PDA

View Full Version : Καποια στιγμή θα γινόταν κιαυτό...



PortisHead
12/09/2006, 09:22
Προχτες.Στο λιμάνι κάτω στον Πειραιά και συγκεκριμένα στη διασταύρωση λιγο πιο κάτω απο τον ΗΣΑΠ.
Τροχονόμος ρυθμίζει την κυκλοφορία (κακή του ώρα).Το ρευμα απο και προς Πειραιά έχει κόκκινο,αλλα ο τροχονόμος εχει δώσει προταιρεότητα και κινουμαστε εμεις.
Στο δρόμο που κατεβαίνει απο Πλατεία ιπποδαμειας εχει μεν πράσινο...αλλα ο τροχονόμοςτους εχει σταματήσει.
Φυσικά ο τροχονόμος σφυράει δαιμονισμένα επειδη δεν τον βλεπουν τα αυτοκίνητα στο ρευμα μας (που κανονικα εχουμε κοκκινο) και κόβουν συνεχώς...μέχρι να τον δουν τελικά.
Αυτος εχει αφοσιωθεί αποκλειστικα στο να σφυρίζει συνεχως και να βρίζει που δεν ξεκολλάμε αγνοώντας τι γίνεται στο ρευμα που και καλα...εχει σταματήσει.
Κιεκείνη τη στιγμή ακούω αυτον τον απαίσιο θόρυβο που κάνει σε ολους μας να σηκώνονται οι τρίχες με επακόλουθο κλάμα και φωνές.
Κοπελίτσα με το σκουτεράκι της....που κατεβαίνει απο Πειραιά προς Αγ.Διονύση...εχει δει τον τροχονόμο και κινειται κανονικα για να περάσει τη διασταύρωση.
Ε.....ενα αυτοκίνητο απο το άλλο ρευμα (που κανονικα εχει πρασινο) και δεν εχει δει τον (κρυμμένο) τροχονομο τη βρίσκει στο δόξα πατρι την κακομοίρα.
Πέσαν πανω στον τροχονόμο να τον λιντσάρουν οι τριγύρω...κιαυτος το επαιζε μαλάκας κ.λ.π.

Παιδια σας κουράζω με το μακροσκελές κείμενο...αλλα αυτό το σκηνικό το περίμενα δυστυχώς εδω και καιρό να γίνει.
Δεν εμπιστευομαι καθόλου τους τροχονόμους....δινουν προτεραιότητα σε ενα ρευμα...και ουτε που ασχολούνται με το άλλο.
Εχω κινδυνέψει 2-3 φορές απο παρόμοια αδιαφορία τροχονόμου.
Εχετε το νού σας...και οταν βλέπετε τροχονόμο να ρυθμίζει την κίνηση..."μαζευτείτε" 2 φόρες
και μην επαναπαύεστε στο οτι αυτός τα ελέγχει όλα.
Προσοχή και sorry για το μακροσκελές κείμενο.

:wave2:

Θάνος
12/09/2006, 09:58
Τι sorry και sorry... θα πεις τι έγινε τελικά;

PortisHead
12/09/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Τι sorry και sorry... θα πεις τι έγινε τελικά;

Τι θες να έγινε ?
Κάλέσαν προφανως ασθενοφόρο να μαζέψει την κοπελίτσα.
Τι άλλο ???

Cpt. Haddock
12/09/2006, 10:08
Τι να πούμε...

Πρέπει να είμαστε η μόνη δυτικοευρωπαϊκή πόλη με πεζούς τροχονόμους να ρυθμίζουν την κυκλοφορία.

Οι ΄"κουτόφραγκοι" εδώ και πολλά χρόνια έχουν αυτόματα συστήματα διαχείρισης της ροής των οχημάτων που ρυθμίζουν ανάλογα τους σηματοδότες. Δεν μου έτυχε ποτέ να δω στο εξωτερικό τροχονόμο...

Αλλα μια και τους έχουμε, το σωστό θα ήταν όπου υπάρχει κάποιος και ρθμίζει την κυκλοφορία να ΣΒΗΝΕΙ το φανάρι.

αλλα τι να λέμε τώρα.

Στην χώρα και στην πόλη που αντι να δίνουμε κίνητρα στον κόσμο να παίρνει ΜΜΜ, βάζουμε τροχονόμους να ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΥΝ τα αυτοκίνητα προς το κέντρο :sick: :mad: :yuck:

:rolleyes:

DimChios
12/09/2006, 10:16
Αρχικά, κρίμα για την κοπέλα και όποιον άλλο μπορούσε/ει να ήταν στη θέση της!

