούμι προέρχεται από τα όλα όσα έκανε την αρχή (και μέση) της καριέρας του. Αυτά μου έμειναν, κι ας αναδείχθηκε μετά σε αυτό που αναδείχθηκε. Άλλωστε δεν είναι τυχαίες οι πετυχημένες φοτοσοπιές που κυκλοφόρησαν, και έδειχναν πόσο μοιάζει στον Χίτλερ!!!
:rotflmao: :lol:

Dodok edessa
11/09/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Το ενδιαφέρον είναι η προσωπική μου άποψη. Δλδ κάποτε περίμενα πως και πως να δω αγώνα. Ακόμα και mid 90s που η Renault το έπαιρνε κάθε χρόνο είχε ενδιαφέρον. Από ένα σημείο κι ύστερα όμως, έγινε τόσο βαρετό που απλά δεν ξαναείδα. Στο MotoGP, μέχρι και τον τελευταίο γύρο αλλάζουν οι πρώτες θέσεις... στην F1 τι γινεται? ΤΙ ΠΟ ΤΑ.

Για αυτό, οκ, δεν εχει και πολλά να κάνει ο Σούμι, πλην του ότι έχει παίξει πολύ καλύτερα απ'όλους το ρόλο του στο νέο "περιποιημένο" σύστημα της F1. Ο καταστροφέας του θεάματος είναι αναμφισβήτητα ο Mosley. Και μάλιστα κάνει και συστηματικές προσπάθειες να μαμήσει και το WRC.

Η αντιπάθειά μου για τον Σούμι προέρχεται από τα όλα όσα έκανε την αρχή (και μέση) της καριέρας του. Αυτά μου έμειναν, κι ας αναδείχθηκε μετά σε αυτό που αναδείχθηκε. Άλλωστε δεν είναι τυχαίες οι πετυχημένες φοτοσοπιές που κυκλοφόρησαν, και έδειχναν πόσο μοιάζει στον Χίτλερ!!!
:rotflmao: :lol:

ok τοτε ..το να μη γουσταρεις το σουμι ειπαμε δικαιωμα σου .
το να μη γουσταρεις την φορμουλα παλι δικαιωμα σου ...
Τοτε ρε γιατι εκφερεις γνωμη για κατι που ουσιαστικα δεν σε ενδιαφερει και μας βαζεις στην πριζα.
:mad:


61330

ruyjin
11/09/2006, 12:26
δεν αρνούμε ότι ειναι καλος οδηγος, ούτε οτι πρεσφερει και εξω απο τις πιστες
τον υποστηριζα πολλα χρονια ως φαν της Φεραρι, αλλα δεν ειναι για μενα οπως ο Σεννα.. οπως και να το κανουμε

και οπως ειπε και ο SF η μαχη του Σεννα με το Μανσελ στο Μονακο τους τελευταις 5-6 γυρους ηταν απιστευτη

αλλες εποχες τοτε, μιας και τα αμαξια τοτε ηταν πολυ διαφορετικα απο τα σημερινα

ενας πολυ καλος οδηγος αποσυρεται και ερχεται ο καιρος να φανουν κι αλλοι

αυτα

υγ:
εχει βαλλει κανεις εν ωρα αγωνα οπισθεν για να αποφυγει τρακαρισμα και να επαναφερει το αμαξι στην πιστα εν κινηση και την ωρα που κανει τετακε???????????
απάντηση
ο Senna........ και μαλιστα 2 φορες!!!
:a23: :a23: :a23:

και για οσους δε ξερουν, σε εκεινα τα αυτοκινητα η οπισθεν εμπαινε με το χερι με ανεξαρτητο μοχλο

SF
11/09/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa

Τοτε ρε γιατι εκφερεις γνωμη για κατι που ουσιαστικα δεν σε ενδιαφερει και μας βαζεις στην πριζα.
:mad:


Σας βάζω στην πρίζα γιατί είναι ο *μόνος* οδηγός που όταν τον προσπερνούσαν ή απλά δε του έβγαινε γενικώς, έκανε μια τσαααααααακ και τους εμβόλιζε!! Απλό!

Κατα τ'αλλα, αν ενα τραινάκι 20 αυτοκινήτων επί 2 ώρες, με 2-3 προσπεράσεις και "την μαχη των πιτς" θεωρείται σήμερα ενδιαφέρον... τι να πω... είμαι γέροντας μάλλον! :lol:

Kizoku
11/09/2006, 12:32
Είτε αρέσει σαν χαρακτήρας είτε όχι ένα είναι σίγουρο.

Είναι απο τους καλύτερους πιλότους όλων των εποχών (δεν θα πω ο καλύτερος γιατί αυτό είναι και υποκειμενικό) αλλά σίγουρα ο καλύτερος της γενιάς του.
Πάντως έχει συντρίψει όλα σχεδόν τα ρεκόρ και αυτό κάτι σημαίνει.

Το να τον συγκρίνουμε με πιλότους προηγούμενων εποχών είναι άτοπο κατά την άποψή μου λόγων τελείως διαφορετικών συνθηκών και κυρίως γιατί δεν τον είδαμε αντιμέτωπο με αυτούς.

Τέλος για το μέτριο θέαμα της F1 δεν φταίνε οι πιλότοι! Το να προσπεράσεις με ένα μονοθέσιο του οποίου το κράτημα στηρίζεται σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό στην αεροδυναμική είναι εξαιρτεικά δύσκολο.
Πως να προσπεράσεις κάποιον όταν πάνω στη στροφή αναγκάζεσαι να μένεις μακριά του για να έχεις αεροδυναμική απόδοση που θα σε κρατήσει στη στροφή?

Τα δεδομένα στα motoGP είναι τελείως διαφορετικά και φυσικά ευνοούν τα προσπεράσματα!

sapila racing
11/09/2006, 12:33
Σίγουρα ο Schumi είναι ο οδηγός της δεκαετίας, κανείς δεν αντιλέγει. Οσο για ποιός είναι ο καλύτερος οδηγός όλων των εποχών, είναι άλλο θέμα....

Εγώ θα ήθελα απλώς να πω μερικά πράγματα που πολλοί δεν τα ξέρουν.

Ο Schumi εκανε πρώτη φορά pole στον επόμενο αγώνα από την τραγική Imola.
O Ayrton είχε ιδρύσει το Ayrton Senna foundation, αρκετά χρόνια πριν το θάνατό του, αλλά ποτέ δεν ακούστηκε τίποτα, ούτε το διαφήμισε ποτέ του.
Στην ευρεία δημοσιότητα εγινε γνωστό μετά το θάνατο του.
Αυτό το ίδρυμα στην ουσία διέθετε τα χρήματα από τα διαφημηστικά κλπ που πωλούνταν με το όνομα του, στο Βραζιλιάνικο λαό.
Επίσης διέθετε αρκετά χρήματα από αυτά που κερδιζε απο την F1.
Πολλοί θα πουν οτι γι αυτόν ηταν ψίχουλα μια κι ηταν πολύ πλούσιος και χωρίς τα λεφτά της F1, πάλι όμως το οτι τα διεθετε στα παιδιά της Βραζιλίας χωρίς ποτε να το πει, κάτι σημαίνει.

Επίσης, καλύτερος οδηγός όλων των επόχων θεωρείτο ο Juan Manuel Fangio.
Μέχρι που ο ίδιος είπε πως δεν ειναι αυτός, αλλά ο Ayrton Senna da Silva.
Τελος.

:rolleyes:

sapila racing
11/09/2006, 12:37
Και μερικά quotes από τους μεγάλους της F1.

