PDA

View Full Version : περι παρακρατησης κυριοτητας



SAM46
11/09/2006, 21:02
αυτο τον καιρο ξεχρεωσα το μηχανακι μου
και ηρθε η ωρα να αρω την κυριοτητα της αδειας μου.

θελω να ρωτησω τα εξης


εχω παρει το εξοφλητικο απο την τραπεζα
το εχω παει στο μαγαζι απο το οποιο αγορασα το μηχανακι και απο το οποιο εχει γινει η παρακρατηση.

θα μου δωσει μια βεβαιωση οτι το μηχανακι εξωφληθει.

με αυτα τα χαρτια θα παω στο υπουργειο συγκινονιων και θα μου βγαλουν καινουργια αδεια?

η στην υπαρχον αδεια θα βαλουν μια σφραγιδα η οποια θα λεει ''αρεται η κυριοτητα?

και 2ον εκανα την λαλακια και πλαστικοποιησα την αδεια.και δεν βγαινει το πλαστικο.


τι θα πρεπει να κανω?

να παω και να μου βγαλουν καινουργια αδεια δλδ καινουργιο χαρτι?που να εχει γινει και η αρση της κυριοτητας?


χρειαζεται καποιο παραβολο?
ποσες μερες χρειαζεται?

μπορω να παω σε ΚΕΠ?


help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SPORAKIAS
11/09/2006, 21:07
εισαι σιγουρος οτι εχεις παρακρατηση κυριοτητας

το γραφει στην αδεια?

τα τελευταια χρονια δεν κανουν παρακρατηση

αν ναι πας με τα χαρτια που ειπες και σου βγαζουν μαλλον καινουρια αφου εχεις κανει και πλαστικοποιηση

SAM46
11/09/2006, 21:15
ναι το γραφει

''παρακρατηση κυριοτητας απο ..............''

zolotas
11/09/2006, 21:20
εγω πηγα στο καταστημα σε 2 περιπτωσεις μοτο που πηρα ,αφησα την αδεια και την πηρα μετα απο 2-3 μερες αν θυμαμαι καλα.......δωρεαν .

μονο στα επαγγελματικα οχηματα εχει λιγο τρεξιμο ,αλλα αν πας σε σχολη οδηγων σου κανει την δουλεια με 30 Ε.......

ι.χ και μοτο no problema

latris mixanis
11/09/2006, 21:28
Όταν χρειάστηκε να κάνω άρση παρακράτησης πήγα η ίδια στο υπουργείο και το έκανα. Άφησα τη παλιά άδεια μαζί με τα χαρτιά που μου είχαν δώσει και σε λίγες μέρες είχα τη νεα.
Το πιο πιθανό είναι να μπορεί να στη κάνει και το ίδιο το κατάστημα.

:wave2:

Trickster
11/09/2006, 21:30
Γίνεται και στα Κ.Ε.Π φίλε :wave2: :wave2:

Drimon
11/09/2006, 21:54
Πάς, με την άδεια και τη βεβαίωση της εξώφλησης που σου έχουν δώσει από το μαγαζί, στο υπουργείο ή σε ΚΕΠ τα καταθέτεις και σε μια βδομαδούλα έχεις κενούρια άδεια απαλαγμένη απο παρακρατήσεις και μαλακίες. Και μια συμβουλή περί της πλαστικοποίησης. Άν, λέω εγώ τώρα, άν ποτέ θελήσεις να πουλήσεις το μοτόρι, ο κενούριος κάτοχος πώς θα γράψει πάνω στην άδεια τα στοιχεία του για να γίνει η μεταβήβαση; Με μαρκαδόρο; Πιστεύω οτι η καλήτερη λύση, για την προστασία των χαρτιών, είναι μία απλή ζελατινούλα!

SAM46
11/09/2006, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOCBR
η καλήτερη λύση, για την προστασία των χαρτιών, είναι μία απλή ζελατινούλα!


:) :)

George-3-
11/09/2006, 22:22
Kαι στην περιπτωση που η παρακρατηση εχει γινει απο φυσικο προσωπο τοτε πως πρεπει να ενεργησει το προσωπο αυτο για να περασει το οχημα στα χερια μας?

latris mixanis
11/09/2006, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOCBR
Πάς, με την άδεια και τη βεβαίωση της εξώφλησης που σου έχουν δώσει από το μαγαζί, στο υπουργείο ή σε ΚΕΠ τα καταθέτεις και σε μια βδομαδούλα έχεις κενούρια άδεια απαλαγμένη απο παρακρατήσεις και μαλακίες. Και μια συμβουλή περί της πλαστικοποίησης. Άν, λέω εγώ τώρα, άν ποτέ θελήσεις να πουλήσεις το μοτόρι, ο κενούριος κάτοχος πώς θα γράψει πάνω στην άδεια τα στοιχεία του για να γίνει η μεταβήβαση; Με μαρκαδόρο; Πιστεύω οτι η καλήτερη λύση, για την προστασία των χαρτιών, είναι μία απλή ζελατινούλα!

Λοιπόν σε περίπτωση μεταβίβασης, δεν γράφει ο νεος ιδιοκτήτης τα στοιχεία του με μαρκαδόρο ή με στυλό, τα γράφει το υπουργείο που εκδίδει την άδεια.
Το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί κάποιος να πλαστικοποιήσει δημόσιο έγγραφο.

:wave2:

Drimon
11/09/2006, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Λοιπόν σε περίπτωση μεταβίβασης δεν γράφει ο νεο ιδιοκτοίτητης τα στοιχεία του με μαρκαδόρο ή με στυλό, τα γράφει το υπουργείο που εκδίδει την άδεια.
Το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί κάποιος να πλαστικοποιήσει δημόσιο έγγραφο. Και πώς θα ξέρει το υπουργείο τα στοιχεία του αγοραστή για να του εκδώσει την κενούρια άδεια, άν δεν γράψει τα στοιχεία του στον κενό χόρο που υπάρχει στο δεύτερο φύλο(λαχανί) του εντύπου της άδειας;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γράφει και μεταβιβάστηκε στον...........! Αλλα και στο κύριο φύλο(θαλασσί) πρέπει να γραφούν τα στοιχεία του αγοραστή (στην πίσω μεριά) γιατί αυτή είναι η λεγόμενη προσορινή άδεια!

Drimon
11/09/2006, 22:43
Η πλαστικοποίηση είναι καλή γιατί προστατέβει το έγραφο. Γι αυτό αν παρατηρήσεις οι ταυτότητες, που είναι το συμαντικότερο προσωπικό έγραφο, είναι πλαστικοποιημένες.

SAM46
11/09/2006, 22:46
οποτε θα χρειαστει να μου βαλουν καινουργια αδεια(χαρτι) η οποια θα εχει και
την αρση της κυριοτητας

Drimon
11/09/2006, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
οποτε θα χρειαστει να μου βαλουν καινουργια αδεια(χαρτι) η οποια θα εχει και
την αρση της κυριοτητας Για το διάστημα που θα κάνει να βγεί η καινούρια σου άδεια θα κυκλοφωρείς με μία φοτοτυπία της ίδη υπάρχουσας άδειας. Την άδεια που γράφει πάνω (παρακράτηση κυριότητας) θα την καταθέσεις για να σου εκδωθεί καινούρια που θα είναι καθαρή. Και αυτό για να μην τρέχεις τελευτέα στιγμή να προσκομίζεις βεβαιώσεις και χαρτούρες όταν θα θελήσεις να μεταβιβάσεις το μοτόρι!

SAM46
11/09/2006, 23:06
τι προτεινεις

να παω υπουργειο η κεπ?

fantacid
11/09/2006, 23:18
πανε στο υπουργειο,
πολυ πιθανον να γινει η δουλεια επι τοπου.
στο κεπ θα ειναι +καμια βδομαδα καθυστεριση

@λατρις γιαβριμ δε νομιζω να ειναι παρανομο να πλαστικοποιησεις δημοσια εγκραφα,το κακο ειναι να τα παραποιησεις.

ναι βρε παλικαρι μου κ συ πως σου ηρθε να την πλαστικοποιησεις???
τουλαχιστον δεν εκανες την "φθηνη" με χοντρο πλαστικο κ αερα.
ξες μωρε οχι αεροστεγως σφραφισμενη!

beholder
11/09/2006, 23:40
Στο Υπουργειο εαν πας μονος σου γινεται φυσικα, αλλα θα ταλαιπωρηθεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ λογω κοσμοσυρροης και για "διαφορους άλλους λογους".

Αλλα μην στενοχωριεσαι.
Το καλο αυτο υπουργειο φροντισε για να μην ταλαιπωρηθεις εσυ ο πολιτης, να βαλει σε καθε γωνια απο 1-2 φιλικους τυπους, που θα χαρουν να σε εξυπηρετησουν, και το μονο που θα κανεις, ειναι να κατσεις σε μια γωνια να πιεις το φραπεδακι σου, και σε καμμια ωρα περιπου θα σου φερουν τη νεα αδεια.
Εσυ τωρα απο τη χαρα σου θα τους δωσεις το κατι τις τους.:beer:

2η λυση ειναι να πας σε ΚΕΠ. Θα εξυπηρετηθεις κανονικοτατα θα σου δωσουν ενα επισημο χαρτι που θα λεει οτι γινεται αντικατασταση αδειας με το οποιο μπορεις να κυκλοφορας νομιμοτατα, και σε κανενα μηνα θα πας να παραλαβεις τη νεα αδεια. :)

SAM46
11/09/2006, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
Στο Υπουργειο εαν πας μονος σου γινεται φυσικα, αλλα θα ταλαιπωρηθεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ λογω κοσμοσυρροης και για "διαφορους άλλους λογους".

Αλλα μην στενοχωριεσαι.
Το καλο αυτο υπουργειο φροντισε για να μην ταλαιπωρηθεις εσυ ο πολιτης, να βαλει σε καθε γωνια απο 1-2 φιλικους τυπους, που θα χαρουν να σε εξυπηρετησουν, και το μονο που θα κανεις, ειναι να κατσεις σε μια γωνια να πιεις το φραπεδακι σου, και σε καμμια ωρα περιπου θα σου φερουν τη νεα αδεια.
Εσυ τωρα απο τη χαρα σου θα τους δωσεις το κατι τις τους.:beer:

2η λυση ειναι να πας σε ΚΕΠ. Θα εξυπηρετηθεις κανονικοτατα θα σου δωσουν ενα επισημο χαρτι που θα λεει οτι γινεται αντικατασταση αδειας με το οποιο μπορεις να κυκλοφορας νομιμοτατα, και σε κανενα μηνα θα πας να παραλαβεις τη νεα αδεια. :)


σε κανα μηνα? παναγια μου!!!

θα προτιμησω τον 1ο τροπο ε! να μην πιω και ενα καφε στο υπουργειο?

naxiotis
12/09/2006, 07:03
για πείτε μου τώρα και για ένα φίλο μου που έχει το εξής πρόβλημα

έχει παρακράτηση κυριότητας,την έχει ξοφλήσει,έχει το χαρτί από την τράπεζα για την εξόφληση αλλά δεν βρίσκει τον μαντρά(ιδιοκτήτη) για να του κάνει την υπογραφή για την μεταβίβαση


οπότε τί?????

Kizoku
12/09/2006, 07:14
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής:

Εννοείς ότι είχες πάρει δάνειο για να πληρώσεις το μηχανάκι και τώρα το εξόφλησες? Ή κάτι άλλο?

Σε ρωτάω γιατί και εγώ πρίν ένα μήνα εξόφλησα το δάνειο που είχα πάρει για το μηχανάκι μου. Το μηχανάκι όμως ήταν εξ'αρχής στον όνομά μου. Πρέπει να κάνω κάτι?
Έχει καμία σχέση η περίπτωσή μου ή τσάμπα αγχώνομαι?


Αυτά τα φοροτεχνικά κλπ στο λαιμό μου κάθονταν μια ζωή! :mad:

SAM46
12/09/2006, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής:

Εννοείς ότι είχες πάρει δάνειο για να πληρώσεις το μηχανάκι και τώρα το εξόφλησες? Ή κάτι άλλο?

Σε ρωτάω γιατί και εγώ πρίν ένα μήνα εξόφλησα το δάνειο που είχα πάρει για το μηχανάκι μου. Το μηχανάκι όμως ήταν εξ'αρχής στον όνομά μου. Πρέπει να κάνω κάτι?
Έχει καμία σχέση η περίπτωσή μου ή τσάμπα αγχώνομαι?


Αυτά τα φοροτεχνικά κλπ στο λαιμό μου κάθονταν μια ζωή! :mad:

ναι ειχα παρει δανειο και το ξοφλησα και τωρα θελω να αρω την κυριοτητα.για να μπορω να πουλησω και ο μηχανακι αν χρειαστει καποια στιγμη

Kizoku
12/09/2006, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
ναι ειχα παρει δανειο και το ξοφλησα και τωρα θελω να αρω την κυριοτητα.για να μπορω να πουλησω και ο μηχανακι αν χρειαστει καποια στιγμη

Καινούριο μηχανάκι???
Εμένα όμως στην άδεια κυκλοφορίας αναγράφεται το δικό μου όνομα και τίποτα άλλο (νομίζω).
Γιατί έτσι?

SAM46
12/09/2006, 07:27
καινουργιο μηχανακι αντιπρωσοπειας αλλα η παρακρατηση ειχε γινει απο την εν λογο αντιπροσωπια και οχι απο τραπεζα.

εσυ μαλλον δεν θα εχεις προβλημα αφου δεν αναγραφει τιποτα πανω στην αδεια περι παρακρατησης

Kizoku
12/09/2006, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
καινουργιο μηχανακι αντιπρωσοπειας αλλα η παρακρατηση ειχε γινει απο την εν λογο αντιπροσωπια και οχι απο τραπεζα.