Πάντα στα φανάρια -πόσο μάλλον σε αυτά που ρυθμίζει τη κυκλοφορία τροχονόμος- κόβω και δεν πά να λέει!!! Άν μου πεί και τίποτα, του χώνω και κανένα μπινελίκι -να μ'ακούσει εννοείτε- γιατί έτσι κι αλλιώς περισσότερο κακό κάνει στην κυκλοφορία παρά κακό!
Και εξηγούμαι....
Τις περισσότερες φορές που έχω πέσει σε μποτιλιάρισμα, όχι απαραίτητα στην δική μου κατεύθυνση, ή τρακάρισμα θα έχει γίνει ή κανένας τέτοιος θα ρυθμίζει την κυκλοφορία!!! :yuck:
Να μήν ξανα-αναφέρω (όπως ο φίλος παραπάνω) ότι έχει τύχει ΚΑΙ σε μένα να μήν τον δώ όπως έχει "αράξει" εμπρός από το φορτηγάκι και με τη σφυρίχτρα στο στόμα και τα γαλόνια στον ώμο, έχει καβαλήσει την εξουσία που του δώθηκε και στ' @@δια του!!!
Έχετε φαντάζομαι δεί τη φάτσα τους, έτσι?
Μερικοί μάλιστα είναι εκπαιδευόμενοι και είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα!

:yuck:

Alx 84
12/09/2006, 12:09
:sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

το έχω δει κι εγώ... Αλεξάνδρας και κηφισίας. Ο τροχονόμος ρυθμίζει την κυκλοφορία. έρχεται τύπος πατημένος από την φειδιππίδου (απέναντι από την αλεξάνδρας), περνάει με κόκκινο και χτυπάει μια κοπελίτσα πεζή που διέσχιζε την αλεξάνδρας. και το ΕΛΛΕΙΝΟ ΚΑΙ ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ σηκώνεται και φεύγει...:mad: :mad:

ήμουν μακρυά και ποδαράτος οπότε πινακίδες κλπ δεν είδα... για καλή της τύχη περνουσε ένα ασθενοφόρο εκείνη τη στιγμή και σταμάτησε να την πάρει...

ΕΛΕΟΣ!!!! εύχομαι να πάθει το ίδιο. έκανες που έκανες τη βλακεία. τουλάχιστον σταμάτα. λίγη ανθρωπιά...:sad:

VAL-MPARIERINO
12/09/2006, 12:42
Μπορείτε να μου πείτε γιατί οι τροχονόμοι που ρυθμίζουν την κυκλοφορία στα φανάρια σου κάνουν σήμα λες και τους έχει μπει νεύτι στον κόλο και απαιτούν να περάσεις την διαστάυρωση με 200χλμ του στυλ αντε κουνηθήτε ζώα και έτσι :mad:
Ασε που άλλες φορές είναι στο φανάρι και μονο σφυράνε και τα χέρια τα έχουν, στον κόλο τους;;; Καπου κρυμένα;;; Νομίζουν ότι ενοείτε ότι καταλάβαμε σε ποιο ρεύμα σφυράνε να περάσει;;; Δεν ξέρω ειλικρίνα.....

Ενας βέβαια με κατέπληξε όταν μου έκανε νόημα να ξεκινήσω γιατί ήμουν ο πρώτος στο φανάρι και επειδή δεν τον είδα ηρθε και μου κοπανούσε το αυτοκίνητο.......γιατι δεν τον είδα ε;;; Γιατί είχε πάει πίσω απο το αμαξι μου με γυρισμένη την πλάτη του και απλως αρχισε να σφυράει (οδος καβαλας). Ε και μετα αρχισε να κοπαναει το πορτ μπαγκάζ.......ε και μετα κατεβηκα και κοπάναγα εγώ αυτόν:alien:

Μαλακες..........

XTMPAM
12/09/2006, 12:50
το πορτ μπαγκάζ.......ε και μετα κατεβηκα και κοπάναγα εγώ αυτόν:alien:

[/B][/QUOTE]


MA TI ΑΝΔΡΑΣ!!!:rotflmao: :rotflmao:

schumacher_
12/09/2006, 12:55
Επίσης γαμώ τις φάσεις είναι όταν ο καλός μας τροχονόμος βαρεθεί να κάθεται στο κέντρο της διασταύρωσης και πάει και κάθεται κοντά στο φανάρι... :mad:

Πριν κανένα 2μηνο, κατεβαίνω τη Β.Σοφίας και αφού περάσω το Μέγαλο Μουσικής, φτάνω στο φανάρι του Χίλτον, μπαίνοντας πλέον στη Β.Κωνσταντίνου... 100μ πριν τη διασταύρωση και ενώ το ρεύμα μου είναι άδειο, το φανάρι ανάβει πράσινο, οπότε δεν κόβω (πήγαινα με 50-60χ.α.ω) και λέω να συνεχίσω ευθεία προς Καλλιμάρμαρο κλπ... Ε, 1 δευτερόλεπτο πιο μετά και ενώ έχω φτάσει σχεδόν στο φανάρι, βλέπω ξαφνικά να ξεκινάνε τα αυτοκίνητα από Χίλτον προς κέντρο! :uplate: Πλακώνομαι στα φρένα κατεβάζοντας καντίλια, αν και περισσότερο προσπάθησα να καταλάβω τι στο διάολο είχε γίνει και υπήρξε τέτοια μαζική παρανομία... Μέχρι να κάνω 2 σκέψεις, να σου το καμάρι μας με τη στολή του, να είναι αραγμένος ακριβώς δίπλα από το φανάρι στη γωνία της Πινακοθήκης :eyepop: και να κάνει νόημα στα αυτοκίνητα να περάσουν...

Λογικότατο βέβαια είναι το ότι στεκόταν εκεί ο άνθρωπος, γιατί λόγω καλοκαιριού και ζέστης, είχε πιάσει τον ίσκιο... κι εγώ που τόλμησα να σκεφτώ έστω περάσω με το πράσινο... θα του χαλούσα τη σκιά γιατί αν πάθαινα τίποτα, μάλλον θα αναγκαζόταν να εξαφανιστεί σαν και τους παραπάνω που λέτε, μετά από τη μαλακία του!!!

Προσοχή παντού και πάντα παιδιά!! Τελικά στην πόλη πρέπει να οδηγούμε σα να παίζουμε ηλεκτρονικά παιχνίδια: να προσπαθούμε να μείνουμε ζωντανοί και να αποφεύγουμε τα εμπόδια...

:wave2: :wave2:

stefanos
12/09/2006, 12:59
Ανέβαινα την κηφισίας ένα πρωί και ξαφνικά πετάγεται ένας τροχαίος πίσω απο ένα βανάκι να σταματήσει την κίνηση.
Πλακώνομαι στα φρένα το ίδιο και 3-4 άλλα μηχανάκια που πηγαίναμε μαζί, λάστιχα στριγγλίζουν ,καπνίζουν, πέφτουν ταχύτητες, σταματάμε οριακά όλοι.
Ερχεται λοιπόν πρός το μέρος μας και μας λέει.

-Ετσι όπως σταματήσατε μπορεί να σας χτυπούσε κανα αυτοκίνητο απο πίσω, άλλη φορά να περνάτε.

Απομείναμε 3-4 άτομα να κοιταζόμαστε σαν τους μαλάκες στο φανάρι...

hornet
12/09/2006, 13:02
καπως ετσι εφυγε ενας γνωστος στην ακαδημιας οπου ανεβαινε την λεωφορο και στην αμερικης ηταν τροχονομος.
Ο γνωστος ειχε κοκκινο αλλα ο τροχονομος του ειπε να περασει αλλα ειχε γυρισμενη την πλατη στην αμερικης οπου ερχοταν ενα φορτηγακι και εβλεπε οτι εχει πρασινο αλλα δεν εβλεπε τον τροχονομο...περασε και σκοτωσε το παληκαρι...ο τροχονομος το παιξε κινεζος...χαλια μαυρα

DimChios
12/09/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
καπως ετσι εφυγε ενας γνωστος στην ακαδημιας οπου ανεβαινε την λεωφορο και στην αμερικης ηταν τροχονομος.
Ο γνωστος ειχε κοκκινο αλλα ο τροχονομος του ειπε να περασει αλλα ειχε γυρισμενη την πλατη στην αμερικης οπου ερχοταν ενα φορτηγακι και εβλεπε οτι εχει πρασινο αλλα δεν εβλεπε τον τροχονομο...περασε και σκοτωσε το παληκαρι...ο τροχονομος το παιξε κινεζος...χαλια μαυρα




:sad: :sad:

div400
12/09/2006, 14:20
το βλεπουμε συχνα αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει.....

ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ (ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ) ΣΗΜΑΤΟΔΩΤΗΣ ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟΤΡΟΜΟ ΝΑ ''ΡΥΘΜΙΖΕΙ'' ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ?

αν υπαρχει (υπηρχε) βλαβη οκ, αλλα με αποκατασταση αυτης γιατι παραμενει ο τροχαιος?

αν θελουν καλλιτερη διαχειρηση κυκλοφοριας στην συγκεκριμενη διασταυρωση γιατι δεν ρυθμιζουν αναλογα τα διαστηματα σημανσης του φαναριου?

αν ...αν... αν... ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΕΛΙΚΑ??? αφου 12 στις 10 περιπτωσης χειροτερ τα κανει.....

alximistis
12/09/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
το βλεπουμε συχνα αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει.....

ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ (ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ) ΣΗΜΑΤΟΔΩΤΗΣ ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟΤΡΟΜΟ ΝΑ ''ΡΥΘΜΙΖΕΙ'' ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ?

αν υπαρχει (υπηρχε) βλαβη οκ, αλλα με αποκατασταση αυτης γιατι παραμενει ο τροχαιος?

αν θελουν καλλιτερη διαχειρηση κυκλοφοριας στην συγκεκριμενη διασταυρωση γιατι δεν ρυθμιζουν αναλογα τα διαστηματα σημανσης του φαναριου?

αν ...αν... αν... ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΕΛΙΚΑ??? αφου 12 στις 10 περιπτωσης χειροτερ τα κανει.....

Οι τροχονόμοι υποτίθεται το τονίζω ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είναι εκεί για να βοηθούν όπου δημιουργείται μποτιλιάρισμα ή για να δώσουν προτεραιότητα σε δρόμους με φορτωμένη κίνηση.
Παράδειγμα: Η Βασ. Σοφίας είναι πήχτρα και η Ριζάρη λιγότερο. Τα φανάρια λειτουργούν κανονικά όμως πρέπει να αδειάσει ο δρόμος.
Έτσι στέλνουν τον τυπά και του έχουν πει 5 φανάρια κρατάς τη Ριζάρη ένα αφήνεις. Και πάει έτσι...
Το πρόβλημα νομίζω ότι είναι που βγάζουν έξω όλους τους δόκιμους χωρίς κάποιον πιο έμπειρο μαζί τους και τα κάνουν θάλασσα...

duck456
13/09/2006, 11:48
Εγώ είδα τροχονόμο στο Βερολίνο να διαχειρίζεται την κυκλοφορία σε μια διασταύρωση, που ήταν χαλασμένο το φανάρι και το επισκεύαζαν. Πως όμως…

Ήταν στην μέση της διασταυρώσης σε ένα μεταφερόμενο και υπερυψωμένο σύνολο για να φαίνεται από παντού. Επιπρόσθετα είχε ακουστικό στο αυτί για να συνεννοείται με συνάδελφο που ήταν στην άκρη της διασταυρώσης, με το μεγαλύτερο δρόμο και τον καθοδηγούσε, για να κλεινει τον δρομο.

Στην Ελλάδα δεν εμπιστεύομαι κανένα τροχονόμο, εάν δεν ελέγξω παράλληλα και την διασταυρωση.

d-s
13/09/2006, 11:55
έχω τρακάρει δυστυχώς λόγω τέτοιου μαλάκα μπάτσου.. το έπαιξε κινεζος... δεν είδες καλά είπε.... με γλίτωσε το κράνος...
πήγα σε δικηγόρο αλλά μου απαντησε πως δε μπορω να κάνω τίποτα, στο δικαστήριο πάντα υπερισχύει ο λόγο τους, πρέπει να υπαρχουν πολύ ισχυρές αποδείξεις...

adam_tsouk
13/09/2006, 12:08
καλα, οχι οτι φταινε οταν αντι για 2 (ή και 3 καμμια φορα) τρχομπατσους εχει μονο εναν!

ΑΛλα εγω τους κραζω γιατι τις περισσοτερες φορες -αν οχι ολες- τα κανουν χειροτερα απο οτι θα ηταν χωρις αυτους!
Να μην πω για τους πιο γελοιους που απλα ακολουθουν τα φαναρια! :lol:


Δεν ειναι για γελια βεβαια... ποσο μαλλον οταν καποιος ανθρωπος χτυπαει απο τη μλκια που τους δερνει....

περαστικα στη κοπελα.

TROOPER
13/09/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


δυτικοευρωπαϊκή



:confused: :confused: :confused: :confused: