PDA

View Full Version : Multistrada 1100 και 1100s 2007



thePrince
11/09/2006, 17:54
Στο site της Ducati βρίσκονται ήδη τα νέα Multistrada 1100 (http://www.ducati.com/bikes/my2006/ducatiModel.jhtml?family=multistrada&modelName=MTS1100-07) και 1100s (http://www.ducati.com/bikes/my2006/ducatiModel.jhtml?family=multistrada&modelName=MTS1100S-07) 2007. Οι διαφορές που εντόπισα (εκτός από τον κυβισμό προφανώς) είναι το μπροστινό που είναι Marzocchi και η καμπάνα που δεν είναι πλέον ξηρή. Τώρα ξέρουμε γιατί τα ασημί 1000 DS προσφέρονται στα 9900 ευρώ - εγώ είμαι ένας ευτυχής κάτοχος (και δεν μετάνιωσα που δεν περίμενα το 1100 βέβαια).

mesh
12/09/2006, 15:26
To tsekara kai egw.....Lalakia pou den einai 3hrokampano.....Polys kosmos 8a 3enerwsei......Giati arages?
Krima

GST
13/09/2006, 07:59
για να ριξουν το κοστος συντηρησης ...και να γινει πιο προσιτη στο κοσμο ...

620
13/09/2006, 14:15
Kathari ierosylia pou den einai ksirokampano.Agoraseis to 1000 mono kai mono gi ayto to logo as htan to 1100 kai 110 aloga.

MIKE_16V
13/09/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Kathari ierosylia pou den einai ksirokampano.Agoraseis to 1000 mono kai mono gi ayto to logo as htan to 1100 kai 110 aloga.

Ναι αλλα αντιθετα με εσενα που γουσταρεις να το ακους, ο κουστουματος με την μπαγκαζιερα, νομιζει οτι ειναι χαλασμενο, και αναρωτιεται γιατι τον κοιτανε ετσι στα φαναρια.

Μηπως νομιζες οτι η εμπορευματοποιηση δεν θα παρεσερνε και την Ducati:nono:

byron
13/09/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Kathari ierosylia pou den einai ksirokampano.Agoraseis to 1000 mono kai mono gi ayto to logo as htan to 1100 kai 110 aloga.

Να ρωτήσω κάτι???

Εκτός από τα πλεονεκτήματα που έχει ο ξηρός συμπλέκτης, για αγωνιστική χρήση, υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να διατηρηθεί ο ξηρός στα μηχανάκια παραγωγής?????? :confused: (γιατί δεν νομίζω ότι όοοολοι οι κάτοχοι τα έχουν για αγώνες (και πολύ περισσότερο τα Multi)

Cpt. Haddock
13/09/2006, 14:38
:rolleyes: :rolleyes:

υπάρχει κάποιο πρόβλημα με "τους κουστουμάτους με τη μπαγκαζιέρα";

εκτός αν θα προτιμούσατε να κυκλοφορούν και αυτοί με αυτοκίνητο...

:sick:

MIKE_16V
13/09/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes: :rolleyes:

υπάρχει κάποιο πρόβλημα με "τους κουστουμάτους με τη μπαγκαζιέρα";

εκτός αν θα προτιμούσατε να κυκλοφορούν και αυτοί με αυτοκίνητο...

:sick:


Απολυτος κανενα:nono: Καποιες μερες τις εβδομαδας ειμαι και εγω ενας απο αυτους:smilea:

Δεν καταλαβες πως το ειπα?

Εννοω αυτους που δεν σκαμπαζουν και πολλα, απλα τους αρεσει και το παιρνουν!

thePrince
13/09/2006, 14:44
Εγώ δεν είμαι από "τους κουστουμάτους με τη μπαγκαζιέρα" αλλά δε νομίζω πως θα με χάλαγε ο υγρός συμπλέκτης, ίσα-ίσα που ίσως να είναι και πιο μαλακός στην χρήση - είναι κακό να είναι η μηχανή πιο "φιλική" και με (έστω και λίγο) μειωμένο κόστος συντήρησης;

Cpt. Haddock
13/09/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Απολυτος κανενα:nono: Καποιες μερες τις εβδομαδας ειμαι και εγω ενας απο αυτους:smilea:

Δεν καταλαβες πως το ειπα?

Εννοω αυτους που δεν σκαμπαζουν και πολλα, απλα τους αρεσει και το παιρνουν!

Ναι, αλλά η "ταμπέλα" μένει....

Γιατί να βγάζεις το συμπέρασμα οτι "κουστουμάτος με μπαγκαζιέρα" δεν σκπαμπάζει πολλά απο μηχανή

Με την ίδια λογική το ίδιο θα έλεγε και κάποιος για σενα κάποιες μέρες.

Απλά να μην μπαίνουμε σε καλούπια...

Αυτά και γυρνάμε στο κανονικό τόπικ

:wave2: :wave2: :wave2:

MIKE_16V
13/09/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Εγώ δεν είμαι από "τους κουστουμάτους με τη μπαγκαζιέρα" αλλά δε νομίζω πως θα με χάλαγε ο υγρός συμπλέκτης, ίσα-ίσα που ίσως να είναι και πιο μαλακός στην χρήση - είναι κακό να είναι η μηχανή πιο "φιλική" και με (έστω και λίγο) μειωμένο κόστος συντήρησης;


ΠΑΡΕ ΗΟΝΔΑ:smokin:



Captain:smilea:

thePrince
13/09/2006, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
ΠΑΡΕ ΗΟΝΔΑ:smokin:



Captain:smilea: Ε, είπαμε, αλλά όχι κι έτσι!! Άκου να πάρω Honda... Εγώ δεν έβρισα κανένα... :p

Cpt. Haddock
13/09/2006, 14:54
Πάντως το multi είναι απο τα μηχανάκια που θα ήθελα να πάρω...και δεν θα ήθελα

είναι περίεργα όμορφο το γ@μημένο... :D

Μια ερώτησις, τη διαφορά έχει το απλό με το S :confused:

MIKE_16V
13/09/2006, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πάντως το multi είναι απο τα μηχανάκια που θα ήθελα να πάρω...και δεν θα ήθελα

είναι περίεργα όμορφο το γ@μημένο... :D

Μια ερώτησις, τη διαφορά έχει το απλό με το S :confused:


Tις καλυτερες captain...:D

Αναρτησεις, ohlins, μπρος-πισω.

Αλλα ακομα και οταν πηγα μια βολτα το "απλο" ds... επαθα πλακα:blush:

Δεν θα το αγοραζα ομως......

Cpt. Haddock
13/09/2006, 15:04
Ναι τις είδα και στο site τις διαφορές

Γιαααααα κάτσε να έρθει :smokin:

byron
13/09/2006, 15:08
Έχω βρεί ένα Multi, ξηροκάμπανο. Αν το πάρω τι πλεονεκτημα θα έχω σε σχέση με το μοντέλο του 2007.

Θα κάνει σαν την Χαλυβουργική όταν σταματάω, πιθανόν και να το γουστάρω έτσι.


Θα κερδίσω όμως τίποτις άλλο (ουσιαστικό εννοώ)? :confused:

GST
14/09/2006, 08:00
το μονο πλεονεκτημα ειναι οτι θα το παρεις φθηνοτερα...οσο για το θορυβο στο συμπλεκτη υπαρχει λυση προσθετοντας ενα δισκο και δεν ακουγεται τιποτα χωρις να εχεις κανενα προβλημα ...το 1100 σιγουρα θα ειναι λιγο πιο δυνατο και ροπατο αν και το γκαζι του 1000 εμενα μου φτανει και μου περισευει ...ασε που σε καμια 5αετια το κοβω για συλλεκτικο:lol: :wave2: ...δε βλεπω καμια αλλη ουσιαστικη διαφορα φρενα αναρτησεις τα ιδια σχεδον..

για σενα καπετανιο βγαινει και σε εκδοση ερημου!!!


61719

620
14/09/2006, 09:14
Mazi me kapoia alla montela h ducati exei anakoinwsh oti h paragwgh tou multi tha stamatisei kapoia stigmh.To 1100 einai h teleytaia ananewsh.Oso gia to thema koustoumatwn kai ta sxetika me mpagkazieres to sygkekrimeno mhxanaki den einai gia tetoia xrhsh parte kana v-strom h kana transalp.
To na kaneis to multi pio filiko einai gia mena ilithio,dil. ti pio filiko,gia na to parw kai na to xrhsimopoiw sto kentro ths athinas opws kanei to 75% twn v-strom transalp?
H mhxanh einai gia stripsimo kai odigiki apolaysh 17aria foraei mpros pisw sthn ousia ena street einai apla xwris clip-on.
Opoios den to exei odhgisei kai to odigisei tha katalabei.
To ksirokampano einai shma katatethen ths ducati.Otan stamataei sto fanari o ducatisti ,oxi mono den enoxleite apo to hxo alla paei kai bazei kai ena anoixto carbon kapaki gia na akougete akoma perissotero kai oloi mporei na to kryboun alla OLOI ton zhleyoun ayto ton hxo.

:wave2:

Cpt. Haddock
14/09/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
για σενα καπετανιο βγαινει και σε εκδοση ερημου!!!

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

με 17αρα ζάντα μπροστά όμως; :sick:

byron
14/09/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
το μονο πλεονεκτημα .........


Thanks mate....:beer:

620
14/09/2006, 12:01
Diafores metaksy stis dyo mhxane mporei na deis sto www.ducati.com na epileksei to montel kai na patiseis compare me opoio allo montelo theleis.
Periliptika allazei to pirouni ta kybika kai kapoies parapanw endoikseis sto konter.

sub_zero
14/09/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Mazi me kapoia alla montela h ducati exei anakoinwsh oti h paragwgh tou multi tha stamatisei kapoia stigmh.To 1100 einai h teleytaia ananewsh.Oso gia to thema koustoumatwn kai ta sxetika me mpagkazieres to sygkekrimeno mhxanaki den einai gia tetoia xrhsh parte kana v-strom h kana transalp.
To na kaneis to multi pio filiko einai gia mena ilithio,dil. ti pio filiko,gia na to parw kai na to xrhsimopoiw sto kentro ths athinas opws kanei to 75% twn v-strom transalp?
H mhxanh einai gia stripsimo kai odigiki apolaysh 17aria foraei mpros pisw sthn ousia ena street einai apla xwris clip-on.
Opoios den to exei odhgisei kai to odigisei tha katalabei.
To ksirokampano einai shma katatethen ths ducati.Otan stamataei sto fanari o ducatisti ,oxi mono den enoxleite apo to hxo alla paei kai bazei kai ena anoixto carbon kapaki gia na akougete akoma perissotero kai oloi mporei na to kryboun alla OLOI ton zhleyoun ayto ton hxo.

:wave2:

Εδω θα διαφωνίσω φίλε μου... είμαι και εγώ ένας από τους κουστουμάτους που αναφέρεις... δηλ τι θα πρέπει να κανω? να οδηγηθώ απαραίτητα σε transalp ή V-strom επειδή κατα την άποψή σου είναι political correct????

Το μηχανάκι έιναι μία επιλογή που κάνεις σταθμίζοντας πολλούς παράγοντες (φιλικότητα, ευκολία χρήσης κτλ), μπορεί μεν ή χρήση του να έιναι σε μεγάλο ποσοστό εντός της πόλης αλλά σίγουρα θέλεις και άλλα πράγματα (το υπόλοιπο 25% στο παράδειγμά σου)...

Και φυσικά ΔΕΝ μου αρέσει ο συνειρμός: "κουστουμάτος" σε μηχανή = Λούγκρα που έπιασε μερικά φράγκα και αγόρασε το μοτόρι μόνο και μόνο και να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία του...

Απλά η δουλειά μας είναι τέτοια που μας αναγκάζει και κυκλοφορούμε έτσι...


:wave2: :wave2: :wave2:

620
14/09/2006, 12:43
File sub afou esy den eisai mesa sto 75% pou anaferw tote den katalabainw pios o logos tou post sou.Egw den anaferthika mono sta koustoumia alla pio poly ston typo mhxanhs.Ti na kanoume etsi einai to multi mposta se ena vstrom h transalp den einai toso filiko oute gia ton odigo poso malon gia enan synepibati.
Oso gia tis mhxanes v-strom,transalp,vara-dero panw apo tis mises pou kykloforoun sthn athina den exoun dei pote diodia (ektos isws apo auta sthn attikh odo).
Esy mporei opws eipa parapanw na mhn eisai se ayti thn kathgoria kai brabo sou giati oloi oi upolypoi tis exoun kanei tis paparapanw mixanes papakia kai einai sthn fasi oti den ginetai na foraw koustoumi kai na kykloforw me papi opote pairnw ena varadero na kataibenw sto syntagma.
Twra an esy theoreis oti to na pareis ena ducati multistrada 1000cc elaiopsikto gia na pigeneis sthn douleia sou (p.x. kentro athina) me 40bathmous kai kinisi kai pou kai pou na pas kai kana taksidi tote sorry file mou den einai thema politac correct pou eipes alla eisai lathos giati talaipwreis kai ton eyto sou kai thn tsepi sou alla kai panw apo ola thn agapi sou pou einai h mhxanh.
To idio isxyei kai gia ta vstrom kai gia ta varadero.Dysthxws aytoi pou ta pairnoun den ta pairnoun giati einai mhxanobioi (kai pali ksanatonizw milaw gia thn pliopsifia) einai gia na poulisoun mouri giati ama kavalisoun to papi den tha einai mouratoi alla tha theorithoun ftoxompinedes.

stradas
14/09/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mesh
To tsekara kai egw.....Lalakia pou den einai 3hrokampano.....Polys kosmos 8a 3enerwsei......Giati arages?
Krima
Ο βασικος λογος ειναι γιατι δεν θα περναει προδιαγραφες θορυβου.

Παντως ο ξηροκαμπανος περα απο ελαφρυτερος και ανθεκτικοτερος ειναι και καλυτερος για το μοτερ, καθως τα υπολοιπα απο την τριβη των δισκων δεν πανε στο λαδι αλλα, με ανοιχτο καπακι, φευγουν στο περιβαλλον (οχι και πολυ οικολογικο αλλα...).

Δεν νομιζω οτι το εργοστασιο θα αλλαζε ποτε το ξηροκαμπανο αν δεν ηταν πραγματικα υποχρεωμενο απο κανονισμους.
Οι ανθρωποι ειναι πιστοι στην παραδοση (βλεπε L-twin, desmo ακομα και στο motogp κλπ) και την χρησιμοποιουν και για να πουλησουν.

Κριμα παντως, ο συνδυασμος ανοικτες εξατμισεις 2 σε 2 και ξηροκαμπανο ειναι ολα τα λεφτα...