PDA

View Full Version : υπερδιαφημισμενο συνεργειο - γενική συζήτηση



Cpt. Haddock
11/09/2006, 13:27
Μερικά πόστ μετακινήθηκαν για λόγους δεοντολογίας.

Όσα είχαν υπονοούμενα, συντομογραφίες ονομάτων κλπ.

Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι ο κανονισμός του φόρουμ.

Μόνο επωνύμως και συγκεκριμένα θα γίνονται καταγγελίες.

:wave2:

Boxer
11/09/2006, 13:43
Κατσε ρε καπιταν

Ολο το ποστ ειναι υπονοουμενο.

Η καταγγελια αυτη δεν κατονομαζει αλλα φωτογραφιζει.

"Πριν ενα μηνα περιπου ειχα πάει σε γνωστο συνεργειο,που σχεδόν ΟΛΟΙ όσοι έχουν BMW μου πρότειναν να πάω.Ακούστε και κλάψτε"

Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια ;

Cpt. Haddock
11/09/2006, 13:44
Φωτογραφίζει με συντομογραφία του επωνύμου. Γι' αυτό την αφαίρεσα.

:wave2:

Boxer
11/09/2006, 13:46
Εγω μιλουσα για την αρχικη καταγγελια

Cpt. Haddock
11/09/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Εγω μιλουσα για την αρχικη καταγγελια

Η αρχική, δηλαδή αυτή:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
"Πριν ενα μηνα περιπου ειχα πάει σε γνωστο συνεργειο,που σχεδόν ΟΛΟΙ όσοι έχουν BMW μου πρότειναν να πάω.Ακούστε και κλάψτε"
Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια ;

Μπορεί ίσως να κάνει "νιάου-νιάου" αλλά ΔΕΝ περιέχει ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο για το ποιο είναι το συνεργείο

(υπάρχουν αρκετά πολυδιαφημισμένα).

Προσπαθούμε να κρατήσουμε την λεπτή γραμμή μεταξύ της ενημέρωσής μας για τα κακώς κείμενα και της αποφυγής δυσάρεστων γεγονότων (μηνύσεις κλπ). Το εύκολο θα ήταν να "σφάζουμε" το θρεντ εξ΄ολοκλήρου, αφήνουμε όμως τη γενική πληροφορία, προσπαθώντας όμως να αποφύγουμε νομικά τυχόν προβλήματα.



:wave2:

zeli
11/09/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μερικά πόστ μετακινήθηκαν για λόγους δεοντολογίας.

Όσα είχαν υπονοούμενα, συντομογραφίες ονομάτων κλπ.

Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι ο κανονισμός του φόρουμ.

Μόνο επωνύμως και συγκεκριμένα θα γίνονται καταγγελίες.

:wave2:

Τελικά ο εν λόγω κύριος στον Πειραιά έχει πολυ περισότερες διασυνδέσεις απο ότι νόμιζα....Κάνει editing μέσω τρίτων και σε forums τώρα.Ο.Κ.Αφου θελετε να βγαλετε τα ματια σας βγαλτε τα.Εγω και ο φίλος με το 1150 απλά είπαμε την γνώμη μας τώρα που είδες το υπονοούμενο....Τεσπα μάλλον και αυτό το πόστ θα το φαει η μαρμάγκα οπότε τσαμπα καιει η λάμπα μου φαίνεται

Cpt. Haddock
11/09/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Τελικά ο εν λόγω κύριος στον Πειραιά έχει πολυ περισότερες διασυνδέσεις απο ότι νόμιζα....Κάνει editing μέσω τρίτων και σε forums τώρα.Ο.Κ.Αφου θελετε να βγαλετε τα ματια σας βγαλτε τα.Εγω και ο φίλος με το 1150 απλά είπαμε την γνώμη μας τώρα που είδες το υπονοούμενο....Τεσπα μάλλον και αυτό το πόστ θα το φαει η μαρμάγκα οπότε τσαμπα καιει η λάμπα μου φαίνεται

Zeli, πρόσεχε λίγο τι είπες...

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν κάνει editing μέσω τρίτων. Ότι ποστ έφυγαν, τα έβγαλα εγώ βάσει των κανόνων του φόρουμ.

Υπονοούμενα σαν το παραπάνω να λείπουν σε παρακαλώ.

Το ποστ ΔΕΝ το τρώει η μαρμάγκα, περιμένω να το διαγράψεις μόνος σου, όταν το ξαναδιαβάσεις και καταλάβεις τι έγραψες,

:wave2:

OldMan
11/09/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Τελικά ο εν λόγω κύριος στον Πειραιά έχει πολυ περισότερες διασυνδέσεις απο ότι νόμιζα....Κάνει editing μέσω τρίτων και σε forums τώρα.Ο.Κ.

:look: :eyepop: :look:

Ρε Γιάννη, τάπαιξες τελείως ??? :smokin:

dirtbird
11/09/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Τελικά ο εν λόγω κύριος στον Πειραιά έχει πολυ περισότερες διασυνδέσεις απο ότι νόμιζα....Κάνει editing μέσω τρίτων και σε forums τώρα.

Conspiracy theory.


Τρελαίνομαι:beer:

zeli
11/09/2006, 15:38
Οχι ρε παιδιά αλλα μου έκανε εντύπωση ότι τα παραπάνω πόστ που ΚΑΙ αυτά εκρυβαν υπονοούμενα συνεχίζουν να υπάρχουν (και μάλιστα αναλογη ή περίπου απορία εξέφρασε και boxer) και τα δικα μας (εμένα και του ενετκάμιση) εξαφανίστηκαν με αιτιολογικό τα υπονοούμενα :eyepop:

Ε το πρώτο πράγμα που σκεφτηκα ήταν αυτο που λέει ο dirtybird

Ψ.....Conspiracy theories

Υ.Γ. Είναι η τρίτη φορά που μου «τρώνε» posts όταν γράφω για τον εν λόγω «κύριο»


Λοιπόν Cpt.?

Cpt. Haddock
11/09/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Λοιπόν Cpt.?

Λοιπόν τι;

Θέλεις να πεις κάτι; Ξεκάθαρα! :mad:

Είπαμε, once and for all:

Καταγγελίες αόριστες, ανώνυμες, του τύπου "Ψωμ", "Παν", "Βαγ" δεν πρέπει να μπαίνουν γιατί θα δημιουργήσουν προβλήματα.

Τα όσα ανέφερε ο Costas_k ΔΕΝ άφηναν κανένα περιθώριο στον όποιο θιγμένο να κινηθεί δικαστικά. Τα δικά σου (και του Boxer ενδεχομένως) άφηναν. Γι΄ αυτό και τα έκοψα.

Δύο πράγματα είναι σίγουρα:

α) ΔΕΝ παρακολουθώ τι γράφουν συγκεκριμένοι χρήστες για να τους κόβω. Αρα αν εσένα έχει κοπεί ανάλογο ποστ 3 φορές πρέπει να έχει να κάνει με το πως έγραψες οτι έγραψες.

β) ΔΕΝ με νοιάζει το well being ΚΑΝΕΝΟΣ συνεργείου. Αλλά με ενδιαφέρει το moto.gr να μην έχει προβλήματα.

conspiracy theories κλπ, παρακαλώ να τα αφήσετε στην είσοδο. Αν είχα άκρες με συνεργεία (όπως εμμέσως πλην ΣΑΦΩΣ υποννοείς και σε ξαναπαρακαλώ να ανακαλέσεις), ούτε θα έμενα 3 φορές απο αλυσίδα και μάλλον θα ειχα αλλάξει τη γριά που έχω με το καινούριο μοντέλο.





:smokin:

ALX GS 11½
11/09/2006, 16:22
Δεν μπορουμε να αναφερουμε τα ονοματα και τις καλες ή κακες υπηρεσιες που προσφερουν οι κατοχοι των συνεργειων?

Αμα ειναι ετσι να τα κλεισουμε τα φορουμ.Τι τα θελουμε?Για να υποστηριζει ο καθενας την δικη του επιλογη μοτοσυκλετας και να πειραζομαστε?

Οπως λοιπον σε πολλα τοπικς μεσα στο Μοτο.γρ εχουν αναφερθει ονοματα συνεργειων με θετικα σχολια (κι οχι απλα θετικα,αλλα εξυμνιστικα) ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ,ετσι πρεπει να υπαρχουν και τοπικς με ονοματα που αναφερουν κακες υπηρεσιες.

Το Ψωμ το εγραψα εγω για συντομογραφια κι οχι οτι ειχα προβλημα να γραψω το ονομα.

Απο Ψωμ δεν αρχιζουν και πολλα συνεργεια BMW/aprilia στην Αθηνα,οπως κι αν αναφερουμε κι αλλα οπως εσυ ΠΑΝ ΒΑΓ κτλ.

Αν το προβλημα ηταν το ΨΩΜ ε ωραια...Ψωμοπουλος τοτε.
Παναγιωτοπουλος,Βαγιανελης,Ευθυμιου,Μοtogennesis,Καλφαρετ ζος,Μοtion & style ...και αλλα που μπορει να ξεχναω.

Οταν τα γραφουμε ολοκληρα τα ονοματα....πιανεται?

Συγνωμη αλλα εγω νομιζω οτι οι στραβες που μας κανουν καποια συνεργεια καλο ειναι να αναφερονται,ωστε να μην την πατανε κι αλλοι.Οταν ολοι βρισκονται στο απυροβλητο θα συνεχισουν οπως δουλευουν.
Αν αρχισουν ομως να χανουν πελατες,ισως αλλαξουν τον τροπο εργασιας τους και συμπεριφορα τους γενικως προς στον κοσμο.

Ναι στην διαφημιση ΝΑΙ και στην δυσφημιση.

Cpt. Haddock
11/09/2006, 16:24
Να σας πω λίγο...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Καταλαβαίνετε τι γράφω ή τζάμπα τα γράφω;

:sad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ALX GS 11½
Ναι στην διαφημιση ΝΑΙ και στην δυσφημιση.

Έχω την εντύπωση οτι οι κανονισμοί του moto.gr είναι σαφείς ΚΑΙ για τα δύο....

zeli
11/09/2006, 16:30
Αστο ρε Cpt. καταλάβαμε...Θα γράφουμε απο δω και πέρα μόνο για τον αν κάνουν ή όχι σούζα τα BMW και θα λέμε καλημέρες και χρόνια πολλα στον κόσμο και πολλα άλλα τέτοια «ακίνδυνα» και ωραία postakia.







:a022: :a022: :a022: :a022:

Cpt. Haddock
11/09/2006, 16:37
:rolleyes:

@Alx GS 11,5:

Εαν γράφεις για κάποιο συνεργείο οτι πήγες, δεν έκανε καλή δουλειά, "παιδιά μην πατήσετε εκεί" κλπ, ΧΩΡΙΣ να μπορείς να τεκμηριώσεις αυτά που γράφεις (και είναι γραπτά άρα scripta manent), τότε ο θιγόμενος μπορεί να κατηγορήσει εσένα και το moto για δυσφήμιση.

Μονο εάν καταγείλεις ΕΠΩΝΥΜΩΣ και με συγκεκριμένα στοιχεία μια κακοτεχνία είσαι (είμαστε) οκ.


Για να στο δώσω με ένα παράδειγμα: Συνεργείο στο οποίο εσύ πηγαίνεις και είσαι πολύ ευχαριστημένος ευθύνεται, στο βαθμό που μπορούμε να συμπεράνουμε, για το γεγονός οτι 3 φορές σε 1 μήνα μου βγήκε η αλυσίδα (τη μία στην εθνική πηγαίνοντας με 140-150...).

Είδες να έγραψα κάτι για το συνεργείο αυτό; Δεν το έκανα γιατί ΔΕΝ μπορώ να τεκμηριώσω οτι φταίει αυτός. Απλά δεν ξαναπάτησα εκεί. Και σε όσους με ρωτάνε κατ' ιδίαν, δε λέω "είναι χαλια/απατεώνας", απλά εξιστορώ τι συνέβη σε εμένα. Ο καθείς αποφασίζει.

Το να γράψεις "Ψωμ" με το "Ψωμόπουλος" είναι το ίδιο λάθος. Γι΄αυτό και έφυγαν τα συγκεκριμένα ποστ.

Πιστεύω τώρα να έγινα κατανοητός.

:wave2:

Cpt. Haddock
11/09/2006, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Αστο ρε Cpt. καταλάβαμε...Θα γράφουμε απο δω και πέρα μόνο για τον αν κάνουν ή όχι σούζα τα BMW και θα λέμε καλημέρες και χρόνια πολλα στον κόσμο και πολλα άλλα τέτοια «ακίνδυνα» και ωραία postakia.

Zeli, σου έχω ζητήσει δύο φορές κάτι κι εσύ συνεχίζεις τα υπονοούμενα κ τις ειρωνίες...

Λυπάμαι...