“Ayrton set standards the rest of us can only dream about. His death doesn’t seem real. He was invincible and was going to keep on winning.”-Derek Warwick

“I was proud to compete against him. Professionally, he was the only driver I respected. In Senna’s honour, I will never sit in a Formula One car again.”-Alain Prost

“Ayrton was the best friend I ever had in F1, closer to me than anybody else in the business. During my three years driving with him at McLaren, I came to realize that he was the best, one level higher than the rest of us.”-Gerhard Berger

“This has been one of my hardest achievements in motorsport. The soul searching was very difficult, especially when my five-year-old daughter came and asked whether it was true that Senna was dead. It was tough, but we all had to face the same thing. Did we want to do this anymore? Is it crazy? It was a very emotional and difficult time.”-Martin Brundle

“He was the best driver who ever lived.”-Niki Lauda

“Ayrton Senna was an extraordinary racing driver. His skills, craft, subtlety and courage were of such magnitude that he dwarfed his generation of drivers.”-Ron Dennis

“His loss is impossible to quantify. Everyone who has ever met him, in whatever capacity, feels they have lost something very special.”-Frank Williams

The life of Ayrton Senna was an example in dedication and the love of the sports few athletes have had at international level. The world has lost the greatest athlete in the history of motor racing and I have lost a great friend. Grand Prix racing will never be the same without Ayrton.”-Emerson Fittipaldi

“When I first came round in the medical center after my accident, the first face I saw was Ayrton’s, with tears in his eyes. I had never seen that with Ayrton before. I just had the impression that he felt as if my accident was like one of his own. He helped me a lot with my career and I can’t find the words to describe his loss.”-Rubens Barrichello

“I always had a good relationship with him in our breif encounters. Senna was very good to us. He was very supportive of Michael. In fact, his was one of the first congratulatory messages Michael got after winning in Australia. I don’t know what else to say. It comes as a tremendous shock to all of us. It’s a devastating loss.”-Mario Andretti

“What has happened is so dramatic and so bad that I feel no satisfaction in winning.”-Michael Schumacher

“It’s a real waste. He still had a lot of racing and wins left in him. He was a good person. I can tell you that firsthand. Last year (1993), when I had my problems, he was one of the main people there supporting me. He was probabily the greatest driver of all time. This was not a driver error. There was no weakness in his driving.”-Michael Andretti

“As I already said on TV, I want to dedicate this success to Ayrton. This is the place, I believe, where my life changed. After everything I have been through, from the problems on the car to the problems with myself, I think that Imola this year has seen another changing point…”-Rubens Barrichello in post-race press conference at Imola GP 1999 . He finished 3rd.

crs-k
11/09/2006, 12:38
Εχω παρακολουθησει ΑΝΕΛΙΠΩΣ ΟΛΟΥΣ τους αγωνες F1, απ' οταν αρχισαν να πρωτοπροβαλονται στην Ελλαδα (απρομαυροι φυσικα τοτε), '74 ή '75 νομιζω (δεν θυμαμαι καλα :rolleyes: ) !!!

Ειχα ξεκινησει σαν φαν του Εμερσον Φιτιμπαλντι θυμαμαι ... :smilea:


Απο τοτε περασαν ΠΟΛΛΟΙ μεγαλοι οδηγοι, οπως φανταζομαι θα περασουν κι αλλοι ...


Ο Σουμαχερ, εφερε μια επανασταση στον τροπο οδηγησης αυτων των τερατων, μ' εναν νεο τροπο οδηγησης, στον υποκλιθηκαν (ακομα κι ο ΜΕΓΑΛΟΣ Σενα) και προσπαθησαν να τον μαθουν και να τον αντιγραψουν ΟΛΟΙ οι μεγαλοι της εποχης (Σενα, Προστ, Μανσελ, Ντ.Χιλ, Μπεργκερ κλπ)!

Μιλαμε για την συνεχεια του φρεναρισματος με ταυτοχρονο ελεγχο με το γκαζι του πισου μερους ΚΑΙ ΜΕΣΑ στην (εισοδο της) στροφη!!!