εσυ μαλλον δεν θα εχεις προβλημα αφου δεν αναγραφει τιποτα πανω στην αδεια περι παρακρατησης

ααα Ok!!!

Η αλήθεια είναι ότι είχα απόδειξη από το κατάστημα που το πήρα όλου του ποσού της μηχανής. Απλά εξοφλούσα το δάνειο στην τράπεζα.

Ok ευχαριστώ πολύ!
Ησύχασα τώρα γιατί θέλω και εγώ να το πουλήσω τώρα.

Leipsippos
12/09/2006, 10:43
Λοιπον επειδη βλεπω μερικοι εδω εχετε χαθει και επειδη το κανω αυτο με τις αρσεις, 1-2 φορες το χρονο λεω:
-Εαν υπαρχει παρακρατηση κυριοτητας, αναγραφεται στην αδεια.-

Αρα οσοι εχουν θεμα με τραπεζα, μαντρες κτλ το ξερουν ηδη, το λεει στο κατω μερος της σελιδας που εχει ιππους, κυβικα, χρωμα κτλ, γραφει "Παρακρατηση Κυριοτητας"!
Απλα!!!
-Στις νεες αδειες αναγραφεται ΚΑΙ απο ποιον εχει γινει η παρακρατηση, πχ. "Παρακρατηση κυιοτητας απο Leipsippos", ωστε να μην τρεχουμε να βρουμε τον προηγουμενο ιδιοκτητη , ενω το πηραμε απο μάντρα το μηχανακι.
-Πλεον τυπωνεται νεο φυλλο αδειας, δεν σφραγιζετε η παλια οταν γινεται η αρση.
-Το ολο θεμα γινεται ΚΑΙ απο τα ΚΕΠ , υπο τον εξης όρο, το υπουργειο να ειναι στην αρμοδιοτητα του ΚΕΠ. Υπαρχει ενα διψηφιο νουμερο διπλα στον αριθμο κυκλοφοριας , που οριζει σε ΠΟΙΟ υπουργειο εχει εκδοθει η αδεια , οποτε και θα γινει η παρακρατηση, και αναλογα το ΚΕΠ θα σας πει εαν μπορει ή οχι να κανει την δουλεια. ΜΗΝ τους βρισετε εαν πουνε οχι, δεν το κανουν απο βαρεμερα!
(ο αριθμος που λεω ΔΕΝ σας ενδιαφερει, καθως ειναι χρησιμος μονο σε ορισμενες περιπτωσεις για το υπουργειο)
-Η εξοφλητικη του δανειου ειναι για να την προσκομισουμε στην μάντρα και να μας κανει την αρση.
-Βγαζετε φωτοτυπιες απο τα χαρτια που σας δινουν, ΟΛΑ , (εξοφλητικες, αδειες, βεβαιωσεις, κτλ) ωστε αν χαθει κατι να εχετε ενα στοιχειο να ξεκινησετε να ψαχνετε για να ξαναβγει!
-ΜΗΝ κανετε πλουσιους ανθρωπους που δεν το αξιζουν, οι δημοσιοι υπαλληλοι που χρηματιζονται ειναι αυτοι που δημιουργουν τις καθυστερησεις για αυτον ακριβως το λογο, μην πεφτεται στην παγιδα τους. Η δωροδοκια βλαπτει το συνολο και ΔΕΝ βελτιωνει τις υπηρεσιες!

SAM46
12/09/2006, 13:24
ετσι ειναι φιλε ακριβως.

και με τον αριθμο που λες επανω δεξια
και με το οτι μερικα ΚΕΠ δεν μπορουν να σε εξυπηρετησουν.

εκει που πηρα εγω μπορουν οποτε οκ.

και σε ολα αυτα που λες περι φωτοτυπιας εχεις απολυτο δικιο

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ!!!!!


+1000000000:beer: :beer: :beer:

fazer - hucker
13/09/2006, 09:25
Πλησιάζει και εμένα η ώρα μου να κάνω άρση της παρακράτησης και αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει στο παρακάτω.Θέλω η άδεια να είναι στο όνομά μου και η κυριότητα να είναι στον πατέρα μου έτσι ώστε να τι δηλώσει αυτός στην εφορία.Αυτό γίνεται???:confused:
Επιπλέον η απόδειξη από το μαγαζί πρέπει να είναι στο όνομα του κατόχου ή σε οποιδήποτε όνομα??:confused:

:beer: :uplate: :beer:

panos26
13/09/2006, 10:54
και αν εχει κλεισει η μαντρα τοτε τι κανουμε ρε παιδες
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;