Cpt. Haddock
11/09/2006, 16:42
Σημείωση: Θα κάνω ένα διαχωρισμό στα ποστς για να μην ξεφύγουμε από το αρχικό θέμα.

Για να μην φωνάζετε προκαταβολικά ΔΕΝ θα φάω κανένα.

ALX GS 11½
11/09/2006, 16:56
Θελετε να σας διηγηθω επωνυμως κανα δυο περιπετειες για τον Ψωμοπουλο?

ή αν μου/μας κανει αγωγη δεν θα μπορεσω να τεκμηριωσω αυτο που θα πω αφου συνεβει πριν 4-5 χρονια και δεν υπαρχει καποιο επισημο χαρτι στα χερια μου που να μου το εχει υπογραψει ο εν λογο κυριος που παραδεχεται τι ακριβως μου εκανε?
Μαλλον το δευτερο ε?
Αρα τουμπεκι.Ουτε επωνυμως δεν μπορω να το κανω ε?Η λογικη αυτο λεει.
Οποτε δεν μιλαω.

Ομως.....μηπως πρεπειν να φυγουν και τα τοπικς που λενε....Παναγιωτοπουλος κορυφη!!!Μοtogennesis Απαιχτο...Βαγιανελης super συνεργειο,Motion and style "O" μαστορας

...και τα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτον κτλ κτλ κτλ.

Αλλα αυτα μενουν,καθως κανεις απο αυτους δεν θα σας εκανε ποτε μηνυση επειδη των εξυμνουνε.Τρελος θα ηταν?
Αυτο ομως αυτοματα λειτουργει υπερ τους καθως οι αναγνωστες αυτου του φορουμ βλεπον μονο θετικα γι αυτα τα συνεργεια κι οχι αρνητικα (τα αρνητικα λογοκρινονται βαση αυτων που ειπαμε παραπανω...περι αποδειξεων κτλ)

Τελικα μαλλον πρεπει να φυγει οτιδηποτε ποστ που λεει καλα λογια για καποιο συνεργειο.
Για να εισαστε δικαιοι και σωστοι και να μην παραπληροφορειτε τα μελη και τους επισκεπτες του φορουμ.

__________________

crs-k
11/09/2006, 17:12
Ρε παληκαρια (zeli και ALX), καταλαβετε κατι απλο ...

ΚΑΝΕΙΣ εδω μεσα απο τους Mods ΔΕΝ κανει του "κεφαλιου" του!

Τρωμε τον χρονο μας (που ΔΕΝ μας περισσευει παντα), προσπαθωντας να "προστατεψουμε" και τους Χρηστες του, αλλα και τον ιδιο τον "χωρο" ...

Ετσι κι ο Καπετανιος τωρα, ΔΕΝ δρα αυτονομα κι επειδη δεν του γουσταρει καποιος και του γουσταρει καποιος αλλος ...


Υπαρχει καποια "γραμμη" που πρεπει να ακολουθηθει.

Για να σας προλαβω σας λεω οτι δεν διεκδικουμε καποιο αλαθητο ...
Λαθη μπορει να κανουμε ολοι μας, αλλα το σιγουρο ειναι οτι αυτα ειναι απλα λαθη κι οχι εσκεμμενα ... :winka:


Αν θελετε να του πειτε οτι καπου εκανε λαθος, δεκτο.

Αν θελετε ομως να "αλλαξει" η "γραμμη" του forum, σας λεω οτι ΔΕΝ γινεται, μιας κι υπαρχουν και ΝΟΜΟΙ που μπορουν να στραφουν εναντιον μας ... :sick:


Το "πηγα σ' αυτον και μου εκανε αυτο, με αποτελεσμα να χαλασει εκεινο" ειναι (πχ) αποδεκτο, μιας κι ειναι προσωπικο κι επωνυμο και εφοσον μπορουμε και να τ' αποδειξουμε ...

Απο την αλλη, το "μου ειπε ενας φιλος ...", μαλλον δεν ειναι αποδεκτο ...


Καταληγοντας να πω οτι δεν εχω διαβασει ολο το thread (αν και βλεπω τα "σβησμενα" μυνηματα) και αυτην την στιγμη ΔΕΝ παιρνω θεση επι του θεματος.

Απλα θελω να ζητησω να καταλαβετε την δυσκολη θεση στην οποια ερχομαστε καποιες φορες ... :sick:

Θάνος
11/09/2006, 17:33
Να μπω κι εγώ στη μέση μήπως και τα πω με άλλα λόγια...

Καταρχίν να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχει καμμία απολύτως διαπλοκή μεταξύ συνεργείων και moto.gr και πολύ κακώς το σκεφτήκατε. Μην έχετε τόση καχυποψία ρε παιδιά...

Η εξήγηση είναι ότι πολλά θέματα τα αντιμετωπίζουμε έμπρακτα όταν παρουσιαστούν μέσω κάποιου ποστ. Μέχρι τότε μπορεί να έχουμε κάποια γενική άποψη, αλλά άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη. Μην ξεχνάτε ότι είμαστε ένα φόρουμ της παρέας χωρίς συνδρομές και Δ.Σ. Δεν έχουμε εγχειρίδιο χρήσης για τα πάντα.

Το θέμα των συνεργείων τέθηκε πρόσφατα μεταξύ μας λόγω κάποιον ποστ και μας δόθηκαν οδηγίες να μην γίνονται ανώνυμα δυσφημιστικά ποστ που μπορεί να εκθέσουν το moto.gr. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος έχει κάποιο πρόβλημα με κάποιο συνεργείο θα αναφέρει τα στοιχεία του ώστε να φαίνεται ότι τη συγκεκριμένη καταγγελία κάνει κάποιος συγκεκριμένος χρήστης για δικό του λογαριασμό.

Έχει αναφερθεί και από τον Hornet που είναι και ο πιο αρμόδιος αλλά θα το πω και εδώ, ότι δεν είναι δυνατόν να μπαίνει ο οποιοσδήποτε και να κάνει ανώνυμες καταγγελίες για επαγγελματίες γιατί τότε θα είναι σαν να δίνουμε πεδίο στον καθέ κακόβουλο επισκέπτη που για τον α ή β λόγο έχει προηγούμενα με κάποιον, να μπαίνει και να τον δυσφημίζει.

Επειδή λοιπόν το θέμα είναι λεπτό, θα πρέπει οι καταγγελίες να γίνονται επώνυμα από τους χρήστες και ακόμα καλύτερα ενημερώνοντας και τον ενδιαφερόμενο ώστε να μπορεί να απαντήσει για να υπάρχει σφαιρική ενημέρωση.

Τώρα αν κάπου έχουμε κάνει κάποιο λάθος, θα το βρούμε με καλή διάθεση... μη στραβώνετε με το καλημέρα!

arxaios
11/09/2006, 17:49
Λοιπόν ........ για να ρίξω και εγώ μια άποψιςςςςςς.
Μάλλον θα δώσω δίκιο στον Καπετάνιο, καθώς θα έλεγα ότι το να είσαι Μοντ σε ένα τέτοιο φόρουμ, είναι ΕΥΘΥΝΗ και όχι προνόμιο, όπως ίσως λανθασμένα νομίζουν κάποιοι.
Είναι πολύ δύσκολο όταν καλλείσαι να κρατάς λεπτές ισορροπίες ανάμεσα σε 15000 άτομα (μέλη του μοτογρ) γι'αυτό μην πυροβολείτε τους μοντς.
Έχει σβυστεί και δικό μου ποστάκι κάποτε αλλά προσωπικά θεώρησα ότι ένα π.μ. στον αντίστοιχο μοντ θα έλυνε το θέμα χωρίς κορώνες και προπάντων χωρίς να δημιουργούνται ίσως λάθος εντυπώσεις.........
Όσο για το συγκεκριμμένο θέμα με τα συνεργεία, θα έλεγα ότι δεν χρειάζονται ονόματα, αλλά μια απλή περιγραφή του περιστατικού........
Αν κάποιος θέλει παραπάνω πληροφορίες ας στείλλει ένα π.μ. να τις ζητήσει, χωρίς να βάζει σε νομικό κίνδυνο το φόρουμ, το οποίο σε τελική ανάλυση είναι έργο αγάπης κάποιων λίγων ατόμων, το οποίο όμως χαιρόμαστε όλοι.................:wave2: :beer: :wave2:

THEOD
11/09/2006, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

@Alx GS 11,5:

Εαν γράφεις για κάποιο συνεργείο οτι πήγες, δεν έκανε καλή δουλειά, "παιδιά μην πατήσετε εκεί" κλπ, ΧΩΡΙΣ να μπορείς να τεκμηριώσεις αυτά που γράφεις (και είναι γραπτά άρα scripta manent), τότε ο θιγόμενος μπορεί να κατηγορήσει εσένα και το moto για δυσφήμιση.

Μονο εάν καταγείλεις ΕΠΩΝΥΜΩΣ και με συγκεκριμένα στοιχεία μια κακοτεχνία είσαι (είμαστε) οκ.


Για να στο δώσω με ένα παράδειγμα: Συνεργείο στο οποίο εσύ πηγαίνεις και είσαι πολύ ευχαριστημένος ευθύνεται, στο βαθμό που μπορούμε να συμπεράνουμε, για το γεγονός οτι 3 φορές σε 1 μήνα μου βγήκε η αλυσίδα (τη μία στην εθνική πηγαίνοντας με 140-150...).

Είδες να έγραψα κάτι για το συνεργείο αυτό; Δεν το έκανα γιατί ΔΕΝ μπορώ να τεκμηριώσω οτι φταίει αυτός. Απλά δεν ξαναπάτησα εκεί. Και σε όσους με ρωτάνε κατ' ιδίαν, δε λέω "είναι χαλια/απατεώνας", απλά εξιστορώ τι συνέβη σε εμένα. Ο καθείς αποφασίζει.

Το να γράψεις "Ψωμ" με το "Ψωμόπουλος" είναι το ίδιο λάθος. Γι΄αυτό και έφυγαν τα συγκεκριμένα ποστ.

Πιστεύω τώρα να έγινα κατανοητός.

:wave2:

Φίλε σόρρυ, αλλά αυτά είναι μπούρδες....

Τι σημαίνει τεκμηρίωση σε τέτοιου είδους θέματα ???

Ότι δηλαδή για να γράψω το παράπονό μου για ένα κατά την γνώμη μου κακό συνεργείο πρέπει να έχω την ομολογία του μάστορα σε δήλωση του Ν.1599, ή έκθεση πραγματομοσύνης από 3 καθηγητές Πολυτεχνείου ???

Ξέρεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι τέτοια πράγματα ΔΕΝ τεκμηριώνονται...

ΠΟΤΕ δεν φταίει ο μάστορας που δεν έκανε καλά την δουλειά του και ΠΑΝΤΑ υπάρχει κάτι στο οποίο θα ρίξει την ευθύνη....
Ειλικρινά στα 20+ χρόνια που ασχολούμαι με το θέμα τείνω να πιστέψω ότι τα μαστόρια είναι οι πιο αλάνθαστοι άνθρωποι σε όλον τον κόσμο...Σαν τους γιατρούς ένα πράγμα...

Αν εγώ μείνω δυσαρεστημένος με την δουλειά του κάθε συνεργείου, ή θεωρήσω ότι η κακή δουλειά του ευθύνεται για μια ζημιά που έπαθα, δεν μπορώ ΕΠΩΝΥΜΑ να το γράψω στο φόρουμ μήπως θεωρηθεί δυσφήμιση ???

Όπως και δεν μπορώ να γράψω τις τυχόν καλές μου εντυπώσεις από κάποιον μήπως θεωρηθεί διαφήμιση ???

Την στιγμή που η καταγγελία γίνεται ΕΠΩΝΥΜΑ (και δεν έχω πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση να υπογράψω με το όνομά μου και ΟΧΙ με το nick-name μου), αναφέρεται το πλήρες ιστορικό του θέματος, και ο θιγόμενος αν θέλει έχει την δυνατότητα απάντησης (ακόμα και ας κοινοποιούνται τέτοιες επιστολές αν χρειαστεί), δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κρυβόμαστε....

Εκτός αν το φόρουμ είναι μόνο για ατέλειωτο μπλα-μπλα ή σπάμμινγκ...

Θάνος
11/09/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αν εγώ μείνω δυσαρεστημένος με την δουλειά του κάθε συνεργείου, ή θεωρήσω ότι η κακή δουλειά του ευθύνεται για μια ζημιά που έπαθα, δεν μπορώ ΕΠΩΝΥΜΑ να το γράψω στο φόρουμ μήπως θεωρηθεί δυσφήμιση ???

Όπως και δεν μπορώ να γράψω τις τυχόν καλές μου εντυπώσεις από κάποιον μήπως θεωρηθεί διαφήμιση ???

Την στιγμή που η καταγγελία γίνεται ΕΠΩΝΥΜΑ (και δεν έχω πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση να υπογράψω με το όνομά μου και ΟΧΙ με το nick-name μου), αναφέρεται το πλήρες ιστορικό του θέματος, και ο θιγόμενος αν θέλει έχει την δυνατότητα απάντησης (ακόμα και ας κοινοποιούνται τέτοιες επιστολές αν χρειαστεί), δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κρυβόμαστε....

Εκτός αν το φόρουμ είναι μόνο για ατέλειωτο μπλα-μπλα ή σπάμμινγκ...

Μα αυτό ακριβώς λέμε ρε συ Θανάση. Ότι αν κάποιος θέλει να πει κάτι, μπορεί να το πει επώνυμα και μόνο.

Τα περί αποδείξεως νομίζω ότι είναι κάποια παρεξήγηση γιατί και μένα μου φαίνονται παράλογα. Εντέλει δεν είμαστε δικαστήριο για να ζητάμε αποδείξεις.

Απλά καλό θα είναι ο χρήστης που γράφει το περιστατικό, από τη στιγμή που το κάνει πλέον επώνυμα, να μπορεί να στηρίξει την ιστορία του και σε ένα δικαστήριο αν φτάσει μέχρι εκεί. Που σημαίνει ότι, να μην μπαίνουμε και γράφουμε ιστορίες εν θερμώ από τη φαντασία μας, γιατί τα στοιχεία μας θα είναι στη διάθεση του θιγμένου για όποιες δικές του ενέργειες...

Μικρή Λουλού
11/09/2006, 18:26
ποσο αστειο και αφελες μου ακουγεται ολο αυτο...
να προσπαθει ο καπτεν να αποδειξει τα αυταποδεικτα.

και επειδη δεν μπορω να πιστεψω οτι ο Γιαννης (Ζελι) εχει καχυποψια μεσα του,του δικαιολογω την οργη για το αποτελεσμα που ειχε ,αλλα πρεπει να καταλαβει οτι ειπε βαρεια κουβεντα.
ειμαι σιγουρος οτι οταν το ξαναδει ηρεμα θα καταλαβει.

δυστυχως,δεν μπορω να σας αναφερω ΕΔΩ μια (σχεδον) παρομοια εμπειρια μου,(πολλοι την ξερουν)αλλα μπορω να σας πω οτι ολα αυτα που εγιναν ,ηταν με Π.Μ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

φαντασου δλδ,να ειχε γραφτει σε ποστ..

οταν εχουμε ανθρωπους που θυσιαζουν χρονο και διαθεση για ενα καλυτερο αποτελεσμα χρησης αυτου του χωρου,πρεπει και να τους προστετευουμε απο τους "εξω"...
νομιζω ειναι αρκετο να τους γαμαμε εμεις,πουεχουν συνηθισει κιολας...:lol: :lol:

Xlitos
11/09/2006, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Να μπω κι εγώ στη μέση μήπως και τα πω με άλλα λόγια...

Καταρχίν να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχει καμμία απολύτως διαπλοκή μεταξύ συνεργείων και moto.gr και πολύ κακώς το σκεφτήκατε. Μην έχετε τόση καχυποψία ρε παιδιά...


Εξήγησε μου το παρακάτω.Σε αυτό το ποστ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10235&perpage=20&pagenumber=1

είχα γράψει παράπονα για ένα συνεργείο.Τα παράπονα ήταν συγκεκριμένα δηλαδή η αδικαιολόγητα υψηλή τιμή του σέρβις(εχω ακόμα τις αποδείξεις) καθως και ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε ΑΚΡΙΒΩΣ μετά το σέρβις,όπου τιο ξαναπήγα την επομένη προσπάθησαν να το διορθώσουν δεν τα καταφεραν και με ταλαιπώρησε για ένα μήνα.ΣΤΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΙ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟ?Είναι φως φανάρι ότι ΔΕΝ έμεινα ευχαριστημένος.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ?
Ενα μήνα μετά είχε γίνει μια εκδρομή δεν θυμάμαι τεσπα υπήρχε ένα λινκ που σε οδηγούσε σε μια σελίδα με τις φωτογραφίες τις εκδρομής.Ε λοιπον στο φόντο της σελίδας αχνοφαίνονταν η επωνυμία του συνεργείου που έγραψα παράπονα.¨ηθελα να ζητήσω εξηγήσεις αλλά δεν μ αρέσει να φυτρώνω εκεί που δεν με σπέρνουν,νευριασα γιατί δικαιολογημένα πήγε ο νους μου στο κακό αλλά δεν ξανασχολήθηκα.Τεσπά δεν θέλω να πιέζω καταστάσεις,γράφτηκε αυτό


Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Λοιπον επειδη το πραγμα παει ολο για σβυσιμο θα μιλησω για τελευταια φορα για το θεμα...αλλο η ελευθερη διακινηση ιδεων και αλλο λασπολογια δυσφημιση οτι αλλο μπορει να γινει σε ενα ποστ εναντιον διαφορων αλλων...!!!
Απο εκει και περα εαν αναφερεις ονομαστικως καποιον εμπορικο η δημοσιο οργανισμο,επιχειρηση βαση νομικου πλαισιου εχει δικαιωμα να επιδιδωσει εισαγγελικη κληση στο moto.gr για να παραδωσει τα logs με την κινηση οπως ips ονοματα username κλπ μετα απο την ip βρισκοσαστε !
Αφηστε κανα ασφαλιστικο μετρο

Λοιπον αφηστε αυτα τα ψευτοιδεαλιστικα και καθηστε καλα με τα εγω μιλαω ελευθερα και π@π@ριες για when the shit hit the fan ολοι κοκοκο!!!
Τα χω ξαναδει και τα λεω αυτα!!

οπότε προσπάθησα να ρθω στην όποια θέση του,ΔΕΝ τα κατάφερα γιατί παίζει και άλλο φόρουμ που δεν είχε προβλήματα με νόμους...είχε όμως προβληματα.Γενικά δεν κατηγορώ γράφω σαν άτομο που δεν καταλαβαίνει και θέλει όσο το δυνατόν ποιο συγκεκριμένες εξηγήσεις για να το ξεκαθαρίσουμε μια και καλή.Το να μου πετάς τη λέξη νόμος κτλ δεν μου φτάνει.Φυσικά αν θέλετε έτσι.

Xlitos
11/09/2006, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
γιατί τα στοιχεία μας θα είναι στη διάθεση του θιγμένου για όποιες δικές του ενέργειες...


Εξηγησε το...γιατί έχω και έχουν γράψει σε άλλα φόρουμ.(ΔΕΝ είναι άλλο είναι άλλα).Τι πρόβλημα έχει το Moto.gr που δεν έχουν τα άλλα?

ALX GS 11½
11/09/2006, 18:49
Το λεω ακομα μια φορα.
Αφου απαγορευεται βαση των λεγομενων των mods η δυσφημιση,ετσι πρεπει να απαγορευεται και η διαφημιση,γιατι απλα δεν υπαρχει ο αντιλογος.

Δεν μπορει εγω και ολα τα υπολοιπα μελη να βλεπω μονο τα καλα λογια που εγραψαν 5-10 ατομα για καποιο συνεργειο επειδη ετυχε να ειναι ευχαριστημενοι ενω υπαρχουν αλλοι 100 δυσαρεστημενοι που δεν μπορουν να το πουν και να παω σ αυτο το συνεργειο ως προβατο στην σφαγη!!!

Σωστα?

Αυτο λοιπον ειναι στο χερι σας φιλοι mods και πρεπει να προστατεψετε τα μελη του μοτο.γρ

Οχι δυσφημηση....οχι και διαφημιση!

Απλα τα πραγματα.

Δηλαδη δεν πρεπει να πω πως καποιο συγκεκριμενο συνεργειο μου εβαλε αλυσιδογραναζα του εμποριου,ενω εγω ειχα ζητησει (και πληρωσα κιολας) εργοστασιακα στο διπλασιο της τιμης?

Δεν το αντιληφθηκα ομως εγκαιρως γιατι που να παει το μυαλο μου.Το διαπιστωσα ομως οταν μετα απο 8000χιλ η αλυσιδα και τα γραναζια ειχαν γινει σωβρακολαστιχα παρολη την φροντιδα και την ανελειπη συντηρηση μου.

Τα αντικατεστησα σε αλλο συνεργειο (μπρος στα ματια μου πλεον) και τα αλλα πηγα και του τα πεταξα στην κυριολεξια απο το πεζοδρομιο μεσα στο μαγαζι του!!!:mad:

billy_BMW
11/09/2006, 18:51
Ας πω και εγώ την εξυπνάδα μου

Συμφωνώ απόλυτα με τις σκέψεις του Theod και με την πολιτική του Captain

Σήμερα οπου βαλόμαστε απο διαφημήσεις και marketing ίσως ο μόνος ελεύθερος χώρος να συμφωνήσουμε και να διαφωνήσουμε

λεκτικά και όχι με βία με ξένους είναι τα forum.Κάτι που είχαν παλιά οι παπούδες μας πηγαίνοντας στα καφενεία.

Κάτι που χαλάει ίσως τα κέφια των media και αυτών που θέλουν να χαλιναγωγούν απόψεις.

Επι του θέματος τώρα

Είναι σίγουρα δύσκολο να αποδείξεις κάποιες ζημιές οπου προκλήθηκαν χάρις σε κάποιο μηχανικό.
Ή ακόμα μπορεί και να το νομίζεις και να φταις εσύ.
Και να φταίει ο μηχανικός πάλι δύσκολο είναι.
Θεωρώ ότι έχει δικαίωμα όποιος αισθάνεται ή ξέρει ότι κάποιος μάστορας τον "κορόιδεψε" να το δηλώνει
για να προστατεύει τους επόμενους και να ενισχύει τους σωστούς.

Απο εκεί και πέρα όμως προσωπικά μου αρέσει να σέβομαι και το χώρο οπου μου δίνει βήμα διαλόγου.

Εφ'όσον δεν υπάρχει κάποιος "έξυπνος" νόμος οπου να κατοχυρώνει το forum απο νομική ευθύνη
για τα όσα γράφουμε εμείς,τότε δεν φταίνε αυτοί που προσπαθούν να διαφυλάξουν την υπόστασή του(Captain)
αλλά εμείς οπου δεν σεβόμαστε τους νόμους όπως έχουν.

Ας μπούμε λίγο στη θέση των παιδιών και ας τους προστατεύσουμε γιατί κοπιάζουν να κρατήσουν ένα ζωντανό σώμα επικοινωνίας
με μεράκι και πρωσοπικό χρόνο για μια κοινή αγάπη,τα δύκικλα.

....Έχω ρέντα σήμερα

Captain αν και δε σε ξέρω απο κοντά να μου στείλεις τα λεφτά.:wacko: :wacko: :wacko:

Θάνος
11/09/2006, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
Εξήγησε μου το παρακάτω.Σε αυτό το ποστ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10235&perpage=20&pagenumber=1

είχα γράψει παράπονα για ένα συνεργείο.Τα παράπονα ήταν συγκεκριμένα δηλαδή η αδικαιολόγητα υψηλή τιμή του σέρβις(εχω ακόμα τις αποδείξεις) καθως και ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε ΑΚΡΙΒΩΣ μετά το σέρβις,όπου τιο ξαναπήγα την επομένη προσπάθησαν να το διορθώσουν δεν τα καταφεραν και με ταλαιπώρησε για ένα μήνα.ΣΤΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΙ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟ?Είναι φως φανάρι ότι ΔΕΝ έμεινα ευχαριστημένος.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ?
Ενα μήνα μετά είχε γίνει μια εκδρομή δεν θυμάμαι τεσπα υπήρχε ένα λινκ που σε οδηγούσε σε μια σελίδα με τις φωτογραφίες τις εκδρομής.Ε λοιπον στο φόντο της σελίδας αχνοφαίνονταν η επωνυμία του συνεργείου που έγραψα παράπονα.¨ηθελα να ζητήσω εξηγήσεις αλλά δεν μ αρέσει να φυτρώνω εκεί που δεν με σπέρνουν,νευριασα γιατί δικαιολογημένα πήγε ο νους μου στο κακό αλλά δεν ξανασχολήθηκα.Τεσπά δεν θέλω να πιέζω καταστάσεις,γράφτηκε αυτό



οπότε προσπάθησα να ρθω στην όποια θέση του,ΔΕΝ τα κατάφερα γιατί παίζει και άλλο φόρουμ που δεν είχε προβλήματα με νόμους...είχε όμως προβληματα.Γενικά δεν κατηγορώ γράφω σαν άτομο που δεν καταλαβαίνει και θέλει όσο το δυνατόν ποιο συγκεκριμένες εξηγήσεις για να το ξεκαθαρίσουμε μια και καλή.Το να μου πετάς τη λέξη νόμος κτλ δεν μου φτάνει.Φυσικά αν θέλετε έτσι.

Να σου πω την αμαρτία μου, είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στο συγκεκριμένο ποστ, τώρα που έβαλες το link. Άρα δεν μπορώ να ξέρω τι έγραφες και γιατί σβήστηκε.

Ωστόσο ξαναλέω ότι επώνυμες καταγγελίες, κατά την εκτίμηση μου μπορείς να βάλεις. Το να θίγεις επώνυμα συνεργεία με το nickname xlitos δεν μας καλύπτει. Και ευκαιρίας δοθείσης με το θέμα που άνοιξε, μπορεί να μαζευτούμε οι mods (ευκαιρία ψάχναμε :D ) και να δούμε με ποιο τρόπο θα τακτοποιήσουμε το θέμα αυτό ώστε να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Αυτό που λες για τη φωτογραφία με βρίσκει στο απόλυτο σκοτάδι... Δεν έχω ιδέα για ποια εκδρομή, ποιανού χρήστη τη φωτογραφία, ποιο συνεργείο κλπ κλπ... Νομίζω όμως ότι θα αισθανθώ πολύ ανόητος αν ανακαλύψω από σπόντα μία διαπλοκή μεταξύ συνεργείων και ανθρώπων που γνωρίζω πλέον αρκετό καιρό για να έχω άποψη...

Αν το καλοσκεφτείς νομίζω ότι εύκολα μπορείς να καταλάβεις το άτοπο ενός τέτοιου συλλογισμού... Δεν έχουμε όφελος κανένα να κάνουμε κάτι τέτοιο! Απορώ γιατί πάει το μυαλό σας εκεί με τη μία...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
Εξηγησε το...γιατί έχω και έχουν γράψει σε άλλα φόρουμ.(ΔΕΝ είναι άλλο είναι άλλα).Τι πρόβλημα έχει το Moto.gr που δεν έχουν τα άλλα?

Δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος... Ένας φτωχός moderator είμαι... Υπάρχουν οι administrators για τέτοιου είδους εξηγήσεις!

Μπορώ όμως να σου πω την προσωπική μου γνώμη σαν Θάνος. Αν θίγεις κάποιον, είναι πιο τίμιο να το κάνεις επώνυμα. Έτσι καθαρά και ξάστερα...

Θάνος
11/09/2006, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALX GS 11½
Το λεω ακομα μια φορα.
Αφου απαγορευεται βαση των λεγομενων των mods η δυσφημιση,ετσι πρεπει να απαγορευεται και η διαφημιση,γιατι απλα δεν υπαρχει ο αντιλογος.

Δεν μπορει εγω και ολα τα υπολοιπα μελη να βλεπω μονο τα καλα λογια που εγραψαν 5-10 ατομα για καποιο συνεργειο επειδη ετυχε να ειναι ευχαριστημενοι ενω υπαρχουν αλλοι 100 δυσαρεστημενοι που δεν μπορουν να το πουν και να παω σ αυτο το συνεργειο ως προβατο στην σφαγη!!!

Σωστα?

Αυτο λοιπον ειναι στο χερι σας φιλοι mods και πρεπει να προστατεψετε τα μελη του μοτο.γρ

Οχι δυσφημηση....οχι και διαφημιση!

Σ'αυτό το κομμάτι συμφωνώ μαζί σου. Ωστόσο τα καλά λόγια συνήθως λέγονται απλόχερα και δεν προκαλούν αντίλογο. Γι'αυτό και δεν έχει γίνει κάτι μέχρι τώρα. Όμως αυτόν το συλλογισμό σου τον βρίσκω σωστό...

Αν και δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος να πάρει τέτοιες αποφάσεις, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι θα το συζητήσω.

Xlitos
11/09/2006, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
.

1) Και ευκαιρίας δοθείσης με το θέμα που άνοιξε, μπορεί να μαζευτούμε οι mods (ευκαιρία ψάχναμε :D ) και να δούμε με ποιο τρόπο θα τακτοποιήσουμε το θέμα αυτό ώστε να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

2)Αυτό που λες για τη φωτογραφία με βρίσκει στο απόλυτο σκοτάδι... Δεν έχω ιδέα για ποια εκδρομή, ποιανού χρήστη τη φωτογραφία, ποιο συνεργείο κλπ κλπ... Νομίζω όμως ότι θα αισθανθώ πολύ ανόητος αν ανακαλύψω από σπόντα μία διαπλοκή μεταξύ συνεργείων και ανθρώπων που γνωρίζω πλέον αρκετό καιρό για να έχω άποψη...

Αν το καλοσκεφτείς νομίζω ότι εύκολα μπορείς να καταλάβεις το άτοπο ενός τέτοιου συλλογισμού... Δεν έχουμε όφελος κανένα να κάνουμε κάτι τέτοιο! Απορώ γιατί πάει το μυαλό σας εκεί με τη μία...



3)Μπορώ όμως να σου πω την προσωπική μου γνώμη σαν Θάνος. Αν θίγεις κάποιον, είναι πιο τίμιο να το κάνεις επώνυμα. Έτσι καθαρά και ξάστερα...

1)είναι κάτι που πρέπει να γίνει.Είναι σοβαρό και λεπτό το θέμα..

2)Τι να κάνω κι εγώ ο μαυρος αφου μου ήρθαν όλα μαζί.Τι να συμπεράνω όταν δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει η επωνυμία του μαγαζιού σε λινκ με φωτογραφίες ενός φόρουμ.το λινκ ήταν του Hornet και η εκδομή ήταν μια απο τις μεγάλες του Moto.gr που γίνονται κάθε χρόνο.

3)ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. :) edit:αλλά αμα γίνει έτσι παίζει να δω το μηχανάκι μου καμμένο την επόμενη μέρα?

Πολύ σημαντικό το θέμα γενικά με πολλέεεες πτυχές.

Xlitos
11/09/2006, 19:19
απλά να ξαναγράψω ότι δεν είδα τσαμπουκά και μπήκα να χώσω κι εγώ.είδα να πέφτουν απαντήσεις και μπήκα να πάρω μία.Τϊποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

bugsbunny
11/09/2006, 20:25
Να πω και εγώ κάτι? Διάβασα όλα τα posts με ενδιαφέρον γιατί το βρίσκω πολύ σοβαρό θέμα και καλό θα ήταν να βρεθεί μια λύση ώστε να μπορούν να εκφράζονται οι απόψεις, θετικές και αρνητικές (εδώ θα συμφωνήσω με ALX GS11½).
Αυτό λοιπόν που θα ήθελα να προτείνω, χωρίς να είμαι δικηγόρος, εκτός αυτού που έχει ήδη ειπωθεί, της επώνυμης καταγγελίας δηλαδή, μήπως ένα disclaimer το οποίο θα λεει ότι οι απόψεις που εκφράζονται μέσο του moto.gr δεν αποτελούν την επίσημη θέση του site, είναι προσωπικές κτλ. θα έλυνε τα όποια νομικά προβλήματα κατά του moto.gr?

billy_BMW
11/09/2006, 21:35
Καλή ιδέα του bugsbunny και μια νομική συμβουλή θα βοηθούσε την κατάσταση.

Έτσι τακτικά και ωραία

OldMan
12/09/2006, 09:33
Δεν είναι θέμα Νομικής συμβουλής....

Λογικά πρέπει όλοι οι εμπλεκόμενοι στην παρούσα συζήτηση να θυμούνται την περίπτωση του TRX850 που έκαιγε τα άντερά του από λάδια και ΕΝΩ υπήρχε ολόκληρη έγγραφη και ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΗ αλληλογραφία με YAMAHA JAPAN, YAMAHA EUROPE, MOTOΔΥΝΑΜΙΚΗ κ.λ.π., αυτά που τελικά δημοσιεύτηκαν ΔΕΝ περιείχαν κανένα στοιχείο (όνομα, θέση, τηλ. κ.λ.π.).

Νομίζω ότι είμαστε μεγάλα παιδιά και μπορούμε να καταλάβουμε την διαφορά μεταξύ της Διαφήμισης και της Δυσφήμισης....


Υ.Γ.1
Δεν μπορείτε να φανταστήστε ΠΟΣΕΣ Διαφημίσεις έχουν κοπεί "εν ριπή οφθαλμού" από διάφορα threads (κυρίως από Ανταλλακτικά - Βελτιώσεις - aftermarket αλλά και από τις Γενικές) !!!


Υ.Γ.2
Κάπταιν, αν μάθω ότι "τα παίρνεις" και δεν δίνεις, θα σε σκίσω... :D

Cpt. Haddock
12/09/2006, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάπταιν, αν μάθω ότι "τα παίρνεις" και δεν δίνεις, θα σε σκίσω... :D

σσσσς ρε χαμένε... :wacko:

:lol:

dirtbird
12/09/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν είναι θέμα Νομικής συμβουλής....

Λογικά πρέπει όλοι οι εμπλεκόμενοι στην παρούσα συζήτηση να θυμούνται την περίπτωση του TRX850 που έκαιγε τα άντερά του από λάδια και ΕΝΩ υπήρχε ολόκληρη έγγραφη και ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΗ αλληλογραφία με YAMAHA JAPAN, YAMAHA EUROPE, MOTOΔΥΝΑΜΙΚΗ κ.λ.π., αυτά που τελικά δημοσιεύτηκαν ΔΕΝ περιείχαν κανένα στοιχείο (όνομα, θέση, τηλ. κ.λ.π.).


Να συμπληρώσω ότι εκείνο το περιστατικό ήταν τουλάχιστον αφελές γιατί ο ιδιοκτήτης ζητούσε από την YMC τα ρέστα για μεταχειρισμένο μηχανάκι που αγόρασε από τρίτο (έμπορο που και ν ήταν στο δίκτυο της Υamaha , πάλι δε θα είχε καμμία ευθύνη) το οποίο ήταν μεγάλης ηλικίας και με άγνωστο ιστορικό.

bugsbunny
12/09/2006, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν είναι θέμα Νομικής συμβουλής....


Δυστυχώς πλέον τα πάντα είναι θέμα νομικών συμβουλών… :sad: :sad: :sad:

sniper
12/09/2006, 09:55
Γυρίζουμε γύρω από την ουρά μας.

Το θέμα είναι λεπτό και με άγνωστες συνέπειες σε περίπτωση στραβής.

Μέχρι να αποφασιστεί το πως θα το χειριστούμε, αυτή είναι η γραμμή που θα ακολουθήσουμε.

:smokin:

zeli
12/09/2006, 10:31
Κύριοι :
1.Ενημερωτικά αναφέρω ότι δεν έχω τίποτα με τον Cpt (που το έχει φέρει βαρέως) πέραν του ότι πετσόκοψε το post.(Οποιασδήποτε και να ήταν παρόμοια αντίδραση θα εκλάμβανε)
2.ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ότι μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι είναι το 3 post με διαμαρτυρίες για το συνεργείο αυτό και το τρώει η μαρμάγκα.(Δεν ξέρω πως σκέφτεστε εσείς πάντως εμένα μου κίνησε λίγο την περιέργεια….3 φορές! Τι να πω???????)
3.Xlito έχεις δίκιο. Σε άλλα forums πέρασε κανονικά και μάλιστα το post παρέμεινε και είχαμε και αντίλογο(sorry που το γράφω έτσι αλλά είναι ένα πράγμα που με χάλασε πάρα πολύ. Ωραίες οι βόλτες τα ανέκδοτα τα μοντέλα τα αστεία η παρέα αλλά πιστεύω ότι τέτοια θέματα είναι πάρα πολύ σοβαρά και μας καίνε όλους).
4.Theod και Alex +1000.Αντε να κάτσω να σου εξηγήσω και να τεκμηριώσω τι είχε γίνει πριν από 11/2 χρόνο που είχα την ατυχία να περάσω από κει.(Αν και υπάρχει μια απόδειξη για ανταλλακτικά που δεν τοποθετήθηκαν ποτέ…..αλλά είπαμε επώνυμες καταγγελίες).
5.Αν επώνυμη δυσφήμιση με αποδεικτικά τότε το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ και για την διαφήμιση.

Τα υπόλοιπα νομίζω ότι τα είπε ο sniper.Κάνουμε βόλτες γύρω απ το ίδιο θέμα.

Φιλικά Γιάννης

dukeandthecity
12/09/2006, 10:38
ρε παλικάρια

να φοβομαστε το κυρ- γιαννη τον μαστορα με τα ψυρισμένα ανταλλακτικα το βρισκω λογικο για επωνυμη καταγγελία.

Αλλα να φοβόμαστε να κανουμε καταγγελια επωνύμος ενα συνεργιο του επισημου δικτυου ???? Λιγο τραβηγμενο μου ακουγετε.

dez
12/09/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γυρίζουμε γύρω από την ουρά μας.

Το θέμα είναι λεπτό και με άγνωστες συνέπειες σε περίπτωση στραβής.

Μέχρι να αποφασιστεί το πως θα το χειριστούμε, αυτή είναι η γραμμή που θα ακολουθήσουμε.

:smokin:
Καλα κανετε και εχετε γραμμη για το συγκεκριμενο θεμα, καθοτι αγνωστο.

απλα, μην μπερδευουμε τις υποθετικες νομικες συνεπειες με την πραγματικοτητα. Στην πραγματικοτητα, μπορει οποιος θελει, να μπει στο forum, να γραψει οτι παραπονα εχει (πισω απο την σχετικη ανωνυμια που του προσφερει το internet) για οποιοδηποτε επωνυμο συνεργειο! Δεν τιθεται θεμα, αρκει τα παραπονα να ειναι σχετικα κοσμια.

Ακομα και να θελησει να το κυνηγησει ο θιγμενος ιδιοκτητης συνεργειου, δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα καθως ο poster καλυπτεται απο το απορρητο των επικοινωνιων (και δευτερευοντως απο την ελευθερια εκφρασης). Ασε που το θεωρω σχεδον απιθανο ν ασχοληθει ο ιδιοκτητης συνεργειου με καποιο μεμονωμενο παραπονο στο internet.

Φυσικα, υπαρχουν κι ακραιες περιπτωσεις (μαζικη ή/και χυδαια δυσφημιση κλπ) στις οποιες μπορει να δικαιολογηθει εισαγγελικη παραγγελια. Δεν θελω να επεκταθω, αλλα οπως και να χει το administration του forum, δεν εμπλεκεται.

Nostra
12/09/2006, 11:18
σειρά μου? ..... ναι... σειρά μου.... το λοιπόν....


Όλα τα site και fora στον κόσμο όπου μπαίνουν άνθρωποι (και όχι μόνο) και γράφουν τα σώψυχά τους έχουν μία σελίδα (το λεγόμενο disclaimer) που πολύ σωστά διατυπωμένα αναφέρει πως όλες οι απόψεις κλπ. δεν αντιπροσωπεύουν το ίδιο το site αλλά τον αποστολέα-συγγραφέα του μηνύματος.

Το ίδιο συμβαίνει και με τον έντυπο τύπο όπου η ευθύνη των λόγων βαραίνει τον συντάκτη-συγγραφέα και όχι την επιχείρηση-οργανισμό. Και εκεί ο συντάκτης είναι (συνήθως) έμμισθος υπάλληλος!

Οπότε με το προαναφερθέν disclaimer καλύπτεται 100% το moto.gr και οι διαχειριστές/ιδιοκτήτες του.

Υπάρχει ήδη μιά νύξη από πλευράς moto.gr σε δύο σημεία στην ιστιοσελίδα "ταυτότητα"

(αντιγράφω από εδώ (http://www.moto.gr/about.htm) ... για το clopyright είμαι υπεύθυνος εγώ)

IΙΙ) Οποιουδήποτε τύπου "συμβουλές" - "tips, άρθρα και υποδείξεις που παρέχονται σε αυτό το site εκφράζουν την προσωπική γνώμη του υπογράφοντος και ενδέχεται να είναι επικίνδυνες για την μοτοσυκλέτα σας ή και τη σωματική σας ακεραιότητα γι' αυτό και η εφαρμογή τους είναι κάτω από τη δικιά σας ευθύνη.

ΙΙ) Τα moto Forums είναι μια εντελώς ανεξάρτητη ενότητα που εκφράζει αποκλειστικά τις απόψεις των μελών του, με στόχο την διεύρυνση και σύσφυξη της κοινότητας των μοτοσυκλετιστών, και γενικότερα την παραγωγή ιδεών και πολιτισμού.

Με κατάλληλη διατύπωση το Moto.gr μπορεί να αποποιηθεί των όσων γράφονται από τα μέλη του χωρίς να κινδυνεύει με "κλείσιμο" ή καταγγελία...
(νομικά είναι εξασφαλισμένο... ρώτησα δικηγόρο)


Συνεπώς όταν κάποιος είναι δυσαρεστημένος από κάποιο συνεργείο τότε πιστεύω ότι μπορεί να το αναφέρει...

Βέβαια δύο σημεία πρέπει να προσεχθούν....

1. Η περίπτωση η άποψη-καταγγελία-παράπονο-"δυσφήμηση" να γίνεται με δόλο από κατευθυνόμενη θέση... δηλαδή δυσφημεί κάποιος-οι ένα συνεργείο και είναι φανατικοί πελάτες "διπλανού" συνεργείου... ο νοών νοείτω.

2. Αντιστρόφως ανάλογα τα ίδια ισχύουν για την "φανατική" διαφήμιση.

Ας πάρουμε χαμπάρι ότι η νοοτροπία και ιδεολογία των fora αντιγράφει την προσωπική επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων ως εάν επικοινωνούσαν εκ του σύνεγκης διά του λόγου.

π.χ. εάν έρθει επαγγελματίας του χώρου (και φίλος) με κατάστημα καθαρισμού μοτοσυκλετών και πώλησης ειδών μοτοσυκλέτας (ξέρετε για ποιον λέω και το χρησιμοποιώ για παράγειγμα- ελπίζω να μην παρεξηγηθεί) στο Δέλεαρ ή σε μια βόλτα-συγκέντρωση και με ακούσει να λέω (επώνυμα αφού όλοι θα με βλέπουν και θα με ξέρουν-άρα θα υπάρχουν και μάρτυρες της δήλωσής μου) πως το αποτέλεσμα της δουλειάς του ήταν αίσχος και μου "χάλασε" π.χ. το χρώμα των πλαστικών της μοτοσυκλέτας κλπ. και με ακούνε όλοι οι παρεβρισκόμενοι, τι γίνεται?
Θα μου κάνει μήνυση? Θα μου κάψει τη μηχανή? Θα βάλει να μου την "υπαιξερέσουν"?

Αν γράψω τα ίδια στο forum όμως θέλετε να πείτε ότι μπορεί να κινηθεί με τον παραπάνω τρόπο πιο εύκολα?
Να κινηθεί εναντίον του του βήματος από το οποίο εκφράζομαι δε μπορεί με βάση του disclaimer. Αρα μπορεί αν θέλει να κάνει μήνυση στον Ιωακείμ Τάσο ή στο username Nostra... τι θα κάνει? μια τρύπα στο νερό.

Και μη πει κανείς ότι εδώ διαβάζουν περισσότεροι από όσους μαζεύονται στις βόλτες γιατί μπορώ να διαδίδω την άποψή μου και στην καφετέρια δίπλα στο μαγαζί του ή σε όλη την περιοχή. Η να βγω στους δρόμους (στο σύνταγμα) και να τα λέω ή ακόμα και να κολλήσω ένα αυτοκόλλητο στη μηχανή μου με την θέση μου για τη δουλειά του.

Εν κατακλείδι, το moto.gr και οι ιδιοκτήτες-νόμιμοι εκπρόσωποί του δεν εχουν να φοβούνται τίποτα. Σίγουρα και 100%.

το πρόβλημα θα το έχουμε εμείς αφού δεν θα είμαστε σε θέση να πιστέψουμε-τεκμηριώσουμε-επαληθεύσουμε τα γραφόμενα-απόψεις-καταγγελιές ενός συμφορουμίτη.
Και αν το δείτε μακροπρόθεσμα, ανάλογα με τις γνώσεις-αντίληψη-σύνήθειες-προσωπικότητα του καθενός από εμάς μπορεί στο τέλος να υπάρχουν προτροπές προς αποφυγή όλων των συνεργείων αφού πιθανότατα (είτε με δόλο, είτε από άγνοια, είτε από συγκυρία) όλο και κάποιος θα έχει φύγει δυσαρεστημένος από ένα μαγαζί, είτε αυτό είναι συνεργείο, είτε είναι βενζινάδικο (για τα οποία πολλά έχουν γραφτεί χωρίς να εγείρονται αντίστοιχα θέματα), είτε supermarket, είτε χαμαιτυπείο...

Ποιος ελέγχει τον ελεγκτή? Ποιος θα είναι ο αντίλογος?

Σε μία κοινότητα όπως αυτή που όλοι μας συμμετέχουμε πρέπει να δρούμε δημοκρατικά και ορθώς πολιτικά με την έννοια ότι κάθε άποψη (και για το συγκεκριμένο θέμα διαφήμιση ή δυσφήμηση) πρέπει να συζητείται, να τεκμηριώνεται και να αναλύεται γιατί αλλιώς δεν είναι τίποτα παραπάνω από την ιδιωτική/υποκειμενική αποψη ενός ανθρώπου που στην τελική τίποτα (ούτε και αριθμός των ποστ του ή η παλαιότητά του ως μέλος) δεν μπορεί να μας διασφαλίσει την ποιότητα του λόγου ούτε και είναι απαραίτητο να ακολουθήσουμε/προσυπογράψουμε την άποψή Του.

Και τέλος, αν όντως "παρακολουθείται" το forum από ενδιαφερόμενους θιγμένους επαγγελματίες τίποτα δεν τους κωλύει από το να συμμετέχουν σε δημόσια λεκτική αντιπαράθεση εμπειριών με τον παραπονούμενο πελάτη τους... και τότε κρινόμενοι και κρίνοντες μπορούν να έχουν μια σφαιρική άποψη τόσο για τον ένα όσο και για τον άλλο.


Εκφράστηκα πολύ σοβαρά και το αυτό επιθυμώ δι' υμάς...

Τάσος Ιωακείμ

Cpt. Haddock
12/09/2006, 11:23
dez, αυτά που λες έιναι νομικά ελεγμένα;



Είναι απλό. Για να πούμε και μερικά πράγματα για το πως κινείται η αγορά γενικώς.

Αν εγώ έχω παράπονα από μια επιχείρηση, αυτό που μπορώ να κάνω είναι να απευθυνθώ στην επιχείρηση γραπτώς και να πω το παράπονό μου.

Εάν "εκθέσω" την επιχείρηση μέσω δημοσίου βήματος, δικαιούται η επιχείρηση να κάνει μια μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση.

Στην προκειμένη περίπτωση, ενδεχομένως να στραφεί και κατά του moto.gr μια και είναι το "δημόσιο βήμα" δια του οποίου δυσφημίστηκε η επιχείρηση.

Άρα...

Ένα όχι απλώς παράπονο αλλά σημαντικό πρόβλημα που ενδεχομένως να είχε συνέπειες για τηε μηχανή και εμάς καλό είναι να καταγγέλεται επωνύμως ΠΡΟΣ την επιχείρηση (με κοινοποιήσεις σε μητρικές εταιρίες, υπουργεία κλπ) και μετά άνετα μπάινει στο moto.gr

Δείτε τα ποστ του SDSS στη bmw για το αντίστοιχο δικό του πρόβλημα. Όχι απλώς δεν πειράχτηκε αλλά έγινε και sticky.

Έχετε όλοι ένα δίκιο σε οτι αφορά το equilibrium δυσφήμιση/διαφήμιση (αν και, όπως είπε σωστα ο oldman διαφήμιση as such επίσης κόβεται). Θα δούμε εαν υπάρχει κάποιος τρόπος και την ενημέρωση να έχουμε (που ΟΛΟΙ θέλουμε) και πιθανά προβλήματα να αποφύγουμε.

Μέχρι τότε μένουμε στην παρούσα κατάσταση.

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
12/09/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
το κυρ- γιαννη τον μαστορα με τα ψυρισμένα ανταλλακτικα

Τον γκαβό λες ή τον κολυμπήθρα ??? :confused:

OldMan
12/09/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Εκφράστηκα πολύ σοβαρά και το αυτό επιθυμώ δι' υμάς...

Τάσος Ιωακείμ

Όταν εμείς εκφραζόμαστε πολύ σοβαρά, εσύ μας έχεις γραμμένους στα παπάρια σου !!! :smokin:

Αντώνης Διακάκης

sniper
12/09/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
.........

Ακομα και να θελησει να το κυνηγησει ο θιγμενος ιδιοκτητης συνεργειου, δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα καθως ο poster καλυπτεται απο το απορρητο των επικοινωνιων (και δευτερευοντως απο την ελευθερια εκφρασης). Ασε που το θεωρω σχεδον απιθανο ν ασχοληθει ο ιδιοκτητης συνεργειου με καποιο μεμονωμενο παραπονο στο internet.

Φυσικα, υπαρχουν κι ακραιες περιπτωσεις (μαζικη ή/και χυδαια δυσφημιση κλπ) στις οποιες μπορει να δικαιολογηθει εισαγγελικη παραγγελια. Δεν θελω να επεκταθω, αλλα οπως και να χει το administration του forum, δεν εμπλεκεται.

Δεν είπες όμως πότε πήρες το πτυχίο της νομικής και σε ποιο δικηγορικό συλλογο ανήκεις....

Τα τηλεπικοινωνιακά απόρρητα που τα είδες; Τετοιου είδους τζάμπα συμπεράσματα είναι ανεύθυνα...

Η δυσφήμιση δια του τύπου είναι αρκετά σοβαρό αδικημα.... αν διαβάζει κάποιος νομικός ας βοηθήσει...

hornet
12/09/2006, 12:20
εννοειται οτι ολα τα στοιχεια των χρηστων που δεν φαινονται οπως ips κλπ παραδιδονται απο τον isp σε εισαγγελεα κατοπιν παραγγελιας.

Αυτο που δεν θελουμε εμεις ειναι να το χοντρυνουμε και να αρχισει ενας πανικος απο ποστ για συνεργεια που θα ειναι ανεξελεγχτος απο χρηστες που θα μπαινουν θα λενε κατι και δεν θα ξαναμπαινουν ποτε με πληρως ψευδη στοιχεια απο internet cafe κλπ κλπ.

Προσπαθουμε να κρατησουμε μια ισορροπια πραγματων εις ανευρεση μιας λυσης λιαν συντομως

Nostra
12/09/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όταν εμείς εκφραζόμαστε πολύ σοβαρά, εσύ μας έχεις γραμμένους στα παπάρια σου !!! :smokin:

Αντώνης Διακάκης


Γιατί το λες αυτό? :confused: :confused:

Πρώτη φορά μου ξαναλένε κάτι τέτοιο... :D


Επί της ουσίας να δούμε τι θα γίνει....

stefanos
12/09/2006, 12:25
Λοιπόν το βλέπω μέγιστη κακία ο καθένας να μπαίνει σε ένα forum και να αρχίζει να πετάει λάσπες σε όποιον ΝΟΜΙΖΕΙ οτι δεν κάνει καλά την δουλειά του.
Στο τέλος το Forum θα γίνει μοχλός εκβιασμού προς τα συνεργεία.

Nostra
12/09/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λοιπόν το βλέπω μέγιστη κακία ο καθένας να μπαίνει σε ένα forum και να αρχίζει να πετάει λάσπες σε όποιον ΝΟΜΙΖΕΙ οτι δεν κάνει καλά την δουλειά του.
Στο τέλος το Forum θα γίνει μοχλός εκβιασμού προς τα συνεργεία.

ακριβώς σε αυτό το "νομίζει" κολάω κι εγώ....

ποιος θα κρίνει τον κρίνοντα....

είναι μεγάλη συζήτηση....

ίσως το πιο σωστό θα ήταν ο καθένας να λέει την "μικρή πικρή του ιστορία" χωρίς να παραθέτει πληροφορίες για όνομα, περιοχή και έντεχνα να καταδεικνύει μαγαζιά και ανθρώπους...

για τους φίλους του, και όσους θέλουν παραπάνω πληροφορίες για το συμβάν του, υπάρχουν και τα ΠΜ...

κατά τα άλλα τις λεπτομέρειες για το τι έγινε ή δεν έγινε να μπορούν να τις συζητήσουν όλοι

δύσκολη περίπτωση πάντως

sniper
12/09/2006, 12:34
Πληροφοριακά....

Τα συνεργεία δεν είναι πια όπως το 1821 που ήξεραν μ'ονο κατσαβίδι και γερμανοπολύγωνα....

Αμεσα ή έμμεσα βλέπουν τα διάφορα fora και να είστε σίγουροι ότι τους ενδιαφέρει η εικόνα τους.... ειδικά σε φόρουμ των 15.000 μελών....

Κι αν κάποιος νομίζει ότι θίγεται να είστε σίγουροι ότι θα ψάξουν να βρουν το δίκιο τους (αν έχουν).

Οι καταγγελίες του στυλ "Πήγα στο τάδε συνεργείο για σέρβις και πήρα τη μηχανή και μετά απο 2 ωρες χάλασε το Χ γιατί ο δείνα είναι ερασιτέχνης/απατεώνας/λαμόγιο/κλπ" δεν είναι δυνατόν να μένουν στο φόρουμ.

Είναι σαν να έρθει κάποιος στην δική σας την δουλειά και επειδή ΝΟΜΙΖΕΙ ότι εσείς φταίτε να βγει στις ειδήσεις και να σας κάνει ρόμπες.... Ναι ξέρω - ΟΛΟΙ εδώ μέσα είμαστε οι ΤΕΛΕΙΟΙ επαγγελματίες και δεν κάνουμε ΠΟΤΕ λάθη - Εσύ τι κοιτάς; δεν έπρεπε να δουλεύεις τώρα; Λαμόγιο, τζάμπα σε πληρώνουν;

Λεπτες γραμμές που τις περνάμε εύκολα και αβασάνιστα....

:smokin:

THEOD
12/09/2006, 13:17
Ο Hornet είναι χέστης και έχει πάρει μηχανάκι με ABS γιατί ακόμα δεν έχει μάθει να φρενάρει... :D

Ο Θάνος ήταν που ήταν κουλός, τώρα που έγινε μπαμπάς θα χάσει ακόμα μερικά δεύτερα στον γύρο - τσάμπα πάει το ss :D

O Oldman γράφει συνεχώς αναπόδεικτες τεχνικές παπαριές με ύφος πυρηνικού επιστήμονα της NASA... :D

O Julius από την πολύ παντόφλα που τρώει έχει χαζέψει και ανεβαίνει πια σε μηχανή 2 (δύο) φορές τον μήνα, με μέγιστο επιτρεπτόμενο χρόνο οδήγησης τα 30 λεπτά ανα βόλτα… :D

O Crs-k καβαλάει την αρχαιολογία του και περιδιαβαίνει την Ελλάδα σε ρυθμούς σχολικού λεωφορείου….Μετά το περιγράφει ως εντουράδα…. :D




Για όλα τα παραπάνω δεν έχω διαθέτω καμμία απόδειξη, και τα γράφω ανώνυμα…. :evil: :evil: :evil:

ΕΙΝΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ ή ΟΧΙ ??? :confused:

Αν ναι...περιμένω τις αντίστοιχες μηνύσεις…..

:a27: :a27: :a27:

zeli
12/09/2006, 13:25
@ sniper.
Σίγουρα τα περισσότερα συνεργεία δεν βρίσκονται πια στο 1821 αλλά υπάρχουν άλλα τόσα που βρίσκονται και στο μεσαίωνα. (και μάλιστα κάτω από γνωστές επωνυμίες)
Βρισκόμαστε σε φορουμ ο καθένας έχει την δυνατότητα να γράφει για τα καλώς και τα κακώς κείμενα που του συνέβησαν σε μια επίσκεψη αρκεί τα γραφόμενα του να μην περιέχουν χαρακτηρισμούς που θίγουν την προσωπικότητα ,ατομικότητα ,οικογένεια του τεχνικού/ιδιοκτήτη.(Αλήθεια στη αντίθετη περίπτωση του σούπερ γουάου τύπου γιατί δεν βγήκε κανένας να το σβήσει???)
Αλήθεια στα αγγλόφωνα forums δεν ισχύει η σχετική νομοθεσία? (advrider ,apriliaforum (US rules μάλλον), Δεν ξέρω?????) Σε πληροφορώ ότι τα πάντα δημοσιεύονται αρκεί να μην θίγεται ευθέως κάποιος άνθρωπος σε προσωπικό επίπεδο. Post του στυλ πήγα εκεί για αυτό , μου έκαναν αυτό , πλήρωσα τόσο και μετά από μια ώρα έμεινα εμένα μου μοιάζει απολύτως politically correct,αφενός γιατί εξιστορώ ένα πραγματικό γεγονός και αφετέρου γιατί τα γραφόμενά μου είναι πρόσκληση- πρόκληση προς απάντηση από τον τεχνικό. Στην αντίθετη περίπτωση που τα γραφόμενα μου είναι ψευδή και ανακριβή και υβριστικά αφού πάρω την ανάλογη απάντηση από τον θιγμένο τότε και μόνο τότε μπορεί να καταφύγει νομικά εναντίων μου και όχι εναντίων του moto.gr.

Αυτά περι ελευθερίας του τύπου και της ατομικής εκφρασης.(είχα σχετική κουβέντα με φίλη νομικό.)

OldMan
12/09/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Για όλα τα παραπάνω δεν έχω διαθέτω καμμία απόδειξη, και τα γράφω ανώνυμα…. :evil: :evil: :evil:

Ενώ για τον Καπετάνιο (που υπάρχουν αποδείξεις..) δεν λες τίποτε !!! :smokin:

dez
12/09/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[B]Δεν είπες όμως πότε πήρες το πτυχίο της νομικής και σε ποιο δικηγορικό συλλογο ανήκεις....

Τα τηλεπικοινωνιακά απόρρητα που τα είδες; Τετοιου είδους τζάμπα συμπεράσματα είναι ανεύθυνα...
κακως με κρινεις (εμμεσως) ως ανευθυνο, πολυ κακως. πολυ ευχαριστως να συζητησουμε το θεμα, αλλα οχι μεσα απο το forum. Εμμενω σε οσα εγραψα με την διευκρινιση οτι ηταν επιγραμματικα.


Η δυσφήμιση δια του τύπου είναι αρκετά σοβαρό αδικημα.... αν διαβάζει κάποιος νομικός ας βοηθήσει...
αυτο ειναι ασχετο.

dez
12/09/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
dez, αυτά που λες έιναι νομικά ελεγμένα;
ναι.

TRX124
12/09/2006, 13:32
Λογικά πρέπει όλοι οι εμπλεκόμενοι στην παρούσα συζήτηση να θυμούνται την περίπτωση του TRX850 που έκαιγε τα άντερά του από λάδια και ΕΝΩ υπήρχε ολόκληρη έγγραφη και ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΗ αλληλογραφία με YAMAHA JAPAN, YAMAHA EUROPE, MOTOΔΥΝΑΜΙΚΗ κ.λ.π., αυτά που τελικά δημοσιεύτηκαν ΔΕΝ περιείχαν κανένα στοιχείο (όνομα, θέση, τηλ. κ.λ.π.).






....και επειδη υπαρχουν ολα τα στοιχεια ,με υπογραφες κτλ ασ βαζουμε ολους τους εμπλεκομενους οπως εγινε και τοτε που δημοσιευτηκαν αυτα τα στοιχεια


• IMPORTED BIKES : εισαγωγέας της μηχανής στην Ελλάδα, καθώς και ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός του
• YAMAHA JAPAN (YMC): εκπρόσωπος της κατασκευάστριας εταιρείας της μηχανής
• YAMAHA EUROPE (YME): εκπρόσωπος της επίσημης αντιπροσωπείας της YMC για όλη την Ευρώπη
• YAMAHA GERMANY (YMG) : εκπρόσωπος της αντιπροσωπείας της Yamaha Γερμανίας, απ’ όπου και εισήχθη στην Ελλάδα η μηχανή μου
• YAMAHA HELLAS (ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ-MOTODYNAMICS): εκπρόσωπος της αντιπροσωπείας της Yamaha για την Ελλάδα



και βεβαια ο υποφαινομενος του οποιου τα στοιχεια ειναι απο τοτε στη διαθεση των εμπλεκομενων για καθε νομικης τους κινησης...

:beer:

Cpt. Haddock
12/09/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
ναι.

Περισσότερα στοιχεία από ένα απλό "ναι" θα βοηθούσαν.

sniper
12/09/2006, 13:34
Ωραία.... ας αρχίσουμε να γυρνάμε απο την άλλη μεριά γιατί θα ζαλιστούμε....

Επιμένετε και μάλιστα λες κι εδώ μέσα έχουμε ταχθεί στην υποστήριξη του κάθε συνεργείου...

Επιμένετε χωρίς να ξέρετε λεπτομέρειες να λέτε διάφορα στον αέρα.

Υπήρξε περίπτωση, που επικοινώνησαν μαζί μας, και απειλούσαν με μηνύσεις κάποιοι που είναι σοβαροί στον χώρο της μοτοσυκλέτας.... Δεν θα πω λεπτομέρειες αλλά το θέμα είναι λεπτό.

@dez : πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε απο κοντά.

@zeli : προσπαθουμε να κρατάμε τις ισορροπίες εδώ μέσα.... και το κάνουμε σε βαρος της δουλειάς μας και της προσωπικής μας ζωής όσο εσείς δουλεύετε και περνάτε από εδώ για ένα γεια ή για να διαβάσετε κάτι ή όταν είστε ξαπλωμένοι και βλέπετε τιβί ή κάνετε οτι άλλο θέλετε. Αν είναι ας το αφήσουμε στην τύχη του.... Σε πόσες ωρες νομίζεις θα μπορεί κάποιος να διαβάζει κάτι εδώ μέσα;

dez
12/09/2006, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Περισσότερα στοιχεία από ένα απλό "ναι" θα βοηθούσαν.
βλ. απαντηση προς sniper

hornet
12/09/2006, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ο Hornet είναι χέστης και έχει πάρει μηχανάκι με ABS γιατί ακόμα δεν έχει μάθει να φρενάρει... :D

Ο Θάνος ήταν που ήταν κουλός, τώρα που έγινε μπαμπάς θα χάσει ακόμα μερικά δεύτερα στον γύρο - τσάμπα πάει το ss :D

O Oldman γράφει συνεχώς αναπόδεικτες τεχνικές παπαριές με ύφος πυρηνικού επιστήμονα της NASA... :D

O Julius από την πολύ παντόφλα που τρώει έχει χαζέψει και ανεβαίνει πια σε μηχανή 2 (δύο) φορές τον μήνα, με μέγιστο επιτρεπτόμενο χρόνο οδήγησης τα 30 λεπτά ανα βόλτα… :D

O Crs-k καβαλάει την αρχαιολογία του και περιδιαβαίνει την Ελλάδα σε ρυθμούς σχολικού λεωφορείου….Μετά το περιγράφει ως εντουράδα…. :D




Για όλα τα παραπάνω δεν έχω διαθέτω καμμία απόδειξη, και τα γράφω ανώνυμα…. :evil: :evil: :evil:

ΕΙΝΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ ή ΟΧΙ ??? :confused:

Αν ναι...περιμένω τις αντίστοιχες μηνύσεις…..

:a27: :a27: :a27:


ζηλευεις ρεεεεεε επειδη το πατινι σου εχει φρενο ...κοντρα πισω:wave2:

TRX124
12/09/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Να συμπληρώσω ότι εκείνο το περιστατικό ήταν τουλάχιστον αφελές γιατί ο ιδιοκτήτης ζητούσε από την YMC τα ρέστα για μεταχειρισμένο μηχανάκι που αγόρασε από τρίτο (έμπορο που και ν ήταν στο δίκτυο της Υamaha , πάλι δε θα είχε καμμία ευθύνη) το οποίο ήταν μεγάλης ηλικίας και με άγνωστο ιστορικό.



το ελληνικο μαγαζι το trx δεν το πηρε απο απλο ιδωτη αλλα απο την αντιστοιχη μοτοδυναμικη της γερμανιας με την αντιστοιχη εγγυηση της επισημης λοιπον αντιπροσωπειας

η αντιστοιχη μοτοδυναμικη της γερμανιας εδωσε το εγγραφο που λεει οτι ενα yamaha ειναι κανονικο να καιει μεχρι 1 λιτρο λαδι στα 1000χιλιομετρα(που βολεψε και το ελληνικο μαγαζι)

και απο την YMC απλως ηθελα να ξερω αν συμμεριζεται την γνωμη των ανθρωπων που δουλευουν γι αυτην και το καλο της επιχειρησης, η ο καθενας λεει οτι θελει...



αν εσυ αυριο πας κι αγορασεις μηχανη ,μεταχειρισμενη απο επισημη αντιπροσωπεια (διαλεξε εσυ μοντελο και αντιπροσωπεια) και σου καιει 1 λιτρο σε 1000,θα σου ειναι ολα μια χαρα?




μονο η μοτοδυναμικη απαντησε το αυτονοητο,φυσικα μονο ΓΙΑ ΜΕΝΑ τον αφελη ,ενω οι υπολοιποι ειστε ενταξει με 1λιτρο στα 1000 χιλιομετρα.και η απαντηση αυτη δενειναι αντιπαραθεση αλλα νομιζω οτι χανουμε και το αυτονοητο ....

Cpt. Haddock
12/09/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
βλ. απαντηση προς sniper

Δε μου κάνει...

Δε μου αρέσει η "εν κρυπτώ" τεκμηρίωση. Αν έχεις κάτι valid απο νομικής πλευράς, ρίχτο (θα βοηθούσε αν ήσουν εσύ δικηγόρος)

Σίγουρα δεν βοηθάνε τα "μου είπε μια φίλη μου νομικός οτι..." κλπ κλπ

Αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί...



:smokin:

dirtbird
12/09/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Υπήρξε περίπτωση, που επικοινώνησαν μαζί μας, και απειλούσαν με μηνύσεις κάποιοι που είναι σοβαροί στον χώρο της μοτοσυκλέτας.... Δεν θα πω λεπτομέρειες αλλά το θέμα είναι λεπτό.


Χωρίς ειλικρινά ΚΑΜΜΙΑ διαθεση αντιπαράθεσης ή ειρωνείας μάλλον θα αστειεύεσαι.

Κατ'αρχάς, οι σοβαροί στο χώρο της μοτό είναι ελάχιστοι.. Εάν υποθέσουμε ότι ήταν, δεν βλέπω γιατί να μην τους παρέπεμπτες στον καταγγέλοντα και απο εκεί και πέρα ας έβγαζαν άκρη. Ειλικρινά δεν βλέπω που υπάρχει ευθύνη του forum το οποίο πρέπει να προασπίζει την ελευθερία διακίνησης ιδεών και πληροφοριών.

Την παραπάνω στάση την βλέπω ως χειραφέτηση και οι μόνοι λόγοι που μπορώ να την δικαιολογήσω είναι:

a) ότι ήδη οι aministrators και moderators επιβαρύνονται με τη συντήρηση και την καλή λειτουργία του forum (μία δουλειά που οι υπόλοιποι σχεδόν μόνιμα την παραβλέπουμε) και προφανώς δεν θέλουν να βάλουν και κάποιο άλλο μπελά στο κεφάλι τους.

και

β) ότι πολλοί από εμάς που γράφουμε, δεν έχουμε το ίδιο επίπεδο μηχανολογικής αντίληψης και γνώσεων και πάρα πολλές φορές καταλήγουμε σε αυθαίρετα συμπεράσματα

sniper
12/09/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Χωρίς ειλικρινά ΚΑΜΜΙΑ διαθεση αντιπαράθεσης ή ειρωνείας μάλλον θα αστειεύεσαι.

Κατ'αρχάς, οι σοβαροί στο χώρο της μοτό είναι ελάχιστοι.. Εάν υποθέσουμε ότι ήταν, δεν βλέπω γιατί να μην τους παρέπεμπτες στον καταγγέλοντα και απο εκεί και πέρα ας έβγαζαν άκρη. Ειλικρινά δεν βλέπω που υπάρχει ευθύνη του forum το οποίο πρέπει να προασπίζει την ελευθερία διακίνησης ιδεών και πληροφοριών.

Την παραπάνω στάση την βλέπω ως χειραφέτηση και οι μόνοι λόγοι που μπορώ να την δικαιολογήσω είναι:

a) ότι ήδη οι aministrators και moderators επιβαρύνονται με τη συντήρηση και την καλή λειτουργία του forum (μία δουλειά που οι υπόλοιποι σχεδόν μόνιμα την παραβλέπουμε) και προφανώς δεν θέλουν να βάλουν και κάποιο άλλο μπελά στο κεφάλι τους.

και

β) ότι πολλοί από εμάς που γράφουμε, δεν έχουμε το ίδιο επίπεδο μηχανολογικής αντίληψης και γνώσεων και πάρα πολλές φορές καταλήγουμε σε αυθαίρετα συμπεράσματα


Αν δεν είναι σοβαροί τότε γιατί ψάχνουμε να βρούμε τον σοβαρό;

Τότε ας ανοίγουμε ποστ του στυλ "Παίζω τζόκερ - βρήκα συνεργείο"

Και σίγουρα δεν είναι έτσι τα πράγματα....

Για το (α) και (β) με κάλυψες.... Ειλικρινά έχω κουραστεί πάντως να δικαιολογώ τα αυτονόητα.... ΕΛΕΟΣ κύριοι και κυρίες...

Θάνος
12/09/2006, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
κύριοι και κυρίες...

Κυρίες και κύριοι ρε χαμένε

sniper
12/09/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Κυρίες και κύριοι ρε χαμένε



Ισότητα δεν θέλανε;

Ας περιμένουν στην ουρά τώρα.... :lol:

dez
12/09/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε μου κάνει...

Δε μου αρέσει η "εν κρυπτώ" τεκμηρίωση. Αν έχεις κάτι valid απο νομικής πλευράς, ρίχτο (θα βοηθούσε αν ήσουν εσύ δικηγόρος)

Σίγουρα δεν βοηθάνε τα "μου είπε μια φίλη μου νομικός οτι..." κλπ κλπ

Αν θέλουμε να είμαστε σοβαροί...



:smokin:
μπορεις ν απαντησεις κατι που να δειξει οτι δεν παιζεις το παιχνιδι των εντυπωσεων?

Cpt. Haddock
12/09/2006, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
μπορεις ν απαντησεις κατι που να δειξει οτι δεν παιζεις το παιχνιδι των εντυπωσεων?

άντε να το ξαναπώ...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μπορείς να τεκμηριώσεις ΝΟΜΙΚΑ όσα έγραψες σε παρακαλώ;

Cpt. Haddock
12/09/2006, 14:48
Ουφ...

Βαρέθηκα...

Ομφαλοσκοπούμε και ουσία μηδέν.

Κύριοι (και κυρίες :D )

ΟΠΟΙΟΣ έχει κάτι ουσιώδες, και τεκμηριωμένο να πει που θα μπορέσει να βοηθήσει την κατάσταση και να βρούμε μια άκρη για το καλό όλων μας, ΚΑΛΩΣ.

Ειδάλως σας παρακαλώ να απέχετε.

Μισές κουβέντες "μου είπαν", "ξέρω", "δε θέλω να γράψω εδώ" και άλλα τέτοια δεν προάγουν τη συζήτηση.
ΕΑΝ θέλετε να βοηθήσετε, by all means contribute. Αλλά στέρεες απόψεις που να αποδεικνύονται. Αλλιώς χάνουμε το χρόνο μας.




Cpt. Haddock

και για την αντιγραφή

Ηλίας Σταμάτης

:smokin:

dirtbird
12/09/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από genesis1955
το ελληνικο μαγαζι το trx δεν το πηρε απο απλο ιδωτη αλλα απο την αντιστοιχη μοτοδυναμικη της γερμανιας με την αντιστοιχη εγγυηση της επισημης λοιπον αντιπροσωπειας

η αντιστοιχη μοτοδυναμικη της γερμανιας εδωσε το εγγραφο που λεει οτι ενα yamaha ειναι κανονικο να καιει μεχρι 1 λιτρο λαδι στα 1000χιλιομετρα(που βολεψε και το ελληνικο μαγαζι)

και απο την YMC απλως ηθελα να ξερω αν συμμεριζεται την γνωμη των ανθρωπων που δουλευουν γι αυτην και το καλο της επιχειρησης, η ο καθενας λεει οτι θελει...



αν εσυ αυριο πας κι αγορασεις μηχανη ,μεταχειρισμενη απο επισημη αντιπροσωπεια (διαλεξε εσυ μοντελο και αντιπροσωπεια) και σου καιει 1 λιτρο σε 1000,θα σου ειναι ολα μια χαρα?




μονο η μοτοδυναμικη απαντησε το αυτονοητο,φυσικα μονο ΓΙΑ ΜΕΝΑ τον αφελη ,ενω οι υπολοιποι ειστε ενταξει με 1λιτρο στα 1000 χιλιομετρα.και η απαντηση αυτη δενειναι αντιπαραθεση αλλα νομιζω οτι χανουμε και το αυτονοητο ....

Κανείς δεν είναι εντάξει με 1 lt/1000km.
To αφελές -κατά τη γνώμη μου και βάση των επαγγελματικών μου εμπειριών- είναι ότι ζητάς να σου καλύψει την -όποια- εγγύηση σε μτχ μοτό ένας ανεξάρτητος εισαγωγέας.

Κανονικά θα έπρεπε ο εισαγωγέας της μηχανής να απευθυνθεί στον προμηθευτή του (Yamaha Γερμανίας) και να απαιτήσει -για λογαριασμό σου- την αποκατάσταση της βλάβης. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να υπάρχουν πάγιες διαδικασίες πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω και σε αυτό το σημείο μπορεί κάποιος να σου καταλογίσει ότι ήσουν παραπάνω από ότι έπρεπε καλόπιστος (που πιθανόν όλοι μας να είμαστε μπροστά στο καινούργιο μας 'παιχνιδάκι').

Φιλικά πάντα και εύχομαι να έχεις το καλύτερο δυνατό τέλος με αυτήν την ιστορία.

Sorry από τους mods για την παρένθεση.


:wave2:

dez
12/09/2006, 15:19
Προφανως δεν μπορεις να καταλαβεις κατι βασικο. Δεν ειναι δικο σου θεμα για να το λυσεις.
Καποιοι απο τους admins ή/και τους moderators, μπορουν να ρωτησουν το νομικο τμημα του ISP που φιλοξενει το www.moto.gr. Απλο δεν ειναι?
Νομιζω οτι ειναι και το πλεον oυσιωδες. Ασε που υποψιαζομαι οτι αυτη η (πραγματικα ουσιαστικη) κινηση μπορει και να χει γινει ηδη ;)




Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ουφ...

Βαρέθηκα...

Ομφαλοσκοπούμε και ουσία μηδέν.

Κύριοι (και κυρίες :D )

ΟΠΟΙΟΣ έχει κάτι ουσιώδες, και τεκμηριωμένο να πει που θα μπορέσει να βοηθήσει την κατάσταση και να βρούμε μια άκρη για το καλό όλων μας, ΚΑΛΩΣ.

Ειδάλως σας παρακαλώ να απέχετε.

Μισές κουβέντες "μου είπαν", "ξέρω", "δε θέλω να γράψω εδώ" και άλλα τέτοια δεν προάγουν τη συζήτηση.
ΕΑΝ θέλετε να βοηθήσετε, by all means contribute. Αλλά στέρεες απόψεις που να αποδεικνύονται. Αλλιώς χάνουμε το χρόνο μας.




Cpt. Haddock

και για την αντιγραφή

Ηλίας Σταμάτης

:smokin:

Nostra
12/09/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Καποιοι απο τους admins ή/και τους moderators, μπορουν να ρωτησουν το νομικο τμημα του ISP που φιλοξενει το www.moto.gr.


συγνώμη αλλά αυτό που λες δεν στέκει...

δεν έχει καμιά δουλεια ο ISP με τα περιεχόμενα των σελίδων στον χώρο που νοικιάζει σε κάποιον....

ποσώ δε μάλλον, να παρέχει και νομικές συμβουλές...



και αυτά που ειπώθηκαν περί επικοινωνίας και απειλών από επαγγελματίες του χώρου προς τη διαχείριση (SOS τους ιδιοκτήτες όχι τους admin) του site έιναι τουλάχιστον φαιδρό που προξένησαν άγχος και αναμπουμπούλα...

δεν μπορούν να κάνουν τίποτα... τελεία και παύλα...


το θέμα είναι πως διαχειριζόμαστε/κρίνουμε/επαληθεύουμε/διασταυρώνουμε εμείς οι ίδιοι τις πληροφορίες που εκφράζονται από τους συμφορουμίτες....

έχουμε αρχίσει και ξεφεύγουμε από τη συζήτηση...

από τόσους βενζινάδες που βρίζουμε και κατηγορούμε για (τουλάχιστον) κλεψιά, τι πρέπει να περιμένουμε δηλαδή?

και στην τελική τα περισσότερα έξοδα μιας μοτό που κάνει χλμ. είναι το καύσιμο... όχι τα τακάκια...

απλά στα συνεργεία (σε τράκο ή σε service) τα δίνουμε μαζεμένα...


και εγώ δεν είμαι νομικός αλλά που είναι το πρόβλημα να έχω συζητήσει με την δικηγόρο μου για το θέμα και μου έχει απαντήσει υπεύθυνα (και επώνυμα ως προς εμένα) για αυτά που έγραψα πολύ πιο πάνω... πρέπει να είμαι δικηγόρος για να συμβάλω στη συζήτηση περί νομικής ευθύνης του site?

OldMan
12/09/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Cpt. Haddock

και για την αντιγραφή

Ηλίας Σταμάτης

Και μας ρωτούσε ο τοξοβόλος στα Λουτρά το επίθετό σου και δεν το ξέραμε, γμτ... :D

Cpt. Haddock
12/09/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Προφανως δεν μπορεις να καταλαβεις κατι βασικο. Δεν ειναι δικο σου θεμα για να το λυσεις.


Ignorance is bliss...

:D

sniper
12/09/2006, 15:35
Τότε την επόμενη φορά που θ απάρω εισαγγελική παραγγελία για διάφορα στο net.... θα του πω να πάει να κουρεύεται; :confused:

dez
12/09/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ignorance is bliss...

:D
who's the ignoramus ?

Cpt. Haddock
12/09/2006, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
who's the ignoramus ?

me apparently...

according to your writting:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Προφανως δεν μπορεις να καταλαβεις κατι βασικο. Δεν ειναι δικο σου θεμα για να το λυσεις.




:smilea: :smilea: :smilea: :smilea:

dez
12/09/2006, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
me apparently...

according to your writting:






:smilea: :smilea: :smilea: :smilea:
Δεν σου καθησε καλα ε? Δεν το πα για να σε θιξω. Αν το σκεφτεις λιγο... δεν σου λεω κατι παραλογο. Ειναι σα να προσπαθουμε να αποφασισουμε αν οι μαυρες τρυπες που θα παραγουν στο cern, θα εξαφανισουν τον κοσμο ή οχι. Δεν εχει σημασια τι αποφασισουμε, γιατι πολυ απλα δεν θα μας ρωτησει κανεις. Το ιδιο ισχυει κι εδω. Οτι και να πω, οτι και να πεις, φιλολογικη κουβεντα ειναι. Το νομικο πλαισιο (ο αλλαχ να το κανει) υπαρχει. Οποιος ειναι αμεσα ενδιαφερομενος (π.χ οι admins του site), μπορει να μαθει -επαναλαμβανω- ρωτωντας το νομικο τμημα του hosting ISP. Τι σχεση εχει ο ISP? Mα μονο οι ΙSP μπορουν να "δωσουν" τον κακο poster (σε συνεργασια με τα logs του forum). Το να ρωτησουν οι admins στο hosting ISP εχει νοημα διοτι εχουν ηδη μια καποια σχεση (λογω hosting ας πουμε)

Cpt. Haddock
12/09/2006, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Δεν σου καθησε καλα ε? Δεν το πα για να σε θιξω.

αν σου πω οτι δε με αποσχόλησε και καθόλου;

πίστεψέ με, είναι ΠΟΛΥ δύσκολο εσύ και ο κάθε ανωνυμος και άγνωστός μου χρήστης εδώ να με θίξει...

κρίμα που δεν κατάλαβες την ειρωνία μου





Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Αν το σκεφτεις λιγο... δεν σου λεω κατι παραλογο. Ειναι σα να προσπαθουμε να αποφασισουμε αν οι μαυρες τρυπες που θα παραγουν στο cern, θα εξαφανισουν τον κοσμο ή οχι. Δεν εχει σημασια τι αποφασισουμε, γιατι πολυ απλα δεν θα μας ρωτησει κανεις. Το ιδιο ισχυει κι εδω. Οτι και να πω, οτι και να πεις, φιλολογικη κουβεντα ειναι. Το νομικο πλαισιο (ο αλλαχ να το κανει) υπαρχει. Οποιος ειναι αμεσα ενδιαφερομενος (π.χ οι admins του site), μπορει να μαθει -επαναλαμβανω- ρωτωντας το νομικο τμημα του hosting ISP. Τι σχεση εχει ο ISP? Mα μονο οι ΙSP μπορουν να "δωσουν" τον κακο poster (σε συνεργασια με τα logs του forum). Το να ρωτησουν οι admins στο hosting ISP εχει νοημα διοτι εχουν ηδη μια καποια σχεση (λογω hosting ας πουμε)

Με βάση τα όσα έγραψες, ΟΛΕΣ οι απόψεις που εκφραστηκαν εδώ (και οι δικές σου) ήταν άχρηστες...

Γιατί τότε επιμένετε να λέτε ο καθείς his short and his long?

:wave2: :beer: :wave2:

άμα λέω οτι βαρέθηκα...πολύ μπλα-μπλα και ουσία μηδέν...

end of story for me...being an "ignoramus" :eyepop:

dez
12/09/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αν σου πω οτι δε με αποσχόλησε και καθόλου;

πίστεψέ με, είναι ΠΟΛΥ δύσκολο εσύ και ο κάθε ανωνυμος και άγνωστός μου χρήστης εδώ να με θίξει...
:ZZZ:


Με βάση τα όσα έγραψες, ΟΛΕΣ οι απόψεις που εκφραστηκαν εδώ (και οι δικές σου) ήταν άχρηστες...
ναι, αυτο εννοουσα!


Γιατί τότε επιμένετε να λέτε ο καθείς his short and his long?
:wave2: :beer: :wave2:
άμα λέω οτι βαρέθηκα...πολύ μπλα-μπλα και ουσία μηδέν...
ναι, με βρισκεις συμφωνο κι εδω, ακομα και το δικο μου μπλα-μπλα βαρεθηκα (ακομα κι αυτα που ηθελα να γραψω και δεν εγραψα). Γι αυτο προτεινα αυτο που προτεινα


end of story for me...being an "ignoramus" :eyepop:
προς τι τα ομοιοματικα?
αστειο ηταν :D

billy_BMW
12/09/2006, 19:22
Ok παιδιά ας coolarουμε και ας αφήσουμε
τους αρμόδιους να το χειριστούν.

Μπορεί να έχουν δίκιο μπορεί και άδικο.

Είναι αρκετά εύκολο να πάρουν όλοι μια νομική συμβουλή.
Συμαντικό είναι να την πάρουν οι υπεύθυνοι και απο όσα δηλώνουν θα το κάνουν και μάλιστα θα κάνουν και συνάντηση για αυτό.

Οπότε είναι δικό τους το θέμα.

και πάλι ένα ευχαριστώ οπου ασχολούνται με τέτοια ζητήματα κάθε τόσο με πρωσοπικό χρόνο και μεράκι.

Εμείς λέμε τις γνώσεις μας και τις απόψεις μας μέσα σε 5 λεπτά σε ένα πληκτρολόγιο.
Αυτοί δαπανούν χρόνο και κόπο να τις αξιοποιήσουν και αντί για ευχαριστώ τους κράζουμε.

BELZEBOYLIS
12/09/2006, 19:26
Γιατί πρέπει , να βγάζουμε την χολή μας , όταν αναφέρουμε το συνεργείο που κάναμε το σέρβις ;; Και μάλιστα στις με τις πλάτες τρίτων ;;;;; Ποιόν βοηθάει;;;
…..Δώσε τα στοιχεία που ενδιαφέρουν και δεν μπορούν να αμφισβητηθούν (πχ τι έχεις πληρώσει ) δώσε και μια γενική εντύπωση ( πχ ,δεν έμεινα ευχαριστημένος από αυτό ή εκείνο) και άσε τα συμπεράσματα σε εμάς ….!!!! Ποιος να σου πει μετά τι ;;;
Αν ο μηχανικός που πήγες είναι απατεώνας , την καταγγελία ΝΑ την κάνεις στην αστυνομία και όχι στο moto.gr !!! Στο φόρουμ ενημερώνεις …δεν καταγγέλλεις..! !



…από την σκοπιά του απλού χρήστη ….

:lol: :wave2:

lampros_fazer
12/09/2006, 21:02
Λοιπόν..

"Επεξήγηση" δικηγόρου του Άρθρου 14 του νόμου περί web hosting (φιλοξενία ιστιοσελίδων) που ερμηνεύεται και για τα moderated forums (δηλώνεται ρητά στο σχόλιο του νομικού)..


...περίπτωση του Moderated Forum.Στην περίπτωση αυτή αυπάρχει "φιλοξενία" όχι βέβαι ιστιοσελίδων,αλλά μηνυμάτων, πάντως η ίδια διάταξη του άρθρου 14 βρίσκει εφαρμογή.Στην περίπτωση λοιπόν που υπάρχει ουσιαστικό Moderation, αν "ανέβει" μήνυμα υβριστικό ή με οποιονδήποτε τρόπο παράνομο, τότε ευθύνεται και ο Moderator (το moto.gr-δεν αναφέρεται ατομικά στους Moderators ως φυσικά πρόσωπα),εκτός αν κατεβάσει αμέσως μόλις ειδοποιηθεί για το παράνομο μήνυμα"

Αναφέρει ΜΟΝΟ για υβριστικό ή παράνομο μήνυμα.. Στην περίπτωση που συζητάμε σε καμία περίπτωση δεν είναι παράνομο.. Μένει η περίπτωση υβριστικό.. Είναι άλλη η περίπτωση να πούμε ο τάδε είναι απατεώνας, και άλλη να πούμε ο τάδε δεν μου έκανε καλή δουλειά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος..Στην πρώτη περίπτωσει ίσως θεωρηθεί υβριστικό στη 2η δεν βλέπω το λόγο να θεωρηθεί υβριστικό..

Δεν ξέρω αν το παραπάνω που παρέθεσα καλύπτει ακριβώς την περίπτωση μας,δεν είδα πουθενά για δυσφήμιση,αλλά αν υπήρχε ευθύνη θα το έγραφε αφού το άρθρο αναφέρεται στην ευθύνη του provider και κατ'ερμηνεία του άρθρου και στα moderated forums..
Περισότερα ίσως να μπορώ να πω τις επόμενες μέρες..

(τα παραπάνω είναι από νομικό μάθημα στη σχολή)

lampros_fazer
12/09/2006, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
συγνώμη αλλά αυτό που λες δεν στέκει...

δεν έχει καμιά δουλεια ο ISP με τα περιεχόμενα των σελίδων στον χώρο που νοικιάζει σε κάποιον....

ποσώ δε μάλλον, να παρέχει και νομικές συμβουλές...
Υπό προυποθέσεις,ΒΕΒΑΙΩΣ και έχει..

(και το 2ο μπορούν να το κάνουν..)