Αλλα αυτα ειναι μονο για οσους παρακολουθουν την F1 για να απολαυσουν οδηγηση, κι ΟΧΙ γι' αυτους που ψαχνουν τρακαρισματα, προσπερασματα κι αλλα τετοια "θεαματικα" ... :winka:

crs-k
11/09/2006, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
....................................
Επίσης, καλύτερος οδηγός όλων των επόχων θεωρείτο ο Juan Manuel Fangio.
..................................


Θεωρειτο ετσι λογω των προταθληματων που ειχε παρει.

Οσοι ομως εχουν διαβασει, θα ξερουν οτι ο Φατζιο, ετρεχε σε καθε αγωνα και με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ αυτοκινητο !!!

Αυτο που επελεγε σαν πιο γρηγορο για την πιστα!


Ετρεχε στην ΙΔΙΑ σαιζον και με Φερραρι και με Αλφα Ρομεο και με Μερτσεντες και με Μαζερατι !!!


Για μενα ΔΕΝ ειναι συγκρισιμα μεγεθη ... :winka:

sapila racing
11/09/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ο Σουμαχερ, εφερε μια επανασταση στον τροπο οδηγησης αυτων των τερατων, μ' εναν νεο τροπο οδηγησης, στον υποκλιθηκαν (ακομα κι ο ΜΕΓΑΛΟΣ Σενα) και προσπαθησαν να τον μαθουν και να τον αντιγραψουν ΟΛΟΙ οι μεγαλοι της εποχης (Σενα, Προστ, Μανσελ, Ντ.Χιλ, Μπεργκερ κλπ)!

Μιλαμε για την συνεχεια του φρεναρισματος με ταυτοχρονο ελεγχο με το γκαζι του πισου μερους ΚΑΙ ΜΕΣΑ στην (εισοδο της) στροφη!!!





Πως είπατε??? :rotflmao: :rotflmao:

Πότε ακριβώς υποκλίθηκε ο Ayrton στον Schmumi???????

Μην λέμε οτι να ναι σε τέτοια θέματα.

Κι εγώ ξεκίνησα να βλέπω F1 με τον θάνατο του Ronnie Peterson και στμάτησα με τον θάνατο του Ayrton Senna.

idi
11/09/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk

Που το ξερεις οτι ο Σενα εχει ΑΚΟΜΑ τους περισσοτερους οπαδους;

δε νομιζω να υπαρχει καποιος που λεει το αντιθετο....

λατρευτηκε σα ΘΕΟΣ στη χωρα του, σαν ημιθεος στο κοσμο της F1 και ειναι ο μοναδικος που ξερουν ακομα και οι παπουδες στο χωριο...

ruyjin
11/09/2006, 12:54
βρήκα το 1 απο τα 2 βιντεο που σας ελεγα, που βαζει όπισθεν

εδώ (http://www.farzadsf1gallery.com/features/barcel91.html)
το λινκ ειναι στην κατω αριστερη φωτο

adam_tsouk
11/09/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δε νομιζω να υπαρχει καποιος που λεει το αντιθετο....

λατρευτηκε σα ΘΕΟΣ στη χωρα του, σαν ημιθεος στο κοσμο της F1 και ειναι ο μοναδικος που ξερουν ακομα και οι παπουδες στο χωριο...


εγω δεν εχω γνωρισει γκομενα ή παππου που να ξερει τον Σενα. Για τον Σουμαχερ δεν θες απαντηση.

crs-k
11/09/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πως είπατε??? :rotflmao: :rotflmao:

Πότε ακριβώς υποκλίθηκε ο Ayrton στον Schmumi???????

Μην λέμε οτι να ναι σε τέτοια θέματα.

Κι εγώ ξεκίνησα να βλέπω F1 με τον θάνατο του Ronnie Peterson και στμάτησα με τον θάνατο του Ayrton Senna.


Οταν το '93, μετα το Πορτογαλικο GP που ηταν το 1ο που κερδισε ο Σουμι, ειπε οτι "αυτος ο πιτσιρικας φρεναρει καταπληκτικα αργα ΚΑΙ μεσα στην στροφη και δεν θα 'ταν κακο να μαθουμε κατι καινουργιο απ' αυτον" (καπως ετσι, δεν θυμαμε την ακριβη συνταξη, αλλα αν καποιος ψαξει σε καποιο δημοσιογραφικο αρχειο, θα την βρει ΣΙΓΟΥΡΑ)! :winka:


Η διαφορα μας ειναι οτι εγω ΔΕΝ σταματησα να βλεπω και βλεπω και με ανοιχτα ματια (θελω να πιστευω) ... :cool:

ruyjin
11/09/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εγω δεν εχω γνωρισει γκομενα ή παππου που να ξερει τον Σενα. Για τον Σουμαχερ δεν θες απαντηση.

κοιτα και πολλοι που γεννηθηκαν μετα το '80
δε θυμουνται οτι πειραμε ευρομπασκετ το '87

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

maintenance
11/09/2006, 13:13
Καλά έκανε και την "έκανε" ο αλητάμπουρας.:mad:

Εφυγε ο υπάλληλος Μπαρικέλο, και δεν του έκανε τις χάρες ο Μάσσα.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ..............Τσόλι!

:mad:

adam_tsouk
11/09/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Καλά έκανε και την "έκανε" ο αλητάμπουρας.:mad:

Εφυγε ο υπάλληλος Μπαρικέλο, και δεν του έκανε τις χάρες ο Μάσσα.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ..............Τσόλι!

:mad:


ειναι (ακομα) πολυ λιγος ο Μασσα....

και του χρονουτ παλι ΔΕΝ θα ειναι ο Μασσα πρωτος... :winka:


Νασο, νομιζω οτι το επιασες το πνευμα μου...

τεςπα, απο αλλου ξεκινησαμε, αλλου το πηγαμε....

Αλλα ετσι ειναι, αφου κατα βαθος ολοι μας κρυφοσουμαχερ ειμαστε!Ελατε παραλιακη να σας δειξω!
:rotflmao: :rotflmao:

maintenance
11/09/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ειναι (ακομα) πολυ λιγος ο Μασσα....

και του χρονουτ παλι ΔΕΝ θα ειναι ο Μασσα πρωτος... :winka:


Νασο, νομιζω οτι το επιασες το πνευμα μου...

τεςπα, απο αλλου ξεκινησαμε, αλλου το πηγαμε....

Αλλα ετσι ειναι, αφου κατα βαθος ολοι μας κρυφοσουμαχερ ειμαστε!Ελατε παραλιακη να σας δειξω!
:rotflmao: :rotflmao:


Φυσικά ΔΕΝ θα είναι (μάλλον) πρώτος, αφού θα είναι ο Ραικόνεν.

Οπότε στην όλη "αλητεία" εμπλέκεται η φιλοσοφία της Φεράρι, να τα δίνουν όλα στον πρώτο οδηγό, και στον δεύτερο, το χαμαλίκι.

Αχ!!!!! θα μας τα κάνουν τούμπανο στο τέλος της σαιζόν, με την αποχώρηση του ακατανόμαστου.:mad:

adam_tsouk
11/09/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Φυσικά ΔΕΝ θα είναι (μάλλον) πρώτος, αφού θα είναι ο Ραικόνεν.

Οπότε στην όλη "αλητεία" εμπλέκεται η φιλοσοφία της Φεράρι, να τα δίνουν όλα στον πρώτο οδηγό, και στον δεύτερο, το χαμαλίκι.

Αχ!!!!! θα μας τα κάνουν τούμπανο στο τέλος της σαιζόν, με την αποχώρηση του ακατανόμαστου.:mad:

παντου και παντα φιλε Αντωνη ετσι ηταν.... :winka:


(περιμενω ακομα εκεινη τη σουβλακερι να ανοιξει):D

maintenance
11/09/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
παντου και παντα φιλε Αντωνη ετσι ηταν.... :winka:


(περιμενω ακομα εκεινη τη σουβλακερι να ανοιξει):D

Θα ανοίξει, θα ανοίξει, και θα πέσει πρόσκληση, Φίλτατε!

:D

ruyjin
11/09/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk


Νασο, νομιζω οτι το επιασες το πνευμα μου...



:beer: :beer:

:wave2:

Kizoku
11/09/2006, 13:30
Και να μην ξεχνάμε επίσης ότι είναι και 37 χρόνων και τα καταφέρνει ακόμη και με το παραπάνω!

;)

gojakla
11/09/2006, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
:beer: :beer:

:wave2:

ΝΑΣΟΟΟΟοοοοοο...
Κοίτα μην πιάσεις και τίποτ' άλλο μαζί με το πνεύμα του... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ruyjin
11/09/2006, 13:39
ρε ολοι οι Καβασακιδες το ιδιο χιουμορ εχετε?????????
:yuck: :yuck:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

H.A.Balafoutre
12/09/2006, 00:26
Έχω δει τον αγώνα στο Μονακό. Τρομερό θέαμα, απίστευτη οδήγηση, ακόμη πιο απίστευτοι πιλότοι.

Είδα και το μοιραίο Grand Prix στην Imola.

Φανταστικός οδηγός ο Σέννα. Με ταμπεραμέντο βραζιλιάνικο και ικανότητες απίστευτες.

Ο Σουμέχερ όμως είναι η εξέλιξη του σπόρ. Έχει σπουδάσει Μηχανολόγος Μηχανικός. Δεν ξέρω άλλον οδηγό να έχει πτυχίο μηχανικού. Ίσως εδώ είναι η διαφορά με τους άλλους.

Όχι μόνον ήξερε να οδηγάει φανταστικά αλλά ήξερε και να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ με τους μηχανικούς στις ίδιες αρμονικές.

Όταν ήταν στην Renault, αν στα Pits υπήρχε μια σταγόνα λάδι στο πάτωμα, κοκκάλοναν τα πάντα μέχρι να βρούν την αιτία. Όταν πήγε στην Ferrari, η νοοτροπία ήταν.....να την σκουπίσουν. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

Ο τυπάκος Σουμάχερ τους πέρασε την άλλη νοοτροπία, αυτή της Renault. Και σιγά σιγά άρχισε να χτίζει το δρόμο για την απόλυτη κορυφή. Μην ξεχνάτε πως η Ferrari είναι για όλους τους οδηγούς η πεμπτουσία του αυτοκινήτου. Έκανε αυτό που ήθελε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Άλλαξαν τα πάντα στην Ferrari. Μην ξεχνάτε πως πρίν την έλευση του Σουμέχερ ήταν για γέλια. Ακόμη και τα αυτοκίνητα παραγωγής. Δεν είναι τυχαίο πως οι Γερμανοί ξέχασαν τις δικές τους υπερμάρκες και έγιναν Φερραρικοί με πάθος. Οι γερμανοί παθιάριδες....χαχαχα, κ'όμως.

Η σκληρή δουλειά και η προσύλωση στον στόχο, η πίστη στους ανθρώπους, την ομάδα του, οι γνώσεις που είχε πάνω στην μηχανολογία τις ενδυνάμωσε και πέτυχε αυτό που όλοι μας δεν έχουμε καταφέρει. Το τέλειο. Μια αρμονία απίστευτη. Ή έστω όχι το τέλειο, αλλά αρκετά κοντά.

Σε παγκόσμια έρευνα που έγινε από ένα πανεπιστήμιο για το ποιά εταιρεία είναι η καλύτερη στον κόσμο από ερωτήσεις στους εργαζομένους της, η Ferrari βγήκε πρώτη και με διαφορά. Η έρευνα έγινε εν καιρό Σουμάχερ στο τιμόνι της F1 της. Η περιφάνεια το να δουλεύεις στην Ferrari, οι συνθήκες εργασίας, ο προγραμματισμός στα πάντα και ταυτόχρονα η απίστευτη προσύλωση του κάθε μηχανικού-εργάτη-οτιδήποτε τέλος πάντων με όλη του την ψυχή για την ομάδα λέει κάτι. Ο Σουμάχερ επεδίωξε να τους μάθει όλους με τα μικρά τους ονόματα. Και το έκανε.

Στους τελευταίους αγώνες πρίν το 6ο παγκόσμιο πρωτάθλημα η γυναίκα του σε μια συνέντευξή της είπε, "...πρώτη φορά τον βλέπω να μην κάνει 8 ώρες γυμναστική τη μέρα." Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό. Ποιός άλλος οδηγός έκανε τόσες ώρες γυμναστική? Κανένας. Ίσως γιατί όλοι τους ήταν βολεμμένοι στην 2η, 3η......θέση. Ο Σουμέχερ όχι.

ΝΑΙ έκανε και τις καγκουριές του. ΝΑΙ φυσικά και ευνοήθηκε διότι ήταν Ο ΣΟΥΜΑΧΕΡ. Ποιός από εμάς δεν θα είχε την απαίτηση να κάνουν τα στραβά μάτια όταν έχεις καταφέρει τόσα πόλλά και άξια και για τον ίδιο αλλά και για το σπόρ. Ήταν αναμφίβολα περιουσιακό στοιχείο για το σπόρ. Το κατάφερε όμως. Δεν του το έδοσαν.

Για μένα είναι ασύγκριτος όλων στα πάντα. Διότι κατάφερε από το ελάχιστο τα πάντα. Από ικανότητες και τα ρέστα....είναι μια αέναη συζήτηση. Σίγουρα οι παλαιότεροι πιλότοι οδήγούσαν αλλιώς. Αλλά οι άνθρωποι αλλάζουν. Δεν φταίει ο Σουμάχερ που οι άλλοι είναι τυφλοί και για κάποιους φαντάζει ο μονόφθαλμος. Οι καιροί είναι τέτοιοι. Οι συμπτώσεις της ιστορίας στο να βρήσκονται την ίδια χρονική στιγμή οι καλύτεροι εναντίων των καλύτερων ή οι χειρότεροι και τα λοιπά. Μοιραία και το σπόρ είναι ανάλογο. Ο Fangio έδινε 5-7 αγώνες τη χρονιά και ήταν πρωταθλητής. Είπαμε άλλες εποχές, άλλες συνθήκες, άλλοι άνθρωποι, διαφορετικές παράμετροι κάθε εποχή.

Όσο για τα παρασκίνια, αρκεί να σας πως μια φράση που υπάρχει για τον Briatore στην Ιταλία. Δεν λέμε πήγα στο περίπτερο για τσιγάρα, έ, για τον Briatore λένε πως πήγε για τσιγάρα και αγόρασε την καπνοβιομηχανία. Είναι ελιτίστικο σπόρ και από ένα σημείο και μετά εγωιστικό. Οπότε ανάλογα τα καπρίτσια των πλουσίων κινείται η Formula1. Ο Max Mosley είναι φερέφωνο του στυγνού Bernie. Στην Αγγλία θεωρείτε από τους πλουσιότερους πολίτες της. Κάθε χρόνο καταβάλει προσπάθειες να μην τον συμπριλάβει στην λίστα του το περιοδικό Forbes 200.

Τέσπα, μακάρι να το σηκώσει και φέτος διότι ο Αλόνσο δεν έχει πιάσει ακόμη το νόημα.:rotflmao: